Hermes9 ijver (ondanks nederlaag) met extra premie beloond Ver (ingedrongen Rotterdammers geen gevaar voor Baronie (0-0) XERXES EN BARONIE MODDEREN MAAR AAN Leo Horn als toeschouwer «gfPiiiPI RCEHS MAANDAG 11 JANUARI 1965 PAGINA 11 - weede divisie A II I Wambuur feemeer Willem IIFeijenoord 21 W ilhelminaExcelsior 11 DFCForturm '54 20 (door Frans Nypels) SCHIEDAM, 11 jan. DFC snakte naar adem. Tacticus Rinus Bennaars verankerde practisch al le DFC-ers op Harga's weke mod derbrij in de buurt van klasse doelman Chris Feyt. Nog vijf mi nuten. Nog 300 zenuwslopende se conden. DFC leidde nog maar met 12. En Hermes' alle krachten vergende wanhoopsoffensief, een kwartier daarvoor ingeze, kreeg de allure van 'n orkaan. Met het weg tikken der seconden, waarin het klamme angstzweet al wat DFC was beroerde, dwarrelden steeds meer aanvallers door DFC' afweer- linie. Hermes drong genadeloos naar het hart van de Dordtse de fensie. Plots nog verscheen toen de wanhoop! Ontroostbaar Fortuin Aantrekkelijk (Van onze speciale verslaggever) ROTTERDAM, 11 jan. Het water viel met een eentonige re gelmaat uit de hemel. De regen druppels spetterden kletterend uit een op de tientallen zwarte regen schermen en ze boorden zich als flitsende rapieren in het als een bouwland omgeploegde voetbal veld. Voor de verveelde ogen van de nauwelijks tweeduizend toe schouwers bewogen zich 22 voet ballers, die op het bevel van de scheidsrechter zich met een zucht van „het moet dan maar" in de re gen en op de toen nog glanzend groene grasmat hadden gewaagd. De ogen van de tweeduizend hoop- vollen hadden zich op dat moment, het was even voor twee uur, nog vastgezogen aan de schrale hoekige gestalte van één bepaalde speler. Van hem moest het komen. Hij zou hun hoop kunnen doen opvlammen tot een fel laaiend vuur van en thousiasme. Maar helaas, Piet Kriesch voelde niet dat hij alleen de tweeduizend had bewogen om de zware gang naar Sparta's kas teel te maken en het duel Xerxes Baronie te gaan zien. De regen maakte ook van hem een verwa terd figuur, wiens bewegingen nog meer dan bij de andere spelers in de vette modder schenen te smo ren. Maestro Modderbrij Minst slecht DFC ontsnapt aan een groot gevaar T> eeper Feith andermaal in actie en u met De Blokdie even zijn kans alioon leek te zien. Diens intentie wordt echter door Feith met een op waarts tikje „ondershands" teniet gedaan. ®°0—RCH 1—1 pi' 5' Berg 01. Petersen 11 rust en Jiastand. T. 4.000 öe Graafschap—ZFC 2—1 e Vries 0—1, rust Roes 1—1 en 2—1. Zn, T- 4'000 O^oise BoysHeerenveen 01 ty u rust. Boerema 0—1. T. 2.000 0*KenlngenZwartemeer 11 rust. Roosken 01, Drost 11. Ap„, T. 4.000 Va„VVitesse 1—0 n Schaick 01. rust en eindstand. Sn t, T. 8.500 V*' Cambuur—PEC 3—1 2 °Pman 01, Wieringa 11, Roeloïsema L v. d. Meer 3—1. T. 1.500 J^L^aanstreekHaarlem 30 2/X rust, van Veen 10 (pen.) en 3—0. (pen.), Clement 1.200 ^'G.O.V.V. aSenlngen ïnureilVeen iübantia pi4esse g'aafschap y'aarlem £f.C. ^•E.C. 5'lversum ^olse Boys um afgelast 17 9 5 3 23 32—21 16 8 5 3 21 31-19 17 8 5 4 21 35—28 16 7 5 4 19 29—18 16 7 5 4 19 2214 16 7 5 4 19 27—27 16 7 4 5 18 29—25 17 6 6 5 18 29—26 17 6 6 5 18 24—26 17 4 8 5 16 20—25 16 7 1 8 15 30—25 16 5 4 7 14 23—28 16 4 5 7 13 15—19 16 3 5 8 11 22—42 15 3 4 8 10 21—26 16 1 3 12 5 17—36 Fe' Vo0®L3enoord moest met een gewijzigde het ,0ede spelen: Van Daele moest met Vveede aantreden, terwijl De Boon, r6n "houwer en Jansen geblesseerd wa ai i feijenoord keek na een kwartier <Wil,gen een achterstand aan door een kon Pvnt van de Tilburger De Niet. Toch Vo0r Verschoor uit een vrije trap nog gen ae rust voor een gelijke stand zor- krii^6 35e minuut van de tweede helft v°ors V'illém II-ers echter een 21 Singe °ng en ondanks hardnekkige po. er jl'J, van de Feijenoord jeugd kwam deze stand geen verandering meer. *ond ^otterdammers zijn uit Den Bosch \Vei blessures teruggekomen, wat ^eed611 ,w°nder is, want vooral in