V ermogensaanwasdeling vormt bezit werknemer: 6 a 24 mille na 40 jaar aren en Sp beleggen Twee bronzen paleis - deuren gestolen s 10 stuks f 1,60 Kanker hoeft niet ongeneeslijk te zijn Verzilting loopt uit Delfland de hand Minister wijst bouwplan spuisluis Rotterdam af DAGPUZZLE Georges Braque: JUWELEN VAN SIERADEN Mysterieus GOUDEN Centraal Plan Bureau Regering vraagt SER-advies In Amsterdam Zaakgelastigde Sjarif gehuwd Groentekwekers in Westland gedupeerd Wat kinderen ervan zeggen SlMBOLO Premier uitgenodigd *8*/m*28 FEBRUARI In Königswinter RIJKSWATERSTAAT „GEBONDEN" Nieuwe normen voor vrijstelling van luister- en kijkgeld m i la en geurig uitsluitend tabak NIEUWE DAGBLAD DONDEx PAGINA 5 Openingstijden: 10-17 uur en van 19-22 uur Zondagen van 10-17. Toegang: f2,75 Georges Braque (links), ontwer per en De Löwenfeld, maker van de juwelen. Een groenige zonneklep met een elastische band ver vangt deze zomer aan het strand de zonnebril en de zon nehoed. Het is een uitstekende beschermer van de ogen tegen het felle licht, bovendien houdt hij het haar bij elkaar als het waait. En je krijgt er een soort mysterieuze schaduw van over je gezicht, die werkelijk opvalt. Dit is een van de nieuwe voorjaarskapsels. Het is ontworpen in de salon van Elisabeth Arden in Parijs. Het vóórhaar is in het midden gescheiden en aan de uiteinden onder een andere pluk haar gelegd, wat het effect geeft van een bandeau om het hoofd. (Van onze Haagse redactie) ta HAAG, 18 febr. Ervan uit wade, dat een werknemer doorgaans jaar in loondienst is, heeft bet j®ntraal Plan Bureau berekend, dat ba die veertig jaar met het door (Vervolg van pagina 1) j^tegorie heeft de prikkel om te spa- ,eh niet zo hard nodig, ais de minder ^deelden. Men noemt dat het gevaar atl „overpremiëring'. dat te verhinderen wil de rege- f'bg nagaan of hel mogelijk is de men- eh met een inkomen boven achtdui zend gulden te verplichten met min- 'e<is een bedrag van 250 aan te ko- wil men de premie kunnen krij- Het bedrag waarover de premie ,v°l"dt gegeven, zou dan voor deze ca- 'eKorie moeten worden verhoogd tot 350. De mensen uit deze groep kun- aeh dan dus zeventig gulden per jaar *tra verdienen. Voorts is de regering bereid voor boeren en middenstanders een apar te regeling te treffen, zodat ook zij m grote getale van de Premiespaar wet kunnen profiteren. rt.b)e moeilijkheid is namelijk, dat deze j.'bwijls niet kunnen sparen, omdat ,1 aflossingen moeten doen. Deze af- °ssingen zullen nu ook kunnen worden ®rkend als een vorm van sparen in de van de Premiespaarwet. Aflossin- «en van hypotheken op onroerend goed spaarovereenkomsten bij levensver zekeringsinstellingen vallen al onder het Wetsontwerp. De Spaarwet zal het Rijk Per jaar waarschijnlijk 85 miljoen gul een aan premies gaan kosten. Men vei> y'scht dat op deze wijze per jaar 425 tbiljoen zal worden gespaard. Om het sparen nog verder te sti muleren wil de regering twee be staande regelingen uitbreiden. In de jeugdspaarregeling wordt de grens van 200 gulden per jaar waarover premie wordt verleend, verhoogd tot 300 gulden. In de jeugdspaarwet krijgt men pas na zes jaar recht op de Premie (die tien procent is). Komt de spaarder eerder te overlijden, dan wil de regering de aanspraak op die Premie toekennen aan zijn nabe staanden. Voorts wil de regering de belasting- Gciliteiten verruimen voor het sparen Van werknemers van bedrijven. Op '>et ogenblik hoeven over 390 gulden Premie die een werkgever in een jaar '°ekent aan een sparende werknemer, 8®en belasting en sociale verzekerings premies te worden betaald. Dat bedrag *al worden verhoogd tot 500 gulden. En ook wil de