h Kersvers uit zee Winter: beste tijd Geen enkel smetje V. H Blank als rein linnen Zonder Engeland kan het niet Het inpotten vindt plaats op een tafel van roestvrij staal. Er is routine voor nodig om de harin gen vlug, en toch netjes in het potje te krijgen. Er dient ruimte te blijven voor voldoende azijn, die via plasticslang en een plastic kraan in de potjes wordt gebracht. Henny Guyt kijkt toe, niet zozeer opdat „het oog van de meester de haring goed zal maken", want „Kox van Hein van Pooi" en „Jan van Hein van Jan Heintje" weten heus hun weetje wel, maar het zoveel mogelijk erbij zijn scherpt de geest op nieuwe ideeën. Een nieuwe lading haring, los gestort in de bak van de grote wagen, is van de vismarkt in IJmuiden naar Volendam ver voerd, en „Jan van Hein van Jan Heintje" en vriend ,JKox van Hein van Pooi" op de auto, weten voorlopig weer, wat ze te doen hebben. Het is kersverse haring, nog geen dag oud, niet al te vet en daarom heel geschikt om de mensheid als zure haring te ge rieven. Eén voor één geteld wor de de visjes echt niet, maar men weetMj benadering wel, dat een volle lading ongeveer lfi.000 stuks haringen omvat. In de winterse periode kan de haring zonder bezwaar in een. open bak worden vervoerd. Voordat er bederf kan optreden is de vis reeds lang ont- kopt, schoon gemaakt, gewassen en in het zuur gedaan. H het vlaggetjesdag is, en de bonkige vissers schepen, de loggers en ers, liggen uitgedost met |j ^Cnden kleurige vlaggetjes naast elkaar te pronken I** navens aan onze Noord kust, dan luidt de nood- Doven het „banket der V> De haring, die in scho bt Water bevolkt. en denkt aan de eerste les, en ziet reeds dé foto ^et haringfeest, dé op- die het bewijs moet tren, dat het heus weer zo 0rnen *s: autoriteit "de kop in het nekje", en h de gapende mond de andse Nieuwe bungelend de vingers. ponder vet is die eerste ,ll8 meestal, en daarom rDiate geschikt aan boord te worden gekaakt en ge zouten. ,&ijk eens", zo begon Henny heel rustig, „de manier waarop het wél moet, waardoor de kwali teit van de zure haring zo is ge worden, dat het voor mij geen vraag meer was, waarin ik mij zou specialiseren, leerden wij, mijn mensen en ik, door steeds experimenteren, steeds zoeken, steeds anders doen. Vaak was het om er moedeloos onder te worden. Wie een geest heeft van „toe maar", en vlug vindt, dat het zó- wel-kan, moet van haring om te zuren afblijven. Van groot belang is het om niet alles uit jezelf te willen weten. Je moet kunnen luis teren om er je voordeel mee te doen. Op een laboratorium, waar ze ieder onderdeeltje van een vis in de „kijkert" hebben, weten ze uiteraard in een oogwenk méér af van het hoe en wat, dan jezelf zou kunnen uitvissen. De „ouderwet- sen" wuiven zoiets weg, maar ik mag ze wel, die mensen van de wetenschap in hun witte jassen!" Henny Guyt heeft lang gewacht aleer hij „in het groot" haring op kocht, vrachtwagenladingen vól. Harmen Veerman, ofwel ,JJar- menvan de Poes", oud-speler van „Volendam", en nu semi-prof voor ZFC in Zaandam, heeft o.a. als taak te zorgen, dat geen enkele haring zijn kop behoudt, en alle ingewanden netjes machinaal worden verwijderd. Op de foto raakt de haring zijn kop kwijt, en zal in het vólgende ogenblik in de gleuf links in de machine worden geduwd voor de grote schoon maak". De machine rechts, die veel gelijkenis vertoont met de machine, waaraan gewerkt wordt, komt in aktie, als men de graat van de haring eruit wil hebben zoals bij zure haring voor de losse toonbank-verkoop, en bij rolmops. ,.,v.w>^<-:"- A: -x'v Het geheim Van de zure HARING IS BEROEPSGEHEIM Henny Guyt houdt niet van deze ma nier van zuren. „Het is beter", zegt hu, „hiervoor verse haring te nemen"! Maar in details treedt hij niet! Het „geheim van de kok" komt in gevaar! IJmuiden, Scheveningen, Urk en Bres- kens zjjn de grote centra, waar de haring in verse toestand aan de