Z1J Takt SPAARBANK ANNO 1820 PASSEERDE 50 MILJOEN A. Snoep raadde de datum en kreeg prijs van f 500.- Onschuldig riesters r UNIQUE Lyceïsten speelden Goldoni's „Goedhartige Bulderbast" B. en W. willen tarieven voor Gemeente Ziekenhuis drastisch verhogen ONDER DE DRIE KRONEN Vrijspraak voor automobilist na ongeval in Vlaardingen van Andel Waterwe steeds wordt onveiliger TROUWRIJDEN G. P. van Daalen&Zn Automobielbedrijf WALDO N.V. Citroen agent KORTE KRABBELS VOOR UITVERKOCHT HUIS LET WEL Geen verband niet nieuwbouw Vreemdsoortig toneel viel in de smaak I Belangstelling voor racende zand a uto's Tweede Salon der Maassteden in Schiedam Loodsen krijgen marifoons van het nieuws Openstelling nieuwe verbindingsweg Schiedam-Vlaardiugen (Hargalaan) Humanistische Stichting mag be j aardencentrum gaan bouwen R«K. Vrouwengilde genoot van voordrachtskunst palissander De zandauto's Vergissingen V oorrangsperikelen Geen rijbewijs Allerhande Ten slotte Maatregelen V NIEUWE DAGBLAD x DONDERDAG 18 FEBRUARI 1965 PAUJjnA 3 Bokelweg 88-90 Schiedam telefoon 153655 vindt U bij broersvest 64-66 schiedam Een verlovingsring met brillant- i Advertentie e raad voor kinderbescherming is - er in opspraak gebracht. Ditmaal wc- 0 "s het overbrengen van een aanstaande Behuwde moeder vanuit de ouderlijke j. °">ng naar een instelling in Utrecht. ve" operatie die niet zonder geweld is Oüfl en' Er was een heel heleg van de st r"jhe woning voor nodig. Vooropge- ve'd zij, dat de raad formeel alle be- ^"egdheden had om het meisje over te J[ehgen. Men had daarbij alleen het wel- hn van het meisje op het oog. Maar toch e"ben wij wel enige bedenkingen tegen 6 manier waarop de raad van zijn be- j)°egdheden gebruik heeft gemaakt om ïar tegen haar wil en tegen die van haar "hers met behulp van een flinke politie- acht op transport te stellen. Het wil ons °orkomen dat ook een met alle rechten Volmachten beklede raad voor de kin- erbescherming bij zijn delicate werk- aahiheden in de eerste plaats tact en pas de laatste plaats geweld dient te ge- ,r"iken. Daar heeft het in Zevenbergen "iflelijk aan ontbroken! Op Malta is een vliegtuig aan de ket- '"g gelegd, op Schiphol staat er een "orlopig werkeloos, omdat de papieren ®'et in orde zijn. Beide vliegtuigen wor- ervan verdacht betrokken te zijn bij h®t smokkelen van wapens en parachutes a" Oosteuropese landen naar onbeken- e Afrikaanse landen. Wij zeggen met ®Ptet, dat de vliegtuigen verdacht wor- j et>, want de mensen die met deze vlieg- ï"igen te maken hebben, de eigenaars, e®anningsleden en bevrachters, zijn al- e" na een verhoor op vrije voeten ge beld en de meeste hunner hebben ons a"d al weer verlaten. ^'raag 1: is er nu met vliegtuigen ge kokkeld, ja of nee? Vraag 2: zo ja, moeten er dan mensen vliegtuigen gestraft worden? Zoals het er nu bij staat, lijkt het er veel op of het laatste het geval is. SCHIEDAM, 18 febr. De Schiedam- se Spaarbank Anno 1820, heeft eergiste ren het inleggcrstegoed van vijftig mil joen gulden gepasseerd. De trekking van de voor die gelegenheid gehouden prijs vraag is gistermorgen onder toezicht van de Afdeling Controle van de Neder landse Spaarbaukbond. gehouden. Een eerste prijs van 500,- ging daarbij naar de heer A. Snoep; de tweede prijs groot 200,- was voor de heer J. Apon, terwijl mevrouw C. T- Leentvaar-Immerzeel de derde prijs van 100,- toegewezen kreeg. Tegelijkertijd is de trekking ge houden voor de troostprijzen, die een be drag van 10,- deed gaan naar de ove rige goede raders. De