Amy Werners (24 jaar): jongste hotelhoudster van ons land JENNY AREAN: „Meid met mes" Scholte kan ook zonder geluk de concurrenten aan A. van Domburg V Goedé smaak HARRY HET PODIUM OP Kloof tussen de moyennes Stikkelman als een Ceulemans Kranten Journalisten Beatles Ja, bisschop W Veel veranderd Hoofdklas driebanden Uitslagen Wales uitgenodigd voor interland op bevrijdingsdag Het nieuwe dagblad ZATERDAG 9 JANUARI 196. PAGINA Mi m &r ^HL (Door HENK SUÈR) Ineens is de 20-jarige Jenny Arean als een ster van de lichte •hUze voor de ogen van het Srote publiek gerold. Ter- Vvi3l ze al jaren bijna elke ayond het voorprogramma van Wim Kan's ABC-caba- f.et tot een succes maakt, 'n het jongste programma 0,IH. als „meid met een en als Beatle-figuur Vormde ze ook met aller lei liedjes en typetjes door het vaderlandse televisie wereldje. Jenny Arean voelt zich na deze uitput tende spurt enigszins gam mel, maar dat kan ook door een geniepige ver koudheid komen die haar genoodzaakt heeft de dok ter op te zoeken. I^N>or Loek Hieselaar) 11 November studeerde de •^histerdamse Amy Wer- hers, (24 jaar) nog aan de ,]p ^°rbonne in Parjjs, begin Va ernl»er was zij directrice 1,* hotel „Trianon", dat in de str stedelijke J. W. Brouwers- Ijj, schuil gaat achter de bo^6 '""S van het Concertge- L*' Het klinkt als een goed- fttii odvertentie van een ol 1(6 er instituut met schriftelij- ,lp Cursussen, maar voor on- Ijj """oinende Amy (natuurlijk c,°nd, slank, niet groot en zeer lr)ar'nant) had het daar niets 1 6 te maken. Zij zag een al Y gekoesterde wens in ver ijl .'"K gaan en is nu mis- ho 'en wel ('e jongste hotel- "''ster van ons land. Deze ^t. onderging zij min ol haar vuurdoop in het ho- ^yvak. Want ieder die er Kok eens mee te maken heeIt ,l ad weet dat de kerst- aSen hoogtijdagen zijn in deze :ta»che - «e, dagen waarin een re- Ltie te verliezen valt ol kan ^orden opgebouwd. Het is hiy Werners achteraf nogal 6eSevallen, misschien juist w'dat iij er zo tegenop zag. li k* 24 ïaar al verantwoorde- z»jn voor een hotel met 32 filers en 72 bedden en tlaar- ]^ast de scepter zwaaien over hian personeel valt niet 6e> als je het nooit eerder hebt gedaan. „Maar het gaat best," zegt Amy, „het loopt nu en dus kan ik al een beetje aan de toekomst gaan denken, het hotel moet hoognodig wor den opgeknapt. De eerste ver dieping is al onderhanden ge weest, nu nog de andere drie. Met Pasen moet het klaar zijn als het nieuwe toeristenseizoen begint. Als alles klaar is, is mijn eigen flatje aan de beurt op de bovenste (5e) verdieping van het hotel. Nu woon ik nog bij mijn ouders, als mijn Hat klaar is ga ik hier natuurlijk in het hotel wonen." Het klinkt niet zo vreemd en fantastisch meer als men weet dat Amy Werners de oudste dochter is van de hotelhouder Werners, die in Amsterdam het spierwitte Museumhotel be zit, dat zij van jongs af al in dit beroep heeft gewild en dat zij doelbewust daarvoor een heel programma heeft af gewerkt: receptioniste, hotel vakschool, veel ervaring op doen in Amerika en „bijsla pen" van Frans in Parijs. Zy was nog maar nauweiyks in Parijs of het telefoontje van pa kwam. Dat was ongeveer half november. „Ik was er pas sinds september," vertelt zy, „en als dat telefoontje niet was gekomen zat ik er nu nog. Ik vond het eigenlyk vreemd dat