S.E.R.-voorzitter De Pous bepleit: „WASSENAARS AKKOORD" OP LOONGEBIED PRINSES BEATRIX BIJ NET NATIONALE BALLET FIETS MET TWINTIG ZADELS Onze weekeind- bij lage R Bom ontploft na aankomst van Margaret EXCUSES NA EEUW Dankbaarheid ontwikkeling economie Man sticht twaalf ■branden Stiefbeen en Zn. van scherm Vijftig vrouwen ziek na receptie Thuis best!', spiegel voor verliefden van alle leeftijden Geruchten rond Joan Haanappel Huwelijk met Fred Oster niet zeker Gas-zoekers oorzaak van trillingen Ambassadeur betreurt overval op Filippijnen Aardgas verwarmt N.S.-wissels v ZUURSTOFGEBREK IN CAFE IN DRACHTEN voor DIT IS PLUS EEN PLUSPUNT! Opklaringen VRIJDAG 8 JANUARI 19651 14 pagina's 56ste JAARGANG No. 15949 1 DEN HAAG, 8 jan. De jaren 1964 en 1965 worden volgens oud-minister drs. J. W. de Pous, voorzitter van de Sociaal-Econo mische Raad, getypeerd door een verhoging van het loonniveau met vijfentwintig a dertig procent en een stijging van het prijsniveau met tien a twaalf procent. Het is zijns inziens duidelijk, dat de te verwachten verhoging van het loonniveau in 1965 ten opzichte van 1964 de loonkosten met in ieder geval acht a negen procent zal doen stijgen. (Dat is een tot twee procent meer dan direct hoort te volgen uit het loonak- koord van vijf procent.) Drs. De Pous meent, dat het voeren van een verantwoorde loonpolitiek door het bedrijfsleven onder de huidige omstandigheden „wel haast een onmogelijke opgave" is. Prinses Beatrix bracht gisteravond in de Utrechtse stadsschouwburg een onofficieel bezoek aan een voorstelling van het Nationale Ballet. In de pauze maakte de prinses kennis met enkele leden van het ballet, waarbij deze foto werd genomen. Geheel links mevrouw Sonia Gaskeïï, de leidster, naast haar de soliste Olga de Haas en geheel rechts de solist Ronald Snijders. MARKNESSE, 8 jan. Ruim vijftig vrouwen uit Marknesse moeten van de huisarts een week het bed houden. Dinsdagavond hadden ze de nieuwjaarsbijeenkomst van de plaatselijke afdeling van de platte lands-vrouwenbond in café-restaurant ,,'t Posthuis" bezocht. Tijdens deze bijeenkomst raakten zes vrouwen bewusteloos en moesten in allerijl naar het ziekenhuis in Emmeloord worden overgebracht. Anderen gaven over en kregen hoofdpijn. De politie zocht de oorzaak aanvankelijk in het niet goed functioneren van de gasverwarming in de benedenzaal van het restaurant. Uit ve„ der onderzoek is echter gebleken dat niet gasvergiftiging maar gebrek aan zuurstof de oor zaak was van het flauwvallen, de hoofdpijn en de misselijkheid. Het gebrek aan zuurstof ontstond doordat de dames de ventilator hadden afgezet, omdat het geluid van dit apparaat het zingen en spreken bemoeilijkte. In het bloed van de vrouwen in het ziekenhuis werd een hoog per centage koolmonoxide aangetroffen. De eigenaar van ,,'t Posthuis", de heer B. Post, treft volgens de politie in de Noordoostpolder geen schuld. Niettemin heeft de heer Post besloten een andere verwarming aan te schaffen. HET NIEUWE DAGBLAD Uitgave van De Maasbode N.V., directeur: W. C. H. Leijdeckers; Algemeen hoofdredacteur: Albert Welling: Adj. hoofdredacteur: Paul Kropman. Kantoren "«121* ^0 590948Abonnementsprijs- f 9 90 per kwartaal, f 3,35 per maand en f 0,78 per week »elft: Oude Delft 97, telefoon 23441 en 23792, giro 590944, Schiedam: Dam 18, telefoon 266125 giro 590943; Vlaardingen: Oosterstraat 14 B, telefoon 5239; Dordrecht: Winstraat 147, tel. 6121, gxro 590946. Abonnementspnjs. 