directeur van de Spaarbank Anno 1820, heeft het bereiken van de vijf tig miljoen al geruime tijd terug zien aankomen. Dit bracht hem op het idee een prijsvraag uit te schrijven onder alle Schiedammers, die de Spaabank een goed hart toedragen. In het begin van januari, toen het inleggerstegoed bijna 50 miljoen bedroeg, gingen de wëdstrijdformulieren de deur uit. De opgave was in 'te vullen op welke dag precies de mijlpaal bereikt zou worden. In totaal zijn 1502 prijsvraagformulie ren binnengekomen vóór de gestelde da tum Slechts op twintig formulieren was de datum van 15 februari juist ingevuld. Vóór de trekking werd reeds bekendge maakt, dat allen, die de datum goed ge raden hadden in elk geval voor de trootst- prijs in aanmerking zouden komen. Ook werd besloten om drie troostprijzen uit te loven onder de 55 inzenders, die ge gokt hadden op 15 februari en de 33 die gerekend hadden op de 17e februari. De Spaarbank Anno 1820 was gisteren in een feestelijke stemming. Met een blij gezicht verlieten allen, die geld gehaald of gedeponeerd hadden het gebouw met in de ene hand een reep chocolade en waar het; heren betrof, in de andere hand een sigaar. Reden voor blijheid was er dan ook wel, wanneer men bedenkt, dat de spaarbank naar het inleggerstegoed gerekend van de algemene spaarbanken in Nederland op de 21e plaats is komen te staan en gerekend naar het aantal in leggers op de 13e plaats van de ranglijst. De groei sedert 1945 is hard gegaan. Be droeg het inleggerstegoed na de oorlog nog 10 miljoen, in 1957 was er een stij ging naar 20 miljoen. De snelste groei is van de laatste tijd: sedert 1963 steeg het tegoed van 40 miljoen naar 50 miljoen HET SPECIAAL adres voor met gedistingeerde CADILLAC'S of de moderne CHRÏSLER'S (7-pers.) Zwarte en Witte Coupé'a N.V. Auto- Rljtulgbedrtjf v.h. Geen Taxi's - Speciaal Trouwrijden ALLEEN Burg. Knappertlaan 12 Telefoon 68817 (b.g.g. 68828) 's avonds na 21.00 uur Advertentie voor GRAMMOFOONPLATEN T.V. - RADIO - GRAMMOFOON naar Gevestigd sedert 1900 0 SCHIEDAM Rotterdamsedijk 252, Tel. 268807 0 VLAARD1NGEN K. Hoogstr. 16 - Tel. 01898-5006 ROTTERDAM Goudseslngel 101 Tel. 136620 Advertentie Wie gisteravond na de voetbalwedstrijd de televisie niet heeft afgezet, ontwaarde "i> zijn scherm een Nederlandse missie bisschop uit Brazilië die Ina een korte '"leiding over de enorme priesternood in Gtijns-Amerika zijn visie ter tafel "racht om via de familiebeweging in zijn diocees te komen tot een instituut met Behuwde priesters. Het leek ons een goed Plan, vooral omdat de bisschop zo scherp de eminente positie van de vrouw he chtte. Alleen, waarom heeft de KRO aan dit Project zendtijd besteed? Kan een zo kort e" dus oppervlakkig praatje de Hille- Somse bisschop bij de verwezenlijking Va« zijn doeleinden helpen? Wij ontken den dit. Wij zien maar één effect: ver warring. Nog over het voetballen napra- lende kijkers horen plotseling een onmis kenbare bisschop over gehuwde priesters sPreken. „O dus toch", moet de reactie ?iin. „Ik dacht wel, dat het er van komen "®est." Is er bij de KRO werkelijk niemand, die inziet dat dergelijke moeilijke vraag stukken een volkomen andere aanpak vereisen? En bovendien wordt het zo *°etjes aan geen tijd de gehele voorlich ting omtrent de vernieuwing binnen de Werk op de helling te zetten? Zijn meer eensgezindheid en meer duidelijkheid niet dingend nodig? Of moet de stroom af valligen door verwarring eerst door de dijken breken? DE DOMINICAANSE Gemeenschap, afdeling Schiedam organiseert