Bij fyenoord Stakers houden directie buiten Ranger op weg naar de maan Zoeken naar plaats voor landing Volop voorjaar bij Drentse schaapskudde Soldaten moeten losse flodders gaan rapen Regering stimuleert sparen en beleggen Breedband - mil j oenen voor spreiding van het effectenbezit Trein doodt oude man lekker brood: Thuis best!9, Jongbloed in doel tegen Yasas Volgens keur in gspsy chologen Van Koninklijke Marine: Keuringseisen van medische staf worden niet gewijzigd Gouden RAI vandaag open 4000 FOTO'S Eerst weggegooid nu 79 geurig,vers en.... dagenlang mals spiegel voor verliefden van alle leeftijden C 10.000 keuringen betaalbare diepvries! Veranderlijke beivolking Vraag proefrit bij een van de 200 Simca dealers, SCHIEDAM, 18 febr. Sedert ^stermorgen elf uur ligt het ^erk op de dok- en scheepswerf l 'ilton-Fyenoord stil, omdat de Werknemers evenals bij Verolme 1 cent per uur loonsverhoging eisen. Sinds vanmorgen kwart ^,ver zeven heeft de staking agres- ^eve vormen aangenomen. Een J?root deel van de stakers post bij 5? hoofdpoort en Sveigert de J^'ectie, het kantoor- en overige t efsoneel de toegang. In het z.g.Man-tegen-man-onder zoek" speelt ook de bekende vlokkentest een rol. HILVERSUM, 18 febr. „De extreme voorvallen van de laatste tijd in de Koninklijke Marine, zo als de joyvluchten van Malta en het vliegveld Valkenburg, de ma troos die een moord pleegde en de steekpartij aan boord van een der oorlogsschepen, waren beslist niet het gevolg van tekenen, die hier tevoren op zouden hebben kunnen wijzen". Aldus sprak gisteren de luitenant ter zee arts der le klas se H. Havinga, hoofd van de psycho-diagnostische afdeling in het Marine Opkomstcentrum. „Het is dan ook beslist niet zo dat naar aanleiding van deze calamiteiten het keuringsprogramma van de medische staf in het opkomstcen- irum enige wijziging of uitbreiding ondergaat. De Marine ziet geen mogelijkheden om dergelijke voor vallen voortijdig te onderkennen." VANDAAG zijn de poorten geopend van de vijftigste „Gouden RAI". Op deze tentoonstelling van 7S automerken uit elf landenis voor de autolief hebber héél wat te zien. NU IS DIEPVRIES VOOR U BETAALBAAR Spinazie, pak v. 650 gr 2 bekers soepgroenten voor Uw bakker... Uw dokter DEN HAAG, 18 febr. De honderd miljoen gulden uit de opbrengst van de verkoop van Breedband N.V. aan de Hoog ovens, die de regering heeft be stemd voor de bezitsvorming, wil zij gebruiken om het effectenbezit te spreiden onder de kleine spaar ders. DONDERDAC 18 FEBRUARI 1965 56ste JAARGANG No. 15984 Y ...ALS HIJ EEN AARDAPPEL W/L. GEEF HEM EP DAN EEN. EEN KIND HEEFT NU EENMAAL BEPAALDE .PEDENEN... WAAROM TOMMY P (Van een onzer verslaggevers) be stakers voeren een spandoek mee, Uarop te lezen staat: „Wat bij Verolme a?b kan beslist bij WF. Geen woorden aaT daden, wij eisen 21 cent zonder Hte j"t Gistermiddag hebben de stakers om liji? eisen kracht bij te zetten een orde- e demonstratieve rondgang door het v<jhtoorcomplex gemaakt. De directie ^achtte dat daarna het werk weer is ïv,at zou worden, doch de nachtploeg (v biet aan het werk gegaan. Tot van- bgen was het nog niet tot wanordelij k- be?en gekomen. De Schiedamse politie l^boefde nog geen assistentie te verle tte postende stakers zijn van mening b0 het er niet toe doet of de vak- ,j ?