pagina voor beneden de veertien Anneliesje op het HEKSEN BAL Luchtreis op 'n bezem Haarband (van leer) houdt je kapsel Kennis en V ernuft PLUS 11 8 JANUARI 1965 Vreugdevuur Weer thuis ANNELIESJE was de weg kwijtge raakt. In haar eentje liep ze op een bergpad. Ze had bloemen willen plukken, maar was daarbij ongemerkt steeds verder van huis geraakt. ^De zon begon langzaam aan te verdwijnen en ze kreeg het koud. Anneliesje wist niet wat ze moest doen. Ze ging maar aan de kant van het paadje zitten huilen. Opeens„mèhoorde ze. Wat was dat? Nee maar, dat was Mekkertje, haar lammetje! Dat diertje was haar nagelo pen, en Anneliesje had het niet eens ge merkt. Zó verdrietig was ze. Anneliesje streelde haar lammetje en zei: „Kom maar, Mekkertje; we zullen samen een schuilplaats zoeken." En jawel, ze vonden eventjes later een schaapskooi in de bergen. Anneliesje maakte een vuurtje, want er lag hout en lucifers waren er ook. Toen werd het warm in de kooi en vond Anneliesje het niet zo erg meer dat ze verdwaald was. Ze dacht, dat vader haar wel zou komen zoeken. In ieder geval zat ze nu droog en warm en ze was niet alleen. Ze ging dicht tegen Mekkertje zitten en luisterde naar de regen en de wind. Opeens schrok ze. wat was dat? Ooo, wat een griezelig ge luid! Wie kwam daar door de lucht en wie ging boven op het dak van de schaapskooi zitten? En wie rammelde er aan de deur?Opeens hoorde Anne liesje: „Doe de deur open; je moet mee naar het heksenbal!" Oooo, het was Karline Krol, de heks Wat schrok AnneliesjeMet de heks mee Nee, ze zou de deur niet open maken. Maar Karline Krol kwam al door het dakraampje binnen. Ze had een houten been en het andere was kromen een lange, lelijke neus en wat was ze mager, die heks! Echt om bang van te zijn „Kom mee, Annelies, kom voor me zitten op mijn bezem, dan vliegen we naar het heksenbal." Anneliesje durfde niet weigeren. Even later suisde ze door de donkere lucht. Ze was bang dat ze van de bezem zou val len, maar de heks hield haar stevig vast. Opeens zag ze op de top van een berg een groot vuur branden. Ze zag er veel heksen rond dansen- en Karline Krol stuurde de bezem naar deze plaats. Anneliesje werd steeds banger. Maar dat was helemaal niet nodig. Het was een groot vreugdevuur, want de heksen waren blij, dat er eens een mensenkind op be zoek kwam. De heksenkoningin was heel vriendelijk. „Dat is aardig van je, An nelies. Alle kinderen denken dat wij al leen maar boos zijn. Dat komt omdat we er lelijk uitzien, maar we kunnen best vriendelijk zijn. Dat moet jij nu maar eens gaan vertellen." Anneliesje beloofde dat, maar eerst moest ze met de heksen dansen. En dat deed ze. Toen beloofde de heksenkoningin dat Karline Krol haar naar huis zou brengen. En dat gebeurde ook. Maar deze keer was Annelies helemaal niet bang meer. Toen ze eindelijk thuis kwam waren vader en moeder, die vergeefs naar haar gezocht hadden, heel blij natuurlijk. En Mekkertje? Die stond al op stal. Hoe kon dat? De heksen hadden het dier al thuis gebracht, maar hóe ze dat gedaan had vertelden ze niet. Dat vond Anneliesje helemaal niet erg. Ze was blij dat ze haar lammetje ook weer had. THEO LUYSTERBURO DIT keer een karweitje voor de meis jes: een haarband maken. Je hebt er twee stukken leer van ongeveer 314 cm breed en ongeveer 20 cm lang voor nodig, elastiek, leerlijm en karton. Knip twee stukjes karton van 1 cm breed en 3% cm lang en één stukje van 1 cm breed en 2 cm lang. Lijm deze stukjes op de binnenkant van één der twee repen leer. Het kleinste stukj 3 kar ton plak je, in de lengte, op 't midden van het leer, de twee andere, in de breedte, aan weerszijden hiervan. Lijm daarna de twee repen leer op el kaar, zó dat de goede kanten boven ko men. Doe geen lijm op de uiteinden; daar komt straks het elastiek tussen. Als de repen goed aan elkaar gelijmd zijn. druk je, bijvoorbeeld met het heft van een mes, op het leer langs de rand jes van het karton. Dan komen deze stukjes beter uit. Nu leg je het elastiek met het ene uit einde tussen de twee repen leer. Lijm het eerst en naai het daarna met stevig garen vast. Doe hetzelfde aan de andere kant. Daarmee is de haarband klaar. Op dezelfde manier kun je ook een armband maken, maar daarbij gebruik je geen elastiek. Je kunt hem vastma- kan door er bijvoorbeeld door de schoen maker een drukknoop op te laten zetten. Je kunt ook aan beide uiteinden een gaatje in het leer prikken en daar een smal bandje van leer door halen. DE populaire wetenschappen behoe ven zich de laatste jaren niet meer achter gesteld te voelen als het gaat om het boekstaven van hun verle den, heden en toekomst. Er is te kust en te keur in alle soorten van pocketboe ken tot sjieke, luxe uitgaven. Zo maakt in het laatste genre de serie: „Kennis en Vernuft" furore. Ze stelt de geschie denis van de natuurwetenschappen en uitvindingen te boek, maar op zo'n écla tant boek-technisch, typografisch en il lustratief goed verzorgde wijze, dat er bekroningen niet kunnen uitblijven. De boekerij gaat twaalf delen tellen en na de geschiedenis van de lucht-, scheep en ruimtevaart en van het wapen, is thans de beurt aan de historie van de sterrenkunde. Charles-Albert Reichen is de auteur van deze astronomische geschiedenis en hij doet niet alleen opsomming van de grote ontdekkingen van de Oudheid tot heden, maar geeft ook enige uitleg van de methoden der sterrenkundigen, de bewegingen der sterren, de technieken der astrofysica en voorts wijdt hij een heel interessant hoofdstuk aan de sterrenwichelarij Hij verlucht dit onderwerp met schit terende afbeeldingen van een spel tarot kaarten, speelkaarten met astrologische symbolen, die de vermeende invloed van de hemellichamen op mens en dier uit beelden Dit brengt ons op het meest indringende facet van deze Kennis en Vernuft-serie; de wijze van verluchting van deze van oorsprong Zwitserse boe ken. Ook in dit deel zorgen de platen weer voor een aangename verrassing. De techniek van kleuren- en zwart-wit- illustratie is vervolmaakt en komt toi welhaast unieke prestaties, getuige b.v. de afbeeldingen van sterrenbeelden, ne vels, melkwegen, zon, maan en planeten. Reichen is natuurlijk helemaal bij. de nieuwste zienswijzen over het .ulW13ena heelal verklaart hij de begerige lezer, die hij verder met een chronologisch over zicht in jaartallen van de astronomie- historie van dienst is. Losse ^e/e.n Y - deze serie kosten 14,50: bij intekening op alle twaalf 12.50. (Uitg. Van Schel- tema en Holkema, Amsterdam).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1965 | | pagina 22