Na zeven uur vergaderen Tien cent per uur meer: Dit jaar zachte landing op maan Ranger-8 maakt 7000 haarscherpe foto's Directeur beroofd van 20 mille Ulbricht nu op weg naar Cairo Khan weigert heen te gaan Nieuwe coup in Saigon verwacht Curacao blij met bezoek van Beatrix Twee kinderen in brand omgekomen '1 \A DRIE GEWONDEN UIT EEN GEZIN spiegel voor verliefden van alle leeftijden Vrouw komt om op modderweg m Engelse priester moet zich in Rome verantwoorden 1 oor artikel over geboorteregeling Regen of sneeuw Baandag 22 februari 1965 56ste JAARGANG No. 15987 AMSTERDAM, 22 febr. Na *°ndagavond zeven uur vergaderd hebben is vannacht tussen de Werkgeversvereniging, de Metaal- J°nd en de districtsbestuurders van de drie erkende vakbonden °Vereenstemming bereikt over een loonsverhoging in de metaal sector op basis van het Rotter damse akkoord. De districtsbestuurders zullen 'hans op basis van dit akkoord ever de beloning van de handar beiders en de beambten overleg j&an plegen met de afzonderlijke bedrijven, aangesloten bij de af deling Amsterdam van de Metaal- bond. De witte pijl geeft de plaats aan, waar Ranger-8 zater dagmorgen zijn grandioze reis beëindigde. Het punt ligt in de Zee der Stilte, vlak bij de kraters Lamont en Arago. Het kruisje markeert de plaats, waar Ranger-7 op 31 juli '6lf. terecht kwam. BELGRADO, 22 febr. (DPA, Rtr, UPI) Walter Ulbricht, de dictator van Oost-Duitsland, is gisteren begonnen aan zijn veel besproken reis naar Egypte. Hij vloog in een speciaal vliegtuig van Oost-Berlijn naar Dubrovnik in Joegoslavië en ging daar aan boord van het Oostduitse schip „Völkerfreundschaft", dat hem naar Alexandrië zal brengen. Zijn vrouw Lotte en enkele regerings functionarissen vergezellen hem. Ulbricht wordt woensdag in Alex andrië verwacht. Daar zal het Oostduitse gezelschap in een spe ciale trein naar Cairo stappen. - Het afgelopen weekeinde bracht prinses Beatrix op Curasao een bezoek aan de kraamkliniek .prinses Mar griet", die door haar jongere zuster in 1962 is geopend. Prinses Beatrix staat hier op de foto met een enkele uren oude baby in de armen. DEZE BON HET NIEUWE DAGBLAD 3» ^tgave van De Maasbode N.V., directeur: W. C. H. Leijdeckers: Algemeen hoofdredacteur: Albert Welling: Adj. hoofdredacteur: Paul Kropman. Kantoren Rotterdam: Kortenaerstraat 1, telefoon 135270, postbus '.23, giro 590948: Gouda: Lange Tiendeweg 23, telefoor 3600, giro 59094.7; ^elft: Oude Delft 97, telefoon 23441 en 23792; giro 590944, Schiedam; Dam 18, telefoon 266152, giro 590943; Vlaai-dingen; Doster straat 14 is, telefoon 2o39: Dordrecht: Wijnstraat 147, tel. 6121, giro 590946. Abonnementsprijs: 9,90 per kwartaal, f 3,35 per maand en f 0.78 per week. AKKOORD OVER LONEN METAAL AMSTERDAM Het gesprek zal nu per onderneming borden gevoerd over een verhoging van het uurloon met diie cent, die de werknemers in Amsterdam nog niet hebben gehad lot nu toe. Als de Werkgevers daarnaast een voorschot Van 2Vz procent op de produktiviteits- stijging willen geven dan komt deze 2Va procent, op basis van 25 procent tarief, uit op zeven cent. Het totaal Wordt dan 10 cent. Eventueel hieruit voortvloeiende overeenkomsten .zullen terugwerkende kracht kunnen krijgen tot vandaag (22 februari). De vertegenwoordigers van de organi saties van werknemers en -werkgevers lr> de metaalsector in Amsterdam kwa den bijeen om zich te beracen over het jb Rotterdam gesloten akkoord. Het ak koord van de Vakraad Metaal van 20 Januari is in de Maasstad op twee pun- en doorbroken. In Rotterdam is men er drie cent per Our doorheen geschoten en hoopt men j?at de produktiviteit zal stijgen en daar door de uitbouw der tarieven. Met het ?.