myn vader belde, want hij te lefoneert me nooit. Ik belde nog wel eens een enkele keer met mijn moeder. „Amy," zei hij, „ik ben bezig met aankoop van „Trianon". Als je ervoor voelt kom dan zo gauw moge lijk over om het te bekijken." Ik wist werkeiyk van niets, want toen ik van huis wegging, was er nog geen sprake van welke aankoop dan ook. Het was kennelpk nogal plotseling gegaan. Het weekend daarop ben ik naar Amsterdam terug gekeerd en toen ik weer terug ging naar Park's zei ik „ja" tegen myn vader. „Ik heb het haar tydens dat telefoonge sprek ongewoon voorzichtig ge vraagd," verduidelpkt deze, „omdat ik weet hoe precies zjj is." Eind november verhuisde Amy Werners weer naar Am sterdam en 1 december begon haar nieuwe leven. „De eerste dagen was het vreselük moei- ïyk," herinnert zy zich, „het magazyn was leeg en .er moes- moest versierd worden, want daar stond ik op. Ik ben een jaar in Amerika geweest en daar was het wel allemaal luxe, maar eigenlyk toch niet gezellig. Ik wil een hotel zo gezellig mogelyk maken. Mjjn gasten moeten er zich direct WW thuis kunnen voelen. Ik besteed ook of wil dat althans gaan doen, aan iedereen zoveel mo gelyk persoonlijke aandacht. Dat stellen de meeste mensen wel op prys. Ik maak zo nu en dan eens een praatje. Van de vaste gasten, die hier dus geregeld komen, leg ik een kartotheek aan met hun spe ciale wensen. Als zy dan terug komen, kyken wij even en we- Temidden van al dit succes heeft ze besloten van het cabar ret en de musical over te stap pen naar het toneel. Half sep tember begint ze by de toneel groep Ensemble, waaraan haar echtgenoot Huib Ro- yaards al bijna drie jaar ver bonden is. „Ik maak mij geen mooie illusies over allerlei gro te rollen die op mij liggen te wachten". Jenny Arean is als meisje van zeventien jaar de planken opgegaan met het vas- te idee daar wat te bereiken. Hoewel ze uit een vanouds be kende toneelfamilie komt, zo dat zij haar hele leventje de verhalen en de sfeer van het artiestenmilieu geproefd heeft, is ze uit eigen aandrang in het voetspoor van haar moeder en haar grootmoeder getreden. Ze was vijftien jaar toen ze begon met zang- en danslessen te nemen by o.a. Jack Bow. Daar besteedde ze haar midda gen aan, want haar ochtenden waren bezet met een baantje in de huishouding. Er werden haar al gauw kansen geboden voor aantrekkelijke rolletjes, maar thuis waren ze er tegen. „Je kan nog niet veel," zei haar moeder, die al eerder te gen haar dochter had gezegd: Als je nou zo nodig aan het toneel wilt, zul je er ook voor moeten werken." Jenny werkte als een bezete ne, was dag en nacht met haar vak bezig. Plotseling zag zy haér kans. Margriet de Groot ging bij Wim Kan's ca baret weg om Slisa in My Fair Lady te gaan spelen en Jenny stapte naar de heer Kan en mevrouw Vonk om een auditie te maken. Ze moest maar wat zingen. En ze zong „Ik ben zo bly dat ik een stukje van de wereld ben." Die keuze zou haar wellicht kunnen kenschet sen als een opgewekt wezen tje, maar ze nam dat liedje omdat het toen populair was en zy de tekst kende. „Ik had ook het Wilhelmus kunnen ne men," lacht ze, „het is er al leen maar om te doen dat je even kunt laten zien dat je een beetje toon kunt houden. Het hoeft niet mooi te zijn, als je maar niet vals van de ene toon naar de andere