K.A.J tien jaar Wereldwijd-activiteit Jongeren geconfronteerd met een andere wereld Opzij Schot Vrouwen itl w. A. gasinstituut verzekert Geen aparte pannen nodig bij aardgas W/ Jubileum uitgave Staat verkoopt belang Breedband aan Hoogovens Hoogovens geeft 14 min. aandelen en f 140 min. 54% convertibles uit Tomatensoep moet van OVER VERKOOP BREEDBAND Prof. Lieftinck bemiddelde tussen staat en Hoogovens Ook Amsterdam zal op de emissies inschrijven Automatische bewaking van Velsertunnel Vondeling hekelt verkoop Breedband „Staat had meerderheid in Hoogovens kunnen krijgen 4 zijn "aS Locomotief op Verlovingsring Heromschakeling vele projecten noodzakelijk ^Ombouwen laat in begin soms te wensen over" Aanleg begonnen LICHAMEN van vermiste jongen en man gevonden ve van het Congo L-i Schande GOLDSCHMEOING JANUARI 1965 PAGINA 5 nicii MULO-DIPLOMA A en B RESA - Hilversum Zwarte en blanke liahden leggen samen dezelfde steen. Een symbolische foto. In een tijd dat steun aan de ontwikkelingslanden tot de ,,bon ton" van de welwaarts- staten is gaan behoren en her en der „vredeskorpsen" worden op gericht is het tien jaar geleden dat de KAJ met haar Wereld- wijdprogramma startte. Neder land moest toen nog wennen aan het uitzenden van jongens en meisjes die vrijwillig de Afri kaanse wildernis introkken om daar iets te laten blijken van soli dariteit van blank en zwart. Er was veel kritiek. Men zei: ze val len de vrouwen lastig. En zo men enige nobele gedachten over de kajotter had heette het dat de roepingen van broeders en zus ters in gevaar kwamen. Die vrees heeft een onverwachte po sitieve uitwerking gehad. Van de honderd jongens en meisjes die de KAJ de afgelopen tien jaar uitzond zijn er zes binnen de kloosterpoort verdwenen. V.'A I-7T i r" Na enige tijd hanteert de inlander zelf vakkundig de schaaf. 'ii at (Advertentie) is er al struikelende een hier Sclost. Ditmaal door een doua- loo„en gelukkig niet met dodelijke af- oolr Maar dat kon de schutter zelf hu weten. Het slachtoffer ligt W r1 Let ziekenhuis, hij had ook op xT berkhof kunnen liggen. "ff niet zo lang geleden hebben haar aanleiding van het noodlotti- w**ot in Boxtel betoogd, dat ook w/rs?huwingsschoten gevaarlijk kun- z'jn. Het is gisteren al bewezen. Uiitirt schoten waren in dit geval al Üut ??r °P hun plaats dan ooit, omdat he ^'er geen onbekende van de doua- 'hat -ro' en men de man vroes feu we' *e Pakken had gekre- gaan politie en douane nu ste,k- Er wordt een onderzoek inge- a haar de toedracht van het laatste tijd En dan? Het wordt de hoogste e0,dat aan dergelijke onderzoeken «eens een conclusie verbonden hia Deze bijvoorbeeld: het pistool alleen gebruikt worden, als de an in levensgevaar verkeert. Zi^Sering en bedrijfsleven hebben laiM hii20nder ingespannen om buiten land arbeidskrachten naar Neder- fli6 kalen. Dat is gelukt. Maar toen •N'V oyP jannen ook hun vrouwen lieten ^iit ging men bedenkelijker ïiin n: En nu het er velen geworden beu d'e kun gezin naar ons land heb bel °Vergebracht, gaat men maatre- I1 hemen. De mannen mogen blij- aj hiaar de vrouwen moeten terug, he Cr Seen passende huisvesting voor En wat passend is, zal de over- Vo,(t Voor hen uitmaken. Het wil ons {""komen, dat de uitwijzingsmaatre- ®h niet helemaal stroken met de Usteüjk-sociale politiek, die wij in s land menen te voeren. tiiHIet de nodige fanfare is al geruime J" geleden de sinds het begin van V1 laar verplichte W A-verzekering s motorvoertuigen en bromfiet- k aangekondigd. Er was dus tijd s"°eg om een behoorlijk controle- hif eem op te zetten. Het is er echter u. 1 en het zal voorlopig