ANTWERPSE HAVENSTAKING GEBROKEN Vorderingsbesluit in het belang van economie Lot Maria Gonzales onzeker Haar man was wèl in Nederland UITLATINGEN VAN DE VREEMDELINGENPOLITIE ZOUDEN ONJUIST ZIJN PINGELEN OM WILLEM RUYS Schip overgedragen aan Italiaanse rederij Yenlo zendt rouwbeklag ambassade ANTRACIET DUURDER BARKRUKKENROOF ZN HEERENVEEN Goedkope reis' Amerika niet voor iedereen Thuis best!', spiegel voor verliefden van alle leeftijden Auto rijdt op graafmachine meisje gedood Toch nog kans voor Fokker TARVO opjjfcftGEZ1 Na dood Turk 6 JANUARI t/m Werk hervat Armada exit donderdag 7 januari 1965 BRUSSEL, 7 jan. De Bel gische regering heeft gisteravond besloten een einde te maken aan de staking, die sedert donderdag van de vorige week de haven van Antwerpen nagenoég totaal ver lamde, door een civiel vorderings bevel uit te vaardigen tegen de aan de'actie deelnemende perso neelsleden van de gemeentelijke havenkapiteinsdiensten en sluis wachters, meer dan achthonderd in totaal. Jocin Haanappél was gisteravond in de Margriethal te Utrechtwaar ze voor het eerst na haar ziekte weer op schaatsen stonderg m Haar nopjeshetgeen men zich kan voorstéllen. De Willem Ruys" vaart on der de nieuwe naam Achitle Lauro" voor een nieuwe Italiaanse heer. Aanvankelijk waren er moeilijkheden rond de overdrachtmaar deze werden gistermiddag opgelost zodat kapi tein Herman van de Heuvel zijn opvolgerkapitein Leonardo Ca- fieromet een gerust hart aan boord kon rondleiden. Nieuwe depressie Ach, hce weinig lijken wij Nederlandeis op leliën des velds. Wij zorgen en zorgen maar. Voor honderden miljoe nen hebben wij weer verzekerd in 1964, opdat onze oude dag zonnig zal wezen. Maar intussen bent u jong. Uw enige zorg is: hoe kom ik door de zeer don kere dagen tussen kerst en pa sen heen? - Wel, dat is helemaal geen probleem, want u kunt nu inschrijven voor de midwinter cursus van dansschool C. 1. de Jong, Reguliersgracht 25, Tele foon 24.84.53. 12 pagina's 56ste JAARGANG No. 15948 fjsssr/ ik ben Bij [HETLAATSTE {Hoofdstuk, ver, \UCHRJKKELUK Ft K.SFANKEND 1 rnel, OAT IS STERK. Tfortpnaerstraat 1 telefoon 135270, postbus 723, giro 590948; Gouda: Lange Tiendeweg 23. telefoon 3600, giro 5909^' WW De Maasbode N.V.. direoteos: W. C. H. LMfeOm; A.gen,» hooMaOaet,^ Alb.BWe.Hog; Adl. hoofdredacteur: ^Paul^Kropman. '6121, g». A>,P« M» Delft: Oude Delft 97. telefoon 23441 en 23792, giro 590944, Schiedam: Dam 18. telefoon 266125 giro 590943; Ylaardmgen: Oosterstraat 14 B, telefoon 5239, Dordrec BEVEL VAN REGERING WORDT OPGEVOLGD „„„„„„„/„„SSMSSSS/NSSSH""""""'"""""""""""""""""" (UPD in vakbondskringen wordt verwacht dat de gemobiliseerde sta kers hun toevlucht zullen nemen tot een modelactie", die sterk vertra- gend zal werken. Stakers die de mobi- lisatie-oproep negeren, kunnen zowel gerechtelijk als administratief worden gestraft. De rechtbank zou boete of ge vangenisstraf, of beide, kunnen opleg gen. Over administratieve sancties zou de gemeente Antwerpen, die de sta kers in dienst heeft, moeten beslissen. Die sancties zouden kunnen variëren van een berisping tot schorsing of ont slag. IT"",,,,,,,,,,,,,,,SSSSWSS"""""""""""""""""""""""""""""""""""""""'" ten, en werd ook de toegang tot Ant werpen weer vrijgemaakt voor de in drukwekkende armada, die de jongste dagen in Vüssingen voor anker was gegaan. De in nogal verwarde omstandighe den uitgebroken, staking was in feite een direkt gevolg van een geschil tus sen de christelijke en de socialistische vakbonden. Tussen het christelijk syn dicaat der sluiswachters en havenka piteinsdiensten enerzijds en de Antwerpse Scheepvaartvereniging an derzijds was eind december namelijk een akkoord gesloten, waarbij de pa- tronale organisatie zich ertoe verbond een bijkomend loon uit te betalen aan de betrokken personeelsleden. De socialistische vakbond kon zich met dit succes van het concurrerende syndicaat echter niet verenigen en stelde op zijn beurt nieuwe looneisen ten gunste van klle havenarbeiders. Dit leidde ertoe dat het stadsbe stuur, waarin de socialisten de meerderheid vormen, weigerde het akkoord tussen het christelijk syndi caat en de