na de suc cesvolle concilie-lezing van mej. R. Ven- drik een tweede lezing in het jeugd huis die verzorgd wordt door pater dr. J. G. Vink o.p. Onder de titel „Waarom alles anders" zal hij spreken over de on duidelijkheid en verwarring, die het snel veranderende religieuze klimaat in ve len van ons opwekt. HET BESTUUR van de Dames-congre gatie houdt vrijdagmiddag om half drie in de Havenkerk een bijeenkomst ter gelegenheid van het Eucharistisch tri duüm. De dienst, die wordt geleid door pater Klappe is ook voor de dames van de Singel- en Frankenlandparochie toe gankelijk. DE VERENIGING van Vrienden van het Stedelijk Museum te Schiedam or ganiseert op vrijdagavond 26 februari te 8.15 uur een Museumconcert in de Aula van het museum. Het programma omvat koorzang uit alle tijden door het Colle gium Musicum Amstelodamense o.l.v. Toon Vranken. Toegangsprijs leden f 1,50 niet-leden f 2,50 en jongeren tot 18 jaar 1,Voorverkoop dagelijks van 10 tot 17 uur aan het museum. SCHIEDAM, 18 febr. De nieuwe ver bindingsweg tussen Schiedam en Vlaar- dingen, lopende vanaf de sportvelden Harga aan de zuidzijde van Rijksweg 20 in de richting Vlaardingen de Harga laan is met ingang van heden voor alle verkeer opengesteld. SCHIEDAM, 18 febr. Met de Huma nistische Stichting voor Huisvesting van Bejaarden te Schiedam hebben B. en W. overeenstemming bereikt over de plaats voor de bouw van een bejaar dencentrum. De keuze is nu definitief gevallen op het terrein op de hoek van de Nieuwe Damlaan en de Burg. Hon- nerlage Gretelaan. Gebleken is nu, dat de daar aanwezige heipalen geen belet sel vormen voor de bouw en mogelijk ten dele nog zullen kunnen worden ge bruikt. Voor een onderzoek daarnaar is door de raad reeds eerder een krediet van 20 mille beschikbaar gesteld. Het te bouwen bejaardencentrum zal bestaan uit laagbouw, bouw in twee la gen en hoogbouw in negen lagen, ter wijl er nog een stuk open grond bij zal behoren. De grondprijs is totaal bere kend op 148.600,-. Nog in onderzoek is de vraag of, en zo ja, in hoeverre de aanwezige heipalen voor deze bouw kunnen worden gebruikt en welke ver goeding hiervoor aan de gemeente zal moeten worden betaald. SCHIEDAM, 18 febr. In de intieme zaal van Maison „Wesihuis" waren eer gisteravond de dames van het R.K. Vrou wengilde aanwezig om te luisteren naar de bekende voordrachtskunstenares me vrouw Willy Moret. Voor de pauze bracht zij op ontroerende wijze „Het geheim" van de bekende dichter R. M. Rilke. Ook „De koopman met de blau we fez" van Aard van der Leeuw maak te een diepe indruk op de dames. Me vrouw Moret vervolgde haar program, ma na de pauze met humoristische schet sen van Ina v. d. Beugel en Anny M. G. Schmidt, die evenals de rest van het re pertoire veel succes oogstten. Als toe gift droeg zij nog voor „Sprookje" van Godfried Bomans. Het moet betreurd worden dat door diverse andere activi teiten in de stad de zaal niet vol was. Na afloop bracht de presidente, me vrouw Everard de voordrachtkunstena res dank en hulde en herinnerde de le den-dames eraan op 5 maart a.s. de we reld-gebedsdag niet te vergeten. Ook maakte zij bekend, dat op 29 april een middagtrip wordt georganiseerd met een bezoek aan de K.R.O.