Scotland Yard is op het spoor van „Jack the Stripper55 Signalement bekend SCHOLIER 2 DAGEN SPOORLOOS Pastoor gaf kind draai om de oren Bemanning van op Malta vastgehouden toestel weg uit ons land „Onze tijdsindeling eigenlijk maar een grote wanorde" DOM Anselme: 8 april is beste dag voor Paasfeest 1 Ra jaIk wil geen namen noemen L.T.B.-Assurantie heeft plan voor nieuwbouw bij Leiden ZESVOUDIGE MOORDENAAR Hetze tegen het Nederlands op Volksschule in Elten Hersenschudding na klap ONTWERPER EEUWIGDURENDE KALENDER Bedrijf moet in één pand worden ondergebracht liegtuig met storing landt op een motor r b* .j Van school gestuurd na vervalsing hand tekening Bejaarde wandelaar in vijver verdronken PASPOORTBEPERKING OPGEHEVEN Wanorde Wachten op rijksgoedkeuring Zestienhoven Opheffing van verbod lidmaatschap Rotary het nieuwe dagblad DONDERDAG 18 FEBRUARI 1965 PAGINA 7 De vliegers van het op Malta aan de ketting gelegde toestel op Schiphol, waar zij van de konink lijke marechaussee hun paspoor ten terugkregen. Van links naar rechts tweede vlieger John Con solini, boordwerktuigkundige Paul Schwanke en gezagvoerder Vin cent F. Burger. O 1 r mÊÊm DOM ANSELME vember 'kunnen "L^^datAtod bij Zijn eeuwig durende kalender. november het kerkelijk jaar eindigt. Het nieuwbouwplan van de LTB- Assurantie zoals dat nabij Leiden gestaliseerd moet worden. i'wetV. LONDEN, 18 febr. (ÜPI) Scotland Vard verwacht binnen achtenveertig 'jur „dramatische ontwikkelingen" in «e zaak van „Jack the Stripper", de tnoordenaar die in het laatste jaar in Londen zes publieke vrouwen heeft ver- Woord. „Wij zijn op de goede weg", zei gisteravond John du Rose, de de tective die het onderzoek leidt. „Toen de moordenaar zjjn tot dusver laatste slachtoffer ontmoette werd hij gezien. Wij hebben een signalement van hem en van zijn auto." De bjjnaam van de moordenaar, die hem is gegeven door de pers en het publiek, is afgeleid van „Jack the Ripper", een altijd onbekend geble ven man die tegen het einde van de vorige eeuw de straten van Oost-Lon- den onveilig maakte. Ook hij ver moordde zes vrouwen, allen prosti tuées. Daarna stopte hij er plotseling mee. Zeventig jaar geleden was de politie ervan overtuigd dat alle zes moorden werden gepleegd door dezelfde man. Ook de politie van vandaag is er zeker van dat er één dader is. De man wordt ..Stripper" genoemd, omdat het zijn Vaste gewoonte is zijn slachtoffer; geheel te ontkleden. De lichamen wor den bovendien getatoueerd. Kleren wor den nooit gevonden. Alle vrouwen wer den gewurgd. Het laatste slachtoffer van „Jack the Stripper'' was de in Ierland geboren prostituée Bridie O'Hara, ook wel be kend als Bridie Moore. Haar ontklede hchaam werd onlangs op een fabrieks terrein in West-Londen gevonden. Een lijkschouwing wees uit dat zij al meer dan een maand dood was. O ">k de licha men van de eerste vijf slachtoffers werden in West-Londen gevonden. Scotland Yard heeft in het afgelopen jaar alle mogelijke moeite gedaan aan- Wpzmgen te vinden, maar steeds zon der veel resultaat. Thans, na de zes de moord, hoopt men plotseling op méér succes. Een uitgebreid onderzoek van detective Du Rose en zijn mannen in de Londense onderwereld heeft twee belangrijke gegevens opgeleverd. Op de eerste plaats zag een vrouw dat Bridie O'Hara op 11 januari, de dag waarop zjj voor het laatst levend werd gezien, in Bayswater met een man in een auto stapte. Deze vrouw verschaf te de politie een signalement van de man en de auto. Deze week is bovendien aan het licht gekomen dat Bridie O'Hara een goede vriendin is geweest van Margaret Mc- Gowan, de vrouw die het vijfde slacht offer van „Jack the Stripper" was. Scotland Yard werkt nu met de volgende gegevens: 1. De moordenaar heeft een auto en is een alleenstaande man. Hij heeft toegang tot een garage of werkplaats. 2. Hij ontmoette zijn slachtoffers vóór zij werden vermoord tenminste enke le malen en wist haar vertrouwen te winnen. 