i, Ondanks roem en servituut uit 1576 MALIEVELD" i GEVAAR Ramp bedreigt klerken, hondenbezitters circus en voetbalsport Griep... En Regeringssteun voor hulp projecten in ontwikkelings gebieden slechts beperkt in beginperiode Krapp bouwt fabriek in Polen VUILE WAS VAN TIENER Bloem en - dessin AEG Definitie M Stapel grapjes AEG stoom Akkoord inzake piratenzenders spoedig gereed Particuliere organisaties worden betrokken bij goedkeuring projecten Weet-je-mode weetje Nieuw voor Italië vrouwen bij de rechtelijke macht Negende baby- en kleuter vakbeurs te Hilversum Wat kinderen ervan zeggen] Parkachtig" Rijken kan nog ^makkelijker Abr stoom strijkijzer e,ien bijl gevonden Onrust Spiritusdrinkers f 48,- Geen invochten strijkijzer Uetofo&MiA c/> Staatssecretaris Diepenhorst in Tweede Kamer: Psychopaat met proef verlof na overleg met slachtoffer Grote belangstelling voor Teleac-cursus WOENSDAG 3 FEBRUARI 1965 PAGINA 5 de Malieveld als plaats voor historische huldiging van ln9in Wilhelmina in 1918 de koningin prinses Juliana. en Haag, let op uw zaak" t Woordraadsel. (Door PIET VAN DER EIJK) Een groot weiland in Den Haag, enerzijds grenzend aan het Haagse Bos, ander zijds aan de binnenstad, zal ver moedelijk binnenkort worden be stemd tot parkeerterrein voor auto's. Het bericht als zodanig zou hiermee af kunnen zijn, als dat weiland niet Malieveld zou heten, een terrein, waarop zich gedurende eeuwen behalve vele onbelangrijke, ook belangrijke gebeurtenissen hebben afgespeeld. De plannen, die wat ons betreft gerust „snood" genoemd mogen worden, zijn op dit ogenblik nog niet geheel rond; het veld is rijks eigendom, het staat op de voor lopige monumentenlijst en er rust een servituut op uit 1576 dat zegt dat „bosch ende warande van den Haege sal blijven tot alsucken ge- bruijck, ende service als 't van ouden hercommen heeft gestaen". Het Malieveld, is vroeger vooral de plaats geweest waar zich militaire gebeur tenissen afspeelden: onstui mige manoeuvres, indruk wekkende parades en stem mige plechtigheden. De foto laat een beëdiging van offi cieren zien in 1910. geen natte persdoeken Rillerig? Onprettig? Pas dan op voor griep! Neem direct 2 'ASPRO's, 'ASPRO' bevat alles om een opkomende griep snel en doeltreffend te bestrijden. De mooiste tassen en koffers zijn van Skai. De mooiste meubels zijn bekleed met Skai. iüii Nagels bijten, ook zo'n slechte gewoonte, die véle tieners et- op na houden. Duizend kleine bloemetjes op een jurk maken al een beetje lente. Met schoenen van de- zélfde zwarte zij en hetzelfde fleurige dessin breekt de zon hélemaal door. makkelijke oplossing. Op het Malieveld leert half jong Den Haag van oudsher op een schoen en een slof voet ballen, kantooremployé's komen hier tussen de middag hun portie zon ha len, velen laten hier 's avonds hün (ras-)hond dollen, hier worden vliegers opgelaten, hier vinden ballonopstijgin gen plaats, hier vinden kermis en cir cus hun ideale standplaats. Onbelang rijke zaken misschien, behalve voor de velen die het aangaat. f/ De wethouder, die de historische last op zich neemt om na zoveel eeuwen het Malieveld aan zijn bestemming te onttrekken, mr. A. J. Dankelman, heeft geprobeerd de pil te vergulden door aan te kondigen dat er ruim bomen geplant zullen wor den, zodat het terrein een „parkach- tig" aanzien krijgt. Hoe groot het Malieveld ook mag zijn, ook dit veld zal eens met auto's dichtslibben, wan neer er niet eerder oplossingen zijn gevonden in de vorm van parkeerga rages. Ook