FILANTROOP, ARTS, ORGANIST, THEOLOOG op zijn oude dag onderwerp van uitermate kritisch boek Dokter in Lambaren^ wordt negentig jaar DAGPUZZLE NS-verlies in 1964 circa tien miljoen Beter uitzicht voor 1965 behoudens tegenvallers BEDDE- GOED IN KLEUR Lekker slapen tussen ruitjes en bloemetjes Uitbreiding en modernisering voortgezet Visser over boord geslagen en verdronken De Vet moet rust houden DYSMALGIN B ervy^jfr, Valse mythe? Paternalistisch OTEM, TROS en VAT Massale aanvraag van zendtijd Nieuwe stations Schiphol-lijn III III 111 III III - SPECIAAL tegen jj 1 menstruatie-pijnen ill HET NIEUWE DAGBLAD WOENSDAG 13 JANUARI 1965 DR. ALBERT SCHWEITZER (Door ARIE KUIPER) Sommige mensen zijn tijdens hun leven al een mythe. Zeer duidelijk is dat het geval met dr. Albert Schweitzer, die morgen zijn negentigste verjaardag viert. De wereld van de zestiger jaren kent hem als arts en als leider van een ziekenhuis in Lambarene, diep in het binnenland van de huidige Westafrikaanse republiek Gabon. Maar zestig jaar geleden reeds was Schweitzer een beroemd man. Hij had naam gemaakt als organist, orgelbouwer en Bach- kenner, liefhebberde wat in de filosofie, maar had vooral indruk gemaakt als theoloog. Een van de patiëntenbarakken in Lambarene. Vriend en vijand zijn het erover eens dat de hygiënische toestanden in dr. Schweitzers hospitaal nergens op lijken. 10 TABLETTEN IT 111 in imir KAMEROEN iSPAANS; CONGO: O0/e/n H.IB REV HL I Cent it Lombaren» Kola'MoutouO Eroncevillel Mouilal GABON CONGO AFRIKA Dr. ALBERT SCHWEITZER aftrek van de door hem feiten nog stevig overeind opgesomde blijft staan. In een aantal boeken had hij zijn visie gegeven op de persoon van Jezus van Nazareth. Deze boeken schokten de christelijke wereld. Jezus Christus, aldus het oordeel van Schweitzer, was zonder twijfel een opmerkelijk iemand, maar de Zoon van God was Hij niet. Hij was een volstrekt menselijke zoon van Jozef en Maria, die geenszins van zichzelf dacht dat Hij de Messias was, maar die wél van zichzelf geloofde dat Hij door God was uitverkoren om de mensheid te leiden naar een nieuw, geestelijk Koninkrijk. Het Is hier niet de plaats dieper in te gaan op de verdiensten van Schweitzers theologische wer ken, die uiteraard het christendom beroven van zijn uitgangspunt en te rugbrengen tot een door mensen ge stichte godsdienst, zoals er wel meer zijn. Schweitzer is trouwens niet de eerste, en ook niet de laatste, theo loog die meent dat Jezus weliswaar een voortreffelijk mens was, maar geen God. Maar, zo schrijft Gerald McKnight in zjjn boek „Verdict on Schweitzer" (1), zijn benadering van de figuur Jezus Christus was zo dy namisch, dat hij door zjjn werken snel beroemd werd. Verguizing en bewondering werden in gelijke mate zijn deel. Velen vinden het jammtr dat Schweitzer al spoedig zijn bril jante carrière als theoloog afbrak en, in 1905, zich toelegde op de me dische studie. Hier stuiten we op het eerste raad sel in het leven van dr. Albert Schweit zer. Nog geen dertig jaar oud was hij al een gevierd man: plotseling echter geeft hij alles op, welvaart, roem, theo logie, orgelconcerten, en wordt arts, met de vooropgezette bedoeling naar Afrika te gaan en daar een hospitaal te stichten voor negers ergens in het binnenland. Schweitzer zelf heeft vele malen uiteengezet dat hij iets terug wilde doen voor de vele weldaden, die het leven hem had gebracht. Na zijn medische studies te hebben voltooid vertrok hij, in 1913, met zijn vrouw Hé- lène Bresslau, naar Lambarene, waar hij nu nog is (zijn vrouw overleed in 1957). Schweitzer ging naar Afrika, zo zou men kunnen zeggen, om de wereld te bedanken voor al het goede dat zij hem had gegeven. Hij ging bovendien om een pur sang christelijk-ethisch leven in praktijk te brengen. Want Schweit zer mag dan niet geloven in de God heid van Jezus Christus, hij voelt zich helemaal christen en trekt daar conse quenties uit die vele anderen, die wél Jezus' Godheid belijden, versteld doen staan. WOORDRAADSEL. 