In sluizen en bij sleepdiensten fST Katoen aan de top van wereldmarkt Nederlandse vliegers op de „paniekplanken Bus met deelnemers in Noorse sneeuw gestrand 98 nMari tegen man gestaakt Premier Marijnen Vanavond voor t.v. Een schandelijk fooienstelsel Katoem^Informatiedag CURSUS „OVERLEEF" BEGON MET KATER Harde jongens Zuster ernstig gewond in Congo De sasseniers.... „Bij kleine John' Herhaling fel NIEUWE DAGBLAD VRIJDAG 8 JANUARI 1965 PAGINA 5 7*s' iiiii***'- de HAV is uw vertrouwen waard! HAV LEVENSVERZEKERINGEN - SCHIEDAM - TELEFOON (010)>69304* - HAV LEVENSVERZEKERINGEN^ e Belgische minister van econo- 7)1ische zaken, André Spinoy, (tweede van rechts) tijdens een Persconferentie op het ministerie Van binnenlandse zaken over de ^08tgelopen besprekingen tussen regering en vakbonden. MM beduidend goedkoper NV*-0** met stretch boord 20 denier ANTWERPEN, 8 jan. De kleine „Sassenier" met de bult van een pruim achter de wang, grijnsde breed onder zijn witte veiligheidshelm. Hij volgde met de ogen de zware tros, die hij net op de Boudewijnsluis had los gemaakt en door snelle matrozen- handen aan boord van een Spaan se vrachtvaarder werd getrok ken. „Door dat regeringspapierke zijn we verplicht om te werken" sprak hij zangerig. „We zullen ook doen wat we moeten doen. Móéten doen, begrijpt ge? Niets minder, maar ook niets méér." Op dit laatste lag de klemtoon en dat gaf heel goed de sfeer en de stemming weer onder de ongeveer achthonderdvijftig mannen van de sluizen en daaraan verbonden sleepdiensten. Door hun staking hebben zij de gehele Antwerpse wereldhaven zeven lange dagen „plat" gelegd. Maar wie mocht denken dat na het mobilisatie bevel van de regering het leed geleden was, had het mis. Twee maal een S zijn de codetekens voor een model actie, waarmee de mannen duidelijk maken dat wat hun betreft de kous nog lang niet af. De ene S betekent „Stipt heid", de andere „Slow". De stroom van schepen die gisteren, vannacht en vandaag de Sinjoren stad heeft verlaten, kreeg er nieu we vertraging door. En de arma da die buitengaats, op de rede van Vlissingen of in de sterke draden van de Schelde „popelt" om naar de haven op te varen, zal er weer kostbaar oponthoud door ondervinden. nu..beduidend goedkoper m; HAYE THOMAS AMSTERDAM, 8 jan. Hoewel men zou verwachten dat katoen langzamerhand ge heel door de synthetische vezels in de verdringing ge bracht is, blijkt uit de cijfers dat katoen nog verreweg aan de top staat van de wereld markt. 11 miljoen ton katoen per jaar wordt er geproduceerd en geconsumeerd. De synthetica halen de anderhalf miljoen ton nog niet. De veronderstelling dat de synthetische vezels meer en verbruikt. De synthetica wordt nog in de hand gewerkt door een naamverwarring die er algemeen heerst. Sanfor, po plin, bel-o-fast, no-iron en de nim worden voor kunstvezels versleten, terwijl deze namen uitsluitend betrekking hebben op de behandeling van het katoen. Links een ontwerp voor een pyjama van Arnould Diepe- veen. Rechts: ontwerp van P. Jongmans. De jongeman draagt een gestreepte katoenen han sop. nu... beduidend goedkoper die de de Model werken: nieuwe zorg in de Antwerpse haven fw in I r» trolrlran \T, (Advertentie) LIVEHSVII2EKERING i' ®ANK SCVO^ VERZEKERD KAPITAAL: MÉÉR DAN 13A MILJARD GULDEN! (Advertentie) Een ongekende aanbieding ny lons... geen gewone nylons, maar chique nylons met stretch boord. Prachtige, ragfijne chique Ny lons, met moderne, zeer rek bare stretch boord, 20 denier, geschikt voor 's middags en 's avonds. Zo'n paar Nylons koopt U niet eenmaal, neen, U komt er steeds weer op terug, omdat de pas vorm subliem en het boord zo fijn elastisch is. Morgen koopt U deze ladder- Vrlje Nylons, (het ladderen Is door de nieuwste