TON VAN OS toont navrante etsen KUNST IN HET KORT DRONKEMANSRIT kost Gouwenaar een kapitaal N PRENTENKABINET BURGEMEESTERS 98 OP TV-SCHERM Hij reed twee verkoopsters van de iveg 1I Arbeidstijden in de tuinbouw Groot gebrek aan bejaardenoorden ïïsssï^s öJ£Hr-85S nieuwe dagblad ter meulen MONTEUR DOOD AANGETROFFEN Vader naar Melbourne tÊT VRIJDAG 8 JANUARI 1965 .^OTTERDAM, 8 jan. Een van de belangrijkste basisverzame- Van het uitgebreide prentenkabinet van het museum Boy- j( ls"^an Beuningen is wel die van dr. A. J. Domela Nieuwenbuis, Z°°Q Van de bekende theoloog en kerkhistoricus prof. dr. F. J. Oöiela Nieuwenhuis. Hij woonde 32 jaar in München en de laatste jaar van zijn leven in Rotterdam waar hij in 1932 6tierf. Uit deze ^ameling zijn thans 145 Duitse tekeningen uit de 18e en 19e 8i'U\ ^'ieen8ebracht op een tentoonstelling in het Prentenkabinet. fc0!eze gelegenheid is tevens een catalogus verschenen die een bf>S' 'are aanwinst betekent voor iedere kunsthistoricus en liefheb- r ^an de prentkunst. De conservator van het prentenkabinet de l H. R. Hoetink heeft hierin een inleiding geschreven die hijzon- I lQstructief is en een goede handleiding vormt voor deze prent- die hier nog zo onbekend is. Bovendien bevat de catalogus al deze prenten afbeeldingen. Een kostbaar bezit. nubeduidend goedkoper PAGINA 13 Mens en natuur nu... beduidend goedkoper Natuurlijk wi! Iedere Moeder het beste hebben voor haar kinderen dat te krijgen is... zij moeten 's winters toch niets te kort komen wat kleding en warmte betreft. 100% Helanca gebreide kin derpantalons, die heerlijk warm zijn, elastisch en zeer slijtvast, is de meest ideale winterdracht, die voor de kin deren denkbaar is. Kinderpantalons van het onvol prezen Helanca, met bandjes onder de voeten, zodat ze steeds glad en correct zitten, met twee steekzakken, in de kleuren koren en grijs, nu guldens goedkoper dan normaal. 100°/o Helanca gebreide kinderpantalons voor Jongens en meisjes )e Geen eenzijdige kunst Morgenvroeg om 9 uur be gint de verkoop van deze modieuze en slanke pencil paraplules, In ombré-desslns, compleet AQ met foudraal, 0A j/J voor B A's U toch van plan bent om nu of dit voorjaar een nieuw karpet te kopen, wacht dan niet langer teaar bespaar morgen bijna *"jftig gulden op het mooiste Wilton of Haarvelours karpet 'at U ooit Is aangeboden. borgen kunt U kiezen uit belde «oorten, de Wiltons In de maat 200 x 300 cm en de Haarvelours karpetten In de maat 200 x 280 Ste, uit de prijsklasse van 129.— hu door elkaar voor één prijs, v°or nog géén tachtig gulden. Johan Friedrich Overbeck is een van de belangrijksten van de groep die de bijnaam de Nazareners kreeg. In klas sieke vormen werden vooral religieuze onderwerpen behandeld. Hier een gro te prent in kleur: Veronica met de zweetdoek, uitgevoerd omstreeks 1850. De Nazareners Morgenvroeg om 9 uur begint verkoop van deze bijzondere Partij Wilton en Haarvelours Karpetten, door elkaar voor één prijs, 1* 55 cm 50 45 4-5-6 jr. 60-65-70 cm 7-8-9 1* 75-80-85 cn [Gemêleerd grijs korenblauw Morgenvroeg om 9 uur begint In onze Kleuterafdeling de ver koop van deze 100% Helanca gebreide kinderpantalons, voor prijzen, die U geen tweede keer kunt verwachten. IN TRANSFORMATORHUIS fwee eeuwen Duitse prentkunst net romantische hoogtepunten liiota - vk i i i no o am-T T T,* /I aha Advertentie Gisteren kocht U hem nog voor 12.90, deze hoogst mo dieuze pencil paraplu!e...en U vond het een koopje l WIJ kochten van een bekende Europese paraplule fabrikant, een grote partij paraplules, met onverwoestbaar sterk binnen werk, 10-baans met extra sterke baleinen. Paraplules In pencil model, met