Eskimo met bril Engeland op vaderlandse beeldhuis pionieren bakstenendoorslaander koude druppel Honderdkilo Voor en achter de schermen van populair-wetenschappelijke televisie-programma's aiiimuiiiiiHiiiiiiiiuiuiiiiii(tiiuiinHiiinHi"IBI>lllt|niiiiiiiiiiiiniiiiiimiiiiiiiiiiiimHiiiiiinii PLUS 8 JANUARI 1965 (door Jan Heemskerk) George Noordhof, samensteller, regisseur en presentator van populair wetenschappe lijke programma's voor de Nederlandse te levisie (NCRV). Leeftijd?: 42 jaar. Lengte?: „Zes voet 72 inches 1,80 me ter precies". Gewicht?: „Wat is het? Ik weet het niet. Alleen in Engelse gewichten. Even den ken. De laatste keer was het 16 stones. Maal 14, dat is 224 Engelse ponden, daar tien procent vanaf, dan kom je op ruim honderd kilo". Getrouwd?: „Ja. Ik heb mijn vrouw bij de televisie leren kennen. Zij was mijn as sistente". Kinderen?: „We verwachten er een, bin nenkort". Woonplaats?: „Battersea, een deel van Londen. We hebben een flat die uitkijkt op een heel mooi park". We hadden amoeben en plantjes en zo uit Engeland meegenomen. De bergmeren in het noorden zijn uitstekende leveranciers. Een heel typisch ding is dat, de bevolking van zo'n meer, of een vijver. Een heel geslacht komt op, blijft veertien dagen en is weer plotseling weg, dan is er iets anders. De veranderingen van bevolking in een vijver zijn verbazend". De producer van „Achter het stuur" komt de kantine binnen, tegelijk met een grote hap kou. Alles staat klaar buiten en of George misschien wil komen. Mag het even? Ja, na tuurlijk mag het even. George trekt een korte suède jas aan, met vuilwit bont gevoerd. Hij lijkt er tweemaal zo breed in. En hij was al zo breed. Achter de garage staat een grote zwarte Mercedes, motorkap omhoog. Erbij meneer Gerard Hitman, technisch medewerker aan „Achter het stuur". De lens van de camera grijpt een forse rechthoek uit het tafereel: Hitman, motor, kastje met meters. Het gaat om benzine-economie, over onnuttig brandstof verbruik bij snel optrekken en zo. Achter de camera staat cameraman Huis- kens kou te lijden. GeorgeNoordhof gaat naast hem staan. Hij lijkt wel een Eskimo met zijn ronde hoofd boven de bontkraag. Maar dan een met een bril op en zijn handen in zijn zak. „Het is heerlijk werken met hem", mom pelt een van de medewerkers in ons oor. „Soms is hij wel eens nijdig, als wij andere Engelse termen gebruiken dan hij. Maar weet je wat het is? Bij George mag je fouten ma- snel optrekkende wag*1' hniteert. De meter- tjes zwaaien keurig he6' weer langs de schaalverdeling. We zijn terug in de ahtine. Warme kop thee als beloning. Ge<T»e Noordhof voelt er niet veel voor om een ®*gelijking te maken tussen de Engelse t.v. e de Nederlandse. „In Engeland is beetje te georga niseerd. Alles ligt er va". Toen ik bij de BBC kwam was het nog pi^^Werk. We draaiden GEORGE NOORDHOF: Waarom ongezellig doen als het ook gezellig kan Hij is een kleurige verschijning op de vader landse zwart-wit beeldbuis, George. De mees te mannen die op het scherm komen zien er zo echt uit als een heer. Mooi pak, haren keu rig in de gleuf, een beetje stijf in hun optre den. Nee, dan George. Zijn lange zwarte ma nen vallen op de kraag van zijn slobberig hangende jasje. Hij spreekt iedereen (zo af en toe een uitzondering) met „je" en „jou" aan. Zijn hele welgedane gestalte doet gemoede lijk aan. In werkelijkheid ziet hij er precies uit zoals op de buis. We ontmoeten hem in de nogal kale, maar gastvrije kantine van gebrs. Van Kooy's garagebedrijf in Soest, waar hij het tweede programma van de serie „Achter het stuur" voorbereidt. Met zijn brede rug gekeerd naar het mededelingenbord waarop vriende lijk maar met klem wordt verzocht om „geen cigaretteneintjes en as op de grond te wer pen", schrijft hij een tekst, met behulp van P. Olyslagers. Sinds de laatste uitzending van „Micro" is hij kennelijk niet naar de kapper geweest. Zijn nek is niet te zien door het dikke haar heen. Onder het bruine tweedjasje een fraai over hemd; wit met allemaal rode en blauwe lijn tjes die een enorme hoeveelheid vierkante cen timeters vormen. Omwille van de harmo nie is de stropdas zwart, met schuine