DAGPUZZLE Een originele eenling richt ziin kamer in Meer ideeënman dan tekenaar Walt Disney maakt films voor het gehele gezin ernru°^- JOHN WAYNE IN NIEUWE WESTERN Mode voor meneer-junior MET EEN STOEL TWEE LAMPEN EN EEN KLEED Reputatie Mevrouw L Voorliefde Wat 2al men U benijdén als federeert nog aan het door weer en wind .verfomfaaide haar zit te frunniken... en- U binnen wandelt alsof U Juist van de kapper komt. Een tovermiddel... ach neen, gewoon een onzichtbaar haar net uit Uw bus onzichtbare Spray haarlak. Morgen begint verkoop van deze grote bussen haarlak, vervaardigd^volgens een nieuw Amerikaans procédé, per bus voor nog géén tachtig cent. e" b\o geen kampens achterle ^'voor £98 Sophia Loren wordt in nieuwste film, ,JWevrouw L.' dame van tachtig jaar. Morgenvroeg om 9 uur. begint de verkoop van dit uiterst solide bekledingsdoek, 130 cm breed, in tientallen lichte en donkere kleuren, jtfh f*!/? per meter Sneeuwwitje controleert, of de dwergen hun handen wel hebben gewassen vóór het eten. Scène uit 'Valt Disney's tekenfilm „Sneeuw witje en de zeven dwergen", die binnenkort weer in roulatie wordt gebracht. Morgenvroeg om 9 uur 'begint de verkoop van deze pracht partij zuiver wollen breigarens, in de mooiste en meest modieuze tinten, per knot van BÊ V/ De mode voor meneer-junior volgt die van vader op de voet. Vaak zit er aan die mode ook een praktische kant. Dit wollen jasje met de astrakan kraag is zo bewerkt dat het regen-, vet- vuilafstotend is. gram M voor 0 HET NIEUWE DAGBLAD VRIJDAG 8 JANUARI 1965 PAGINA t (Advertentie) (Advertentie) Wij hoeven U toch niets meer te vertellen over de grote voor delen van Bei O Fast over hemden, die druk geadver teerd in prijzen tot 16 gulden toe, voldoende bekend zijn. Wassen zoals U zelf verkiest... met de hand of in de machine... Bel O Fast overhemden van popeline, dat zichr'zelf strijkt in de was. Van deze voortreffelijke hem den, met alle goede eigenschap pen die U van Bel O Fast kunt verwachten, hebben wij morgen een speciale aanbieding voor minder dan de halve prijs. -laarspraY' <i°or ^urWlke witte f ren al drie tekenfilms in een tot studio verbouwde garage geproduceerd, voor dat Steamboat Willie', de eerste te kenfilm met Mickey Mouse, financieel succes had. „Het was precies hetzelf de", aldus Disney," als toen ik aan d» productie van „Sneeuwwitje" begon. De lui in Hollywood konden zich een voudig niet voorstellen, dat een teken film met een normale vertoningsduur een publiek al die tijd zou kunnen boeien. Toen ik er aan bezig was, kwam ik in geldnood te verkeren en was gedwongen een half miljoen dol lars te lenen. Maar de banken, die bij de filmindustrie informeerden naar de vooruitzichten van de film, kregen te horen: „Het publiek geeft er geen cent voor". Gelukkig vond ik een bankier, die er een eigen mening op nahield. Tot nog toe heeft „Sneeuwwitje" onge veer zeventig miljoen gulden winst op geleverd." Disney is, terecht, trots op zijn fraai gelegen en prachtig ingerichte studio's: „Het enige, wat ik met geld doe, is het weer in films te steken. Ik heb nooit behoefte gevoeld, er jachten of dergelijke dingen voor te kopen. Wan neer je in een dal zit, doe je alles om op de berg te komen. Maar ik maak me pas werkelijk zorgen, als ik op de top van een berg zit en alles gaat goed." En dit is wel het meest karakteris tieke van de werkelijke Walt Disney. Morgenvroeg om 9 uur begint de verkoop van deze grote spuitbussen haarlak één druk op de knop en gelijkmatig wordt Uw onzichtbaar Aa a haarnet aange- bracht) voor Zaterdagmorgen «om 9 uur be gint de verkoop van deze Bel O Fast overhemden, hagelwit In de maten A s%sh wel zijn ideeën over de inrichting van een vrijgezeilenkamer nogal vreemd zijn, origineel zijn ze en daarom besteden we vandaag onze aandacht aan hem. Twee kamers voor een vrijgezel vindt Max een geiheel overbodige luxe. „Het betekent dat je al je be zittingen dubbel moet hebben. Twee piok-ups, twee exemplaren van elke langspeelplaat en ga zo maar door. Je kunt ze niet steeds