-studio in de avonduren, Hèt Gilde hoopt dan een ra dio-uitzending te mogen bijwonen. SCHIEDAM, 18 febr. In zaal Arcade beleefde gisterenavond één van Carlo Goldini's charmante Venetiaanse Come dies „De Goedhartige Bulderbast" haar première in de reeks van voorstellingen die het Liduinalyceum er in samenwer king met het Oudercomité van geeft. In een uitverkochte zaal hebben de bezoe kers genoten van aantrekkelijk toneel in een voor de meesten van hen ongekende vorm. Deze meesten werden mogelijk voor het eerst geconfronteerd met de speelse toneelhumor van de Italiaanse Commedia dell'arte. Dit oude genre metvo]^oen(je Temeer daar de groep zich zijn vaste typen (b.v. Arlecchino, Fanta- moesf. inspelen op een toneelruimte waar- lone, Colombina enz.) en zijn grotendeels op elk;e vierkante meter benut moest pater W. H. Maassen O.E.S.A. en mej. drs. Chr. Roeland, heeft het aangedurfd op deze aanbeveling in te gaan en be hoeft hier geen ogenblik spijt van te hebben. Het- wezen en de bedoeling van dit toneelspel vatte de regie in het program ma bondig samen door te stellen: zomaar wat toneel te willen spelen, geen werke lijkheid nabootsen, geen boodschap bren gen, maar toneel om het toneel en niets anders. De alledaagse werkelijkheid door breken, lekker lachen om het leven, is protesteren tegen de sleur. Commedia dell'arte, het leven kleur geven door er een klucht van te maken waar men wel in geloven moet. Zo is het spel door de medewerkenden gespeeld. Hierop gericht, was de décor- bouw en de gehele enscenering alsmede de typering van de diverse personages over de gehele linie uitstekend. Rolkennis en dictie haalden een ruime geïmproviseerde tekst, was in de Renais sance buitengewoon geliefd, zowel bij vorsten en edelen als bij het volk. Goldini heeft in de 18e eeuw aan dit genre een vastere vorm on inhoud ge geven maar toch hebben zijn komedies nog veel verwantschap met het oude ge- improviseerde toneel behouden. Als hofdichter van koning Lodewijk XV schreef Goldini zijn „Goedhartige Bulderbast", waarvan de eerste voor stelling aan het hof werd gegeven Het Toneelfonds Helmond heeft het in roulatie gebracht als geschikt zijnde voor school-toneelgroepen. De toneel groep van het lyceum onder regie van Het toneelgezelschap in de bonte kledij uit vervlogen tijden. SCHIEDAM, 18 febr. De ministers Van economische zaken en van cociale ?aken hebben de gemeente Schiedam toe stemming verleend om de tarieven van "et Gemeente-Ziekenhuis te verhogen, ^et ingang van 31 december 1964 mogen ?."e tarieven, behalve die voor de zuige- ""genverpleging verhoogd worden met 9,50 per dag ten behoeve van het z.g. Advertentie vernieuwingsfonds. Met ingang van 1 januari 1965 mogen de tarieven weder om worden verhoogd, n.l. voor klasse I en IIA met 5,40, voor klasse IIB en II met respectievelijk 4,60 en 3,80 en voor de zuigelingenvcrpleging met 1,85 per dag. Bij het betrokken raadsvoor stel tekenen B. en VV. aan, dat deze ver hoging geen verband houdt met de bo uw van het nieuwe ziekenhuis, doch op de bestaande gebouwen betrekking heeft. De tarieven voor het Gemeente Zie kenhuis zijn in de loop van het jaar 1964 herhaaldelijk gewijzigd. De laatste ta riefsverhoging ging in op 1 september. De tarieven waren toen per dag 42,90 voor klasse I; 39,50 voor klasse IIA; 33,60 voor klasse IIB; 33,35 voor klasse II; 33,35 voor de kinderafdeling en 31,80 voor rekening van de sociale Verzekeringsbank verpleegden in de Ille klasse. De tarieven voor gezonde baby's wa ren 15,75 voor klasse I; 14,50 voor klasse IIA; f 14,50 voor klasse IIB en 14,50 voor de Kinderafdeling. De ver pleging in de eerste, en de tweede klas sen zijn exclusief, die in de derde klas se inclusief, met uitzondering van het honorarium van de anaesthesist. De ver pleging S.V.B. (Sociale Verzekeringsbank