langs de NIEUWE EENGEZINS- EN BEJAARDEN WONINGEN VOOR HOLY Brabander Thomassen komt na vissen bij Hollandiaan terecht Fortuna wint spelregeltest Cleopatra in Luxor Nieuwe auto brandde af op rijksweg 13 Omzet Westland-veilingen liep met 1.7 pet. terug Zondag misschien Nieuwelantcross? Lichtwachtershuizen gaan verdwijnen dit biedt mf^VLAARDINGEN Gasketel ontploft op veilingterrein Verwarmde oppervlakte het grootst Buiten-Nieuwland bij polder Nieuwland PLAN VOOR 108 HUIZEN KLAAR JAN BOER OVERLEDEN Burgerlijke stand Rode Kruis op eerste plaats Fietstochtje psSSfP# Jll Auto klem in tunnel Prinses Christina bracht feestdagen in skikamp door Geef Hagenaars met aardgas een sudderplaatje HET NIEUWE DAGBLAD x DONDERDAG 7 JANUARI 1965 PAGINA 4 In hart en nieren Nieuwlantcross Doorgaan Geen kampioen mmm Agenda Rotterdam VLAARDINGEN, 7 jan. —Het ligt in de bedoeling nabij de Larsen en Nielsen- woningen in de wijk Holy 72 eengezins woningen, 36 bejaardenwoningen en 17 garages te bouwen. Voor dit deel geldt een verkavelingsplan. Dit plan is voor een deel de realisering van het woning- contingent van het jaar 1964 en zal door li. T. R. Bouw- en Handelsonderneming te Krimpen a. d. IJssel worden gebouwd. Burgemeester en wethouders vinden de ze aanbieding qua prijs het meest aan vaardbaar; de ontwerper is het bureau voor architectuur en stedebouw ir. W. Wissing te Barendrecht. De financiering van de stichtingskos- ten, 2.259.936 plus ƒ10.800 voor de kos ten van tuinaanleg, zullen met behulp van voorschotten uit Rijkskas worden ge regeld. Voorts zijn B. en W. van plan een ver hoogde rijksbijdrage aan te vragen, daar de huizen in het zg: collectie keu- zepulan vallen, waarvoor een extra bijdrage van het rijk mogelijk is. Indien deze verhoging van de bijdrage zal wor den verleend komt de kostprijshuur van een eengezinswoning op 22,50 en de be jaardenwoningen o;j ƒ18,50 en de gara ges op 6,90. Voor de bejaarden is het mogelijk nog iets van de huur af te trekken als zij ouder dan 60 jaar zijn en met een kind samenwonen en het inko men niet hoger is dan ƒ3750 per jaar. per jaar. De huurverlaging van 150,- per jaar komt dan voor de helft voor rekening van de gemeente en de andere helft neemt het rijk voor zijn rekening. (Van onze sportredactie) VLAARDINGEN, 7 jan. Fortuna heeft gisteravond voor de derde maal de wisselbeker van de Vlaardingse scheidsrechters Vereniging veroverd, als winnaar van de spelregeltestwedstrijden. Het was dit jaar, de achtste maal dat deze wedstrijden werden georganiseerd. Nadat de rood-gelen in de voorronden bijna hadden moeten afvallen, bleken ze zich gedurende de feestdagen voldoen de in de spelregels verdiept te hebben om de boot nu niet te missen. De, door de heer L. van der Linden samengestelde en op de junioren afge vuurde vragen waren veelal van een pittig karakter; hetgeen desalniette min toch tot een hoge persoonlijke score leidde. De B-junioren Bert Stolk van Fortuna en Kees van der Pol van Zwaluwen had den namelijk het hoogst bereikbare pun tentotaal; 90. Toen het erop aankwam er was één medaille beschikbaar bleek Kees van der Pol over de beste spelre gelkennis te beschikken. Hoewel na de tweede ronde Zwaluwen op een tweede zege in successie leek af te gaan, bracht een slechte derde ronde voor de Vogels, hen ml! alleen van slag af» maai- oók de Fortuna-junioren de beker. Zij be haalden 588 punten tegen de Zwgluwen- junioren 566. Op enige afstand streden RK WIK en Naaldwijk om de derde plaats, Naald wijk, reeds drie keer winnaar van de wisselbeker, verloor deze strijd en ein digde met 459 punten duidelijk op de laatste plaats. RK WIK behaalde 508 pun ten. Haar C-junior Peter Vleij welke een medaille kreeg voor zijn prachtige score van 84 punten in de voorronden, werd