maar van de ene kamer naar de andere zeulen." Niet dat de heer Maxwell daar niet sterk genoeg voor zou zijn, maar hij verafschuwt alleen al de gedach te. Een tafel staat er niet in zijn ka mer. Die zou afbreuk doen aan de „dynamische" ruimte in zijn kamer. Ook boekenplanken ontbreken, hoe wel hij stapels boeken bezit. Een groot schilderij siert de wand. Hij heeft het er niet opgehangen, maar teigeniaainigeaet, zotdat hij het nog eens kan verplaatsen en er vanuit zijn geliefde stoel steeds een ander iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiniiii Géén tof. of schriftbelt. Géén tef. of schriftbest. Een mens zijn lust is een mens zijn leven. Als de kunstzinnige heer Max Maxfell er nu zin in heeft om in een vrijwel lege kamer te wo nen, dan moet hij dat weten. Hoe- caanse wateren. Tijdens zijn ziekte heeft hij vrij veel aan gewicht verlo ren. „Maar", aldus Wayne, „ik heb altijd aanleg gehad om te zwaar te worden, dus dat is feitelijk een geluk bij een ongeluk. Ik voel me weer kip lekker." Sinds maandag 4 januari bevindt Wayne zich te Duiramgo in Mexico om op te treden voor de film „The Sons of Kalle Elder". „Het is," .aldus Wayne, „een typisch Western, dus ik moet wel helemaal fit zijn. Ik ben nu eenmaal niet beroemd geworden door in salon- comedies op te treden." P. S. John Wayne rookt nu niet meer. (Advertentie) Voor de tallozen onder onze klanten, die zo handig zijn om zelf eens iets ->p te knappen... een speciale aanbieding van bekledingsdoek. Extra zwaar kunstleer, bij zonder geschikt voor het be kleden van meubelen, auto's, autohoezen, koffers en tassen en voor alles waar U zwaar, solide bekleding voor wilt gebruiken. Dit doek verkopen wij morgen niet voor de catalogusprijs 9.90 per meter, maar voor nog géén drie gulden. De Amerikaanse filmacteur John Wayne, die honderd sigaretten per dag placht te roken, heeft bekend gemaakt, dat hij in september in het ziekenhuis heeft gelegen ter bestrijding van „long kanker en ik heb hét overwonnen". De 57-jarige Wild West-hehl zei, dat hij het nieuws van zijn gevaarlijke toe stand aanvankelijk had achtergehou- houden, „omdat mijn adviseurs van mening waren, dat mjjn reputatie er onder zou lijden. Maar een John Wayne, die het volgens de dokters van kanker heeft gewonnen, kan mijn repu tatie slechts ten goede komen." „Ik ben", ging Wayne voort, „zo ge lukkig geweest om nimmer tevoren in mijn leven ziek te zijn geweest. Toch liet ik me elk jaar volledig onderzoe ken en de X-stralen toondlen een vlek aan in een van mijn longen. Ze brach ten me naar Los Anglos en sneden me open. Meer dan een week ben ik in behandeling geweest, terwijl de dokters het gezwel verwijderden. Ik dacht toen bjj mezelf: Ik ben gered door tijdige ontdekking van het gevaar. Filmrepu tatie of niet, ik moet mijn verhaal ver tellen, zodat ook anderen kunnen wor den gered door zich jaarlijks te laten onderzoeken." Toen Wayne naar het ziekenhuis van de Barmhartige Samaritaan in Los An gelos werd gebracht, verklaarde een woordvoerder, dat het was voor de be handeling van een oude enkelwond. Na een paar dagen echter werd bekend ge maakt, dat hij werd behandeld voor een gezwel in een long. „Zelf", aldus Wayne, „heb ik van het begin af alles eerlijk willen vertellen, maar alle me dedelingen werden gedaan, terwijl ik nog buiten kennis was na de operatie. Toen ik eindelijk weer op mocht, was het kwaad al geschiedt" In haar nieuwste film, „Mevrouw L", zal Sophia Loren steeds ouder worden, totdat ze een indrukwekkende dame van 80 jaar is. Het zou echter een bijzonder overmoedige prodlcent zijn, die het aan durfde, haar zo de hele film door te laten optreden. Dus zullen we ook een veel jongere en buitengewoon aantrek kelijke Loren te zien krijgen in de film die ditmaal speelt in het vrolijke Parijs aan het begin van de jaren negentig. In de loop van deze week is Sophia Loren naar Zwitserland vertrokken om daar in buitenopnamen voor de film op te treden. Tussen de opnamen door werkt ze aan de na-synchronisatie van haar vorige