regering voortaan uitgaven van de huwelijkspartner voor de aanschaf van een onroerend goed of voor het betalen van premie voor een levensverzekering erkennen als besparingen van een werknemer. Dit gebeurt al in de premiespaarre geling voor de rijksambtenaren en dat zal ook het geval zijn in de Alge mene Premiespaarwet. Is de Algemene Premiespaarwet een maal werkelijkheid, dan kunnen werk kamers in bedrijven met een spaarre geling, de rijksambtenaren en, enkele Idren slechts, de hele Nederlandse iriigd profiteren van twee premies op ?en en hetzelfde gespaarde bedrag. Dit foordeel neemt de regering met de 5ER voor lief. Men krijgt niet de in- •jruk, dat de regering op bijvoorbeeld ,'e rijksbmatenarenregeling zal gaan burgen. De Algemene Premiespaarwet bjelt bovendien kleine ondernemers in *<aat met een geringere premie ook te gemoet te komen aan sparende werkne mers. Wel put de regering uit dit voor deel een argument voor haar beslis- ?ng geen fiscale vrijstelling tot b.v. gulden te verlenen op inkomsten d't vermogens. Deze wijze van bezits- v°rming stimuleren wijst ze af. Men heeft gekozen voor een stelsel van premieëring van aanwijsbare be sparingen. Dit stelsel wordt thans af gerond. Eigen woningbezit De bewindslieden noemen ook het sti puleren van eigen woningbezit een mid del om bezitsvorming in de hand te perken. Minister Bogaers heeft in no- ..eiriver al een maatregel in die rich- 'Ug aangekondigd. Hij wil ieder die ®eu „bescheiden" huis voor eigen be lening laat bouwen of koopt voor een gemeentelijke garantie in aanmerking kten komen van negentig procent. Bescheiden" is minder dan veertig- i°t vijftigduizend gulden. Wie eeii goed- b°l>e woning bouwt of koopt krijgt bo- ®ndien een premie. Breedbandmiljoen Om nog even op de Breedbandmil- •ioenen terug te komen: de regering zal K°g met een apart wetsvoorstel ter za- b& komen. Eerst zal met belaggings- aatschappijen, ook met die van de vakcentrales, overlegd worden. Minister Veldkmap overweegt ook, het niet nuttig is een advieslichaam •h te stellen in de vorm van een apar- 'e SER-commissie. Deze commissie zou de regering moeten adviseren °ver concrete initiatieven. regering is er niet voor geweest, jl? afgestoten aandelen Breedband in U-ine coupures aan te bieden aan de Ij aine spaarders. Zij vindt, dat men dan jp kleine spaarder bijzonder kwetsbaar .uaakt voor het koersrisico van dit ene ?ahdeel. Bovendien was het in dit ge- K?' niet mogelijk, omdat de regering gUtutair verplicht was de aandelen >.ah Hoogovens aan te biden. Om bo ert vermelde reden verdiende het ook d 6*r geen aanbeveling de kleine spaar- door middel van kleine coupures gijn aandelen Hoogovens in de trans- jjptie te laten delen, temeer omdat het V,s ico daarvan „bijzonder groot is ge- jPtken", zoals de bewindslieden in de n®morie opmerken. Het valt volgens de bewindslieden buiten het karakter der transactie Werknemers van Breedband op bij lander© wijze te laten delen in de hon- JJW miljoen. De vraag van de deelne- van de werknemers van Hoog- 2Vahs in de winst, is een zaak tussen directie van deze n.v. en de betref- "de werknemers. een commissie van de drie vakcentra les voorgestelde systeem van delen in de vermogensaanwas van „zijn" onder nemingen) in het bezit zal kunnen zijn van zes-, twaalf- of vierentwintig duizend gulden. Dit naar gelang het percentage waar mee hij deelde in de overwinst, tien, twintig of veertig was. Het Plan Bu reau veronderstelt ook voor deze be rekening, dat in die tijd de produk- tie van de betrokken ondernemingen per arbeidskrachten jaarlijks met drie procent is toegenomen. En ook nog. dat de werknemer, nadat het