nu in de schaduw gesteld door de beide „90-punten veroveraars" en kwam tot 70. Na afloop reikte de heer J. J. van de Vijver de beker uit aan Fortuna-aan- voerder Rens Smith, waarbij hij een me daille toevoegde als blijvende herinne ring aan deze overwinning. VLAARDINGEN, 7 jan. Banket bakker Jan Boer is dinsdag na een slo pende ziekte overleden. De naam Boer is in het zakenleven van Vlaardingen geen onbekende naam. Behalve banket bakker Boer zijn er nog verschillende zaken die ook de naam Boer dragen. Zijn zaak aan de Westhavenplaats is van het begin af aan een zaak met een bijzonder goede naam geweest. De be grafenis vindt vrijdagmiddag plaats o kwart over twee op de Algemene Be graafplaats. VLAARDINGEN, 7 jan. Onder trouwd: Edward Christiaan van Wilgen, 26 jr., VI., Primulastraat 20a en Aga tha Maria van Zon, 20 jr., VI. Primula straat 20a; Dick Okker. 24 jr., VI., Sport- laan 7 en Cornelia Teuntje van Helden, 22 jr., Rotterdam, Pleinweg 60; Hans Fontijne, 26 jr., Rotterdam, Mathenesser- weg 207a en Catharina van der Heul, 27 jr., VI., Hoogstraat 168a; Aart Ja cob van Gameren, 32 jr, VI., Emous 42 en Aagje van der Windt, 29 jr., VI., P. K. Drossaartstraat 189; Aart Ande- weg, 22 jaar, VI., Madoerastraat 28 en Pietertje Doolaar 21 jr., VI., Bil- lerdijkstraat 38. Geboren: Normanda, d. v. J. Vink en 2. J. Feeleus ,V1., Van der Werffstraat )8; Johanna Petronella, d. v. J. Tiel en N. A. Engelaan, VI., Hortensiastraat 1 b: Jacobus Abraham, z. v. M. A. de Wilt en M. E. van Eijk, VI., Van Hogen- lorplaan 39d; Cornelia Jacoba, d. v. M. 3. Boer en C. J. Bek, VI., Parallelweg 16c. Overleden: Gerrit Swaneveld, 96 jr., vedr. van A. van Papeveld, VI., Emma- straat 71; Elisabeth Hillegonda Brobbel, maanden, VI., Eendrachtstraat 59; Jan 3oer, 76 jr.. VI., Westhavenplaats 27. (Van onze sportredactie) VLAARDINGEN, 7 JAN. 8 Vrolijk en breedlachend, als een rechtgeaarde Bra bander, zo kennen de regelmatige be zoekers van het park 't Nieuwelant de heer Joop Thomassen. De hengelaars, de wandelaars en de voetballers, die in dit stukje recreatiegebied van Vlaardin gen aan de grens van Schiedam een deel van hun vertier zoeken. Allemaal kennen ze hem. Twaalf jaar geleden kwam hij uit het rustige Goirle bij Tilburg hier wonen in de Schimmelpen- ninckstraat, twee straten van 't Nieu- welantpark. Al spoedig had hij de eer ste vissen uit de singel, die het park van de huizenrijen scheidt, naar boven gehaald. „Dag en nacht zat hij te vis sen", zegt nu zijn vrouw Berrie. „Als er iemand op visite kwam, dan kon ik meestal zeggen: Joop zit bij het brug je". Het „brugje" tegenover het impo sante clubgebouw van De Hollandiaan. Het voortdurend kijken naar dit witte gebouwtje veranderde snel in een ver toeven erin. Zo kwam Joop Thomassen bij De Hollandiaan terecht. Bij een Hollandiaan, dat toen nog in de derde klasse van de KNVB speelde „In z'n goeie tijd, zogezegd", volgens de klei ne Brabander. Nu is De Hollandiaan een afdelings-eerste klasser. Het heeft door zijn degradaties de liefde van de heer Thomassen niet verloren. Integende hij probeert op allerlei manieren mee te helpen aan het terugwinnen van het verloren terrein. Van buitenstaander werd hij Hollarn diaan in hart en nieren. Zelfs schampere opmerkingen of minder fraaie behande lingen kunnen hem niet losweken van „Zijn Hollandiaan". Toen iemand aan hem vroeg: Mijnheer Thomassen ik heb gehoord dat u katholiek bent, waarom komt u niet naar RK WIK'? kreeg de vragensteller de kous op de kop. Tij dens ziekte van zijn vrouw werd hij op ongelukkige wijze gewipt uit het be stuur van de vereniging. Zijn activitei ten werden er niet minder om. Allerlei karweitjes bleef hij opknappen. Hij schil, derde aan de tribune, hielp bij de totstandkoming van de