is inclusief het gebruik van de operatie kamer, verbruik van genees-, verband en narcosemiddelen, uitgezonderd dure geneesmiddelen en laboratoriumonder zoeken in eigen laboratorium. De dag van aankomst wordt alleen als verpleeg- dag gerekend als de betrokkene is opge nomen voor 's avonds 8 uur. Na de voorgestelde verhoging kunnen per 31 december en 1 januari de ver- pleegprijzen gaan bedragen: 48,80 voor klasse I; 45,40 voor klasse Ila; ƒ38,70 voor klasse IIB; 37,65 voor klasse II; 37,65 voor de kinderafdeling en 36,10 voor S.V.B.-verpleegden. De tarieven voor de gezonde baby's worden dan 17,60 voor klasse I; 16,35 voor klas se IIA; 16,35 voor klasse IIB; en 16,35 voor de kinderafdeling. Tenslotte delen B. en W. in het raads voorstel nog mede, dat ook de tarieven voor de kraamafdeling moeten worden herzien, doch daarvoor zal t.z.t. een af zonderlijk voorstel worden gedaan. SCHIEDAM, 18 febr. -h Tijdens de gis teren gehouden zitting van het kanton gerecht kwam het tragische ongeval aan de orde, dat enige maanden geleden heeft plaats gegrepen op de West Havenplaats te Vlaardingen. Toen reed daar op zijn brommer de nu als getuige aanwezige V. d. V. Het was al een oude baas, die, gezien het huidige verkeer, voor eigen en anderer veiligheid beter op een hob belpaard had kunnen plaatsnemen. Gelijktijdig met deze overjarige brom- ridder reed ter plaatse de nu als ver dachte terecht staande autobestuurder P., uit Vlaardingen. Door tot nu toe on opgehelderde oorzaken werd de brommer door de auto geschept. Hoe alles in zijn werk was gegaan, bleef gehuld in raad selen. Het was, aldus verdachte, geen kwestie van voorrang verlenen. Plotseling zag hij getuige voor zijn auto verschijnen, met uitgespreide armen en in een vol gend ogenblik lag hij op de motorkap, tegen de voorruit, waarna hij op de weg belandde. Waar de bromfietser vandaan kwam, was verdachte een raadsel. Vermoedelijk had hij rechts ingehaald en daarna ge sneden. De gevolgen waren vanzelfspre kend. Het slachtoffer zelf kon zich van het voorval niets meer herinneren. Met een zware hersenschudding en een schedelbasisfractuur werd hij naar een ziekenhuis vervoerd, waar hij in zeer ernstige toestand werd opgenomen. Naar zijn verwarde verklaringen te horen was hij nog niet geheel normaal. De hoofdagent van de Vlaardingse po litie J. L., die post hoe proces verbaal had opgemaakt, achtte deze gang van zaken wel mogelijk. De kantonrechter zag in deze zaak vele duistere punten. HU achtte het wettig en overtuigend bewijs niet geleverd. Hij sprak verdachte dan ook vrij. De officier had f 40 of 8 dagen gevor derd. Onder de zenuwslopende verschünse- ien van de stadsuitbreiding worden we dagelUks geconfronteerd met de racen de zandauto's. Daarvoor schUnen geen snelheidsbepalingen te bestaan. De voort denderende kolossen zijn een bedreiging voor elke weggebruiker en ongelukken zoals dat in Nymegen, waarbü een ne genjarig kind het leven verloor, behoren ook hier niet tot de onmogelijkheden. Gelukkig heeft de kantonrechter zoals hij verklaarde, deze week het zandauto- verkeer geobserveerd. Het zou dus wel eens kunnen gebeuren, dat voor de toe komst maatregelen in het verschiet lig gen. De zandautochauffeur M. v. W.. uit Epe. reed met zijn met een lading zand bevrachte wagen in de gebruikelijke vaart (ga je weg of ik sla je weg!) en gaf hierbij aan een van rechts komende personenauto geen voorrang. Hij had de ze auto niet eens gezien Een aanrijding volgde, gelukkig zonder ongelukken te veroorzaken. Bij