Centropa-directeur weer gearresteerd DAGPUZZLE F F GIVE A MAN A LUCKY BIJ HOL Overhemdjurk van fleurig linnen DE JUIME" IN VAN DE LEEUW Huisvrouwen willen geen oud brood haar r TRRITAL' D omdat lucky een echte amerikaan is, omdat lucky't helemaal heeft, omdat 't Lucky Strike is, daarom liever lucky 25 Wylré - nu al in carnavalsstemming eert Wim Sonnevelds culturele verdiensten met penning WEG MET WINTER KLEREN H fytWéMdfwd&t Chauffeur in hechtenis personenauto's mmÊmmmmÊÊÈÊmmmmmmmmmmmm vet rp ^,5t5) Zo gemakkelijk Engelen TIEN DAGEN ONVINDBAAR Pater McMahon gaf slechts zijn eigen denkbeelden Sigarenfabriek in Kampen sluit Kleren van het koninginnetje Capucijners met worst en appel Wat kinderen ervan zeggen Sanatogen Generalaat S.V.D.: osSK VIEUX Overladen truck overrijdt voetganger Johnson: Harriman naar ISRAËL Kadaverslachter op heterdaad betrapt Ontploffing in New Yorkse moskee Hoge gasten en concurrentie W'Uem aangedaan Tegen sluiting op maandag 200 man ontslagen HET NIEUWE DAGBLAD DINSDAG 23 FEBRUARI 1965 PAGINA 5 sum. togen WYLRÉ, 23 febr. Nog voor het carnaval goed en wel is los gebarsten verkeert deze rustieke Zuidlimburgse gemeente, op een steenworp afstand van Schin op Geul, in feeststemming. Gister avond werd namelijk de meest be kende frater van West-Europa: frater Venantius (in de wereld Wim Sonneveld) de erepenning voor culturele verdiensten van de gemeente Wylré uitgereikt. 18 t/m 28 FEBRUARI De jonge koningin Anne-Marie van Griekenland heeft, toen ze haar ouders in Kopenhagen bezocht, de gelegenheid gébruikt om in haar eigen land geschikte kleding voor zichzelf uit te zoeken nu ze de blijde gebeurtenis verwacht. Ze koos onder meer de twee modellen'van dit plaatje, in empire- stijl. De japon links is lichtrood van kleur, het rechter toilet, meer gekleed, is van turkoise zij met een ruche van kant in de zelfde tint. wassen met L'Oréal de Paris i it is hetkoppige, krullige kapsel, dat helemaal bij de nieuwe soort zomer kleren hoort. En denkt u nu niet, dat is alleen iets voor mensen die de allernieuwste mode volgen, want u kunt het ook dragen. Als u een beetje springerig stevig haar hebt, zal iedere kapper zo'n grappig hoofd kunnen maken. Waarom zou dit Frangaises wel staan en ons niet. Een van onze collega's dacht er ook zo over en nu na drie dagen zegt ze, dat ze nooit anders meer wil hebben. Het is zo heerlijk makkelijk. (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 23 febr. De Cen trale Recherche heeft gistermiddag op nieuw de 42-jarige directeur van de NV Centropa Chalet Service in de hoofd stad, C. A. M. van L., gearresteerd. Dit gebeurde op last van de raadkamer van de rechtbank. Zoals bekend was de heer Van L. op 18 januari aangehouden onder verdenking van oplichting en verduiste ring ten nadele van deelnemers in een bungalowproject van Centropa in Ita lië alsmede van een Rotterdams reis bureau. Vier dagen later werd hij echter door de rechter-commissaris uit de voorlo pige hechtenis ontslagen. Daartegen ging de officier van justitie in beroep bij de raadkamer, die de beschikking van de rechter-commissaris vernie tigde. Dat gebeurde op 12 februari. Toen rechercheurs 's middags de di recteur wilden arresteren, bleek hij verdwenen te zijn. Hij was op zaken reis, zo werd op zijn kantoor aan de Nieuwe Zijds Voorburgwal meegedeeld. De recherche heeft daarna voortdurend de omgeving van het reisbureau in de gaten gehouden. Gistermiddag had men succes. Enkele rechercheurs