LUCHTBEL IN HART Soldaat gered na 35 uur in druktank Amerika wil mij kwijt Straat met plastic dak in Enschede Boudewijn in bed met geelzucht Machinist omgekomen bij brand Thuis best!', CARNAVAL IN ANNA PAULOWNA VERBODEN Politie in New-York vreest bloedwraak De aanhangers van Malcolm X willen zijn dood wreken spiegel voor verliefden van alle leeftijden SOEKARNO Na ontploffing op coaster Soldaat overlijdt na excursie in bierbrouwerij Kouder Drama in Brussel SiS# Kleuter overleden na eten van tabletten Oogoperatie voor de Hertog van Windsor betaalbare diepvries! Dag voor afzwaaien U/^ 56ste JAARGANG No. 15989 woensdag 24 februari 1965 Bij de Haagse kunsthandel Van Stockum loordt morgen een tentoonstelling van schil derijen van Albert van Dal- sum geopend. De acteur richt zijn expositie zelf in. week per maand DEZE BON NEW YORK, 24 febr. (DPA) Na de moord op Malcolm X doet de toestand in de Newyorkse negerwijk Harlem denken aan een staat van beleg. Op alle straat hoeken staan politiemannen en er rijden tientallen patrouillewagens rond In de buurt van de wijk wor den eenheden van reserve-politie in gereedheid gehouden en ook is een speciaal politiehoofdkwartier ingericht. De politie vreest de door de aanhangers van Malcolm X aangekondigde „bloedwraak'*. Zij weet echter dat zij vrijwel machteloos staat. Malcolm X werd vermoord ondanks de aanwezig heid van tien rechercheurs -in de bewuste zaal en slechts twee daders werden gegrepen. Aanhan gers van Malcolm X staken in de nacht van maandag op dinsdag de moskee van de „Zwarte Moslims" in Harlem in brand, hoewel het gebouw onder scherpe politiebe waking stond. De daders ontkwa men. Jimmy, zorg er voor dat papa zich op de tribune, netjes gedraagt!" De sleper „Titan" van Wijsmuller uit IJmuiden bezig met het blus sen van de brand op de Duitse coaster ..Aphaia". Het achter schip van de kustvaarder brandde geheel uit. (Advertentie) NU IS DIEPVRIES VOOR U BETAALBAAR Spinazie, doos van 450 gr. 78 nu 04 Gratis bij aankoop van 1 pak andijvie 700 gr. a 95 of "3 pak boerenkool 750 gr. 95 een leuk Groko-speidje (Rtr) HET NIEUWE DAGBLAD, Uitgave van De Maasbode N.V., directeur: W. C. H. Leijdeckers: Algemeen hoofdredacteur: Albert Welling: Adj. hoofdredacteur: Paul Kropman. Kantoren Rotterdam: Kortenaerstraat 1, telefoon 135270, postbus '«23, giro 590948: Gouda: Lange Tiendeweg 23, telefoon 3600, giro 590947; Oude Delft 97, telefoon 23441 en 23792; giro 590944, Schiedam; Dam 18, telefoon 266152, giro 590943; Vlaandingen; Doster straat 14 B, telefoon 2539; Dordrecht: Wijnstraat 147, tel. 6121, giro 590946. Abonnementsprijs: f 9,90 per kwartaal,'f 3,35 per maand en f 0,78 per week. ZIJN a'IET UEF r> /VV1MM'...EH.. 'ZULLEN WE NU WAT* ETEN, JILL,...IKBEN UITGEHONGERD WAT HEB JE MEE- J GENOMEN f* A .lHIJI Den HELDER, 24 febr. De twin- ï'Sjarige landmachtsoldaat A. F. Bern- JJart uit Rotterdam heeft zijn leven te .anken aan het kundig optreden van i*Vee marine-artsen en personeel van ?®t duikbedrijf van de marine. De jonge- jhan is ais pontonnier bij de duik- en \aarsehool in Gorinchem gelegerd, ly- !!ehs duikwerkzaamheden bij de Rotter- 'arnse metro was hij vermoedelijk te ."el naar boven getrokken. In elk ge- ."*1 trad als gevolg van zgn. luchtem bolie een stilstand van de ademhaling en durfde men nauwelijks te ver achten dat hij het leven zou behouden. l^adat de pontonnier eerst enige tijd J1 een ijzeren long in het Zuiderzieken- 2uis in Rotterdam had gelegen, werd l6 hulp ingeroepen van het manne-duik- p^drjjf in Den Helder. Van hieruit werd !;6h mobiele druktank naar Rotterdam Overgebracht In het Zuiderziekenhuis de soldaat inmiddels inzoverre op- ?6«napt dat hij aanvankelijk met in de t?nk behoefde te liggen waarin hij naar Helder zou worden gebracht om in k6 grote recompressietank te worden rfhandeld. Maar op tien kilometer van Helder werd de pontonnier on- 1 ®1. Hij moest snel in de kleine mobie- w tank worden gelegd. Zijn toestand as toen nog steeds kritiek. dj® de mijnendienstkazerne in tien Hel- V r Was onder leiding van de chef-arts het duikbedrijf de luitenant-ter-zee- J, M. O. Tissing alles in gereedheid lyf acht om de soldaat