Taxichauffeurs in Den Haag richten actie-comité op Veertien medewerksters aan euthanasie-program van Hitier voor rechter Britse toeslag op invoer met 5 pet. omlaag Lening B.N.G. 100 min. a 51 tegen 99| pet. ft CONCURRENT VOOR DE FELLOWSHIP Boter verbruik teruggelopen nu kan het nog! SOUS Goedkoop vliegen voor verkenners Arabische landen achter Egypte Offerbloklichters verstoppen zich in Chinees eethuis Prinses met jong leeuwtje op arm Onenigheid over kardinaals benoemingen Jongeren geheel zelfstandig naar Canada „St.-Joseph" met nieuwe bouw - c.a.o. akkoord SCHÜLE werd in 1945 door Russen veroordeeld Het staat chic een biechtstoel als bar te hebben GEESTESZIEKE PATIËNTEN GEDOOD Bij overtekening ver hoging tot 150 min. solide en Weer verbod voor „De Plaatsbekleder" Kardinalen in geheim consistorie In Oosterse Kerk Jubileum KVNWV Koninklijk paar bij vlootschouw Telefoonloze uren in Britse fabriek Nederlanders aten in 1964 meer margarine Oorlogsmisdadiger Forumgesprek over het parlement HET NIEUWE DAGBLAD DINSDAG 23 FEBRUARI 1965 PAGINA 6 Home: ,Jk weet wel zeker, dat ze tegen ons glimlacht •- - M - liSI A oude pan f. 5.- tot f. 20.- met recht op 20% korting sierlijk De Amerikaanse Boeing- fabrieken zijn begonnen met de produktie van de Boeing-737 een klein straalver- keersvliegtuig met twee dubbel- stroommotoren aan de vleugels. De kruissnelheid is 880 tot 960 kilometer p. u. Het toestel biedt plaats aan 82 passagiers. De Boe ing-737 is een geduchte concur rent van de Fokker F-28 (Fellow ship). De Westduitse Lufthansa heeft reeds bekendgemaakt dat zij aan de Boeing-737 de voorkeur geeft boven de F-28. In totaal heeft de Lufthansa 21 Boeings besteld. De eerste toestellen zul len in de late herfst van 1967 worden opgeleverd. In de dierentuin van Willemstad MÜNCHEN, 23 febr. (DPA, Reuter) In München is gisteren het proces be gonnen tegen veertien Westiluitse ver pleegsters in de leeftijd van 47 tot 07 jaar, die ervan worden beschuldigd dat zjj hebben deelgenomen aan de uitvoe ring van het zogenaamde euthanasie programma van de nazi's, waarbij 100.000 tot 200.000 ongeneeslijk mentaal gestoorde patiënten werden gedood. De verpleegsters maakten destijds deel uit van de medische stal van een psychia trische inrichting in Obrawalde in Pom- meren, waar van 1942 tot 1945 tenmin ste achtduizend patiënten werden ge dood. De verpleegsters worden er on der meer van beschuldigd dat zij dode lijke stollen hebben bereid, dodelijke injecties hebben toegediend en patiën ten die een „spuitje" kregen hebben vastgehouden. Een van de beschuldigden, Marga- rete Tumovski, die beschuldigd wordt van medeplichtigheid aan moord in tweehonderd gevallen, huilde toen zij voor de rechters een verklaring moest afleggen. Een andere verdach te viel flauw. Drie van de beklaagden worden beschuldigd van medeplich tigheid aan moord in 150 tot 210 ge vallen, vier andere in 20 tot 35 ge vallen en de overigen in één tot vijf gevallen. Aan het „doden uit mede lijden" kwam pas een einde toen op 29 januari 1945 het Rode Kruis in Obrawalde 'arriveerde. In de aanklacht wordt gezegd dat Hitier opdracht had gegeven ongenees lijk geesteszieken, die in nazi-documen ten werden omschreven als „levende DEN HAAG, 22 febr. Nederlandse verkenners zullen over enige maanden voor geringe bedragen naar verschillen de landen in Europa kunnen vliegen om daar deel te nemen aan zomerkampen. De vluchten maken deel uit van een uit wisselingsprogramma dat de Katholieke Verkenners in Nederland in samenwer king met huil internationale organisatie hebben opgezet. In het reisschema zijn de volgende ste den opgenomen: Dublin (ƒ135.), Lon den (ƒ75.), Stockholm (ƒ145.), Basel (ƒ90.), Bordeaux (ƒ115.) en Salzburg 105.). De reizen naar Dublin en Lon den worden heen en terug par vliegtuig gemaakt. De terugreis uit de andere ste den gebeurt per autobus. Ook enkelereis biljetten zijn verkrijgbaar. Door coör dinatie van transportmogelijkheden zullen straks Nederlandse verken ners in enkele uren naar Zweden vliegen en Zweedse padvinders even later met hetzelfde vliegtuig op Schiphol landen. Een andere vlucht die op het program staat is een vliegreis naar Bordeaux, waar men op de trein naar Lourdes stapt. Na twee of drie weken zorgen tou ringcars voor de terugreis, die in twee of drie dagen al kamperend wordt ge maakt. <~- CAIRO, 23 febr. (DPA) Een com missie van persoonlijke vertegenwoordi gers van alle Arabische koningen en staatshoofden heeft gisteren in Cairo besloten Egypte in het conflict met West-Duitsland over de wapenleveran ties aan Israël te steunen. Iedere maat regel van de bondsrepubliek tegen Egypte zal als een agressieve daad te gen alle Arabische landen worden op gevat. Westduitse wapenhulp aan Israël, maar ook andere militaire, financiële of economische steun vormt volgens de commissie een bedreiging voor het Palestijnse volk en alle Arabische lan den, die ook de wereldvrede recht streeks raakt. wezens die het leven onwaardig zijn" te liquideren. De veertien vrouwen be vinden zich niet in hechtenis. De nu 63-jarige voormalige verpleeg ster Luise Erdmann probeerde haar medewerking aan het doden van gees teszieken te rechtvaardigen door te wij zen op haar eed van trouw aan Adolf Hitler. „Ik was aan die eed gebonden", zo verklaarde zij. „Het doden van geesteszieken w«s door de hoogste in stanties gelast" Zij was er bovendien bang voor geweest dat zij, als zij zou weigeren f- bevelen op te volgen, in een con:cr„' fiekamp terecht zou ko men. Oo> zei zij dat vele zieken al da genlang „in doodsstrijd" lagen. „Ik be schouwde t"pn de actie als een wel daad". De man die vermoedelijk de grootste verantwoordelijkheid droeg voor de moorden, de directeur van de inrich ting, ene Grabowski, zou in 1946 zelf moord hebben gepleegd. De vrouwelijke arts dr. Hildegard Wernicke en de ver pleegster Helene Wieczorek zijn in 1946 in Oost-Berlijn ter dood veroordeeld en terechtgesteld. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 23 febr. De Britse kan selier van de schatkist maakte gisteren in het Lagerhuis bekend dat de opcen ten op Britse invoerrechten in april zullen worden verlaagd van 15 tot 10 procent. Gisteren werden eveneens de ramingen bekend gemaakt voor het ko mend financiële jaar. De regeringsuit gaven zullen stijgen met een bedrag van 5.850 miljoen gulden, tot een to taal van bijna 71,5 miljard gulden. Er was reeds eerder aangekondigd dat de inkomstenbelasting zou stjjgen met 2pet. Doch de gisteren aangekondigde stijging van de staatsuitgaven betekent dat in april opnieuw een verhoging van de belastingen zal worden aangekon digd. DEN HAAG, 22 febr. De Bank voor Nederlandsche Gemeenten deelt mee, dat zij voornemens is over te gaan tot (le uitgifte van een 5,25 pet. 25-jarige obligatielening groot 100 min. tot de koers van 99,75 pet. Bij overtekening wordt het recht voorbehouden het be drag der lening te verhogen tot maxi maal 150 min. De datum van inschrij ving is donderdag 4 maart, datum van storting 1 april. Aflossing der lening geschiedt in 20 gelijke jaarlijkse termijnen, aanvangen de in 1971. Vervroegde, extra aflossing is gedurende de eerste tien jaar van de looptijd niet toegestaan. Daarna is zij in de jaren 1975 tot en met 1979 alleen mogelijk tot de koers van 10,5 pet. en gedurende de verdere looptijd der lening tot de koers van 101 pet. Ook aan deze lening zal weder een schuldregister worden verbonden. Op