in dat geval zijn er nog moge lijkheden, waarop reeds nu regeren is vooruitzien gewezen kan worden: de hertenkamp (de dieren eraf, wat heb je aan die op vreters), opheffing van het tot dan geldende parkeerver bod op het Lange Voorhout, waarbij ook de schelppaden gebruikt kunnen worden (afsluiten voor voetgangers, wat hebben ze er te zoeken), terwijl ook de Ridderzaal als (overdekte) par keerplaats gebruikt kan worden (Die zaal is immers toch maar een paar dagen per jaar bezet). (Advertentie) N^TErWoLde, 3 febr. Bij ^^aamheden is hier een bijl fch©0,r§steen opgedolven. Volgens de i5-0no^isclle dienst dateert deze bijl li^ Gro 2-°O0 voor Christus. De bijl is Niit^^Slist; 2. doolhof; 3. plezier; 4. '•ie^6 rang; 5. monster; 6. Jaarlijkse van padvindersleiders en Nederlands waddeneiland. Ve streePies: groots kunstwerk van i, Oerstaat. Alle gemeentelijke plannen kunnen dus, afgezien nog van de rechtsgeldig heid van deze oude „acte van redemp- tie", door het rijk zonder veel omslag worden .tegengehouden. Het zier er niet naar uit dat dit zal gebeuren: de gemeente stelt in het vooruitzicht het Lange Voorhout parkeervrij te maken wanneer het Malieveld beschik baar komt voor het parkeren van au to's. En voor die ruil schijnt de staats secretaris drs. L. van de Laar, die Monumentenzorg onder zich heeft, wel iets te voelen, want het Voorhout zal daardoor veel terugwinnen aan schoon heid. Voor zover het het Voorhout be treft dus alleszins een plezierige ont wikkeling, al kan de oplossing het Ma lieveld op te offeren toch nauwelijks bevredigend worden genoemd. Wanneer men in de oude stukken na leest met welke onvoorstelbare zorg de gemeentelijke overheden in de loop der eeuwen hebben gestreden voor de handhaving van de ongereptheid van het Haagse bos, dan is het wel bijzon der duidelijk hoe gemakkelijk de hui dige gemeentelijke overheid het zich maakt. Een kleine vierhonderd jaar geleden was de situatie juist anders om: de vergadering van de Staten van Holland verordonneerde dat het bos ge kapt moest worden om de oorlogskas zodoende weer wat te kunnen bijvul len, waar schout en schepenen zich juist met hand en tand tegen verzet ten. Zij verzonden dwingende smeek schriften, die echter de ramp niet le ken te kunnen keren. Dank zij bemid deling van prins Willem kon de zaak geregeld worden, zij het ten koste van financiële offers van 's Gravenhage. Financiële offers zouden ook anno 1965 de aantasting van het Haagse bos kun nen voorkomen, maar daartoe lijkt men niet bereid. Het Malieveld zou namelijk gespaard kunnen blijven, zo als ook de Londenaren hun Hyde Park spaarden, door de aanleg van een on dergrondse parkeergarage. De penibe le financiële positie van de gemeente, die genoegzaam bekend is, zal een ar gument zijn waarmee op gemakkelijke 1 >wPt0ssiNG VAN 2 FEBRUARI 1- paprika, eb; 2. fusie, LK JA 4 m+moorfpr. fi Ott. nok a Pf, rolstoel; 2. auditie; 3 riem. sub, MO; 5. Iepen, ulaan; 7. Alaska, aal; 8. kat, rats; - tbn; lo. bedroefd, tjs. 4. ritmeester; 6. Ott, nok >e; 7. secuur, ASF; 8. oblaat; 10. email, bij: 11. la, one, ons. wijze deze oplossing afgeweerd worden. kan Het raadslid drs. Wilzen heeft on langs gezegd dat er „onrust is onder de Haagse burgerij" door de plannen met het Malieveld en zijn collega raadslid de heer H. Happel verklaarde dat „het Malieveld leeft in de harten van de meerderheid van de bevolking" maar afgewacht moet nog worden of Den Haag in opstand komt wanneer het Malieveld de automobilisten als par keerplaats