hem is toegestaan zijn vermogensdeel te ver zilveren, de helft daarvan blijft beleg gen. Dit staat in een rapport over de ver mogensaanwasdeling, dat het Plan Bu reau op verzoek van de regering heeft gemaakt. De overheid zal onder voorop stelling van dezelfde premissen belasting inkomsten derven van respectievelijk drie, zes en twaalf procent van de totale jaarlijkse belastingopbrengst van 9,4 mil jard, verwacht het Bureau. Het systeem van vermogensaanwasdeling doet de overheid vennootschaps-, inkomsten en loonbelasting derven. Wanneer de belegde gelden uit ver mogensaanwasdeling voor besteding worden vrijgegeven, zal de economische groei er al vrij aanzienlijk onder kunnen gaan lijden, wanneer de helft van die gelden wordt verzilverd. De schattingen van het Plan Bureau lopen uiteen van twee procent minder groei, wanneer het geld na twintig jaar vrij komt en de werknemers voor tien procent deelden in de vermogensaanwas, tot 14,2 procent minder groei, wanneer de deblokkering al na vijf jaar volgt, en het deelnemings percentage veertig bedroeg. SER-advies De regering heeft nu de Sociaal-Eco nomische Raad gevraagd haar te advi seren over vermogensaanwasdeling en alle andere methoden van bezitsvorming die de Raad voor het bedrijfsleven nut tig mocht achten. De regering vraagt vooral de aan dacht van de Raad voor de macro- economische aspecten die aan het vraagstuk zijn verbonden, als de ont wikkeling van de spaarquote, de belas tingopbrengst en de economische groei De SER wordt gevraagd, of de rege ring zich achter het invoeren van ver mogensaanwasdeling moet stellen en, zo ja, op welke wijze zij dat kan doen. De regering vraagt zich af, of er dan maat regelen moeten worden getroffen ter be scherming van de belangen van de werk nemers. Ook vraagt zij de SER de voor zieningen te noemen die moeten wor den getroffen om te voorkomen dat het bezit uit vermogensaanwasdeling in de bestedingssfeer komt. AMSTERDAM, 18 febr. Op 5 en 6 maart zal hier in het nieuwe congres gebouw het tweejaarlijkse congres van de Partij van de Arbeid worden ge houden. Het partijbestuur heeft, dit maal voor het eerst, ook de regering in de persoon van de minister-pre sident uitgenodigd het congres bij te wonen. Uitnodigingen zijn ook ge stuurd naar de andere „democrati sche" partijen en aan de organisaties die in de Stichting van de Arbeid zijn vertegenwoordigd. (Advertentie) personenauto's AMSTERDAM, 18 febr. Uit het Koninklijk Paleis op de Dam worden twee grote bronzen binnendeuren om streeks 11 februarie en een bronzen deurstijl vermist. 31et vermoedt dat ze gestolen zijn. De Amsterdamse politie stelt een diepgaand onderzoek in. Een woordvoerder van Rijksgebouwendienst, die toezicht houdt op de restauratie werkzaamheden aan het Paleis, ver klaarde dat de deuren volstrekt geen historische waarde hebben, nsiders heb ben ons echter verzekerd dat de waar de desondanks in de duizenden uldens moet lopen. De deuren zijn 2,25 meter bij 78 centimeter. Zij bestaan voor 90 pet. uit glas. Het brons omlijst een groot aantal langwerpige ruitjes. De deu ren zy'n bij de restauratie van 1938 als tochtdeuren aangebracht tussen de hal en de garderobe aan e Damzijde van het paleis. Bij de restauratie die nu wordt uitgevoerd, was al bepaald dat de deuren zouden moeten verdwij nen omdat zij in het kader van de hui dige verwarmingstechniek niet meer pasten. De deuren waren er al uitgelicht om de werklieden een gemakkelijker door loop te verschaffen. Ze waren neer gezet in dehal en niemand keek er naar om, tot gisteren plotseling de vermissing werd geconstateerd door een bouwkundig ambtenaar die op ge zette tijden