modieuze knop en foudraal In de mooiste ombré-desslns, voor nog géén zes gulden. Advertentie Monumentale kunst in klassieke zin leverde Anselm Feuerbach. Hier een Studiekop van een amazone. bepaalde voorstellingen in hun realiteit, aan. De kruisiging wordt zeer realis tisch weergegeven en zelfs de techniek van het spijkeren is tot in de finesses ge. schilderd. Hij bedient zoch daarbij wel van grote vormen, maar mist de eigen lijke innerlijke ontroering, die tenslotte ook de ondergang betekende van deze stijlrichting. Toch heeft zijn werk, even. als dat van de in Engeland begonnen groep der pré-Raphaëlieten een grote invloed gehad op de religieuze kunst in de negentiende eeuw en toch feitelijk ook nog op een deel van onze eeuw. men en In enkele instructieve onderschriften, die naar onze mening nog wel iets uitge breider hadden kunnen zijn. wordt ge wezen op de verschillen in benadering van een zelfde onderwerp door verschil, lende kunstenaars. De verhouding van de menselijke figuur en de hem omringende natuur bijvoorbeeld kan men hier dui delijk volgen: bij Zingg (eind 18e eeuw), is gewerkt met zetstukken in de natuur, de bomen en struiken zijn gefantaseerd en de menselijke figuren zijn allesover heersend. Bij Eugene Ducker (eind 19.e eeuw), is dit alles vervangen door een realiteits impressie, die ook al door de kleuren verrast: een bootje met een slapende visser, direct van compositie, zonder franje in een prachtig zonlicht. Hoog ro mantisch is ook de overweldigende na tuur, waarin de mens als nietig wezentje voorkomt (Nathe). Maar zijn tijdgenoot Koch (ongeveer 1800) weet de natuur al om de natuur te waarderen en doet dit zeer realistisch en tot in details verant woord. Zo voert deze expositie de toeschouwer een wonderlijke wereld binnen, waarin de worsteling om de schoonheid al even zeer een plaats kreeg als die van de verheerlijking van het verleden, de drang naar realisme, naar idealisme of naar religie. H. J.W. Ue®jïentkunst uit deze tijd is niet in rkte vertegenwoordigd, maar met tw ,van de zogenaamde Nazarener- een bijzonder fraaie collectie n, r^g. Wij, die gewend zijn aan pop- ^hst n de verering van primitieve 'eUróy,Van verfmaterialisme, aan felle overdadige tube- en paletmes- 'ij (jakken,moeten ons omschakelen Prentkunst die zo duidelijk his. e zrj. geladen is. Ook de geïnspireer ds van de grote Italiaanse mees- Va^tbreekt hier. h t franse tekeningen uit het bezit et kabinet zal ook een catalogus Verschijnen. Een van de kenmer- an deze, meestal als romantische Géén tel. of schrift, best. ROTTERDAM, 8 jan. In de foyer van het Kriterion-theater kan men na de prenten van Flgée nu etsen gaan zien van Ton van Os, de jonge Rotterdamse kunstenaar die in 1963 bij de Drempel prijswinnaars behoorde. Een van de facetten die het werk van toen vertoonde, heeft hij verder uitge diept en in een reeks aquatmt-etsen vast gelegd. Evenals vele medestanders van dit ogenblik die men neo-realist zou kun nen noemen, waaraan wij bij de bespre king van het werk van Aat Verhoog vo rige week aandacht besteedden, beperkt hij zich voornamelijk tot de menselijke figuur. Wat vroeger in genrestukje Spanjaarden zouden zijn geworden, met een folkloristisch tintje, met castagnetten ezels en fiesta gitana's wordt bi] hen versomberd tot mensen, die zo uit films van Bunuel getapt kunnen zijn. Gewron gen mensen, die gelagen zijn door so ciale ellende, volwassen kinderen, vrou- CHARLES MUNCH leidt het JLFh.O. hedenavond op een concert in de Rot terdamse Schouwburg waarbij Nicole Henriot optreedt als pianosoliste in net Pianoconcert in g. K.V. 453 van Mo zart. Voorts speelt het orkest de Wa ter Music