breitechniek tot een minimum teruggebracht) voor nog géén een gulden dertig. de gestadig groeiende haven van Ant- hi Morgenvroeg om 9 uur begint de verkoop van deze iaddervrije Nylons in de maten 8|-11 in fraaie modetlnten, per paar voor Géén tel. of schrift, best. 99 (Van onze radio- en tv-redactie) h W/LVERSÜM, 8 jan. De AVRO ili de uitzendingen van de televisie- '•Scussies „Man tegen man" voorlopig ?r8taakt. Overwogen zal worden ol vJS* het maandelijkse programma het "'Bende seizoen zal worden doorge- «»an. Voor een deel is dit het gevolg «J-h het niet meer beschikbaar zijn van sespreksieider Piet Beishuizen, die zich v,:1 de tweede uitzending wegens drukke Vn aniheden heeft teruggetrokken. vbüT hem een geschikte vervanger te lio en is op korte termijn niet moge- Jk gebleken. .„PfLVERSUM, 8 jan. Het AVRO- 'ovisieprogramma „Parlementaire «Piegei» dat vanavond via Nederland Van 21.50 tot 22.10 uur wordt uitgezon- J, wordt gevuld met een interview, drs. F. A. Hoogendijk heeft gehad minister-president V. G. M. Mar ™h®n in zyn ambtswoning, het Cats- hui 18 in Den Haag. De mannen van de sluizen en de sleepboten, die hier de schepen in- en uittrekken, blijven er net zo kalm en monter bp. Zoals ze dat ook tijdens de staking zijn geweest. Behalve hun irritante „S-S", schijnt er geen vuiltje aan de lucht te zijn. De schepen ko men en gaan. Snelle bedrijvige binnen schepen, kleine bazige coasters, plom pe, kortademige stoomschepen als de aatste veteranen van het nautische kolentijdperk en de slanke, fraai ge bouwde feeën van de grote vracht- en tankvaart. Hun schimmige silhouetten duiken op uit en verdwijnen in de grauwe flarden misten, die als klamme stul pen boven de haven en de rivier han gen. En in heel hun hardnekkigheid solidair lijken met die kleine minder heid van hen, die hun dagelijks brood in de Antwerpse haven verdienen. De sluismeesters, hun luitenants, die bepalen welk schip in de sluis mag va ren en waar het komt te liggen, de „Sasseniers" of te wel hun knechten die de sluis bedienen en het hierbij be horende sleepbootpersoneel, vormen een groep apart in het Antwerpse ha- venbestel. Een groep van belangrijke diensten. Want eigenlijk regelen zü de doorvaart naar de nieuwe grote over slaghavens van Antwerpen. Behalve zij die aan de oudere Scheldekaaien af meren, moet elk schip van deze door vaart gebruik maken. De mannen zijn in dienst van de stad Antwerpen, die hun betaalt. Maar naast deze inkoms ten hebben zij extra inkomsten door een door hen zorgvuldig gekoesterd fooienstelsel. Zij willen iedereen vlug, vlot en veilig helpen, wat trouwens hun taak is. Maar daar moet dan toch wel iets tegenover staan. Geld, drank of sigaretten, al naar gelang dat zo uit komt. Maar het moet Iets zijn. Sche pen hebben namen en daarvoor bezit ten zij een uitstekend geheugen. Het schip dat hun fooienstelsei negeert komt op een soort zwarte lijst. En bij een nieuw bezoek aan de Antwerpse haven zal men aan boord daarvan merken wat dat betekent. Het duurt o zo lang eer het aan de beurt is om uitgerekend achter in de sluis te mo gen afmeren. De sleepboothulp schijnt extra lang op zich te laten wachten en zelfs kan het gebeuren dat het schip de sluis weer uit moet omdat er een zg. spoedgeval voorrang heeft. Daarom kiest iedereen maar de weg van de minste weerstand en daarom bestaat ook nog altijd dit vermaledijde I fooienstelsel, dat officieel natuurlijk verboden is, maar waar tegen moeilijk j iets te doen is. Het lijkt een onuitroeibaar kwaad in werpen. De haven die, direct na de bevrijding aan een enorme ontwikke ling begon en de lijn daarvan met veel durf en fantasie doortrekt. In liet afge lopen jaar verwerkte de haven met 18.650 schepen een nieuw record