Rajakowitsch wist welk lot de joden wachtte Belastende getuigenissen van onder-directeur ROD Kamer akkoord met wet tegen stiletto s Ar re statie in scarabee ënroof Verpleegster: „Ik achtte het geen misdaad" Kamer wil activiteiten geldschieters beperken Arnould Diepeveen is origineel ontwerper Set nieuwe dagblad personenauto's Onderwereld breekt ere-code 1© er is geen betere „lk hielp mensen doden omdat het mijn plicht Pot- en sneeuwbalsysteem m Vervoers- probleem NEDERLANDSE GETUIGE IN WENEN Grossier verkoopt kadavervlees aan conservenfabriek Verkoop van wind buksen wellicht ook beperkt Vergissing van Vondeling inzake woningprijzen Boekenbon geldig in Nederland en in Engeland Metaalionen nu boven gestelde cao - grenzen m Modieus, goed draagbaar Nieuw silhouet in herenmode: lang en slank Wat kinderen ervan zeggen am 2\ jaar geëist Eerst uitschudden MR. BERKHOUWER DEMONSTREERT COLLECTIE STEEKWAPENS „Harde koers" EUTHANASIE-PROCES IN MÜNCHEN Juiste man Voorwaardelijke straf geëist voor moeder die kinderen verliet I WOENSDAG 24 FEBRUARI 1965 WENEN, 24 febr. (APA) Het was gisteren een slechte dag voor dr. Erich Rajakowitsch, de voormalige SS-leider en Joden vervolger, die momenteel in de Oostenrijkse hoofdstad terecht staat voor de misdaden, die hij tijdens de tweede wereldoorlog in Nederland en andere landen heeft gepleegd. Als getuige werd ge hoord dr. B. A. Sijes, onderdirec teur van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie in Amster dam. Hij legde een aantal ver klaringen af, die voor de verdach te zeer belastend waren. 18 t/m 28 FEBRUARI Mousseline, organza en kloskant voor de cocktailuren. Het kostuum dat de zes Stiji- groepmodeleurs gezamenlijk ontworpen als toonaangevend voor de herenmode. PAGiis a '"'IIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIMIIIMIIIIIUI (Van onze verslaggever) UTRECHT, 24 febr. Dit misdrijf is onvoorstelbaar eii zo uitzonderlijk, «at zelfs de wetgever met een derge- 'Jke zaak geen rekening heeft gehou nf,?'. zei gistermorgen mr. R. Pitlo, "in ei er van justitie bij de rechtbank al- "jer tegen een 40-jarige vleesgrossier !"t Willeskop, die terecht stond wegens «et slachten van zieke en dode dieren het op grote schaal verkopen van kadavervlees. Mr. Pitlo eiste een ge vangenisstraf van tweeëneenhalf jaar ntet aftrek van het voorarrest. Begin vorig jaar startte de grossier •Het zijn kwalijke praktijken. Op gro- le schaal kocht hij zieke, dode en dood geboren dieren op. In een verborgen Slachtplaats bij ziin huis werden de «eesten ontbeend. ïn het geraffineerde pnrnplot dat de grossier opzette om het kadavervlees aan de man te brengen, vas een chauffeur van een bonafide ?rossierderij be' kken. De chauffeur Jeverde bij diveise conservenfabrieken v'ees van zijn firma af en verkocht dan 6n passan* grote hoeveelheden kada- Vervlees. Om te voorkomen dat men Ö}1 de fabrieken de herkomst van dit riees zou ontdekken, vroor de ver dachte het in en bracht het in een cello- jaanverpakking aan de man. Regelma- llg kocht hij goedgekeurd vlees, dat hij Hjet de goedkeuringsstempels duidelijk Zichtbaar boven het kadavervlees ver- Pakte. Op deze wijze leidde hij de in kopers van een drietal conservenfabrie ken om de tuin. Wat deze man gedaan heeft, aldus 'Je officier van justitie is veel erger ('an het plegen van een serie inbraken, "ij wist dat het vlees dat hij verkocht st'hadelijk was voor de gezondheid. Uit puur winstbejag heeft hij de le- vens van honderden mensen in de Waagschaal gesteld. Bij onderzoek van ®en partij inbeslaggenomen vlees bleek het gro 'tse gedeelte daarvan te we- Hielen van de paratyfus-bacillen. Ook