film, „Huwelijk op z'n Ita liaans'. Daarna gaat ze een jaar met vakantie. Het scenario, dat Arthur Miller maakt voor de filmversie van zijn to neelstuk „After The Fall" kan nu elk ogenblik klaar zijn om aain Sophia loren ter beoordeling te worden voorgelegd. Ze krijgt er een figuur in te spelen, die veel lijkt op Marilyn Monroe. Deze ge lijkenis heeft Miller met bepaalde krin gen in moeilijkheden gebracht. Verwacht wordt evenwel, dat de eigen, onnavolg bare stfjl van Sophia Loren alle onaan gename vergelijkingen zal uitschakelen. Het ligt in de bedoeling in 1966 met de verfilming te beginnen. Horizontaal en verticaal dezelfde woord®9 Invullen. 1. gooi; 2. plaats ln Rusland; 3. toe* spraak; 4. plaats; 5. grondsoort; 6. plant; ongaarne; 8. kneedbaar mengsel; 9. zuil; 10' luizeei; 11 zwak; 12 wezen (Fr.); 13. zacht" ste haren; 14. immer; 15. Inwendig orgaan* 16. halmen van' gedorst koren. Oplosing van 7 Januari: Horizontaal: 1. vijver, kist; 2. evenement' 3. restitutie; 4. zepen, Velp; 5. aren, ]ente; 6. Rolde: 7. e.g., Korea; 8. JLek, mennen; 9' Ideaal; 10. nor, Nereus; 11. Genesis, TT. Verticaal: 1. verzameling; 2. IJveer, Ze' doe; 3. vesper, kern; 4. enten; 5. rein, ro* mans; 6. mt, Lorelei; 7. keuvelen, RS; 8 intendance; 9. stilte, ut; 10. Epe, angst. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiimiiiiiiiiiiiHiiiiiiiii gezicht op heeft. Van andere voor werpen heeft hij afgezien. „Die koop ik niet. Ik weet dat andere mensen dat wel doen. Ze zien iets, waar ze graag naar kijken en schaffen het zich dus aan, binnen een paar we ken zijn ze er op uit gekeken en ko pen ze weer iets anders. Tenslotte verdrinken ze in de snuisterijen. Van televisie houdt de heer Maxwell he lemaal niet. Hij noemt televisie de doodskus voor de originaliteit „Te levisie laat miljoenen mensen op hetzelfde moment dezelfde dingen denken." Hij heeft twee cylindervormige lampen in zijn kamer. Zij kunnen beide heel bescheiden schijnen, maar ook vol. „Met deze lampen kan ik voortdurend de vorm en sfeer van mijn kamer veranderen, al gelang naar mijn stemming." ren", merkt Disney droogjes op. „Daar om ben ik gedwongen mijn films ook op volwassenen a£ te stemmen. Maar tegelijkertijd zijn ze ook voor kinderen aantrekkelijk. Dat komt, omdat ik niet neerbuigend doe. Ik dat laatste geval loop je alle kans hun intelligentie te onderschatten. Ik heb heus geen ma gische formule voor mijn films. Ik maak eenvoudig, wat ikzelf leuk vind goede, menselijke verhalen, waarin je behoorlijke mensen ontmoet en die bewijzen, dat de goede dingen in het leven even interessant kunnen zijn als de slechte." Tijdens de feestdagen rond de jaar wisseling draait er altijd wel ergens een film van Walt Disney en dus kan men, afgaande op een gemiddelde van de laatste tien jaar, veilig aan nemen, dat van Kerstmis tot Nieuw jaar ongeveer tien miljoen mensen veertig verschillende Disney-films in 1400 over de hele wereld verspreide bioscopen hebben gezien. Vaak nemen de ouders dan hun kinderen mee naar films, die ze voor het eerst hebben gezien, toen ze zelf nog jong waren. Films als „Sneeuwwitje", „Fantasia", „Pinocchio" en „Dumbo" gaan al ge neraties lang mee. In een wereld, waar het amusement al te vaak vol sex en geweld zit, is Disney vrijwel de enige, die geregeld films voor het hele gezin produceert. Miljoenen ken nen hem vooral als de schepper van Mjckey Mouse, 's werelds beroemdste tekenfilmfiguur. Zijn naam en zijn films worden ijverig geadverteerd. Maar slechts weinigen kennen de man, die in veertig jaar een filmrijk ter waarde van vele miljoenen dollars heeft gebouwd op 500 geleende dollars. Walt Disney is een man van 63 jaar. kalm en rustig in zjjn optreden, met een ernstig, bijna onheilspellend gelaat. Vaak dwaalt hij in zijn eentje door de studio, waar hü volkomen onverwacht een afdeling binnenvalt. Er gebeurt niets zonder zijn uitdrukkelijke toe stemming en alles wat er gebeurt, draagt zjjn stempel. Hoewel hij aan het hoofd staat van de grootste teken- film-,.fabriek" ter wereld, heeft hij zelf