zwabbert.' Nou, het was goed. En zowel Wim Kan als Corrie Vonk en niet te vergeten Albert Mol, gingen haar opwerken tot een voorprogramma-topster- retje. „Ik heb van de Kannen een heleboel geleerd. En daar na van Willy van Hemert in de musical." Ze heeft het sinds dien plezierig gevonden, om dat ze ook steeds meer te doen kreeg. „Maar weet je, alle da gen die nummers is wel fyn, maar je raakt er ook wel eens een beetje op uitgekeken. Of misschien is dat het nog niet eens, maar toneel ïykt my zó boeiend, dat ik daar nu wel eens een tijdje wil rondkijken." Karl Guttmann, de directeur van „Ensemble" die haar graag in zyn troep heeft opge nomen, vindt de stap van ca baret naar toneel helemaal niet groot. En hoewel nog niemand weet welk repertoire Jenny te wachten staat, is het nu al voorspelbaar dat er ook voor haar, als een nieuweling-met- cabaretsucces, meteen wel een paar rollen te vinden zyn die verder onthullen waartoe Jen ny Arean allemaal in staat is. Als „meld met een mes" In Wim Kan's programma houdt ze stoer alle mannen verre, net zo lang tot ze een oude vrijster dreigt te worden. Maar in haar loopbaan in de theaterwe reld grijpt Jenny Arean gretig de kansen die haar geboden worden, zodat men haar niet gauw zal tegenkomen als muurbloempje van de muze. ten weer precies wat hy of zy op prys stelt. n de paar weken dat Amy nu in hotel „Trianon" de scepter zwaait, is er al veel veranderd, uiterlijk althans. Men kan zelfs als leek op dit gebied de vrouwenhand herkennen: veel kleuren, een warme aankleding van de ka mers, de bar, het restaurant, veel bloemen, kaarsen en noem maar op. „Dat is ook enorm belangrijk", zegt Amy, „ze zeggen wel eens dat hotelhou- den, om dat woord maar even te gebruiken, geen vak voor een vrouw is, maar er zyn juist zoveel dingetjes die ..be ter door een vrouw dan een man gedaan kunnen worden, het contact met de gasten, de aankleding van de kamers. Ik houd ontzettend veel van kleu ren en ik werk er veel mee. Voor de verbouwing van de verdiepingen zoek ik zelf de kleuren van bekleding en gor dijnen uit, de vitrages, de vloer bedekking enz. Dat vind ik heerlijk om allemaal zelf te doen. Straks richt ik myn eigen flatje boven ook hele maal zelf in. Dat doe ik liever zonder binnenhuisarchitect." Amy Werners groeide van jongsaf in het vak op en maak te de dagelijkse problemen mee die eraan verbonden zijn. Haar grootvader was hotelier en haar vader is het ook, met hart en ziel kan men wel zeg gen. Het is dus niet zo ver wonderlijk dat de oudste doch ter van het negen kinderen tel lende gezin zyn voetsporen drukt. „Toen ik nog jong was, hielp ik thuis in het Museum hotel al graag," bekent Amy, zo bescheiden mogelyk. „Toen ik van de MMS kwam (bij de zusters van „Fons Vitae") was ik nog te jong voor de hotel vakschool. Daarom ben ik een jaar lang receptioniste geweest by vader in het hotel. Dan maak je al een hoop mee en zie je wat er zoal voor komt kyken en wat er geregeld moet worden. Daarna ben ik drie jaar in Den Haag geweest op de hotelvakschool. In die jaren deed ik ook praktijk op in ver schillende hotels. Wij waren met niet zo heel veel meisjes daar in Den Haag. Kennelijk vindt men het vak dus toch een mannenberoep. Toen ik myn diploma eenmaal had, ben ik naar Riverside in Cali- fornië gegaan. En daar