Onderzoek optreden politie in De Bi lts woonwagenkamp Pijpleiding uit Rotterdam Buitenhaven Mobil Oil te duur DAG PUZZLE Pier overtreft Eiffeltoren als Natuurzuivere toeristische attractie Parlement, S.E.R. en anderen benieuwd naar uitspraak 1 Hand afgerukt in worstmachine Vijf Venlose vechtersbazen gearresteerd Vakantie beurs in Rotterdam Vrij e en in tijd met Terlenka EENVOUD .BIJ JEAN LOUZAC D Ernstig protest van Stichting Spaardwang voor jonge ongehuwde arbeider omdat lucky 't heeft, omdat lucky de beste amerikaan is, omdat een andere sigaret nu niet meer hoeft, daarom liever lucky voor DEBAT ROND ENTREEPRIJS WANDELHOOFD Geen kamer voor kleurling in Roermond^ hotel Verkouden? Dode en gewonde bij massabotsing i Ir. J. Bosma wenst: Buiten de wet" Pool bij stoombad op schip gestikt Hans Strassburger overleden Steekspel Levensduur 25 jaar? Uitspraak: 8 februari Plezierkleding Gemakkelijk en modieus HET NIEUWE DAGBLAD DINSDAG 12 JANUARI 1965 PAGINA 5 frisse King Pepermunt, het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking. Klap en scheldwoorden: twee aanklachten Rillerig Onprettig? Pas dan op! Neem bijtijds 'ASPR0'. 'ASPR0' bevat alles om Uw verkoudheid snel en doel treffend te bestrijden. UêtóbotUit- (f) O DE SCHEVENINGSE PIER ...heter dan Eiffeltoren... Jagerstijl-Westernstijl of mili tair. Terlenka-modeafgekeken van de mannen voor sportieve meisjes. Mi Zomers na-strand jurkje met een bijpassende Cleopatra hoofddoek. de go1' ie*".: UTRECHT, 12 jan. De stichting katholiek Woonwagenwerk Utrecht-De "ilt heeft maandag op verzoek van een aantal bewoners van het woonwagen kamp in De Bilt, een onderzoek inge steld naar het optreden van de rijks politie die op de avond van 7 januari een inval heeft gedaan in het kamp in ^■'ei-band met de vermeende aanwezig heid van vuurwapens en gestolen goe deren. Volgens de woonwagenbewo- h'oners zouden bij deze inval enkele tientallen rijkspolitiemannen en hon den betrokken zijn geweest. Naar aanleiding van klachten van de ^Woonwagenbewoners heeft mr. L. de vink, de juridisch adviseur van de stichting, medegedeeld dat de stichting hij het onderzoek naar de wijze waarop het politieel optreden geschiedde, be woners van het kamp heeft gehoord en de door de huiszoeking aangerichte schade heeft opgenomen. Daarbij zijn Den HAAG, 11 jan. De eerste Raffinaderij op Amsterdams grondge bied wordt er misschien een die ge- voed zal worden door een pijpleiding hit het Rotterdamse Europoortgebied. Als zulks geschiedt, zal dit vooral te danken of te wijten zijn aan de rege- ring, die op het moment geen animo Vertoont om haast te maken met de aanleg van een buitenhaven (binnen de Pieren) in IJmuiden. De aanleg van zulk een buitenhaven zou ongeveer 160 miljoen gulden vergen volgens Rijkswa terstaat. Met de aanleg van een pijp leiding is veertig miljoen gulden ge moeid. Kern van het probleem is dat Mobil Oil wel bereid is een raffinaderij te bouwen in Amsterdam, maar onder het beding dat zelfs de allergrootste tankers en dat zijn de honderddui zend tonners al niet meer de raf finaderij zouden kunnen bevoorraden. Weliswaar wordt er thans hard ge werkt aan de verbreding van de ha venmond in IJmuiden, maar deze zal toch geen grq'ere schepen doorgang kunnen verlënen dan (voorlopig) 70.000 tonners. Wel kunnen de hon derdduizend tonners tot bij de sluizen komen, en daarom denkt men aan een haven met een buisleiding naar Amsterdam. Rotterdam heeft het pro bleem op gelijke wijze opgelost door de aanleg van de Europoort, feitelijk ook een buitenhaven aan de rivier mond. Het is nog onbekend of het boven vermelde compromis (raffinaderij in Amsterdam, gevoed door een buisled- ding uit Rotterdam) aller