1. gezamenlijke burgerij: 2. toestel; 3. uitbreiding; 4. loochenen; 5. iemand die vreemd doet; 6. instemming; 7. gebergte in België; 8. schittering. Op de streepjes: informatie van het gasinstituut. Oplossing van 12 Januari: Horizontaal: 1. Lebensraum; 2. ulevel: 3 C.D.U., gabare: 4. holte. Amer; 5. tre\+ rig K.B.: 6. Hannibal; 7. A.D., enig, ziezo; 8. roes. Segnl; 9. lip, nu; 10. Inferieur; 11. gat, omtrek. Verticaal: 1. iuchthartlg; 2. eldorado, na; 3 beulen, elft; 4. ev„ Tunesië; 5. negerin, pro; 6. sla. Ibis, I.M.; 7. bagagenet; 8. Adam, guur; 9. rek, Z.N., re; 10. moer bezie. Een sterk punt in het nadeel van Schweitzer is het feit dat de hy giënische toestanden in zijn hospitaal nergens op lijken en dat de medische apparatuur sterk is verouderd Er is geld genoeg onv daar wat aan te doen („fellowships" in vele landen steunen de oude doctor met grote kapitalen), maar Schweitzer wil niet. onder het motto dat men primi tieve mensen niet moet genezen met moderne middelen. „De mensen zou den zich hier niet meer thuis voelen." Zijn sterk paternalistische benadering van de neger, in het begin van deze eeuw in Europa een doodgewone zaak. heeft Schweitzer nooit afgelegd. Een halve eeuw politieke, sociale en econo mische ontwikkeling in Afrika is aan hem voorbijgegaan, zo luidt hot getui genis van velen die hem goed kennen en in Lambarene met hem hebben ge werkt. McKnight zet uiteen (en heeft ook hiervoor getuigen) dat Schweitzer als medicus een zeer middelmatig figuur slaat. Sinds jaar en dag laat hij het medische werk trouwens vrjjwel ge heel over aan de artsen van zjjn staf. Als leider van het ziekenhuis echter is hy een formidabel man, aan wie niets ontgaat en die elke beslissing zélf neemt. Hij is een „welwillende dic tator", erkennen zjjn verpleegsters. Hjj is ook, voegt McKnight eraan toe, een egoïst die het beste eten voor zichzelf uitzoekt en die zich altjjd wast met gekookt water om zich allerlei tropi sche ziekten van het ljjf te houden, maar die de andere leden van de zie kenhuis-staf dergelijke voorrechten ont zegt. Volgens McKnight Is het voor man nen onmogelijk onder Schweitzer te werken en inderdaad bljjven de meeste manneliike artsen niet lang in Lamba rene. Er is onder hen veel verloop Anders is het echter gesteld met de vrouwen; een enkele arts en tientallen verpleegsters, die Schweitzer unaniem op handen dragen en hem vereren als een heilige. Dikwijls zijn het zeer mooie vrouwen die naar Lambarene gaan, constateert McKnight in het hoofdstuk „Beauty in the jungle", en hjj schetst uitvoerig de levensgeschie- denis van enkele van deze vrouwen (o.a. enkele Nederlandse). Soms wor- den zij gedreven door echte opoffe ringsgezindheid en naastenliefde, maar in vele andere gevallen was het vol gens de auteur alleen maar een hyste- rische bigotterie, hersenloze verering voor Schweitzer, die haar naar Lam barene bracht. Het is duideljjk dat wjj hier bij de interpretaties van een bevooroordeel de auteur zjjn beland. Het is gemak kelijk smalend te schrijven over „jungle brides", maar het is onge twijfeld veel moeilijker inzicht te ver krijgen in de beweegredenen, die jon ge mensen brengen tot een toch waarlijk niet gemakkelijk leven in het Afrikaanse binnenland. Zo is er zoveel in McKnights boek. Belangwekkende feiten wisselen el kaar af met aantijgingen en regel rechte verdachtmakingen zonder spoor van bewijs. Natuurlijk, het is waar dat Schweitzer zijn levenswerk in Lambarene niet wilde opgeven, toen zjjn vrouw haar gezondheid door het tropenklimaat zag bezwijken en met haar dochter Rhena terugkeerde naar Europa. Maar mag men daarom bewe ren dat al het goede, dat de doctor in Afrika heeft verricht, teniet wordt ge daan door het verdriet dat hij zjjn vrouw aandeed? Weet McKnight wat de beslissing om te blijven voor Schweitzer heeft betekend? Wat weet hjj van de persoonlijke corresponden