Hebt u dat gelezen Miniatuur-auto 's verzamelen: fascinerende hobby Gevarieerd 9 8 JANUARI 1965 PLUS VERZAMELAARS van lucifers merken, suikerzakjes, postze gels en sigarenbandjes maken zich grote zorgen: de rage van het verzamelen van speldjes (iedere fabrikant moet meedoen, wil hij zijn omzet niet zien teruglopen) overwoekert hun pogingen uitbrei ding aan hun collectie te geven. Bestuursleden van de vereniging „De Verzamelaar" noemen de enor me belangstelling, die velen voor het verzamelen van de in steeds grotere aantallen en variëteiten op de ruilmarkten verschijnende speldjes tonen, zelfs „een ramp". i DE Nederlandse Spoorwegen be staan 125 jaar en het jubileum geschenk aan de trouwe klanten is nog juist voor het eind van 1964 be kend gemaakt. U hebt kunnen lezen, dat de tarieven wederom fors om hoog gaan en dat ter ondersteuning van dit wat brutale spel de P.T.T. ook maar vast heeft gepubliceerd, dat brief en drukwerk opnieuw zwaarder met porto belast zullen worden. Nu zou het dwaasheid zijn te menen, dat we loonronden kunnen incasseren, meer huur moeten betalen en een ho gere prijs voor de margarine, terwijl staatsbedrijven en naamloze vennoot schappen, gelieerd aan de staat ons, goedkoop blijven bedienen. M aar het gaat om de percentages, de dienstver lening en het voorbeeldHet ligt niet op mijn weg een economische be schouwing over dit probleem te hou den, zodat ik mij bepaal tot wat speels badineren. Een erkend notabel huisvader rijksambtenaar houdt niet op zijn gerijpte jeugd te wijzen op wat mag en niet mag in de verhouding tot de andere sexe. De kinderen zien vader als een wijs en onkreukbaar man. Maar op een goede dag ontdekken zij, dat de wijze en onkreukbare man de zeer charmante buurvrouw diep in d e ogen kijkt. Zij zijn eerst teleurgesteld dan ontdaan en besluiten tenslotte te interpelleren. „Waar blijf je met je voorbeeld zo vragen zij. En de wijze vader antwoordt: ik heb slechts voor 20 pet. ogenspel bedre ven. Ik weet dat het te veel is, zo dat ik jullie moet gebieden niet ver der te gaan dan 8 pet., en zulks onder mijn onverbiddelijk toezicht". De postbode belt in alle vroegte aan. Hij brengt een wat verlate kalender van formaat, die niet d o or de bus kan. „De tarieven gaan weer om hoog," zeg ik. „Hoeveel ga jij er nu op vooruit?" De postbode, niet van giste ren, maar vlak bij het lintje voor ja renlange trouwe staatsdienst, glim lacht. „Van de hogere opbrengst ko pen we machines", zegt hij resoluut „en die machines zijn spoedig verou derd en dan moeten we nieuwe aan schaffen. Omdat deze zo duur zijn, gaan de tarieven straks opnieuw om hoog". De biljettenverkoper achter het lo ket van het station N.S. staart som ber op zijn tableau met kaartjes voor alle richtingen. Als ik mij voor 'n re tourtje Delft meld, schrikt hij op uit zijn overpeinzingen. „Zorgen?" vraag ik medelevend met de ambtenaar als een kamerlid. „Dat niet, meneer" ant woordt de man „maar ik was juist b e- zig te becijferen hoeveel drukkosten uit de nieuwe tariefsverhoging voort komen. Alle prijzen deugen niet meer en dat na zo korte tijd. Ik zal in de ideeënbus een briefje doen met het advies de tarieven nog eens met 50 pet. te verhogen, dan kunnen we mis schien 'n jaar met de nieuwe kaar tjes toe PHILIP LANGERAK. maar er zijn er ook van 50.-,Maar een volbloed verzamelaar l^ijkt natuurlijk niet op de allereerste plaats naar de kosten, of tracht deze door zelfbouw zo veel mogelijk te „drukken". In de M.A..V Holland treffen we een maatschappelijk zeer gevarieerd gezel schap: onder de leden bevinden zich artsen, arbeiders, studenten, chauffeurs, ambtenaren en advocaten. Wist u dat Er bestaat één groep die zich niet in een hoekje laat drukken. Het zijn de verzamelaars van miniatuur-auto's. Zij zijn kleiner in aantal dan degenen die een collectie van postzegels etc. aan leggen. Maar wie eenmaal in de ban van het piep-kleine autootje is gekomen, blijkt vaak een hobby-voor-het-leven ge vonden te hebben. Ook bij hen treffen we „specialisatie* aan: personen of vrachtwagens, antiek of modern, op „grote of kleine schaal, hout-,metaal- of plasticbouw of een combinatie van deze materialen). Hoe komt men tot deze merkwaardige hobby? Er zijn voorbeelden bekend van overwerkte mensen, die van hun arts de raad kregen: „Ga eens wat knutselen, oude autootjes of zo". Anderen zijn geïnteresseerd in de auto-historie: de model-auto-hobby is dan een logisch ge volg van deze belangstelling. De heer J.M. Knaud van de M.A.V. Holland (Miniatuur-autoverzamelaars) zegt: „Persoonlijk word ik het meest geboeid door de mogelijkheid om een drie-di mensionaal beeld van de ontwikkeling van de auto te krijgen. En het fijne is, dat dit kan zonder in enorme kosten te vervallen". Men kan op verschillende manleren een verzameling aanleggen: Zélf bou wen (wat niet gemakkelijk is), en behal ve 'n flinke dosis geduld en tijd ook een forse hoeveelheid handigheid vergt om al die uiterst kleine onderdeeltjes te mon teren. Zelf-bouwers zijn vaak langer dan een jaar bezig met de constructie van één model.Zij worden in aantal echter verre overtroffen door de mensen die hun karretjes kant-en-klaar in de winkel kopen. Het is ook niet iedereen gegeven een autootje (met b.v. zo'n 150 onder deeltjes) feilloos in elkaar te zetten. De kosten? Ja, die zijn geheel af hankelijk van uw ambities. Voor 1 50 kunt u al een aardige bouwdoos kopen Wat handen kunnen tnaken Talloze uren moet de bouwer van de ze fraaie miniatuur-Fiat er aan be steed hebben. Bep Rowold, leider van de Skymasters, een geestdriftig miniatuur-autoverzame laar is? Behalve in Nederland krijgt de ze hobby ook in het buitenland steeds meer aanhangers. De M-A.V. Holland organiseert ook tentoonstellingen, waar men het werk van de leden kan bewonderen. Als iedere andere „club" houdt men bijeenkomsten, ledenvergaderingen enz. Ook een maan delijks verschijnend clubblad ontbreekt niet. Wie kan Ud worden? Iedereen die minstens tien jaar oud is. Als, junior (tot 18 jaar) betaalt men 10.- contributie per jaar. Senioren (boven de 18) betalen 15.-. Wie méér wil weten moet maar eens informeren bij de heer J.M. Knaud, Thorbeckelaan 107, in Den Haag. GER. P. Twee jeugdige leden van de MAV Holland, vol aandacht voor een prach tig model-autootje op een tentoon stelling.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1965 | | pagina 20