nooit erg veel getekend. „Zelfs toen ik in 1923 in Hollywood begon", vertelt hij bij het ophalen van herinneringen, „was ik meer een plannenmaker dan tekenaar. Ik ontwierp de bewegingen en anderen maakten de tekeningen. Ik heb altijd op ongeveer dezelfde manier gewerkt als Michelangelo. Die had toen al een soort „lopende band"." Disney staat bekend als Hollywoods meest uitgekookte zakenman. Toch zijn sommigen van zijn uit 2.000 man be staand personeel al een jaar of dertig bij hem in dienst en ze kennen hem allemaal als Walt. Hij is veertig jaar getrouwd geweest met een vrouw, die één van zjjn eerste assistenten was. Hü heeft twee kinderen en zes kleinkinde ren, die hij geregeld als „klankbord" voor zijn ideeën en films gebruikt. Disney kan men het beste ontmoeten in zün kantoor, waar hü werkt temid den van een massa onderscheidingen, waaronder een aantal plaquetten voor de „Beste Kinderfilm". „Die sturen ze me elk jaar", merkt hü op. „Waarom weet ik niet, want ik maak geen kin derfilms. Dat kaai ik me eenvoudig niet veroorloven." De reden daarvan is, dat een tekenfilm op het ogenblik tot twin- Disney heeft heel wat moeilükheden tig miljoen gulden kan kosten. „Men- moeten overwinnen. Niemand wilde sen zpn goedkoper dan tekenfilmfigu- iets weten van Mickey Mouse. Er wa- Advertentie) Deze aanbieding is misschien voor leek en vakman onverkiaar-, baar... voor ons was het een kwestie van tijdige inkoop... tegen uiterst lage prijzen. En voor U is het morgen een kwestie van uitzoeken, zuivere breiwol, knotten gezellige, dikke sportwol, jumperwol in wel tien kleuren, nCi in hartje winter, voor ongekend lage prijs. Deze wol uit de normale collec tie van 2.75 en 2.95 per 100 gram, koopt U morgen door elkaar voor nog géén eer» gulden veertig. Het briefpapier, dat in zün studio voor intern gebruik is bestemd, draagt de afbeelding van Mickey Mouse. „Ik heb een grote, sentimentele voorliefde voor dat kleine beestje", zegt Disney. „Ik beschouw hem als een menselijk wezen, een ondeugende kieine jongen. Maar ik zie hem ook van een meer tragische kant. Uitgevonden heb ik de tekenfilm niet, maar ik ben de eerste geweest, die de figuren een persoon- lijkheid heeft gegeven. Ik was een groot bewonderaar van Charlie Chap lin en Harold Lloyd. Beiden waren komische, maar ook pathetische figu ren en mijn Mouse had iets van alle bei. Mickey neemt hier een belangrijke plaats in. Zijn succes opende voor mij de financiële mogelijkheden, die ik no- nieuw medium te experimenteren.' dig had om met een volkomen De figuur van Mickey Mouse is ge- horen uit noodzaak. „In 1928", vertelt Disney zelf. „was ik bezig aan een te kenfilm met een door mij bedachte fi guur, genaamd Oswald het Konün, voor een andere maatschappij, toen ze be sloten de film zelf te produceren en de meesten van mijn medewerkers over te nemen. Nu heb ik nooit erg veel met dat konijn opgehad, maar het was toch een klap voor me. De kantoren van de maatschappij waren in New York en daar ging ik dus heen om de zaak te bepraten. De treinreis van drie dagen terug naar Hollywood gebruikte ik om een nieuwe figuur te bedenken. Ik her innerde me de drie muisies uit de boe ken van Beatrix Potter. Die hadden me altüd erg geboeid en terwijl ik zo aan ze zat te denken, ontstemd Mickey." Waarom dieren zulk oen grote rol spelen in de films van Walt Disney? „Wel. dieren hebben altüd rollen ge speeld in fabels. Ze zijn natuurlük en ongedwongen en ze zün aantrekkelü'ker voor het publiek dan de meeste men sen. Iedereen wordt geboeid door die ren. En massa's mensen, evenals ikzelf trouwens, schrüven er menselüke eigenschappen aan toe. Ik houd veel meer van dieren dan van de meeste mensen. Kijk maar eens naar een hond Groter trouw dan die van een hond is er niet.' Géén tef. of schrift, best. Na zijn ontslag uit het ziekenhuis heeft Wayne voor volledig herstel van Newport Beach uit een tocht met zün jacht gemaakt naar de warme Mexi- Géén lel. of schriftbest,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1965 | | pagina 6