ook wel niet 0oJken. Bovendien heeft de politie het Ujt zonder dat al druk genoeg. En (U betekent dan weer, dat er met y hitvoering van de verplichte WA- k bekering een berg moeilijkheden "hit. (Advertentie) lekende Schriftelijke cursus Tel. 45432 ONTRECHT, 9 jan. Een hoofdcon- \v„ "r van de Nederlandsche Spoor- I Sen, ergens uit Gelderland, heeft //geleden verlovingsringen uitge- tit, met zijn geliefde. De inscrip- I Was aangevuld met een (stoom) t/^motiefje, omdat de hoofdconduc- 1 "r het meisje in de trein heeft eh kennen... (Van een onzer verslaggevers) Sinds het „Proletariërs aller landen verenigt u!" zijn de arbeidersorgani saties internationaal gericht geweest. Dit geldt ook voor de K.A.J.die in de veertig jaren van haar bestaan in meer dan honderd landen actief is voor de werkende jeugd. Het is te begrijpen dat een zo internationaal getinte beweging als de K.A.J. zich afvroeg hoe zij een rechtstreeks ant woord zou kunnen geven op de nood in de ontwikkelingslanden. Dat ant woord kwam tijdens de Europese K.A.J.-conferentie in Hilversum in 1953 toen men besloot Kajotters te gaan uitzenden. Het duurde tot 1955 voordat alle voorbereidingen getrof fen waren maar toen was het eerste team gereed om naar Kaengesa in Tanganjika te gaan en daar een se minarie te bouwen. Projecten in Ke nya, Oeganda, Sierra Leone en vele andere (ook niet-Afrikaanse) volgden. Hoewel de meeste projecten de bouw van kerken, scholen en zieken huizen beoogden werd en wordt ook op andere wijze hulp geboden. In Ki- palapala werd de Tanganyika Mission Press op gang gebracht. Na het ver trek van dit team is de leiding van dit onmisbare bedrijf geheel overge dragen aan Afrikanen. Andere kajot ters gaven als praktijkleraren les aan technische scholen totdat de inmid dels opgeleide inheemse leraren het werk konden overnemen. Verpleegsters en gezinsverzorgsters de den al of niet in samenwerking met De Graal sociaal werk in Pakistan, Zambia, Oeganda en de Congo. In Cochebamba in Bolivia worden in ver band met grote ruilverkavelingen hui zen en gebouwen voor de boerenbe volking gebouwd en dichter bij huis, in het Finse Rekvla is drie maanden gewerkt aan een oecumenisch cen trum Men mag ook het werk van de extension-workers niet onderschatten die in Afrika en het Verre Oosten de inheemse K.A.J. op poten zetten om een dam op te werpen tegen de ac tiviteiten van communistische jeugd organisaties. Hoewel het pad van de Wereldwijd pioniers niet over rozen is gegaan is HAAG, 9 jan. In sommige »rm,is het mogelijk, dat bij de «hip ''/Werkzaamheden van gastoe- Zaaj, "fouten worden gemaakt. De oor- HoVUervau "gt vermoedelijk in een dit t> a?" geschoold personeel, dat voor kort 's'ewerk beschikbaar is. Binnen- w, *al dit echter ongetwijfeld tot het '"stip" behoren. Dit zegt het „Gas- ta-nti.'Ut van de vereniging van exploi- l-et, van gasbedrijven" in een giste- •Utgegeven communiqué .reageert hierin op verschillen- v]a/>erichten over „te hete aardgas- hf??Trien" en over de noodzakelijk- OTn anders te leren koken of an- ttww pannen te gebruiken in verband ®t de komst van aardgas, op nadruk wijst het Gasinstituut er schiiaardgas ln verbrandingseigen- "PPen volstrekt niet achterstaat bij stadsgas. Nieuwe zowel als op de juis te wijze omgebouwde toestellen zullen dan ook in het gebruik geen verschil van behandeling verlangen en dezellde resultaten opleveren. „Dit sluit niet uit aldus het Gasinstituut, „dat in sommi ge gevallen in het begin van de om bouw die uitvoering hiervan wel eens te wensen kan overlaten." Men wyt dit aan een tekort aan geschoold per soneel. „dat