politiecontrole bleek de bedrijfsrem defect de olieleiding was gescheurd. Dat kwam, zo verklaarde verdachte, door het krachtig remmen! Daar door was de wagen door de rem gescho ten. U ziet, het had ook anders kunnen aflopen. Conform de eis werd verdachte veroor deeld tot f 50 boete, subs. 10 dagen. Aan vergissingen kan de wereld ten onder gaan en daarom zyn zij vaak zo gevaarlijk. Op de Kesperweg, te Vlaardingen reed J. V. met zijn auto achter een voorligger. Toen deze voorligger plotseling moest remmen, vloog verdachte er met volle kracht bovenop. De bestuurster van deze voorligger werd hierbij gewond. De oorzaak Wel, verdachtes voet was van het rempedaal afgeschoten. Ver dachte werd veroordeeld tot f 25 of 5 dagen. Ook mevrouw W. v. Z. vergiste zich. Zij reed als leerling in een leswagen on der toezicht van V. 't Was op dat moment een dichte mist en toen mevrouw de richtingaanwijzer wilde uitzetten, bediende zij de verkeer de knop. Hierdoor gingen de grote lich ten over op kleine lichten. De instruc teur had hiervan niets gemerkt. Maar omdat hij als zodanig verantwoordelijk is voor de verkeersfouten van zijn leer lingen, werd hij als verdachte veroor deeld tot f 25 of 5 dagen. B.B. zette zijn auto even achteruit. Hij keek naar links, hij keek naar rechts, maar vergat achter zich te kijken. De gevolgen hiervan waren een aanrijding plus f 25 boete of 5 dagen hechtenis. Ook C.G. uit Schiedam, gaf met zijn auto geen voorrang, en wel op een kruispunt. Hierdoor kwam hij met 50 km snel heid in aanrijding met een van rechts komende auto. Voor hem werd het f 40 of 8 dagen. M. H. uit Rotterdam, gaf in de B.K.- laan met zijn auto geen voorrang aan een brommer. Het gevolg was een aanrijding met f 50 boete of 10 dagen. Bij het keren van zijn auto versperde V. te Schiedam de doorgang aan een bromfiets, waardoor een aanrijding werd veroorzaakt. Verdachte deed dit zo on handig. dat de kantonrechter belangstel lend informeerde, hoe lang het geleden was, dat hij zijn rijbewijs behaalde. .,Vijf jaar geleden edelachtbare". „Nu", aldus de kantonrechter, „dan veroordeel ik u tot f 35 of 7 dagen. Een volgende keer veroordeel ik u, om een rij cursus te gaan volgen. Dan komt u ook op de hoogte van de verkeersregels". Wegens ryden zonder rijbewijs kreeg T. S., te Schiedam (recidivist) 4 75 boete subs. 15 dagen hechtenis, benevens 10 dagen hechtenis, voorwaardelük, met een proeftijd van 2 jaar. Ook J. v. F. te Vlaardingen, die ook zonder rijbewijs een auto had bestuurd (hij is geen recidivist), kreeg f 75 of 15 dagen. worden. Na deze vuurdoop kwam hier en daar wat meer -vaart in het spel en zij die in de komende dagen deze „Goedhar tige Bulderbast" zullen horen en zien, kunnen op een genotvolle toneelavond rekenen. De hoofdrol werd vertolkt door Ton Meyer, die hiermede het leeuweaandeel kreeg te dragen. Vooral tegen het einde" was hij hierin op zijn best. Tineke v. d. Water kreeg als Angelique heel wat tra nen te storten, maar zij was voor de taak berekend. Goed spel bracht ook Ben Sikken als neef Dalancour die orkanen Onopvallend en daaróm goed was het muzikale aandeel van Sylvie Franzen, gitaar en Ben v. d. Linden aan de vleugel. Het suggereerde de voorstellingen aan het hof van de koning. Onopgemerkt ook verrichtte Trees Véliscèk haar taak als soufleuze, wat zij als een compliement kan beschouwen. Het décor was eenvoudig, maar smaak vol, als een produkt van Peter v. d Boogert. Rein Geerdes, Ferry van Kessen en Fred van Leeuwarden. De toneelaankleding, in