ontdekten de auto van de Centropa-directeur, die op de Heren gracht geparkeerd stond. Toen Van L. enige tijd later ten tonele verscheen en (Advertentie) U geeft uw kinderen Sanatogen Natuurlijkl Welke toegewijde ouders, die zich bewust zijn wat deze tijd - en die nog komen gaat - van de zenuwen eist, zouden hierin te kort willen schieten? En bent U zich eigenlijk wel bewust hoezeer ook Uw eigen gestel Sanatogen nodig heeft? Sanatogen om een gezond veerkrachtig zenuwgestel op te bouwen en... in stand te houden. Het zenuwsterkend tonicum (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 23 febr. Patei Arnold A. McMahon, een Engels lid van de Sociëteit van het Gbddelijk Woord (SVD), is naar Rome gekomen nadat hij in de Birmingham Post een artikel had gepubliceeerd, waarin hij zijn me ning gaf over vraagstukken der geboor teregeling. Op het stuk der contracep tieve methodes ging hy veel verder dan de hormoonpreparaten bekend onder de naam van pil. De hoofdredacteur van de Birmingham Post heef* hem tij dig doen weten, dat zijn fel geschre ven artikel een ruchtbaarheid zou heb ben die zeker de lezerskring van zijn dagblad te buiten zou gaan, mede om het feit dat de schrijver een rooms-ka- tholiek geestelijke was. Pater McMahon bleef bij zijn wens om zijn mening ge publiceerd te zien. De ruchtbaarheid is inderdaad gekomen, zowel door de Engelse pers als door de internatio nale persagentschappen. Thans zou pa ter McMahon door zijn generaal-overste te Rome op het matje zijn geroepen om zijn artikel te verantwoorden. Van de zijde van het generalaat der SVD werd ons meegedeeld, op ons ver zoek, dat pater McMahon niet in Rome is om zijn zaak te bepleiten of zich te verantwoorden. Hij publiceerde zijn ar tikel zonder de toestemming van zijn bisschop en van zijn religieuse over sten en heeft niet de opdracht noch de bevoegdheid om namens zijn congrega tie te spreken of het daar heersende algemene gevoelen weer te geven. Pa ter McMahon heeft slechts zijn eigen denkbeelden weergegeven. De Sociëteit betreurt verder deze publicatie in een dagblad omdat pater McMahon, hoewel intelligent, niet de kwalificatie door studies of ervaring heeft om met enig gezag te kunnen schrijven. Hij is leraar aan het klein-seminarie zijner congrega tie in het bisdom. Birmingham. Hij do ceert daar aardrijkskunde en enige uren wiskunde. Hij werd het vorig jaar ge wijd en is 24 jaar oud. iiiiiiiiliiiiiiillililillillilillilllilliiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiii KRUISWOORDRAADSEL 123 456 8 9 10 Horizontaal: 1. hout garen; 2. ouderwets werktuig; 3. touw (Eng.), ei (Eng.); 4. letterwoord; 5. ferm, evenzo; C. schrede, plaats in Limburg; 7. voorteken (Lat.), Ita liaans dichter; 8. met de grond gelijkma ken, riviertje; 9. sportevenement, bericht; 10. inval, loot; 11. een hoofdstad, inhouds maat. Verticaal: 1. bepaalde boete; 2 bekend making; 3. herhalingen; academische graad; 4. concertgebouw, pakken; 5. lengtemaat, werknemersorganisatie, ankerplaats; 6. hok, vruchteloos; 7. maatstok, Amsterdamse volksbuurt; 8. gebreken, deel van fuik; 9- akelig, verdrag; 10. lijmachtig vocht, overeenkomst tussen Europese landen. OPLOSSING VAN 19 FEBRUARI 1- grap - 2. roei - 3. aera - 4. plat - 5. klep 6. ieje 7_ eire 3. peen - 9. moed -10. onze - 11. ezel - 12. deli - 13. nest - 14. eter - 15. sela - 16. trap. in zijn wagen wilde stappen, werd hij ingerekend en naar het Huis van Bewa ring overgebracht. Bij de Centrale Re