da bntjv.7®.."elft is het een onaangename tvilde ug gcworden. De Bosschenaren Serep.ddt tekort aan techniek compen- Echpiri 11 €en ruw trapwerk, en da 1Qsrechter invaller voor de niet Doelman Feith weerstaat hier de druk van een der Hermes-aanvallen. Uit een effectvol schot is de bal tegen de deklat geketst en de DFC-goalie weet het gevaar weer even geweken. verschenen arbiter Biggelaar deelde kwistig waarschuwingen uit. Het technisch betere Excelsior nam in de 26e minuut door een doelpunt van Munne de leiding, maar dertien minuten later kon Wilhelmina gelijk maken, waar. mee ook de rust aanbrak. In de onaangename tweede helft werd niet meer gescoord, want de Rotter dammers werden in die pogingen wel wat al te hardhandig gestoord. Een in de eerste helft overwegend sterk DFC heeft het tegen Fortuna '54 niet ca deau gekregen. Al gaf de einduitslag 20, wel te kennen dat DFC niet de mindere is geweest, toch heeft de jeugd van Fortuna zich 'met kracht geweerd Zoals gezegd dus in de eerste helft oen groot overwicht van de Dordtenaren, hoewel deze niet tot doelpunten kwa men. In de eerste helft kreeg Fortuna eigenlijk geen voet aan de grond, hoe wel het vlak voor de rust een prachti» ge kans voorgeschoteld kreeg, de rechts buiten van Fortuna Dullins deed met een hard schot keeper Debree in de rechterhoek duiken; jammer voor dp gasten stopte hij de bal. In de tweede helft vielne de doelpun ten Fortuna werd iets sterker en de ploegen wogen toen goed tegen elkaar op. Het eerste doelpunt was echter in het voordeel van de Dordtenaren. Uit een voorzet van Ten Oever kopte Brands in. 10. Twee minuten voor de rust was het Delmee die met een harde lange schuiver de stand op 20 bracht. De onstuimig opgedrongen Flaes rushte vier minuten voor het einde naar de uiterste rechterzijde van DFC's strafschopgebied. Daar zag hij een lege ruimte. Daar ook lag dan eindelijk die lang verbeide kans op de gelijkmaker. Maar Flaes rekende niet op reddende engel Punt. Stevig en vierkant drukte Punt de frêle Schiedammer in de blubber. On verbiddelijk oordeelde de goed lei dende arbiter Regtop (Assen)straf schop. Wellicht een wat al te zware straf, maar het was obstructie en bin nen de beruchte lijnen. Monster maakte zich gereed. Op zijn schouders lag de oneindig moeilijke taak om Hermes naast DFC te knal len. De Schiedammers verkneukelden zich bij voorbaat met deze sensationele wending van het zwaar met span ning geladen duel. Maar Hermes' strafschopspecialist Monster faalde. Hij zag de mat ingeschoten bal, on zuiver geplaatst, in de armen van (een te vroeg uitgevallen!) Chris Feyt be landen. Gedemoraliseerd sukkelde hij de laatste minuten mee. Hij droeg de verantwoording van die onverdiende nederlaag, want Hermes zag nadien geen kans op normale wijze langs Feyt én naast DFC te komen! Geslagen en ontroostbaar over zoveel onfortuin (paal en lat stonden ook al Schiedamse treffers in de weg) sopte Hermes naar de kleedkamer. Daar leg de voorzitter Aad Stouthandel echter snel een pleister op de wonde. Met gulle hand deelde hij z'n jongens on danks de nederlaag de premie voor een gelijk spel uit. „Een beloning voor hun zwoegen. Een bewijs tevens van waar dering voor hun onblusbare ijver". Trainer Huug van de Moer (44) knikte instemmend. „Een mijlpaal op de weg naar de top", sprak hij ernstig. „Dit seizoen is er een van voorbereiding. De ploeg is op veie plaatsen verjongd. Vol gend jaar doen wij een greep naar de macht,,' verklaarde hij voorts. Tevredenheid straalde er ook op het spitse gezicht van de kleine en gespier de Piet de Visser (30), trainer van DFC. „Ondanks de tegenslagen een goed resultaat. Het was wel geen wedstrijd die de schoonheidsprijs verwierf, maar de punten tellen zwaar." Piet de Visser sprak over pech. Bellaard moest halver wege de eerste helft vervangen worden (gescheurde spier). Kattestaart onder vond nog de hinder van z'n pas herstel de beenbreuk, terwijl Van de Bosch een groot deel van de tweede helft, na een botsing met Tonnie van Ede, gebles seerd langs de zijlijn sukkelde. XerxesBaronie 00 T. 2.000 't Gooi—HVC 4—0 Van Straten 10, Beuling 20, rust, van Straten 3—0 en 4—0. T. 3.000 Roda JC—SVV afgelast Hermes DVS—DFC 1—2 Kleinjan 0—1 rust, de Kreek 0—2, v. d. Berg 1—2. T. 3.000 LongaWilhelmina 42 Gloudemans 01, rust, Dooremalen 11, Snijders 21, de Zwart 31, van Erp 41, Borsten 42. '1'. 