3. Hij koos eerst een plaats om het ti chaam te verbergen voor hij vrouw doodde. (Van een onzer verslaggevers) ZOETERMEER18 febr. Twee da- Ben is de veertienjarige Eric Ribberink uit Zoetermeer zoek geweest. De jongen Werd dinsdagochtend van school ge stuurd en het duurde tot gisteravond voor hij z'n ouders telefonisch 'n levens teken gaf. Hij zat in Maarn en vroeg of zijn vader hem wilde komen halen. De heer Ribberink ging onmiddellijk op weg. De jongen was van school derde klas van het Huygenslyceum in Voor burg gestuurd omdat hij de handte kening van zijn vader had vervalst. Vader Ribberink zei ons: „Erie had een slechte repetitie gemaakt. Die moest hij mee naar huis nemen en mij mijn handtekening er onder laten zetten. Maar hij maakte mijn handte kening na. Dat doen alle jongens wel eens. Op school liep dat in de gaten, maar hij bleef volhouden dat het mijn handtekening was. Toen is hij van school gestuurd." Dat trok Eric zich kennelijk erg aan en min of meer in paniekstemming be sloot hij weg te lopen. Hij ging naar Maarn. „Wij zijn daar erg bekend, door Vakanties", zegt de heer Ribberink. Terwijl zijn familie in de grootste on gerustheid verkeerde zwierf Eric in de omgeving van Maarn rond. De nacht bracht hij door in een of andere schuur. -Eric is padvinder", zegt zijn vader, „die l'edt zich wel. Hij heeft overigens he lemaal geen avontuur meegemaakt". Vandaag is Eric niet naar school gegaan. -Na deze dagen mag er wel een vrije dag aan vast zitten", meent zijn vader. Nij weet nog niet wanneer Eric weer haar school gaat, en of Eric weer op het 'yceum mag komen. -Ik heb sinds gisteren geen contact hieer gehad met de rector. Ik weet niet °f ik hem wel op die school houd". (Van onze correspondent) r ARNHEM, 17 febr. Meester Martin Leenders (40) heeft het als enige le- aar Nederlands in het Duitse Elten JhoeiRjk. Hjj geeft dat vak ook op het meisjeslyceum en het jongensgymna- ®iUrn in Emmerich. Daar gaat alles Shed. Maar in Elten is hij het voor werp van een fel anti-Nederlandse cam- jagne van Fraulein Bertha Schmitz, ?Teh onderwijzeres die destijds door de j'cderlanders met vervroegd pensioen |estuurd werd en sindsdien ageert te- ®en alles wat Nederlands is. Het onder kus In de Nederlandse taal op de Volks- ®chule ziet zij als het laatste VerbliJfsel van de Nederlandse dicta- jhUr waaronder Elten van 1949 tot 1963 gebukt gegaan, nadat de bevolking J1 de jaren daarvoor reeds zuchtte onder dictatuur van Adolf Hitler. Wij willen mdeljjk eens vrij van overheersing zijn, e8t en schrijft Fraulein Schmitz. p-^ij vindt voor haar hetze weinig steun. lT® burgemeester en de gemeenteraad ®bben openlijk verklaard dat in een S(®hsgebled de jeugd de taal van beide „Uden van de grens correct moet kunnen Preken en schrijven. De Landesregle- te Düsseldorf heeft zich op het A ahdpunt gesteld, dat er In Elten Ne derlands moet worden onderwezen. Men dus kunnen zeggen dat de Duitse De politie acht het waarschijnlijk dat de moordenaar een kleine man is, om dat al zijn slachtoffers klein vanstuk waren. Maar dat kan natuurlijk ook ge woon een kwestie van lafheid zijn van de kant van de moordenaar. DRIEBERGEN, 18 febr. Door on opgehelderde oorzaak is de 71-jarige heer J. D. Ruijs uit Driebergen gister middag tijdens een wandeling in een bosvijver gevallen en verdronken. (Van onze Limburgse redacteur) EIJGELSHOVEN, 18 febr. De rijkspolitie van deze gemeente stelt een onderzoek in naar de mishandeling van een leerlinge van de plaatselijke huis houdschool Stella Maris, de dertienjari ge Thea Dielemans uit de buurgemeen te Nieuwenhagen. De pastoor zou dins dag 9 februari tijdens de godsdienstles haar zodanig hebben mishandeld dat zij zich enkele dagen later onder dokters behandeling heeft moeten stellen. Het kind klaagt over ernstige hoofdpijnen. Volgens haar