en de verwachtingen zijn dat als straks de grootste sluis van de wereld in het Zandvliet klaar is, deze groei nog ster ker zal worden. De haven heeft ook twee gezichten. Tegenover de oudere outiliages aan de Scheldekaaien staan de grootscheepse vernieuwingen in de zg. Dokken. En tegenover de metho des van kostenbesparing en efficiency staan verouderde systemen, die zich door de jaren hebben gehandhaafd. Systemen, waar men eigenlijk wel van af wil, maar waar men omwille van de politieke vrede tot nu toe de han den heeft afgehouden. Systemen, zoals dat bijvoorbeeld van de 12000 haven arbeiders, een aantal dat zo verna men wij gemakkelijk tot de helft kan worden teruggebracht. Maar daar tegen waken de bonden. Deze mannen worden net als in Londen elke dag weer voor een bepaalde taak aangenomen. Maar dagen dat er voor 12.000 mannen werk is, zijn er al lang niet meer Daarom zijn er elke dag weer honderden die op de werkverschaffing de „boot mis sen". En aangewezen zijn op het stem peltje, dat hun de zg. bestaanszeker heid geeft. Een bestaanszekerheid van tweehonderd-zoveel franks per dag. En nadat men gedurende de sta- kingsweek door het werk heen was, kwam vrijwel elke havenarbeider uit Antwerpen, of als pendelaar uit het Vlaamse land, uitsluitend voor het stempeltje naar de beurs in de Ant werpse havenwijk. De beurs die in de volksmond ,,'t Kot" wordt genoemd. Het is een soort enorme veilinghal aan de Cadizstraat. De toegang is ver- deeld door hekjes, zoals men die aan de entree van een stadion kent. Binnen treft men een kale, maar door aan het plafond opgehangen straalgaska- chels goed verwarmde ruimte aan. De ze ruimte is in vakken verdeeld door zg. loopbruggen, waarin de ploegbazen zich bevinden. In deze loopbruggen zijn zij tot borsthoogte beschermd en kij ken zij als het ware op de mannen neer. De mannen die zij wel zo'n beet je kennen. Vier maal per dag, te be ginnen 's morgens om zeven uur han gen zij in de loopbruggen om de man nen voor de dag-, middag-, avond- en nachttaak aan te wijzen. Men heeft voor een van deze taken gekozen en de keuze staat vermeld' op het kaartje dat elke dokwerker bezit. Nu zijn er fijne schepen en vervelende schepen. Men kent gemakkelijk te los sen lading en moeilijk te stuwen la ding. Kortom er zijn taken waarvan de aard zeer uiteenloopt. Het gaat er dus om werk te krijgen. En goed werk! De ploegbazen hebben dat te geven en het is duidelijk dat ook hier een correcte gang van zaken niet al tijd opgang doet. De ploegbaas is im mers koning. Als hij Pietje niet mag doet Pietje niet mee. En als hij Jan tje niet kan uitstaan, kan die een stempeltje halen. Van Albert daaren tegen krijgt hij wel eens een biertje en daarom is Albert de eerste die aan de slag kan. Een wonderlijk gedoe daar in ",t Kot" aan de Cadizstraat. De ploegbazen torenen er letterlijk en figuurlijk boven hun mensen uit. Men sen waarvan er bij zijn, die met een stempeltje best tevreden zijn. Ze staan nu eenmaal geregistreerd als havenar beider. En daarom komen ze elke dag weer om het afroepen op een veilig afstandje af te wachten. Goed, ze kun nen bij gebrek aan belangstelling ge dwongen worden een bepaalde taak op zich te nemen, maar in de praktijk komt dat niet zo vaak voor. Daarom incasseren zij hun zg. bestaanszeker heid en vertrekken dan om elders in de stad die bestaanszekerheid met een of ander baantje uit te breiden. De ploegbazen, die in de volksmond bij namen hebben gekregen in de geest van „De manke poot", „de Bult' of „Jantje Vergif", laten hun Siberisch koud. Wat hun betreft mogen het leu ke jongens zijn, als ze op hen maar geen werk afschuiven. (Advertentie) Voor hen, die prijs stellen op een geurig kopje thee, of voor hen, die maagklachten