Jierdachtes slachtmethoden waren vol komen onverantwoord, aldus mr. Pitlo. de clandestiene slachtplaats heerste ko'n onbeschrijfelijk chaos, dat een kijkje daarin een mens voor zijn le- ^en tot vegetariër zou maken. Achter «et huis van de grossier vond de po- htie in toegegooide greppels honder den koppen van geslachte dieren, beenderen, huiden en ander afval. Op zijn manier, zei de officier, voer de verdachte zijn zaken nog met stijl. Hij leverde tonnen vlees en niet voor een zacht prijsje, maar voor twee tot drie gulden per kilo. Hij deed alsof zijn kadavervlees een kwaliteitsproduct Was. Mr. Pitlo vond de strafmaat die ^oor dergelijke economische delicten bepaald is te licht. Daarom deed hij een beroep op artikel 174 van het wet boek van strafrecht, waarin degene die waren verkoopt die schadelijk zijn Voor leven en gezondheid, tot een maxi male gevangenisstraf van 15 jaar Veroordeeld kan worden. Met het oog °P de omvang van verdachtes gevaar- 'ifke handel eiste hij een gevangenis straf van tweeëneenhalf ,iaar met at- frek van voorarrest. Uitspraak over veertien dagen. DAR-ES-SALAAM, 24 febr. (Reuter) 5? De 47-jarige Nederlandse arts dr. W. Thiel is gisteren in de garage bij zijn huis in Tanga (Tanzania) ver boord. Na zijn daad wachtte de man «P de echtgenote van dr. Thiel, die bhidat haar man niet terugkwam haar de garage ging. Toen zij de :vervaller zag, slaagde zij erin te ont- 'Hppen naar het huis van de buren. Dr. Sijes deed o.a. mededelingen over liet (in februari 1941) naar Bu- chenwald en Mauthausen overbrengen van vierhonderd Nederlandse Joden, het eerste Jodentransport uit Neder land. De naar Mauthausen overge brachte Joden werden daar vermoord door ze van een steile trap omlaag te gooien. De Duitse autoriteiten in Nederland verklaarden dat de Joden door „longontsteking" om het leven waren gekomen. Maar de ware doods oorzaak werd in ons land spoedig be kend, waarna Mauthausen de raam „Mordhausen" kreeg. Volgens de heer Sijes staat het vast dat Rajakowitsch nooit in Mauthausen is geweest. Hij moet echter wel op de hoogte zijn ge. weest van het lot. dat de Joden daar wachtte. De getuige, die meedeelde dat hij verschillende gegevens had verkre gen uit originele Duitse stukken, die na de oorlog in Nederlandse handen vielen, verklaarde voorts dat dr. Ra jakowitsch in april 1941 voor het vervullen van een speciale op dracht naar Nederland terugkwam. Hij moest uitbreiding geven aan het centrale Duitse bureau voor de de portatie van Joden („die Zentralstel- le für jüdische Auswanderung") en een speciaal fonds oprichten dat hiervoor gelden beschikbaar stelde. Dr. Sijes sprak ook over het zoge naamde Madagascar-plan", dat voor zag in de overbrenging van de Euro pese Joden naar het eiland Madagas car, waar zij zich als kolonisten zou den moeten vestigen. Hij verklaarde dat Heydrich, die toen de hoogste SS- leider was, zich reeds eind 1940 tegen dit plan had gekant. De getuige legde er de nadruk op dat dr. Rajakowitsch, naar uit Duitse stukken is gebleken, voor het vervul len van „speciale opdrachten" in Ne derland was. ,,Ik neem aan", aldus de heer Sjjes, „dat R.ajakowitsch ook lei der is geweest van het Speciale Bu reau voor het Joodse Vraagstuk (,,Son- derreferat Juden"). Het was dit bu reau, dat in Nederland de eerste stren ge maatregelen tegen de Joden heeft genomen". Dr. Rajakowitsch had ook zitting in het door de toenmalige Duitse Rijks commissaris voor Nederland, dr. Seyss-Inquart, in het leven geroepen bureau voor het beheer van in be slag genomen Joodse vermogens. Vol gens dr. Sjjes wilde Rajakowitsch de ze gelden gebruiken voor de „oplossing van het Joodse vraagstuk", hetgeen op vernietiging van de Joden neerkwam. „Het was de opzet de Joden eerst materieel uit te schudden om ze ver volgens de dood in te jagen. Dit stond (Van onze parlementaire redacteur) r-Pen HAAG, 24 febr. Minister ^Holten heeft in de Tweede Kamer van l'*"- Berkhouwer een volledig stel sti- 3"»-messen of wat daar voor door lat in bruikleen gekregen. De heer ,/!rkhou\ver gaf tijdens zijn speech een jVbionstratie met de messen alvorens A hele zaak op de ministerstafel te .