}den hun actie steunen of niet. Bemid- ty^ngspogingen willen zij niet meer af- jqjfhten. De loonsverhoging was een to0r geleden al toegezegd. Een woord- (j ®rtier van de stakers deelde mede, t alleen na inwilliging van de eis Zaier Tneer het werk normaal hervat Worden. Advertentie CAPE KENNEDY, 18 febr. (DPI) De Verenigde Staten hebben gisteravond een ruimtesonde gelanceerd die de naam „Ranger-8" draagt. De satelliet, die televisiecamera's aan boord heelt, moet op zijn vlucht die 65 uur zal du ren 4000 dichtbij-foto's maken van het maanoppervlak. Aan de hand van de foto's wil men nagaan welke plaatsen geschikt zijn voor een eventuele lan ding van astronauten. De Ranger-8 werd eerst in een par- keerbaan om de aarde gebracht op een hoogte van ongeveer 180 kilometer. Na twaalf minuten werd de satelliet in de richting van de maan gelanceerd waar bij de tweede trap van de Agena ais lanceer-platform diende. Wanneer alles verder naar wens ver loopt stevent de Ranger nu af op de ,,Zee der stilte". Vanmorgen was er nog een stuur-correctie nodig om er zeker van te zijn dat de sonde de juiste koers volgt. Aan de hand van de tele visie-foto's wil men vaststellen of de uitgestrekte vlakte op de maan een even glad oppervlak heeft als de ande re droge zeeën op de maan, die in juli van het vorig jaar door de Ranger-7 werden gefotografeerd. De geleerden hebben de foto's no dig om een landingsplaats uit te zoe- ken voor de ruimte-robot die tegen het einde van dit jaar een reis naar de maan zal gaan maken als Y00?0; per van de astronauten, die in het kader van het project-Apollo ais eerste Amerikaanse maan-reizi- gers, een landing op dit hemellichaam moeten gaan uitvoeren. MEPPEL, 18 febr. Bij de schaaps kudde op de Benderseheide in de om geving van Ruinen is het al volop voorjaar. De laatste weken zijn niet minder dan 150 lammeren geboren. De jonggeborenen zullen binnen moeten blijven, tot het weer wat len teachtiger wordt. ROME, 18 febr. (AFP) De politie heeft een arrestatie verricht in de zaak van de bomaanslag op woensdagmor gen tegen de kazerne van de pauselijke garde in Vaticaanstad. Het is de 27- jarige Claudio Volonté, een broer van de acteur Gianmarie die de besloten voorstelling van „Der Stellvertreter" had georganiseerd. Er zouden tal van aanwijzingen bestaan, dat Volonté bij de aanslag betrokken is geweest. (Van onze verslaggever) Dr. Havinga was een der sprekers tijdens een speciale persbijeenkomst die tegen de achtergrond van de re cente gebeurtenissen in het opkomst- centrum werd belegd. Vooral na het jongste incident, het drama van de ver ongelukte Neptune bij Katwijk, was er van verschillende zijden gesuggereerd dat er wellicht iets zou haperen aan de keuring en selectie, zoals die door de marine wordt toegepast. Op uitnodiging van de commandant van het Marine- kamp-Hilversum, de kapitein ter zee J. C. A. Siliacus, hebben wij hierop het antwoord van de Marine in haar nieu we, moderne keuringscentrum kunnen vernemen. Vooral van dr. Havinga, die als hoofd van de psycho-diagnostische afdeling een belangrijke schakel in de keuring en selectie van de marine man is. Hij verklaarde dat naar aanlei ding van de extreme voorvallen ook telkens door zijn afdeling een intensief onderzoek is ingesteld. Een onderzoek vanuit de gegevens, waarover men door de keuring van de betrokkenen beschik te. Die onderzoeken hebben de Marine geen aanleiding gegeven van paden af te wijken, die men nu bij de keuring en selectie bewandelt. Even goed als een man die gezond is plotseling ziek kan worden, kan iemand die geestelijk sta biel is, opeens komen tot daden, die men slechts van zeer instabielen zou verwachten", aldus dr. Havinga. De psycholoog deelde mee dat de Ma rine wel