Liturgie is niet hobbies uitleven STAATSLOTERIJ in nieuwe vorm Voor ons was een ton alleen maar een nummer" College van zeven" verliest zijn greep op Staatsloterij Techniek berooft eerlijke marinegasten van verzetje Het gewone leventje begonnen Breng uw lichaam na de feestdagen weer op peil Zeer sober gekleed BOEREN ZIJN ROESTIG POMPWATER BEU DAGPUZZLE Weet-je-mode weetje Mgr. Jansen op liturgische dag Administratief personeel wil 3,5 pet. nabetaling Archaïsche werk methode voorbij Historische bezwaren Geen reclame Wensen van publiek Gymnastiek Te veel gegeten met nieuwe dagblad DONDERDAG 7 JANUARI 1965 PAGINA 5 'M Indonesische zangeressen naar Nederland Een En 9een Drie mannen van het college van zeven", dat tot nu de prijzen be paalde in de Staatsloterij. Een elektronisch apparaat gaat het werk van „de mannen met de gouden handen" overnemen. De feestdagen zijn voorbij. De tijd van vakantie van de kindertjes, van drukte, veel eten en laat naar bed gaan ligt weer achter ons. Het gewone leventje begint weer, de kinde ren zijn van de vloer, de regel maat in het huishouden kan weer terugkeren. Allerlei kar weitjes die in december moes ten blijven liggen, kan de huis vrouw nu gaan aanpakken. üi (Advertentie) (Van onze verslaggever) NOORDWIJKERHOUT, 7 jan. Voor de eerste maal in de geschiede- I's van het Rotterdamse diocees werd ®r gisteren een Liturgische dag gehou- n voor de priesters van het bisdom 'n het Seminarie Leeuwenhorst. Deze dag was voorbereid door de werkgroep voor liturgie en belegd op verzoek van Jngr. M. A. Jansen. Deze con-cele- breerde met zeven priesters, die al JUn medewerkers in het bisdom ver tegenwoordigden, een H.Mis in de kapel van het seminarie. Daarbij viel het al direct op hoe duidelijk en hoe enthou siast hier vierhonderd geestelijken van net bisdom de liturgische vernieuwing samen met hun bisschop in de prak- t(Jk brachten. gezamenlijk gezongen liederen, uit mondend in de prachtige psalm 150 van André Verwoerd, waren harmonisch in het liturgische gebeuren verwerkt. Mgr. Jansen sloot hierop in een uit voerige homilie aan. Hij benadrukte, uitgaande van de letterlijke tekst van he nieuwe Constitutie over de H. Li turgie, het belang van de liturgie die 'eh doel heeft heiliging van de mens en daaraan voorafgaand het lof en eer aan God brengen. In deze viering ^'ordt de eenheid van Gods Kerkvolk duidelijk gemanifesteerd. Als bisschop, me vanouds de „liturg" is, vroeg mgr. Jansen zijn priesters om de zuivere geest van liturgie. „Breng de gelovigen hy burgers van het Godsrijk te zijn." Tevens spoorde hij zijn geestelijken aan zijn leiding hierin te volgen en te aanvaarden. „Liturgie is niet het uit leven van persoonlijke hobbies", al dus mgr. Jansen. Dit wil echter niet z®ggen dat ideeën omtrent deze ver nieuwing daarom maar moeten blijven "Kgen. Er zijn in het bisdom experi- hienteerkerken aangewezen waarin de- *e ideeën op hun waarde zullen wor den getoetst. Er is geen reden meer °m in beslotenheid te experimenteren. •Laat al wat u aan goede ideeën hebt aan de liturgische commissie weten." Bovendien zit er in het reeds bepaalde toch al een zekere speling voor verdere Praktische uitwerking. Hoogtepunt van de dag werd, na deze liturgische viering, de inleiding van drs. A. Lagerwey, li turgie-professor van Warmond, die be trekking had op de liturgische grond houdingen. Deken Fr. P. Boelrijk van Schiedam, voorzitter van de werkgroep voor liturgie, noemde deze dag een be gin van gezamenlijke bezinning. Binnen dit kader paste de beschouwing van drs. Lagerwey bijzonder goed. Ook het forum, dat later op de middag schrif telijk gestelde vragen uit het uitgebrei de auditorium beantwoordde, verwees AMSTERDAM, jan. De Algemene hond Mercurius, de katholieke bond van iverknemers in bank- en verzekerings bedrijf en administratieve kantoren (BVA) en de Nederlandse christelijke heambtenbond (NCBB) hebben in een gezamenlijk schrijven aan de werkge vers in dé sector van de