neming van deze lening in de beurs notering te Amsterdam en Rotterdam zal worden aangevraagd. Het prospec tus verschijnt woensdag a.s. v a;'. .T" (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT, 2 febr. Do Utrechtse politie is erin geslaagd in samenwer king met haar Amsterdamso collega's de twee mannen te arresteren die vori ge week een vergeefse poging hebben gedaan in te breken in de St. Augusti- nuskerk aan de Oude Gracht. Het blijkt dat zij de bedoeling hadden offer blokken te lichten. Bij hun ontvluchting hebben twee politie-agenten waarschu wingsschoten gelost. Zij hebben zich daarna schuilgehouden in do kast van een nabijgelegen Chinees eethuisje, waarvan de eigenaar de heer Ji Ping Shen later 12.090 gulden miste. De verdachten zijn een 24-jarige leer ling-kok én een 23-jarige man zonder beroep. De oudste heeft de politie nog met een mes gedreigd. Hij is reeds vrij dagavond in de Servetstraat alhier aan gehouden, doch ontkent iets met de zaak te maken te hebben. Hij had voor 2500 gulden aan sieraden en een bedrag van 900 gulden bij zich. De andere is zondag gearresteerd in een hotelletje in Amsterdam. Evenals zijn kameraad had hij zich in een nieuw pak gestoken, ter wijl hij 1800 gulden bij zich- droeg. Bo vendien had hij twee auto's gekocht resp. voor 2800 en 300 gulden. De rest van het geld hebben zij samen opge maakt. De in Amsterdam aangehouden man heeft alles bekend, beiden waren al eerder veroordeeld. Sovjet-Unie President Kekkonen van Finland is in Moskou aangekomen, voor een bezoek van vijf dagen. (Rtr.). vfiilli w p m Advertentie) Zaterdag 27 februari !s de laatste dag, waarop het Sola aanbod gel dig is, namelijk voor Uw ierug) Van welk materiaal de ver sleten, beschadigde steelpannen, melkkokers of gewone oude pan nen ook zijn, U kunt ze inruilen bij Uw Sola-Ieverancier voor de mooiste en nieuwste Sola-Elite modellen, groot of klein naar keuze, De blijvend-moole roestvrij-stalen Sola-Elite pannen zijn zó onver woestbaar sterk, dat Sola er le venslange garantie op geeft- Met Contactobodem (Zweeds patent),, bruikbaar voor élke warmtebron: gewoon gas, electra of aardgas. Aanbranden is uitgesloten! Ook voor keukenultzetten geldt: S 5-4 TERAMO, 23 febr. De voorgeno men opvoering van het omstreden to neelstuk „De Plaatsbekleder" van Rolf Hochhuth in het theater Antonio Gram- sci" In Teramo op woensdag gaat niet door. De christen-democratische burge meester heeft geen toestemming gege ven om het theater, dat eigendom van de gemeente ls, voor dit doel te bebrui- ken. Het gezelschap van Gian Maria Volonte, dat al tevergeefs heeft gepoogd het stuk In Rome op de planken te brengen, zoekt nu een andere zaal. Te ramo !s een provinciale hoofdplaats In mldden-ItaliS met een kwart miljoen Inwoners. VATICAANSTAD, 22 febr. (KNP). Vanochtend heeft de Paus in het geheim consistorie de officiële aankondiging go- daan dat hij 27 nieuwe kardinalen cre- eert. Tot een dergelijk consistorie wor den alleen de kardinalen toegelaten. In totaal waren er 36 „oude" kardinalen aanwezig, onder wie kardinaal Alfrink van Utrecht. In tegenstelling tot talloze andere geheime consistories, stond de ze plechtigheid niet onder leiding van mgr. Dante, maar vfln mgr. Capoferri, prefect der pauselijke ceremonieën ad interim. Mgr. Dante behoort nl. tot (le nieuwe benoemde kardinalen. Na zijn aankondiging richtte de Paus zich in in het latijn tot de aanwezige kardinalen WILLEMSTAD, 23 febr. De derde dag van het bezoek van prinses Bea trix aan Curagao was rijk aan fotoge nieke tafereeltjes. Tientallen amateur- fotografen hebben gistermiddag plaat na plaat geschoten, toen zij tijdens een wandeling door Cas Cora, de dierentuin van het