Speldéknop in Caraïbische Zee lil Diepzeeduiken Zelf opknappen Verzetsheld 22 JANUARI 1965 PLUS isiife Het kleine Antilliaanse eiland Aruba is zich aan het ontwikkelen tot een Zandvoort voor de New Yorkers, die per vliegtuig de koude winter ontvluchten om zich neer te vlijen in het door de tropenzon verwarmde koraalzand van een der mooiste stranden ter wereld. Aruba grijpt de kans, die het toerisme biedt, met beide handen aan. Als eens (en dat zal binnen afzienbare tijd gebeuren), de Lago-raffinaderij tot een grote klomp roest, zal zijn verworden, zullen de trotse Arubanen van de olie zijn omgeschakeld op het toerisme, daf aan de speldeknop in de Caraïbische Zee een gouden glans zal geven. ARUBA: straks het Zandvoort der New Yorkers? De beroemde Caribbean Beach van Aruba gemaakt, werd in Aruba geboren. Hij was een dappere knaap en er is geen kind op Aruba dat zijn naam niet eer biedig uitspreekt. Oranjestad, met zijn typisch Neder landse geveltjes, met zijn schaduwen en pleintjes, is niet uitgebreid. Het heeft de lieflijke dorpssfeer behouden en wie er doorheen dwaalt en spreekt met de lichtbruin getinte bevolking, voelt zich gauw thuis in de stad, die zelfs door Willem de Derde werd bezocht en die door geen lid van de Oranje's zal wor den overgeslagen, wanneer zij de West bezoeken. Midden in het centrum torent de vierkante Willemstoren omhoog. Een herinnering aan de visite van de vorst, die als eerste Oranje dit gebiedsdeel be zocht. i Via de indrukwekkende rotsformaties „Casibari" aan de noordkust beland ik bij een dorre vlakte, waarop alleen een stel kromgetrokken divi divi-bomen de wacht hield. Van een koenoekoemannetje dat een mondvol Nederlands sprak (de voertaal op Aruba is Engels) vernam ik, dat in vroeger jaren honderdduizenden verfbomen de vlakte hadden gesierd, maar door roofbouw was de hele voor raad verdwenen en bijna tegelijkertijd hield het op met regenen. Een enorme kolom warme lucht steeg uit de woeste nij omhoog en verhinderde de wol kenformaties hun voorraad regen te los sen. Zo is het gebleven en Aruba, vroe ger een groen eiland, zoals b.v. Guade loupe, is door de mensen zelf tot dor heid gedoemd. De plannen tot irrigatie en herbeplanting zijn gelukkig in een ver gevorderd stadium en wanneer de voortekenen niet bedriegen zullen er bin nen twee generaties weer volop bomen op het eiland zijn. Gemiddeld valt er thans dertig centi meter regen per jaar en dat is beslist onvoldoende. Maar de beruchte Cara- ibische stormen, de zgn. hurricanes, pas seren Aruba op duizenden kilometers af stand en nog nimmer hebben „Hazel" „Katy" of hoe de orkanen ook mogen heten, een palm op Aruba doen om waaien. Wanneer de zon de hoogste stand heeft bereikt is het omstreeks veer. tig graden Celsius en dan tiedt alleen de golvende blauwe zee verkoeling. Diep. zeeduikers kunnen hun hart hier ophalen en wie met de „Haai", een krachtige boot, 'n tocht naar de einder wil maken, behoeft slechts een clubje te charteren om voor een grijpstuiver te gaan va ren op de mooiste maar tegelijk ook gril ligste zee ter wereld. De voortdurende passaatwinden, die nimmer van noord-oostelijke richting veranderen, zwiepen het water vooral aan de noordkust op tot machtige zich te gen de rotsen te pletter slaande golven. Geen vissersman waagt zich met zijn schuitje in deze buurt, maar de doldries te duikers, die onder water gaan jagen op „groot wild" zijn zo bezeten van hun sport, dat zij onvervaard van de puntige rotsen omlaag springen om na de jacht weer op de kop van een roller aan land te springen. Ook dat is Aruba. Lieflijken ge vaarlijk. Maar onweerstaanbaar. Nog pluimt de verstikkende rook uit de aluminiumpijpen van Lago omhoog. Dat zal echter niet eeuwig duren, maar de zon en de zee blijven. En de zestigduizend Arubanen geloven in de toekomst van hun eiland, ook al trek ken donkere economische onweerswol ken zich boven de Antillen samen. Als Aruba de kans krijgt zich fe ont wikkelen tot het Zandvoort voor de New Yorkers en anderen zal het zich geen zorgen behoeven te maken. Dan zal het eiland inderdaad een speldeknop met gouden glans worden. De landingsbaan ligt gereed. Het va et vient van de vliegtuigen is begonnen en net zo min als de dageraad is tegen te houden, is