paden Mevrouw Den Baars—de Witt zwaait scepter over fabriek Gerechten Bolle wangetjes door Oma's pindahaas van eigen bodem, maar ook: rupsen en sprinkhanen uit Japan Supermarkt aan huis „ik heb vier kleindoch tertjes en die hebben allemaal van die heer lijke bolle appelwan- getjes. Ik zeg altijd: dal komt van Oma's pinda kaas". Geen managerziekte 7 29 JANUARI 1965 PLUS CANADESE ZALMSCHOTEL OMA is mevrouw A. den Baars- de Witt. De pindakaas is die van de zeventig personeelsle den tellende Wingsf abrieken, Waarover deze grootmoeder-za kenvrouw de scepter zwaait. Het assortiment artikelen bestaat uit jams, pinda's, pindakaas en aan verwante zaken met daarnaast import uit Spanje en Japan. Sinds kort is, op verzoek van het Ja pans ebedrijf, deze lijst aangevuld met een aantal exotische en, voor Nederlandse begrippen, wat grie zelige culinaire snufjes in blik. Wat zou u zeggen als u een portie sprinkhanen voorgeschoteld kreeg. Of een paar kikkerpootjes? Om nog maar te zwijgen van rupsen vzu na de oorlog hebben we direct dit terrein aan de Bovendijk gekocht Daar stond toen alleen een huisje en een schuur op, zodat we weer volkomen van de grcmd af aan moesten starten. Hert is niet gemakke lijk geweest. En nu is het dat ook nog niet. De grondstoffen op de wereldmarkt zijn erg duur geworden. En dan zit je natuurlijk wel eens in dubio over wat Je moet doen. Maar elk jaar heeft het zich nog opgelost en dat zal ook nu wel weer gebeuren. Of ik wel eens last van mana gerziekte heb? Nee hoor, en ik ben ner gens bang voor". In de fabrieksruimten rollen schoonge spoelde glazen potjes op een band naar een andere ruimte, waar ze worden ge vuld met jam en tenslotte van deksels en etiketten worden voorzien. Mevrouw Den Baars inspecteert de machine, waar. in pinda's worden gebrand en het appa raat waar deze in zakken worden gedepo neerd. „Mannen willen een zaak altijd alt breiden." zegt le, als we het terrein verlaten. „Maar daar voel Ik niets voor. Nu kan ik overal het oog op honden". H. K. Mevrouw Den Baars beziet deze za ken heel nuchter. „In Amerika bestaat er een enorme belangstelling voor dit soort gerechten" behalve de boven genoemde ook inktvis, haaievlees en ge rookte oesters vertelt ze, „maar ik geloof niet dat ze hier veel ingang zullen vinden. Tot nu toe heeft allen de Horeca- oesters en kikkerpootjes zullen het wel doen op cocktailparties". Mevrouw Den Baars is directrice ge worden na de dood van haar man, in 1952. Ze heeft zich direct terdege op de hoogte gesteld van de gang van zaken in het bedrijf. Kent u dat sprookje van het prinsesje, in wier rijk he.t niet zo best toeging? Dat prinsesje kreeg van een fee de raad om elke dag, met een kaarsje in de hand, het hele paleis, door te gaan. Een elke dag zag ze allo mogelijke din gen, die verbeterd konden worden. Datzelfde, zij het dan zonder kaarsje in de hand heeft mevr. Den Baars ge daan om de fabriek grondig te leren kennen. „Door voortdurend te vragen: „waarom doe je dit zus en waarom doe je dat zo". En daarbij heb ik ge merkt, dat er veel dingen waren, die op een andere manier beter konden wor den gedaan. Het is wel eens goed, als er i om and komt, die er eigenlijk helemaal geen verstand van heeft. Als je iets al jaren doet, begin je je daar op den duur blind op te staren en dan zie je niet, dat het ook anders kan". Overigens was mevrouw Den Baars bij haar entree in de fabriek geen vol- MEVROUW A. DEN BAARS-DE WIT: er zijn heel lekkere dingen bij sector er interesse voor en af en toe hoor ik wel eens, dat er in delicatiesse- winkels door klanten naar wordt ge vraagd. Toch zijn er heel lekkere dingen bij. Maar het zullen bij-artikelen, blijven. De „grote hap" wordt gevormd door spijzen als zalm of tonijn in blik. En llllllll!!llllllllllllllllllll!lllllllll!lllllllllll!lll!ll!ll>lllll!llllllllllllllll!lllli!llllllllllll slagen leek in de zakenwereld. Vóór haar huwelijk was ze directie-secretaresse bij een groot bedrijf. „Daar heb ik bijvoor beeld geleerd, dat je de dingen niet op hun beloop moet laten en er domweg op moet vertrouwen, dat het later wel in orde komt". Het bedrijf, dat vroeger aan de Maas kade was gevestigd, werd bij het bom bardement totaal vernietigd. „Het was zo plat als een dubbeltje. Mijn man wou zo gauw mogelijk opnieuw beginnen en DANKZIJ de wetenschap staat 4a super-supermarkt voor de deur! Tenminste in Amerika, waar tech nici beweren, dat iedereen binnen enke le jaren zaken en inkopen doet, of zelfs bankrekeningen betaalt, door simpelweg op een knopje te drukken. Dat zal gebeuren via een speciale tele foon, waar op de plaats van de kies- schijf tien druktoetsen zitten. De huis vrouw kan thuis in een gemakkelijke stoel de advertenties van de supermarkt Elk artikel is niet alleen geprijsd, maar heeft ook een codenummer. Door een kaart met de naam van het bedrijf in een gleuf van het apparaat te stoppen wordt de verbinding hiermee automa tisch tot stand gebracht. Vervolgens kan de hulsvrouw de uitgezochte codenum mers „overseinen" door de correspon derende knopjes op het toetsenbord in te drukken. De bestelling wordt aan de andere kant feilloos overgenomen door een computer. Door middel van dit "tech nisch vernuft loopt alles op rolletjes. Een stem op een band vraagt ook nog vrien delijk of de boodschappen afgehaald wor den of dat men deze thuis moet bezorgen. De nood aan dienstboden zal er allicht geringer door worden. VOOR 4 PERSONEN 1 blikje doperwten van 470 g 1 ei. 1-1/4 dl melk. 1 blikje zalm van 220 g 2 eetl. fijngesnipperde ui 50 g (6 afgestreken eetl.) havermout 50 g (10 afgestreken eetl.) geraspte kaas 2 theel. pikante saus of aroma zout en peper naar smaak Laat de doperwten in een zeef uitlekken. Klop het el los met de melk. Neem een aparte kom en maak de zalm hierin fijn met een vork. Voeg de andere Ingrediënten en het losgeklopte el toe en meng alles met een vork tot een samenhangend geheel. Beboter een vuurvaste schotel 20 cm middellijn) en doe het mengsel hierin. Zet het schoteltJO op het rooster middenin dè oven. Voor het opdienen eventueel garneren met wat takjes petersella. OVENTIJDEN: In de gasoven zonder thermostaat: verwarm de oven 7 minuten voor. Zet de schotel op het rooster middenin de oven, temper de vlammen tot klein en Iaat de schotel er 1 uur In staan. In de gasoven met thermostaat: op het rooster middenin de oven 1 uur op cijfer 3 of 4. In dè elektrische oven met 2 ovenschakelaars: op het rooster middenin de oven 15 minuten B3-03; 40 minuten B2-02; 10 minuten beide uit. In de elektrische oven met temperatuurregelaar: op het rooster middenin de oven 1 llur op 175°C.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1965 | | pagina 15