nieuwe in gang enz. Thans leidt hij de wekelijk se bingo-avonden, helpt bij poolinleve- ring en overal waar hulp nodig is. Toen de voormalige trainer Toob Rem mers in 1963 met het idee kwam om een Nieuwelantcross voor .,uitge vroren voetballers" te organiseren was de heer Thomassen een belangrijke medewerker bij de organisatie ervan. Vorig jaar droeg hij met de huidige wedstrijdsecre taris Cor Mosselman het leeuwedeel bij in de organisatie, die de tweede Nieuwe lantcross tot een succes maakte. Dit jaar was hij het die de zaak weer op gang bracht, welke nu door een groep van zes (onder wie de huidige trainer Jan Brouwer en initiatiefnemer Toob Remmers, die thans geen club traint omdat zijn studie voor het B-diploma van de KNVB hem te veel tijd kost) wor uitgewerkt. „Ik hoop dat het voetballen zondag doorgaat," zegt Joop Thomassen. Want al zal dit betekenen dat de Nieuwelant cross 1965 uitgesteld moet worden en er weer nieuw werk verricht zal moeten worden, de nu 43-jarige Thomassen JOOP THOMASSEN gezellige Brabander vindt het voetballen terecht het belang rijkste. Dat hij echter zoveel werk voor die cross verzet komt uit zijn wil om de jongens van „zijn club" de mogelijk heid tot actie te geven. Zoals hij ook vorige week de verschillende spelers af ging om ze tegen VFC 2 te kunnen la ten spelen. Vaak is Joop Thomassen op pad voor De Hollandiaan en zijn vrouw moppert daarover weieens. „Wat ik doe, wil ik goed doen," zegt hij. „Ik kan het gewoonweg niet laten. Ik wou dat ik miniseren kon." Zo verontschuldigt de oude-Willem IIMER („niet zo hoog") zich tegenover z'n gastvrije en gezellige echtgenote. Hij verklaart zijn liefde voor De Hollandiaan als volgt: „Het eerste, wat mij bij de vereniging opviel was de prima geest. Ik geloof, dat er in Vlaardingen geen vereniging is, waar zo'n geest heerst," luidt zijn boute be sluit. Als hij onder het stoppen van zijn pijp ons vertelt van zijn verwachtingen voor het lopende seizoen, dan moeten we vast stellen dat hij toch geen chauvinist is. i „Wij gooien hoge ogen, maar ik geloof1 niet dat we het kampionschap beha- i len. Misschien ben ik pessimistisch, maar we hebben altijd nogal een beetje pech. Natuurlijk hoop ik er wel op, maar erin geloven.neen, dat durf ik niet." Voor zondag verwacht hij een afgelas ting van het afdelingsprogramma, maar voor het geval hij het aan het verkeer de eind heeft ziet hij De Hollandiaan in Rotterdam Aeolus verslaan. „VFC wint op eigen terrein van DCL, RK WIK HOEK VAN HOLLAND, 7 jan. Het bestuur van de afdeling Maassluis- Maasland-Hoek van Holland heeft van het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis bericht ontvangen dat deze afdeling met de jaarlijkse inzameling in 1964 de eerste plaats (het hoogst gemid deld bedrag per inwoner) heeft behaald. De laatste jaren was men steeds twee de achter Stellendam. Het afdelingsbe stuur spreekt dan ook zijn dank uit aan gevers en medewerkers, die dit resultaat hebben mogelijk gemaakt. Men is zich er tevens van bewust dat deze eerste plaats bepaalde verplichtingen met zich brengt. Het is immers de bedoeling om deze ereplaats ook in 1965 te verdedigen door een nog hogere opbrengst. HOEK VAN HOLLAND, 7 jan. Twee Hoekse jongens van 11 jaar heb ben er dinsdag een avontuurtje van ge maakt. De knapen namen elk een fiets van een schoolkameraad mee, overigens zonder daar iets van te vertellen. Verge zeld door de hond van een andere Hoekse familie gingen Maarten Kleijwegt en Jan Korteland aan het toeren. De knapen bleven echter maar recht uit rijden en raakten steeds verder van huis, terwijl de hond hen trouw bleef vergezellen. Na allerlei omzwervingen werden ze in Rottterdam aangehouden Het was echter inmiddels al avond gewor den en een agent hield de jongens aan