instem ming zal verwerven. Ten raadhuize in Amsterdam zwijgt men in alle talen. ROTTERDAM, 12 jan. Ir. J. Bos- Jha, voorzifter van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond, is een voorstander van een gedwongen spaarregeling voor 'le jonge ongehuwde arbeider. Het prin- cipe gelijke beloning voor gelijke arbeid waar hij achter staat leidt er toe •Jat de jonge ongehuwde arbeider ge- Wend raakt aan een consumptie, die "ij later, eenmaal getrouwd en met een Kezin, nooit kan volhouden. Door een dwingend voorgeschreven spaarregeling moet de jongeman ech ter zijn consumptie beperken wat ook gunstig is voor de overspannen arbeidsmarkt en beschikt hij als hij gaat trouwen over een kapitaaltje, dat dan allerlei voordelen biedt. Een dergelijk spaarsysteem zou parallel kunnen lopen met de loonbelasting. tot dusverre al feiten naar voren geko men, die de stichting aanleiding geven tot een ernstig protest. In dit verband noemde mr. De Vink het bijvoorbeeld ,,bar" dat de voorschriften tot het hou den van huiszoeking zjjn verwaarloosd: de met de leiding belaste politiecom- mandant heeft zich niet bekend gemaakt er is de woonwagenbewoners geen be vel tot huiszoeking getoond, men heeft niet gevraagd of men binnen mocht komen en afgesloten laden zijn zonder meer opengebroken. De bewoners lijken te zijn behandeld, als waren zij buiten de wet gesteld, aldus mr. De Vink, die hieraan toe voegde dat de groeiende betere verhou ding tussen de woonwagenbewoners en de burgerij waarvoor onder andere de stichting altijd heeft geijverd on nodig en ernstig is geschaad. Naar aan leiding daarvan zal het stichtingsbestuur zich verstaan met de commandant van de rijkspolitie, onder wiens leiding de actie is gebeurd. De stichting zal haar rapport over de feiten voorleggen aan de officier van justitie in Utrecht, mr. W. Overbeek. Mr. Overbeek heeft het stichtingsbestuur al toegezegd, dat hij volledige medewerking zal verlenen aan het onderzoek naar de gegrondheid van de klachten. Indien hem mocht blijken dat er sprake is geweest van een on juist optreden van de rijkspolitie zal hij dienovereenkomstig maatregelen ne men. De stichting streeft er naar de scha de en de geschonden goede verhoudin gen in overleg met de officier van justi tie te herstellen. (Advertentie) 7453.;.: flIMIllUin!'!!!! artnc/vihrulA/w nu (Advertentie) KRUISWOORDRAADSEL 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Horizontaal: 1. bekende Duitse uitdruk king; 2. lekkernij: 3. politieke partij ln Duitsland, klein plat roeischip: 4. nis, n- v'crarm ln Noord-Brabant; 5. droewg, Koninklijk Besluit; 6. grootste veldheer der Carthagers: 7. ln het Jaar onzes He ren (Lat .afk.), uitroep, -le-o; 8. bedwel ming, onlangs afgetreden president van 'talie; 9. deel van gelaat, thans; 10. min derwaardig; 11. opening, nabijheid. Verticaal: 1. Zonder zorg; 2. paradijs, voorzetsel; 3. zwoegen, zeevis; 4. eventueel (afk.), staat ln Afrika; 5. Afrikaanse, voor; 6- groente, vogel, ter nagedachtenis (Lat afk.); 7 voorwerp in treincoupé; 8. bij belse figuur, winderig; 9. veerkracht, wens "tl Jaarwisseling (afk), noot: 10. boom. Oplossing van 11 januari 1- Clio 1 2. ollgo - 3. gorilla - 4. lagune - Nevada - 6. Dakar. Noorthvijk, 12 jan. Gisteren vond in een slagersbedrijl in de Hoofdstraat in Noordwijk een bedrijfsongeval plaats, tengevolge waarvan de chef-worstma- ker, de heer C. Filippo uit Katwijk ern stig gewond werd. Het slachtoffer raakte tijdens het worstmaken met zijn rechterhand in een gehaktmachine, waardoor de hand tot boven de pols werd afgerukt. Nadat plaatselijke art sen eerste hulp verleend hadden, is het slachtoffer vervoerd naar het Acade misch Ziekenhuis