binnenkort ongetwijfeld tot het verleden zal behoren." Het ombouwen van de gas- en ver warmingstoestellen massawerk is, dat bovendien tot de categorie „precisie werk" moet worden gerekend. De werk zaamheden dienen bijvoorbeeld op een milimeter nauwkeurig te worden uitge voerd. Na deskundige ombouw kan met de zelfde pannen worden gekookt. Het aan schaffen van speciaal voor ardgas ge schikte pannen moemde deze woord voerder volstrekt overbodig. Speciale „sudderplaatjes" zijn vol gens het Gasinstituut eveneens overbo dig, aangezien de aardgasvlam net zo klein gedraaid kan worden als momen teel het geval is met stadsgas. Een vereiste is dan wel, dat de om bouw door geschoold personeel Is ver richt. niemand van de meer dan honderd uitgezonden jongeren voortijdig terug gekeerd. Alleen twee meisjes zijn in I960 uit de Congo teruggeroepen we gens de politieke ontwikkeling in dat land. Op het ogenblik bevinden zich geen K.A.J.-vrjjwilligers in de Congo. Jongens en meisjes die een contract met de K.A.J. aangaan verbinden zich voor minstens twee jaar; zij ont vangen géén loon maar alleen wat zakgeld. De K.A.J. neemt de verze keringen, de opvang en de overbrug ging na de terugkeer op zich. De K.A.J. zelf sluit de contracten met de missiebisschoppen die voor redelijk onderdak, verblijf en medische ver zorging moeten zorgen. Zij benoemt ook een Nederlandse missionaris tot aalmoezenier van het team dat in dienst van het bisdom is. De drei gende vereenzaming van de uitgezon denen wordt tegengegaan door een niet te verwaarlozen thuisfront. Meestal leeft een heel district mee met het wel en wee van een team (gesproken brieven) en runt het ook de financiële acties voor het project. Toen de K.A.J. in 1955 haar We- reldwijdprogramma ging uitvoeren lag het voor de hand dat zij de con tracten sloot met missiebisschoppen. Het was de beste garantie voor een goede begeleiding en waarborgde de persoonlijke belangen van de uitge zonden jongeren. Bovendien: de mees te landen waren toen nog niet onaf hankelijk. De situatie met name in Afrika is nu totaal anders. De ver houding regering-bisschoppen is soms gespannen of vaak wil of kan de overheid de veiligheid niet verzeke ren. Het is voor de K.A.J. duidelijk dat de band met de missie niet meer zo nauw zal (kunnen) zijn als in de beginjaren. Zonder de betekenis van het grote aantal kerken (onder meer een kathedraal voor kardinaal Rugambwa), seminaries en andere missie-instellingen door kajotters gebouwd, in het geding te willen brengen zal een project-omschake ling noodzakelijk zijn. Het Wereid- wljdcomlté denkt aan sociale pro jecten als woonwijken, gemeen schapshuizen en waterreservoirs. Deze maand nog vertrekken natio naal aalmoezenier Meijer en K.A.J.- functionaris G. Gijzen voor een rondreis door Afrika. Zij zullen met name gaan bekijken hoe die om schakeling het best verwezenlijkt kan worden. De uitzending van een vrijwilliger kost de K.A.J. gemiddeld vijfduizend 1 1 1 "j"""'" 1 'i i ijrowow"»' gulden. Het grootste deel hiervoor wordt bijeengebracht door de jongeren zelf. Met allerlei acties heeft men van 1955 tot 1964 bijna 230.000 gulden opgebracht. De uurloon-actie heeft sinds de start in 1958 ruim 300.000 gulden opgeleverd. Al met al is bin nen de gelederen van de K.A.J.-be- weging meer dan een half miljoen voor het Wereldwljdprogramma opge bracht. 