de demons tralie in RMterdom Eisen o.a. f 140 loon, vijfdaagse, drie weken vakantie 3 banend op straat in F erneuzen [%s Bernhard Nt in Spanje Koningin over en onder Maaswater Gedood bij ontwijken van kat Ds. King in cel Speculaties rond geheim Sovjetbezoek aan Kadar Thuis best!', spiegel voor verliefden 05' Affaire Muller- li mw voor de KUUREN VERNIEUWEN strafcommissie Prinses Gracia heeft dochter Griekse prins trouwt met burgermeisje Van Brienenoord- brug geopend; metro bezichtigd Bestuurder met auto in sloot Optocht zonder vergunning voor van alle leeftijden Max Reinhardt- collectie gaat naar Israël Dik,sdac :j(JOR CHLOOR Lichte nachtvorst 2 FEBRUARI 1965 12 pagina's 56ste JAARGANG No. 15970 e-éa^chauffeurs lieten het ij» afweten om tijd te b°en voor hun demonstra ties. 2$ 2 febr. (Rtr.) Prins W' rNeet hier gisteren per vlieg- h' h 9 a^?men. Een woordvoerder C Ijk hi?1bassade heeft meegedeeld CSbs y»,0111 een privé-bezoek gaat. aj aan een jachtpartij deel- lns Bernhard is reeds ver balen op jacht geweest in «etf- aatste maal in de afgelo- De koningin wandelt over de zojuist door haar geopende Van Brienenoordbrug. Links mr. Klaasesz, rechts minister Van Aartsen. De Zwolse vierling Kiffers wordt zaterdag 22 jaar. Boven Riny en ETly, onder Han en Dorothee. HET DAG BI AD Ou^Q Üe Maasbode N.V., directeur: W. C. H. Leijdeckers: Algemeen hoofdredacteur: Albert Welling: Adj. hoofdredacteur: Paul Kropman. Kantoren Rotterdam: Kortenaerstraat 1, telefoon 135270, postbus 723, giro 590948; Gouda: Lange Tiendeweg 23, telefoon 3600, giro 590947; e I>elft 97, telefoon 23441 en 23792; giro 590944, Schiedam: Dam 18, telefoon 266152, giro 590943; Vlaardingen; Ooster straat 14 B, telefoon 2539; Dordrecht: Wijnstraat 147, tel. 6121, giro 590946. Abonnementsprijs: i 9,90 per kwartaal, f 3,35 per maand en f 0,78 per week. Taxichauffeurs Villen van fooi - - - fV ^V'I\ V .1 1 1 A /V/JV >ru¥v' ie of. 2 febr. Een sterke 'in» die gisteren boven Terneu- V^do'pt vonK de mensen op straat 'il g voor de mond te houden, p nen over hun wangen lie- ,H( tiede windrichting vermoedde H 6»'o,?lepo,itie> die klachten over KL tnn d'einiei"g ontving, dat de oor- :Vv ,,kst worden gezocht bij een :h?eh»nern'sch bedrijf in de Nieuw A te ^.Polder. Dat bleek niet het (i-r, Je *s het vermoeden gerezen, o vjih 2}°°rtucht afkomstig zou kun- een passerend schip. Naar Meedeelde, zal zij eerst een ho» 'hstellen als de chloorlucht t> eens zal voordoen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, 2 febr. Koningin Juliana drukte op de knop en de 51 meter lange opstaande klap daalde langzaam naar de pijler. Op de Nieuwe Maas begonnen de boten te loeien en lange files automobielen op de omlig gende verkeerswegen wachtten met snerpende claxons. Knallend vlogen vuurpijlen de lucht in en en een stroom van vonken daalde neer van de brug boog, waarop vuurwerk was aange bracht. En daarmee was gistermiddag Europa's grootste boogbrug, de Van Brienenoordbrug, in gebruik genomen. Aan deze gebeurtenis was een bijeen komst voorafgegaan in de grote zaal van de nabije Van Ghentkazerne van het Korps Mariniers, waar de koningin werd ontvangen en begroet door een grote schare autoriteiten, onder wie het gehele gemeeentebestuur van Rotter dam en tal van topfunctionarissen van het ministerie van Verkeer en Water staat en van Rijkswaterstaat. Minister Van Aartsen hield een rede waarin hij tal van aardige geschiedkundige elemen ten had gevlochten. Zo herinnerde hij aan het oude, nog steeds varende Kra- lingse veer de bescheiden „buur man" van de brug in 1333 al be- kend en nog steeds varende voor voet gangers en wielrijders die niet over de Van Brienenoordbrug mogen. Op het Katendrech'tse veer, waarvan de „eeuwi ge" erfpachtscanon voor 150 door het voortvarende Rotterdam in 1849 werd af gekocht, werden jaarlijks 1600 rijtuigen overgezet. Nu maken per dag 80.000 motorrijtuigen van de Maastunnel ge- brug gedacht, behalve aan een perma- scherpe tegenstelling tot de officiële opening van de Van Brienenoordbrug stond de opening van de Maastunnel op 14 februari 1942, in volle oorlogstijd. Toen merkten drie Charloise belhamel- tjes dat de toegang vrij was. Met zijn drieën zijn ze toen als eersten door de tunnel gegaan... Na minister Van Aartsen voerde de commissaris der koningin in Zuid-Hol land, mr. J. Klaasesz nog het woord. Hij zei onder meer: „Aan alles is bij de brug gedacht, behalve om een perma nent bezette E.H.B.O.