in Leiden. De politie heeft in samenwerking met ambtenaren van de arbeidsinspectie een onderzoek ingesteld naar de oor zaak van het ongeval. ROERMOND, 12 jan. Rond een 35-jarige kleurling en drie vrienden is maandagavond in een Roermondse hotel een rel ontstaan. De kleurling, een Surinamer, ging het hotel binnen en vroeg om kamers voor vier personen. Hij kreeg ten antwoord dat deze niet meer beschikbaar waren. Naar de man' verklaarde, werd deze weigering gegeven nadat de eigenaar en zijn kelner blikken van verstandhou ding hadden gewisseld. Hij ging naar buiten en even later ging zjjn vriend, geen kleurling, naar binnen die even eens om kamers vroeg voor vier per sonen. Hij kreeg te horen dat er drie kamers beschikbaar waren. Vervolgens kwamen de drie anderen binnen en vroegen de eigenaar een verklaring voor zijn weigering aan de Surinamer. De ^eigenaar verzocht het viertal weg te gaan, aan welk verzoek zij niet di rect gehoor gaven. Er ontstond een kleine schermut seling waarbij de Surinamer een klap met een stok opliep, hem toegediend door de hoteleigenaar. Ook werden er over en weer scheldwoorden gebruikt. Het viertal ging vervolgens met de stok als bewijsstuk naar het politie bureau en diende een aanklacht in tegen de hotelier wegens mishande ling en belediging. Op zijn beurt dien de de hotelier een aanklacht in we gens lokaalvredebreuk. Uit de verklaringen van het viertal bleek nog dat zij ontstemd waren over de behandeling op het politiebureau. De ze zou ..onaangenaam" en „insinue rend" zjjn geweest. Ook waren zjj niet te spreken over het feit dat de hotel eigenaar voorrang had gekregen of schoon zij het eerst hun aanklacht had den ingediend. Er is in deze zaak pro ces-verbaal opgemaakt. VLISSINGEN, 12 jan. Bemannings leden van het Liberiaanse schip Pega sus, dat momenteel in de haven van Vlissingen ligt, troffen maandag de eerste machinist dood in een badcel aan1. Bij onderzoek bleek dat de man, de 43-jarige in Vlaardingen wonende Pool S.A.T. bij het nemen van een stoombad onwel is geworden en gestikt. (Van onze correspondent) VENLO, 12 jan. De politie alhier heeft zondag vijf personen gearresteerd, variërend in leeftijd van zestien tot ne gentien jaar, alle afkomstig uit Venlo. Ze worden ervan verdacht openlijk ge weld te hebben gepleegd tegen personen of goederen. Onderzocht wordt boven dien of zij ook betrokken zijn geweest bij de vechtpartij van een week geleden, waarbij de Turk R. Polat het leven ver loor. Momenteel bevinden zich in ver band hiermee twaalf verdachten in ar rest. (Advertentie) l/CrtiOtiUT Of) DEN HAAG, 12 jan. Op de rijks weg Amsterdam-Utrecht liij Vinkeveen hebben zich gisteravond een aantal ket tingbotsingen voorgedaan waarhij de be stuurder van een personenauto om het leven is gekomen en een inzittende zwaar werd gewond. De aanrijdingen waarbij vijftien auto's en een motor waren betrokken ontston den, doordat van een personenauto een bagagerek viel. Achteropkomende voer tuigen konden dit voorwerp niet ontwij ken. Daarop ontstond een kettingbot sing. Het slachtoffer was de 44-jarige fabrikant P. A. M. V. uit Huizen. AMSTERDAM, 12 jan. Gisteren is in het winterkwartier van het Duitse circus Strassburger in Hannover overleden Hans Strassburger. Hij werd dood op zijn bed gevonden. (Van onze Haagse redactië) DEN HAAG, 12 jan. De Scheve- ningse Pier overtreft de Eiffeltoren als toeristische attractie. Dit stelde giste ren de ontwerper van de Pier, archi tect Huug Aart Maaskant uit Rotter dam. Hij was een van de getuigen bij de openbare behandeling voor het College van Beroep voor het Bedrijfs leven van het beroep van de Exploi tatiemaatschappij Wandelhoofd Sche- veningen, dochter