wordt aangeboden: het veld wordt wel voor vele doeleinden ge bruikt, maar zo individueel dat de en kelingen vermoedelijk hun protest bij voorbaat al verloren moeite achten. De geschiedkundige vereniging „Die Haghe" heeft inmiddels al wel van zich laten horen en erop aangedrongen „de ongerepte staat van het Malieveld, me de gezien in historisch perspectief, te handhaven". De Maliebaan, deel uitmakend van het „Bosch van den Hae ge" komt op de oudste kaar ten van Den Haag al voor. In het begin van „Die Haghe" werd dit deel van het bos door de graaf ge bruikt om er „den bal te slaan". Later werd het de „palmaliebaen", waar een spel gespeeld werd dat wellicht de voorloper was van het golfen. In de Franse tijd werd het Malieveld een legerplaats, waar tot ongenoegen van de patriotten groot scheepse wapenoefeningen werden gehouden en ook in de grote ge- neraalstent luisterrijke feesten. Aan de tucht van de soldaten ont brak nog al eens wat, getuige het feit dat er verscheidene in het aan grenzende bos werden terecht ge steld. Later werden er onstuimige manoeuvres gehouden van de Hol landse gardes en vond er de wapen schouw plaats van de schutterij. Tot vlak voor de wereldoorlog werden er nog militaire plechtigheden, zoals be ëdigingen, gehouden. De spiritusdrinkers, die hier op het veld hun roes plachten uit te slapen, moesten dan voor korte tijd hun wei nige biezen pakken. Talloze gekke ge beurtenissen en emotionele bijeen komsten vonden er plaats. Het was liier dat in 1918 de paarden voor de koets van koningin Wilhelmina werden uitgespannen door een enthousiaste menigte, van hier steeg in 1934 een „autogirovliegtuig" op. Afgezien van de historische aspec ten, staan er ook actuele recreatie-be langen op het spel. Terwijl enerzijds allerwege studie, mankracht en geld worden ingezet om het recreatie-are aal te vergroten, wordt hier een prach tig gebied opgeofferd aan een te ge- (Advertentie) (Advertentie) m (Var inzr parlementaire redacteur) DEN HAAG, 3 febr. Het is nog maar een kwestie van enkele dagen en de Europese overeenkomst tegen pira tenzenders kan aan de ministerraad ter tekening worden voorgelegd. Daarna volgt het gebruikelijk aanbieden van de overeenkomst aan het parlement ter ratificatie. Hierbij wordt de procedure van een wetsontwerp gevolgd. Het ver drag "s tien dagen geleden in Straats burg ter ondertekening opgesteld. Er is dus geen reden om te spreken van achterstand, aldus minister Luns gis teren in de Tweede Kamer. De minister heeft mr. Blaisse (KVP) geantwoord, dat bij de'hangende finan ciële onderhandelingen met Indonesië geen sprake is van de bedoeling van de regering bij vergoedingen de belan gen van personen of ondernemingen achter te stellen bij die van de Neder landse schatkist. Het effect van het uittreden van Indonesië uit de Verenig de Naties staat niet in verband met het akkoord, dat Indonesië in 1962 plech tig met Nederland heeft gesloten. De minister vertrouwt er dan ook op, dat dit zal worden nagekomen en dat de bevolking van West-Nieuw-Guinea uiterlijk 1969 een uitspraak zal kunnen doen uit hoofde van het zelfbeschik kingsrecht. Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 3 febr. De particuliere organisaties op het gebied van de ont wikkelingshulp zullen aan de tafel zit ten met de ambtenaren van Buiten landse Zaken, wanneer wordt beoor deeld welke projekten wel en welke niet in aanmerking komen voor de fi nanciële steun van de regering. Staats secretaris Diepenhorst heeft dit giste ren in de Tweede Kamer medegedeeld. Een belangrijke geruststelling voor de organisaties was ook, dat de beperking die de regering reeds eerder heeft ge steld bij het toekennen van deze finan ciële hulp, alleen geldt voor de experi mentele beginperiode. Een van die maatregelen is dat de steun alleen be trekking kan hebben op kapitaaluitga ven. Mej. mr. De Vink (KVP) heeft de staatssecretaris erop gewezen dat voor het doel waarvoor deze projecten worden opgezet uitbetaling van Ionen nog veel belangrijker kan zijn. Dr. Die penhorst zei: „Wij behouden ons volle dig de vrijheid toe deze voorwaarden naargelang de ervaring ons dat leert, aan te passen. Zij zijn dus niet onaan tastbaar." De voorwaarden die van socialis tische zijde reeds eerder zijn gesteld voor deze medefinanciering van parti culiere projecten, werden nog eens opgesomd. Dat de steun niet alleen voor missie en zending moet worden gegeven, was geen nieuws meer. Mr. Geelkerken (AR) zei onomwonden: „De christenen stellen er een eer in de verkondiging van het Evangelie zelf te verzorgen zonder de steun van de overheid". Minister Luns heeft de staatssecreta ris gesteund bij de afwijzing van de eis van de P.v.d.A., dat de regering nu reeds met grotere bedragen voor de ontwikkelingshulp op tafel zou komen. „Staatsrechtelijk onmogelijk", was het antwoord. „In ieder begrotingsjaar moet dit opnieuw worden vastgesteld en afgewogen." Dr. Diepenhorst heeft nog meegedeeld fiWKHaüii DEN HAAG, 3 febr. In overleg met diens echtgenote was proefverlof verleend aan de Vlaardinger die enige tijd geleden, daags na zijn ontslag uit een psychiatrische inrichting zijn echt genote om het leven bracht. A'dus mi nister Scholten, mede namens staats secretaris Bartels, in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid Berkhouwer (V.V.D.) De be windslieden voegen hieraan toe. dat de behandelende geneesheer verbonden aan de betrokken inrichting de huisarts telefonisch op de hoogte heeft gesteld van de toestand van de patiënt en van het Voornemen diens verblijf in de in richting te beëindigen. Na de levensberoving van zijn echt genote is het proefverlof van de man beëindigd en is hij opnieuw in de in richting opgenomen. Op 12 november is hij als genoegzaam hersteld uit de in richting ontslagen. Omtrent dit ontslag is tevoren overleg gepleegd met de of ficier van justitie te Rotterdam, op wiens vordering de betrokkene in aan sluiting aan het ontslag in voorlopige hechtenis is gesteld. De bewindslieden menen dat hieraan geen andere gege vens ter opheldering van de gang van zaken behoeven te worden toegevoegd. dat ziekenhuizen niet zijn uitgesloten van de medefinanciering door de overheid. Vast moet wel staan dat zij te zijner tijd in de handen van de bevolking zelf zullen overgaan. Dan wordt voldaan aan de voorwaarden, dat overdracht van kennis en ervaring en het bevorde ren van de sociale en economische groei van de betreffende landen voorop moet staan. De reacties op deze mededelingen wa ren zeer verschillend. De KVP bracht de staatssecretaris dank voor de toe zeggingen maar van socialistische zij de kreeg hij te horen dat hjj een a-po litieke wjjze van behandelen had toege past. Hjj zou te zijner tijd daarover met de Kamer wel moeilijkheden krij gen omdat hij geen hogere bedragen voor de ontwikkelingshulp in het alge meen had kunnen noemen. De staatssecretaris heeft nog meege deeld, dat de oprichting van de organi saties waarin het Jonge Vrijwilligers Program (overheid) en het Jongeren