Scheepvaartvereniging goed te keuren, hetgeen uiteraard grote ontevredenheid veroorzaak te onder de gedupeerden, die zonder dralen het werk neerlegden. A (UPD Inmiddels werd het in de loop van vannacht duidelijk dat het be vel van de regering werd opgevolgd. Geleidelijk aan werd het werk in de gehele haven hervat. De ongeveer acht honderd leden van de havenkapiteins- dienst", brug- en sluiswachters en sleepbootbemanningen is door de christelijke vakbond opgedragen het werk te hervatten. Verwacht wordt dat het overigens nog wel enige tijd zal duren voordat de, in de zeven dagen van de staking opgelopen, achterstand zal zijn ingehaald. In de Scheldestad heerst thans grote opluchting. Door de vordering van de stakers een uitzonderlijke maatre gel, waartoe normaal slechts wordt overgegaan wanneer catastrofale ge varen dreigen, zoals ontploffingen en epidemieën kon eindelijk een begin worden gemaakt met het lossen en laden van de 120 schepen, die sedert acht dagen in de haven lagen opgeslo- VENLO, 7 jan. De gemeenteraad van Venlo heeft gisteravond besloten de Turkse ambassade in Den Haag een telegram te zenden waarin de afschuw wordt uitgesproken over de geweldda dige dood van een Turkse arbeider, die overleed aan ernstige verwondingen, opgelopen bij een vechtparti). Tevens wordt in het telegram medeleven be tuigd met de nabestaanden. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, 7 jan. Een directie- van het American Hotel, het be stuur van de Commissie Spaans Con tact en de aalmoezenier van de in Am sterdam werkzame Spanjaarden zijn «eer verontwaardigd over de uitlatingen Van een woordvoerder van de vreemde- hngenpolitie in tie hoofdstad naar aan- Jeiding van de zaak Maria Gonzalez, de Spaanse vrouw, die met haar pasgebo ren dochtertje Joanna in het American Hotel verblijft. In afwachting van een beslissing van de autoriteiten aangaan de haar uitwijzing uit Nederland. Bij de vreemdelingenpolitie meent men, zo als wij eerder berichtten, dat enkele verklaringen van de 28-jarige Spaanse biet in overeenstemming met de waar- beid zijn. Men sprak zijn twijfel uit over het feit, dat de man van Maria Gonzalez haar kort na de aankomst in Nederland verlaten zou hebben. Sterker bog, men verklaarde nadrukkelijk te Weten, (lat haar echtgenoot nooit een ïoet op Nederlandse bodem gezet heeft, "e aalmoezenier van de „Amsterdam se" Spanjaarden en de onderdirecteur Van het American Hotel, de heer Th. G- W. van Egerschot, twee van de velen die zeer niet het lot van de Spaanse begaan zijnhebben echter de bewij- Zen van het tegendeel in handen. Zeer verbolgen vooral zijn zij over de uit lating, dat het „even goed mogelijk is, dat Maria haar echtgenoot en een 7- Jarigo dochter (die bij een zuster van den HAAG, 7 jan. Wegens de Prijsverhoging van de Westfaalse an traciet en van de bruinkoolbriketten sullen de prijzen van de verschillende afmetingen van deze soort in Neder land verhoogd worden met 30 tot 35 cent per eenheid. De prijzen van alle overige soorten vaste brandstoffen blijven ongewijzigd Maria in Oviedo achterbleef) verlaten heeft." Maria Gonzalez kwam in augustus wel degelijk mét haar echtgenoot naar Nederland, om zich een redelijk be staan te verschaffen. Maria's man toon de zich echter weinig geïnteresseerd in een baantje en verdween kort nadien in gezelschap van een Madrileense schil der met onbekende bestemming uit Ne derland. (Naar men vermoedt naar Australië). Maria Gonzalez, die inmiddels in verwachting was van een tweede kind, slaagde er in te Rotterdam een betrek- -i'.r tg .krijgen. Zij verving op. een van de consultaten het dienstmeisje, dat met vakantie was. Daarna in septem ber trok zij naar Amsterdam, waar zij werk kreeg in het American Hotel. Moeilijkheden met een paspoort da zij bij de scheiding van haar man was kwijtgeraakt, werden opgelost Na in formaties in haar geboorteplaats Ovie- da werd deze haar later toegestuurd. Eenmaal in Amsterdam deden zich opnieuw moeilijkheden voor. Weliswaar toonde de directie van het American Hotel zich zeer soepel jegens Maria, die ondanks haar aanvankelijk verzwegen zwangerschap in het hotel mocht