omdat ze zonder licht reden. Op het bu reau Nassaukade in Rotterdam konden ze bekomen van de kou en omstreeks mid dernacht werden kinderen en hond afge haald. IIOEK VAN HOLLAND, 7 jan. Twee woningen, waarschijnlijk de oud ste die Hoek van Holland thans nog be zit, zullen volgende week worden ge sloopt. Het zijn de beide lichtwachters woningen van het Rijksloodswezen, die aan de voet van de hoge vuurtoren staan, In 1896. gelijk met de bouw van de vuurtoren, zijn de woningen daar verre zen. Zij deden dienst als woning voor de twee „vuurtorenwachters". In die tijd moest nog elke avond het vuur van de toren word/n ontstoken. De tijden ver anderden, maar de lichtwachters bleven, De een na de ander betrok de twee kleine huisjes. De veranderde tijd bracht echter mee, dat de dienstwoningen in de loop van de jaren sterk verouderden. De huidige lichtwachters, de heren Reitenbach en Boudestein, moeten het nu doen met hui zen die eigenlijk „uit de tijd" zijn. De dienst van het Loodswezen heeft dat ook ingezien en daarom zullen de woningen volgende week worden gesloopt. Op de zelfde plaats zullen twee nieuwe panden verrijzen. De beide lichtwachters zullen in de tussengelegen periode elders wor den ondergebracht. Met de beide huizen verdwijnt tevens een stukje van Hoek van Hollands niet al te lange, maar toch wel bewogen his torie. Met gitaar van de wintersport terug ROTTERDAM, 6 jan. Een met een container beladen Belgische vrachtwagen kwam gistermiddag klem te zitten tegen de bovenkant van de eerste tunnel in het tunneltracé, die zich bevindt tussen de Wolphaertsbocht en de Maastunnel. De evenzo van Oranje Groen, Hoek van Hol- auto kwam uit de richting van de Plein- land speelt in Dordt gelijk tegen RCD, maar VDL verliest thuis van LMO, die ploeg ken ik toevallig." Wij vroegen ons af, wie eigenlijk niet, gezellige (import-) Vlaardinger? weg. De auto kon „bevrijd" worden door de banden gedeeltelijk te laten leeglopen, maar dat alles verliep niet zo verschrik kelijk snel, zodat het verkeer stagnatie opliep van ongeveer 40 minuten. DONDERDAG 7 JANUARI Stadsgehoorzaal: Arsenicum en oude kant (KFC 14 jaar), 8 uur. Sociëteitszaal: Studiekring, 8 uur. Luxor: Cleopatra (KFC 14 jaar), 8 uur. VRIJDAG 8 JANUARI Stadsgehoorzaal: Arsenicum en oude kant (KFC 14 jaar), 8 uur. Harmoniezaal: NVV Bestuurdersbond- bij eenkomst. Luxor: Cleopatra (KFC 14 jaar), 8 uur. KLACHTENDIEN ST Voor klachten betreffende de bezor ging van Het Nieuwe Dagblad kan men zich van maandag t/m vrijdag tot s avonds 19.30 uur in verbinding stellen m«4 de heer J. v. d. Boom, Oosterstraat 14b, telefoon 2539 en o pzaterdag tot s avonds 18.00 uur. OP HET WITTE DOEK Arsenicum en oude kant in Stadsgehoorzaal VLAARDINGEN, 7 jan. ARSENI CUM EN OUDE KANT. Het is een ple zierige gedachte een van Frank Capra's verrukkelijke komedies opnieuw te kun nen aanschouwen- Daar draven ze dan weer op: De toneelcriticus Mortimer Brewster (Gary Grant) geboren vrijge zel. die echter bij het begin van het ver haal vast van plan is te trouwen met de schone en lieve Elaine Harper (Priscilla Lane) wier vader, ds Harper (Edward Abby en Martha Brewster (Jean Adair en Josephine Hull), de oude tantetjes van Mortimer die al jaren in het oude huis midden in Brooklyn wonen, samen met Mortimers broer Teddy, die of op expe ditie is of denkt, dat hij president Roo sevelt (de oude dan) is, maar overigens met zijn gekheid niemand lastig valt, be halve, dat hij zo nu en dan het huis op stelten zet door op zijn trompet te bla zen om de troepen in het geweer te roe pen. Onderschat ook de oude dametjes niet. Zij zijn erg meedogend voor oude, al leenstaande mannetjes, die zij van him narigheid afhelpen door ze op een ple zierig glaasje vlierbessenwijn uit te no digen, zelf