cherche weet men nog niet of de lang durige afwezigheid van Van L. be schouwd moet worden als een vluchtpo ging of inderdaad als een zakenreis. Op 18 september van het vorig jaar kwam Centropa in het nieuws door een interview in deze krant met de Was- senaarse bedrijfsadviseur K. F A. v. d. W., tegen wie Van L. later een kort geding aanspande en won. De heer V. d. W. heeft beroep aangetekend tegen de uitspraak van de rechtbank-presi dent. De bedrijfsadviseur mocht geen beledigende uitlatingen meer doen over de Centropa-directeur op straffe van een dwangsom van 50.000 gulden voor iedere overtreding). Op 20 november van het vorig jaar verleende de rechtbank Centropa sur séance van betaling voor acht maanden, met ingang van 11 september. De N. V. heeft een schuldenlast van ongeveer 1,3 miljoen gulden. Er zijn ongeveer drie honderd crediteuren. (Advertentie) 1 Venantius nu huisprelaat (Van onze speciale verslaggever) Deze zeer hoge onderscheiding werd hem overhandigd door Zijne Hooglus- tigheid Prins Pierre I (in het leven Piet Wijnen) tijdens een buitengewone zitting van de Raad van Elf. Uren te voren verkeerden de aanwezige orga nisatoren in het patronaatsgebouw in de grootst mogelijke verwarring, want te elfder ure hadden de NTS, de BRT, de AVRO- en KRO-radio, de Wereld- Omroep, de Gewestelijke Omroep Zuid en Radio Hasselt zich nog voor het festijn opgegeven. Er moest gegoo cheld worden met plaatsruimte, licht, kabels en contacten. En dat alles in slechts heel weinig tijd. In het kleine patronaatszaaltje werd waarlijk man nenwerk verricht, want ook moest men aan talrijke journalisten en vele be langstellenden uit Wylré en -verre om geving plaats bieden. Onder de zeer efficiënte en kundige leiding van een der grote mannen van de Raad van Elf de onze lezers bepaald niet onbekende Cor Bertrand werden de zaken snel en uiterst charmant opgelost. Ver voor het aan- vangsuur hadden vele belangstellenden, waaronder tal van geestelijken, ,,slag geleverd" om een plaatsje in de roke rige, bontversierde, maar uiterst sfeervolle lokaliteit te bemachtigen. Men zou in dit verband gerust mogen spreken van een levendige „zwarte" handel in toegangsbewijzen. Hoe zij er allemaal in gekomen zijn weet nie mand, maar toen om even over ach ten voorzitter en initiatiefnemer Cor Bertrand de bezoekers en de hoge gas ten welkom heette was er ineens orde (Advertentie ALLEENVERKOOP WENNEKER SCHIEDAM (Van onze correspondent) DEVENTER, 23 febr. Door het klappen van de rechtervoorband ver loor gistermorgen op de Brinkgrever- weg de 36-jarige G.W.M. v.d. B. uit Eist de macht over het stuur van zijn zwaar beladen truck. De wagen reed het trottoir op, ramde een lichtmast en overreed de daar wandelende 62-jarige A. Koopman uit Ermelo, die op slag dood was. De wagen, die 11a een hek vernield te hebben in een tuin tot stil stand kwam, bleek extra zwaar heiast, terwijl alle banden in slechte staat ver keerden. De politie nam de chauffeur, die klaagde over pijn in de horst, in voorlopige hechtenis. HARMELEN, Gistermorgen is een personenauto op de rijksweg Den Haag -Utrecht ter hoogte van Harmeien door een personenbusje tijdens een inhaalma noeuvre geraakt, van het talud gerold en in een sloot terechtgekomen. Een in zittende van de personenwagen, de 76- jarige P. J. de Bruin uit Nieuwerkerk aan de IJssel, werd uit de wagen ge slingerd en zo ernstig gewond, dat hij korte tijd later in het Academisch Zie kenhuis in Utrecht is overleden. De