tie tussen het echtpaar? Veel dingen in het leven van Schweit zer zjjn inderdaad wat raadselachtig. Maar waarom zouden wjj geen geloof hechten aan de woorden van de man zélf, die heeft geschreven dat hij naar Afrika is gegaan „as an argument", om te betogen dat christendom en naastenliefde van blijvende waarde zijn in een snel veranderende wereld. Voorlopig zien wjj geen enkele reden het eens te zjjn met de stelling van McKnight, dat Schweitzer alleen maar ging om voor zichzelf te bewijzen dat hij zo'n voortreffelijk man is. (1) Frederick Muller Ltd., Londen, 1964. DEN HAAG, 13 jan. De Otem, de stichting Open Bestel, De TER, de TROS, de TVN en de VAT hebben onder leiding van ir. A. G. Maris be sprekingen gehouden. Dit overleg, zo delen zij in een gezamenlijk commu niqué mede, heeft tot resultaat gehad, dat overeenstemming werd bereikt over coördinatie van hun activiteiten ten be hoeve van een zelfstandig Nederlands televisie- en radioprogramma. Deze overeenstemming houdt in dat de stich tingen Open Bestel, TROS en TVN ge zamenlijk een concessie aanvragen voor televisie- en radio-uitzendingen. Deze combinatie van stichtingen stelt zich ten doel, aldus het communiqué het uitzenden van voorlichtende en ont spannende televisie- en radio-program ma's ter bevrediging van de gemeen schappelijke geestelijke, culturele en maatschappelijke behoeften van het Nederlandse volk en tot versterking van het besef van nationale verbondenheid in een geest van wederzijdse eerbiedi ging en verdraagzaamheid. Tussen duidelijk onderscheiden onder delen van de programma's zal de com binatie een beperkt gedeelte van de zendtüd ter beschikking stellen voor het uitzenden van reclameboodschappen door derden. De reclameboodschappen moeten als zodanig ondubbelzinnig ken baar zijn en afgescheiden van de pro gramma's. Op de samenstelling van de programma's zal aan de opdrachtgevers van de reclameboodschappen en de ex ploitanten van de reclamezendtijd ge nerlei invloed toekomen.- De combinatie verwerpt derhalve het stelsel van commerciële televisie en ra dio. doch aanvaardt reclame in de tele visie en de radio. De combinatie heeft zich ervan overtuigd, dat de Otem, de TER en de VAT in beginsel bereid en in staat zullen zijn de nodige middelen ter beschikking te stellen voor de verwe zenlijking van bovengenoemde doelstel lingen. (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT, 13 jan. De N.S. heeft 1964 zijn kostenniveau zien stijgen met circa vijftig miljoen gulden of rond acht procent. De ontvangsten namen toe met veertig miljoen gulden of ruim 6,5 pet. De kostenstijging, voor een groot deel veroorzaakt door het sterk geste gen niveau van de lonen, kon dus niet door een grotere opbrengst gecompen seerd worden. De prijzen werden in min dere mate verhoogd. Deze ontwikkeling doet een verlies over 1964 voorzien in de orde van groot te van tien miljoen gulden (in 1963 was er een winst van een hal" miljoen) by een omzet van 650 miljoen. Als er geen bijzondere tegenvallers komen, zal het misschien mogelijk zijn dit jaar de eindjes aan elkaar te knopen, maar het zal niet meevallen en de rentabiliteit wekt ook voor dit jaar zorgen. Dit zei de president-directeur, ir. J. Lohmann, in de gistermiddag gehou den nieuwjaarspersconferentie. Aan investeringen in 1965 is, afgezien van de gebruikelijke investeringen voor de instandhouding van het spoor, een bedrag voorzien van circa 190 miljoen gulden. Nieuwe stations zijn dit jaar te verwachten te Bovenkarspei-Grootebroek Emmen, Etten-Leur, Hoogkarspei, Ho- Het is misschien niet aardig om uitgerekend vandaag, op Schweitzers negentigste ver jaardag, aandacht te besteden aan het boek dat Gerald McKnight over hem heeft geschreven. Deze Brit heeft zich namelijk ten doel gesteld de mythe-Schweitzer te ontluisteren. Hij wil aantonen dat Schweitzer volkomen ten onrechte door de webeld wordt ge zien als een soort heilige, aan wie wij allen