m m m Begrafenis in eenvoud na luisterrijke rouw Churchills graf op dorpskerkhof A M lil -i Eens verguisd Voortijdig Onoverwinnelijk Humor MAANDAG 1 FEBRUARI 1965 J' Een diepbedroefde mevrouw Churchill met haar zoon Ran dolph en dochter Mary bij de St. Paulus kathedraal. De kist met het lichaam van Sir Winston wordt statig de trappen afgedragen mm o® de kerkelijke plechtigheid 9i 0 wisselden konin- Qn Juliana en president De traPPen van de Gedraal enkele woorden. De Britse koninklijke familie hymnen zingend in de kathe draal tijdens de uitvaart dienst. Op de foto rechts passeert de stoet de zwijgen de Big-Ben. van de Royal Navy lj(l *ken zaterdag Churchills langzaam door Londen. Churchills wens in Bladon begraven te worden is vervuld. Slechts weinigen woonden de teraardebestelling bij. Achter de baar, op het kerkhof, ziet men nog juist mevrouw Churchill en haar zoon Randolph. Op de foto rechts staat Churchills mede strijder uit de oorlog, ex-president Eisenhower, als zovelen voor de plechtigheden naar Londen overgevlogen. Velen bezochten zaterdag en zondag Churchills graf (foto rechts). ^-jarige ex-premier Lord hij ye wordt hier geholpen Jen afdalen van de trap- van de St. Paulus kathedraal. LONDEN, 1 febr. De lijkkist was van eikenhout. De planken waren gezaagd van een boom welke tot wasdom was gekomen op het landgoed van het Paleis van Blenheim der hertogen van Marlborough, Churchills voor vaderen, het huis van het geslacht van de Spencer-Churchills. En in het eenvoudige dorpskerkhof van de Martinuskerk van Bladon, even buiten de muren van het voor vaderlijke landgoed, werd zater dag de reus begraven in alle een voud, na de onvergetelijke luister van de rouwstoet en de requiem- dienst in Londen, na de ontroe rende vaart over de Theems op weg naar het Waterloo Station en de muziek van de klaagliederen op de rivieroever gespeeld door de doedelzakspelers van Schotlands vijf beroemdste regimenten. Er werden bloemen en kransen ge legd op het graf op het dorpskerk hof van Bladon. Een krans, van de weduwe Clementine, een krans van rode tulpen, rode rozen en rode anjelieren, droeg het op schrift: „Voor mijn lieveling Win ston, Clemmie". En er was een krans van frezia's, witte anjelie ren, aronskelken, gladiolen en lelietjes-van-dalen met een eigen handig geschreven rouwkaartje van de koningin van Groot-Brit- tannië: „Van de natie en het Ge menebest in dankbare herinne ring. Elisabeth". Requiem VOOR EEN OORLOGSHELD (Van onze Londense correspondent) de verschrikkelijke waarheid preekte van de komende bedreiging van wat hij „de onnodige oorlog" noemde, in zijn isole ment te laten. Er werd geschreid langs de route naar de Sint Paulus kathedraal en vandaar naar Tower Hill. Doch in werkelijkheid was het majestueuze rouwbetoon een hulde van de natie aan een burger die herdacht zal worden als een van de grootste mannen in de grote geschiede nis van Brittannië. Iedereen had zijn eigen gedachten. Wijzelf, starend naar de lijkkist op de affuit en diep bewust dat wij nooit van ons leven een zo groot se hulde hadden zien bewijzen aan een overledene, konden niet nalaten te be denken, dat deze machtige huldiging werd bewezen aan de meest verguisde zoon van Gr.-Bri'tannië. Elf jaren lang preekte hij in de wildernis..En zelfs,toen hij op 66-jarige leeftijd in 1940 eerste minister werd, op een leeftijd waarop de meesten in ruste zijn gegaan, werd hij gewantrouwd door velen van zijn eigen partijgenoten, degenen die alles alles hadden gezet, om de profeet, die Wij dachten ook aan de vreemde ze kerheid waarmee hij in zijn jonge ja ren aan zijn intieme vrienden had ver teld dat hij slechts kort zou leven en dat hij slechts weinige jaren ter beschikking had om een grote taak te vervullen in zijn leven. Hij was bezeten van de her innering aan zijn vader, Lord Randolph naast wie hij nu ligt begraven. Lord Randolph stierf op 45-jarige leeftijd na een kort ogenblik van ministeriële macht. Winston geloofde dat ook hij vroeg zou sterven. Maar Winston, die zes weken voortijdig werd geboren in het paleis van Blenheim, stierf in zijn 91ste jaar, later dan hij gewild had. Hij had herhaaldelijk in de laatste ja ren van zijn leven aan vrienden verteld dat hij graag heen wilde gaan en dat hij hoopte dat hij spoedig „opgeroepen zou worden". Lord Randolph stierf voortijdig. Zijn zoon, die schreef dat hij van zijn leven niet meer dan drie of vier intie me gesprekken had gehad met zijn va der, aanbad de laatste. Het was zijn eerzucht om een taak te vervullen wel ke zijn vader niet had kunnen voltooien. Winston was bezeten van eerbied voor zijn vader, die hem op zo grote afstand had gehouden van hemzelf, en die zijn zoon beschouwde als te dom om zelfs maar rechten te studeren en die meen de dat er voor Winston niets anders overbleef dan soldaat te worden. Win ston werd soldaat. Zijn vader heeft nooit kunnen vermoeden dat de domme jon gen tot de grootste oorlogsleider in Brit tannië 's geschiedenis werd en tot de grootste nazaat van de eerste hertog van Marlborough. wij dachten aan wat Lord Moran, Chur chills lijfarts had geschreven over de patiënt, die hij tot aan zijn dood heeft bijgestaan in het laatste hoofdstuk van zjjn boek getiteld: „De anatomie van de moed": „Maar, als wij zijn heengegaan zal hij wellicht worden herdacht als de man, die, meer dan enig ander in de wereld van heden, op majestueuze wijze uiting gaf aan de onoverwinnelijke geest van een natie. Ik ben meer dan eens in zijn tegenwoordigheid geweest, toen hem nieuws bereikte van verpletterende te genslagen, en in mijn binnenste begon ik hem te beschouwen als onoverwinne lijk." Wj dachten ook aan wat hij op 33- jarige leeftijd zei tot een vriendin: „Wij zijn allemaal wormen. Maar ik geloof dat ik een glimworm ben." Hij was een glimworm. Hij gloeide. Zelfs zijn vele vijanden beseften dit. Niet voor niets nam de koningin van Groot-Brittannië het besluit zonder precedent om per soonlijk de rouwdienst bij te wonen. Meer dan 300.000 mensen schuifelden in de drie dagen voorafgaand aan de be grafenis voorbij aan de lijkbaar. Wach tend bij dag en bij nacht, soms twee uren lang in bittere koude op het voor recht gedurende enige seconden het hoofd te mogen buigen en wellicht een gebed te zeggen voor de grote dode. En Toen de klagende doedelzakken zwe gen, en een militaire muziekkapel de laatste muziek ten gehore bracht tijdens de overtocht van de sloep Havengore over de Theems, hebben wij, en anderen met ons, dankbaar geglimlacht. Chur- chil had zelf zijn wensen te kennen ge geven omtrent de wijze waarop hij be graven wilde worden. De laatste muziek welke weerklonk over de golven van de Theems was het lied: „Rule Brittannia, Brittannia rule the waves". Zijn jongens achtig gevoel voor humor was hem bij gebleven tot aan het einde.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1965 | | pagina 7