ouders zou zij een her senschudding hebben opgelopen. De bewuste godsdienstles werc'i gege ven op de dag dat de pastoor, volgens reeds lang bestaande plannen overigens, met vakantie naar Beieren ging. Hij kon daarom nog niet door de politie wor den gehoord. Volgens Thea Dielemans, enkele klasgenootjes en haar familiele den is de toedracht van deze zaak nis volgt. Een klasgenootje vertelde tijdens dc godsdienstlessen aan Thea Dielemans een grapje. De pastoor wond zich hier over erg op en vroeg aan Thea het adres van haar ouders. Thea verstrekte dit adres niet. de pastoor zou daarop zo boos zijn geworden dat hij het kind enkele stevige klappen zou hebben ge geven. Het kind zou daarna de raad heb ben gekregen om het voorval te verge ten en er thuis niet over te spreken Aanvankelijk zou Thea deze raad heb ben opgevolgd maar toen zij naderhand ernstige hoofdpijn kreeg biechtte zij thuis alles op. Voor haar vader was dit aan leiding twee dagen later een klacht bp de politie in te dienen. De hoofdpijnen hielden aan, waarop de ouders van Thea een arts consulteerden die de leerlinge van de huishoudschool bedrust voor schreef. Volgens de ouders zou de dok ter een hersenschudding hebben gecon stateerd. SCHIPHOL, 18 febr. Ook de twee andere leden van de bemanning van de superconstellation, die op Malta wordt vastgehouden, zijn gisteravond per trein naar hun domicilie vertrok ken. Aanvankelijk zouden de gezag voerder Vincent F. Burger en de twee de bestuurder John Consolini met een lijnvliegtuig van de Sabena om kwart over vijf naar Brussel vertrekken. Om dat het toestel echter was volgeboekt en ook op de machine van tien minu ten over tien gisteravond geen plaats meer was zijn de twee vlieger» onder begeleiding van de marechaussee in een taxi naar het Centraal-station in Amsterdam gebracht vanwaar zij zich met de trein naar de Belgische hoofd stad begaven. Het derde bemannings lid, de boordwerktuigkundige Paul Schwancke, nam reeds eerder de trein naar Keulen. Het drietal, dat zich sinds zaterdag in ons land ophield, heeft gistermiddag van de Koninklijke Marechaussee op Schiphol de paspoorten teruggekregen, waarin de Amerikaanse consul op Mal ta reisbeperkingen had aangebracht, teneinde het drietal te dwingen een en kele reis terug naar de V.S. te onder nemen. De Amerikaanse consul te Am sterdam, de heer W. Cameron bleek gistermiddag die beperkingen te heb- jen opgeheven. Gezagvoerder Vincent F. Burger, tweede bestuurder John Consolini en boordwerktuigkundige Paul Schwancke ontvingen aldus uit handen van adjudant L. Bosch van de koninklijke marechaussee een volwaar dig paspoort terug, waarmee zij over al naar toe kunnen reizen. De enige, die nu nog In verband met de smokkelaffaire in verzekerde lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllii autoriteiten zich van de actie van Frau lein Schmitz distantiëren, ware het niet dat de praktijk cp het tegendeel schijnt te wijzen. Vorig jaar april werd het aantal lesuren van meester Leenders teruggebracht van achttien tot zes uren per week. Meester Leenders protesteer de maar werd naar steeds hogere spor ten van de bureaucratische ladder verwe zen. Op elke sport hoorde hij dat het on derwijs moest blijven zoals het voor heen was. Niettemin bleef de beperking van het aantal lesuren gehandhaafd. Vervolgens bleef het salaris van meester Leenders 600 D.M. per maand, ondanks zijn negentien dienstjaren en ondanks het feit dat een aankomend onderwij zertje overal in Duitsland al 1000 D.M. verdient. Zijn onderwijsacten liggen al sedert augustus 1963 in Bonn en bleven daar ondanks alle verzoeken om terug zending. Tenslotte wordt meester Leen- Nederlandse lucht, die volgens Fraulein ders in Elten overal buiten gehouden. Zelfs de schoolkinderen valt het op, dat hjj voor zijn collega's „lucht" is; Schmitz zo snel mogelijk moet verdwij nen. bewaring wordt gehouden, is