0.8. BLUTHNER. SCHIMMEL KUH1A OP AANVRAAG ZENDEN WIJ U GAARNE EEN UITVOERIGE PROSPECTUS KLASSIEK MODERN Raadhuisstraat 48/50, Amsterdam, tel. 221404 Grote Markt 8, Haarlem, tel. 11338 Rotterdam;- Hilversum - Kampen - Goe» Bij gelegenheid van het tienjarig bestaan van de actie We reldwijd heeft de Nederlandse KAJ een jubileumuitgave laten verschijnen. Het fraaie, alleszins aanbevelenswaardige boek dat de titel „Jonge mensen bouwen een brug tussen de volken" draagt geeft een goed overzicht van de activiteiten van de KAJ met be trekking tot de ontwikkelingshulp. Het is samengesteld door Gerard Gijzen en voorzien van een voor treffelijke tekst van Hans Wage- mans. Hans Bolscher maakte de uitstekende foto's en Ben Buck voorzag het werk van een geraf fineerde lay-out. Voor de samen stelling van bijgaand artikel is van dit boek een dankbaar gebruik gemaakt. ties die hulp aan de ontwikkelings landen bieden. Ook al hangen de K.A.J. de zojuist gesignaleerde moeilijkheden boven het hoofd, zij heeft alle reden haar wereldwijde blik trots tien jaar terug te wenden (zoals gisteren in een spe ciale lustrumbijeenkomst waarover elders méér). Het simpele feit van de aanwezigheid van jonge mensen, die kennelijk zonder winst en zonder economisch of politiek voordeel voor zichzelf of voor een bepaalde groepe ring, enkele jaren volkomen onbaat zuchtig komen werken in een ver land en in oncomfortabele levensom standigheden maakt ongetwijfeld die pe indruk. Het is een feit met een diepe symbolische betekenis, een overduidelijke demonstratie van soli dariteit. Daaraan is in een zakelijke wereld vol bedoelingen en bijbedoelin gen de grootste behoefte. Het belangrijkste en voor de K.A.J. het uitgangspunt van haar ac tie is dat tienduizenden werkende jongeren in Nederland persoonlijk zijn geconfronteerd met een voor hen nog onbekende wereld. Hiermee is een proces op gang gebracht dat niet meer is te stuiten. DEN HAAG, 8 jan. De ministers van Economische Zaken en van Finan ciën hebben een brief gericht aan de voorzitters van de beide kamers der Staten-Generaal, waarin zij meedelen tot overeenstemming te zijn gekomen tnet de Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken om aan deze vennoot schap het pakket aandelen Breedband over te dragen, dat zich In het bezit van de staat bevindt. De brief bevat een kor te schets van de geschiedenis van deze staatsparticipatie, een uiteenzetting van de motleven alsmede een opsomming van de voornaamste voorwaarden die aan de overdracht zijn verbonden. Van het geplaatste en volgestorte kapitaal ad 87,5 miljoen Breedband bezat de Staat 10 aandelen B en 7.990 aandelen C, totaal nominaal ƒ80 miljoen. Hoogovens bezit reeds 10 aandelen A en 690 aandelen C. totaal nominaal 7 min. De overige 500.000 aandelen D zijn in het bezit van de Algemene Bank Nederland. Over 1963 verhoogde Breed band het dividend van 17 tot 20 pro cent. In verband met deze overname werd de notering van aandelen Hoog ovens op de Amsterdamse effectenbeurs hedenmiddag stopgezet. Het ministerie van Economische Zaken geeft in een communiqué een op somming van de motieven voor de trans actie: „Breedband bleek vrijwel on middellijk na de inbedrijfstelling een rendabele onderneming te zijn. Zij heeft zich sedertdien bijzonder voorspoedig ontwikkeld. Dat de ministers thans hebben be sloten tot verkoop van het aandelen pakket over te gaan vindt zijn oor zaak voornamelijk in de structuur van de samenwerking tussen Hoog ovens en Breedband. Het is duidelijk dat, naarmate de beide bedrijven groeien en ook een grotere diversifi catie. in het produktiepakket optreedt, de moeilijkheden bij de onderlinge verrekening van kostprijzen en win sten toenemen. Aan het verzamelen en uitwerken van de hiervoor beno digde gegevens alsmede aan het aan passen van de basisovereenkomst aan veranderde omstandigheden moe ten