\-Goede foto's maken -I Probeer eens een VERHAAL in beeld te brengen Reportage kroon op fotowerk BOOT OP WIELEN Een succes Voetbal Wenken Films Scherpte Positie PLUS 8 JANUARI 1965 8 De grootste charme van een foto is meestal dat ze iets vertelt. Maar het is uiterst moeilijk om het verhaal van een langdurig gebeu ren in één foto te vangen. Wie zijn indrukken in meerdere plaatjes wil vastleggen, maakt een foto serie. De geïllustreerde bladen worden er grotendeels mee gevuld. Hoe zo'n serie over een bepaald onderwerp tot stand komt is een lange historie, die begint met het idee: de markt, lucifers fabriceren, een trouwerij, het circus, een atoomreactor Dan volgt een studie van de onderhavige mate rie, daarna de keuze der te foto graferen details, waarbij de opna metechniek een rol speelt en ten slotte de afwerking en de montage der foto's in het blad. /n Londen kan men zo nu en dan een zeer vreemd vehikel door de straten zien rijden dat het mid den houdt tussen een boot en een auto, zo u wilt een b'autoDe eigenaar van dit opvallende voer tuig is de 23 jarige Clive Talbot, een Amerikaans zakenvertegen- woordiger in Engelands hoofdstad De constructie van de auto-boot is als volgt; het onderstuk is gemaakt van een Austin 7 uit 1926, het bo venste gedeelte van een oude boot. Naast het dashboard is een scheepskompas bevestigd, en bo ven een windscherm hangt zowaar een onvervalste scheepsbel Om in stijl te blijven zijn ook het anker, (tegen de voorkant geklemd) de misthoorn, een touwladder en de vlag op het „achterschip" niet ver geten. <VWWNAAA/WSAA/%^WWWW Kunnen we dit samenstellen van zo'n beeldvertelling ook? Natuurlijk! Tot die conclusie is menig amateur gekomen, die het eens anders wilde doen en bij voorbeeld een fotoserie maakte van een spelend kind. Een dankbaar thema is bijvoorbeeld een kleuter, die een moor kop verorbert. Zet het kind in een ta felstoel dicht bij het raam. Stel de met een snelle film geladen camera op een statief in. Met een middelmatig diafrag ma is het dan mogelijk om korte mo mentopnamen te maken. Pas als het kind aan de fototoestand is gewend geeft men het de snoeperij, bij voorkeur iets spec taculairs met veel chocoladecrème of een andere fotogenieke substantie. En wacht dan af. Bemoei u er verder niet mee en hou iedereen uit de buurt, maar grijp elke interessante fase in het nu volgend amusementsprogramma, kunt er verzekerd van zijn, dat het resultaat tot in lengte van dagen een succes zal blijken. Een ander thema dat voor de meesten voor het grijpen ligt is dat van de voet balmatch. Het geijkte plaatje van een elf- iiiininiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim lllllllllllllllllllllllllüllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIHlIllllllllllllllllllllllllllllB tal of desnoods van een spelmoment (met of zonder bal) is gauw gemaakt. Maar een reportage vergt meer. Men moet er a.h.w een scenario, of werkplan voor opstellen, dat bovendien ruimte tot im proviseren laat. om op die manier een „draad" te hebben, waarlangs het ver haal kan worden opgébouwd. Men kan bijvoorbeeld beginnen met een opname van een groepje jongens en volwassenen, die het affiche voor de match met aan dacht bekijken, dan de drukte voor het terrein, de beide elftallen, de scheids rechter, terwijl hij de aftrap fluit, een overzicht en détailopnamen van het pu bliek. Verder het scorebord met juichen de of treurende supporters, bijzondere voorvallen buiten het speelveld, die de sfeer bepalen en dan natuurlijk: het spel zelf. Begrijpelijkerwijs kan men niet op één punt blijven zitten of staan. Het fotografisch verslaan van een voetbal wedstrijd is een inspannende bezigheid, die alleen maar door de spelers in be wegelijkheid wordt overtroffen. Er bij zijn, snel en raak schieten, zijn ook voor de fotograaf de twee voornaamste spelregels. Hoe krijgen we die onder de knie? We laten hier een aantal op de prak tijk gebaseerde wenken volgen in de we tenschap dat het telkens en overal toch weer anders is en dat ook de bedoelingen van iedere fotograaf weer verschillend zijn. Óm snel te kunnen werken is het no dig dat men de handgrepen voor zijn toestel door en door beheerst en dat men zich het trilvrij afdrukken grondig heeft eigen gemaakt. Dus bij elke opname even de adem inhouden, de camera stil en liefst steun zoeken. Bij het indrukken van