de zonzoeker te stuiten in zijn ver langen zich te koesteren aan de warmte bron boven Aruba die continu geventi leerd wordt door de verfrissende, onzicht bare passaatwinden. WILKO BERGMANS Trots op een fraaie vanast Op één ding in hun historie zijn de Arubanen bijzonder trots: nimmer zijn ?r op het eiland slaven geweest. Dit tegenstelling tot het nabij gelegen Curacao, dat tot in lengte van dagen „slavenrots" zal heten. Maar er is nog *ets, waarop de Arubanen terecht fier S'jn, want dat „iets" heeft alles te ma- "en met de nieuwe broodwinning van de eilanders. Immers, wat zou de nieuwe startbaan van het vliegveld, waarop sinds de lente van 1964 straalreuzen lan den, anders voor hen zijn dan een ze gende wereldwonder? De stroom van •"«zoekers uit Amerika en zelfs uit europa Is nu niet meer te stuiten en h®t duurt niet lang meer voor de witte, kilometerslange zandstrook aan de zuid kust van het eiland zal zijn volgebouwd "tet tientallen hotels van allure. Zonder "Verdrijving kan men Aruba het Majorca }Van de Caraïbische Zee noemen. De bijna zestigduizend Arubanen, onder wie en kele duizenden Britten, Amerikanen en enezolanen, zijn zich zeer bewust van ke kansen, die het eiland met de nieu we jn enkele maanden vervaardigde 'krt. en landingsbaan voor jets kreeg. Nog is het aantal bedden voor vreem delingen te weinig, maar het krioelt van architecten en bouwers op Aruba, kie allemaal aan de slag willen gaan geld. dat hen graag door Ame rikaanse banken en Nederlandse zaken lieden wordt verstrekt. „Hilton", dat bin. ,'ionkort in Curacao, aan de Piscadera- .aai. gaat starten, zou liever eerst op **niba beginnen en de mannen van „She- aton" hopen de „Hiltonners" de loef 1 te steken door begin volgend jaar al een stuk opgespoten land nabij de aven te gaan heien. °e toverstaf van het toerisme zal het «and de noodzakelijke contanten ver ghaffen om zich gaandeweg de volledi- 0 onafhankelijkheid te verwerven. -Laat ik de koe bij de horens vatten, kjen is over het algemeen tevreden met de huidige status in groot-Neder lands verband, maar economisch gezien schort er hier en daar wat aan. De yJubanen willen onder het voogdij schap van Curagao vandaan. „Wij kunnen het beter zelf opknappen en wanneer wij ontwikkelingsgelden ter beschikking krijgen zullen we deze niet verspillen maar degelijk gebruiken. Kijk naar onze startbaan kijk naar de hotels Basi Ruti, Aruba Caribbean. Pracht bouwsels, die hun kosten al héb ben verdiend. De vreemdelingendienst is goed op toeren en lang zal het niet duren of ook Europeanen zullen ons weten te vinden. Reeds is een charter maatschappij (Martin Schroder) in sa menwerking met de K.L.M. bezig een nieuwe toeristenlijn van Schiphol recht streeks naar Aruba op te bouwen. Ze zullen komen, onze gasten, en onze voor naamste zorg is hoe de stroom van vreemdelingen op te vangen en on der te brengen in hotels en strandca- bana's." Dat zijn de woorden van Donald Laclé. de officiële zegsman van de Arubaanse regering, met wie ik rondging over het eiland en die mij vertrouwd maakte met de sfeer en de bevolking. In het zacht dobberende restaurant „Bali" luisterde ik naar het zoevende vleugelspel der vissende pelikanen even verderop en toen de zon aan de einder in de grenzeloze trechter verdween, floepte het vuurto renlicht aan. Aruba bij avond behoeft geen uitleg. Een zonsondergang heeft overal iets ontroerends, maar in de tropen is dit schouwspel zo fascinerend, dat een mens er stil van wordt. Lang regeert de duisternis niet in de tropenwereld. Wie echt wil genieten moet vroeg op. Immers, als de zon over de kim komt gluren is het meteen volon licht en het is beter in de vroege ochtend de bezienswaardigheden van Aruba te be kijken dan in het hete centrum van de dag. Nog voor de scholen begonnen waren zwierf ik reeds door de straten van Oran. jestad. Een meisje met een lange vlecht en een schooltas onder de arm wees mij op het borstbeeld van een jongeman bij de haven. „Hij is in Nederland ge sneuveld onder de Duitsers, hij heette Boy Ecury," vertelde ze, Boy, de ver zetsheld, die door de S.S. in Den Haag werd gefusilleerd nadat men jaren lang jacht op hem en zijn kameraden had

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1965 | | pagina 16