°g op deze verhoging van de produk- ''viteit hebben zij in goed vertrouwen de bestaande tarieven 2'/2 procent oorschot gegeven. Als in R-tterdam de ïjfoduktiviteit navenant zal stijgen zal "et voorschot worden verrekend en ge continueerd. Men heeft zich nu in Am- "ordam beraden om aan eventuele öe 3 cent verhoging van het uurloon j oeilijkheden het hoofd te bieden, b Amsterdam en de Zaanstreek komt ?vereen, zo is becijferd, met een loon kostenstijging van circa D/3 procent. «at percentage gevoegd bij de 2'/, pro- pht voorschot op de verwachte produk- :lviteitsstijging geeft een totaal van on- «eveer 3 5/6 procent loonkostenstijging. «et grootste deel daarvan zal, zo wordt ei'Wacht, verdwijnen wanneer de pro- opktiviteit inderdaad stijgt, j. Verwacht wordt dat het akkoord va.n }°tterdam en het akkoord van Amster- ooni gevolgen zullen kunnen hebben van tndernemingen op het gebied van de me- l®a'industrie in andere delen van het Agent nam een maat regelen (Van onze correspondent) ■n^MMEN, 22 Jebr. Zal een jong v°lltie-agent in Klazien aveen verant- o°rdely}c worden gesteld voor de dood 'oir? 58-jarige mevr. K. Pol-Schone- t, 'ie? Dg commissaris van politie te njbmen, de heer D. Hoek, heeft ver- zuard. dat er bij het ongeluk waarbij lor weekeinde het leven heeft ver- j®71. sprake is geweest van nalatigheid. «et ongeluk gebeurde op een weg, die Vauaaid was met van vrachtwagens ge 's a veenkluiten. Deze veranderden l,j?v°nds door regen in een zeer gevaar- bii-fodderlaag, waarop een automo- <jeUst. A. J. van B. uit Erica slipte en ov Vr°uw, die op haar fiets uit tegen- ?lii telde richting naderde, aanreed W.J.' overleed op weg naar het zieken- r® in Emmen. <j„ b de vooravond werd de politie van te 2eer gevaarlijke situatie op de hoog- j-, gesteld door bewoners van de straat. VeLa?ent die de melding binnenkreeg, iiid i m<*e maatregelen te treffen. Enige hiis* er had het ongeluk plaats. Com- ke„ aris Hoek betreurt de gang van za- W0Mten zeerste. Er zullen maatregelen in i?en getroffen om dergelijke fouten net vervolg te voorkomen. AMSTERDAM, 22 febr. Met een snelheid van bijna tiendui zend kilometer per uur sloeg de achtste Ranger-satelliet zater dagmorgen om drie minuten voor elf te pletter op de maan, in het oostelijk deel van de Zee der Stilte. Even zal liet maanstof hoog opgespat zijn oin daarna de bespieder van de aarde geluid loos te bedekken. Het toestel landde op nog geen dertig kilo meter van de plaats, die door de geleerden was uitgekozen. Drieëntwintig minuten tevoren, tien minuten eerder dan aanvan kelijk was vastgesteld, waren de TV-camera's van Ranger-8 toen 2100 km van de maan ver wijderd begonnen met het op nemen en uitzenden van beelden van een gebied, dat aanvankelijk 700 bij 300 kilometer mat. Op de eerste foto's van de reeks, die van voortreffelijke kwaliteit is, is o a de grote maankrater Pto- lemeus duidelijk afgebeeld. Deze ringberg heeft een middellijn van 145 kilometer. Naarmate de af stand tussen Ranger-8 en zijn doel kleiner werd, werden ook de afmetingen van het gefotografeer de gebied kleiner. De laatste op name werd gemaakt op een hoog te van 558 meter, minder dan één seconde voor de inslag. De afmetingen van het gebied op de ze fotozijn ongeveer dertig bij twintig meter. In totaal wer den door de Deep Space Instru mentation Facility in Californië 7000 haarscherpe maanfoto's ont vangen. Zij zijn een welkome aanvulling op de 4316 opnamen, die Ranger-7 vorig jaar maakte. De nieuwe fotoreeks is met na me interessant, omdat zij een ge bied weergeeft, dat zaterdagmor gen vlak bij de grens tussen licht en donker op de afnemende maan was gelegen. Hierdoor zijn de con trasten zéér scherp en bovendien kunnen de geleerden uit de hoe veelheden licht, die door het (po reuze?) oppervlak worden geab sorbeerd, gevolgtrekkingen ma ken ten aanzien van de sterkte van de maanbodem. De resulta ten van dit onderzoek zjjn natuur lijk vooral