„poneren. Het ene mes werd met een taai geopend, het andere met een vin- {jHfdruk, terwrl weer een ander zon- |Ür meer uit het foedraal werd ge- demonstratie diende ter onder- ytning van een betoog van het libe- kamerlid, dat men met de voorlo- K,?e wijziging van de wapenwet van ''bister Scholten niet zo heel veel te- jjH het .erschijnsel stiletto in onze (j.Htschappjj onderneemt. Hij achtte ih omschrijving te vaag en zei dat de tJf.Ofr uit het buitenland al te gemak- «hjk geschiedt. e-^mister Scholten zei dat er toch wel >v n bruikbare aanduiding in de wet flip gegeven van dit soort messen, ij alleen voor aanval dienst kunnen g en daarom als „messen van la- Jj., allooi" moeten worden beschouwd, het. Voor handen hebben, de invoer en g6j afleveren zal bij algemene maatre- W van bestuur worden verboden. De vJ«ster gaf toe dat de formulering *ai maatregelen niet zo eenvoudig vA zÜm Voorraden zullen dan tegen 'goeding moeten worden ingeleverd. Vif7a vjjf jaar wordt de gehele wetge- W® op het gebied van wapenen, vuur- XgjPenen en munitie op de helling ge- feaV'i* minister zal met staatssecretaris (Middenstandszaken) de mo- nagaan om aan het verlan- ,Van enkele kamerleden te voldoen gU verkoop van windbuksen voort- mleen in wapenwinkels en dan nog alleen voor achttienjarigen toe te la ten. Het is echter een vorm van bran che-vereniging, waarbij belangen van sportzaken en speelgoedwinkels op het spel staan. De Kamer heeft met deze toezegging van de minister erbij het stiletto-wetje zonder hoofdelijke stemming aangeno men. reeds in augustus 1941 vast. Voor de uiteindelijke vernietiging moesten de Joden echter in afz.onderlijke kampen worden ondergebracht, om van daar uit naar hun ondergang te worden weg gevoerd. Ik ben ervaii overtuigd dat alle SS-leiders, met inbegrip van dr. Rajakowitsch, van deze opzet op de hoogte zijn geweest", aldus de heer Sijes. De getuige betoogde dat dr. Raja kowitsch de vertegenwoordiger van een „harde koers" bij de Jodenver- nietiging was geweest. Hij gaf op 12 augustus 1942 uit eigen beweging in een telexboodschap aan Parijs toe stemming voor de „evacuatie" van Nederlandse Joden uit Frankrijk naar Auschwitz. Het onmiddellijke gevolg van deze boodschap was de wegvoering van 83 Nederlandse Jo den uit een kamp in de buurt van Parijs naar Auschwitz, waar 82 van hen de dood vonden. Later werden nog veel meer Nederlandse Joden uit Frankrijk naar Auschwitz overge bracht, hetgeen eveneens door liet bewuste telexbericht mogelijk was ge maakt. De verdediger van Rajakowitsch, dr. Böck, las hierna een aantal docu menten voor en vroeg de heer Sjjes of hij deze documenten kende, waarop een bevestigend antwoord volgde. Op de vraag, of hij niet geloofde dat uit deze documenten bljjkt, dat al vóór de telexboodschap van Rajakowitsch was bevolen de zich in Frankrijk bevin dende Nederlandse Joden naar Ausch witz over te brengen, antwoordde dr. Sjjes echter ontkennend. De verdediger kondigde daarop aan. dat hij de recht bank nog meer documenten zal voor leggen. Het proces is vandaag voortgezet. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 24 febr. Dr. A. Von deling blijkt zich in minstens één voor beeld, dat de prijsstijging van huizen van meer dan honderd procent in de afgelopen vijf jaar moest staven, ver gist te hebben. Het huis in de Amster damsestraat in Scheveningen, waar van hij een foto had laten nemen wel ke hij dinsdagavond toonde in zijn po litiek praatje voor de televisie over de ze kwestie, blijkt in het geheel niet van hand tot hand te zijn gegaan met steeds aanmerkelijke prijsstijgin gen. De heer Vondeling had het voorbeeld ook gebruikt in zijn memorie van ant woord op zijn initiatiefprijzenwet. Het betrokken huis zou volgens hem ver leden jaar enkele keren verkocht zijn en laatstelijk 75.000 gulden hebben op gebracht. De eigenaar, de heer H. J. Groenendijk, zegt echter dat hij het in 1962 heeft, gekocht voor 29.000 gulden en dat het sindsdien niet opnieuw is verkocht. De heer Vondeling zei zjjn gegevens te hebben geput uit het ka daster. Advertentie Openingstijden: 10-17 uur en van 19-22 uur Zondagen van 10-17. Toegang: f2,75 (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 24 febr. Na meer dan een jaar is thans licht gekomen in de geruchtmakende roof van een aan tal sieraden, waaronder een kostbare gouden armband met scarabeeën (uit het graf van Toet-Ancli-Amon afkomsti ge gouden mestkevers), uit de villa van de tapijtenhandelaar H. Keyzer aan de Haringvlietstraat in Amsterdam-Zuid. De recherche van het bureau Pieter Aertszstraat heeft de vermoedelijke in breker, de_ 20-jarige dienstplichtige sol daat J. S. gearresteerd. Zoals bekend was de buit van deze roof al sinds vorig jaar bij de rechtma- I Advertentie) KRAAG WASAUTOMATEN-PROSPECTUS NR. 1S Bil MIELE. GOUDSESINGEL 92. ROTTERDAM, tige eigenaar terug, dankzij de bemid deling van Zeedijk-figuur M. de V., be ter bekend als „Zwarte Joop". Deze kocht de juwelen, waarvan de gezamen lijke waarde op ruim een miljoen wordt geschat, voor duizend gulden van de inbreker(s) terug. Hij had de heer Keyzer meermalen op De Kaag ontmoet, waar beiden enthousiast de watersport beoefenden. De ere-code van de onderwereld be lette „Zwarte Joop" te vertellen van wie hij de buit had teruggekocht, zo dat de recherche maandenlang volko men in het duister tastte. Toen onlangs de zaak van de schiet partij in de haven van Muiden, waar bij ook „Zwarte Joop" betrokken was, voor de rechtbank diende, en daarop aansluitend de vechtpartij op de Nieuwe Zjjds Voorburgwal van 14 april van het vorig jaar werd be handeld kwamen feiten aan het licht, die in verband schenen te staan met de scarabeeënroof. De rechter-com- missaris slaagde erin tjjdens de ver horen meer te weten te komen dan „Zwarte Joop" ooit had willen vertel len. MÜNCHEN, 24 febr. (UPI) hielp mensen te doden omdat hel mjjn plicht was. Indien de (nazistische) re gering niet aan de macht was ge weest, zou het nooit zijn gebeurd". Al dus een snikkende mevrouw Margare- te Tunkowski (54), een van de veer tien verpleegsters die in München te rechtstaan wegens medewerking aan het „euthanasieprogramma" van de nazi's. Duizenden geesteszieken wer den in het kader van dit programma om het leven gebracht. Rechter Albert Thomas vroeg me vrouw Tunkowski hoeveel mensen zij had gedood. Antwoord: „Zeker niet meei dan 200..." „Hoe voelde u zich, ais christen?" „Ik achtte het geen misdaad... Ik doodde niet om te doden, maar om dat wij injecties moesten geven". „Wat dacht u van uw instructies?' „Het was een bevel... Ik probeerde de patiënten te sussen en voor hen te verbergen dat zij moesten sterven. Ik kon niet meer voor hen doen' „Maar het kwam niet bij u op om te weigeren?" „Neen". Juffrouw