hebben en beslist zuiver water moeten gebruiken van de dokter... is deze aanbieding jerry-cans be doeld. Nu Jerry-cans kopen en vullen met heerlijk fris water uit Den Haag of Bergschenhoek... en dan maar mijmeren over helder water en zuivere lucht, als een van de eerste voorwaarden om gezond te leven. Jerry-cans, met 10 liter Inhoud, compleet met schenktuit, voor rog géén drie gulden. Wij zjjn in ,,'t Kot" gaan kijken, gis termiddag, toen er in de haven nog maar heel weinig te doen was. Met de kostbare feestdagen achter de rug was de animo voor het werk groot. Maar „Jantje Vergif", „de Bult' en hoe ze ook heten hadden nog maar heel weinig te vergeven. Het wachten was nog altjjd op de schepen van bui ten. De mannen met het drukke ge- monkel van hun koeterwaals, hun vet tige „klakskes" op het hoofd en op de rug het stukkezakje dat men in Ant werpen de „kopzak" noemt, drongen samen onder de loopbruggen. Precies op het vastgestelde tijdstip kwamen ploegbazen in een rijtje aangedraafd. De wachtende mannen klapten en juichten. De ploegbazen glimlachten superieur en zwaaiden met de paar arbeidsbriefjes die voorhanden waren. We zagen 't manvolk onder de loop bruggen krampachtig met de armen zwaaien om toch maar zo'n briefje te bemachtigen en dus van een goed dag loon verzekerd te zijn. De ploegbazen deelden ze uit. Rustig en weloverwo gen, zoals dat ons toescheen. Zjj zoch ten in de krioelende massa hun man netjes uit. Daarbij tegen de teleurge- stelden filosoferend in de geest van: „Lukt het vandaag niet Sjef, dan mor gen wel". De paar die werk hadden gekregen verdwenen snel. De anderen verlieten traag ,,'t Kot" om in de tal loze kleine kroegjes, die in de buurt een goed bestaan leiden, de traditione le pint te vatten. Kroegjes als „Bp Ma ria" of „Bij kleine John", wat nauwe lijks een nuanceverschil kan worden genoemd. Voor de categorie der teleurgestel- den is het een troost dat de Antwerpse haven de komende dagen niet om werk verlegen zit. Als de intocht der „ar- Morgenvroeg om 9 uur. beglnt de verkoop van deze Jerry-cans, inhoud 10 liter, met schenktuit, voor jSSfri Géén tef. of schrift, best mada" op gang is gekomen, komt er ook wérk genoeg. De havenautoritei- ten en de cargadoors willen de achter stand zo snel mogelijk inhalen. En ook zo snel mogelijk het normale karakter herstellen. Zij wisten dat de grote ha venman, de schepen Leo Delwaide, ge lijk had toen hij van deze tweede sta king binnen vier jaar zei: „Het is een blaam zonder weerga voor onze ha ven". En inderdaad'. Acties als deze staking doen de naam van Antwerpen in de internationale scheepvaart be slist geen goed. De terugslag daarvan kan ernstiger zijn dan de formidabele prijs die men voor deze staking van zeven dagen heeft moeten betalen! DEN HAAG, 8 jan. De twee gar- nalenkotters, die gisterochtend op het Scheveningse strand aan de grond lie pen, zijn 's avonds bij hoog water vlot getrokken. De scheepjes konden hun reis vervolgen. Er hebben zich geen ongelukken voorgedaan. (Van onze speciale verslaggever) GOL, 8 jan. De „overleef-cursus" van Nederlandse vliegers jn het ruige Noorse landschap bij Gol is begonnen, volkomen in stijl. Het is de bedoeling dat de vliegers hier leren zich te red den als ze een noodlanding of nood sprong moeten maken boven onher bergzaam terrein. Wel de eerste nood landing hebben ze achter de rug: enke le kilometers van hun reisdoel strandde de bus in de sneeuw langs het smalle hellende pad. Niemand van de zes Ne derlanders of veertien Belgen en En gelsen was gewond maar ze moesten de rest van de afstand moeizaam af- sjokken en dat viel niet mee als men in aanmerking neemt hoe de avond en nacht tevoren in Oslo afscheid geno men is van de beschaafde