van belang in ver band met een langding van Amerikaanse astronauten op de maan, vóór 1970. Binnen een maand waarschijn lijk zal Ranger-9, de laatste sa telliet van dit type, worden ge lanceerd om opnamen te gaan maken van het centrale berg achtige gedeelte van de maan schijf. En nog dit jaar zal een toestel van het type Surveyor, o.a. uitgerust met TV-camera's en een boor voor grondmonsters, een zachte landing op de maan moeten uitvoeren. Oeganda Op de internationale han delstentoonstelling in Kampala, de hoofd stad van Oeganda, is de Westduitse in zending gesloten omdat op de Oostduit- se stand de Oostduitse vlag was ge plaatst. Op een stuk papier stond te lezen dat de Westduitse stand is geslo ten „uit sympathie met de 17 miljoen Oostduitsers die in onderdrukking le ven". (Rtr.). AMSTERDAM, 22 febr. - In de tuin stad Osdorp is zaterdagavond even na acht uur de 48-jarige directeur L. van der Stam van Stam's vleeswarenfa- briek door een tot nog toe onbekend ge bleven man vermoedelijk met een ijze ren voorwerp neergeslagen en beroofd van een grote bruine leren actetas met een bedrag van zeventien ii twintig dui zend gulden. De directeur, die twee klappen kreeg, liep een bloedende hoofdwond op. Hjj werd overgebracht naar het Wilhel- minagasthuis, waar hjj ter verpleging is opgenomen. De overval geschiedde toen hij aan de achterzijde een van zjjn twee aan het Osdorpplein gevestigde winkels verliet, op weg naar zjjn auto. Hji kreeg twee klappen op het hoofd met een ver moedelijk ijzeren voorwerp. Hf; raakte hierdoor wel even versuft, doch sloeg niet tegen de grond. De heer Van der Stam riep om hulp, waarop zijn aanval ler wegrende naar een gereed staande volkswagen en daarmee verdween. Geesink als Samson mot pijpokrullon SCHIPHOL, 22 febr. In een van de grote filmstudio's van de Cinecitta te Rome heeft judokn Anton Geesink voor de film „Samson en Delilah" ge debuteerd als Samson. Zaterdag was hij op Schiphol terug. Vandaag zouden de proefopnamen ontwikkeld en beoordeeld worden door regisseur Marcello Baldi en door pro ducent Hugo Lodrini. Ze zullen dan meteen heslissen of het plan doorgaat. „Ik vind het leuk. Ik heb er veel lol in"„ zo voegde Geesink hieraan toe. Volgens de sportjournalist Frans Hen- richs, die Geesink voor zover het een eventuele carrière ais filmheid betreft als manager 1er zijde hoopt te staan, waren de beide Italianen over de ver schillende proeven uiterst tevreden. Anton had sunblieme make-up gekregen van de man, die ook Audrey Hepburn voor „Roman Holiday" heeft opge maakt en met zijn prachtige kostuums zag hij er werkelijk indrukwekkend uit. Hij is de eerste wereldkampioen, die ik met pijpekrullen en baard heb mo gen bewonderen". In Samson en Delilah" zal Geesinks stem worden nagesynchroniseerd. Hij zelf spreekt geen Italiaans, maar men zal hem dit dus in de film zo deze tot stand komt wèl horen spreken. De opnamen zullen in de komende zo mer In Rome moeten worden gemaakt. Dat zal circa vijf wijten duren. Het zal niet Geesink's eerste filmrol zijn. Hij heeft eèn jaar of vier geleden al enige filmervaring opgedaan als rechercheur in de Nederlandse speel film „Rififi in Amsterdam". Het bezoek van Ulbricht aan Egypte, dat een crisis heeft veroorzaakt tussen Cairo en Bonn, zal door de meeste wes telijke diplomaten in de Egyptische hoofdstad worden geboycot. De West duitse regering heeft nog niet definitief beslist welke maatregelen zij tegen Egypte zal nemen om dit land te „straffen" voor de invitatie aan Ul bricht. Veel hangt hierbij af van de vraag of Ulbrichts reis moet worden gezien als een de facto-erkenning door Cairo van het regime in Oost-Berlijn. Verenigde Staten De weduwe Stan ley Jadwin in New York, die had beloofd voor de Princeton-Uiversiteit in New Jersey „iets aardigs" te zullen