de Ame rikaan Ben Drew, de voormalige di recteur van de vroeger in Luxemburg zetelende Amerikaanse lichtvaart- maatschappij „Seven Seas". Hij werd zoals bekend afgelopen maandag naar aanleiding van de gebeurtenissen op het vliegveld Beek in Zuid-Limburg, gearresteerd. De eveneens op dezelf de dag gearresteerde Zwitser Julius Graber is gistermiddag op vrije voe ten gesteld. (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 18 febr. Dr. DOM Anselme Veys OSB, de kleine beweeglijke rector van het Benedictinessenklooster in het Belgische Blandain (Hene gouwen) strijdt voor invoering van de eeuwigdurende kalender; een kalender die, zoals hij zelf zegt, onveranderd tot het einde der tijden zou kunnen dienen. Tot nu toe heeft de 72-jarige Benedictijn nog niet al te veel recla me gemaakt voor de zogenaamde „wekenkalender", die hij heeft ont worpen. Vorig jaar heeft hij naar het Concilie in Rome geschreven, want ook de katholieke en andere kerken rouueii een dankbaar gebruik kunnen maken van deze nieuwe kalender. De christelijke feestdagen zouden bij het gebruik ven de wekenkalender ieder jaar op dezelfde dag vallen. DOM An selme Veys heeft er zijn gedachten al over laten gaan en is tot de conclusie gekomen dat zondag 8 april in zijn tijdsindeling de beste dag zou zijn voor het paasfeest. De wekenkalen der van pater Anselme Veys is nu alleen nog maar bekend in een kleine groep van voornamelijk kloosterlin ge11' maar eens hoopt de kleine man uit het Vlaamse dat de gehele wereld zien naar zijn nieuwe tijdsindeling zal richten. Gisteren heeft rector Veys zijn idee- e(l naar voren gebracht op een speci ale byeenkomst in een statig Amster dams grachtenhuis, waar hij met een iv'3.) .i'^ v'ammend betoog in zangerig Nederlands zijn theorieën propageer de. Het was voor DOM Anselme een verre reis naar Amsterdam. „Ik was nog nooit zover weggeweest", vertel de hy ons fluisterend voor hij zijn le zing begon, „Den Haag was tot nu toe mijn verste reis, maar ik ben blij dat ik Amsterdam op deze leeftijd toch nog te zien krijg." Het heeft de organisatoren van deze bijeenkomst, de directie van de papiergroothandel Bührmann nogal wat moeite gekost om pater Veys op te sporen. Men wilde iets bijzonders doen bij de opening van de jaarlijk se kalendertentoonstelling (op zich al iets bijzonders). En men wist vaag over de theorieën van een Belgische monnik, voor een eeuwigdurende ka lender. Alen schreef naar Rome, en de Nederlandse pater Dirks (O.P.), die daar juist de kalenderbeschouwing van DOM Anselme Veys onder ogen had gehad, schreef terug dat deze monnik, een Benedictijn, in een klooster te Blandain moest vertoeven. Het Belgi sche telefoonboek wees de weg naar het juiste adres, dacht men... In Blandain was volgens het tele foonboek maar één klooster, men bel de op en kreeg moeder overste aan de telefoon, die bevestigde dat rector Veys aanwezig wasin de biecht stoel van het klooster. De zuster haastte zich uaar de kapel om «Ie be jaarde rector te waarschuwen, die na het kloppen op de deur en de woor den telefoon uit Amsterdam ijlings zijn biechtstoel verliet. „De Voorzie nigheid heeft u geleid", waren zijn eerste woorden bij het opnemen van de hoorn. DOM Anselme Veys is na melijk onbereikbaar, op drie kwartier in de week na. In die drie kwartier neemt hij de biecht af in één van de twee zusterkloosters iu Blandain dat telefoon heeft. Het klooster waar hij rector is en waar hij dus zelf woont is telefonisch niet bereikbaar en zo stond DOM Anselme Veys gistermid dag in een monumentaal huis aan de Herengracht te spreken over zijn nieuwe tijdsindeling, zich aan iiet slot verontschuldigend voor zjjn gebrekkig Nederlands, dat toch niet zo gebrek kig was. len, maar de verdeling is toch onre gelmatig en ingewikkeld gebleven. En daarom vragen velen zich af, onder wie ik dus, of het jaar niet onveran derlijk gemaakt kan