van Handel en La Meren 2 Nocturnes van Debussy. Volgende week dinsdag en woensdag speelt het orkest in de Rivièrahal onder dezelf de dirigent en met dezelfde soliste de Vierde symfonie van Schumann, het Pianoconcert in G. van Ravel en Tweede Symfonie van Brahms. MARIA RONDEL, mezzo, Mar ja van Oostendorp fluit, Betty Jansen, violon cel en Anita de Jong Altusius, klave cimbel, spelen zondagmiddag half drie in De Lantaren werken van Ba°h. £a- meau, Couperin, Telemann en Buxtehu- de. Volgende week donderdag geven Louise Verheul-van der Ploeg sopraan, Koos Verheul, Fluit en Jan van der Advertentie kunst gekwalificeerde tekeningen, is wel de veelzijdigheid van stijlen. Deze expo sitie rekent voor de zoveelste keer af met de gedachte dat de romantiek één bepaalde stijl zou inhouden. De heer Hoetink toont duidelijk aan dat er geen eenheidskunst van de romantiek bestaat. Er zijn voorbeelden ven uitlopers van de barok in de tekeningen van Raphael Mengs en Feuerbach, maar weldra tre den hier klassicistische tendensen op zo wel in de vorm als naar het onderwerp. Van dit klassicisme is het werk van Ge- nelli wel een allerduidelijkst voorbeeld. Toen hij in Rome de oude Romeinse en Griekse vazen gezien had, maakte hij tekeningen voor fresco's voor het huis van dë Leipziger boekhandelaar Her- mann Haertel in 1832. Deze laatste was zo onder de indruk van de klassieke vor men, die hij op zijn Italiaanse reis gezien had, dat hij een nieuw huis ge heel in Renaissance-stijl liet bouwen. Daarvoor nu maakte Genelli ontwerpen voor fresco's die mythologische voorstel lingen bevatten, geheel in klassieke stijl uitgevoerd, in omlijstingen van vruchten en bladeren. De romantische drang naar het verle den, maar ook naar een nieuw religieus gevoelen wordt door de kunstenaars uit deze tijd beleefd als waren zij een soort verheven dienaren van een goddelijks inspiratie. Vandaar ook de na?.?1 j1®' streven van de Nazareners. Zij werden zo genoemd om hun gelijkenis met da Christusfiguur: zij liepen flange Sewa. den en droegen baarden. Ook vormden zij een soort kloostergemeenschap, dezs Lukas-broeders die vanuit Wcnen naar het verlaten klooster San Isidoro getrok ken waren. Peter Cornelius werd hun leider, Overbeck, Schadow, Ph. Veit (stiefzoon van de grote filosoof Schlegel) Julius Schnorr, Koch waren andere be. kende figuren van wie hier werk te zien Is Paus Pius IX verwierf de oorspron kelijke serie van 14 aquarellen, waarvan enkele copieën aanwezig zijn, van een serie vanOverbeck, tot in details nage- schilderd door Carl Hoffmann. Hij grijpt Een van de origineelste figuren uil groep Duitse kunstenaars die in het begin van de negentiende eeuw in Rome verbleef, was Joseph Anton Koch. Hier een Italiaans landschap van omstreeks 1820 dat zijn duidelijke aandacht voor het natuurlijke detail laat zien. voor J# Géén tel. of schrift, best. Max. Liebermann, een vriend van Josef Israels, maakte deze knappe te kening van een schrijvend meisje. Hier zijn al duidelijke sporen aanwezig van een impressionistische toets. De prent dateert van omstreeks 1900. DEN HAAG, 8 jan. Het bestuur van het Landbouwschap heeft besloten tot het publiceren van een ontwerp-verorde- ning, waarbij het aan boeren verboden wordt niet-goedgekeurde hengsten te houden. Vastgesteld werd de arbeid- en rusttij denregeling voor de tuinbouw voor 1965, met maximum-arbeidstijden van 2360 uur per jaar en 52Vi uur per week. Het be stuur nam nota's van werkgroepen van de valorisatiecommissie van het land bouwschap voor kennisgeving aan. Zij gingen over groenten en fruit en over suikerbieten. In de nota over groenten en fruit wordt gepleit voor een