de sluiter de camera vooral niet kantelen. Bij spelopnamen is een la ge camerastand aan te bevelen. Knie len met één knie op de grond biedt de mogelijkheid om op de andere te steu nen met de elleboog. Men is dan zijn eigen statief. Neem geen enkel overbodig hulpstuk mee, dus behalve de camera slechts een lichtmeter aan een stevig snoer om de hals en veilig in de borstzak geborgen, verder een zonnekap, even tueel een geelfilter en tenslotte enige rolletjes reservefilm. Dat men er zich op moet kleden spreekt vanzelf. Enige training in gym nastische prestaties kan ook geen kwaad in verband met de beheersing der adem haling. Een snelle film vangt alle belichtings moeilijkheden en scherpstellingsproble- men op. Hier volgt nog eens een lijstje van geschikte films met een gevoelighed die tussen de 24 en 31 Dingraden ligt, wat overeenkomt met 200 en 800 ASA- eenheden. Het is wel zaak om zich wat belich tingstijd en diafragma betreft, van te voren schietklaar te maken. Speelt de match zich af bij helder zonnig weer, dan meten we het licht afzonderlijk in de zon en in de schaduw. We zullen dan tot een belichtingstijd komen in de buurt van resp. 1-500 en 1-125 sec. bij diafr. 8. Bij betrokken hemel zal het gemiddelde liggen bij 1-125 sec. bij dia fr. 8. We kiezen dit diafragmagetal, omdat deze lensopening in de meeste gevallen de gunstigste scherpteverhou- dmgen oplevert. We hebben dus nu onze sluiter- snelheid en diafragma-opening en stel len die op ons toestel vast in. We we ten, dat we, van zon naar schaduw gaan de onze belichtingstijd moeten verme nigvuldigen met 4 en omgekeerd door 4 delen. Voor de scherpstelling kiezen we weer de zgn. 2-punts instelling voor dichtbij en veraf. Op de afstandsschaal geven we een tekentje bij de 4 en de 9 meter. Diafragma 8 en afstandsinstelling op 4 meter geeft: bij kleinbeeld scherpte van 2,50 m. tot 10 m. Bij 6x6 cm scherpte van 2.80 m. tot 7 m. Diafragma 8 en afstandsinstelling op 9 meter geeft: bij kleinbeeld scherpte van 3,60 m. tot oneindig, bij 6x6 cm. scherpte van 4,50 m. tot 60 m. Dit beperkt de noodzakelijke handgre pen dus tot twee: de veraf-dicbtbij en de zon-schaduw instelling. Dit laatste vervalt bovendien nog bij bedekte he mel. Snel en raak schieten is op deze wijze tot een simpele, trefzekere mani pulatie teruggebracht. Dit geldt voor alle camera's, die met een doorzicht- zoeker, een matglasinstelling of een ge koppelde afstandmeter zijn uitgerust. Deze zijn bij de snelwisselende omstan digheden toch niet te gebruiken. Tege lijkertijd de bal en het spel volgen en bovendien doorlopend de schei^istelling bijregelen ls onmogelijk. Het makke lijkst werkt een doorzichtzoeker: één oog houdt het zoekerbeeld vast, het an dere volgt de werkelijkheid. Na de aftrap moet men een stand plaats kiezen, van waaruit men zoveel mogelijk spelmomenten van zo nabij mo gelijk kan grijpen. Men dient dus al lereerst te bekijken aan welke kant het meeste te beleven valt. Dan kiest men een plaats naast de goal, zo dat men de veraf-instelling kan gebruiken. Ga niet acnter het doel zitten. Vooral nylonnet- ten hebben de eigenschap een waas van onscherpte teweeg te brengen. Let ook op de stand van de zon. Vermijdt tegen licht en gebruik een zonnekap. Is men na al deze voorbereidingen ge- vechtsklaar, dan komt het er op aan de goede momenten te voorvoelen en de camera constant gericht te houden. „De bal in het midden" is een goede stel regel voor het volgen van het zoeker beeld. Een voetbalopname zonder bal is onvol ledig en onbevredigend. De schermut selingen concentreren zich vanzelf rond de bal en die wordt zoveel mogelijk in de doelgebieden gedreven. Daar moet men dus zijn. De grote sport is natuurlijk de doel punten te pakken. Heeft men er een al of niet raak geschoten, dan fluks aan de toeschouwers gedacht. Een voetbal fotograaf moet ogen van achteren en van voren hebben. Wees niet karig met het materiaal. Het gaat om bijzondere zeldzame momenten, die nooit meer te rugkeren. Overmaken is uitgesloten en het is juist de bedoeling om dit bijzon dere, boeiende te grijpen. U legt histo rie vast, sportieve krachtmetingen, spon tane menselijke reacties, uitzinnige ge dragingen van mensen, kortom u ver telt in foto's. PIET VAN DER HAM. lage camerastand bij spelopnamen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1965 | | pagina 19