bljj- ven werken. De vreemdelingenwet ach- tervolgde de vrouw echter dagelijks. Volgens die wet mag een buitenland se vrouw met kinderen, wier man in Nederland geen werk heeft, hier niet werken. Omdat zij in verwachting was, werd haar uitstel verleend. De emoties waren voor Maria Gonzalez evenwel zo groot, dat zij voortijdig haar tweede kindje ter wereld bracht. Over medeleven heeft Maria niet te klagen. In het American Hotel is ieder een zeer met haar lot bégaan en uit alle delen van Nederland stromen gunstige reacties binnen. Een aparte kamer werd voor haar ingericht en zondag werd de kleine Joanna na afloop van de mis van één uur in het Spaanse centrum in het Van Nispenhuis gedoopt. Maria Gonza lez wacht inmiddels vol angstige span ning af. 5 Februari zal zij opnieuw me disch gekeurd moeten worden. Wordt zij tot reizen in staat verklaard, dan zal uitwijzing onvermijdelijk volgen, ten zij... dankzij de inspanningen van vele meelevenden voor dit trieste geval, dat de vreemdelingenpolitie als „normaal beschouwt, een oplossing gevonden wordt. (Van onze correspondent) LEEUWARDEN, 7 jan. In Heerenveen speelt, zoals bekend, al veertien dagen een barkrukkenrel, die het gevolg is van het heront- dekken van een acht jaar oud raadsbesluit. Acht jaar geleden namelijk had de toenmalige raad voornamelijk geheelonthouders met alge mene stemmen besloten de barkrukken in de Heerenveense etablisse menten te verbieden. De barkrukken zouden het verbruik van alkohol- houdende dranken in belangrijke mate stimuleren, zo luidde toen de me ning. Twee weken geleden kregen de caféhouders de opdracht de bar krukken te verwijderen. Geen van de caféhouders gaf er gehoor aan. Toch is er al een behoorlijk aantal barkrukken uit de gemeente ver dwenen, maar de eigenaars treft daarvoor geen enkele verantwoorde lijkheid. De krukken werden namelijk geroofd door de inwoners van het dorpje Oldeberkoop in de buurgemeente Ooststellingwerf, bij wijze van oudejaarsgrap. De Heerenveense barkrukken zijn nu in een hote aldaar ,te bezichtigen". Intussen zien de eigenaren van de Heerenveense etablissementen de toestand niet zo somber in. Over twee weken wordt de barkruk-affaire in de gemeenteraad, die nu anders van samenstelling is, behandeld. De ver wachting is, dat de politieverordening zal worden ingetrokken. Dan zul len de barkrukken ook wel weer uit Oldeberkoop terugkomen. DEN HAAG, 7 jan. De goedkope vliegreizen naar de Ver. Staten en Ca nada, die Co-op Nederland in de ko- mende zomer organiseert en die big- kens een door de KLM verstrekte me dedeling voor ongeveer dezelfde prijs I door deze maatschappij in chartervluch ten kunnen worden georganiseerd zijn naar de Co-op Nederland meedeelde niet voor iedereen bestemd. In de eerste plaats zijn deze goedko pe reizen alleen bestemd voor emigran- tenouders, zoals reeds was gemeld. Maar voorts kunnen alleen leden van de Co-op Nederland van dit aanbod ge bruik melken. Men moet minstens zes maanden lid zijn en dan moeten er ook nog waardecoupons worden ingele verd. Deze waardecoupons zijn gehecht aan winstaandelen, die de leden van de Co-op ontvangen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, 7 jan. Het motor schip „Willem Ruys" is gistermiddag overgedragen aan de nieuwe eigenaar, do Italiaanse rederij Lauro in Napels. Het had er aanvankelijk op geleken, dat de Italiaanse vertegenwoordigers van de rederij „Flotta Laura de „Wil lem Ruys" van de Koninklijke Rotter- damsche Lloyd helemaal niet wilden hebben. Zjj waren in Amsterdam op een plaats, die niet bekend gemaakt is, bijeen gekomen met de directie van do Llovd om nog een keer de overdracht te bespreken. En juist dat moment ko- zen de heer Ercole Lauro en zijn staf uit om te verklaren dat zij geen ge noegen namen met de staat van hef schip en de uitrusting Zijn deskundigen hadden geconsta teerd, dat het schip niet die uitrus ting had, die nodig is om geheel be zet een Atlantische zeereis te maken Dit was tegen de afspraak en dat nam de heer Lauro niet. Gistermiddag bood de Lloyd nog aan, die voorraden die de heer Lauro niet voldoende acht te, ijlings uit de magazijnen te laten aanvullen, maar dit voorstel zinde de heer Lauro niet. Hij wilde geld zlen; Betrekkelijk veel geld zelfs, want toen na meer dan drie uur praten de „schadevergoeding" werd vastgesteld bleek deze bijna veertigduizend gul den te zijn. Direct na het akkoord kregen de Italianen grote haast. Het héle gezel schap spoedde zich naar Schiedam, waar de Willem Ruys nog in dok stond bij Wilton-Feijenoord. 