Vrijwilligers Korps (particulier) zullen gaan samenwerken, voor de deur staat. De ontwerpstatuten moeten alleen nog worden goedgekeurd. Hij zei ook ter geruststelling dat bij de dienst van het JVP thans weer allen aan het werk zijn. De beoordeling is wel wat pessi mistisch geweest, zo stelde de staats secretaris. WASHINGTON, 3 febr. (AFP) De Westduitse firma Krapp zal dit jaar beginnen met de bouw van een eerste fabriek in Polen, in samenwerking met de Poolse regering. Dit heeft Berthold Beitz, directeur-generaal van Krapp, die op het ogenblik in de V.S. is, te kennen gegeven. De fabriek komt waarschijnlijk ten oosten van de Oder- Neissegrens te liggen. Krapp zal de industriële uitrusting leveren, de tech nische kennis en het leidinggevend per soneel. Beitz heeft voorts te verstaan gege ven, dat noch de regering in Bonn noch Amerikaanse functionarissen met wie hij heeft gesproken, bezwaren hebben geuit tegen het project. Als in dustrieën die in Polen zouden kunnen worden gevestigd noemde Beitz die voor de produktie van versnellingsbak ken voor auto's. (Van onze onderwij sredacteur) DELFT, 3 febr. Voor de cursus .Moderne onderwijsmethoden en didac tiek", waarmee de televisie-academie 10 februari een begin maakt blijkt een verrassend grote belangstelling te be staan. Voorafgaand aan de onderwusuitzen- ding verzorgd Teleac op 10 februari een EHBO-les. HEERLEN, 3 febr. In de Maria Gorettistraat in Kerkrade is gisteren de zes-jarige Stefan Loopik veronge lukt. Het kind had zich vastgegrepen aan een laadbak van een rijdende ta kelwagen. Het viel er af en kwam on der de wielen terecht. „Wie durft zo'n broek nu te ko pen of cadeau te doen? Het is ge woon beledigend!" hebben verschei dene boekverkopers gezegd toen hun het boek „Wie zei dat we zo schoon zijn?" van Miep Diekmann werd aangeboden. Het is inderdaad pre cair, het onderwerp dat de schrijf ster aansnijdt. We hebben het niet graag over onze persoonlijke hygiëne en we vinden het helemaal verve lend wanneer iemand ons vertelt, dat er iets aan mankeert. En er mankeert veel aan, zo wordt ons duidelijk uit dit boek, dat Miep Diekmann in opdracht van de Stich ting ter bevordering van Hygiënische Gewoonten schreef. Met talloze voor beelden en kleine enquêtetjes illus treert de autrice dat wij lang niet zo proper zijn als wij het doen voor komen. Het boek is geschreven voor tieners, in hün taal, zonder doekjes erom te winden, recht op de man af, zoals zij zeif dat zo graag willen. Alle mogelijke onderwerpen komen aan de orde. Van tandenpoetsen, voe ten wassen, baden, onderkleren, hand-, huid- en haarverzorging tot nagelbijten, roken, slapen en de hy giëne bij menstruatie toe. Enkele hoofdstukken zijn gewijd aan hy giëne in het verleden. Daar kunnen we nu smalend om lachen. Maar over vijftig jaar zal de volgende ge neratie ons uitlachen, dat staat na het lezen van „Wie zei dat we zo schoon zijn?" wel vast. Hoewel het boek bestemd is vopr tieners, zouden we het toch vooral in de aandacht van de ouders wil len aanbevelen. Zjj zijn het immers die hun kinderen het gevoel van pro perheid moeten bijbrengen. Niet vroeg genoeg kunnen ze daarmee beginnen. Wordt het met de hygiënische ge woonten al van jongsafaan niet zo nauw genomen, dan komt er later zeker niets meer van terecht. Hier mee willen we niet beweren dat de „vieze" tieners hun geval als hope loos kunnen beschouwen, want ook de meest verstokten zullen de vieze haren te berge rijzen bjj het lezen van dit boek van Miep