administratie kantoren aangedrongen op een nabetaling van 3,5 pet. over 19G4, voor zover in 1964 slechts 10 procent salarisverho ging is toegekend. DJAKARTA, 7 jan. De Nederlandse zangeres Anneke Grönloh heeft drie In donesische zangeressen uitgenodigd naar {Nederland te komen om daar op te weden en enige grammofoonplaten te laten maken, de uitnodiging betreft Er- h'e Djohan, Norma Sanger en Sandra banger. De belangrijkste punten van de gemoderniseerde Staatsloterij zijn de volgende: 1. De prijs van een heel lot: vin tig gulden. De hele loten zijn on derverdeeld in zogenaamde „vijfjes", jhe vier gulden per stuk kosten. De ekende „halve loten" en „kwartloten" lib nu dus vervallen. Men kan wei ®?nvi.jfde, tweevijfde, drievijfde of 1 er vijf de lot nemen. 2- In tegenstelling met wat tot nu °e gebruikelijk was, blijven alle num mers tot het einde van de loterij (die uit vier trekkingen, de vier „klassen" hstaat, met elk dus hun eigen prjj- en) meespelen. Na de eerste trekking -h°et men dus de coupons van de nog ff houden trekkingen bewaren, tot al- vier trekkingen zijn verricht. Vroe- uft Was men voor verdere deelneming j' Sesloten zodra het nummer in één de t klassen met een niet uitkwam. Ts trekking eenmaal begonnen, dan is f vier weken lang elke week een. De- valt steeds op maandag. het' ,^anneer het gehele bedrag voor hl, i°t ineens wordt betaald dus ifiyhiifbeeld vier gulden voor een „vijf- of twintig gulden voor een heel lot hei in doet men zonder meer de ge bet ,oterÜ mee. Er kan ook per klas vitW worden. Dan is telkens een- Vrwf xvan totaalprijs verschuldigd, loti gulden heeft men dus al een é<s„ 'I1 de. loterij, zij het voor slechts Vr.? trekking. Wordt verzuimd voor de mo„e e Was bij te betalen, dan is .automatisch voor de verdere lote- mi uitgeschakeld. (letvP? kans op de hoofdprijs hon- nie gulden schoon is in de z ''we regeling één op de honderddui- na geworden. Eerst was deze kans vie de 21.000. De loten zijn echter J keer zo goedkoop geworden. Om- een betekent dit dat de kans op nee "Jon" niet veel geringer is tvan- l0- r "etzelfde bedrag aan goedkope tl» Wori,t uitgegeven als vroeger aan rov 1 re* De totale prijzenpot is zelfs cent K^Wbri'en. Ruim tachtig pro- 0 Vab de inleg vloeit nu terug naar v„ 'helers. Niet minder dan vijfen- neÜ K van eIke honderd spelers win- een prijs(je), al zal dat voor de ITIneciC'jaijc/, ai mi «ui vu. esten een „eigen geldje" zijn. JLDe nieuwe opzet maakt een heel kfu?Ptesuits!ag mogelijk. Met de pu- nok 1 ,e van ongeveer vijftien getallen fff klas zal iedereen weten of hij een PrUs heeft. pok' worden dit jaar vijf loterijen sfhouden. De verkoop van de eerste be 1 1van de Staatsloterij-nieuwe-stijl vfflnt maandag 11 januari. De eerste eKkmg is op 1 februari. telkens naar de juiste liturgische hou ding, eerder dan op concrete vraag punten in te gaan. Speciale aandacht vroeg drs. Lager wey voor de liturgie als actio. Er vol trekt zich een gebeuren waar God en Zijn volk elkaar ontmoeten. Het is zo de vernieuwing van een verbond dat God in 1965 wil. God wil deze toenade ring en heeft ook het initiatief. Kerk zijn is immers in gemeenschap in rela tie staan tot God. De priester moet dan ook spreken namens God tot de gemeen te („of als U dit liever hoort, gemeen schap") van binnenuit, als gelovige. De liturgie is een liefdesspel, een dialoog tussen de bijbelse bruid en bruidegom. Hiervoor is ook een naar de bijbel luis terend spreken nodig. Sacrament is in dit verband de hoogste vorm van woord. Ten aanzien van de zwaar bediscus sieerde kwestie over de realis praesen- tia.in de eucharistie, merkte drs. La gerwey nog op dat naar zijn mening het offer een realis praesentia veronder stelt. „Wat te beginnen met een eucha ristie waarin Christus niet tegenwoor dig is?" Drs. Lagerwey maakte nog histo rische bezwaren tegen het in volledige apartheid communiceren van de pries ter onder de H. Mis en was van mening dat de kerkkoren alleen recht van be staan hebbeii