gestookt en ook zelf vergif tigd. Op het moment, dat het verhaal be gint, liggen er al twaalf lijken in de kel der gemetseld en het dertiende zit in de kist onder het raam, haastig weggebor gen, omdat domunee Harper, Mortimer en Elaine plotseling op bezoek kwamen. Een bizarre situatie voorwaar, waarmee Capra een plezierig spelletje gaat spelen. Het wordt allemaal nog raarder, als broeder Jonathan op bezoek komt. Hij komt niet zomaar op theevisite of om een glaasje vlierbessenwijn te drinken, want dan waren de moeilijkheden gauw uit de weggeruimd. Broedr Jonathan is een beroepsmoordenaar en hij wil in het huis van de tantetjes tijdelijk een schuil plaats zoeken. De tantetjes en Mortimer vinden broe der Jonathan maar een echte griezel, maar omdat hij al gauw de merkwaar dige liefhebberij van de oude dametjes ontdekt heeft, durft Mortimer hem niet de deur uit te zetten. Jonathan kan het ook niet helemaal helpen dat hij er zo griezelig uitziet, want het is de schuld van een slordig uitgevoerde chirurgi sche behandeling van zijn handlanger. Dr. Einstein (Peter Lorre), die even voor de opratie een film van Boris Karloff had gezien en bij ongeluk diens fysionomie aan broeder Jonathan gaf. De bedoeling is, dat in de veilige besloten heid van het huis van de tantetjes, broe der Jonathan een nieuwe operatie onder- - gaat. Maar daar is het lijk in de kisten daar is ook een nieuw lijk van een zeke re Spenalzo, het laatste slachtoffer van broeder Jonathan, in de achterbank van diens auto en uiteraard de twaalf door Teddy ingemetselde lijken in de kelder en een verschwarzte wijkagent, die voort durend in de meest sinistere en dolle situaties binnen komt vallen om zijn zelf geschreven toneelstuk voor te lezen aan de arme Mortimer, die er zelf lang zamerhand krankzinnig van wordt bij al zijn pogingen om broeder Jonathan het huis uit en zijn lieve tantetjes en broer Teddy in een onschuldig sanatorium te krijgen. Een bar boze en gekke boel dus, maar het loopt allemaal zeer best af. Hoe? Dat moet u zelf gaan zien in dit licht zinnige moordverhaal, dat onder de be zielde leiding van Frank Capra een van de vrolijkste films van deze tijd werd. Prinses Christine arriveerde giste ren na haar wintersportvakantie aan het Centraal Station te Rotterdam waar zij werd begroet door haar moe der, Koningin Juliana (links, in bont mantel en met hoofddoek). De prinses kon haar ski's niet zelf dragen, aan gezien ze de handen al vol had aan haar gitaar en twee tassen. DONDERDAG 7 JANUARI Rott. Schouwburg 8.15 uur: R. Ph. O. o. L v. Charles Munch, nunv. Nicole Henriot, piano. VRIJDAG 8 JANUARI Rott. Schouwburg, 8.15 uur: R.Ph.O. o.l,v. Charles Munch m.m.v. Nicole Hen- DEN HAAG, 7 jan. Prinses Chris tina is er in geslaagd zich veertien dagen voor een sportieve vakantie in Oostenrijk op te houden zonder dat haar aanwezigheid daar is opgemerkt. De prinses nam met 39 scholieren van zestien tot twintig jaar deel aan een skikamp van de Nederlandse Christen Studentenvereniging. Prinses Christina reisde al voor Kerst mis af naar het dorpje Mühlbach in de omgeving van Salzburg waar de NCSV een Gasthof had gehuurd. De prinses heeft aan het kamp deelgenomen op eigen initiatief. De jaarwisseling bracht zij door tijdens een dansfeest in het Gasthof, waar zij eerder had deelge nomen aan een kerstspel. De prinses deelde haar kamer met vier haar nog onbekende meisjes. De andere leden van de koninklijke familie gaan niet eerder dan in maart op wintersportvakantie. De prinses is intussen, zoals gemeld, per trein in Rotterdam aangekomen, en door haar moeder afgehaald. DELFT, 7 jan. Een bjjna nieuwe auto, die nog maar 5000 km had gelopen brandde gisteravond om half 7 helemaal uit op de Rijksweg 13 nabij de Zweth- brug. Men was