Diekmann, waarin zjj niet alleen wantoestan den signaleert, maar tevens door het geven van waardevolle tips het llJIlilllllllllllllllllJlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllR (Advertentie) LET VOORAL OP DIT ETIKET nodige doet om de juiste gewoontes aan te leren en de slechte uit te bannen. „Wie zei dat we zo schoon zijn?" door Miep Diekmann is voor- en uitgegeven bij H. P. Leopolds, zien van illustraties van Otto Dicke Den Haag. (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 3 febr. Voor het eerst zijn in Italië acht jonge vrouwen, al len twintigers, toegelaten tot de rech terlijke macht. Twee hunner stammen uit noord-, twee uit midden- en vier uit zuid-Italië. Over twee maanden zul len zij beëdigd worden en naar de re gels van de wet dan twee jaren aan een kleine rechtbank worden toege voegd als referendaris, waarna een nieuw theoretisch-praktisch examen volgt. Na wederom een jaar in de rang van adjunct treden zij volledig in de rechterlijke magistratuur. In het parlement lig? echter een wetswijziging gereed om de proeftijd van drie jaar te verkorten tot zes maanden, dit me de tengevolge van een schaarste aan rechters. De toelating v&ti cfëze acht Jonge vrouwen heden is een historisch feit en een bekroning n-an de ge*ijkBêl^èh-' tigdheid der seksen op dit stuk. In 1883 verzocht een jonge Turünse om inschrijving als advocate. De orde der advocaten stemde na polemieken en discussies t e, maar een storm van protesten brak los. Het Hof van Appèl maakte de toelating ongedaan en de Hoge Raad bevestigde de weigering. Eerst dertig jaar later mochten vrou wen het ambt van advocaat gaan uit oefenen. In 1956 werden de eerste vrou wen opgenomen onder de „volksrech ters", een figuur, die ten onzent be kend was in de bijzondere tribunalen na de oorlog. Tot 1963 echter was het toetreden van vrouwen tot de gewone rechterlijke macht onmogelijk. Het Constitutionele Hof heeft toen een wetswijziging te dezen gelast, omdat de desbetreffende beperkende bepaling in s'. (jd was met de Grondwet. (Advertentie) WATERDICHTE BADKAMERKACHEL f 43.50 Op 5, 6 en 7 april zal de negen de Nederlandse Baby. en Kleutervakbeurs te Hilversum worden gehouden. Ruim twee honderd fabrikanten zullen op deze beurs vertegenwoordigd zijn. De stands zijn ingericht in de Expohal en in drie grote houten tentoonstel lingshallen die naast de Expohal staan en hiermee in directe verbin ding staan. Men verwacht, dat het bezoekers record, dat de achtste beurs, in ok tober, behaalde (6.000) in april op nieuw zal worden verbeterd. De beurs zal alle drie dagen tot des avonds tien uur geopend zijn. Ook de Nederlandse Economische Vereniging voor de Confectie-Indus- trie (N.E.V.E.C.) zal aan de aprii- beurs deelnemen. Ijn kleinzoon (3) zag laatst een heimachine in werking. „Kijk eens", riep hij enthou siast; „een paalnaaimachi- (Mevr. M. Komen-Boschman, Rot terdam). De inzendingen voor onze ru briek „Wat kinderen ervan zeggen" stromen binnen. Hartelijk dank aan allen, die ons een „grapje uit de kin dermond" toestuurden. De stapel is op het ogenblik echter zo hoog, dat er geruime tijd kan verstrij ken eer uw inzending aan de beurt is voor publikatie. Wij zou den u dan ook willen vragen niet ongeduldig te worden, wanneer plaatsing van een opmerking, ge maakt door uw kind, kleinkind, neefje, nichtje of kennisje lang op zich laaf wachten. (Advertentie) VOOR UW KAPSEL: MAURITSWEG 55 TEL 13.78.52

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1965 | | pagina 5