markt komt. Door een regelmatige kontakt weet Henny wdar hij moet zijn om haring van zjjn gading te kunnen kopen. De keuken is van groot belang, want zo goed als alle hout geen timmerhout is, is niet iedere haring geschikt om in azijn appetijtelijk te zijn. Henny heeft zijn informateurs, en als alles goed zit, gaat de grote wagen naar de haven, waar dé haring te halen valt, en wordt daar geladen, los in de bak, meestal een honderdtal kisten leeg gestort tot een aantal van om en nabij de 40.000 glinsterende haringen, die met hun rose oogjes en frisse kieuwen nog schjjnen te leven. Aan die haring is nog hoegenaamd niets gedaan. Ze komen kersvers uit zee, stierven als ieder visje op het droge, en gingen de handel in. In die eerste weken van het voorjaar dan en in de periode, waarin de zon zo hoog mogelijk boven ons vaderland staat, is de „handel in zure haring" niet zo bijster geïnteresseerd in de haring, die aan wal wordt gebracht. Beste haring is dat, daar niet van, maar méér geschikt om andere bewer kingen te ondergaan, dan in zuur „on der te gaan". Neen, men vergist zich heus niet, als men voor het zuren wacht tot de natijd, de periode, waarin hom en kuit hun heilzaam werk voor de voortplanting hebben verricht. Dan eerst is de haring op zijn best om er in de glazen zuur-potjes, fris, aantrekkelijk, en daardoor smakelijk uit te zien. Die na-tijd begint ongeveer half augustus-september. Dan moet nog wel de koelcel er aan te pas komen, omdat de temperatuur voor vis, die van natur heeel bederfelijk is, nog aan de té warme kant is. Als de winter komt, en de haring „schraler" is behoeft men voor bederf niet meer zo te worden gevreesd. Daarom is de winter hét sei zoen om vis, en in dit geval haring speciaal, te bewerken. De thermometer is alzo een belang rijke raadgever, en als het kwik daalt tot beneden 10 graden, dan zit men in een temperatuurtje in de zuurafdeling van Henny Guyt, waarbij het uitstekend werken is. Hoewel de haring daar uiteraard wei nig meer aan heeft, wordt hij voor een langdurige tijd in zijn element ge bracht, het water. In grote kuipen stroomt het water in enorme hoeveel heden langs de haring, die daardoor wordt gewassen, en gereinigd van alles, wat met haring niets heeft uit te staan. Het is één en al bewegen in de grote kuipen. De zilveren geschubde lijfjes draaien en schieten door en langs elkaar heen, urenlang, totdat men vindt dat het welletjes is geweest. De volgende bewerkingsfase is het snjjden van de haring. De tijd van het scherp gepunte mesje is in een modern geoutilleerd bedrijf reeds lang voorbij. Zoals overal in de tegenwoor dige tijd komt de machine eraan te pas. Eén voor één worden de visjes door een snel roterende mes ontkopt, en daar na in een gleuf geschoven, waarin de vis wordt meegenomen naar een vernuf tig snij- en borstelapparaat, waar in enkele simpele bewegingen het zachte vissenlijf wordt geopend, en meteen door de borstels van de ingewanden wordt ontdaan. Na die bewerking mag de haring ge zien worden! Geen smetje kleeft er meer aan. Perfecte machines zijn dat! Het resultaat is, alsof een schoonmc.sk- maniak in de weer is geweest. Zoiets is uiteraard van groot belang, en het moet voor mensen, die zeer gesteld zijn op hygiëne, een feest zijn om te zien hoe feilloos de machines hun werk doen. De schoongemaakte haring gaat daarna in het „voorbad", voor enige weken in een sterk zuur, totdat de keuring uitwijst, dat de haring gaar IS- ie,n worden in flinke hoeveelheden geschald, en dat is een bekende „tra nige bezigheid, maar men troost zich daarbij, dat het snijden weer machi naal plaats vindt. Bepaalde kruiden in soort en hoeveelheid als „Henny's re cept aangeeft, zorgen voor de pittige noot in het geheel der smaak. Met een rapheid aan vakmensen eigen drukt en draait men de zure haring in bet potje, en wel zó, dat het een „lekker" gezicht is de haring achter