de juiste stijl verzorgd en ook de kostumering maakten van het geheel een aantrekkelijk kijkspel Het ovationele applaus na afloop van de voorstelling, was een juiste graad meter van de appreciatie van het publiek Rector dr. J. J. Lub was de tolk van dit publiek, toen hij de groep en de regie dank bracht voor deze kostelijke toneel avond. Jammer noemde de rector het, dat mej. drs. Chr. Roeland, als deel van de dubbelregie. de voorstellingen niet kan bijwonen, aangezien zij momenteel in hel ziekenhuis verpleegd wordt. Namens het Oudercomité bracht mevr M. A. A. Geerdes-Jonker Koeiants ae dames van de toneelgroep een bloemen hulde. Ook de heren ontvingen een presentje. Aan het begin van de avond presenteer de de heer J. Braun het zojuist opge richte schoolorkest en het meisjeskoor die weliswaar nog in de kinderschoenen staan, maar beide over een basis beschik- van toorn over zich moest letèn gaan, een '3e'°^e ln'iouht fjoof de alvorens oom Gerante van zijn goedhar tigheid blijk gaf. Voortreffelijk acteerde Gerry Bolsius als Dalacours vrouwtje, wier enige fout was, het geloof in haar man. Een natuur- talentje, waarvan de groep nog veel ple zier kan beleven. Met de excentrieke Dorval goed gestal te te geven, was Gerard Huisman een van de typische schertsfiguren van Gol dini en hij deed dit goed. Minder opvallend was Hans van der Zandt als de geliefde van Angelique. Hij kreeg slechts de oogst binnen te halen, maar paste goed in het geheel. Marton, huishoudster van Gerante, trachtte haar typering als volksvrouw met teveel stemgeluid te benadrukken. Zij was evenwel een vrouw met haar op de tanden en stak dit niet onder stoelen of banken. Carla Meyer bracht in traves tie een dankbare creatie in de rol van Picard, de knecht van de Bulderbast, die herhaaldelijk moest ervaren dat zijn meester nog zo kwaad niet is. De twee lummels werden, eveneens in travestie, voorgesteld door Marjoos Zoetmulder en Marijke Jacobs. Dit tweetal is door de regie handig benut. Het speelde groot, deels in pantomime. SCHIEDAM, 18 febr. In het Stedelijk Museum van Schiedam zal voor de twee de maal de „Salon van de Maassteden" gehouden worden en wel van 10 april tol 2 mei 1965. De jury, die beslist over toe lating tot de Salon en de toekenning var de aan de Salon verbonden prijzen be staat uit: J. Paalman, directeur Stedelijk Museum Schiedam, voorzitter mevr. R Hammacher-van den grande, hoofdcon servatrice Museum Boymans-van Beunm- gen Rotterdam, mr. J. Huijts, Kunstcen trum 't Venster Rotterdam. W. W. Kers ten, hoofdconservator Stedelijk Museum Amsterdam, G. A. Verweij Schiedam. Beeldende kunstenaars, woonachtig tt Schiedam, Rotterdam, Dordrecht, Vlaar dingen, Maassluis en naaste omgeving kunnen voor deze Salon inzenden. Advertentie J. B. te Schiedam, reed in de BK.-laan (de Schiedamse racebaan, naar men weet.) met zijn brommer 50 km. per uur. Hij had de wind in de rug aldus ver klaarde hij. Nu had hij de wind tegen en het werd f 35 of 7 dagen. Een bromfietser kwam ten val over een loslopende hond. Deze hond behoort aan H. de V. uft Maassluis., evenals het kind, dat de hond begeleidde. Dit drama kostte verdachte De V. f 5 of 1 dag. De W.A. verzekering draait voor de verdere onkosten op. M. G. P. te Rotterdam, reed met een voormalige auto \op de openbare weg. De puinhoop (de auto) was op weg naar een autokerkhof. Daarom kwam ver dachte er af met f 10 of 2 dagen. Wegens illegaal kijken, kreeg de tele- visiebezitter H. de G.. uit Schiedam f 20 of 4 dagen. De