speciali satie van de groententeelt in die zin, dat reeds bij de teelt rekening wordt gehou den met de te verwachten bestemming (supermarkt, speciaalzaak, industrie, ex port). Voorts wordt concentratie van het veilingapparaat nodig geacht. Meer, piano eveneens in De Lantaren een concert. Dan worden er werken uit gevoerd van Telemann, Bach, Pepusch, Martin. Caplet, Gaubert e.a, ANNETTE DE LA BIJE, sopraan con- certeert maandagavond in de Laurens- kerk tesamen met Simon C. Jansen. HET NED. STRIJKKWARTET treedt zondagmiddag op in de aula van Mu seum Boymans-van Beuningen. Aanvang half drie. Het kwartet speelt werken van Landré, Beethoven en Schubert (Der Tod und das Madchen). Dins dag a.s. concerteert hetzelfde kwartet opnieuw om kwart over acht m dezelf de aula. Dan speelt het het Rosamun- dekwartet van Schubert en kwartetten van Schostakowitch en Mendelssohn Bar- tholdi. DE GIJSBRECHT van Aemstel van Vondel wordt maandagavond in de Rot. terdamse Schouwburg gespeeld door de Ned. Comedie onder regie van Han Bentz van den Berg. DE HOOFDSTADOPERETTE geeft een serie voorstellingen van de operet te An der schonen blauen Donau in het Luxortheater op 8,-9, 10, 11 en 13 ja nuari. Zondagmiddag is er ook om twee uur een matineevoorstelling. OH, WHAT A LOVELY WAR, de mu. sical Van Joan Littlewood wordt don derdagavond in een speciale voorstelling in het Luxortheater uitgevoerd door een Londens gezelschap, de Theatre Work shop en Charles Chilton. De groep be staat uit 25 personen. Joan Littlewood zelf voert de regie. DE WERKGROEP DANSKUNST geeft donderdagavond in de foyer van de Mauritszaal een voorstelling van Dans en muziek waaraan meerwerken Ineke Sluiter, Michael Holmes en Karei Poons LAURENS VAN WINGERDEN geeft met het Voorburgs Barok-ensemble o. Lv. B. van Mourik en Agnita van Leeu wen een concert in de Nieuwe Ooster- kerk. Het programma vermeldt de MeS' se de minuit van Charpentier, de Can tate O Gottes Stadt van Buxtehude en orgelwerken van Buxtehude, Bach en Handel. N.R.T. speelt morgenavond de pre mière van de eenacter Waanzin voor twee van Ionesco (Regie Johan Greter) en een reprise van De tijger van Schis- gal (regie Leo de Hartogh) met o.a. Annet Nieuwenhuyzen, Steye van Bran denberg en Leo de Hartogh. ALBERT VAN DALSUM neemt woens dagavond In de Rotterdamse Schouw- burg afscheid van Rotterdam in Shake. peares King Lear, Samen met de Haag- sche Comedie. MADAME SANS-GENE. Met Lia Do- rana in de titelrol wordt herhaald op zondag, donderdag en vrijdag. HET NED. DANSTHEATER verzorgt een balletavond op dinsdag in de Rot terdamse Schouwburg waarbij de pre mière wordt gedanst van Repetititie. voorts Concertino, De maan in de tra peze Opus 12 en Omnibus. HANS WAP exposeert tot 15 februari gouaches in de rotisserie van de Euro mast. HET QUINTETTE A VENT FRAN- CAISE speelt volgende week vrijdag in het Rijnhotel werken vaq Mozart, Bach, Onslow, Stamitz, Jolivet en Ibert. Een der navrante Spaanse etsen van j Ton van Os. wen, die uitgeteerd zijn, die hun leven uitgeblust zien in een lange lijdenswg van ploeteren van 's morgens tot des avonds. Het zijn sombere prenten, toch weer geen sociale aanklachten, daar voor zijn ze te veel op het puur Men selijke gericht en missen de „context", van een omgeving, van een landschap of een bepaalde situatie. Deze gewrongen heid leidt tot vervorming van de realis tische vormen niet zo bizar als bij Ver hoog, maar wel naar het onesthetische toe in de zin van niet aangenaam aan doend. Ook zijn landschappen en vrou wenportretten zijn in een sombere toon getekend, vooral opgewekt door de toepassing van de aquatinttechniek. Dat van Os zich beperkt heeft tot een bepaalde reeks pleit voor zijn zelfbeheer sing. Hij heeft hier blijk gegeven op weg te zijn naar een verdieping van zijn kun stenaarsschap door in zijn prenten ook naar de inhoud concentratie te zoeken. H. J. W. Géén tel, of schrift, best. DORDRECHT. 