gele strepen er op van een halve centimeter breed. Hij is een bijzonder vriendelijke en gezellige prater, in uitstekend Nederlands met licht Engels accent. „Ik ben in Nederland geboren. Toen ik acht jaar was ging ik naar Engeland. Ik ben En gels staatsburger. Toen ik hier weer Neder lands ging spreken had ik de vocabulaire van een jongen van acht jaar. Die heb ik moeten aanpassen. Zo nu en dan merk ik het nog wel. Dan gebruik ik oude uitdrukkingen, waar ze erg om moeten lachen". „Het is merkwaardig, maar als je lang uit ruitjesoverhemd en gestreepte stropdas een land weg bent geweest en dan die taal weer gaat spreken, dan spreek je hem heel gauw vloeiend. Maar niet als je kort weg bent. De mensen zeggen dat iemand zich aanstelt, die bijvoorbeeld drie jaar weg is geweest en dan gebroken Nederlands praat, maar dat is niet zo. Als je bijvoorbeeld Engels leert spre ken dan is dat een mengelmoesje, maar je Nederlands ook". Het Nederlands van George Noordhof is vrijwel vlekkeloos. Daarvan hebben de Ne derlandse kijkers zich nu al ruim een iaar kunnen overtuigen. In oktober 1963 begon George met zijn eerste Nederlandse program ma, „Hoe bestaat het". Het heeft een grote populariteit, dankzij het feit dat George Noord hof met Dick van Ruler de vreemdste zaken bij de kop pakt, van^ degenslikkers tot bakstenendoorslaanders. Sinds kort stelt hij ook de programma's „Micro" en „Achter het stuur" samen en regisseert ze. Het zijn alle drie populair wetenschappelijke programma's en we hoeven echt niet te zeggen „hoe bestaat het?" „Ik ben docent geweest in Cambridge, in een vak wat zo'n beetje tussen de natuurkun de en scheikunde in ligt. Cambridge is een van de beroemdste universiteiten van de we reld. Daarnaast heb ik tien jaar wetenschap pelijk onderzoek gedaan. Ik deed in die tijd al verschrikkelijk veel fiJm- en televisiewerk, in de educatieve sector. Na de oorlog verscheen er een advertentie van de BBC voor een regis seur van populair wetenschappelijke program ma's. Ik solliciteerde en nu werk ik er al 15 jaar". Tussen de bedrijven door maakte Noordhof nog een studiereis over de wereld, langs alle landelijke televisie-bedrijven. „In Engeland heb Ik al zeventig uitzendin gen van „hoe bestaat het" achter de rug. Het is daar wel gemakkelijker werken, omdat het eenmaal per week is. Hier is elk programma maandelijks". En Micro is zelfs tweede net, wat betekent dat duizenden mensen het niet kunnen zien, al zouden ze nog zo graag willen. „Micro doe ik met een Zwitserse microsco- pist. Van de zomer hebben we zeven afleve ringen in Zwitserland opgenomen. Het was ge weldig warm daar. Alle microscopische bees ten gingen er aan. Door de warmte ging alle zuurstof weg. Dat was natuurlijk erg zielig voor die beestjes, maar de programma's waren klaar. Jongejonge, wat is het daar koud, achter de garage. P. Olyslagers staat gekromd te bibberen in zijn met bont gevoerde jas. Zijn neus is vuurrood en er hahgt een koude drup pel aan. Even blijft hij "angen en dan: HUP, naar moeder aarde. Het is nog niet zo koud dat je hem als een ijsboiietje op de grond hoort tikken, maar het zal weinig schelen. Terwijl de anderen een beetje oefenen zegt George gnuivend: „Ik he" in Canada een keer een gekke gewaarwording gehad. Het was er zo koud dat het snot in neus bevroor als je inademde. Dat gaf een s0°rt naaldeffect in je neus. Als je uitademde ontdooide het weer. Heel gek. Heb ik daarna nooit meer meege maakt". Hij grjjnst. „Anes klaar? Draaien maar". En zijn kogelrond g*zlcht knikt opbeurend en goedkeurend naar Gerard Hitman die een delen? De mensen denken hier vaak dat je een programma altijd serieus moet brengen. Natuurlijk kan ik „Hoe bestaat het" erg droog brengen, maar dat zou ik niet prettig vinden". „Kijk, „Hoe bestaat het" is een spelsituatie. gekkigheidj es van Perry Como. Daar zijn ze dol op". „Je moet rekenen, je komt bij de mensen in de huiskamer. De Nederlandse huiskamers zijn over het algemeen gezellig, dus waarom George Noordhof geeft zijn laatste instructies voor het tweede programma van de serie Achter het stuur". Links van hem Gerard Hitman, rechts de heer P. Olyslagers. zou