van Zwolsman's EMS, tegen de prijsmaatregel die minister Andriessen nu bijna een half jaar geleden trof inzake de toe gangsprijs tot de Pier. De Pier had vorig jaar 1,2 miljoen bezoekers, in de jaren daarvoor zelfs nog meer. De Eiffeltoren haalt jaarlijks een miljoen. Maaskant, de vier andere getuigen en mr. A. G. Maris, de pleitbezorger van Zwolsman (die er niet was), heb ben er voor gezorgd, dat de behande ling van de Pierzaak die de hele dag in beslag nam, geen straf werd. Mr. Maris hield bij de repliek aan het eind van de middag een oratie die advoca ten de kwalifikatie „briljant" in de mond doet nemen. De ene bedrijfseco nomische deskundige getuige, prof. dr. J. Brands, emeritus hoogleraar van de Rotterdamse Economische Hogeschool (voor de minister) gaf de andere, drs. J. A. Bourdrez, medewerker aan het nauw aan dezelfde Hogeschool gelieer de Nederlands Economisch Instituut (voor Zwolsman) een college in wat bedrijfseconomisch relevant ge noemd mag worden en wat niet. Het debat tussen de beide economen was zeer overtuigend, maar allecvn in zover re het vrijwel iedereen in de zaal door drong van zijn onwetendheid in econo- micis. duur van de Pier niet langer te willen stellen dan op vijfentwintig jaar. Hij wees daarbij op aanvankelijk succes volle ondernemingen als „Avifauna" „Zodra in ten krant staat, dat de pa len onder de Pier wegrotten, komt er geen moeder met kinderen meer op" verzekerde hij. Maaskant getuigde ook op het punt van de vervangingswaarde, waar van een taxatie eind 1963 uitgevoerd in opdracht van de EMS uitwees, dat deze 18 miljoen bedraagt. Een rol in dat bedrag spelen de kosten die het bouwen van een nieuwe pier met zich mee zou brengen in vergelijking met de bouwkosten van de huidige (acht miljoen). De heer Maaskant meent, dat deze kosten sinds de ope ning van de Pier in '61 met vijftig procent zijn gestegen. De op dit punt deskundige, getuige van de minister, ir.- P. J. Allaart, hoofdingenieur bij de directie bruggen van het ministerie van Verkeer en Wa- Er vielen van de zijde van de kapit telende hoogleraar de meest krasse uitdrukkingen. „Ik ben erg geschrok ken wat ze op dit punt gepresteerd hebben", zei hij, met „ze" het Econo misch Instituut bedoelend, en met „op dit punt" de rapporten in de stukken over de bedrijfseconomische situatie van de Exploitatiemaatschappij Wan delhoofd. „Een kind kan weten dat...", zei prof. Brands verder, en ernstig wanneer een deskundige...". Tenslotte maakte hij zich van Zwolsman's getui ge af door te zeggen dat dergelijke rapporten niet mogen worden gemaakt en dat deze conclusies bevatten welke ..waardeloze opmerkingen" zijn. Drs. Bourdrez had niet veel terug. Hij weerlegde prof. Brands' vingerwijzin gen ais „niet relevant in dit geva.1" en „bij de EMS niet van toepassing". Maar prof. Brands gaf hem te ver staan, dat dit er niet toe deed, maar dat hij een duidelijk antwoord had ver wacht op de vraag, of de exploitatie resultaten van de Pier nu negatief zijn of niet. Inderdaad heeft drs. Bourdrez daar niet de nadere opheldering over ge geven, die naar minister Andries sen al eerder en diens pleitbezorger, de landsadvocaat mr. E. Droog- leever Fortuyn gisteren weer te ken nen heeft gegeven de minister ook niet kreeg van Zwolsman, toen hij om exacte gegevens vroeg. Ir. P. C. Kreijger van TNO te Delft, kwam voor Zwolsman vertel len, dat de palen waarop het wan delhoofd staat, scheuren vertonen waardoor het zoute zeenat de bewa pening van het beton met corrosie bedreigt. Ook al dicht men de scheur tjes ze zijn 0,1 tot 0,8 millimeter breed er komen er telkens bij, zodat men aan het repareren kan blijven. Doet men dit niet, dan geeft ir. Kreijger voor de