het glas te zien. In dit geval wil het oog zeer zeker óók wel wat hebben, en men komt daar bewust aan tegemoet. Voor de z.g. losse verkoop zijn er de zure haringen in de plasticbakjes, die het op de toonbank uitstekend doen. Uit deze haring is de graat verwijderd, ook al machinaal en op een radikaie wijze. Zoals vrijwel iedere vissoort is ook de haring een uiterst „gevoelig" wezen. Men ziet het echter niet altijd dadelijk van te voren, als er wat „niet goed zit". Blanke vis is meestal goede vis en zeker dient haring om te zuren biank te zyn. Het komt echter wel eens voor, al is dit sporadisch, dat haring tijdens het zuren „zomaar" donker wordt, zo als de vismensen zeggen. Dan is er maar één weg! Weg er mee! Er is één ding, dat Henny Guyt maar niet met rust laat, en dat is het wel bekende statiegeld voor „het lege potje" Het vormt voor hem in zijn handel een bron van ergernis, ergernis voor de winkelier, ergernis voor de „juffrouw", die de potjes, wil ze tenminste haar centen „beuren", naar de winkel moet terugbrengen, en ergernis ook voor de inlegger, die een vaste man in dienst moet hebben om de potjes te wassen. Daarnaast is er nog de breuk! „De pot jes met kleine scheuren erin", zegt Henny, „geven je later de grootste na righeid. Ze worden gevuld, om prompt langzaam „uit zichzelf" weer leeg te lopen. Allemaal narigheid! Daarom werk ik aan een systeem van de z.g. een malige verpakking. Weg met het statie geld, en leve de hygiëne! Een reken sommetje leert mij, dat het maar heel weinig scheelt in prijs om de potjes maar by de koop praktisch cadeau te doen! Daardoor is er een hoop „geduvel de wereld uit!" Pé MüHREN „Ze wordt praktisch vanzelf gaar, die eerste haring", vertelde ons de man, die bjj soort en kwaliteit van haring hevig geïnteresseerd is, de Volendam- mer Henny Guyt. De haring maakt een fiks deel uit van Henny's leven, omdat hjj deze oer-degelyke „vaderlandse vis" in vele bewerkingen aan de man brengt, en wel speciaal als zure haring, en dat in onvoorstelbare hoeveelheden. Het is een moeiiyke, maar interes sante handel, die van zure haring. Men is er beslist niet, als men meent er te zyn met een voordelige koop haring, en dan maar kwistig met azijn in de weer te gaan. Vergeet dat maar rustig! Er moet heel wat beleid, geduld en vakmanschap aan te pas komen in Guyt's bedrijf aleer de mensen daar van de haring in het zuur achter de glazen wand van de potjes kunnen zeggen: „Dat is een feestelijke haring, blank als rein linnen, en van een smaak, waarin de haring zelf met het zuur en de kruiden een edele com binatie vormt!" Henny wilde ons wel in grove trek ken uit de doeken doen hoe een en ander in zyn werk gaat, hoe de voor geschiedenis is, hoe het verhaal van de bewerkingswijze, en hoe het resultaat aan de man gebracht wordt. De fyne kneepjes van het vak zyn „topgeheimen". Het eigenlijke recept geeft Henny niet prys, en daar kunnen we inkomen nu we een en ander hebben gehoord. Volendammers zijn kieskeurig, zeker op het gebied van vis, en toen dan een „eigen man" met een lékkere zure haring kwam, en die met ere kon laten proeven, was het niet zo'n enorme toer om de vele Volen- dammer viswinkels „eigen Volendam- mer" haring in het zuur te doen bieden. Maar die eerste haring dan die tijdens de feestelijke voorjaars-haring- jacht, en nog weken daarna, het leven Een nog veel toegepaste wijze van het bereiden van zure haring is het in laat, die vette, is beslist niet geschikt om te worden gezuurd. feite „omwerken" van gezouten En gelse walharing tot zure haring. Het zout, waarvan de vis volledig is door trokken moet gedurende een lange periode worden „uitgewaterd", aleer de normale bewerkingen voor het zu ren kunnen plaatsvinden. Het voordeel van dit systeem is alleen dat de haring vóór het zuren door het zout reeds gaar is.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1965 | | pagina 11