worden. Kan er geen bestendige kalender komen, waardoor ieder jaar op dezelfde dag van de week begint. (Ik denk aan een zondag) en zo dat ook iedere maand op dezelfde dag begint. Dan moet de maand een vol getal weken bevatten en wordt de week en niet meer de dag de grootste gemene deler van jaar, kwartaal en maand. Er zjjn mensen die een eeuwigdu rende kalender menen te hebben ge vonden, door het jaar te verdelen in vier kwartalen van ieder drie maan den. Ieder kwartaal zou een maand van 31 en twee van 32 dagen hebben. Maar dan komen wij maar tot 364 dagen. Zij willen de zaak oplossen door na 31 december een blanke dag in te stellen. Die zou dus naamloos en datumloos zijn en eens in de vier jaar, tijdens het schrikkeljaar dus, zou er nog eens zo'n blanke dag moe ten komen na dertig juni. Tegen zo'n kalender hebben zich voor het laatst in 1954, zowel Israëlieten, Mohamme danen als Zevende Dag-adventisten terecht verzet, want het systeem van de blanke dagen is niets. Er is een betere oplossing, waarbij we helemaal niet met blanke dagen hoeven te werken. De katholieke kerk is ook tegen de z.g. blanke dagen. Op mjjn schrijven naar Rome is in het Concilie eind vorig jaar een ant woord gekomen. Men was niet tegen ^en eeuwigdurende kalender, mis schien is een beter woord een besten dige kalender, mits de UNO deze voor de gehele wereld zou instellen en mits rtezs geen blanke dagen zou hebben, ro werd er in Rome gezegd. Bij mijn stelling ga ik uit van weken. Ieder jcar moet 52 weken krijgen en eens in dc zoveel jaar zouden er 53 weken moeten zijn, omdat wij dan nog een paar dagen moeten inlopen. We heb ben dus om de zoveel tijd een zoge naamd lang jaar. Hoe dikwijls moe ten wij nu zo'n lang jaar invoeren? Als er geen schrikkeldagen waren, eens in de zeven omdat er ieder jaar een dag overschiet. Maar nu moeten wij in vier eeuwen tijds vierhonderd dagen en nog eens 97 schrikkeldagen inlopen. Dit zijn in totaal dus 497 da gen, oftewel 71 weken. In vierhonderd jaar hebben wij dus 329 korte en 71 lange jaren. Wij moeten daarvoor een tabel opstellen en de lange jaren ertussen voegen volgens een bepaald ritme. Het jaar zelf zouden we als het volgt het beste kunnen verdelen. Vier kwartalen van ieder drie maanden; twee maanden van vier en een van vijf weken. De laatste van iedere drie maanden zou dan vijf weken krijgen krijgen we er dus nog een week bij en die zouden wij het beste bij no- Tegen dit systeem zal de katholieke Kerk geen bezwaar hebben, omdat het kerkelijk jaar dat met de eerste zondag van de Advent begint toch al schommelt tussen de 52 en 53 weken. DOM Anselme Veyr praat lang en enthousiast over zijn weken-kalender Hij ziet zijn systeem als de enige op lossing om tot een bestendig jaar te komen en hij hoopt dat ook de UNO het daar mee eens zal zijn. De we reldkalender met de blanke dagen noemt hij een uitvluchtsel. Overigens heeft hij het allemaal als pure hob by bedacht. Ik ben maar een ama teur, bekent hij. Eenentwintig jaar lang benk ik redacteur geweest van een liturgisch tijdschrift in België, om dat ik mij bijzonder voor de liturgie interesseer, kreeg ik ook met de in deling van het kerkelijk jaar te ma ken. In 1939 las ik een artikel over een eeuwigdurende kalender met blan ke dagen. Daarna ben ik zelf een beter systeem gaan bedenken. „De eeuwigdurende kalender", is een actueel vraagstuk, zo sprak de doctor in de Thomistische wijsbegeer te, velen hebben daarover al theo rieën opgesteld. Onze huidige tijdsin deling is eigenlijk een grote wanorde. De jaren zijn onregelmatig in duur en verdeling. Wij hebben jaren van 365 en van 366 dagen, we hebben kwartalen van negentig en tweeënne gentig dagen, en we hebben maanden van achtentwintig tot eenendertig da gen. Uit deze wanorde vloeien nade len voort op het gebied van de ster renkunde, de weerkunde, de landbouw, handel, nijverheid, statistiek, econo