ben ik ook een jaar gebleven. Een nichtje van mij, dat ook in het Museumhotel receptioniste is geweest, is getrouwd met een Amerikaan en woont daar. Ik had dus een adres waar ik terecht kon. En ik was er al gauw ingeburgerd. Ik ben in een hotel van 250 bedden ge weest, naar Amerikaanse be grippen nog_ nipt eens groot. Het was vergeleken bij onze Nederlandse hotels veel luxu euzer. Iedere kamer telefoon en vaste vloerbedekking en on veranderlijk een badkamer er bij. Dan was er air-conditioning en dan had je b.v. behalve een warm- en koud waterkraan ook nog een z.g. ijswaterkraan. Wel lekker in zo'n klimaat. Het eten daar is ook beter doordacht, en niet zo vet als hier. Dat het lekkerder was, wil ik niet zeggen." Amy Werners zoekt naar de allure van een zakelijke en te gelijk stijlvolle hotelhoudster. In het telefoongesprek voor een afspraak zei zij zakelijk en be slist: „Ik zal even mijn agen da erbij halen." Maar tijdens het interview in een sfeervol ingericht vertrek van het ho tel blykt de Amy die wij ons hadden voorgesteld heel anders te zijn: er nog niet zo aan ge wend om ondervraagd te wor den, voorzichtig, een beetje verlegen ook. Zij ziet er beslist niet ouder uit dan zij is en gaat smaakvol gekleed, alweer in warme kleuren. De 24-jarige lichamelijk ge handicapte pianist Harry Voo- ren uit Kees Brusse's uit de roulatie genomen film „Men sen van morgen" zal vanaf 16 januari een maand lang optre den in het Amsterdamse caba ret Tingel Tangel. Sieto Hoving is dan op tournee en tot half februari treedt er een groepje op met Philippine Aeckerlin, Ronnie Potsdammer, Cobi Schreijer en Harry Vooren. De ze uitnodiging behoort tot de successen die Harry Vooren voor een groot deel aan zijn in de film gespeelde muziek (Van onze speciale verslaggever) GELDROP, 9 jan. De deelnemers aan het toernooi om het biljartkam pioenschap ereklasse libre zyn in twee groepen uiteengevallen. Scholte, Vul- tink, Jacobs en Roodenburg hebben de maximale winst geboekt. De overige vier incasseerden uitsluitend nederla gen. Bij de vier koplopers is echter ook nog weer een enorm verschil. Er gaapt een afgrond tussen de moyennes. Scholte speelt na vier partijen met «en gemiddelde van 125.00 en Roodenburg met 45.45. Alleen reeds op grond hier van lijkt het waarschijnlijk, dat de Eindhovenaar zijn titel zal prolongeren. Juist in het libre kunnen zich echter verrassingen voordoen, waardoor er aan elke prognose gevaarlijke kanten zétten. Het Nederlands record algemeen ge middelde libre staat met 184.21 op naam van Scholte. Hy speelde dit on waarschijnlijk hoge moyenne twee jaar geleden, toen hy 3500 caramboles in 19 beurten byeenstootte. Voor een der gelijk resultaat (nog geen drie. beur ten per party moet men niet^ alleen een zeer sterk speler zyn, maar ook nog wat geluk hebben. Dat geluk heeft de Eindhovenaar nu net niet aan zyn zijde. Het aantal beurten van de eerste dag (10) was in feite al te hoog om aan een nieuw rekord te kunnen den ken. Tegen Beekman bijvoorbeeld werd Scholte door Vrouwe Forturua niet ge zien. Goed, het eenzijdige duel was tóch in vier beurten en ruim 35 mi nuten beslist en toen de Eindhove naar in de vierde beurt het ivoor eenmaal aan de band had, kon Beek man rustig onderuit gaan zitten, we tend dat hy niet meer aan bod zou