de restauratiewerkzaam heden inspecteert. Bij navraag bleek dat de deuren voor het laatst op de lie e 12e februari waren gezien. Zij moeten op klaarlichte dag zijn verdwenen. De politie zal de werklui die geregeld in het paleis komen, uitvoerig verhoren. Normaal zouden de deuren via de dienst der domeinen zijn afgevoerd. BONN, 18 febr. Gistermorgen is in Königswinter het Islamitisch huwelijk voltrokken tussen de Indonesische zaakgelastigde in ons land, de heer Mohammed Sjarif Padmadisastra en zijn charmante bruid, de jonge Indo nesische Soemina Prajogo. De plechtigheid vond plaats in de ambts woning van de Indonesische ambassa deur in West-Duitsland, dr. Loekman Hakim. De heer Sjarif heeft zijn vrouw in Djakarta leren kennen, vóór dat hij naar Nederland kwam. Op zijn verzoek waren er gisteren geen leden van diplomatieke vertegenwoordi gingen en van Nederlandse politieke kringen aanwezig. Dat deze echter niet vergeten zijn blijkt wel uit het feit, dat vanmiddag op kasteel Oud-Wassenaar een grootse huwelijksreceptie is ge geven, waarop meer dan duizend gas ten het echtpaar hun gelukwensen heb ben aangeboden. De heer en me brouw Sjarif zullen overigens niet lang meer in Nederland blijven. De zaakgelastigde zal immers binnenkort worden vervangen door ambassadeur Soedjarwo Tjondrone- goro. Nog deze maand zal het echt paar naar Indonesië terugkeren. (Advertentie AMSTERDAM, 18 febr. Uit een onderzoek, verricht in het bureau voor de kankerregistratie en -voorlichting, is gebleken dat 23 pet. van de mannen, die aan kanker lijden, na vijf jaar nog in leven zijn evenals 37 pet. van de vrouwelijke kankerpatiënten. Deze be vindingen demonstreren dat kanker niet ongeneeslijk behoeft te zijn. Dr. Meinsma, directeur van het bu reau, deelt mee, dat dit onderzoek betrekking had op 27.600 patiënten, die sinds de jaren 1956-1958 onder con trole bleven. Opnieuw blijkt hieruit, dat kanker niet altijd ongeneeslijk is. Vergeleken met een onderzoek, be trekking hebbende op patiënten uit 1953-1955, blijkt thans dat de kansen op genezing voor mannen wat gedaald zijn als gevolg van het feit dat meer longkankerpatienten in het laatste on derzoek betrokken zijn geweest dan in het eerste. Volgens dr. Meinsma zijn er opval lende verschillen in de geneesmoge- iijkheden voor de verschillende vor men van kanker. Van de in het on derzoek betrokken vrouwen met borstklierkanker leeft 46 pet. nog na vijf jaar, terwijl ongeveer 60 pet. van alle vrouwen met kanker van de baarmoeder nog leeft. Daarte genover is van de mannen met long kanker slechts 7 pet. nog in leven na vijf jaar. Deze sombere vooruitzichten ten aan zien van de behandeling van longkan ker zouden, aldus dr. Meinsma, voor vele rokers reden moeten zijn met ro ken te stoppen. De resultaten van het onderzoek heeft dr. Meinsma neergelegd in het boekje „Resultaten van de behandeling van kankerpatiënten". Het is dezer dagen, dank zij een subsidie van de stichting Koningin Wilhelmina Fonds, aan alle specialisten en 2.000 huisartsen toege stuurd. (Van onze parlementaire redacteur) DELFT, 18 febr. Het hoogheem raadschap Delfland wijdt vandaag een vergadering aan de zeer ernstige pro blemen die zich voordoen op het grond gebied van dit belangrijke poldercom plex. De verzilting neemt hier hand over hand toe onder meer tot grote schade van de groentekwekers in het Westland. Men heeft onlangs de teleurstelling van zijn leven gekregen toen minister van Aartsen (Verkeer en Waterstaat) liet weten, dat van de reeds geruime tijd Bestaande plannen om een inlaat- sluis te bouwen in Rotterdam, om daar door op gezette tijden flink te kunnen doorspuien, moet