be stuurder van de personenauto liep lichte verwondingen op. BREDA, De twintigjarige mej. E. Lagerwaard is gisteravond toen zij op de bromfiets huiswaarts keerde van haar werk aangereden door een passe rende vrachtauto met aanhanger. Zij werd dodelijk gewond. WASHINGTON, 23 febr. (Reuter) President Johnson zal zijn reizende am bassadeur Averell Harriman naar Is raël sturen om te bemiddelen in het con flict tussen dat land en West-Duitsland, zo is maandagavond in welingelichte kringen te Washington vernomen. Zo als bekend is het conflict ontstaan, door dat de regering in Bonn onder sterke druk van Egypte haar wapenleveran ties aan Israël heeft stopgezet, in een poging te voorkomen dat Cairo Oost- Duitsland erkent. President UIbricht van Oost-Duitsland wordt morgen in Egypte verwacht. De 73-jarige Harriman zou ook naar Rome, Malta en Addis Abeba gaan. DEN HAAG, 23 febr. Keurmeesters van het openbaar slachthuis alhier heb ben, naar eerst thans bekend is ge maakt, in Leidsehendam een koopman vorige week donderdag op heterdaad betrapt bij het slachten van een kada ver. Er is procesverbaal opgemaakt voor frauduleus slachten. Het kadaver, een doodgeboren kalf, en de gereedschap pen zyn in beslag genomen. De leve rancier en de expediteur van het kada ver zjjn verhoord. NEW YORK, 23 febr. (Rtr.) Een moskee van de Zwarte Moslems in de Newyorkse wijk Harlem is vandaag door een ontploffing en de daaruit ontstane brand vernield. Twee en een half uur na de explosie was men het vuur nog niet meester. Verscheidene brandweer lieden liepen verwondingen op toen een deel van de voorgevel van het drie ver diepingen tellende gebouw naar beneden kwam. en rust en had iedereen toch e plekje weten te veroveren. Hoge gasten waren er. Jazeker, want naast de wat beduusde en min of meer overdonderde Venantius-Son- neveld was daar pastoor Huub Vonc- ken uit Be^k, de tot op dat -acment eerste en enige drager van do bege renswaardige ere-penning (een on derscheiding welke eens in dt drie jaar wordt 'tgereikt), alsmede tal van pastoo. en burgemeesters uit omliggende gemeenten. Voorts had een groot aantal prominenten uit de werelden *an kleine en grote K de tocht naar Wylré ondernomen. Onder hen waren Conny .Stuart, tekstschrij ver - dichte" journalist - publicist cabaretier - en-wat-al-niet-meer Mi chel van der Plas (in de wereld... enfin, dat doet er ook niet toe), schilder Aad de Haas en dichter-pro- zaïst Bertus Aafjes. Het feestprogramma was uitgebreid, heel uitgebreid. Zowaar kreeg frater Venantius gelegenheid kennis te nemen van de artistieke prestaties van de „.concurrentie"het sextet van de zin gende fraters van Stein. Televisie en radio legden de prestaties van deze waarlijk voortreffelijk zingende vocal group op film- en geluidsband vast. Tevoren had het veertig man sterke symfonie-orkest van het Maastrichtse conservatorium onder leiding van Wil lem Hjjstek een Rossini-ouverture en de Tritseh-Tratsch Polka van Johan Strauss ten gehore gebracht. En ook dat was een verrichting op niveau: want een orkest van zo'n omvang op een zo klein podium onderbren gen is geen eenvoudige opgave; maar de mensen van Wylré lapten het 'm toch maar. De avond bereikte lang zaam een climax: nadat Toon Knops het Geuldal had bezongen, het land van do zingende frater, en Wylré's burger vader C. F. M. baron Van Hövell tot Westerflier en Weezeveld nog gespro ken had over het meer culturele ka rakter dat men in Limburg aan het carnaval