steeds meer moeite en kosten worden besteed. Een volledige inte gratie zal derhalve een aanzienlijke vereenvoudiging betekenen. Bovendien worden, nu de ondernemin gen zich beide in een periode van sterke expansie bevinden, de problemen ten aanzien van investeringsbeslissingen steeds moeilijker oplosbaar en dreigen zij zelfs de normale ontwikkeling te be lemmeren. Het is nu eenmaal onver mijdelijk, dat de overwegingen ten aan zien van het al of niet ondernemen van een bepaalde investering, wanneer deze bezien wordt vanuit het standpunt van een der bedrijven, tot een andere conclusie kunnen leiden dan wanneer men zich op het standpunt van het ge heel stelt. De handhaving van deze staatsparti cipatie ontmoette derhalve steeds grote re bezwaren zowel voor de vrije ont wikkeling van het bedrijf als voor de bewaking van het staatsbelang. Op grond van het voorgaande zjjn de minis ters tot de conclusie gekomen dat hand having van de bestaande vennootschap pelijke scheidslijn tussen Hoogovens en Breedband voor de verdere ontwikkeling van het bedrijvencomplex te IJmuiden een ernstige belemmering zou vormen. Volledige integratie van de beide be drijven is in het belang van het gehele concern gewenst en dient derhalve ook uit hoofde van algemeen economische overwegingen te worden bevorderd. De directie van de Hoogovens kan tot haar voldoening meedelen dat, zo als ook blijkt uit de brief die de mi nisters van Economische zaken en van Financiën aan de voorzitters van de beide Kamers der Staten Generaal heb ben gezonden, met bewindslieden over eenstemming is bereikt over de over dracht aan Hoogovens van het pakket aandelen in Breedband te IJmuiden, dat in handen is van de staat der Nederlan den. Op grond van bovenstaande over weging hebben partijen na een diepgaan de analyse van de waarde van voor noemd pakket en na inwinning van een advies van Prof. Mr. P. Lieftinck omtrent deze waarde besloten tot de overdacht tegen een prijs van f 435,3 miljoen. Van deze koopprijs zal door Hoog ovens een. bedrag van rond 40 miljoen worden vereffend door in betaling ge ven van nominaal 7,1 miljoen nieuw uit te geven aandelen Hoogovens aan de staat, waardoor de participatie van de Staat in het kapitaal van Hoogovens wederom op circa 30% wordt gebracht. Voorts zal circa 285 miljoen in het be- Advertentie) Het is een schande het te moeten schrijven, maar de regering heeft de K.A.J., die al tien jaar vooraan loopt als het het uitzenden van jongeren naar de ontwikkelingslanden betreft, nog nimmer met één cent gesteund. Daarentegen heeft zij wel miljoenen over voor haar troetelkind, het Jon geren Vrijwilligersprogramma. De overheid heeft weliswaar vijf miljoen gulden ülgetrokken voor niet-com- merciële ontwikkelingshulp maar het overleg over de besteding hiervan tus sen de regering (Buitenlandse Zaken) en het particulier initiatief dreigt te mislukken om niet te zeggen is mis lukt en dat kon wel eens de nekslag worden voor de particuliere organisa- AMSTERDAM, 9 jan. Over de ver koop van het pakket Breedband van do Staat aan de Hoogovens, wordt door de ministers van Financiën en Econo mische Zaken nog gezegd, dat getracht is tot een voor beide partijen aanvaard bare prijs te komen, uitgaande van de door de accountants berekende renta biliteit s waarden en de intrinsieke waar de. Ook is nagegaan of overeenstem ming kon worden bereikt over een ruil verhouding van de aandelen Hoogovens en Breedband. Toen geen overeenstem ming kon worden bereikt, werd beslo ten voor de waardering van het pakket aandelen de medewerking in te roepen van prof. Lieftinck in