vergeten het kleed weg te halen, dat men over de motor had ge legd, om bevriezen te voorkomen. De in zittenden van de auto konden op tijd uit de brandende auto vluchten. De auto behoorde toe aan de Delfte naar M. K. (79). Aan het stuur zat zijn dochter, de 42-jarige D. B. K. Verder in de auto zaten ook haar 77-jarige moeder en haar 13-jarige dochtertje. Men was op weg naar Krimpen aan de IJsseL Even buiten Delft sloegen de vlammen uit de motorkap. Snel stuurde mevr. B. de auto naar de parkeerstrook waar iedereen vlug uitstapte. Voor hun ogen ging de wagen in vlammen op. De brandweer die gewaarschuwd werd en met groot alarm uitrukte kon niets meer beginnen en moest zich beperken tot nablussen. De eigenaar was niet verzekerd. Hij had ont heffing gekregen van de verplichting zich te verzekeren, omdat hij er om princi piële redenen tegen is. Omdat ander ver keer afremde daar de auto stond te bran den, ontstond nog een kettingbotsing, waarbij vier auto's van licht tot zwaar beschadigd werden. DELFT, 7 jan. Gisteravond om even half elf is een gasketel ontploft in de loods van de gebrs. Van Bijk, fruithande laren, op het terrein van de Delftse Groenteveiling te Den Hoorn. De loods is vorig jaar al reeds afgebrand. De schade was nu gelukkig minder. Men kon het vuur met koolzuursneeuwpoeder blussen. De brand werd ontdekt door een meisje, dat een vrachtwagenchauffeur, die aan het laden was op de veiling waarschuwde. Deze alarmeerde de brandweer te Delft Brandweercommandant Coodee ging per soonlijk zich op de hoogte stellen van de oorzaak van de brand. DEN HAAG, 7 jan. Zijn burgemees ter en wethouders van Den Haag be reid zo spoedig mogelijk de nodige stap pen te nemen, opdat de Haagse burgers tijdig kunnen beschikken over een „sud derplaatje". Dit vraagt het raadslid mej. mr. J. J. Th. ten Broecke Hoekstra. Bij gebruik van aardgas kunnen de gaskooktoestel- len niet fijn genoeg geregeld worden. De gemeente Arnhem geeft daarom al le zg. huishoudelijke gasverbruikers een „sudderplaatje" cadeau. Het komt mej. Ten Broecke Hoekstra voor, dat het van belang is, dat ook de Hagenaars een „sudderplaatje" krijgen, wanneer in hun huishoudens het traditionele stadsgas plaats heeft moeten maken voor het aard gas. 's-GRAVENZANDE, 5 jan. De elf by de Bond Westland aangesloten West' landse veilingen, hebben in het afgelopen jaar een omzetcijfer behaald van totaal 196.342.000, tegen ƒ199.647.000 in 1963, een vermindering dus met ruim ƒ3 mil joen, of 1,7 pet. By de toelichting op dit resultaat deelde het bestuur van genoem de Bond mede, dat zich in 1964 omstan digheden hebben voorgedaan, die oorzaak zijn dat de gemiddelde bedrijfsresultaten aanzienlijk achter blijven bij die van het voorgaande jjaar. Hierbij komt, dat de omvang van de produktiemiddelen van de Westlandse tuinbouw in 1964 aanzienlijk groter was dan in 1963 en met name de glasopper vlakte een belangrijke uitbreiding onder ging, groter zelfs dan werd verwacht Het totale glasareaal steeg van 2049 ha in 1963 tot 2225 ha in 1964. Doordat de oppervlakte verwarmde warenhuizen met 223 ha toenam, is voor het eerst in de geschiedenis ;sn het Westland die op pervlakte groter dan die van onverwarm de warenhuizen. Verwacht moet worden, dat voor het nieuwe teeltjaar aan de stookteelten een belangrijke uitbreiding zal worden gege ven. Deze zal aanzienlijk groter zijn dan de uitbreiding van het glasareaal. Aan de hand van de cijfers blijkt, dat de teelt van tomaten met 162 ha ofwel ruim 10 pet toenam, geheel voor de stook' teelt. De aanvoer van tomaten steeg evenwel met ruim 25 pet hetgeen er op wijst, dat het afgelopen jaar de tomaten- oogst zeer overvloedig is geweest. De produktie per eenheid van oppervlakte was ruim 13 pet hoger dan in 1963. De