Winter zei dat men de ver pleegsters had bevolen de patiënten niet te waarschuwen. „Zij zouden zich anders hebben verzet... Wjj zouden een verschrikkelijke rel hebben gehad". Rechter: „Bedoelt u dat de patiën ten om deze reden werden gekal meerd?" Juffrouw Winter: „Het is zoals ik eerder heb gezegd. De mensen die wa ren uitgekozen om te sterver, waren ongeneeslijk ziek. Ik had een eed af gelegd dat ik mjjn plicht zou doen je- „Ik gens Adolf Hitler". (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 24 febr. De Tweede Kamer heefl een wijziging van de geld- ochieterswet in behandeling genomen, die ten doel heeft geldschieters die het zogenaamde „pot- en sneeuwbalsys teem" toepassen onder deze wet te krij gen. Zij hebben zich tot dusver daar aan kunnen onttrekken door juist boven de grens van 1.500 te blijven met hun kredieten, welke grens in de wet is vast gelegd. Deze wordt, wanneer de beide Kamers het ontwerp aanvaarden, tot 5.000 verhoogd. De Kamerleden hadden voor deze on dernemers geen goed woord over. Mevr. Brautigam (PvdA) citeerde kwalifica ties als „bloedzuigers binnen de wet". Mr. dr. Schoemaker (KVP) zei, dat vooral sociaal niet al te sterke gezinnen tot hun slachtoffers behoren en dat zij geraffineerde methodes toepassen. Ook de minister van Maatschappelijk Werk, mevr. Schouwenaar, sprak van ernsti ge misstanden. Het aantal van deze dubieuze kredietinstellingen noemde zij gering, maar hun actieradius is bijzon der groot, zodat ook het aantal gedupeer den ernstig is. Zij ziet in het toenemend aantal een verschijnsel van onze wel vaartsstaat die een toenemende behoef te aan consumptief krediet schept: ook de vrije zaterdag is daaraan niet vreemd. Van wasmachines is de behoef te reeds gestegen tot auto's en cara vans. Een binnenkort te verwachten wet op het kleine krediet is dan ook in voor-ontwerp al gereed. Mevr. Schou wenaar vindt bonafide geldschieters on misbaar in de maatschappij, maar de genen die niet deugen moeten worden geweerd. De Kamer zal het ontwerp zeker aan nemen, maar moet beslissen over een amendement Schoemaker, dat ten doel heeft spaarders die bij een faillissement van deze ondernemingen betrokken zijn, voorrang te geven bü hun vorderingen. Zowel de minister van Maatschappelijk Werk als haar collega van Justitie, mr. Scholten, hebben dit amendement ech ter ontraden. Zij vinden het onbillijk en onrechtvaardig onder de krediteuren te discrimeren. In enkele uitzonderingsge vallen gebeurt dat wel, zoals voor ar beiders die nog loon te vorderen heb ben, maar dit aantal moet eerder worden beperkt dan uitgebreid, aldus de minister van Justitie. Hij vindt dat het zou indruisen tegen een grondbegin sel in onze wetgeving. De heer Schoe maker heeft zijn amendement niette min gehandhaafd. Rechter: „Ja, ja, dat weter wij al lemaal. Maar u heeft eigener bewe ging bijgedragen tot een goed verloop van de activiteiten". Juffrouw Winter: „Ik herinner me in slechts één geval tegen een patiënt te hebben gelogen. Een vrouw vroeg me wat er zou gebeuren indien zij bepaal de tabletten zou innemen. Ik vertelde haar dat zij goed zou slapen." Rechter: „Heeft de patiënte de pil len niet uitgespuwd? Waren zij niet bitter?" „Ik weet het niet", antwoordde juf frouw Winter, „ik heb ze nooit ge proefd". De mensen op de publieke tribune lachten. Erna Darko^v (56), een andere be schuldigde, zei dat zjj slechts één patiënte naar het vertrek had geleid waar de dodelijke injecties werden toegediend. „Maar ik wist niet dat zij zou worden gedood", voegde juf frouw Darkow hieraan toe. „Bedoelt u dat u helemaal niet wist dat de patiënten werden gedood?", vroeg