-post". De verlich ting geschiedt met natrium en „er is evenveel natrium boven de brug als in het water eronder". Men kan dank zij de brug, in het doorgaand verkeer thans Rotterdam links laten liggen, „iets wat volgens de Rotterdammers de autoriteiten in Den Haag al gerui me tijd doen", aldus mr. Klaasesz in de „one man show" die men van hem wel min of meer had verwacht. Ten slotte uitte hij kritiek op de naam van de brug, omdat de heer Van Brienen, naar wie de brug is genoemd, oud-bur gemeester van Amsterdam was Mis schien, zei mr. Klaasesz, ware de sug gestie van een ingezonden stukkenschrij- ver in overweging te nemen, de brug naar Churchill te noemen. De koningin begaf zich na de druk-op- de-knop bij de opening gevolgd door de genodigden over de brug naar de linker Maasoever, waar een grote me nigte langs de wegen haar verwelkom de. Na de officiële plechtigheid maakte het verkeer reeds druk gebruik van de nieuwe oeververbinding. Een wandeling door het onder-water gedeelte van de metro tot ongeveer halverwege het nu aangelegde deel, vormde het hoogtepunt van het be zoek van de koningin aan het Metro station Leuvehaven „en omgeving" na de opening van de brug. Bij haar komst daar, tegen vijf uur, werd zij begroet door onder anderen ir. J. A. C. Tillema, hoofddirecteur van gemeen tewerken. Na een korte uiteenzetting bij een tekening, waarop onder meer de oost-west-lijn in stippellijn was aan gegeven, werd het station bezichtigd, waarna in de toegangshal de onlangs in première gegane metro-film werd vertoond. Nadat de cineast Peter Al- semgeest, die deze film vervaardigd heeft, aan de koningin was voorge steld, ving de wandeling „onder wa ter" aan. De oostrvvest-verbinding was inmid dels nogmaals ter sprake geweest, toen een tekening van het Station-Beurs werd getoond, waar immers de eerste middenmoot van deze Hjn reeds wordt gelegd, om deze overstapgelegenheid straks alvast gereed te hebben. Had burgemeester mr. G. E. van Walsum eerst laten blijken, dat die „stippellijn" verre toekomstmuziek is, waarvan de plannen nog nauwelijks rond zijn, nu bleek dat men er al aan het bouwen is. „U bent al aan het bouwen en er is nog niets beslist zo vroeg de konin gin om nadere uitleg. Burgemeester Van Walsum beloofde de koningin die uitleg later te geven. ROTTERDAM, 2 febr. Ruim hon derd taxichauffeurs hebben gistermid dag voor het Centraal Station een de monstratie gehouden voor een betere salariëring. Precies om vijf uur bega ven de chauffeurs zich van de binnen plaats van het station, waar doorgaans de zogenaamde blokbandtaxi's opge steld staan, naar de voorzijde van het station, waar zij hun spandoeken ont vouwden en hun protest-borden opsta ken. Deze borden maakten in de eerste plaats duidelijk, dat er tot zes uur voor het station geen taxi te krijgen zou zijn. En voorts waar hun actie precies om begonnen is. De voor naamste leuzen waren: „Wij zijp geen vakarbeiders, maar bedelaars". „Wij eisen een menswaardig loon net als alle arbeiders", „Weg met het fooiênstelsel" en „Wij hebben een bruto-loon van 52 gulden". Aanvankelijk wist de politie niet goed wat zij met de demonstranten aan moest. Een van de posten voor het station vroeg versterking. Toen die arriveerde en er een vechtpartij rond de spandoeken dreigde te ontstaan bleek dat de organisatoren de situatie goed in de hand hadden. De heer L. van Os, die ruiterlijk toegaf dat er geen vergunning voo. de protestactie was gevraagd om riet het risico te lopen dat deze zou worden verboden, klom op een set postzegel-automaten en verklaarde de actie voor volkomen geslaagd. Hij verzocht daarna de chauffeurs een hoera uit te brengen op de politiemannen, die weliswaar