levensduur van de Pier geen grotere zekerheid dan tien tot dertig jaar. Blijft men het onder houd volhouden (het kost jaarlijks 450.000 gulden, zoals in de stukken staat) dan heeft hèt wandelhoofd naar zijn mening „het eeuwige leven". De levensduur van de Pier, zowel in technisch als in economisch opzicht, is één van de argumenten waarmee Zwolsman Andriessen's toegangsprijs van 55 cent bestrijdt, omdat deze te laag is. Minister Andriessen heeft de ze prijs onder meer gebaseerd op het uitgangspunt, dat de Pier de normale vijftig .jaar heeft om te worden afge schreven. Zwolsman meent dat de af schrijvingstermijn om technische en economische redenen niet langer dan dértig jaar kan zijn. Economisch is de Pier slechts leven beschonken bij de gratie van het pu bliek. Zwolsmans getuige, architect Maaskant, zei de attractieve levens- terstaat, deed het wat voorzichtiger aan. „Mijn gevoel zegt. dat deze prijs stijging minder dan dertig procent is", 'juridisch aspecten Na alle voor en tegen is het woord nu aan het College. Het zal over vier weken, maandag 8 februari, uitspraak doen. Vier dagen later loopt de maat regel, die een half jaar van kracht is, af. Naar de uitspraak van het College kijken velen met spanning uit. Niet al leen de partijen. Ook het parlement, dat de wijziging van de prijzenwet, op grond waarvan deze individuele maat regel mogelijk was, schoorvoetend heeft aangebracht. Ook de Sociaal- Economische Raad, die, op de werk nemers na. tegen deze wijziging is. Ook drie rechtsinstanties. De Haagse rechtbank, voor welke de strafzaak te gen Zwolsman nog moet dienen die hij zich op de hals heeft gehaald, toen hij in weerwil van de maatregel toch nog een gulden entree bleef heffen. Het Gerechtshof te Den Haag, dat een be vel van de officier van justitie aan Zwolsman onverwijld aan het gebod van de regering gehoor te geven, in trok. En de Hoge Raad, die „in het belang der wet'" bepaalde, dat het Ge rechtshof dit bevel ten onrechte introk. De „V 65", die dit jaar voor de vierde keer haar tenten in de Rot terdamse Alioyhallen heeft opgesla gen staat zoals gewoonlijk in het teken van vakantie. Van een spor tieve vakantie op het water, van een kampeervakantie of van een luie vakantie aan het strand. Ook dit afgelopen jaar zijn er weer allerlei nieuwe vindingen ge daan om het de liefhebber zo aan genaam mogelijk te maken. Er zijn nu tenten verkrijgbaar met een ven tilatie in het dak zonder dat men voor inregenen hoeft te vrezen. Het regenwater wordt op een spéciale wijze afgelegd. Een Hongaars pa tent werd verleend op een construc tie van drukknoppen, die het mo gelijk maakt een luchtbed in een kano te veranderen. Nieuw voor Ne derland is de waterfiets op opblaas bare rubberdrijvers. Wanneer u uw baby mee op het water wilt nemen, zijn er tegenwoordig drijvende op blaasbare reiswiegen. die ook als gewone draagwieg dienst kunnen doen. Voor de duikers is er een drijvende zaklantaarn, die ook onder water kan schijnen. Voor de luie vakantie zijn er een hele serie nieuwe ligstoelen ook met wielen, zodat u wanneer u uw stoel wilt verplaatsen, niet de tamelijk in gewikkelde uit- en inklap manoeu vre behoeft te verrichten. Voor de luxe zwemsters heeft de befaamde Parijse kapper Antonio badmutsen ontworpen, die voor een echte hoed niet onderdoen. Ze zijn zo smaak vol en origineel, dat u er niet al leen in het water, maar zelfs al flanerend aan de boulevard furore mee zult maken. Een belangrijke portie aandacht op de beurs heeft voorts de vrjje- tijdskleding gekregen. Plezierkleding ook wel geheten, in de all-free style van Terlenka (A.K.U.). Bij de ope ning van de beurs, (gisteren) heb ben 27 fabrikanten uit de Benelux in