's Morgens was een van de twee schroeven van het schip vernieuwd. De contracten werden gete kend in de salon eerste klas van het schip in aanwezigheid van vertegen woordigers van de Rotterdamse Bank, die bij de betaling betrokken is en een firmant van een Londens makelaars kantoor, dat bemiddeld heeft bij de ver koop. Direct hierop volgde dè officiële overdracht van het schip. De heer Theo Ruys zei bij deze gelegenheid dat de Lloyd het schip zal blijven vol gen en wanneer het aan de kade in Rotterdam zal meren (hetgeen zeer waarschijnlijk is, want het schip zal ingezet worden op een emigranten- dienst tussen Westeuropese en Austra lische havens) de Rotterdammers er MOSKOU, 7 jan. (Reuter) De Rus sische schrijfster R. Savitskaja schrijft in het literaire maandblad „Novy Mir dat sommige Russische schrijvers brie ven van Lenin hebben vervalst. Zij zegt dat een van hen indertijd een brief van Lenin heeft verzonnen, om deze ver volgens, met een officieel stempel cn een nabootsing van Lenins handteke ning, op grote schaal te verspreiden BREDA, 7 jan. Op de Antwerpse- weg onder de gemeente Rijsbergen is de douane-agent E. Schul uit Breda gisteravond met zijn auto in volle vaart in botsing gekomen met een voor hem rijdende graafmachine. Bij de heer Schul in de auto zat zijn stadgenote de negentienjarige mej. M. Smeekens. Zy werd op slag gedood. naar zullen kijken of het nog steeds van hun is. Kapitein Van den Heuvel, een van de vier gezagvoerders, die op de brug hebben gestaan, kreeg als symbool voor de dankbaarheid van het Ruysconcern de rederijvlag van de achtermast. Korter en zakelijker had de plech tigheid van de overdracht nauwelijks ge kund. Hoewel in Rotterdam niet ver wacht, werd, dat het afscheid van het vlaggeschij» van de Lloyd een feest zou worden, is de haastige overdracht aan het slot van- een onverwachte en wat pijnlijke pingelpartij (op een totaal be drag van 34 miljoen) wel heel erg te gen gevallen. De Willem Ruys is vanmorgen naar Palermo vertrokken waar het verbouwd wordt tot een eenklasse-schip met acco- modatie voor 1600 passagiers. Bij het vertrek uit de Maasstad waren de zwar te pijpen van de oude Willem Ruys al blauw geschilderd. En de nieuwe naam „Achille Lauro" was nog nat. BONN, 7 jan. (Rtr.) De technische directeur van de Westduitse staats luchtvaartmaatschappij „Lufthansa", Gerhard Hoeltje, heeft gisteravond ge zegd dat nog geen formeel besluit is genomen over de aankoop van straal- verkeersvliegtuigen voor de modernise ring van het binnenlandse en Europese luchtnet van de maatschappij. Hoeltje zei dat de Lufthansa nog geen definitieve keuze had gedaan tussen de Amerikaanse DC 9 en Boeing 737, de Nederlandse Fokker F-28 en de Britse BAC 111, welk toestel proefvluchten heeft gemaakt en binnenkort in dienst kan worden gesteld. Hij zei ook dat nog niet was besloten de Fokker F-28 niet te kopen. „Op het ogenblik zoeken we naar een vliegtuig met grotere ca- I paciteit". „De F-28 wordt echter nog overwo- I gen. Het kan zijn dat we later een toe stel met kleinere capaciteit wensen aan te kopen", aldus de heer Hoeltje. Tenslotte zei de technische directeur van de „Lufthansa" dat het niet tot de politiek van de „Lufthansa" behoort „voorbarige speculaties uit te lokken over de vraag waar de order zou wor den geplaatst." Verwachting tot vrijdagavond: (opgemaakt om 11.15 uur) Zwaar bewolkt en nevelig met tijde lijk motregen of enige regen, later gevolgd door enkele opklaringen. Aanvankelijk matige, later krachtige en aan de kust wellicht harde wind tussen zuidwest en west. Vrij zacht. VRIJDAG: zon: 8.46-16.48 maan: 11.46-22.42 (Advertentie) (Advertentie) HET NIEUWE DAGBLAD

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1965 | | pagina 1