doen, blijkt 27 miljoen dollar aan deze uni versiteit te hebben nagelaten. Zij is onlangs op 87-jarige leeftijd gestorven. (Rtr.). SAIGON, 22 febr. (AFP, Reuter, UPI) De toestand in Zuid-Vietnams hoofd stad Saigon is verwarder dan ooit. Na dat zaterdag was komen vast te staan dat de staatsgreep van vrijdag was mis lukt, bracht de zondag nieuwe sen saties. „Sterke man" generaal Nguyen Khan, de opperbevelhebber van de strijdkrachten tegen hem was de staatsgreep vooral gericht werd door president Phan Khak Su op staande voet ontslagen. Khan maakte echter spoedig duidelijk dat hij weigert het ontslag te aanvaarden. Gisteravond al begon hij energiek met h^t organiseren van een tegenzet, hetgeen niets anders kan betekenen dan een nieuwe staats greep. Generaal Khan is als opperbevelheb ber van de strijdkrachten opgevolgd door generaal Tran Van Minh, die ook wel „Kleine Minh" wordt genoemd om hem te onderscheiden van generaal Du ong Van Minh („Grote Minh"), die mo menteel in het buitenland vertoeft. „Kleine Minh" staat bekend om zijn afzijdigheid van de politiek. LONDEN, 22 febr. Een Engelse priester, pater Arnold A. McMahon SVD, is naar Rome vertrokken om zich te verantwoorden voor een artikel over geboortebeperking dat hij in een dagblad publiceerde, zonder voorafgaand over leg met zijn superieuren. Op advies van de Britse provinciaal van de Missionaris sen van het Goddelijk Woord zal pater McMahon een verklaring van zijn op treden trachten te geven aan de gene raal van zijn congregatie. Pater McMahon, een 25-jarige priester, leraar aan het kleinseminarie van zijn congregatie in Hadzor (Worcester) had in de Birmingham Post een, met zijn naam gesigneerd, artikel geschreven, waarin hij onder meer beweerde: „Ik ben niet alleen tot de overtuiging ge komen, dat vele katholieken voorbe hoedmiddelen gebruiken maar ik ge loof ook dat zij daartoe het recht heb ben". WILLEMSTAD, 22 febr. Prinses Beatrix heeft haar in 1958 begonnen kennismaking met Curacao het afgelopen weekeinde op intensieve wijze her nieuwd. De Antillianen van hun kant lieten overal waar zij verscheen, op niet mis te verstane wijze zien en horen, hoe zij dit nieuwe bezoek van prinses „Sonrisa" (glimlach) op prijs stellen. Ondanks haar verlate aankomst uit New York was de prinses zaterdagmor gen acht uur present op het Gouverne mentsplein om de erewacht te inspec teren en een aubade in ontvangst te ne men van duizenden schoolkinderen, die haar onder leiding van frater Fidelius, Curagao's „hofleverancier van kinder zang", toezongen in het Nederlands en Papiaments. Vol van muziek waren eveneens de bezoeken die zij vervolgens aflegde op twee scholen: de Albert Schweitzer- en Maria Immaculataschool. Zij kreeg daarbij een tekstboek en bandopnamen aangeboden van onlangs herontdekte oud-Curagaose liedjes. In de middag bezocht zij de Casa Cuna, (Van onze correspondent) EINDHOVEN, 22 febr. Twee kin deren, een meisje van negen jaar en een jongetje van zeven jaar zijn van nacht omgekomen bij een lelie brand, welke de woning van het gezin C. van den Boogaard aan de Schootsestraat in hei stadsdeel Strijp grotendeels in de as heeft gelegd. De vader die tot het laatst wanhopige pogingen aanwendde om te redden wat nog te redden viel liep zware brandwonden aan hoofd en een arm op. Hij is in het Binnenzieken- huis opgenomen. Daarheen werden even eens overgebracht de moeder die een shock kreeg, een meisje van vijf jaar dat lichte brandwonden en een meisje van anderhalf jaar dat snijwonden aan een armpje opliep. Slechts een jon getje van vier jaar bleef ongedeerd. Het ventje werd door in de Schootse straat wonende familie opgenomen. Thuis best!', NOU, IAAT EENS MJKEN, je wil t mijn me/ving OVER DE HOED EHK WAT VIND JEER VAN/' IK HEB VANDAAG UH-HUH..P De woning waarin zich deze nachte