als ze een functie in de liturgische viering hebben. Die is er, maar in volledige dienstbaarheid. „La ten ze van de vaste gezangen afblijven en deze reserveren als gezang voor het volk, zeker het „Sanctus", aldus zijn opmerking aan het adres van de kerk koren. vo meters DEN HAAG, 7 jan. Gepensioneerd marineman J. Engelberts zal nooit meer door vrienden en beleenden op straat worden aangehouden met de op conspirerende toon uitgesproken vraag: „Zeg, kan jij geen prijsje voor me versieren in de Staatsloterij'.'" En gelberts was een van de mannen uit het „college van zeven", het onver stoorbare groepje gepensioneerden, dat in een troosteloos lokaal aan de Kazernestraat tot nu toe het lot be paalde voor de deèlnemers aan de doodkalme Staatsloterij. Drie zaten er aan de trommel met de nummers, drie aan de trommel met de prijzen: ge lijktijdig werd er een greep gedaan, de papiertjes gingen snel van hand tot hand naar het midden van de tafel, waar prijs en nummer samenkwamen om in combinatie te worden afgeroe pen. Met een onvoorstelbare monotonie klonken de stemmen: zo'n tien keer per minuut, duizend keer in anderhalf uur. De Staatsloterij 239 jaar oud is gemoderniseerd. Het „college van zeven" is bedankt. Er komt een elek tronisch apparaat. Dertien jaar lang is Engelberts de aflezer geweest („Drieduizendéén- honderdenzeuven") van de num mers; de man die onbekend en onbemind voor velen „goud in de keel" bleek te hebben. Zon vijftig keer heeft hij „de ton" horen vallen op een nummer dat hij zojuist had afgelezen, een verstrekkende ge-» beurtenis die het „college" nog niet met de ogen deed knipperen. „We hadden er immers zelf niets aan; voor ons was het alleen maar een nummer". Toch ging er bij het op lezen van al die nummers, 21.000 per loterij, weieens een lichtje branden bij de heer Engelberts: wanneer hij het nummer onder ogen kreeg van het lot, waarmee hij zelf deelnam: „O, daar is-ie: een niet, dacht ik dan haast altijd", zegt hü berustend. Die vragen van kennissen over dat prijsje dat versierd moest worden heeft hij nooit ernstig genomen. „De men sen moesten toch beter weten". Vijf van de zeven mannen die., dit bijbaan tje hadden weten te verwerven, wa ren gepensioneerde marinegasten. De heer Engelberts hoeft er niet lang over te denken waaraan dat te danken was. .„Kijk, wii zijn een slag mensen dat weet wat discipline en plichtsbetrach ting is". Hij vindt het overigens geen ramp dat ook in de loterij de machine de mens gaat vervangen. „Het was leuk werken in zo'n team. Het was gewoon een verzetje, maar ik had toch al plannen ermee te stoppen". De modernisering van de eeuwen oude Staatsloterij is nogal ingrijpend geweest. Maar dat betekent niet dat zij nu plotseling een vlammende in stantie is geworden, waar men koorts achtig zijn gehele bezit in de waag schaal gaat stellen. Zij blijft onverkort geketend aan haar doelstelling „dege nen die daaraan behoefte gevoelen de gelegenheid te geven deel te nemen aan een kansspel met een gematigd systeem, dat geen risico in zich sluit, dat men eraan verslaafd raakt met alle mogelijke kwade gevolgen van dien voor gezin en maatschappij", zo als het eens door het ministerie van Financiën is geformuleerd. Het beste bewijs dat de Staatsloterij onveran derd de sfinx in de wereld van het gokken zal blijven, is het feit dat de buitenwacht nog op geen enkele recht streekse wijze op de hoogte Is gesteld van de ingrijpende veranderingen. De overheid wil dan wel, om erger te voorkomen, zelf gelegenheid bieden voor een gokje, maar uiterst schoor voetend, zo onopgemerkt mogelijk. Er mag op geen enkele wijze „re clame" voor «orden gemaakt en vrij wel elk naar buiten optreden wordt als zodanig gezien. Zo zal het in de nieuwe regeling in de praktijk heel goed mo gelijk blijken de uitslag van een trek king over de radio te doen doorgeven, omdat ongeveer vijftien getallen per trekking de gehele uitslag behelzen. Maar het Ministerie van Financiën, waaronder de