hun plicht moesten doen, maar de zaak niet op de spits wilden drijven. Het hoeraatje kwam weliswaar niet van harte maar het kwam toch. Toen de heer Van Os de demonstranten een maal zover had, was het een klein kunstje hen terug te leiden naar de binnenplaats van het station. Hier hield hij, nu op een taxi staande, een korte toespraak, waarin hij voor een groot publiek nog eens duidelijk maakte, wat de Rotterdamse taxi-chauffeurs willen. De eisen van de taxi-chauffeurs ko men op het volgende neer. Zij willen een bruto-loon van 140 gulden in de week, verhoogd met tien procent pres tatie-toeslag van het „opgereden geld", zij willen bovendien voor een weekend dienst een extra toeslag van tien gul den. Zjj willen voorts een vijf-daagse werkweek met een vaste dienstrege ling. En ook drie weken vakantie, waarvan twee aaneengesloten met vier procent vakantietoeslag vóór de vakantie te betalen. Daarnaast willen zij twee procent kerstgratificatie, in de c.a.o. vastgelegd. Tenslotte willen de taxi-chauffeurs in de advies- en straf- commissie in hun bedrijfstak vertegen woordigers uit de bedrijven zelf. Het brutoloon van de gemiddelde ta xi-chauffeur bedraagt nu ongeveer 85 gulden. Dit komt tot stand uit een ba sissalaris van 48 gulden zestig, acht (Vervolg op pagina 6) iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiimiii (Van onze correspondenten) LEEUWARDEN, 2 febr. De 37 jarige meubelmaker K. van der Zee uit Loosduinen is gistermorgen om streeks kwart voor elf op rijksweg 43 om het leven gekomen, toen hij tracht te met zijn Volkswagen een dode kat te ontwijken. Het ongeluk gebeurde bij Schettens, niet ver van Bolsward. Door de plotselinge uitwijkmanoeuvre raak te de heer Van der Zee de macht over zijn stuur kwijt, waardoor hij in een slcot reed. Het slachtoffer kwam met een snel heid van ruim honderd kilometer uit de richting van de Afsluitdijk. Eerst stuurde hp naar links, toen scherp naar rechts; bang dat hjj in de rech- terberm terecht zou komen, stuurde hij opnieuw naar links, hetgeen door de te hoge snelheid niet mogelijk was. De heer Van der Zee kwam half on der het voertuig terecht en verdronk voordat hulp kwam opdagen. (Advertentie) SELMA, 2 febr. (Rtr) De Ame rikaanse negerleider. Nobelprijswin naar en predikant ds. Martin Luther King is maandag, samen met om streeks 300 andere negers gearresteerd toen zij in optocht op weg waren naar het gerechtsgebouw van Selma, waar zijn aanhangers zich als kiezers wilden laten registreren. De politie grondde de arrestatie op overtreding van het verbod van het houden van optochten zonder vergunning. Tevoren was de deelnemers gelast zich in kleine groep jes te verdelen, hetgeen ds. King wei gerde. Ds. King leidt op het ogenblik In Selma, in de staat Alabama, een cam pagne om het verzet tegen het verlenen heidswege tegen het verlenen van stemrecht aan de negerbevolking te breken. (UPI) Nadat us. King een uur in de gevangenis had gezeten, werd hij vrijgelaten zonder dat een aanklacht tegen hem werd ingediend. Maar hij werd opnieuw ingerekend toen hij geen gevolg gaf aan een bevel van de poli tie om te vertrekken. De nieuwe ar restatie werd verricht nadat hij voor het stadhuis een gesprek was begon nen met journalisten. Kings jongste ar restatie is de eerste sedert hij onlangs de Nobelprijs voor de Vrede in ont vangst heeft genomen. Ds. King weigerde vrijlating op borg tocht die hem werd aangeboden. De zaak van de gearresteerde negers zal op 15 februari voorkomen. Tot dan zullen zij in de gevangenis moet-n blijven. De hoogste straf waarvoor „e betogers in aanmerking komen is 180 dagen opslui ting en een boete van honderd dollar. fleXaj Jongbloed Perzlë krijgt van de Verenigde Staten 100 supersonische straaljagers van het type Northrop F-5. De eerste dertien toestellen zijn in Teheran aan gekomen. (Rtr) Irak en West-Duitsland hebben een cultureel verdrag gesloten. (Rtr.). 