lijke tragedie afspeelde maakt deel uit van een rij lage oude woningen, welke bestaan uit een gelijkvloerse verdieping met een zogenaamd opkamertje en een vliering. Tegen half drie vannacht werd de brand door de ouders ontdekt. Zij sliepen met de drie jongste kinderen in de voorkamer aan de straatzijde. De twee oudste kinderen sliepen in het op kamertje. Op het hulpgeroep snelden buren toe, alsmede een passerende poli- tie-surveillance. Het vuur had toen ech ter al heftig om zich heen gegrepen, en behalve de achterkamer waar de brand was ontstaan ook de voorkamer aan getast. De vader slaagde erin zijn vrouw en twee van zijn kinderen in veiligheid te brengen. Het jongste kind werd door hem in een deken gewikkeld en door een ruit ou straat geworpen. Tevergeefs tracht te hij tot de twee oudste kinderen in het oppkamertje door te dringen. Dit was alleen maar te bereiken via de achterkamer en deze brandde als een fakkel. Een politieagent waagde een po ging door 'n opening in het dak te ma ken om zodoende naar binnen te drin gen, doch de zware rookontwikkeling dwong hem, huilend van machteloos heid, terug te wijken. De inmiddels ge arriveerde brandweer zette met alle kracht het bluswerk in. Zij slaagde er snel in het vuur meester te worden doch dit had toen ook zijn werk grondig ge daan. In het zwart-geblakerde opkamer tje vond men de stoffelijke resten van de negenjarige Magda en de zevenjarige Christje, zjj bleken in de rook gestikt te zijn. Een der kinderen heeft nog ge tracht naar de vliering door te dringen, het lijkje lag voor de trap naar boven. Blijkens het voorlopige onderzoek zou de brand zijn ontstaan als gevolg van een defect aan de schoorsteen, die maar van primitieve constructie bleek te zijn. De oorspronkelijke stookplaats was met hardboard afgeschermd. Daar bo ven was een opening in de schoorsteen gemaakt voor de rookpijp van de haard. Het gezin telde in totaal negen kinde ren, vier hiervan vertoefden elders. een tehuis waar werkende moeders hun kinderen kunnen brengen, en de Prinses Margrietkliniek, waar 1400 jonge Cura- gaoenaartjes ter wereld kwamen sinds de prinsessen Irene en Margriet haar in 1962 openden. De dag werd besloten met de opening van het Landsinstituut voor de Volksgezondheid, een instelling waar alle medische en justiële onderzoekingen worden verricht. Na 's morgens een kerkdienst bijge woond te hebben in de Fortkerk was Prinses Beatrix zondagmiddag getuige van een kleurrijke manifestatie in het Riffstadion, waaraan 5.660 vertegenwoor digers van scholen, sportverenigingen, jeugd- en andere organisaties deelna men. In bonte kleurenpracht trok groep na groep voorbij onder nooit aflatende zang en muziek. Er was een folkloristi sche groep bij die een oogstfeest uit beeldde dat eindigde met de aanbieding van maiskolven aan de hoge bezoekster. Ook trokken in de optocht enkele ge- wichtheffers mee, die prinses Beatrix had leren kennen tijdens de Olympische Spelen in Tokio. Na de manifestatie heeft de prinses kennis gemaakt met de Curagaose sport bij uitstek, de water sport. Op een particulier jacht bracht zij lange tijd door in de Coral Cliffbaai. Het abonnementsgeld betaal ik week maand kwartaal Naam Adres: woonplaats-. doorhalen wat niet ver Langd wordt. In gesloten enveloppe zenden naar bureau van dit blad XOO >1 XÓO XI XOO Xï XOO XI Verwachting geldig tot dinsdagavond: (opgemaakt 11.15 uur) Overwegend zwaar bewolkt met af en toe enige regen of sneeuw. Aan vankelijk weinig wind en plaatselijk mist, later matige tot krachtige wind uit westelijke richtingen. Temperatu ren in het algemeen enkele graden boven nul maar vannacht in het zui den en oosten van het land lichte vorst. DINSDAG: zon: 07.39-18.08 maan: 02.18-10.54

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1965 | | pagina 1