besloten heeft tot het doen plaatsvinden van een zg. satisfactie-on derzoek, waarin uitgezocht wordt hoe de marineman tegenover zijn werk staat. Dit satisfactie-onderzoek zal bij de marine-luchtvaartdienst geïntensi veerd worden. Dr. Havinga verklaarde dat voor zijn afdeling „man-tegen-man onderzoek", een soort vriendelijk ver hoor om de juiste informaties uit de aanstaande marineman te krijgen, een der belangrijkste punten is. Met de verhuizing van het opkomst- centrum uit Voorschoten naar de hei bij Hilversum, heeft men meteen een sterke modernisering doorgevoerd. De inrichting kan als de meest moderne van de verschillende krijgsmachton- derdelen gelden. Jaarlijks vinden hier ruim elfduizend keuringen plaats. Van de 3376 adspirant-beroepsschepe- lingen die zich hier het vorig jaar meld den, werd bijna *jftig procent afgewe zen. Veruit het grootste deel daarvan had een onvoldoende stabiliteit. Bij de dienstplichtigen was het aantal afkeu ringen beduidend minder. Daarbij dient echter rekening te worden gehouden met het feit dat deze reeds door een der keuringsgraden voorgekeurd wa ren en dat er vqpr hun aadere, vaak minder zwjare sisy>- reiner dan voor het beroepspersoneei. dat vóór zes of acht jaar moet tekenen. BAMBERG, 18 febr. (DPA) Acht soldaten van een in de Westduitse stad Bamberg gelegerde Amerikaanse een heid moesten dezer dagen voor straf van Bamberg naar Coburg en terug lo pen, een afstand van in totaal 80 kilo meter, en onderweg zoeken naar de 617 losse patronen die zij een dag te voren bij een rit uit een legerwagen hadden geworpen. Daarmee waren ze er echter nog niet, want de hoofd schuldige zal voor de krijgsraad moe ten verschijnen, terwijl de zeven ande ren voor vijfenveertig dagen in de ka zerne geconsigneerd zijn, na de dienst zwaar werk moeten opknappen, gedu rende twee maanden slechts de helft van hun wedde zullen krijgen en gede gradeerd zijn tot de laagste dienst- graad. Groko n.v. diepvries - Zundarl tel. (01696) 31 51 MOSKOU, 18 febr. (UPI) De sche ve toren van Samarkand in de Cen- traalaziatische Sovjetrepubliek is recht gezet. De daarbij betrokken ingenieurs zeggen dat hun methode ook kan die nen voor de, scheve toren van Pisa. Tien hydraulische vijzels werden on der de 545 jaar oude Oeloegbek Mina ret aangebracht. De toren met kabels in toom houdend, bracht men de mi naret in verticale stand terug met een snelheid van 3/5 centimeter per uur, waarbij de vijzels een vermogen van 2.000 ton leverden, aldus het persbu reau Tass. MIERLO, 18 febr; Op een bevei ligde overweg hier is gisteravond de 77-jarige heer J. Wannemakers tegen de locomotief van een posttrein gelo pen. De man, die slecht van gezicht en gehoor was en erg voorover liep, was op slag dood. Advertentie) MAG IK EEN AARDAPPEL j HEBBEN FANTt JILLS' (Van onze Haagse redactie) Daartoe zou de regering het publiek de gelegenheid willen geven tegen re ductie deelnemingsbewjjzen in bestaan de beleggingsinstellingen aan te kopen. De bedoeling is, dat deze bewijzen lange tijd niet verhandelbaar zijn, en dat rente en dividend erop niet worden uitgekeerd, maar in handen van de be leggingsmaatschappij blijven, die daar mee de waarde van de deelnemingsbe- wijzen nog kan vergroten. Voor deze speciale participatiebewij- zen wil de regering ook een zekere eindwaarde garanderen. Deze garanties en de reducties zullen worden geput uit een fonds, dat met de honderd mil joen van de Breedbandopbrcngst zal worden gevormd. Deze plannen heeft de regering mee gedeeld in de