worden afgezien. De minister stuurde deze jobstijding ne gen maanden na een alarmerend schrij ven van het hoogheemraadschap geda teerd 15 april 1964 Al die maanden hebben de ingenieurs van de Rijkswaterstaat nodig gehad om tot de conclusie te komen die het hoog heemraadschap zo ongeveer in de po sitie plaatst van een zwijgende figu rant bij een dramatische scène, waarbij de figurant met heel zijn wezen betrok ken is. De oorzaken die de minister aangeeft zijn, dat de Deltacommissie zich bij het opstellen van het Deltaplan in 1954 niet heeft kunnen realiseren, dat de ont wikkeling in de Nieuwe Waterweg zoda nig versneld zou worden, dat hieruit ern stige gevolgen voor de watervoorziening van de streek zouden ontstaan. Men heeft toen niet kunnen weten dat de haven plannen van Rotterdam een zo grote vlucht zouden nemen dat de rivier, waar het tij vrij in en uit kan, op ingrijpen de wijze zou moeten worden verbreed en verdiept. Men heeft voorts niet kunnen incal culeren dat ook het opperwater, dat van Duitsland, Frankrijk en België via Rijn en Maas naar Rotterdam wordt gevoerd, van een zo slechte kwaliteit zou worden als thans door alle Rotterdammers die een kraan opendraaien, wordt geconstateerd. Voorts is de opkomst van de indus trie langs de Nieuwe Waterweg veel sneller en omvangrijker geworden DEN HAAG, 18 febr. Voor de vrij stelling van betaling van luistergeld (radio-retributie), op grond van finan ciële draagkracht, zijn nieuwe normen vastgesteld. De nieuwe regeling heeft terugwerkende kracht tot 1 januari 1965. Vrijstelling kan nu worden verleend aan hen, wier wekelijks inkomen niet hoger is dan de hieronder voor de ver schillende gemeenteklassen aangegeven bedragen. gez. v. 2 pers. wekel. ink. 85,— 84,— 83,— 82,— 82,- alleenst. Gem.kl.X wekel. ink. I 59,50 II 59,— III 58,25 IV 57,50 V 57,50 Voor het eerste, tweede en derde ge zinslid meer wordt de norm met 7,en voor de overige meerdere gezinsleden met 10,— per persoon verhoogd. De zelfde normen zijn, eveneens vanaf 1 ja nuari 1965, van toepassing op vrijstel ling van betaling van het kijkgeld, doch, zoals bekend, wordt hier alleen vrijstel ling verleend aan invaliden en chronisch zieken, wier inkomen beneden de even genoemde normen ligt. Voor nadere inlichtingen kan men zich wenden tot de dienst luister- en kijk gelden van de PTT, Hofweg 3, Den Haag of tot de burgemeester van de gemeente, waar men woont. dan deze commissie had kunnen be rekenen. Door dit alles Is men er niet in kun nen slagen de zoetwaterhuishouding door het bouwen van een sluizencom- plex in het Haringvliet en door het ka naliseren van de Bovenrijn zo tijdig ge reed te maken, dat de oplossing van de moeilijkheden er nu al zou zijn. Deze oplossing komt. maar men zal nog enige jaren moeten wachten. Zjj komt wanneer de Rijkswaterstaat straks het nu nog via het Haringvliet naar zee stromende zoetwater kan omleiden naar de Noord en zo naar Rotterdam toevoeren. Eerst dan kan het euvel van de verzilting doeltreffend worden be streden. De steeds bredere en dieper het land indringende zoutwatertong zal dan kun nen worden teruggeduwd naar zee. Wie echter op dit moment een inlaatsluis in Rotterdam zou gaan bouwen zou zijn dure geld verspillen. Door deze sluis zou alleen maar zout water naar bin nen komen. Vandaar de in voorzichtige ambtelij ke termen, neergeschreven conclusie van de minister: „Er kan niet op wor den gerekend, dat bij de Parksluizen een zodanige toestand kan worden ver kregen, dat aldaar rivierwater van een redelijke kwaliteit zou kunnen worden Ingelaten Het zal de vraag zijn hoe de heren hoofdingelanden op deze motivering van de