Staatsloterij ressorteert, zegt, naar deze mogelijkheid gevraagd, preuts: „Het is niet aan ons hiervoor het initiatief te nemen. Wanneer hier om gevraagd wordt door de radio kun nen wij het overwegen". De klant is koning, de speler wordt getolereerd. Het overbodig worden van de baai erd van cijfers, die vroeger uit elke trekking ontsproot ten koste van moei zame, archaïsche arbeid, is een groot winstpunt voor de nieuwe Staatsloterij. Met één enkel cijfer bijvoorbeeld zul len per trekking alle tienduizend „ei gen geldjes" bekend gemaakt kunnen worden. Alle bezitters van een lot dat miltmm ui minium in minimin mi inn ii ui mti in li mm eindigt met bijvoorbeeld een drie zul len daarvoor in aanmerking komen. Alleen de hoogstè prijzen krijgen een individueel nummer. Die winnende getallen zullen dus niet meer door het „college van zeven" uit een trommel worden gevist. De cijfers zullen voorlopig nog worden aangewe zen door elektrisch gedreven wielen. Zo spoedig mogelijk zullen deze op hun beurt vervangen worden door een elek tronisch apparaat, waarvan de attrac tie is dat het door het publiek in het openbare lokaal van de staatsloterij bediend mag worden. Zoals aan En gelberts vroeger zal dan aan het ap paraat heimelijk gevraagd worden een „prijsje te versieren" en met even weinig succes. Het meer aanpassen aan de wensen van het publiek van de Staatsloterij lijkt intussen zijn doel niet voorbij te hebben geschoten. De vierhonderd col lecteurs en collectrices, door de Staats loterij op vergaderingen verspreid in het land volledig ingelicht over de nieuwe werkwijze en voorzien van alle gegevens zwart-op-wit, hebben, nog vóór de verkoop is begonnen, al tien duizenden bestellingen moeten opne men. Iedereen wil weten hoe de nieu we, goedkoop geworden loterij werkt en is bereid een gokje te wagen. De Staatsloterij heeft teruggeslagen naar nieuwlichters als toto en lotto. Maar met een donszachte handschoen, dat wel. P. VAN DER EIJK Voordat de ijver in u losbreekt, zou het goed zijn, als u eerst eens voor de spiegel ging staan. Bekijkt u eens of al dat feesten op uw ge zicht geen sporen heeft achtergelaten en niet van invloed is geweest op uw figuur. Misschien bent u veel slaap te kort gekomen, want u ging laat naar bed en 's ochtends zorgden de kinderen er wel voor, dat er van uit slapen niets kwam. Wellicht loopt u wel rond met grote kringen onder uw ogen en is uw gezicht grauw van kleur. Tekenen van vermoeidheid, waar iets aan gedaan moet worden, voordat u zich weer nieuwe ver moeienissen op de hals haalt. Tegen vermoeide ogen doen wij u hier drie middeltjes aan de hand. De badkuur: Bescherm uw gezicht met'een vette crème. In uw och- tendbad strooit u een half pond keu kenzout. In dit zoute water gaat u 10 minuten liggen. De volgende dag neemt u weer een dergelijk bad, maar nu van 13 minuten, de derde dag blijft u er 18 minuten in. Na ie der bad gaat u nog een half uurtje in bed liggen. Het resultaat zal zijn, dat uw ogen glanzend en helder wor den. Het tweede middeltje is bjj de par fumeriezaken te koop: Speciale vloei stoffen om een oogbadje te nemen., u vraagt er maar naar en de ver koopster zal u adviseren. De derde manier om uw alles-is- me-te-veel-ogen op te kalefateren zal u vreemd in de oren klinken. Wan neer vi uw voeten masseert, heeft dat invloed op uw ogen. We hebben het over electrische massage, die u kunt toepassen, terwijl u zelf rustig in de stoel zit. De massage versterkt uw voetspieren, bevordert de circu latie van het bloed en verwijdert de vermoeidheidslijnen in uw gezicht. Wilt u niet aan uw ogen doen, gaat dan op zjjn minst een weekje vroeg naar bed, en als het er af kan 's middags een uurtje slapen. soep, zonder boter en gehakt bevat slechts 100 calorieën. U kunt ook nog wat gemengde soepgroenten door de soep mengen. Ook met gymnastiekoefeningen kunt u uw figuur weer op peil brengen. Tegen een te dikke maag doet u de volgende oefening: Rechtop gaan staan met de benen