komen. Maar geluk? Dat lang niet Geluk zou Scholte hebben gehad, als zijn speelbal in de eerste beurt niet enkele centimeters was weggelopen en niet zo dik de tweede bal had ge raakt: „nul voor de heer Scholte". Ook bij Jacobs speelde het geluk een rol, toen hy in de tweede beurt van zyn partij tegea Ligthart een even knap als weloverwogen serie van 483 zag afbreken. Voor de paar laatste ca ramboles moest de Amsterdammer toen nog eens twee keer naar de tafel. De debutanten 'Van Hinthum en Sund- quest hebben ook de tweede dag een figurantenrol moeten vervullen. Vooral de laatste blijkt voor de ere-klasse nog lang niet rijp te zijn. Bij vlagen kan hij de ballen snel en drriftig langs de band voeren, maar zijn gehele spel ademt nog het karakter vaal onbeheersdheid en een onderschatting van het „makkelij ke" libre. ZEIST, 9 jan. Van de leiders na de eerste dag heeft alleen de Arnhemmer Stikkelman zich kunnen handhaven in het vervolg van de strijd om het biljart- kampioenschap hoofdklasse driebanden. Stikkelman incasseerde weliswaar gis termiddag zijn eerste nederlaag, maar 's avonds revancheerde hij zich waarlijk fabuleus. Hij won zijn partij met een „Ceulemans-moyenne": 1.315. Stikkelman heeft in zijn kielzog twee tegenstanders, die evenveel punten heb ben vergaard, Michielsen en Soeterboek. Met op de vierde plaats Van Alphen met slechts twee punten achterstand is de strijd nog volkomen open. De uitslagen luiden: Van Hinthum 104 7 94 14.85 Roodenburg 500 7 246 71.42 Ligthart 28 4 23 7.00 Jacobs 500 4 483 125.00 Beekman 26 4 23 6.50 Scholte 500 4 471 125.00 Sundquest 170 12 95 14.16 Vultink 500 12 202 41.66 Sundquest 34 7 21 4.85 Jacobs 500 7 251 71.42 Roodenburg 500 11 216 45.45 Beekman 168 11 73 15.27 Ligthart 11 2 10 5.50 Scholte 500 2 270 250.00 Van Hinthum 232 16 136 14.50 Vultink 500 16 219 31.25 Onder de uitdagende kop „Teulings heeft De Tijd" besteedt „Vrij Neder land" nogal laat aandacht aan de sa menwerking tussen De Spaarnestad en de Cebema en de mogelijke gevolgen daarvan voor de katholieke pers. „V.N." verwacht daarvan natuurlijk weinig heil, maar, zegt het blad: Aniders zou het kunnen worden, als by voorbeeld kranten als Het Parool en de Volkskrant samen durfden te gaan en dan van onderaf, dat wil zeggen redactioneel. Dan opende zich een beter perspectief. Zowel commer cieel als redactioneel zou een onaf hankelijkheid bereikt kunnen worden, die de voorlichting alleen maar ten goede kan komen. Twee gezonde on dernemingen, die toch te weinig ex pansiemogelijkheden bezitten en die ten gevolge daarvan kleurloos water in hun rode wijn doen. Het doorbre ken van de impasse waarin de ka tholieke krant verkeert, wordt niet bereikt door onderling samengaan, maar door het streven naar een nieuw uitgangspunt en een nieuwe formule. Een verloochening van de oude koers behoeft dat niet in te hou den. Wie dit een al te riskante stap en een onmogelijke zaak noemt, be seft niet hoe dicht mensen by elkaar kunnen staan, terwijl hun kader, hun milieu en hun traditie nog ver uit el kaar lijken te liggen. Voor een krant mag niet de traditie richtinggevend zyn, maar de toekomst en dan is het plicht tot stoute stappen op te wek ken. „De Groene", nooit op zyn mondje gevallen, slaat deze week de organisa tie van journalisten en dagbladdirec