je ongezellig 'doen. Als je een man hebt die serieus doet, of die zich geneert, dan komt dat over naar de huiskamer, dus als je onge zellig doet ook". „Neem Pierre Jansen, een geweldige pre sentator. Die man heeft een intensiteit, die fantastisch is. En hij moet nog tegen een kastje praten. Ik heb het veel gemakkelijker, want ik kan tegen een vent praten. Ik spreek eigenlijk met Van Ruler en de mensen horen dat. Ik hoef nooit tegen dat rotte kastje te praten. Gezelligheid, dat is het. Zoals wij hier zitten te praten, zo moet het ook in de huiska mer komen". George schuift zijn stoel lekker achteruit. Zijn mollige duimen steken tussen de strak gespannen broekband, op het ruitjesover hemd, blauw en rood. Hij heft het ene been, witte sok en bruin suède schoen, en legt het zorgvuldig over de knie van het andere. Zijn bruine ogen kijken verzaligd door de ronde brilleglazen. Hij maakt een uiterst gezellige indruk. Noordhof en Hitman bij het kastje met meters, dat meespeelt in een programma over econo misch benzinegebruik. ken. Andere regisseurs Worden soms woest als je één foutje maakt, maar als hij ziet dat er gewerkt wordt is alles - goed. Een fout kan hersteld worden, zegt'ie". George staat uit te leggen wat de bedoeling is. Gerard Hitman luistert met een verbeten gezicht. „Als je steeds zegt .Ja, meneer Noordhof, natuurlijk meneer Noordhof, u heeft groot ge lijk meneer Noordhof", kou man, dan wordt hij woest. Maar als je het niet met hem eens bent en hem een grote bek geeft is het. niet erg. Dan denk je tenminste zelf, zegt George". George maakt een uiterst deskundige in druk als je hem zo bezig zjet Hij leest wat voor, verduidelijkt. Laat een keer proefdraaien. „Buigt u niet teveel, geneer Hitman?" Ge rard Hitman zegt dat hü niet teveel zal bui gen. „Als u die hoed afzet is het wel een beet je beter". Gerard Hitman heeft de hoed al af. „Zeg Gerard, wil je *ve»i je handschoenen uitdoen? Sorry, hoor. Idaar we verrekken al lemaal van de kou". in 1950 met een camera uit 1936. Iedereen was reusachtig enthousiast. Maar later is het een verschrikkelijke industrie geworden. Dan raakt de pret er wel af. In Nederland is het nog een beetje pionieren. Het werken ligt niet zo aan banden". Het t.v. vraagstuk? „Elk land heeft zijn eigen oplossingen. De Engelse is het monopo liesysteem. Als ze daar niet van je gezicht hielden stond je er naast. Toen de commer ciële t.v. kwam is dat verbeterd. Toen kreeg je concurrentie. Ik geloof dat niets zo goed is als concurrentie. De BBC heeft iets „rege- rings". Het heeft zo'n beetje de status van een groot overheidslichaam, al proberen ze daar wel vanaf te komen". „Als Engelsman vind ik het moeilijk om op het Nederlandse systeem in te gaan. Het is gebaseerd op de Nederlandse manier van denken en doen. Dat heeft ook weer zijn krachten, ook al schetteren veel mensen er tegen". In een landelijk ochtendblad stond na de eer ste uitzending van „Achter het stuur" dat George Noordhof gefaald had als presentator, dat hij vrijwel niets van auto's af wist. Er stond ook dat hij een man was die er behagen in schepte om volwassenen te behandelen als kleine kinderen. George heeft zich daar aan geërgerd. Als hij er over praat tekenen zijn vingers nijdig lijntjes op een stukje papier, als kleine rechte kerstboompjes. „Ten eerste was het niet de taak van mij als presentator om veel te weten. Ik was ge woon de vertegenwoordiger van het publiek en ik stelde vragen aan de deskundige Ten tweede was het helemaal niet de bedoeling dat ik presentator zou zijn. Dat werd pas een half. uur voor de uitzending bepaald. Anders was er helemaal géén programma geweest. We zijn nu nog bezig om een nieuwe presentator te vinden". „Volwassenen als kleine kinderen behan- uiterst deskundige indruk Ik speel een spel met Dick van Ruler. Dick doet allerlei dingen, maar hij doet ze fout. Dan moet er iemand zijn die ze goed doet. Er zijn altijd mensen die zich beledigd voelen, omdat ze zogenaamd beschoolmeesterd worden. Maar ik geloof dat je iets met humor moet kunnen brengen. Neem nou in Amerika, die

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1965 | | pagina 18