wereld. Oslo is geen stad en Noorwegen geen land waarin fuifnummers zich in hun element zullen voelen en dat weten de vliegers. Vandaar dat ze zelf wat vrolijkheid verwekkende drankjes hadden meegenomen uit Ne derland, variërend van sterk tot zeer sterk. Daar is een flinke bres in ge slagen, de avond voor de cursus. In de bus van Oslo naar Gol reis den dientengevolge ook een aantal ka tertjes mee. Maar die waren snel ver dwenen toen de vliegers na de voortij dige landing van de bus door de sneeuw moesten waden naar hun verblijf Ves le Skaugum. Vesle Skaugum is een chalet van de Noorse luchtmacht. De geschiedenis ervan gaat terug tot de Tweede Wereld oorlog. Noorse vliegers werden toen op- geleld ln Canada in het kamp „Klein Noorwegen". De in Amerika perma nent wonende Noren boden toen hun vliegende landgenoten een chalet aan in Noord-Ontario, dat Vesle Skaugum, Klein Skaugum werd genoemd. De naam herinnert aan het buitenverblijf van koning Olaf nabvj Oslo. Het chalet werd gebruikt als weekend-vakantieoord en door Noorse vliegers die met verlof uit de oorlog in Europa kwamen. Na de oorlog werd Klein Skaugum ver kocht. Van de opbrengst werd in 1949 een nieuw chalet gebouwd ter herinne ring aan hen die Noorwegen tijdens de oorlog hielpen. Het is van hout, zoals bijna alle huizen in Noorwegen en ligt prachtig tussen hoge bergflanken. Nauwelijks waren de vliegers er aan gekomen of operatie-diepvries begon. Ze kregen kleding en onmiddellijk moes ten ze op de ski's ofwel de „paniek planken". Kapitein A. J. T. Lennaarts uit Eind hoven zou even demonstreren hoe je een klein heilinkje neemt op ski's. Alsof hij op eieren skiede zo voorzichtig ging hij naar voren. Daar kwam de helling. Diep ademhalen en daar ging hij. Het leek goed te gaan, zjjn maten juichten al, maar op het laatste moment stortte hij in de sneeuw. hielpen hem niet. Dat kan natuurlijk ook niet anders, staan ze constant meer dan vijftien kerels uit de sneeuw te trekken." Het is nu al duidelijk dat het een stevige oefening zal worden. Volgens het programma zullen de deelnemers van 's ochtens acht tot 's avonds acht in de sneeuw bezig zijn en dan nog een maal vierentwintig uur achter elkaar. „Op een gegeven ogenblik", zei hij even later berustend, „zie je de punten van de ski's naar elkaar toekomen en dan weet je het al." Kapitein Lennaarts is met zijn 31 jaar de oudste van de groep vliegers. Hij vliegt sinds 1953, daarvoor was hij „zandhaas". Hij ziet eruit als een harde jongen en dat zal hem hier van pas komen want de in- structeurs sijn niet mis. Kapitein Len- naarts zegt: „Een van de Belgen lag tien minuten te proberen uit de sneeuw overeind te komen. Telkens als hy zich afzette zakte hij weer weg. Maar ze Luitenant D. van der Struif en ser geant E. Wassenaar voerden het vol gende gesprek: „We kwamen terug uit Noorwegen en hadden uitgerekend dat we het net konden halen naar Eindhoven met onze brandstof. Ze hadden opge geven dat het daar goed weer was. We kwamen boven Zwolle en toen bleek dat het weer boven Eindhoven slecht was. We besloten terug te gaan naar Leeuwarden. Vlak bij Leeuwarden stond de brandstofmeter op nul. Dan kan je het geluk hebben dat er nog wat inzit. Nou dat geluk hadden we." Luitenant Van de Struif en sergeant Wassenaar zijn al eens eerder op een overleef-cur sus geweest, twee jaar geleden. Ze we ten wat hen te wachten staat. „De tien kilometer ski-loop is het zwaarst", weet de sergeant. Je krpgt onderweg allerlei opdrachten. Zo moet je een ei koken in sneeuwwater, op een zelfgemaakt vuurtje. Je doet wel een paar uur over die tien kilometer. De in structeur heeft maar drie kwartier no dig." Een sneenwhut maken is geen pret tig werk. Dat zullen de vliegers volgen de week