eiland, verrast bleef staan bij een zandbak, waar twee jonge leeuwen met elkaar aan het spelen waren. Eén van (1e diertjes liet zich gewillig op de arm nemen en van alle kanten fotogra feren. „Hij is wel zwaar", zei de prin ses tot een meisje dat naast haar stond. In de ochtend liet de prinses zich bij de dienst van openbare werken voor lichten over de hangbrug die Curagao gaat bouwen over de St. Annabaai, de natuurlijke haveningang die Willemstad in tweeën deelt. Deze brug zal lijken op de onlangs geopende Brienenoord- brug bij Rotterdam. Verder bezocht de kroonprinses de „waterfabriek" van Curagao, een installatie waar zeewater drinkbaar wordt gemaakt, en het groot ste bedrijf op het eiland: de raffinaderij van Shell-Curagao. VATICAANSTAD, 22 febr. (KNP) Uit protest tegen de kardinaalsbenoe ming vau Ue Melchitisclie patriarch Maximos IV Saigh is diens patriarch- vicaris voor Egypte mgr. Zoghby afge treden. Mgr. Zoghby is ondergeschikt aan patriarch Maximos, die hem belast heeft met het bestuur der Melchitisclie Kerk in Egypte. In zjjn motivering verklaart mgr. Zoghby, dat de aanvaarding van de kardinaalsbenoeming een verlooche ning is van het patriarchenschap en zijn rechten in de Kerk. Mgr. Zoghby met name heeft in het Concilie reeds erop gewezen, dat de patriarchen als patriarch het recht moeten hebben aan de pauskeuze deel te nemen en ook het passieve kiesrecht hebben. AMSTERDAM, 23 febr. Koningin Juliana en prins Bernhard hebben in principe de uituodiging aanvaard op 22 mei de grote lootschouw van jachten af te nemen, die op de Westeinderplas- sen zal worden gehouden. Dit ter gele genheid van het 75-jarige bestaan van de „Koninklijke verbonden Nederland sche watersportverenigingen" (KV NWV). Het koninklijk paar dat volgens de RVD de aanvaarding van de uitnodiging in overweging neemt zou aan boord van de „Piet Hein" als admiraal van de jacht- vloot het generaal saluut in ontvangst nemen. Aan de vlootschouw zullen maximaal tien schepen van elke natio nale en internationale klasse deelne men Na de vlootschouw en het admiraal- zeilen zal het bestuur van de jubilerende KVNWV recipiëren in het nieuwe raad huis van Aalsmeer, 's Avonds wordt er een grote feestelijke bijeenkomst gehou den in de grote veilinghal van Aals- LEIGH, 23 febr. (UPI) Naar West duits voorbeeld heeft een meubelfabriek te Leigh in Engeland het personeel van hoog tot laag verboden tussen 10.30 en 11.15 en tussen 14.15 en 15.00 op te bellen. Alleen als men een zeer dringende reden heeft mag men bel len en nu het systeem al enige tijd werkt schijnt nog niemand die reden te hebben gevonden, constateert de directie met genoegen. De telefoonrekening is ge daald en er worden meer bestellingen geboekt. Het telefoonverbod was afge kondigd wegens klachten van klanten dat het zo lang duurde voor men een van de vijf lijnen van de firma vrij kreeg. Vorige maand heeft een Westduitse firma al het telefoonverkeer, ook bin nenkomend, een uur per dag stopgezet om het heit personeel mogelijk te ma ken zich tenminste een uur per dag op zijn werk te concentreren. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 23 febr. In het ge bouw Amicitia aan het Westeinde zijn vannacht om half (lrie eeu aantal Haag se taxichauffeurs bijeen geweest om hun instemming te betuigen met (le (loor hun Rotterdamse collega's ondernomen initiatieven tot verbetering van hun ar beidsvoorwaarden. Wanneer men ech ter de opkomst voor deze protestverga- dering als graadmeter voor de solida riteit met de initiatiefnemers zou willen zien, dan is het met die eenstemmig heid maar matig gesteld. Een groot aantal uit Rotterdam overgekomen on tevredenen moest de voorstelling red den. De talloze sprekers