25 nu Verenigde Staten Gouverneur Nel son Rockefeller van de staat New York heeft in een begrotingsboodschap voor gesteld de belasting op een pakje siga retten van vijf tot tien dollarcent te verhogen. De gouverneur wees op de behoefte aan inkomsten van de staat en „het potentiële gevaar voor de ge zondheid dat aan roken verbonden is." (Reuter). MOSKOU, 2 febr. (AFP) Er zijn nogal wat speculaties rond een onver wacht en geheim bezoek, dat de Sov jet-partijleider Breznjev, vergezeld van het lid van het partijpresidium Pod- gorny gedurende drie dagen gebracht heeft aan de Hongaarse communis tische leider Janos Kadar in Boeda pest. Men wil deze reis, waarvan tevoren niets bekend was gemaakt en waar over men pas vernam, nadat beide Russen weer thuis waren, in verband brengen met moeilijkheden in de Co mecon, de EEG-tegenhanger van de „Sovjet-satellieten". Roemenië, Polen en ook Hongarije doen de laatste tijd alle moeite de teugels, welke hun eco nomieën binden aan die van de Sovjet- Unie, zo los mogelijk te makes. MONTE CARLO, 2 febr. (UPI) Prinses Gracia van Monaco heeft gis termiddag het leven geschonken aan een dochter. Er weerklonken 21 saluut schoten. Het is het derde kind van prins Rainier en prinses Gracia die in 1956 in het huwelijk traden. Het Mone- gaskisch prinselijke paar heeft een dochter die op 21 januari 1957 werd geboren, prinses Caroline, en een zoon die op 14 maart 1958 het levenslicht aanschouwde, prins Albert. Het com muniqué dat door het paleis werd uit gegeven luidde: „Om 1700 uur werd prinses Stépha- nie-Marie-Elizabeth geboren. Zjj woog 3 kilogram en zij was 50 centimeter lang". UTRECHT, 2 febr. In Utrecht heeft gisteravond de straf commissie van de KNVB ue schch'Hftaire Mnller- Jongbloed onderzocht. Dit onderzoek vond plaats naar aanleiding van de klacht, die het bestuur van Ajax in diende, nadat Muller bad geklaagd, dat de DWS-doelman Jongbloed hem tijdens de hoofdstedelijke derby discrimi nerende taal naar het hoofd zou heb ben geslingerd. Het bestuur van Ajax, dat al meer van dergelijke klachten van zijn spelers had vernomen, besloot aan het gescheld paal en perk te stellen en diende een offi ciële klacht bij de KNVB in. Gisteravond is de strafcommissie begonnen deze moeilijke zaak uiteen te rafelen. Zowel van de zijde van DWS als van Ajax werd een aantal getuigen gehoord. Tot een uitspraak kwam de strafcommissie evenwel nog niet. Die mag een dezer dagen verwacht worden. ATHENE, 2 febr. De 26-jarige prins Michael van Griekenland, een neef van koning Constantijn, treedt zondag in Athene in het huwelijk met de 25-jarige Marina Karelia, dochter van een textielindustrieel. Koning Constantijn zal op het huwelijk van zijn neef in de kapel van het zomer paleis in Tatoi getuige zijn. Het zal worden ingezegend door archimandriet Ierobymos Kotzonis, in tegenwoordigheid van enkele genodigden, onder wie de premier. Prins Michael is een talentvol kunst schilder en theaterontwerper. Voor de huwelijksvoltrekking plaatsvindt zullen drie recepties worden gehouden voor vrienden van het paar. Door het huwelijk met Marina zal Michael zijn rechten op de Griekse troon verliezen. Het paar zal zich in Athene vestigen. TIK WEET ZÉKER PAT dat d/no I GRRfZ, ONZJNi j>- heh-heh/ IAAT ME N/ET IACHEN... TE ZWAAR VOOR JE/S, JACK. KUK NOU Verwachting tot woensdagavond: (opgemaakt 11.15 uur) Overwegend droog weer met binnen- drfivende wolkenvelden en plaatse lijk mist. Zwakke veranderlijke wind, maar in het noorden van het land matige noordwestelijke wind. Van nacht in het binnenland overwegend lichte vorst, morgenmiddag tempera turen over het algemeen enkele gra den boven het vriespunt. WOENSDAG: zon: 08.17-17.31 maan: 09.34-19.21 AMSTERDAM, 2 febr. De produ cer en regisseur Gottfried Reinhardt en zijn broer Wolfgang hebben de zeldzame Max Reinhardt-collectie bestaande uit souffleursboeken produc tienotities, journaals en dagboeken geschonken aan het Chaim Weizmann instituut in Rehovot, Israël. De collectie eerst eigendom van wjjlen Marilyn Monroe, die de verza meling twaalf jaar geleden op een vei ling in Beverly Hills kocht heeft een waarde van circa vijftigduizend dollar.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1965 | | pagina 1