8 Jan. In twee uit- zenidingem van de NCRV-actualiteitenru- BRIEK Atentie zullen de burgemeesters van Delft (D. de Loor), Dordrecht (mr. J. v. d. Dussen), Lelden (jhr. mr. F. van Kinschot), Rotterdam (mr. G. van Walsum) en Schiedam (mr. J. Peek) op het beeldscherm verschijnen. De eerste uitzending is morgenavond om negen uur, de tweede woensdagavond om vijf voor half negen. In beide gevallen is Attentie te zien op het eerste net. Kritisch Dick Houwaart (hoofd van de NCRV- rubriek) en Henk Mochel praten met de ze burgemeesters in 't programma „Bur gemeesters gevraagd", waarin zij het be noemingsbeleid van de minister van Bin nenlandse Zaken kritisch bekijken. Aan leiding hiertoe is het feit, dat dit jaar een vrij groot aantal burgervaders aftreedt (of al is afgetreden) en moet worden vervangen. Behalve de genoemde zes on der andere ook nog die van Helmond, Groningen, Gouda en Bergen op Zoom. Beide programmaonderdelen duren ze ven minuten en geven een overzicht van het aantal burgemeesters in Nederland, de beroepen waaruit zij kwamen en htm politieke kleur Een woordvoerder van het ministerie van Binnenlandse Zaken geeft een toelichting op het benoemings beleid terwijl ook de eerste burgers van Delft, Dordrecht, Leiden, Rotterdam en Schiedam hun visie kenbaar maken. Nieuw Nieuw is, dat het onderwerp wordt uit- I gestreken over twee afleveringen.Over het algemeen wordt bij de actualiteiten rubrieken elk onderwerp afgerond in één maal op de beeldbuis gebracht. ZAANDAM, 8 jan. Arbeiders werk zaam bij de baggermaaitschappij Bos en Kalis, welke bezig is grond weg te graven in de omgeving van Oostzaan vonden in het transformatorhuisje het lichaam van de 62-jarige onderhoudsmon teur L. v. Hoff, uit Sliedrecht. De heer v. Hoff was in dienst van Bos jen Calis. Het vermoeden bestaat dat het slachtoffer in aanraking is gekomen met een dodelijk voltage van de elektriciteit. Het stoffelijk overschot werd naar het gemeenteziekenhuis in Zaandam ver voerd, waar de patholooganatoom dr. iMakkinga sectie heeft verricht. ROTTERDAM, 8 jan. Bij de bespre king van de provinciale begroting voor Zuid-Holland hebben enige leden van pro vinciale staten gevraagd of gedeputeer de staten enig inzicht omtrent eventue le personeelstekorten in de bejaarden oorden hebben. Is het verloop groot? Zij vestigden er de aandacht op dat op een vergadering van de katholieke vereniging voor bejaardentehuizen kri tiek is geuit op de provinciale verorde ning op de bejaardenoorden. Wil het col lege zijn mening over deze kritiek ge ven? Van belang leek deze leden de kritiek, dat in de commissie voor de bejaarden oorden geen van de organisaties van de bejaardenoorden zitting heeft. Zij zouden gaarne willen weten, of er bezwaar te gen is enkele vertegenwoordigers van de grote confessionele organisaties op dit terrein in de commissie op te nemen. Enkele leden merkten op, dat de be hoefte aan verpleeginrichtingen voor langdurig zieken en geestelijk gestoorde bejaarden schrikbarend stijgt. Rijks- goedkeuringen voor bouwplannen komen zo sporadisch af, dat alleen al in Rot terdam 14 a 18 plannen wachten, terwijl 300 bedden nodig zijn. Zij vroegen, in hoeverre dergelijke toestanden ook elders in de provincie voorkomen. Enige leden wezen er op, dat in ver schillende streken van de provincie al lerlei krachten zijn gebundeld om ge meenschappelijk de streek vooruit te brengen. Zij