een show een selectie laten zien van de modellen in Terlenka die zij de komende zomer zullen gaan voe ren. Droegen alle kunstvezels. Ter lenka niet uitgezonderd, in het be gin het etiket: hard en niet prettig om aan te voelen, tegenwoordig 1» daar, zeker wanneer het om Ter lenka gaat, geen sprake meer van. Alle effecten kan men nu met deze vezel bereiken. Loden, tweed, wol, kamgaren, Shetland, katoen, satijn, chiffon, zijde, tot tricot en ribflu- weel aan t.oe zijft uit Terlenka te vervaardigen. Voor „plezierkleding" j lijkt Terlenka ook ideaal, het is licht, kreukt niet, is zelf te wassen en gauw weer droog. De modellen van Terlenka, ont worpen door internationale coutu riers, spreken iedereen gemakkelijk aan. Allerlei modesnufjes vindt men er in terug, zonder een enkele ex travagantie. Gemakkelijk en modi eus is deze vrije tijds-kleding. Spe ciaal gericht op het gemak zijn de coordinates. De ensembles bestaande uit, rok, pantalon, shorts, zonne- bloes, overhemd, shift, bh, gemaakt uit twee onderling te combineren stoffen. Als het van de A.K.U. af hing zouden we ons deze zomer bij zonder vaak in lange broek moeten hullen. Deze zijn dan over het dij been strak en naar onder toe uit lopend en ze beginnen pas op de heup. Erbij horen overhemden van het zelfde materiaal, korte blazers met rond gesneden voorpanden of korte blousende jacks. In navolgingn op d* après-ski-mode lanceert Terlenka ae après tennis- mode. Shifts, spencers in 'wit of rood of in wit mèt rood, blazers in een verticale voetbalstreep om over het tennispakje aan te trek ken. als de wedstrijd is gespeeld. Maar er zijn nog veel meer toe passingen met Terlenka, een ge kleed pakje kunt u er ook van krij gen en zelfs een cocktailjurk be hoort al niet langer tot de onmoge lijkheden. IIMIIIIIIIIIIIIIIIllllillllllllllllllllilllllllllllllllllllllHIIIIIIIMIIIIimiliillllllllllllMlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllimilllHIIIIII e eerste Nederlandse couturier heeft de nieuwe lente een nieuwe mode gegeven. De Haag se mode-ontwerper Jean Lou- zac heeft zijn „betaalbare collectie" getoond, in de stad van de Neder landse mode, Amsterdam, in het Hilton Hotel. Hij heeft daar niet zijn couture-modellen getoond, maar de modellen, die in zijn boutique in diverse maten te krijgen zijn en de modellen, die door drie verschil lende Nederlandse confectionairs op speciale afdelingen van de fabrie ken zijn vervaardigd. De Gelmok Kleding n.v. die al drie jaar met Jean Louzac samenwerkt, maakte enkele van zijn modellen in suède en leer. „Nedaco" vervaar digde de voorjaarspakjes en man tels, de „Noordwjjk" N.V. maakte de jurkjes, die ai op zomers weer waren geïnspireerd. Over het algemeen was eenvoud het grootste kenmerk in deze col lectie. Vooral de modellen in Spaans wasbaar suède. een heel nieuw pro- dukt, waren zeer gedistingeerd. Een enkele garnering, zoals bijvoorbeeld 'n a-symmetrische sluiting achter of twee knopen in dezelfde tint van de jurk gaven genoeg variatie. Voor al een eenvoudige japon in een mist- kleurige tint, zonder mouwen en zon der kraag viel op door de uitste kende snit. Pakjes en mantels wa ren ook uiterst eenvoudig. Soms iets getailleerd en hier en daar was de soldateske stijl aangehouden, maar door een smalle schoudersnit bleven ze zeer vrouwelijk. De zomerse jurk- jes waren misschien hier en daar wat te bont in de combinatie of in stofdessin. En natuurlijk was de kleur cerise- rood naast alle andere tinten uitge breid vertegenwoordigd. Jean Lou zac, die erg bijgelovig is, denkt na melijk, dat dat zijn gelukskleur is. (Adverten ite) alles s kan met celab

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1965 | | pagina 5