merken. Ze beloven de onge lukkige die door het dak van het sneeuwhol zal vallen, de vreselijkste dingen. Vorig jaar overkwam het een journalist, juist toen de bouwers net zaten bij te komen van de vermoeienis sen. Ze namen het ongelukje niet zo prettig op. De eerste ervaringen met de sneeuw massa's zijn goed bevallen. Met het zelfde enthousiasme waarmee de vlie gers de supersnelle Thunderstreaks door de lucht jagen strompelen ze nu beverig rond op paniekplanken. (Van onze verslaggeefster) Om het publiek voor te lichten en om de omzet nog te verhogen (in zestig jaar werd de omzet van ka toen verdrievoudigd wordt er veel propaganda gemaakt voor katoen. In Amerika doet men (lit door ieder jaar een katoenmeisje te verkiezen, die dan een heel jaar lang door de he le wereld mag reizen als mode- en goodwil-ambassadrice van de Ame rikaanse katoenindustrie. Dit keer viel de 19-jarige Judy Hill deze eer te beurt. Zij vormde gisteren het schone middelpunt van een informa tiedag van het Nederlands Katoen instituut in het Hilton Hotel, Amster dam. In tegenstelling tot andere jaren, werd dit jaar behalve aan katoen in de kledingindustrie tevens aandacht besteed aan het huishoudtextiel. Er was een tentoonstelling ingericht vein al datgene wat de Nederlandse ka toenindustrie op dit gebied presteert. Prestaties die vooral in het buiten land hoog worden aangeslagen. Daar gaan onze bonte en smaakvolle handdoeken, badlakens en theedoe ken, grif van de hand, evenals de gekleurde of versierde lakens, waar wij zelf nog niet zo graag aan wil len. Katoen heeft vele voordelen, de grootste is wel de gemakkelijke was- baarheid. Katoen kan men rustig koken. Er zjjn echter ook nadelen aan katoen verbonden, het kreukt vlug en wat nog erger is, het krimpt. Natuurlijk stelt men alles ln het werk om deze slechte eigenschap pen te lijf te gaan. Een Nederlandse textielfabrikant bracht onlangs een tafellaken uit, dat niet krimpt, zich gemakkelijk laat wassen, niet gestreken behoeft te worden en zelfs na herhaald ge bruik, mooi glad blijft liggen. Ze kunnen desgewenst in kokend water worden gekookt, zyn vuilafwerend en verdragen zelfs de temperatuur van een hut© strijlcbout. Beddelnkens van dit soort z\jn er helaas nog niet. Die kan men gesanforizeerd kopen, hetgeen inhoudt dat de fabrikant ze voorkramp, waardoor de huisvrouw aanzienlijke krimpingen bespaard blijven. In de confectie-industrie blijft katoen evenzeer belangrijk. Steeds mooiere kwaliteiten verschijnen en voorzien van steeds prachtigere des sins. De modellen van de katoen show 1965 waren ontworpen door de couturiers Ernst Jan Beeuwkes, Ar nould Diepeveen, Peter Jongmans en Ferry Offerman. (Advertentie) Onze klanten weten uit onder vinding dat het dragen, van flanellen pyjama's in elf maan den van het jaar een genot is. Morgen verkopen wij 1000 ke perflanellen damespyjama's van een zware kwaliteit zwanendons. Uit de serie van 8.95 met rulnt vallendjasje' (V-hals model) en royale zak... heerlijk warme pyjama's voor nog géén vijf gulden. LEOPOLDSTAD, 8 jan. (KNP) Zus ter Elisabeth Wijnhove uit W ansum (L.) van de Gentse provincie der Zusters yan Liefde in Kimpese in de Congo is ten gevolge van een petroleumontploffing van de ijskast ernstig gewond. Haar huid is voor tachtig procent verbrand. De zuster was gistermiddag nog bij bewust zijn, maar de artsen geven weinig hoop. Zuster Wijnhoven is vijftig jaar oud. Zij vertrok in 1945 naar de Congo. Morgenvroeg om 9 uur begint de verkoop van deze keper flanellen damespyjama's, het jasje ln een fleurig dessin, de bijpassende pantalon in diverse effen tinten, maten 40 t/m 48 voor Géén tel. of schrift, best.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1965 | | pagina 5