wil geven, ging men tot de officiële uitreiking over. Rondom de patronaatszaal verdron gen zich intussen talrijke nieuwsgieri gen. Sommigen hadden kans gezien op het dak te klimmen en via een ope ning iets van het gebeuren op te van gen. President Bertrand maakte be kend dat Venantius, de zingende fra ter, benoemd was tot Huisprelaat van de „Puime", de carnavalsvereniging Wylré. „Wij zijn er trots op", aldus de president, „straks tegen een vreem de to kunnen zeggen „Willem? Willem? Dat is een van de onzen". Na de uitreiking van de ere-penning en het opzetten van de steek door Prins Pier re I dankte een wat aangedane Wim Sonneveld. „Het klinkt als een smoes je, maar ik meen het wanneer ik zeg dat ik altijd heel veel van Limburg heb gehouden. En als ik morgen «Ut bruisende, muzische tand verlaat dan voel ik mij als een trieste verschoppe- Ung die in zijn lijkwagen naar het noorden trekt", aldus Sonneveld. Hierop klonk een drie-werf dreu nend „Alaaf" en toen moest de fra ter er weer aan geloven. Hjj zong het „Zeg maar ja..." met meer over tuiging en sprankelender dan ooit, hier in het hol van de leeuw. De hele zaal lachte. Een bewonderaar tuimelde bijna van het dak. De le- DEN HAAG, 23 febr. De Ned. Ver. van Huisvrouwen heeft bezwaren ge maakt tegen een eventuele sluiting van bakkerijen op maandag. Sluiting op maandag betekent drie «lagen oud brood op dinsdagmorgen, zo redeneert de ver eniging, en dat is een bezwaar omdat het brood door de minilere kwaliteit snel oudbakken wor«lt. Als vanwege de vijfdaagse werk week een sluiting van de bakkerswin kels op twee dagen in de week (de zondag en een andere dag) noodza kelijk zou zjjn, dan behoort die tweede dag geen zaterdag of maandag te zijn, vindt de vereniging. Ze vindt ook dat ons land ongunstig afsteekt bij het buitenland, waar alle dagen en vaak meermalen per dag vers brood is te krijgen, terwijl er ook wat de kwaliteit betreft in het alge meen een ongunstig verschil is. Uit bakkerijkringen vernemen wij dat het nog helemaal niet vaststaat welke consequenties «le vijfdaagse werkweek voor de broodbezorging en de openingstijden van bakkerswinkels zal hebben. De nieuwe bakkerij-cao, die de partijen al hebben aanvaard maar die nog de goedkeuring van de Stich ting van den Arbeid moet verkrijgen, voorziet, zoals bekend, in achttien vijf daagse werkweken. Getracht is, deze te realiseren door een uniforme oplossing voor het gehele land. Doordat echter de omstandigheden van gebied tot gebied en van bedrijf tot bedrijf zozeer ver schillen, is dat niet gelukt. Men zal het vraagstuk nu dus per plaats of streek moeten bezien, en welke oplos singen daarbij uit de bus zullen ko men: bakloze dagen, bak- en bezorg- loze dagen, een rouleersysteem voor de bezorgers is nog onbekend. Er wordt aloin nog druk overleg gepleegd. den van het conservatoriumorkest struikelden over hun instrumenten, de Raad van Elf sloeg zich op de knieën van plezier, de pastoor van Schimmert stootte de pastoor van Gulpen aan, vrouwen in de zaal kre gen de bekende hoge hik-lach, kort om de Roomse Vreugde Vierde Hoog tij. Na afloop van de officiële plechtig heid was er een receptie, gevolgd door een gezellig samenzijn, opgeluisterd door de Puime-Hofkapel onder leiding van Martin Coolen. Enfin, wat in deze carnavalstijd in Limburg onder een gezellig samenzijn wordt verstaan weet, u wel. Het werd in ieder geval zeer laat. Wim Sonneveld feestte, steek op het hoofd, nog tot diep in de nacht