9,90 per Rotterdam: Kortenaerstraat 1, telefoon 135270, postbus 723, giro 590948; Gouda: Lange Tiendeweg 23, telefoon 3600, giro 590947; Loonniveau in twee jaar 25 tot 30 procent omhoog Een fiets met twintig zadels dat was het exclusieve huwe lijkscadeau van enige familiele den voor het echtpaar Buiten huis-de Haan aan de Zwaanspreng- Tveg in Apeldoorn. Hoe is het gegaan? Toen mevrouw Buitenhuis enige tijd geleden bij een bepaalde gelegenheid tegen haar *oen nog aanstaande schoonmoe der zei: „Beter achttien kinderen, die je de baas kunt, dan niet één", ver- Bat de familie dat niet. Men prutste een wel heel curieus Ujwiel in elkaar. Het was vier me ter lang ,en telde twintig grotere en kleinere zadels, bedoeld voor de echtelieden zelf en hun toekomstig, hiogeljjk talrijk kroost. Het voertuig vraagt zo er nog eens gebruik van sou worden gemaakt verruiming van Apeldoorns kruispunten. uim een jaar oud is het televi- sieprogramma „Hoe bestaat het", dat samengesteld, gere gisseerd en gepresenteerd wordt door George Noordhof. Voor- en mid denpagina's van „Plus" zijn gewijd aan deze Engelsman, die bovendien Verantwoordelijk is voor twee andere Populair-wetenschappelijke program ma's op onze beeldbuis: „Achter het stuur" en „Micro". Voorts in dit nummer: pag. 2: Splnneweb van pijpen en buizen on der de grond (transport van aardgas olie). „1*1, •Nieuw systeem om een pilsje te be stellen per telefoon pag. 3: luster Glimlach: in ongebruikelijke bending geslaagd. Pag. 4: draaitafel dekje klaverjas eens mee! Successen voor Frank Ifield. Pag. 5: ■dis ik mijn vader was, moest mijn moeder thuis zijn. (Getrouwde vrouw kan niet zonder meer gaan ■Werken). Pag. 8. Hoede foto's maken. Pag. 9: Miniatuur-auto's verzamelen. Hebt u dat gelezen? Pag. io: Schaken Hammen Pag. li: Speelplaats: pagina voor beneden de veertien. Pag. 12: Robbie de Beer en de geheimzinnige snoepjes. DUBLIN, 8 jan. (A.F.P./Reuter) Kort na de aankomst van prinses Mar garet van Engeland en Lord Snowdon in het Ierse plaatsje Abbeyleix Is gister avond in de omgeving van het huis waar zij verblijven een bom ontploft. De bom, die naar wordt aangeno men is geplaatst door leden van de Ierse verzetsbeweging „Het Ierse re publikeinse leger" ontplofte in een bos bij de woning van Lord Snow- dons zuster, maar richtte geen scha de aan. De politie, die bij de aankomst van het paar reeds uitgebreide veilig heidsmaatregelen had getroffen, zette alle toegangswegen tot Abbeyleix af. Naar later werd gemeld is de elektri citeitscentrale van Abbeyleix door de aanslag vernield, waardoor het plaatsje in het duister is gehuld. Honderden politiemannen zijn ingezet om de da ders op te sporen. (Van onze Haagse redactie) Een en ander heeft drs. De Pous gezegd in (Ie nieuwjaarsrede die hij van morgen heeft uitgesproken voor de eer ste vergadering in 1965 van de SER. De nieuwjaarsrede van drs. De Pous, de eerste die hij als voorzitter van de SER houdt, beslaat 27 volgetypte folio vellen. Bijna de helft daarvan is ge wijd aan de Nederlandse conjunctuur en de loonpolitiek. De ontwikkeling van de Nederlandse economie in het afge lopen jaar geeft drs. De Pous redenen tot dankbaarheid. Maar hij waarschuwt ervoor, dat dit jaar niet moet worden getracht met de half tot een miljard gulden die ons eigenlijk slechts meer te besteden mag overblijven, drieënhalf a vier miljard aan verlangens te be vredigen. Dit betekent, dat de prijzen niet met bijvoorbeeld vijf procent mo gen stijgen. Drs. De Pous is vooral beducht voor de economische groei van ons land, die moet zorgen, dat onze welvaart niet nog verder achter gaat liggen bij die van de meeste ons omringende landen. In dat verband pleit hij ervoor om de ontwikkeling van de lonen over een pe riode van drie tot vijf jaar vooruit te bekijken in wat men zou kunnen noe men „akkoorden van Wassenaar". De spelregels van het loonbeleid zullen moeten worden veranderd om dat te kunnen verwezenlijken. Aangetekend zij hierbij, dat dit leidt tot het tegendeel van wat de vakcen trales willen. Deze staan een vrijere loonpolitiek voor dan er nu is. Drs. De Pous stelt in zijn rede vast, dat een volledig vrije loonvorming de aan de gang zijnde overbesteding nog meer zou hebben versterkt dan de gecoördineerde loonpolitiek van nu. Drs. De Pous stelt zich ook de vraag, of het voor het conjunctuurbeleid niet beter is periodiek de belastingtarieven