achtten zich door het N.V.V. verraden en noemden de nog tot 1 april 1966 geldende c.a.o. een paskwil. De misbruiken waartoe deze c.a.o. wel aanleiding moest geven, wer den uitvoerig aan de kaak gesteld. De algemene strekking van de ver langens is dat de taxichauffeurs voor hun weekloon niet langer meer afhan kelijk willen zjjn van de goedgeefsheid van het door hen vervoerde publiek. Af- (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 23 febr. Op 3 april vertrekken veertig jongeren naar Cana da om er een jaar of twee te gaan wer ken in het kader van het zogenaamde „Jongerenprogramma Canada 1965". Zij gaan er kennis maken met de „Canadian way of life", daartoe in slaat gesteld door de Canadese regering die haar ambassade in Nederland heeft aanges|>oord jonge mensen met een be hoorlijke vakopleiding (laarvoor te wer ven. Tweehonderd gegadigden heb ben zich inmiddels gemeld. De inschrij ving staat nog open. Het gaat bier niet om een plezier reis. Het is de bedoeling dat deze joruge mensen geheel zelfstandig voor enige tijd zo volledig mogelijk in de Canadese leef- en werkgemeenschap zullen opgaan. Zij zullen bovendien heen- en terugreis geheel zelf moeten betalen al is de Canadese overheid wel bereid deze kosten voor te schieten. Ook wordt bemiddeling geboden bij het zoeken naar een geschikte werkkring. De financiële beloningen en sociale voorzieningen zuilen precies de zelfde zijn als die voor de Canadezen. Zij zijn van dien aard dat èn de reiskos ten èn de geadviseerde aanvullende ver zekering, buiten de gewone kosten van levensonderhoud, ervan kunnen worden betaald. (Van onze verslaggever) UTRECHT, 23 febr. Naar het oor deel van (le bondsraad van de Katholie ke Bouwvakarbeidersbond „St. Jo seph" is het akkoord dat de onderhan delaars voor werkgevers en werkne mers in de bouwnijverheid vorige week hebben bereikt over een nieuwe collec tieve arbeidsovereenkomst, een basis om tot overeenstemming te komen. Volgens dit akkoord zullen de bouw vakarbeiders in de vijf groepen waarin zij naar vakbekwaamheid zijn ingedeeld een loonsverhoging krijgen van negen tot dertien cent per uur. De bondsraad heeft gisteren vergaderd en het beleid van de bondsbestuurders inzake de nieuwe CAO goedgekeurd. Dat het „ta riefplafond" ook volgens de nieuwe CAO niet zal mogen worden doorbro ken, vormt het enige punt waarover de raad ontevreden is. Volgens deze pla fonnering mag per bouwwerk ten hoog ste 35 procent prestatieloon worden uit gekeerd. De vakbonden hebben er tij dens de onderhandelingen al op aange drongen, dat men met de tariefbeloning hoger moet kunnen uitkomen, wanneer de prestatie van de arbeiders dat recht vaardigt. Maar de werkgevers voelen daar niet voor. Men zal nu in de bond „St. Joseph" bezien, of er toch niet een of andere mouw aan te passen is. Het is niet de bedoeling van de bond het bereiken van een uiteindelijk ak koord op dit punt te laten mislukken. Meer „ziek" De bondsraad ging ook akkoord met het voorstel het toenemend ziektever zuim tegen te gaan door strengere con trole. Men wil van deze werknemerszij de wel toegeven, dat ziek zijn de laatste tijd klaarblijkelijk meer voor komt dan vroeger. schaffing van het fooienstelsel en een vast weekloon werden steeds weer be pleit. De heer L. van Os, secretaris penningmeester van het onafhanke lijk verbond van bedrijfsorganisa ties, zei geen vertrouwen meer te kunnen stellen in de praat colleges van de Rotterdamse gemeente raad. Wanneer deze zich b(j zjjn eerst volgende vergadering niet duidelijk over de gerezen moeilijkheden uitspreekt, zul len diezelfde nacht nog, tijdens een ge- organiseerdg meeting, spijkers met kop pen geslagen worden. Tijdens de vergadering werden