Ir. J. Blom en drs. M. van Loggem: (uit wetenschappelijk \punt PARAPSYCHOLOGIE EENS GEDOEMD TOT VERDWIJNEN? Wetenschap Herhaling Waarom Geboeid PLUS 29 JANUARI 1965 4 HET is alweei een paar weken geleden, dat enkele miljoe nen Nederlanders geboeid keken naar een der wonderlijkste TV- uitzendingen ooit op het scherm vertoond, namelijk de proef met de stalen halletjes. U weet wel, we moesten met ons allen proberen, louter door naar links te denken, de haan van de halletjes te beïn vloeden. Het is niet gelukt, en dus hebben de vele sceptische, twijfe lende kijkers gelijk gekregen: het bestaan van psychokinese, ofwel het door gedachten beïnvloeden van zuiver natuurkundige gebeur tenissen, is niet bewezen. Maar is dat zo Moeten we nu aannemen, dat door het mislukken van dit experiment overtuigend de onzin van dergelijke theorieën is aan getoond Gaat het gewone leven weer door, en is er verder niets aan de hand Ik heb deze vragen gesteld aan twee -personen die nauw bij de uitzending betrokken waren, en wel: ir. J. Blom en drs. M. van Loggem. Om te beginnen stellen beiden, dat het experiment voor de televisie niet is mislukt. Imrpers, zo zeggen zij, wij hadden er abso luut geen bepaalde verwachtingen van. Het was ons alleen te doen om de vraag, of wij op deze ma nier, met inschakeling van een massamedium als de televisie, aan de weet konden komen, of er zoiets als psychokinese aantoonbaar was. Welnu, de manier waarop wij het hebben geprobeerd, heeft niets op geleverd, dat zou kunnen wijzen op het bestaan van psychokinese. Daarmee is de proef niet mislukt, wetenschappelijk bekeken. Tijdens het bewuste televisie experiment. Televisieproef met PSYCHOKINESE In dat laatste zit het 'm. De Weten schap! Noch bij ir. Blom, noch bij drs. Van Loggem trof ik namelijk iets aan wat op fanatisme of overspannenheid in dit opzicht zou kunnen wijzen. Zelfs Ma nuel van Loggem, die toch herhaalde lijk in zijn boeken blijk geeft over veel fantasie te beschikken, neemt tegenover de theorie van de psychokinese een ta melijk nuchtere houding aan. Op grond van onderzoekingen in Amerika, met name door professor Rhine, is hij ge neigd het bestaan van psychokinese aan te nemen, maar daar blijft het wel by. Ik heb althans niet de indruk, dat hij Men beschikt in ons land dus slechts over schaars onderzoekingsmateriaal en de bewuste TV-uitzending was eigenlijk een eerste grootscheepse poging waj meer licht in dit soort zaken te bren gen. Nu is er inderdaad sprake geweest van licht, maar dat gaf helaas juist niet de gewenste opheldering. Uit reacties van kijkers daar zijn we nog het meest verbaasd over, dat er zoveel mensen hebben geschreven na de uitzending en bijna allemaal in op bouwende zin", zeggen ir. Blom en drs. Van Loggem is namelijk geble ken dat de lichtval over het toestel met de kogeltjes de kijkers suggereer de naar links te wensen. Dat bracht een onzuiver element in de proefne ming en geeft wellicht aanleiding het hele experiment te herhalen. Zelf hadden de onderzoekers dit effect niet gemerkt, maar uit het grote aantal eensluidende verklaringen van kijkers voor een groot deel academisch ge- herhaald, al zijn er op dit moment nog geen concrete plannen. De uitslag van het TV-onderzoek luidt voorlopig, dat statistisch het bestaan van zoiets als be ïnvloeding van een zuiver natuurkundig proces door gedachtekracht niet is be wezen, maar de wetenschap eist eenmaal de meest perfecte omstandighe den om zo'n experiment tot zijn recht te doen komen. Ir. Blom is al weer befrM» het toestel met de stalen kogeltjes te verbeteren, zodat toevalstreffers nog meer worden uitgeschakeld. Als grens bij de TV-uitzending was gesteld, dat één zjjn band ervoor in het vuur zou dur ven steken. In ons land zijn nooit eerder weten schappelijke pogingen ondernomen om eens te onderzoeken of het mogelijk is door wensen fysische verschijnselen te beïnvloeden. De Nederlandse onderzoe ker is dug nog altijd aangewezen op hetgeen in andere landen, en dan voor- M in de Verenigde Staten, op dit moei lijk begaanbare terrein wordt verricht. Wat er aan overleveringen over psycho kinese tot ons is gekomen, pleegt in het licht van de huidige wetenschap al heel spoedig tot een schim te verbleken, en schimmen vinden in de ogen van de mo derne onderzoeker maar zelden genade. vormd moet wel worden geconcludeerd dat er ondanks alle zorgvuldige voorbe reidingen het verkeer langs de studio is zelfs omgeleid om trillingen te voor komen nog iets mis is gegaan. op elke honderd balletjes door zuiver toeval in een bepaalde richting zou koersen, maar deze limiet is niet be reikt. De opmerkingen van de kijkers lel den er misschien toe, dat de proef wordt Bij een apparaat als by het expert' ment gebruikt, rijst trouwens de vraag' hoe het, louter natuifrkundig beschouwd toch komt, dat de ene kogel de linker baan kiest en de andere in het rechts» vlak belandt. Alle kogeltjes zijn precies geljjk en ze worden er op dezelfde ma nier ingebracht en op grond van deze gelijke omstandigheden zou men Inder daad verwachten, dat de kansen voor beide richtingen fifty-fifty zijn. Maar waarom van die verhouding blijft eigen* lijk nog onbeantwoord. De krachten die by een dergelijk proces hun invloed uit oefenen zijn nagenoeg onmeetbaar, e° op vraagstukken die niet te meten zijn- bljjft de wetenschap het antwoord schül" dif! De uitkomsten van de exacte weten schappen wemelen trouwens van der gelijke waaroms. Als men een steen los: laat, valt hij. Deze proef is eindeloos herhaald met steeds hetzelfde resul taat. Daaruit valt dan de wetmatigheid omtrent de zwaartekracht te conclude ren, maar waarom dat zo is vormt een vraag die de wetenschap niet kan, e° ook niet hoeft te beantwoorden. „OP de bodem van elk antwoord rust weer een vraag", zegt ir. Blom. Als dat met de „normale" weten schappen al zo is, hoeveel te meer dan op pananormaal terrein, waartoe ook de psychokinese wordt gerekend- We weten er bijna nog niets van eP wat we menen te weten, kan door een volgende proef weer worden ontze nuwd. „Het hinderlijke van het onder zoek op het gebied van de parapsy chologie is. dat de proeven zo weinig herhaalbaar zijn. Onder gelijke om standigheden is de ene uitkomst P°* sitief en de andere negatief. Die wis selvalligheid laat niet toe wetenschap pelijk verantwoorde conclusies te trek ken", aldus drs. Van Loggem. Dit alles neemt niet weg, draagt el zelfs toe bij, dat beide onderzoekers, efi duizenden anderen mèt hen, hogelijk ge' boeid worden door de mysteries van be paranormale, het terrein van het buiten zin tuigelijke. De heer Blom. als weten* schappelijk medewerker verbonden

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1965 | | pagina 12