rijkswaterstaat zullen reageren. (Advertentie) KRUISWOORDRAADSEL 23 456 1 8 9 10 In het Gemeentemuseum te Den Haag is tot en met 21 maart een hoogst wonderlijke collectie sieraden te bezichtigen. Wonderlijk vanwege de tegenstrijdige gevoelens die men bij het bezien ondergaat. De siera den «ijn ontworpen door niemand minder dan de Franse, in 1963 over leden schilder Georges Braque, die in de periode voor zijn dood een gro te liefde opvatte voor de plastische en decoratieve kunst. AI eerder had hij deze geopenbaard, maar toen pas ging hij er zich daadwerkelijk mee bezighouden. Hij maakte plas tieken en reliëfs, bewerkte gips en brons, raakte hoe langer hoe meer overtuigd van de mogelijkheden die metaal, edelmetaal en steen en edel steen bieden, maar wist zich geen vakman op dit gebied. Anderhalf jaar voor zijn dood. tegen zijn tachtigste verjaardag besloot hij de uitvoering van zijn ideeen voor taan aan iemand anders over te la ten. Het eerste werkstuk dat hij in andere handen overdeed was een ont werp voor een camee. De opdracht gaf hq aan de beroemde edelsteen bewerker-goudsmid baron Henri- Michel Heger de Löwenfeld, die de camee uitvoerde in wit-zwart geader de onyx en zette in een ring. Braque IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII11IIIIIIIIIIIII- schonk het kleinood aan zijn vrouw. Het beviel hem dermate, dat hij De Löwenfeld verzocht met hem samen te werken. Het heeft geleid tot een serie unieke sieraden, die overal ter wereld grote bewondering oogsten. Ze spreken van grote kracht deze bijoux. Men zou ze door hun strakke, simpele vormen zonder meer willen rangschikken onder moderne kunst, wanneer de wijze van uitvoering zulks niet belette. Deze is geheel onconventioneel. Het mooie glimmen de gepolijste goud paste De Löwen feld slechts zelden toe. Zijn goud gaf hij relief, het is het goud uit de sprookjes en onze dromen, ruw en ongecultiveerd, onwerkelijk. Edelstenen behandelde hij al even „oneerbiedig". Hij sloeg ze aan gru zelementen als hij dat terwille van de compositie en symboliek nodig achtte. Het leverde juwelen van sieraden op en Hjkt de enige manier waarop Bra que zijn ontwerpen, die bijna alle de vogel, of de profielkop van mens of paard tot motief hebben, verwezen lijkt wilde zien. Soms echter is de uitvoering ten koste van het ontwerp gegaan. Als- ^of de meester-edelsmid zijn vakman schap te veel wilde bewijzen, alsof de kracht die goud op ieder mens uitoefent hem overweldigde en hem z\jn dienende functie deed vergeten. Mijn zoontje van vier jaar had een nieuwe broek nodig. Ver langend naar dit kledingstuk vraagt hij: „Mam ais u de kinderblijdschap hebt gekregen, krijg ik dan een nieuwe broek?" (Mevr. N. J. Sondaar, Amsterdam) •iiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiii Horizontaal: 1. vogel, Franse vennoot schapsvorm: 2. wilde roos: 3. echo, holte; 4. salva venia, plaats ln Noord-Brabant; 5. deel van batterij, golvende beweging; 6. gereed, aanwijzend vnw.; 7. gereedschap, nachtverblijf; 8. entree; 9. beteuterd, eisen; 10. piste, onderwijsvorm; 11. naderend, po litieke partij. Verticaal: 1. karakteriseren; 2. sierplant; 3. wig, vervelend kind; 4. geestdriftnoot; 5. wegglooiing, bestaan; 6. zonder deernis; 7. Frans voegwoord, bekende waterval; 8. vaccinatie; 9. rivier ln Frankrijk, insekten- eters; 10. heilige pastoor van buiten dijks land, wolvlokje. Oplossing van 17 februari. 1. voetzoeker; 2. vermaning; 3. viool; 4. karavaan; 5. kliniek; 6. eskimo; 7. meegaand; 8. voederbak; 9. extern. Op de streepjes: voorrang voor van links komend verkeer.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1965 | | pagina 5