ad- haesietelegrammen van de Groningse en Eindhovense taxichauffeurs voorge lezen. Vroeg in de morgen werd besloten met het aanstellen van een Haags ac tie-comité. Dank zij het geringe aantal beschikbare Hagenaars was hierover spoedig overeenstemming bereikt. DEN HAAG, 23 febr. Blijkens voorlopige cijfers van het Produktschap voor Margarine, Vetten en Oliën heeft het verbruik van boter in Nederland het afgelopen jaar een vermindering te zien gegeven, terwijl dat van marga rine weer toenam. Het boterverbruik daalde van 67.862 ton in 1963 tot 57.816 ton., het verbruik van marga rine nam toe van 237.238 tot 243.216 ton. In het vierde kwartaal van 1964 werd 13.999 ton boter en 65.372 ton margari ne verbruikt vergeleken met resp. 16.060 en 63.248 ton in de overeenkom stige drie maanden van 1963. Het boterverbruik per hoofd van de bevolking is verminderd van 5,67 kg in 1963 tot 4,77 kg in 1964 en van 5,34 kg in het vierde kwartaal van 1963 tot 4,59 kg in het laatste kwartaal van vorig jaar. Voor margarine heeft zich een stij ging voorgedaan van 19,83 kg in 1963 tot 20,06 kg in 1964, maar vergelijkt men het laatste kwartaal van de af gelopen twee jaren dan blijkt een da ling te zijn opgetreden. Het verbruik per hoofd van de bevolking bedroeg in de laatste drie maanden van 1963 21,05 kg en in de overeenkomstige periode van het afgelopen jaar 20,66 kg. BERLIJN, 23 februari (UPI) Het Oostduitse persbureau ADN heeft gisteren bekendgemaakt dat Erwin Schiile, de leider van het Westduitse centrum voor de opsporing van oorlogs misdadigers, in 1949 (loor een Russische militaire rechtbank schuldig is bevon den aan oorlogsmisdaden en daarom werd veroordeeld tot een verblijf van 5 jaar In een werkkamp. Erwin Schüle heeft het ADN-bericht bevestigd maar er aan toegevoegd dat de Russische veiligheidsfunktionarissen hem enkele weken later als gewoon ge vangene in een kamp hadden geplaatst en hem daarna naar Duitsland hadden teruggezonden. „Op 31 december 1949 werd ik door de rechtbank in Borovitsji veroordeeld tot een verblijf van 5 jaar ln een werk kamp", aldus Schüle. „Ik werd be schuldigd van gruweldaden die de 215de infanterie-divisie van het Duitse leger had begaan. Het was een proces zon der verdediging dat vijf minuten in be slag nam", aldus Schüle, die verleden week al heeft toegegeven dat hij lid is geweest van de nazi-partij. TILBURG, 23 febr. „Het Neder landse parlement, haar plaats en func tioneren in deze tijd" is het onderwerp van een forumgesprek, dat donderdag in het gebouw van de Kath. Hogeschool wordt gehouden. Voorzitter van het fo rum is prof. mr. H. J. M. Jeukens, le den zjjn prof. mr. I. A. Diepenhorst, grof. dr. W. Drees jr., prof. mr. P. J. 'ud, prof. mr. L. G. A. Schlichting en mogelijk ook mr. F. J. F. M. van Thiel, voorzitter van de Tweede Ka mer. Knnstroof bevredigt in Duitsland de vraag naar antiek (Van onze correspondent in Bonn) Het staat chic en het ls snobistisch een barok- engel in de hal van zijn woning of flat te heb ben staan of een biechtstoel als bar te hebben ingericht. De bekendste Westduitse .va renhuizen hebben zelfs spe ciale afdelingen ingericht die het Franse „Lafayette'- warenhuis overigens al lang heeft! waar men antiek kan kopen. De vraag is groot. Het aan bod is betrekkelijk gering. Er moet dus een beetje wat men In Duitsland zo treffend noemt „nachgeholfcn" wor den. De kunsthandel hoort dat niet graag, maar het is des ondanks een feit, dat de be vrediging van de vraag slechts en dat nog maar ten dele! kan worden be reikt door illegale kunstgre pen, d.w.z. door een enorme toeneming ai het aantal kunstdiefstallen. Naar de her komst van aanreboden antiek wordt ln vele gevallen al, niet meer gevraagd. Dit