Eerste LP van The Diamond Five Blinde parachutiste Prijs* laverjas e mee! i w PLUS PLUS 29 J ANITA III 196.1 6 De vaderlandse jazz-liefhebber KMM kan de laatste |S|S9 tijd wel zijn hart ophalen. Op nieuw is er 'n langspeler van een bekend Nederlands combo ver schenen: The Diamond Five. Het heeft heel lang geduurd alvorens leider-pianist Cees Slinger, trom pettist Cees Smal, tenor-saxo fonist Harry Verbelje, bassist Jacques Schols en drummer John Engels de kans kregen een lang- speelalbum onder eigen naam te maken. Nu is het dan zo ver. „Brilliant" is de titel van de Fontana-opname (680 520 TL) en .briljant' is inderdaad de ver tolking van enkele van de zes opgenomen Nederlandse origi nals. Oplossing PROBLEEM no Naam Adres slag N O W roem le 3e 4e 5e 6e 7e 8e speelwijze No. le vraag 2e vraag 3e vraag De kaart die de slag krijgt onderstrepen DatumHandtekening elke „PLUS" verschijnt vrijdag. „PLUS" is een gratis weekeind-bijlage van „De Nieuwe Dag", „Het Nieuwe Dagblad", de „Nieuwe Haarlemsche Courant" en het „Kennemer Dagblad"- Losse nummers van „PLUS" kosten 21 cent. Eindredacteur van „PLUS": Hans Stevens. Correspondentie voor „PLUS" rechtstreeks rich ten aan: „PLUS", N.Z. Voorburgwal 65-73, Amsterdam-C., Tele foon 020221355. Ik denk met name aan Ruud Bos' prachtige ballade „New Born". Niet alleen zijn de Diamonds in dit nummer buitengewoon op dreef, het „haunting"- thema staat op een niveau waarvoor de grootste buitenlandse componisten en arrangeurs zich niet zouden be hoeven te schamen. Dat is tevens een van de grote pluspunten van deze op name: de verschillende nummers ge tuigen stuk voor stuk van de grote vorderingen die er in de afgelopen jaren in ons land op het gebied van de jazzcomposities zijn gemaakt. Of men nu Theo Loevendie's „Ruined Girl" of Cees Smals „Lining up" neemt, steeds ervaart men een origi naliteit, een frisheid in vorm en struc tuur die ronduit weldadig aandoet. Dat het kwintet in de vele jaren dat men nu al samenwerkt goed is inge speeld is verder voor de eventuele verkoop in het buitenland een groot voordeel. Men hoort opwindende solo maten van zowel Smal als Verbeke, waarbij vooral het spel van de steeds beter wordende Cees Smal (mooie toon, artistieke „attaque") sterk op valt. Pianist Cees Slinger kon mij op deze plaat wat minder bekoren dan anders. Slinger blijft voor mij nog altijd een typische trio-pianist. In een wat grotere bezetting vind ik vaak veel van zijn spel verloren gaan. De ritme-groep is overigens uitstekend. Jacq. Schols en John Engels behoren op hun instrument tot de beste musici van West-Europa. Dat komt duidelijk op deze overigens warm aanbevolen „Brilliant"-LP naar voren. Er Is nog meer verheugend jazz- nieuws van eigen bodem. Het Loosdrecht-jazzconcours levert ieder jaar dank zij de zeer trouwe heren van de n.v. Phonogram altijd wel een kostbaar EP-tje op. Ditmaal kwamen zelfs twee 45-toeren- pleziertjes uit de bus: een waarop men de winnaars in de moderne en een waarop men de allerbesten In de oude stijl kan beluisteren. (Modern: Philips PE 433 271; Oude stijl: Philips PE 433 270). Op eerstgenoemde opname kan men het kwartet van Martin Haak bewon deren. Opnieuw komt men onder de indruk van het fameuze spel van de zeventienjarige alt- en tenorsaxofonist van dit combo: Ferdinand Povel. Deze jongeman bezit voor zijn leeftijd een ongelooflijke techniek, een feilloze timing en een ongewoon rijpe jazz- intonatie. Succesnummer van het kwartet werd „Love Potion", dat u dan ook op deze EP kunt aantreffen. Tweede in de moderne stijl werd het kwartet van Martin Verlinden uit