wijd. De handen legt u achter in de nek. Met het bo venlichaam draait u nu grote cirkels, vijf keer links om, vijf keer rechts m. De ellebogen goed naar achte ren trekken. De oefening zes maal herhalen. Zijn de heupen te zwaar gewor den, dan is de volgende oefening goed: Recht op gaan staan. De be nen naast elkaar. U gooit uw lin ker been losjes op en maakt er cirkels mee. eerst naar binnen, dan naar buiten. Daarbij houdt u de linker arm zijwaarts uitgestrekt. Het zwaaiende been moet zo mo gelijk de linker hand raken. Na tien maal zwaaien, doet u het zelf de met het andere been. Dan weer in de beginstand. Met de ene voet twee cm. boven de grond cirkels beschrijven. Vijf maal, dan met de andere voet hetzelfde doen. Tegen een te dik buikje: u gaat languit op uw rug op de grond liggen. Hef dan tegelijkertijd uw bovenli chaam en uw uitgestrekte benen naar elkaar toe. Daarbij in evenwicht blijven. Armen en benen moeten een scherpe hoek vormen. Tot acht tel len, dan weer gaan liggen. De oefe ning zes maal herhalen. Bovenbenen: Recht op gaan staan, u brengt uw gezicht naar voren, zo ver dat u het evenwicht verliest en een grote stap naar vo ren moet maken. In die stap los jes doorveren. De oefening ook naar de zijkant doen. Elk been minstens dertig keer aan de beurt laten komen. Nu uw figuur. De pondjes die u in de feestdagen bent aangekomen moeten er weer af. Vermageren is niet gemakkelijk, vooral niet in een gezin met kinderen-in-de-groei, want die moeten iedere dag een voedzame warme maaltijd krijgen. Voedzaam en veel calorieën hoeven echter niet altijd hand in hand te gaan. Het bewijs levert het volgende re cept. Een half pond gesneden ui, een half pond klein gesneden win terwortel, 200 gram geschilde aard appel worden met 1 liter water en zout aan de kook gebracht. Als de ingrediënten goed gaar zijn, de mas sa door een zeef wrijven. De dikke soep op smaak brengen met bouil lonblokjes en een paar druppels pi kante saus. Eventueel een scheutje azijn toevoegen. Bij het opdienen in de borden van de kinderen een flinke kluit boter en of gehaktballetjes doen. Een bord vol van deze voedzame Miss World 1965, Ann Sidney uit Engeland is eenvoudig gebleven. Ze draagt het liefst pakjes, van het model dat zij voor deze foto heeft 1 aangetrokken. Het is van wol en rose-blauw geruit. Het truitje erbij I is eveneens blauw. (Van een verslaggever) MILL, 7 jan. Voor de boerenbe volking tussen Landhorst en VVilbert- oord is leidingwater nog steeds e'en on gekende weelde. De hoeren zijn de tijd van schone beloften beu. Gisteren zijn ze per tractor en gewapend met span doeken opgetrokken naar het gemeen tehuis alhier om te protesteren tegen het feit dat zij het nog steeds moeten stellen met pompen, die sterk ijzerhou dend en roestbruin water, zurig van smaak bovendien, uit de grond halen. Behalve spandoeken namen ze een em mertje grondvocht mee, waarvan de burgemeester de heer Hofmans een kopje thee kreeg geserveerd. Deze raakte voldoende onder de indruk van de smaak om een monstertje te laten opsturen naar de directie van de Wa terleidingmaatschappij van oost-Bra bant. Men wacht af hoe de thee daar zal vallen. Horizontaal: 1 waterkom in park, vlieg tuig; 2. voorval; 3. terugbetaling; 4. schoon maken. plaats in Gelderland; 5. palm, voor jaar; 6. plaats in Drente; 7. bijvoorbeeld (Lat. afk.j. Aziatisch land; 8. rivier in Ne derland, met de toom esturen; 9. heerlijk: 10. gevangenis, zeegod; 11. boek van Mozes, sportgebeurtenis in Drente Verticaal: 1. collectie; 2 pont ln Amster dam, drukte; 3. avondgebed, pit; 4. loot aan brengen; 5. zindelijk, boeken; 6. mebprton (afk rots ln Rijn; 7. kouten. Rover Scout (afk.j; 8. afdeling van het leger; 9. rust, do; 10. plaats in Gelderland, vrees. Oplossing van 6 januari: 1. basalt; 2. Raspoetin; 3. emigrant; 4. een; 5. houwitser; 6. baldakijn; 7. advent. Op de streepjes: baas in eigen huif blijven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1965 | | pagina 5