alles geldt niet voor de werkelijk bonafide antiqui- teithandel. Wel echter voor de kunsthandel, die zich tus sen licht en donker beweegt, iets buiten de legaliteit zoals de Westduitse minister van buitenlandse zaken, dr. Her mann Höcherl dat eens heeft geformuleerd (in een andere samenhang weliswaar). Een medewerker van het protestantse weekblad „Christ und Welt" nam de proef op de som: hij ging in vier kunstzaken leu ren met een beeldje van de Heilige Sebastian uit de 15e eeuw. Het was hem voor dit doel uitgeleend door het Württembergse Landesmu- seum. De waarde bedroeg on geveer 2.000 mark. In geen der vier zaken werd hem zijn „Ausweis" gevraagd, of zelfs ook naar zijn naam en van een bewijs van herkomst van het aangeboden kunst werk was helemaal geen sprake. Het gesprek ging al leen over de prijs. De aan biedingen varieerden tussen de 200 en 600 mark. Het prijs, verschil met de werkelijke waarde hield wel verband met de omstandigheid dal alle kunsthandelaren toch we) vermoeden, dat zij als helers optraden. De verklaring voor het optreden der kunsthan del ligt in de situatie op de kunstmarkt: een geweldige vraag met een betrekkelijk gering aanbod. Men koopt dus al het mogelijke en vraagt niet meer, waar het vandaan komt. Ook vele uit eindelijke kopers niet. die de Heilige Sebastian in hun woonkamer zouden hebben neergezet. Vooral in Beieren hebben de kerkjes en kapellen zeer te lijden van de merendeels gemotoriseerde kunstdieven en -dievenbenden. Het Beier se ministerie van justitie in München heeft zelfs een .Sonderkommission'" gevormd om kunstdiefstallen op te hel deren. Toen de „Kommission" haar werk begonnen lagen circa 500 onopgehelderde kunstdiefstallen op haar te wachten. Intussen is dit aan tal tot boven de 600 geste gen Rond een derde deel der oorspronkelijke diefstal len konden tot klaarheid wor den gebracht. Op de lijst van gestolen kunstvoorwerpen der Westduitse federale recherche staan meer dan 10.000 kunst voorwerpen. En het verhaal van de tot oar ingerichte biechtstoel is niet verzon nen. In een woning in Mün chen staat zulk een bar- biechtstoel, als bewijs van de culturele stand van de des betreffende bezitter. Kunstroof en kunst-„han- del" storen zich niet aan grenzen. Zo heeft bijvoor, beeld „Interpol" kunnen vast stellen, dat heilige beelden die Westduitse toeristen duur in Salzburg hadden gekocht, oorspronkelijk stamden van diefstallen ln Beierse kerken. Voorwerpen die uit kapellen in Tirol zjjn gestolen, zijn in de Münchense handel opge doken. De Zwitserse antlqul- teitenhandel wordt voorname lijk van waar voorzien uit West-Dultsland. De „hausse" in kunst voorwerpen zette in in de tweede helft van de vijftiger jaren en duurt nog onverminderd voort. Het was maar een kwestie van tijd, tot de handige jongens op het idee kwamen nieuwe voorraad te halen uit de ker ken kerkjes en kapellen be- zuiden de Main-linie, die voor de kerkganger altijd open staan en waarvan de pastoors meestal nauwelijks weten, welke kunstvoorwerpen zij eigenlijk bezitten. Pas de laatste jaren gaat men er toe over de kunstvoorwerpen in kerken en kapellen systema tisch te fotograferen. Meestal bestaat namelijk van een ge stolen Madonna-beeldje niet eens een signalement. En het is heel vaak voorgekomen, dat pas na weken de een of andere gelovige toevallig ont dekt* dat dit of dat beeldje ■Sr Deer op zijn plaats stond. De Münchense ver pleegster Anna Edmeier be wees, «lat zij met een lege eierenmand 74 kerken en kapellen kon betreden om meer dan 100 beelden te ste len. Ze kreeg er door haar domheid niet meer dan 4.200 mark voor. Van Mün chense „kunsthandelaren".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1965 | | pagina 6