teuren om de oren: Deze week is de stichting opgericht die het inrichten en onderhouden van een school voor de journalistiek moet verzorgen. Het is een mal geval: de romp-opleidiing wordt zg. neutraal, voor confessionelen van diverse plui mage kotmen er vleugelscholen, zo gezegd één katholieke en één protes tantse vlerk. Wat verder curieus mag worden genoemd is het feit dat men er niet in geslaagd is de opleiding in universitair verband in te passen. Er bestaan instituten o.m. aan de Amsterdamse universiteit, die zich al jaren met de perswetenschap heten bezig te houden. Die had men kunnen uitbouwen. Met de vreemde school van nu heeft men zich feitelijk een academisch brevet van onvermogen uitgereikt. De stand na de tweede dag is: 1. Scholte 8 (125.00), 2. Vultink 8 (50.00), 3. Jacobs 8 (45.45), 4. Rooden burg 8 (45.45), 5. Ligthart 0 (34.70), 6. Beekman 0 (24.60), 7. Van Hinthum 0 (21.04), 8. Sundquest 0 (12.11). GRONINGEN, 8 jan. In een tele gram aan burgemeester J. Tuin van Groningen heeft de bondsminister van Onderwijs van Oostenrijk, dr. Theodor Piffl Percevic, verzocht zyn betuiging van deelneming over te brengen aan de ouders en nabestaanden van de slacht offers van de lawine-ramp in Zuid-Oos tenrijk. De burgemeester heeft de be trokken familieleden hiervan op de hoogte gesteld. Soeterboek 50 63 8 0,793 Van Essen 47 63 4 0.746 Van Bracht 36 57 5 0.631 Michielsen 50 57 5 0.877 Van Alphen 44 80 4 0.550 Van Leeuwen 50 80 4 0.625 Lorist 50 63 6 0.793 Stikkelman 33 63 3 0.523 Van Alphen 43 71 4 0.605 Van Bracht 50 71 4 0.704 Van Leeuwen 49 87 5 0.563 Soeterboek 50 87 3 0.574 Lorist 38 78 3 0.487 Michielsen 50 78 7 0.641 Van Essen 29 38 5 0.763 Stikkelman 50 38 6 1.315 De stand na de tweede dag is: m.p. alg. gem. 1. Stikkelman 6 (0.820) 6 (0.767) 3. Soeterboek 6 (0.660) 4. Van Alphen 4 (0.670) 5. Van Essen 3 (0.721) 6. Van Bracht 3 (0.692) 7. Lorist 2 (0.584) 8. Van Leeuwen 2 (0.576) DEN HAAG, 9 jan. Het bestuur van de K.N.V.B. heeft aan de voetbal bond van Wales voorgesteld woensdag 5 mei a.s. (bevrijdingsdag) een wed strijd NederlandWales te spelen. Voorts bestaat er de mogelijkheid dat de honderdste interland tussen Ne derland en België, die aanvankelijk voor zondag 4 april was vastgesteld, doch werd uitgesteld, toch nog in 1965 zal worden gehouden. Overwogen wordt op zondag 28 november een ont moeting NederlandBelgië aan het wedstrydprogramma toe te voegen. en zijn bewonderenswaardige levensverhaal heeft te danken. Sindsdien is hij herhaaldelijk voor concerten gevraagd, of schoon hij nog midden in zijn studie voor de Prix d'excellenee is, en heeft hij een langspeel plaat gemaakt, die eind van deze maand uitkomt. De muziek die hij op de plaat speelt één kant Spaans en de andere kant Schubert, Chopin en Bach zal hij waarschijnlijk ook in Tingel Tangel ten ge hore brengen. „Ik ben met die successen natuurlijk erg blij, maar af en toe voel ik mij ook benauwd worden. Je moet nu van alles waar maken." Harry kijkt wel even bedenkelijk, maar hij laat er geen twijfel over be staan dat hij ook van plan is het te doen. „De Haagse Post" heeft deze week o.m. wat uitspraken van en over de Beatles samengelezen. Deze: John op het toneel tydens de Royal Variety Performance: „By het vol gende nummer wil ik dat iedereen meedoet. De