te helpen. On- J'ddellijk na aankomst werd de jonge- in de grote tank gelegd. Niet min- i,fr dan negentien uur verbleef hij hier in ,°mlpr druk. Door de druk werd de k Y'tbel die zich via de bloedsomloop in hart had gevormd steeds kleiner karna hij tenslotte werd geabsorbeerd (jb'hler verder schadelijk te kunnen wor- i| Na negentien uur kon de soldaat fecompressietank verlaten, maar zes r later werd hij opnieuw onwel. Nog Het abonnementsgeld betaal ik kwartaal gi] Naam: Adres: Woonplaats: doorhalen wat niet ver langd wordt. In gesloten enveloppe zenden naar bureau van dit blad. eens moest hij zestien uur in de tank liggen. Toen pas was de jongeman he lemaal fit en kon hij naar zijn woning in Rotterdam terugkeren. Na een week je vrijaf van dienst zal hij zijn werk, ook het duiken, normaal kunnen verrichten. De marine-arts Tissing deelde ons mee dat dit geen geval is geweest van zogenaamde caissonziekte, waarbij door het te vlug ophalen van een duiker stik stofbelletjes in diens bloedbaan terecht komen. Behalve de heer Tissing was ook de marine-arts II. van Aarem zeer nauw bij deze redding betrokken. DJAKARTA, 24 febr. (AFP) Pre sident Soekarno heeft gisteren de be schuldiging uitgesproken dat de Ame rikaanse geheime dienst hem wil weg werken. De president sprak op een bij eenkomst ter gelegenheid van het 19- jarig bestaan van de Indonesische journalistenvereniging. De Amerikaanse geheime dienst, al dus Soekarno, wil mij, door gebruik making van de verboden Soekarnisti- sche beweging, verpletteren. Hij zei opdracht te hebben gegeven alle met deze beweging contact onderhoudende organisaties zonder pardon uit de weg te ruimen. Soekarno zette uiteen, dat het besluit om de Soekarnistische beweging te ver bieden vorig jaar werd genomen, om dat deze door zekere elementen werd gebruikt om de ,,Nasakom" te onder mijnen. (Onder „Nasakom" verstaat hij de samenwerking tussen nationalis tische, communistische en gods dienstige stromingen in Indonesië). (Van onze correspondent) BERGEN OP ZOOM, 24 febr. In het algemeen burgergasthuis is de an- derhalfjarige Patrick Koevoets overle den, waarschijnlijk tengevolge van het eten van tabletjes die als geneesmid del voor de vader van het kind be stemd waren. Zijn bijna drie jaar oude broertje Hubertje, dat eveneens van de tabletjes had gesnoept maar ze waarschijnlijk later heeft uitgespuwd, is ter observatie in het ziekenhuis op genomen. De „Zwarte Moslims" en de „Afri kaanse Nationalisten" van Malcolm X zijn fanatici, die tot alles in staat zijn. De strijd tussen hen kan in Harlem gemakkelijk tot hevige onlusten leiden. De politie maakt zich de meeste zor gen over de geheime wapenvoorraden die beide partijen hebben aangelegd. De na de moord op Malcolm X gear resteerde 22-jarige Talmadge Hayer werd al ruim een jaar gezocht wegens een inbraak in een wapenarsenaal, waarbij de daders veertig pistolen en enkele machinepistolen buitmaakten. Tussen New York en Chicago zoekt de politie intussen naar zes mannen, die de lijfwacht vormden van Mal colm X en die hebben gezworen dat zij de leider van de „Zwarte Mos lims", Elijah Muhammed, „terecht zullen stellen". Zij zijn sinds maan dag spoorloos. De woning van Mu hammed in Chicago, de moskeeën in die stad en het hoofdkwartier van de sekte staan onder politiebewaking. Ook de wereldkampioen boksen zwaar gewicht, Cassius Clay, lid van de „Zwarte Moslims", heeft po litiebescherming gekregen. nadat maandag een brand in zijn woning was uitgebroken. Een voormalig lid van de sekte, Au drey Barnette, zei gisteren in een in terview met de Boston Globe, dat het leven van Clay van twee kanten wordt bedreigd. De volgelingen van Malcolm ENSCHEDE, 24 febr. De Haver- straat, de oudste en nog steeds een der drukste winkelstraten van Ensche de zal een overkapping krijgen. De be sprekingen hierover tussen de zaken lieden en het gemeentebestuur hebben tot positieve resultaten geleid. Als voor beeld heeft de Singelpassage ir, Assen gediend waar „Rustigkopen" onder een overkapping met plastic golfplaten reeds geruime tijd mogelijk is. X willen de moord op hun leider wre ken door een vooraanstaande „Zwarte Moslim" te