in beperkte mate aan te passen, dan met grote tussenpozen aanpassingen door te voeren, die door hun omvang op een conjunctuur-politiek ongelegen tijdstip een inflatoire impuls van de eerste orde kunnen betekenen. Drs. De Pous besloot het onderdeel van zijn rede over de loonpolitiek met erop te wijzen, dat wij ons „na de enigszins onstuimige inkomensont wikkeling in het jongste verleden weer vertrouwd moeten maken met de gedachte, dat de toeneming van de in komens een voldoende mate van paral lelliteit met de stijging van de produk- tiviteit zal dienen te vertonen". APELDOORN, 8 jan. Met de arres tatie van een 34-jarige Apeldoorner heeft de politie klaarheid gebracht in de grote serie branden, die sinds 1961 in deze stad ontstonden. De man werd aangehouden bij een filiaal van een le- vensmiddelenbedrijf aan de Talingweg waar hij op heterdaad betrapt werd bij een hoeveelheid zeer brandbaar mate riaal, dat hij had aangesleept en waar hij de brand in wilde steken. Hij heeft toegegeven do hand te hebben gehad in tenminste twaalf branden. Het -vas de poflt e allang opgeval len dat er in de wijze van brand stichting steeds een zeker systeem te bespeuren viel. Telkens ontstonden de branden tussen een en twee uur 's nachts en meestal werden ze ge sticht in emballage-opslagplaatsen van grote winkelbedrijven. De politie ging daarna over tot een intensievere wij ze van surveillance. Op verscheidene punten in de stad hielden recher cheurs de hele nacht de wacht. In de nacht van maandag op dinsdag had men succes. De brandstichter verklaarde dat hij tot deze activiteiten was gekomen we gens rancune tegen de grootwinkelbe drijven, die hem grote concurrentie zou den aandoen. Alvorens de branden te stichten dronk de man zich moed in In min of meer beschonken toestand kwam hij er ook wel eens toe brand te stichten in kleinere bedrijven. IT S TOASTED Verwachting tct zaterdagavond, opgemaakt om D.15 uur. Opklaringen, met later enkele ver spreid voorkomende buien. Aanvan kelijk matige, later krachtige, aan de kust harde westelijke wind. Lagere temperaturen. Zaterdag zon: 08.4616.49 maan: 12.0223.55 UTRECHT, 8 jan. Vijftien wissels van het emplacement Hilversum zijn sindskort voorzien van een wisselver- warmlngsinstallatie die wordt gestookt met aardgas. MANILLA, 8 jan. (UPI) De Neder landse ambassadeur in de Eiüppu- nen, dr. J. van der Zwaai, heeft gis teren meegedeeld dat hij inwoners van de provincie Aibay zijn veront schuldigingen heeft aangeboden voor een overval die Nederlandse piraten in het begin van de 19de eeuw heb ben ondernomen op een van hun kerken. Hij zei dat hij de ruïnes van de kerk te Cagsawa, ten zuiden van Manilla, tijdens de Kerstvakantie had bezocht en een inscriptie had gezien ter na gedachtenis aan de plundering van het kerkje door Nederlandse piraten. ,,Ik heb tegen functionarissen op het gebied van het toerisme gezegd dat ik me schaam voor het slechte ge drag van mijn landgenoten", ver klaarde hij. Hij sprak een bericht van een Filip- pijns persbureau, waarin was ge zegd dat hij de Nederlandse regering zou vragen zich officieel bij de Fi lippijnen te verontschuldigen, echter tegen. „Ik ben beslist niet van plan mijn regering te betrekken bij een incident dat meer dan een eeuw ge leden heeft plaatsgehad". WAT BENT U AAN HET DOEN OOM TOMMY. (PFF) (Van onze radio- en t.v.