mie, geschiedenis enz. Het grootste nadeel is wel dat geen twee opeen volgende jaren (en meestal ook geen kwartalen of maanden) op dezelfde dag van de week beginnen. De oor zaak van die wanorde ligt in de astro nomische oorsprong van de respectie ve tjjdelementen. Dag en jaar hangen af van aarde en zon. De dag duurt zo lang als de aarde nodig heeft om rond haar as te wentelen en het jaar duurt zolang als de aarde nodig heeft om rond de zon te wentelen. Maand en week hingen oorspronkelijk af van de maanstanden. Nu heeft men in de loop der tijden de zaak wel gepro beerd wat te vereenvoudigen door bij voorbeeld de week op zeven volle da gen te brengen en door eens in de vier jaar een schrikkeldag in te stel- WENEN, 18 febr. (UPI) Dr. Erich Raja(kowitsch), de voormalige SS-offi- cier die terecht staat op beschuldiging verantwoordelijk te zijn geweest voor do deportatie van Joodse Nederlander» en Belgen, heeft gisteren geweigerd v.namen te noemen van degenen met omdat" in dat" geval december" eên^voË I "ie, hij' t'Jdens zijn verblijf in Neder- leidige adventstijd heeft, n.l. vier we- samenwerkte, ken voor de wee>k begint met het Raja verklaarde dat hij voorname- tverstleest. Eens in de zoveel jaarlijk als „juridisch adviseur" voor de LEIDEN, 18 febr. Het assurantie- bedrijf van de L.T.B. officieel ge zegd: De Onderlinge Waarborgmaat schappij Verzekeringen van de L.T.B. sinds jaren gevestigd aan de Rijns- burgerweg te Leiden, is reeds lang uit zijn kantoorgebouw gegroeid. Het be drijf, een stichting van de katholieke Land- en Tuinbouwbond in de bis dommen Haarlem en Rotterdam (dus practisch de provincies Noord- en Zuid-Holland omvattend) is sedert de vestiging in 1910 dermate gegroeid, dat uitbreiding op het huidige adres niet meer mogelijk is en de ver bouwing van de bestaande panden niet meer zou betekenen dan wat lap werk. Bovendien zijn de tot kantoor gebouwen omgebouwde woonhuizen al lang niet meer doelmatig voor een modern verzekeringsbedrijf met de ver voortschrijdende administratieve mechanisatie en een in de verte reeds opdoemende computer. Geen wonder dus, dat men sinds lang uitzag naar andere mogelijk heden. Deze zijn nu na lang zoeken gevonden buiten de stad Leiden in een (nog) vrij rustige omgeving, die echter van alle kanten met het mo derne vervoer gemakkelijk bereikbaar is: vlak bij het kruispunt van twee rijkswegen op de Hoge Rijndijk te Zoeterwoude, onder de rook van de Sleutelstad. Zoals gezegd: de huidige panden zijn veel te klein. Zelfs al zou men de daar bij behorende tuin geheel volbouwen, dan zou men toch binnenkort ■eer „vol" zitten. In 1962 werd een pand aan de Witte Singel te Leiden aangekocht. Dat gaf wel enig soelaas, maar tevens verbrokkeling van het complex aan werkruimten. Het is echter moeilijk in Leiden andere gelegenheid te vinden en dus ging men over de stadsgrenzen heenkijken. Men had gelijk; de eigenaresse van een kleine buitenplaats aan de Hoge Ryndjjk nr. 9, valk bij de brug over de Rijn en bij oude Zoeterwoudenaren en Leiderdorpers nog wel bekend als „het oude doktershuis bood haar eigen dom, groot pl. m. 5400 m2 te koop aan De oorspronkelijk planologische groen- bestemming van het perceel kon wor den gewijzigd en het bestaande heren huis werd direct als „filiaal" in gebruik genomen. Er werken daar thans rond vijftig employé's, een even groot aan tal als in het hoofdkantoor aan de Rijns- burgerweg. In juni 1963 werd de officiële bouw vergunning aangevraagd op een ontwerp van het architectenbureau Barnhoorn en Paardekoper te Lisse; een jaar la ter was het plan besteksklaar en kon in september 1964 bij de gemeente Zoe terwoude, op wier grondgebied de plaats ligt, worden ingediend. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland gaven op korte termijn hun bouwvergunning af en het wachten is thans op de rijksgoedkeuring. Hoewel men gehoopt had eind van dit jaar met de houw te kunnen beginnen om het complex dan begin 1967 te kunnen betrekken, gelooft men niet dat deze verwachting werkelijk heid zal worden. In verband met de plannen tot mechanisering van de ad ministratie heeft men echter ruimte zo hard nodig, dat aan de Rijnsburger- weg wel tijdelijke voorzieningen zullen moeten worden getroffen, temeer daar in de nabije toekomst een personeels bezetting van pl. m. 160 personen (met een maximum van 200) nood zakelijk zal zijn. De bouwoppervlakte is 1170 m2, pils een parkeerruimte voor ongeveer der tig auto's. De nieuwe bebouwing eeft een inhoud van 9000 m3, het bestaande herenhuis dat dus tot directiezetel wordt bestemd 1500 m3. SS is opgetreden. Beklaagde voerde voor de weigering namen te noe- tnèn aèft dat déze dan ln det' pers zouden verschijnen. ■BehdJve'- het 'verstrekker*" van rechts kundig advies bestond de taak van Ra- ja tijdens de oorlog Rajakowitsch geheten er uit op bevel van zijn su perieuren documenten en memoranda te ondertekenen. Zo deelde hij de recht bank mee. Als eerste getuige a charge ver scheen de Oostenrijkse schrijver Her mann Langbein, die twee jaar in Auschwitz heeft gezeten, in de getui genbank. Langbein vertelde dat de naam „Rajakowitsch in Auschwitz niet bekend was maar dat achteraf gebleken is dat Raja een naaste me dewerker van Eichmann geweest moet zijn. Getuige verstrekte een gedetail leerde beschrijving van de omstandig heden die zich in Auschwitz voordeden. De massale vergassing van Joden in het kamp was volgens de schrijver, een openbaar geheim in SS-kringen. „Zelfs de kinderen van de SS-bewakers wis ten ervan en speelden „Joden vergas sen", zei Langbein. (APA) Volgens Raja was er in Ne derland een Nederlandse nazipartij, waarvan ook Joden lid geweest zouden zijn. Getracht werd deze Joden te hel pen, in een geval gelukte het verschei dene van hen naar het buitenland te la ten gaan. In een ander geval bepaalde het Reichssicherheitshauptamt in Ber lijn echter dat het hier om Joden ging waarop Eichmann bevel gaf ook Jood se nazi's te deporteren. In iuli 1942 waren toen de deportaties van Joden uit Nederland begonnen. Zelf had hy daar niets mee te maken gehad, zei Raja. ROTTERDAM, 18 febr. Een twee- motorige Dove "an Channel Airways heeft gistermiddag op luchthaven Zes tienhoven een geslaagde landing uitge voerd op slechts één motor. Het toestel was kort tevoren met vijf passagiers aan boord opgestegen voor de lijnvlucht naar Southend. De Dove zat pas twintig minuten in de lucht, toen één der moto ren werd uitgeschakeld door een defect in de oliedrukleiding. De gezagvoerder besloot de vlucht naar Southend niet door te zetten, maar terug te keren naar Zestienhoven. On- middellyk nadat de melding van de mo torstoring op de verkeerstoren in Rot terdam was binnengekomen werd het brandweerpersoneel van de luchthaven „paraat aan de baan" gecommandeerd, zestienhoven kwam in angstige span ning toen de Dove niet op tijd boven de landingsbaan verscheen. Juist toen men begon te vermoeden dat ook de tweede motor het begeven had kondigde de Dove zjjn landing aan. De manoeu vre verliep zonder ongelukken. HAAG- 16 febr. De Neder landse bisschoppen hebben besloten het voor katholieke leken formeel gelden- re vprhod, lid te zijn van Rotary, op f? fe['en; Dit betekent, (lat als een ka tholieke leek wordt uitgenodigd lid van een Itotary-club te worden hij daarover zelf zal kunnen beslissen zonder toe stemming aan zijn bisschop te vragen. Een officiële publikatie van de ophef- ting van het verbod zal binnenkort ver schijnen. Naar wjj vernemen, is hier- .va" }P gewag gemaakt in de „Ana- iecta een voor interne mededelin gen bestemd periodiek) van het bis dom Roermond. Tengevolge van een misverstand is deze publikatie in het Roermondse voortijdig geschied.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1965 | | pagina 7