memorie van antwoord in zake het wetsontwerp Algemene Pre- miespaarwet. De memorie is vandaag bij de Tweede Kamer ingediend Zij is ondertekend door de ministers Veld kamp en Witteveen en door staatssecre taris Van den Berge van Financiën. De bewindslieden hebben het opstellen van deze memorie aangegrepen om een uiteenzetting te geven van het be- zitsvormingsbeleid van het kabinet-Ma- rjjnen. De plannen met een gedeelte van de Breedbandopbrengst vormen daar een onderdeel van. De andere componenten van het be- zitsvormingsbeleid die worden behan deld, zijn het stimuleren van de „spaarzin" en van het eigen woning- bezit. Sparen, de eerste trede van de trap naar bezit, wil de regering op de eer ste plaats in de hand werken door de Algemene Premiespaarwet. Het ont werp daarvoor, dat drs. Schmelzer, de toenmalige staatssecretaris, nog heeft ingediend, vond schriftelijk bij de Twee de Kamer instemming. Maar over de uitwerking is men het niet helemaal eens. De bedoeling is, dat iedere ingeze tene tussen 25 en 60 jaar, die een inkomen heeft van minder dan twaalf duizend gulden, elk jaar tot ten hoogste 250 gulden aan spaarbrieven kan ko pen, waarop hij van het rijk een premie krijgt van twintig procent, als hij de spaarbrieven tenminste niet eerder dan na viereneenhalf jaar verzilvert. Op deze wijze kan iedereen met zijn gespaard bedrag behalve de rente daarop ook nog ten hoogste vijftig gulden per jaar extra verdienen. In de Tweede Kamer bestaat onenig heid over de vraag, of er wei een inko mensgrens mag worden gesteld, waar door de circa twaalf procent van de be lastingplichtigen die daar bovenuit ko men, niet kunnen genieten van deze spaarregeling. Misschien zal het lastiger worden ge maakt om aan deze regeling deel te nemen, wanneer men meer verdient dan achtduizend gulden per jaar. De Sociaal Economische Raad vreest namelijk, dat dit ongeveer de inkomensgrens is, waarboven men toch wel spaart. Deze (Vervolg op pagina 5) UTRECHT, 18 febr. Heel DWS haalde gisteravond opgelucht adem: doelman Jan Jongbloed zal toch kunnen uitkomen in de Europa-cupwedstrijd tegen Vasas, die woensdag in het Olympisch Stadion zal worden gespeeld. De bondscommissie van beroep heeft de straf van Jongbloed opgelegd naar aanleiding van de scheldaffaire met de Ajaeied Bennie Muller van drie wed strijden onvoorwaardelijk in twee wed strijden onvoorwaardelijk omgezet. Jongbloed staat dus zondag voor het laatst buiten de lijn. Meer nieuws over deze onverwachte ontwikkeling in de „zaak-Jongbloed" op de sportpagina. Weersverwachting van donderdag avond tot vrijdagavond (Opgemaakt te 11.15 uur) Veranderlijke bewolking met plaat selijk enige sneeuw of regen in hoofdzaak in de kustprovincies. Overwegend zwakke wind. Van nacht in het binnenland lichte vorst, overigens temperatuur om het vries punt. VRIJDAG: zon: 07.48-18.01 maan: 22.36-09.37 HET NIEUWE DAGBLAD van De Maasbode NV directeur- W C. H. Leijdeckers: Algemeen hoofdredacteur: Albert Welling: Adj. hoofdredacteur: Paul Kropman. Kantoren Rotterdam: Kortenaerstraat 1, telefoon 135270, postbus ',23, giro 590948: Gouda: Lange Tiendeweg 23, telefoon gwo oSm-K Nift: Oude Mft 97 ÏÏoon^34^*79* 590944, Schiedam: Jam 18, telefoon 266152, giro 590943; Vlaardingen; Dosterstraat 14B, telefoon 2539; Dordrecht: Wijnstraat 147, tel. 6121, giro 590946. Abonnementsprijs: f 9,90 per kwartaal, f 3,35 per maand en f 0,8 per week. Extreme voorvallen NIET TE VERMIJDEN

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1965 | | pagina 1