de rechter. „Er waren geruchten... Op een dag kwam dr. Hildegard Wernicke, een vrouwelijke arts, op me af met een injectiespuitje. Zij zei dat ik moest le ren injecties te geven. Zij wilde dat ik een patiënt een injectie zo,: toedie nen... Ik huilde en zei dat ik het niet wilde", aldus juffrouw Darkow. Het proces wordt voortgezet. f DEN HAAG, 23 febr. Van 2 maart af zijn Nederlandse boekenbonneu ook in Engeland geldig. Nederlandse boek verkopers zullen op de bonnen bestemd voor Engeland het aankoopbedrag in het Engels vermelden. Inwoners van Groot- Brittannië kunnen dan ook Nederlandse relaties verblijden met een Engelse boekenbon, die in Nederland geldig zal zijn. JOEBARI, 24 febr. (UPI) Toen gis teravond 'iet laatste lichaam geborgen was, wist men dat de mijnramp op het Japanse eiland Joebari in totaal 61 men senlevens bad geëist. 'Sr liggen nog 17 slachtoffers van de op drie na ernstigste Japanse mijnramp sinds de Tweede We reldoorlog in het ziekenhuis. De onderwereld-code werd gebroken en na een diepgaand onderzoek kon de recherche dezer dagen de vermoedelij ke dader van de inbraak aanhouden. „Wij hebben allo reden om aan te ne men, dat wij de juiste man te pakken hebben," aldus hoofdinspecteur M. Wes- terhoff van het bureau Pieter Aertsz straat, die verder verklaarde nog niet te weten welke rol „Zwarte Joop" pre cies in ileze affaire heeft gespeeld, noch op welke gronden de aangehouden J.S. wordt verdacht. „De rechter-commissa- ris heeft de zaak aan het rollen ge bracht met wat hij uit de diverse ver horen te weten kwam," aldus de heer Westerhoff. „Wij weten onderhand wel, dat zaken, waarbij de naam van „Zwar te Joop" ter sprake komt, meestal nog al raadselachtig zijn. Het onderzoek duurt voort. Wellicht zijn meer perso nen bij de inbraak betrokken geweest." (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 24 febr. De Loon- contróledienst stelt een onderzoek in naar de loonsverhogingen die vorige week in de Rotterdamse metaalindu strie zijn bedongen. Van enkele zijden al is het vermoeden geuit, dat deze verhogingen uitgaan boven de grenzen die de CAO voor de metaalindustrie stelt. Naar het voorbeeld van Rotterdam is in de nacht van zondag op maan dag ook met de Amsterdamse bond van metaalondernemers een akkoord gesloten over nadere loonsverhogingen voor de hoofdstedelijke bedrijven. Na Rotterdam zal Amsterdam aan de beurt zijn voor een bezoek van de looncontroleurs. Het tegenwoordig naar de zachtere naam Loontechnischedienst luisteren de apparaat van Sociale Zaken heeft de taak na te gaan, of CAO's niet door individuele ondernemingen wor den overtreden. De looncontröledienst kan procesverbaal opmaken tegen een ondernemer die te veel uitbetaald. Op grond daarvan kan tegen hem een ver volging worden ingesteld. DEN HAAG, 24 febr. „Eigenlijk zou je in een dergelijke zaak een plei dooi moeten houden inplaats van een requisitoir", zo oordeelde de officier van justitie gistermiddag, toen hij te gen een 34-jarige Haagse huisvrouw een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden eiste wegens het onver zorgd achterlaten van vier kinderen be neden de leeftijd van zeven jaar. „Ik kon tegen de ellende in mijn wo ning niet meer op", aldus de vrouw. Ze heeft reeds negen kinderen beneden de leeftijd van tien jaar. Vijf kinderen waren in een gesticht of bij pleegouders opgenomen. Uitspraak 9 maart. (Van onze verslaggeefster) Een bijzonder leuk oud huisje midden in het oude Soest heeft de Amsterdamse ontwerper Arnould Diepeveen gemoder niseerd om er een boutique in te kunnen beginnen. Het werd gisteren geopend door de burgemeester van