doden, terwijl mogelijk en kele fanatici van de Moslim-sekte Clay's dood wensen omdat hij ondanks alles bevriend is gebleven met Mal colm X. Alle gevaren laten Cassius Clay ogenschijnlijk koud. „Ik ben niet bang", zo zegt hij bij herhaling. Hij demonstreert dat door ziel» onbe schermd op straat te begeven.... De plaatsvervangend hoofdcom missaris van politie in New York, Wal ter Arm, zei gisteren dat James X, het hoofd van de „Zwarte Moslims" in New York, door een veemgericht van de „Afrikaanse Nationalisten" ter dood is veroordeeld. Het stoffelijk overschot van Mal colm X is opgebaard in een rouwka mer in Hariem. Ondanks de bittere kou stonden honderden negers voor het gebouw in de rij om afscheid te nemen van hun idool. De begrafenis geschiedt zaterdag. BRUSSEL, 24 febr. (UPI) Koning Boudewijn van België moet het bed houden wegens een aanval van geel zucht. Hij gunt zich echter geen rust en blijft de staatszaken behartigen, zo is gisteren meegedeeld in hofkringen. Dc zegslieden zeiden dat de koning in zjjn bed documenten ondertekent, terwijl een bij zijn bed staande tele foon het hem mogelijk maakt voort durend in contact te blijven met zijn ministers. Koningin Fabiola bezoekt haar man iedere dag. De koning, die vertoeft op het paleis ir Laeken, leest en schrijft veel. Hij hcudt zich door middel van de radio op de hoogte van het nieuws en lqjkt 's avonds naar de televisie. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN, 24 febr. De brand aan boord van de 422 ton metende Duitse kustvaarder „Aphaia" op de Noordzee heeft, zoals wij nog in een deel van onze oplage van gisteren kon den melden, een slachtoffer geëist. Het is de 22-jarige assistent-machinist KI. Kressing uit Berlijn. Gisteravond laat, toen de „Aphaia" enige uren in Uitlui den lag, is zijn stoffelijk overschot van boord gehaald; daarvoor moest eerst de machinekamer leeg gepompt wor den. Gistermorgen omstreeks half acht is de brand ontstaan door een explo sie in de machinekamer. De eerste machinist, die op dat moment aan dek was, heeft nog geprobeerd naar beneden te gaan, maar het vuur greep zo snel om zich heen, dat de vlammen hem de weg versperden. Het was hem daardoor niet mogelijk de assistent-machinist te redden. Om kwart over drie waren de sleep boten „Titan" en „Hector" van Wijs muller het vuur meester. Door het bin nengekomen water maakte het schip een slagzij van ongeveer 20 graden over bakboord. Het achterschip was helemaal uitgebrand. De lading van veertig auto's was echter niet bescha digd. Alvorens door te gaan naar de werf Vlaardingen-Oost, waar de kust vaarder gerepareerd zal worden, brachten de sleepboten gisteravond de „Aphaia" in IJmuiden binnen om te worden leeggepompt. In de loop van de nacht is de reis naar Vlaardingen voortgezet. LONDEN, 24 febr. (UPI) De Her tog van Windsor zal binnen een week aan zijn linkeroog worden geopereerd, zo is gisteren door een van de chirur gen van de Hertog in Londen meege deeld. Het netvlies van het oog is los geraakt. De 70-jarige ex-koning is in november 1964 in Texas aan zijn inge wanden geopereerd. De Hertog is opgenomen in het Lon- dense stadsziekenhuis. Hij kwam maandag onverwacht uit Parijs in Lon den aan. Koningin Elizabeth, een nicht van de Hertog, zond hem gisteren een per soonlijke boodschap. Grofco n.v. diepvries - Ztinderl - Tel. (01696) 11 51 DEN HAAG, 24 febr. Een twintig jarige militair afkomstig uit Nijmegen is gistermiddag omstreeks zes uur tij dens een excursie in de Amstelbrouwe- rij in Amsterdam onwel geworden en kort daarna tijdens vervoer naar een ziekenhuis overleden. De militair, ongehuwde dienstplichti ge soldaat der eerste klasse J. H. N. Geutjes, was met negentien andere mi litairen onderleiding van een vaandrig op de brouwerij en had vier of vijf gla zen bier gedronken, aldus de Leger- voorlichtings dienst. De excursie naar de bierbrouwerij is een soort traditie voor jongelui die afzwaaien, zo deelde men verder mee. De heer Geutjes zou vandaag naar huis zjjn gegaan. Hij was ingedeeld bij 103 technische dienst herstelcompagnie gelegerd in de legerplaats Nunspeet. De inspecteur van de militair genees kundige dienst acht een sectie wense lijk om de oorzaak van het overlijden vast te stellen. De ouders van de sol daat Geutjes moeten hiertoe nog toe stemming geven. De arts van het onder deel in Nunspeet heeft verklaard dat de heer Geutjes een normale gezonde jon geman was. Op zijn gezondheidstoestand was niets aan te merken. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT, 24 febr. Waren het tot nu toe zwakke storingen, die langs de oost flank van het IJsland-hogedrukgebied naar het zuiden trokken, nu heeft zich een actieve depressie ontwikkeld. Deze trekt van Finland over de Oostzee in de richting van Noord-Duitsland. Morgen gaat de wind tussen west en noord in kracht toenemen, gevolgd door enkele hagel- en sneeuwbuien. Hierdoor wordt het weer in de komende dagen minder gunstig. Later wordt ook koudere lucht uit Skandinavië aangevoerd. DONDERDAG: Zon: 07.35—18.12 Maan: 04.29—12.01 Lissabon Een lid van het centrale comité van de verboden Portugese communistische partij, Americo Gon- calves de Sousa, is in Lissabon veroor deeld tot acht en een half jaar gevange nisstraf wegens ondermijnende activi teit. De beklaagde zat reeds een straf van vier jaar uit wegens vervalsing. Vijftien bejaarden verbrand BRUSSEL, 24 febr. (ANP, UPI) Vijlüen bejaarden zijn In de nacht van dinsdag op woensdag bij een hevige brand in Brussel-St. Gilles omgekomen. Zes werden er gewond, evenals vier brandweerlieden. De brand woedde in een tot tehuis voor hulpbehoevende bejaarden inge richt gebouw in een dicht bevolkte wjjk van Brussel. De brand werd om één uur 's nachts ontdekt. Nauwe lijks een uur daarna stortte het ge bouw in. Toen de brandweer eenmaal op de plaats van het ongeluk was aangeko men bleek het al onmogelijk tot de slaapverdiepingen van het huis door te dringen aangezien de houten trappen al waren verbrand en ook de vloeren en steunbalken waarop deze rustten al ernstig door de vlammen waren aange tast. Een brandweerman die deson danks de eerste verdieping wist te be reiken werd bedolven onder puin en een vallende radiator van de centrale ver warming toen de verdiepingen boven hem het begaven. De man heeft ver moedelijk een gebroken ruggegraat op gelopen. De drie andere brandwachten werden verwond door vallende balken en gebroken glas. Op een balkon op de tweede verdie ping verscheen een vijftal bejaarden, om hulp schreeuwend. Een van hen brandde als een fakkel. Ladders om hen en andere inwoners van het tehuis te redden konden eerst worden opge steld nadat de stroomdraden van de tram waren verwijderd. Het bejaardentehuis heette „Gai Sé- jour" (Blij Vertoeven). (Van onze correspondent) ANNA PAULOWNA, 24 febr. - De burgemeester van Anna Paulowna, mr. M. Th. Mijnlieff, wil niet dat in zijn gemeente het carnavalsfeest wordt ge vierd. Door enkele zaalhouders waren reeds voorbereidingen getroffen tot een groots feest, het komende weekeinde, maar zij moeten van hun plan afzien. e? hiervan is de baldadigheid van de jeugd. 2emeente Anna Paulowna fun- „o„ ln weekeinden als trefpunt an opgeschoten jongeren, onder meer OnZcng Uit,Den Helder Wieringen Up knetterende brommers komen zn de ruotUr v®rstoren in de doorgaans vrij rustige dorpen Breezand en Anna Pau lowna. Vooral na afloop van de dans- avonden gaan de vaak brooddronken jongelui zo te keer, dat de burgemees ter net met verantwoord acht hun aoor middel van een carnavalsfeest een extra prikkel te geven. Men heeft het aan vooral voorzien op de verkeersbor den, die van de palen worden gerukt of worden verwrongen. Ook nieuw aangeplante boompjes moe ten het dan ontgelden. Om zowel de jongelui als de zaalhouders in zijn ge meente een lesje te geven, heeft bur gemeester Mijnlieff besloten het aantal vergunningen om feestavonden te hou den drastisch te beperken. Het kwam in zijn gemeente voor dat per week einde twee of drie dansavonden werden gehouden in de polderse zalen. Maar nu vindt hij het genoeg wanneer per zaal niet meer dan twee avonden per maand worden georganiseerd. Anna Paulowna zal dus dit weekeinde ver stoken zijn van een carnavalsfeest. STAAT VAN BELEG IN NEGERWIJK HARLEM

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1965 | | pagina 1