Washington, ten tijde van de stichting van Breedband minister van Financiën. Prof. Lieftinck is ervan uitgegaan dat de waarde van een onderneming als „going concern" in de eerste plaats wordt bepaald door haar rentabiliteits- waarde en niet door haar intrinsieke waarde. Voorts is hij van mening, dat bij de waardering behalve de winstca paciteit, zoals die in het verleden is ge bleken, ook de risico-factoren in het he den en in de toekomst in aanmerking behoren te worden genomen. Op grond van zijn analyse komt prof. Lieftinck tot de slotsom dat de overdrachtsprijs van het pakket aandelen Breedband in het bezit van de staat ware te stel len op 435,3 min. De ministers heb ben gemeend deze overdrachtsprijs te kunnen accepteren. De ministers hebben aan de afslui ting van de transactie enige voorwaar den verbonden. In de eerste plaats wa ren zij van mening, dat de deelneming van de staat in Hoogovens, welke thans ca 26 procent bedraagt, enigszins dien de te worden verhoogd. Tegenover het terugtreden van de staat uit Breedband kwam het de ministers namelijk wen selijk voor de participatie in deze be langrijke basisindustrie enigszins te ver groten. Te dien einde is met Hoogovens overeengekomen dat zij een gedeelte van do koopprijs van de aandelen breedband zal betalen met nieuw uit te geven aandelen Hoogovens en wel een bedrag van nominaal ca 7,1 min. aandelen tegen een koers van 565 pro cent (de gemiddelde koers van de certi ficaten van aandelen op de Amsterdam se effectenbeurs in de maand november 1964), derhalve een bedrag van ca. 40 min. Hiermee wordt de participa tie van de staat in Hoogovens ge bracht op 30 procent, gelijk aan de oorspronkelijke participatie van de staat in Hoogovens. Voorts heeft de staat het recht ver kregen om. in plaats van een regerings commissaris, die stemgerechtigde com missarissen aan te wijzen, waarvan één gedelegeerde commissaris. Het te' rugtreden van de staat uit Breedband zal verder naar de mening van de be windslieden tot gevolg moeten hebben, dat Hoogovens, conform het advies van prof. Lieftinck, de contante waarde be taalt van de resterende winstbewijzen, die de staat bij de stichting van Breed band heeft verworven en die op ca. 6 min. is te stellen. Voorts zal Hoogovens aan de staat een volledige contra-garantie dienen te geven op de bestaande garanties van de staat aan lening-crediteuren van Breedband. De overdracht van de aandelen Breed band aan Hoogovens zal plaats vinden begin januari 1965. Overeen gekomen is, dat de staat over 1964 nog een bedrag zal ontvan gen van 17.9 min. overeenkomende met het aan de staat toevallende winst aandeel bij een uitkering van 20 pro cent dividend. Hoewel voor de verkoop van de aan delen Breedband, geen wettelijke voor zieningen behoeven te worden getroffen, hebben de ministers nog overwogen, in verband met de omvang van de trans actie, hierover vooraf met de Kamer van gedachten te wisselen. Dit zou ech ter meegebracht hebben dat een en an der voortijdig in de openbaarheid zou zjjn gekomen, hetgeen ongetwijfeld een periode van onzekerheid en speculatie op de effectenbeurs met betrekking tot de certificaten Hoogovens tot gevolg zou hebben gehad. De hieraan verbon den bezwaren achtten de bewindslieden zo groot, dat zij hebben gemeend van de vorenbedoelde procedure te moeten afzien. Indien de vaste commissie van Economische Zaken en Financiën zulks op prijs mochten stellen, zullen de mi nisters gaarne een nadere mondelinge toelichting op de transactie verstrek ken. gin van 1965 in contanten worden be taald, terwijl voor het resterende ge deelte der koopsom ad circa 