1.500 N O ADHelmondia '55 1—2 Linde 12. i'. 1.500 LimburgiaFartuna VI., afgelast. Helmondia '55 16 12 3 1 27 37—25 D.F.C. 16 12 2 2 26 44—13 Roda J.C. 14 8 5 1 21 38—19 Xerxes 16 9 3 4 21 38—19 S.V.V. 14 7 3 4 17 28—21 Limburgia 15 6 4 5 16 27—31 Wilhelmina 16 8 0 8 16 39—36 Baronie 16 6 4 6 16 27—25 B.V.V. 14 5 2 7 12 13—21 Fortuna VI 15 5 2 8 12 21—33 Hermes D.V.S. 15 4 2 9 10 22—29 N.O.A.D. 15 4 2 9 10 17—33 H.V.C. 14 3 3 8 9 20—27 't Gooi 16 3 2 11 8 18—26 Longa 16 2 3 11 7 22—52 Maar naast de pech was er het for tuin. De wedstrijd was nauwelijks be gonnen of DFC leidde. De zwartharige Kleinjan, DFC's vertroetelde idool, buit te missers in Hermes' defensie al na twee minuten uit: 01. Vanaf dat mo ment streden Hermes en DFC als gelijk waardige partners. „Ik stond verbaasd", oordeelde Piet de Visser na afloop, „over de veerkracht van dit Hermes." Hij was niet de enige. De amper 4000 trouwe, regen en wind trotserende, sup porters, wreven zich ook de ogen uit. Hermes' grootste talent zagen wij in de jonge Piet van Mullem. „Ik had hem eigenlijk niet op willen stellen", ver trouwde Huug van der Moer ons toe. Maar toen Heykamp, -tijdens de training door z'n enkel gezakt, bij de warming- up reeds uitviel, heb ik Van Mullem gekozen. Die jongen heeft grandioos, ge speeld.". Inderdaad. Hij was Hermes' ar chitect. Hij pendelde van voor naar ach ter. Hij verzette bergen werk, daarbij schotelde Van de Burg en Slavenburg, snelheid parend aan accuratesse. Hij Henk de Blok en Van Ede prachtige kansen voor. Kansen die echter door slor dig schieten teloor gingen. De eerlijk heid gebied ons echter te zeggen, dat Chris Feyt z'n dag had en dat hij over de hulp van Vrouwe Fortuna in de vorm van paal en lat niet kon klagen. Van Mullem had ook tegen, dat stopper Bouwer in uitstekende vorm stak. DFC moest echter herhaaldelijk te rug. Het deed da't superieur. Zonder pa niek. Het ving de aanvallen goed op en het bouwde, profiterend van Hermes' aanvalslust, in de ruimte (Bennaars en Kleinjan als grootste stuwers) aan fraaie tegenstoten. Maar ook Hermes' verde diging (met de sterke Weber als rust punt) werkte betrouwbaar. Ondanks de handicap van een glad zwaar-bebaggerd doelgebied hebben zowel de keeper van De Baronie als die van Xerxes zich niet laten ver-' maar de aalgladde bal met de vuisten schalken. Als het niet anders kan dan, geretourneerd.... Xerxes is in zijn succesvolle perioden altijd een elftal geweest dat stond of viel met „grote" speler. In het ver re verleden was dat de lange hard- schietende politieman Wim Lagendaal. Daarna volgde Faas Wilkes het „ka non" op en toen Faas naar het uitste kend betalende buitenland uitweek was na enkele jaren Coen Moulijn de steun pilaar. Nadat het betaalde voetbal in Nederland zijn intrede deed, werd Coen aan Feijenoord verkocht. Al spoedig bleek toen dat Xerxes zonder Coen zich niet in het betaalde voetbal zou kunnen handhaven. Het ging snel bergafwaarts. De teruggekeerde Faas Wilkes (en na tuurlijk het kapitaal van Xerxes Croe sus Hoogenboom) bracht Xerxes nadat het naar de amateurs was gedegradeerd (of zo u wilt gepromoveerd) weer terug in het betaalde voetbal. Met Wilkes stre den de Rotterdammers nadien in de top van de tweede divisie. Dit seizoen moes ten de Xerxanen het zonder de oud ge worpen maestro doen. De overgang was groot en het zo sterk geachte Xerxes (met aankopen zoals Ba- velaar en Jansen) verloor het contact met de kopgroep in de tweede divisie. Langzamerhand