denken daarbij aan Flakke. Krimpenerwaard, de Alblasserwaard en de Vijfheerenlanden en aan Voorne en Putten. Via de stichting voor maatschap pelijk opbouwwerk worden daar functio narissen gedetacheerd. Al deze organen verkeren in een groeiperiode. Wanneer het juist is, dat vanuit de stichting ge streefd wordt naar het omvormen van deze organen tot welzijnsstichtingen, dan rijst de vraag, in welk tempo gedepu teerde staten dit groeiproces willen be vorderen. Moet hier niet met de grootste voor zichtigheid worden gehandeld, opdat van de geleidelijke groei sprake kan zijn? Zij zouden gaarne vernemen, hoe gedepu teerde staten de verdere ontwikkeling van deze streekinstellingen zien. Volgende week vertrekt de 72-jarige heer J. Vaneman uit Zoeterwoude naar Donvale bij Melbourne in Australië om daar de priesterwijding bij te wonen van zijn zoon Gerard, de vijfde zoon uit zijn gezin, die priester wordt. Uit het gezin zijn voorts twee meisjes in het klooster gegaan. De reis van de heer Vaneman is mo gelijk gemaakt door een bliksemactie in Zoeterwoude. Een daartoe gevormd comité heeft in enkele dagen kans ge zien de reis- en verblijfkosten in te za melen. De zoon is als militair in Indië en vervolgens als emigrant Mar Austra lië gegaan, waar hij zelf zijn priester studie heeft betaald. ROTTERDAM, 8 jan. Niet minder dan twaalf maanden met aftrek van de tijd in voorarrest doorgebracht, waarvan drie maanden voorwaardelijk met drie iaar proeftijd en bovendien vijf ]<»ar °nt zegging van de bevoegdheid tot het be sturen van een motorvoer mg onr e teDenzeZzwarcSTis viel, omdat hij in no vember Volkomen dronken met de auto van ziin vader des avonds laat naar Gou- éte zou zijn gereden. Even buiten Rotter dam op de rijksweg was hij achter op een eveneens in de richting Gouda rijdende auto met daarin twee dames gebotst. Hij stopte niet en reed door tot de auto het begaf bij een toen gesloten benzine pomp in Waddinxveen. En daar ontferm de zich de rijkspolitie over hem. De vorige avond had de makelaar in Gouda waar hij volgens de rijkspolitie een bekende figuur is" een aantal café's bezocht. Hij was om drie uur des nachts naar Rotterdam gereden en daar nog méér gedronken. Laat in de avond ging het naar Gouda en van die terugrit en van het ongeluk dat toen ge beurde, kon hij zich niets meer herinne ren. „Ik dacht dat ik een paaltje had ge raakt", aldus de beschuldigde voor de rechtbank. Maar dat paaltje was een auto, bestuurd door het Goudse verkoopstertje M. J. Boer met naast haar 'n vriendin en collega, mejuffrouw F. M. Verhagen. Me juffrouw Boer, die met ongeveer zeventig kilometer op de rechtse van de beide naar Gouda leidende rijbanen reed. zag achter zich zeer snel twee autolichten groter worden en schrok. Dat gaat nooit goed, dacht ze. En haar auto werd ge grepen en sloeg zijdelings over de kop. Beide vriendinnen kwamen in het zie kenhuis met een zware hersenschudding en ernstige verwondingen. Bij zijn auto met een kokende radia tor vond de rijkspolitie de makelaar bij de pomp in Waddinxveen. „Ik heb zelden iemand zó dsonken gezien", aldus de ver baliserende politieman. Mr. J. M. van Leeuwen, de officier van justitie, zag in deze zaak de belangrijk ste rol van twee elementen: de grote ma te van welvaart van de beklaagde en vooral de verveling. De verzekering betaalt de schade niet uit, omdat de makelaar dronken was. Deze zal zelf alle schade, óók de zieken huisrekeningen en de loonderving, teza men komend op ongeveer 14.000 tot 16.000 moeten dragen. „Tot de bodem van zijn spaarpot is te zien", aldus zijn raadsman.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1965 | | pagina 13