goedkope rangen han- denklappen alstublieft. Alle anderen mogen rammelen met hun juwelen." Paul: „Zeg in 's hemelsnaam niet dat wy de Nieuwe Jeugd zyn, want dat is een hoop ouwe koek." De buitenwereld is niet immuun voor hen: Evangeli-t Billy Graham: „Ik hoop dat zij hun haar zullen laten knippen als zy ouder worden". President Johnson tot premier Dou- glas-Home: „Ik vond ze leuk, maar vindt u niet dat ze hun haar moeten laten knippen?" „De Nieuwe Linie" wil opruiming houden in de rommelwinkel der kerke lijke titulatuur. Het blad zegt: Nederlanders zeggen wèl: „Ja dok ter, dag pastoor, jawel generaal." Scandinaviërs spreken hun (Luthe- raanse) bisschoppen aan met „bis schop", zoals ook Amerikanen wel doen. Wy stellen daarom voor het uit heemse „monseigneur" te laten val len voor het simpele en goed-Neder- landse: ,,Ja bisschop", en ook ,,uag kardinaal". Het moet even wennen maar het ligt goed op de tong. En op de envelop? Zijne Hoogwaar djEe Excellentie? Wy stellen liever voor' De eerwaarde heer Bisschop Nierman. En: De eerwaarde heer Kardinaal Alfrink. Als we deze enve lop-titels gaan gebruiken hebben we het rijtje uit de agenda vóór „Wel- eerwaard" afgeknipt, het geen een he- ie verademing is. andaag wordt A. van Domburg 70 jaar. Het is overbodig te zeg gen, dat hij een goed d ol daar van besteed heeft om als film criticus en ook geruime tyd als chef van de kunstredactie aan dit blad meerdere eer en glorie mee te geven, zoals iedereen weet dat hij vandaag zyn verjaardag viert als lector in de fiLmologie aan de Nijmeegse Univer siteit In die zeventig jaren heeft Van pp Domburg het bestaan de film niet al leen te doen erkennen als kunst, als een nieuwe muze, maar ook als object voor de wetenschap. Hij is de eerste lector in de filmologie, hij was in Nederland de eerste man, die er in woord en geschrift met enige nadruk de aandacht vestigde op de mogelijk heid dat de film niet een vorm van al of niet bot amusement zou behoren te wezen, maar een verfijnde uiting van de menselijke geest zou kunnen zyn. En hij was er als de kippen bij om te signaleren als een filmer er in derdaad in slaagde zyn verheven ge lijk in beelden gestalte te geven. Ook werd hij niet moe om in felle, maar niettemin altijd verantwoorde taal uiting te geven aan zijn diepe afkeer van allerlei filmische wanproducten, die helaas in de meerderheid waren en ziin Hij deed dat niet alleen voor my. Na een dertigjarige, noch- als criticus in dit dagblad, maar fans incidentele werkzaamheid op ook als close up" in „De Nieuwe dat terrein vlei ik mij met de hoop, Eeuw" en als spreker voor vereni- dat myn ervaring u van enig nut eineen, radio en televisie. Hy sprak, kan zijn op onze speurtochten, die en schreef overigens niet over film wij samen zullen volbrengen en dus alleen, al was het alleen maar daar- een wisselwerking beioven, waarmede om dat dit onderwerp al gauw ge- ik mijn voordeel hoop te doen. Myn rede aanleiding geeft tot het formu- werk lokt mij zeer in een gezelschap, leren van gedachten ou ander aan- dat al zoveel bemoedigende belang- grenzend terrein. stelling heeft getoond. Nu. na vijf jaar, kan men met een In feite heb ik Van Domburg gerusj. geweten vaststellen dat A. van altijd beschouwd als de kampioen Domburg ook als lector ik heb van de goede