een voorbeeld kunnen nemen. Integendeel, zo luidt de conclusie van McKnight Schweitzer is een egocen trische ijdeltuit die de legende, die rond hem is ontstaan, met grote zorg cultiveert. Zestig jaar in Lambarene, onderbroken door periodieke vakanties in Europa, hebben de mythe doen ont staan, maar die mythe is vals. Natuurlijk moet iemand, die zulke zware beschuldigingen uit, goed besla gen ten ijs komen. Men kan niet ont kennen dat McKnight dat doet. Hij heeft alle boeken van en over Schweit zer gelezen, sprak met tientallen art sen en verpleegsters die in Lambarene hebben gewerkt en reisde ook zelf naar Gabon, waar hij enige tijd in Schweit zers ziekenhuis verbleef en enkele ge sprekken voerde met de door hem ver guisde man. Na aandachtige lezing zijn wij tot de conclusie gekomen dat we hier te ma ken hebben met een weliswaar uitvoe rig gedocumenteerd en knap geschre ven, maar toch kwaadaardig boek. Op zich kan het geen kwaad kritisch n:i te gaan of de adoratie, die vrijwel de gehele wereld Schweitzer toedraagt, gerechtvaardigd is. En het is waar dat McKnight een aantal duidelijke feiten opsomt, die Schweitzers reputatie aan tasten. Maar daarbij had het moeten blijven. Een groot gedeelte van het boek wordt echter in beslag genomen door interpretaties van Schweitzers le venswandel en persoonlijke overtuigin gen. Deze interpretaties nu raken voor het grootste gedeelte kant noch wal en wekken het vermoeden, dat McKnight ze in zijn boek heeft ingelast omdat hij inzag, dat Schweitzers grootheid na pel, Rijswijk, Wierden, Zwyndrecht en Rotterdam-Willigenplas, terwijl Zoeter- meer heropend zal worden. Waarschijn lijk komen ook gereed Den Haag-Mar riahoeve, Leiden-de Vink, Delft-Zuid c Rotterdam Oost (Capelie). Het aantal met aki's (automatische knipperinstallaties) of ahob's (automa tische halve overwegbomen) uitgeruste overwegen nam met 97 toe, d.i. 6 meer dan in 1963. Voor 1965 is de beveiliging van tenminste 70, zo mogelijk 75 niet- beveiligde overwegen, gelegen In lijnen met reizigersvervoer gepland. Het via duct Delft zal dit jaar in beide richtin gen berijdbaar zijn. Andere belangrijke objecten zijn een verkeerstunnel onder het emplacement Nijmegen en de on derdoorgangen bij de Delfshavense Schie te Rotterdam. De Groningen-Randstadexpres, die in tegenstelling tot de nieuw ingelegde sneltrein Nijmegen-Roermond nog geen gunstige bezetting had, krijgt een aa sluiting op Leeuwarden. Op de ou lijn (Amsterdam-Rotterdam) en op de Hofpleinlijn zullen per uur drie in plaats van twee treinen gedurende de gehele dag gaan rijden. Ir. Lohmann acht het denkbaar, dat er een verdere integratie zal ont staan tussen Rotterdamse en Amster damse havenfuncties. In dit verband wees hü op het grote belang van de Schiphollijn. De door de regering ingestelde werk groep heeft haar onderzoek nog niet be ëindigd. Wel is een aanbeveling gedaan voor het tracé en de staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat heeft de mi nister van Volkshuisvesting en de pro vinciale planologische instanties ver zocht ruimte te reserveren. De voltooiing van de ringbaan te Am sterdam verdient naar het oordeel van de Spoorweg-directie een zeer hoge prioriteit. Waarschijnlijk komt er in 1966 een streekparkeerterrein bij Bussum voor Gooi-forensen. Als norm voor de nieu we stations geldt een capaciteit van 500 parkeerplaatsen. IJMUIDEN, 13 jan. Gisteravond omstreeks half zeven kwam de IJmui- dense kotter Wiron I IJM 210 na een af gebroken reis in IJ muiden binnen met aan boord het stoffelijk overschot van de 44-jarige tweede machinist J. van Duyn uit Katwijk aan Zee, die 's mor gens tijdens de visserij overboord was geslagen en verdronken. Nog twee an dere opvarenden, de stuurman, even-' eens J. van Duijn geheten, en de 21— jarige matroos M. Kraayenoord, beiden' ook afkomstig uit Katwijk aan Zee, had-' den eveneens in het water gelegen. De Wiron I was daags tevoren, na een