110 mil joen uitstel van betaling wordt ver leend. Laatstgenoemde som zal in 4 ge lijke jaarlijkse termijnen worden afge lost. Breedband is producente van warm- gewalste en koudgewalste dunne plaat en vertind blik dat wordt vervaardigd in een met Hoogovens geïntegreerd pro- duktieproces. waarbij Hoogovens het uit gangsmateriaal fabriceert en levert. Met Hoogovens bestaat ook op andere ge bieden een zeer nauwe samenwerking. De basis van deze samenwerking is vast gelegd in een samenwerkingscontract. Bij de voortgaande groei der beide ven nootschappen is gebleken dat een nog nauwer samengaan van belang moet worden geacht. Ter financiering van bovengenoem de transactie is besloten tot een claim emissie van (certificaten van) gewone aandelen groot nominaal 14 min in de verhouding van 1 nieuw aandeel op 10 oude tegen een uitgiftekoers van 400 procent en van nominaal ƒ140 min 5% pet. converteerbare obligaties. Voor laatstgenoemde emissie zal aan houders van (certificaten van) ge wone aandelen een claimrecht worden aangeboden in de verhouding 1 op 1. De obligaties zullen tegen pari worden uitgegeven, terwijl op een later tijd stip conversie in (certificaten van) aandelen mogelijk zal zjjn in de ver houding van 5 obligaties ad 1000 te gen 1 nieuw (certificaat van) gewoon aandeel. Het emissieprospectus met nadere informaties over bovengenoem de transactie zal binnenkort worden gepubliceerd. Met de Algemene Bank Nederland is voorts overeenstemming bereikt over de overdracht van de zich in haar bezit be vindende aandelen Breedband ad nomi naal 0,5 min. op dezelfde prjjsbasis. Door een en ander komt nu het ge hele uitstaande aandelenkapitaal van Breedband in handen van Hoogovens. Het ligt in het voornemen op korte ter mijn over te gaan tot liquidatie van Breedband, waarbij alle bezittingen en schulden aan Hoogovens zullen worden overgedragen. Het personeel van Breedband zal in dienst van Hoogovens kunnen overgaan. Door deze overgang zullen in de arbeidsvoorwaarden voor betrokkenen geen wijzigingen optreden. (Van een verslaggever) VELSEN, 9 jan. Door Rijkswater staat is deze week een begin gemaakt met Ue aanleg van een automatisch systeem van verkeersbeveiliging en tun- nelbewakhig, waarover wij enige maan den geleden in „Pdus" uitvoerig hebben bericht. Voorlopig zal bij wijze van proef nog alleen de oostelijke tunnel buis automatisch worden beveiligd. In en buiten die oostelijke buis zijn in middels reeds acht televisiecamera's aangebracht, die het verkeer in en op de wegen naar de tunnel kunnen ob serveren. In de tunnelbuizen komen ook pneu matische drempels, die de binnenrijden de auto's registreren. Die gegevens worden doorgezonden en opgenomen door een electronisch brein. Dat brein slaat alarm als de auto niet binnen een bepaalde spanne tjjds over een an dere drempel het vak, dat door twee drempels wordt gevormd, weer ver laat. Bü dat alarm treedt de televisie camera in werking, die op dat bepaalde vak is gericht. In de controlekamer kan men dan op een monitor zien wat er aan de hand is en kan men de nodige maatregelen nemen. Verwacht wordt, dat bij volledige in voering van het automatische beveili gingssysteem veel politiepersoneel, dat nu voor de tunnelbewaking moet wor den ingeschakeld, kan worden bespaard. ARNHEM, 9 jan. In (le Rijn bij Heteren (gem. Driel), is het stoffelijk overschot gevonden van de sinds 25 no vember uit Arnhem vermiste zeventien jarige Didier A. G. Bootsma, naar wie ook Interpol de afgelopen weken heeft gezocht. De in Frankrijk geboren en getogen jongen kwam in oktober van het vorige jaar met zjjn vader