door. RAMPEN, 23 febr. De directie van de n.V. Tabaksindustrie voorheen gebroeders Philips (onderdeel van Ve lasquez) alhier heeft besloten haar pro- duktiebedrijf te sluiten. Ingaande I maart is het tweehonderd man tellend personeel ontslag aangezegd. Dit ont slag zal een aflooptermijn hebben tot 1 juni. In overleg met de vakorganisaties is een financiële afwikkelingsregeling ge troffen. Alle medewerking zal verleend worden bij het zoeken naar nieuwe ar beidsplaatsen voor het personeel. eeft u ook zo'n hekel aan uw winterkleren gekregen. Ei genlijk krijg je bij ai dat ge praat over nieuwe zomermode weer zin om je eigen zomer- garderobe te gaan vernieuwen. Je zou, wanneer «le eerste groene blaad jes in de tuin al te zien zijn iets heel vrolijks en zomers willen aantrek ken. Maar helaas, de temperatuur laat «lat niet toe. Het is natuurlijk nog te koud. Maar is het niet een aardig idee om nu iets te maken, dat zo'n beetje tussen de zomer en de winter „in hangt"? En als u nog nooit iets voor u zelf hebt genaaid, is het eigen lijk nu een goed seizoen om er mee te beginnen. U bent nog niet aan de schoonmaak bezig en de winterse feestdrukte is voorbij, dus u heeft nu misschien wel wat uurtjes vrij. Wanneer u het een beetje zonde vindt om nu nog iets nieuws voor de win ter aan te schaffen, koop dan een lap fleurig linnen, niet al te dunne stof, en wanneer u dan een eenvou dige jurk in een overhemdmodel maakt, kunt u hem ook heel goed dragen op niet al te warme dagen in de zomer. Begint u vooral niet met een te moeilijk patroon, want dan zouden uw naaiexperimenten wel eens een teleurstelling kunnen worden. Ook nog een goede raad; er zjjn winkels waar je een knipverzekering kunt Advertentie) Openingstijden: 10-17 uur en van 19-22 uur Zondagen van 10-17. Toegang: f2,75 Advertentie) nemen, wanneer je daar de stof en het patroon koopt. Dat is misschien een goed idee. Als er dan iets fout gaat, is er geen geld weggegooid, want u krijgt het verknipte stuk vergoed. Doet de stoffenwinkel bij u in de buurt dat niet, begint u dan niet met al te dure stof. De winer is nog niet afgelopen. Daarom zult u nog wel steeds maal tijden klaarmaken met winterse groenten. Ter afwisseling kunt u mis schien nu eens extra aan de peul vruchten denken. Ze zijn bijzonder voedzaam en gezond. Ze zijn rijk aan eiwitten en ijzerzouten: Hier is een aparte variatie op het peulvruchten menu: Voor vier personen hebt u nodig: 300 gr capucijners 1 liter water, zout, 150 gram salami, cervelaat- worst of gekookte worst, 2 appelen, 2 uien, 4 eetlepels paprikazoetzuur, azyn, peterselie. De capucijners was sen, een nacht weken en in het week- water met wat zout in ongeveer 45 minuten gaarkoken. De peulvruch ten afgieten; het kookvocht voor soep of saus bewaren), de uien schoon maken, in dunne ringen snijden en deze in wat water met een scheutje azyn in 5 minuten gaarkoken. De appelen schillen, van klokhuis ont doen en in kleine blokjes snijden. De worst en de paprika in stukjes snij den, de peterselie fijnsnijden. Uien, appelen, worst, paprika en peter selie met de capucijners vermengen. Het geheel nog even opwarmen en opdienen. Advertentie) VOOR UW KAPSEL: MAURITSWEG 55_ TEL 13.78.52 Miesjes Opa is gestorven. „De engeltjes hebben Opa van nacht weggehaald", legt moe- er llaar driejarig dochtertje uit. „Die rotengelen", was het ant- woord van Miesje (Mevr. S. Kuyten, Rotterdam)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1965 | | pagina 5