totale opbrengst van tomaten steeg ech ter slechts van ƒ108.900.000 in 1963 tot 112.300.000 in het afgelopen jaar, zodat deze wel zeer onbevredigend moet wor den genoemd, in elk geval voor het pro' dukt uit onverwarmde kassen en waren huizen. De prijzen van de sla waren aan sterke schommelingen onderhevig en de uit komsten zijn dan ook wisselend. De oppervlakte met druiven beteeld, liep in het afgelopen jaar opnieuw terug en er wordt nu nog slechts 191 ha in het Westland met druiven beteeld. De aandacht werd door het Bondsbe- stuur ook gevestigd op de stijgende in vesteringen in de tuinbouw, welke ook in het afgelopen jaar vele miljoenen heeft bedragen. By de toelichtende discussie omtrent de omzetcyfers van de elf Westlandse vei lingen, heeft de secretaris van het Bonds- bestuur, de heer J. Dekker medegedeeld, dat eigenlijk het omzetcijfer rond de 17 miljoen gulden te laag is, berekend naar de uitbreiding en omzetcyfers van 1963. Er is echter een vermindering van ruim ƒ3 miljoen. De omzet zou dan rond de ƒ215 mil joen hebben moeten bedragen. Dit tekent te duidelijker de werkelijke situatie, wel ke ongunstiger wordt, vanwege de grotere investeringen, hoger lonen enz. De uit' breidingen demonstreren zich in hoofd zaak voor wat betreft het glasareaal, waardoor uiteraard de teelten veel in tensiever zijn en hoger produktie wordt verkregen. In dit verband werd nog medegedeeld, dat de totale in het Westland beteelde oppervlakte stabiel rond de 15C0 ha blijft, ondanks het feit dus, dat regelmatig door bebouwingen enz. grond aan de cultuur wordt onttrokken. Het is echter te dan ken aan de ontsluitingen, dat de totale oppervlakte tot dusver zich kan hand haven. Maar wanneer die mogelijkheden zul len zyn verdwenen, staat het er voor het Westland als tuinbouwcentrum toch kwaad voor. Van hoeveel betekenis de investering is wordt gedemonstreerd door het feit, dat in Poeldijk het afge lopen jaar 80 stookinstailaties zijn inge richt, waarmee een bedrag van pim. ƒ10 miljoen is gemoeid. Het is in de tuinbouw een bekend feit, dat de tomaat een speciaal exportprodukt is en het binnenland verhoudingsgewijs slechts zeer matig aan de markt is. Even wel kan worden geconstateerd, dat gelei delijk de belangstelling van de Neder landse consument zich nu ook op de to maat begint te richten De voorzitter van Bond Westland, de heer J. Barendse zei in dit verband, dat het streven om te komen tot een beter produkt, resultaten oplevert, hoewel ook op dat terrein nog niet is bereikt het geen gewenst wordt. De voorzitter van de Coöp. Centr. Westl. Snij bloemenveiling de heer J. Enthoven, constateerde, dat de bloementeelt in het Westland nog vele mogelijkheden biedt. De ruimte in de veilinggebouwen is mo menteel nog te beperkt, doch na de uit breiding waarmee nu spoedig kan wor den begonnen, zal dit ongetwijfeld duide lijk blijken. Reeds thans zijn aanvragen van kwekers uit andere delen van ons land om hun bloemen in Honselersdijk te komen veilen, doch de ruimte staat dit niet toe. Inzake de nog steeds bestaande plan nen met de bloemenveiling te Poeldijk tot een fusie te komen, verklaarde de heer Jac. van Zijl, voorzitter van die veiling, dat de wil daartoe wel aanwezig is, doch er nog enkele moeilijkheden zijn op te lossen. Er bestaat echter reeds een uitnemende verstandhouding tussen bei de veilingbesturen en men hoopt toch tot resultaten te zullen komen. DEN HAAG, 7 jan. De buiten de Jaasdijk gelegen polder Nieuwland en Noordland slaat zijn overtollig water, met behulp van een in het polderdeel Nieuwland staande watermolen, uit op de als polderboezem fungerende Krim sloot. Deze sloot heeft verbinding met de Rotterdamse Waterweg. De polder loost dus niet op Delflands boezem. Te gen betaling van een vast