vanuit Lincelles naar Arnhem, waar zjj bjj familie ver bleven. AMSTERDAM -- De rijkspolitie te water heeft gisterochtend in het Noord- hollands Kanaal bij de Buiksloterdijk het lichaam van de 37-jange J. Kooy- man gevonden. De man werd sinds een maand vermist. AMSTERDAM, 9 jan. ,,Ik ben ver baasd over de wqze waarop dit is ge beurd, geen van de leden of commis sies van de Kamer is van het voorne men op de hoogte gebracht. Naar my is gebleken is een aantal commissaris sen van Breedband ook pas gisteren van deze verkoop op de hoogte ge steld. Toch valt niet in te zien waar voor deze geheimzinnigheid nodig was. Vóór-wetenschap zou in dit geval, aan nemende dat de juiste prijs voor Breed band is vastgesteld, niet bezwaarlijk zijn geweest. Als ik bedenk dat de mi nister van Financiën en trouwens ook de andere ministers om 1 gulden to mogen uitgeven van tevoren de toe stemming van de Kamer nodig hebben, dan doet het wel vreemd aan dat zij zo'n groot eigendom zonder voorbe- hou(. mogen verkopen. De Kamer kan achteraf haar mening geven, maar aan de beslissing niets meer veranderen, ik zie niet in waarom niet eerder had kunnen worden meegedeeld dat verkoop werd overwogen". Zo reageerde prof. dr. h"- A. Vonde ling voorzitter van de P.v.d.A.-frac- tie in de Tweede Kamer vanavond op de verkoop van de staatsaandelen in Breedband aan Hoogovens. Een vervelende toevalligheid is, dat zowel minister Witteveen als minister Andriessen in het buitenland zijn en de Kamer tot 26 januari met vakantie is. We zullen dientengevolge op z'n vroegst pas over enkele weken hierover met de regering kunnen discussiëren", zei hij verder. De vraag of deze verkoop nodig en gewenst was, beantwoordde de heer Vondeling op de meest stellige wijze met „neen". Dat beide bedrijven vol komen worden samengesmolten ligt voor de hand. De constructie was in derdaad een vreemde. Hoogovens had 55 omstreeks 1950 onvoldoende geld om een bedrijf zoals Breedband te stich ten, terwijl er toch zo'n grote behoefte aan was. Dat is de reden waarom de staat 80 min. in Breedband stak en Hoogovens slechts 7'/« min. Vanaf het eerste begin zijn de beide bedrijven ech ter beheerd alsof het slechts één be drijf was, zodat er, dacht ik, geen drin gende noodzaak was om tot deze fusie te komen. Maar goed, ik vind de sa mensmelting logisch en verstandig, al dus de heer Vondeling. De methode van samensmelting keurt de heer Vondeling af. Normaal en vanzelfsprekend zou zijn geweest, dat de staat haar eigendom zou heb ben behouden en ingebracht in Hoog ovens. In het afgelopen jaar zijn er talrijke fusies op die wijze tot stand gekomen. Het grote voordeel zou dan ook zijn geweest, dat, als mijn haasti ge berekening klopt, de staat dan de meerderheid zou hebben gehad van het aandelenbezit van de uitgebreide Hoogovens. Op die wijze zou dan de zeggenschap van de overheid in een hoogst belangrijke bedrijfstak zijn ver groot. Hoogst belangrijk omdat de Hoogovens een basisindustrie is. Als we dan verder nog letten' op de deel nemingen van Hoogovens in andere primaire bedrijven, bijvoorbeeld de nieuwe aluminiumfabriek in Delfzijl, dan springt dit belang des te duide lijker in het oog. aldus de heer Von deling. Over de prijs heb ik nog geen mening. Ik wacht af wat er in het rapport van prof. Lieftinck staat. Wel wil ik nog opmerken dat de staat in het begin, en dat is nog maar kort geleden, risi co's heeft gedragen en dat dit natuur lijk bij de bepaling van de overdracht som niet mag worden vergeten, aldus de P.v.d.A.-fractievoorzitter.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1965 | | pagina 5