zaak tegen C. de B., uit Schiedam, die met zijn auto op de linker weghelft zou zijn gegaan, waardoor een aanrijding werd veroorzaakt, werd aangehouden tot 17 maart. „Ik sla je dood, smerige spoorhond" Neen geachte Kroonlezer, dat is niet te gen u bedoeld Ook die „spoor hond" is juist en niet het meer bekende „speurhond". Bovenstaande vriendelijkheid werd n.l. gelanceerd tegen de hoofdconducteur van de N.S., die J. V. uit Rotterdam wil de verbaliseren, omdat verdachte zich zonder plaatsbewijs in de trein bevond. Verdachte heeft zijn bedreiging niet ten uitvoer gebracht. Hij had dit vermoe delijk ook niet gekund, doordat hij vol gens het proces-verbaal smoordronken was De jeugdige held kreeg van de kanton rechter f 20 of 4 dagen. En zo ziet u maar weer, dat niet altyd het spreekwoord opgaat: .Kinderen en dronke mensen zeggen de waarheid". CLAUDIA Met 3 briljanten, 6 mm breed f 245.- herenring f 90.- Een Constant ring! <5>- JUWELIER HOOGSTRAAT 164 HOOGSTRAAT 152 BEUERLANDSELAAN 176 ROTTERDAM ROTTERDAM, 18 febr. Burgemeester en wethouders van Rotterdam hebben met bezorgheid kennis genomen van de scheepsongelukken die in de laatste maanden van 1964 op de Nieuwe Water weg heben plaatsgevonden. Uit de rap porten welke hen hierover bereiken valt op te maken dat in het vorig jaar 32 onge gelukken hebben plaatsgehad tegenover 26 in het jaar daarvoor. Deze rapporten, welke onder meer af komstig zijn van havenloodsen die zich aan boord van de bij de ongelukken be trokken schepen bevonden of van de pa trouillerende havendienstboten. kunnen echter geenszins op voledigheid bogen, aangezien de Waterweg eigendom van en in beheer is bij het Rijk en derhalve overwegend valt buiten de invloedssfeer van de gemeente, oldus deelt het college mee in antwoord op desbetreffende vra gen van het raadslid J. Nederlof. B. en W. hebben in hun beantwoor ding voorts meegedeeld, dat er verge vorderde plannen bestaan om alle rijks- en gemeenteloodsen te gaan uitrusten met een zgn. marifoon, een communi catiemiddel dat de loodsen ln staat kan stellen ook onder de slechts denkbar< weersomstandigheden verbinding tc krijgen met de radarposten voor he verkijgen van de nodige inlichtinge: over de scheepvaart op de rivieren ei in de havenbassins. Aan de industrie Is inmiddels gevraag» een offerte voor de levering van dezi marifoons ln te dienen, terwjjl aan d< staatssecretaris van Marine verzocht is in de kosten bij te dragen. In dit verban» delen B. en W. nog mee dat reeds enigi tijd geleden het vraagstuk van de alge hele modernisering en uitbreiding vai het walradarsysteem langs de Nieuw» Waterweg in studie is genomen. Tenslotte merkt het college nog op dr het bij de betrokken rijksinstanties, z» wel op bestuurl k als op ambtelijk nive» bij voortduring heeft aangedrongen op c uitvoering van werken die bevorderli zijn voor de veiligheid van de navigat op de Waterweg. Dit overleg heeft gele: tot het in uitvoering nemen door c Rijkswaterstaat van de werken tot ve betering van de bocht in de rivier t Maassluis, alsmede tot de reeds beken» toezegging van de regering ten aanzi» van de nieuwe mond voor Europoort. overleg met de Rijkspolitie te water en r Rijkswaterstaat wordt inmiddels nag, gaan op welke wijze het toezicht op h» naleven van het binnenaanvaringsregle ment kan worden verbeterd. In aansluiting hieraan deelt het collegt nog mee. dat een uitgebreid rapport ovei deze materie in voorbereiding is.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1965 | | pagina 3