bedrag be trekt de polder zoet water uit de boezem van. Delfland. De inlating van dit wa- ter geschiedt via een aan de binnenzij de van de Maasdijk staand gemaaltje. Buiten polderverband ligt ten zuiden van de polder Nieuwland en Noordland en ten noorden van de spoorbaan Hoek van Holland Maassluis een gebied, het Buiten-Nieuwland genaamd. Het om vat de Noord-Bonnen. de Korte Bonnen en de Haakgronden. Voor de afwatering van het Buiten-Nieuwland zijn van be lang de genoemde krimsloot, de Kulk en het tot de boezem van Delfland behoren de Oranjekanaal. Evenals de Krimsloot hebben de Kulk en het Oranjekanaal verbinding met de Waterweg. Van de Haakgronden ontvangt een ge deelte, met instemming van Delfland, zoet water uit de Krimsloot. De eige naren van de in dit gedeelte gelegen f S?r0 en betalen hiervoor jaarlijks a f 25,. per jaar aan het ont ziltingsbeheer van polder Nieuwland en Noorland. Deze eigenaren hechten veel waarde aan bestendiging van de zoet watervoorziening van hun gronden. Zij achten him belangen te dezen het best verzekerd, indien hun gronden zouden zijn gereglementeerd en aan de polder Nieuwland en Noordland zouden worden toegevoegd. Naar onze mening zijn voor inwilliging van dit verlangen voldoende termen aanwezig. Na de totstandkoming van de Delta- dijk langs de Waterweg zal de polder Nieuwland en Noordland binnen de hoofd waterkering van Delfland komen te lig' ?®n-.Het yalt niet te verwachten, dat bij de aanleg van de Deltadijk het ma- ken van duikers ten behoeve van de lo- zing via de Krimsloot en de Kulk zal worden toegestaan. De waterafvoer van de polder Nieuwland en Noordland en van het op de Krimsloot en de Kulk lo zende gebied van het Buiten-Nieuwland zal dan via een nog aan te leggen af wateringskanaal naar het Oranjekanaal worden geleid, waardoor de polder en vrijwel het gehele Buiten-Nieuwland één waterstaatkundig geheel zullen vormen. Het komt Ged, Staten gewenst voor, dat niet alleen vorenbedoelde tuingron den maar het gehele Buiten-Nieuwland (met uitzondering van de bebouwde en als recreatieterrein ingerichte gedeel ten van de Noord-Bonnen, welke niet via de Krimsloot lozen en buiten polderver band kunnen blijven) bij de polder Nieuwland en Noordland worden ge voegd. Een ontwerp-besluit. dat een nieuw bijzonder reglement voor de polder Nieuwland en Noordland bevat, beoogt deze samenvoeging te bewerkstelligen. Hierbij blijven de huidige onderhouds plichtigen belast met het onderhoud en de bediening van de werken, welke in het aan de polder toe te voegen gebied zijn gelegen. Voorts worden de ten aan zien van de waterlossing bestaande re- relingen en overeenkomsten gehand- haaft. De in het eerste lid, onder letter B van art. 5 gemaakte uitzondering is van be lang voor het tuinland, gelegen in het nieuwe poldergebied ten oosten van de Kulk, dat zijn zoetwater uit het Oranje kanaal kan putten en dat dientengevolge onder het ontziltingsbeheer van Delfland valt. Uit hoofde van het bepaalde in ar tikel 6, tweede lid, van het bestaande bijzonder reglement is voor open tuin gronden een enkelvoudige omslag aan iet ontziltingsbeheer van de polder ver schuldigd, voor oppervlakten bedekt met platglas een 6.25-voudige, voor opper vlakten met komkommerkassen een 6.75 voudige en voor oppervlakten met an dere kassen een 6.5-voudige omslag. Dit verfijnde onderscheid heeft het bezwaar, dat ter vaststelling van het bedrag van de aanslag telkens de constructie van de kassen dient te worden nagegaan. De in het ontworpen artikel vervatte vereen voudigde regeling komt aan dit bezwaar tegemoet. Art. 10 handhaaft de reeds ten aanzien van de Papendijk en de Nieuw- andsedijk bestaande vrijdom van om slag.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1965 | | pagina 4