ontwikkelde Piet Kriesch zich echter tot een technische speler van formaat en tot de spil rondom wie Xerxes zou kunnen draaien. Om zijn talenten als spelverdeler tot hun recht te laten komen plaatste Bob Jansen, de trainer van Xerxes, hem op het midden veld. Plotseling ging het de Rotterdam mers veel beter. Punt na punt sleepten zij in de wacht tot groot verdriet van de koplopers in de tweede divisie,Helmon dia, DFC en Roda J.C. Jammer genoeg rekenden de inmiddels sterk gedunde rij en van de Xerxes'supporters.die hun club de kampioen dachten, buiten de waard. Of beter gezegd buiten de ronduit zwakke mentale instelling van Piet Kriesch, want deze begaafde speler is een jongen wiens strijdlust aan diepe inzinkingen onderhevig is. En wanneer Kriesch het met zichzelf te kwaad heeft, staat Xerxes zonder ..grote" man en is volmaakt hulpeloos. Zo ook geschiedde gistermiddag. Kriesch gaf na enkele pogingen de moed op om uit de modderbrij los te komen. Zjjn vruchtbare passes bleven uit, zodat de aanvallen van Xerxes' voorhoede ver droogden en geen vruchten afwierpen. Het flexibele samenspel tussen voor- en achterhoede werd verstoord. Kortom, Xerxes speelde slecht. De tegenstan der van zondag, Baronie, heeft al gerui me tijd met pech te kampen. De goal- getter en oudgediende Leo Canjels.die de Baronnen zo gelukkig waren dit sei zoen aan te trekken, wordt alweer eni ge tijd door zijn voetbalknie verhinderd te spelen. In de thuiswedstrijd in Breda was Canjels de man, die Xerxes naar een nederlaag voerde (41). Nu echter zonder Canjels was gistermiddag ook Baronie bijzonder gekortwiekt en niet in staat te doelpunten. Er ontwikkelde zich, dit in tegenstel ling tot wat wij dikwijls in de ere-divi- sie zien, een aantrekkelijk voetbalge vecht. Er werd nu eens niet alleen maar verdidigd. En niemand hoefde zich te ergeren aan doelloos gebrei. Integen deel. Beide ploegen speelden „open" voetbal. Uitgezonderd dat laatste kwar tier, toen Hermes DFC genadeloos in de enge ruimte van z'n strafschopgebied opsloot. Het was alleen jammer, dat del uitslag Hermes' niet de verdiende be loning bracht. Maar wat in het vat zit verzuurt niet.' Huug van der Moer en Piet de Visser vertelden dat hun ploegen beter konden. Dat het spekgladde veld een zware wis sel op de conditie trok. Dat het alle maal anders kon. Gaver vooral. Stoe lend zeker op een goede techniek, die gisteren niet helemaal uit de verf kwam. In de tweede helft bracht Wim de Kreek DFC naar 0—2. Maar toen Van Ede twintig minuten voor het einde een gave combinatie tussen Flaes (hak je) en Van de Burg afrondde (12), kwam DFC's overwinning, dat zult U in middels begrepen hebben, aan een zijden draad te hangen. Ondanks het feit, dat hij op non actief staat, blijft Leo Horn, King Soccer een goed hart toe dragen. Daar had hij zelfs een reis naar Amsterdam voor over. De foto toont hem, tweede van rechts op de tribune van het Olym pisch stadion tijdens de wedstrijd Blauw Wit-Alkmaar Ontegenzeggelijk was Xerxes gister middag de minst slechte ploeg. Ver op gedrongen trachtte men tot het doel van keeper Bastiaansen door te dringen, maar de uitstekende Bredase verdedi ging met als uitblinker de rechtsback Voeten was moeilijk te passeren. Toch gelukte het de Xerxanen enkele malen de Bredase achterhoede in gevaar te brengen, maar dan stond er nog altijd een Bastiaanse in het doel, die onver murwbaar bleek. Bovendien had deze doelman het geluk aan zijn zijde, zoals bleek toen Martin Snoeck in de eerste helft keihard tegen de staander knalde. Ook in de tweede helft bleef Xerxes aan. dringen (getuige de 16 hoekschoppen die de Rotterdammers moesten nemen tegen Baronie één) met het lang niet denkbeeldige gevaar dat Baronie met een snelle uitval had kunnen scoren. Ge lukkig voor de Xerxanen gebeurde dat dit maal niet en konden zij tenminste één punt behouden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1965 | | pagina 11