smaak, hoezeer ik ook destijds in deze krant kunnen schrij- weet dat deze ietwat op het spor- J^io^elh^lectorschap -°^n'^r tieve gerichte beeldspraak hem tegen gesiaagd man is. Hij vertelt niet zon de borst moet stuiten. Want niet al- der voldoening dat hij in vijf jaar leen heeft hy. in myn byzyn, die c£t goede smaak, variërend van een studenten bij een doctoraal voorkeur voor het fraaie gedicht examen ook de film betrokken en tot en met een hartstochtelijke voor- dat drie of vier anderen bij hun t r-i*i promotie en in hun stellingen naar liefde voor ongepoederde sigaren, a - fjpn verwezen. Dat zijn uiteraard tijd met verve beleden, maar hij Mwapenfeiten", die hem, als grond- heeft inderdaad ook iets van een legger van een zoeker naar C3n nieu- „kampioen" in die zin dat ik hem we^tak^van wetenschap, oprecht nog nooit één debat - dat hij met hee£|. brede grote gretigheid aangaat hen zien jjrjng afgevraagd hoe het een strijd- of horen verliezen. Waarby moet baar en helemaal in het hoofdstede- worden aangetekend dat hy zijn lijke journalistieke bedrijf geïnte- pr-ote gre€r<fe man als Van Domburg was, overwinning ook altijd m g ZQU vergaan jn bet rustige Nijmegen de hemel vergeve my sporu- en jn bet meer beschouwende leven viteit heeft gedragen. En als hy die dat hem daar uiteraard wachtte. Wel- sDortiviteit" wil vertalen in een nu hij zal niet ontkennen dat hij in „sportiviie „-„Hike eelaten- het be§m wel eens geleden heeft merkwaardig soort vroiy g aan een nostalgiek heimwee naar heid, mag hy dat gerust doen. Van Amsterdam. Maar hij voegt er direct Domburg beschikt namelijk over dat aan toe dat de vriendenkring die hij onruïtekeliike ee- Nymegen om zich heen heeft ge- even hartelijk als aa^teKeiyxe ge- vormd hartelijke verstand- voel voor humor dat een onmisken- houding met de studenten hem daar bare strijdvaardigheid verzacht tot al gauw overheen hebben geholpen. een geesteshouding, wyze mensen En dat kon dan ook niet anders. Een kunnen neggen dat leven ieder die hem iets nader kent weet eigen, die kunnen zeggen, dat leven dat hy Qp grQnd yan zijn joyeuze zonder (glim)lachen niet mogelijk is. persoonlijkheid vrienden in ruime A van Domburg als lector, als man mate aantrekt en dat hij de echt man van'wetenschap. Toen hij 6 novem- nelijke vriendschap zijnerzyds be- ber 1959 in Nymegen met een open- oefent met een grandeur, eigen aan bare les zijn ambt van lector in de iutens beschaafde mens. leer van de film als cultureel uit- A. van Domburg heeft ..ens ik drukkingsmiddel aanvaardde sprak meen in de K.R.O.-Gids" over An- hij de aanwezige studenten als volgt ton van Duinkerken geschreven: „Hij toe: „Door uw reeds aan de dag ge- houdt van Onze Lieve Heer en dat legde belangstelling hebt gy duidelijk is hem aan te zien." Hij had ook toen gemaakt, dat het niet aan u zal lig- weer gelyk. Maar die uitspraak valt gen, wanneer ik minder dan we zou- zonder twijfel op hemzelf terug. En den wensen zou slagen in de vervul- zelfs hij zal mij nooit of te nimmer ling van de taak, die mij b opge- (en voor deze ene keer) van dit, legd. Wij moeten op systematische mijn gelijk in deze, kunnen afbren- wijze een terrein gaan verkennen, gen. vol voetangels en klemmen voor u en H.Hzn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1965 | | pagina 15