grote reparatiebeurt, weer in de vaart gekomen en met zes man aan boord naar zee gegaan. Dinsdagmorgen rond half negen werd op ongeveer 50 mijl van IJmuiden het net gehaald na de tweede trek. Juist toen een strop om de kuil van het net werd geslagen, schoot de winch los, waardoor stuurman en tweede machinist overboord vielen. De stuurman kon een lijn om zijn arm slaan, waarmee hij weer aan boord werd gehesen. De tweede machinist wist tot twee keer toe een toegestoken haak te grijpen, maar Jiet juist op het mo ment, dat hij aan boord zou worden ge trokken, weer los. Na zijn tweede val bleef hij levenloos op de weer in zee terecht gekomen kuil van het net lig gen. Toen men het net en het slachtof fer samen aan boord zou hijsen sloeg ook de 21-jarige M. Kraayenoord over boord. Hij had zijn laarzen en sokken al uitgetrokken om de anderen hulp te bieden. Nu wist hij zelf zwemmend zijn schip weer te bereiken en aan boord te klauteren. Een derdo deel van ons leven brengen we in ons bed door, reden genoeg om ons dat deel zo aange naam mogelijk te maken. Het idee dat de slaapkamer een vertrek is, waar je hoofdzakelijk met je ogen dicht verblijft en dat er „dan ook" niet zo erg op aankomt, begint snel te verouderen. Zeker bij de mensen die een nieu we flat bewonen, waar de slaapka mer zelfs een „24-uurdienst" vervult, omdat daar de verschillende ver trekken omet elkaar in open verbin ding staan. Ook wel wordt het slaap- en woonvertrek gescheiden door een glazen wand, in ieder geval hebben flatbewoners geen weet meer van het „beneden wonen en boven sla pen". Bij een dergelijke ontwikkeling is het begrijpelijk, dat iedere kamer niet langer afzonderlijk wordt inge richt, maar dat naar eenheid door de gehele woning wordt gezocht. En omdat de slaapruimte mede in die eenheid wordt betrokken, ligt het voor de hand dat de wensen naar ander huishoudgoed uitgaan dan naar het serene witte van vroeger. Wit was vroeger een teken van helderheid. Tegenwoordig heeft de huisvrouw er niet meer zo'n behoef te aan om met witter dan wit huis- houdtextiel haar zindelijkheid te de monstreren. Ze weet dat: rose la kens ook helder kunnen zijn. Boven dien vindt ze dat gekleurde goed mooier en gezelliger en ze kan het aanpassen bij de kleuren in de rest van het huis of eventueel bij die van de gordijnen of vloerbedekking in de slaapkamer alleen. Hoewel de vrouwen wel langza merhand van het wit afwillen, is voor de meesten de overgang naar gekleurd toch nog wat te groot. Voor hen vormen misschien eigen gemaakte fantasietjes de oplossing- Uw gewone witte lakens zien er in eens vëel leuker uit, als u ze ver siert met gekleurd band, kant, lint, strikjes of met een reep bedrukte stof langs de omslag. Het kussen past u er bij aan. U garneert het met hetzelfde materiaal als u het laken garneerde. Of u maakt er een geheel nieuwe overtrek voor van de stof, die u ook voor het laken ge bruikte. Lakens die slijtplekjes gaan ver tonen kunnen weer een tijdje mee, wanneer u de gaatjes verbergt on der een fleurig gekleurd bandje over de lengte of over de breedte van het laken. Lakens die gekrompen zijn in de was maakt u breder door ze in het midden door te knippen en vervolgens tussen de twee helf ten bijvoorbeeld een stuk gebloem de stof te zetten. De mogelijkheden zijn talloos. Een paar ideetjes doet u hierbij onze tekenares aan de hand. Panama Studenten hebben een Amerikaanse vlag verbrand tijdens een bijeenkomst in de buurt van de Pana makanaalzone. Daarna hielden zij een betoging voor opzegging van 't uit 1?03 daterende verpachtingsverdrag met de Verenigde Staten. (AFP). (Advertentie) t (Van onze correspondent) BREDA, 13 jan. De bisschop van Breda, mgr. G. de Vet, zal voorlopig de komende veertien dagen geen be zoeken kunnen ontvangen. Alle audiën ties zijn afgelast. De bisschop moet met een lichte bronchitis het bed houden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1965 | | pagina 6