Den Haag. Zij spelen de achterkant van de plaat yol met het intrigerende „Four and Six". Als eenheid is deze groep naar mijn smaak beter dan de combo van Martin Haak. Maar zij missen nu eenmaal niettegenstaande het heel fijne en doorleefde spel van pianist Martin Verlinden en Rollins-achtige tenor van Enno Spaanderman een fonkelend talent als Ferdinand Povel. Van beide groepen zal men in de toe komst ongetwijfeld nog méér horen. In de oude stijl draven twee orkes ten op: de winnaars „The Dixie Dis ciples" uit Hoorn en „The Swing- copators" uit Den Haag. Beide ensem bles bezitten een vrij gezonde spelop vatting en zorgen voor enkele minuten van pittige, ongecompliceerde jazz in de echte Dixieland-traditie. Aparte vermelding verdient het knappe spel van drummer-leider George Alma van de Dixie Disciples. Beide orkesten hebben „behoorlijke toekomstmogelijk heden". Of het er ooit „uit" zal ko men blijft natuurlijk een open vraag. Bij de oude stijl-orkesten weet je dat immers nooit van tevoren. DE 21-jarige Fonda Ellinger is blind, wat haar er echter, buiten het be roep van typiste, niet van weer houdt te trainen voor haar eerste sprong per parachute. Wanneer zij vanaf 1200 meter gedropped wordt, zal Fonda haar afdaling kunnen aflezen via een hoogte meter in braille. De levendige, ambitieuze brunette »s blind van haar geboorte af. Zij vertelt: „Mijn broer Bobby is lid van een vlieg club in Maryland en hierdoor ben ik heel vaak met hem mee de lucht in geweest. Nu vind ik het leuk samen met hem te leren springen". Haar broer zal zijn zusje, wanneer het moment gekomen is, aanwijzingen gevet» dcor middel van een kleine radio die 'n de helm van het stoutmoedige meisje ge" monteerd is. K Ja, doe eens mee aan onze eerste pro- blemenwedstrtjd om 3 prijzen le prjjs 10,- 2e prijs 7,50 Sc prijs 5,- Bij meer goede oplossingen beslist het lot. Enige voorwaarden om mee te dingen zijn noodzakelijk en wij stellen u deze hier. a. De oplossing moet voor 12 februari in ons bezit zijn en deze moet u zenden naar de Redactie van PLUS. N.Z. Voorburg wal 6573 te Amsterdam (C) met ver melding „Klaverjasrubriek". Bij voor keur op een briefkaart met duidelijke vermelding van de afzender. b. Hoe u het probleem moet oplossen geven wij aan op onderstaand voorbeeld. Dit kunt u natuurlijk natekenen, maar het is niet nodig als u de wijze van note ring maar toepast. c. Houdt u zich aan de gestelde vragen en speelt u specifiek Rotterdams of Am sterdams, geef dit dan even aan met de letter R of A. U begrijpt dat wij beide speelwijzen op gelijke voet beoordelen. Voorts graag geen verdere uitweiding, kies naar uw gedachte de beste oplossing van het probleem uit, en zet deze op pa* pier. Heel veel succes en hier het pro bleem. FRIJS-PROBLEEM no. 13 Sch. V. Har. 10 Rui. H.V.9.8. Kla. B.7. N Sch. H.B.8. Har. V.B. Rui. B.10. Kla. 9. W Sch. 9. Har. B.9.8.7. Rui. 7. Kla. V.10. Z Sch. A.10.7. Har. A. Rui. A. Kla. A.H.8. Oost heeft gegeven en deze mag het eerst opnemen of passen. Zuid komt uit, ongeacht wie er speelt Vraag 1. Wie nam het spel op? Wat maakte hij troef? Vraag 2. Waar kwam Zuid mee uit? Vraag 3. Wat was het resultaat van de opnemer, aan punten en roem? Het hele spelverloop met alle 8 slagen weergeven. Denkt u daaraan? De deelne mers die alleen de vragen beantwoorden nemen niet deel aan de kansen op de prijzen. Hier het voorbeeld, van de wijze waarop u de oplossing het best kunt weergeven- Nogmaals veel succes. „Ben jij daar, schat Wist je, dat je je paraplu vanmorgen vergat?" 99 99

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1965 | | pagina 14