-redactie) HILVERSUM, 8 jan. De televisie serie Stiefbeen en Zoon gaat eind janua ri voorgoed van het scherm verdwijnen. Nog twee afleveringen worden door de NCRV uitgezonden, de laatste op 29 ja nuari. Dan zijn de 19 afleveringen, wel ke door deze omroep zijn aangekocht, alle vertoond. Reeds in de zomer van 1964, toen de opnamen voor een tweede serie werden gemaakt, stond vast dat de NCRV niet meer dan de negentien geselecteerde delen zou uitzenden. Dat reeds zo vroeg in het seizoen een eind is gekomen aan deze populaire reeks, komt omdat ten behoeve van de kijker de uitzendingen sneller dan voorheen elkaar opvolgden, Nog een nieuwe serie op te nemen is thans onmogelijk, doordat de Engel se schrijvers Ray Galton en Allan Simp son de produktie van Steptoe and San-verhalen hebben gestaakt. In Ne derland werd de serie gebracht door Rien van Nunen en Piet Römer. In ruil voor Stiefbeen en Zoon krjj. gen de kijkers, te beginnen 6 maart een eveneens door de Engelsen Gal ton en Simpson geschreven serie op het scherm, welke in een vertaling van Jaap v.d. Merwe getiteld is „Kies Nachttegaal". Het is de oorspronkelijke Hancockserie, waarvan een paar jaar geleden reeds door de NCRV, met Koen Flink in de hoofdrol, enkele min der geslaagde afleveringen werden uit gezonden. In de nieuwe serie is Joop Doderer de hoofdfiguur. Drie afleve ringen zijn tot nu toe opgenomen, an dere volgen binnenkort. De regie heeft Fred Benavente. NEW YORK, 8 jan. (UPI) Een potige handelaar in huisbrandolie, die vaak placht te snoeven over zijn in de luchtmacht betoonde moed en die zijn buurman, een neger, placht te treite ren met een strop, is gisteren door de federale recherche gegrepen op beschul diging Amerikaanse militaire ge heimen te hebben verkocht aan een Russische diplomaat die als drinkeboer en fuifnummer bekend stond. HILVERSUM, 8 Jan. Joan Haan- appel wordt do laatste tijd veel gezien met Fred Oster, t.v.-regisseur, die te vens het programma regisseerde waarin zij drie weken geleden haar ,v.-debuut maakte. „Voor de vuist weg", van Willem O'Duys. In enkele bladen stond vermeld dat zij zou trou wen, maar haar moeder vertelde ons dat er van èen werkelijke trouwdatum nog geen sprake is. „Joan Haanappel," zo vertelde zij, „is een jong meisje en wil eerst nog wel eens uitgaan met iemand, maar dan is er nog niet direct sprake van trouwen. Tenslotte kennen zij elkaar pas drie weken." Vroegere berichten vermeldden dat Joan Haanappel verloofd zou zijn met Norbert Felsinger, doch ook dit was Joan Haanappel onbekend totdat zij het in de krant las. Van haar omgang met Fred Oster wordt echter in radio- en t.v.-kringen gezegd, dat het liefde op het eerste ge zicht zou zijn. Haar moeder zei „mis schien gaat Joan nog eens trouwen, ho pelijk met Fred Oster, maar om daar na drie weken al zekerheid over te heb ben, lijkt mij een beetje sterk." (Van onze correspondent) DRACHTEN, 8 jan. De bewoners van de J. M. Houwenstraat te Drach ten weten nog steeds niet wat de oor zaak is geweest van de aardschokken, die zij hebben gevoeld in de afgelopen weken. Later is gebleken, dat de schok ken zich toch niet tot een gebied van enkele honderden meters in het vier kant hebben beperkt. In het zieken huis, een aantal straten verderop, la gen vrouwen in hun bedden te schud den. De schokken zijn het duidelijkst gevoeld in vier naast eikaar liggen de, riante en zeer degelijke wonin gen in de Houwenstraat. Nooit heeft men last gehad van trillingen, zelfs niet wanneer er zware vrachtwagens door de straat reden. De heer Wiegersma, een van de „ge- schokten" heeft zoals bekend de seis- mografische dienst van het KNMI op de hoogte gesteld. Hij heeft van die zjjde echter nog niets vernomen. Zelf denkt hij aan de mogelijkheid dat de schokken het gevolg zijn van exploratie-explosies van de NAM. De ze maatschappij neemt op het ogen blik proeven in de buurt van Drach ten. De heer Wiegersma werd op dit idee gebracht door het dienstmeisje, dat op een boerderij in Folgeren, niet ver van Drachten, woont. Mensen van de NAM hadden haar vader gevraagd of ze onderzoekingen mochten verrich ten op zijn land. Anderen noemen de kans dat de be vingen afkomstig zijn van deze explo sies vrij klein. Dergelijke explosies hebben meer het karakter van knal len, die straaljagers veroorzaken wan neer zij de geluidsbarrière doorbreken. Explosies op de Waddenzee deden des tijds de ruiten tot in Leeuwarden ra kelen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1965 | | pagina 1