Soest, mr. S. P. Baron Bentinck. In Den Haag volgt over een paar weken de opening van een tweede' boutique, een derde komt in Am sterdam. Voor de modieuze vrouw, die goed en een beetje exclusief gekleed wil gaan, zonder daarvoor al te veel geld te moeten uitgeven, zullen deze nieuwe winkels een welkome aan winst betekenen. Het zijn originele modellen die Arnould Diepeveen maakt. De zo merjurkjes voor overdag zjjn al heel eenvoudig. Hij past er linnen, en ka toen voor toe. Vaak hebben ze in de taille een strook stof die tegenge steld van kleur is tot de rest van de jurk. De pakjes hebben meest blou- sende lijfjes met kleine ronde zakjes en plooirokken. Rose is een gelief de kleur, evenals lichtblauw, licht groen en abrikoos en wit. Linnen of wol zjjn hier de materialen. Heel jong zjjn de modellen van kloskant, vooral die in rood met wjjde klok- rok, waaronder een kniebroek of een strakke rok schuilgaat. Voor de meer feestelijke uren zjjn er de combinaties van kort jas je met japon. Over aansluitende ef fen, vaak zwarte japonnen laat Die peveen een jasje dragen van een fel le meerkleurige streep of van een pied de poule. De andere geklede combinaties be staan uit een zwarte wollen plooi rok met aangeknipt wit bloesje en een eenvoudig zwart jasje. Dit soort wordt ook in blauw-wit uitgevoerd. Voor de grote feesten zijn de model len overwegend van zijden mousse line. Ze zjjn er in alle kleuren, maar ook hier weer gaat de voorkeur uit naar pasteltinten. Ze hebben een wjj de uitwaaierende rok, met een klein Een uitgesproken nieuwe lijn verto nen de modellen in het algemeen niet. Dat moet men ook niet verwachten van een houiique-collectie. Modieus is de collectie wèl, bovendien goed voor iedereen draagbaar en daar is het Arnould Diepeveen nu juist om te doen. ceintuurtje in de taille en een glad bovenstukje, met of zonder mouwen. u Voor kleine Bennie was het vol komen duideljjk, waar de hemel zich bevindt: achter de wolken natuurlijk. Wèl worstel de hij met een ander probleem, zo bleek tijdens een begrafenis van iemand uit onze parochie. „Die me neer gaat naar de hemel hè?" vroeg hij zijn moeder. En op haar be vestigend antwoord: „Komt die hemel nu naar beneden toe of klim men die meneren die de kist dragen, een hoge berg op?" (Mej. A. van Muiden, Rotterdam) (Van onze verslaggeefster) De Nederlandse herenmodekle dingindustrie gaat het goed. De produktie wordt ieder jaar groter. Met name geldt dit voor de kostuums. Vorig jaar werden meer dan twee miljoen stuks ver kocht. De produktie is het gevolg van een grotere afzet zowel in bin nen- ais buitenland. Een kwart van de totale afzet neemt de Stijlgroep Groningen, een combinatie van zes fabrikanten voor haar rekening. De kostuums van de Stijlgroep, alle van zuivere scheerwol, gaan al vele jaren door voor toonaangevend voor de Nederlandse herenmode. Gisteren hebben wjj in het Amster damse Apollohotel kunnen aanschou wen wat de Stijlgroep voor het ko mende voorjaar propageert. Overheersend is het éénrjj-kos- tuum, drie-, twee- of een-knoops. De dubbelrjjers zijn verreweg in de min derheid. Onder invloed van de Ame rikaanse herenmode is het silhouet lang en slank, de modellen rechter in de schouder, en smaller van cou pe dan we gewend waren. De col- berts hebben een rugsplit of lange zpsplitten. De pantalons blijven vrij nauw, vooral boven de knie en heb ben in de meeste gevallen geen om slagen. Bjj het zakenkostuum wordt vaak een vest gedragen. Grjjs is nog steeds de belangrijkste kleur. Ook beige heeft een grote plaats gekre gen, daarnaast komen melanges van beide voor. Blauw is er ook nog, het heel donkere blauw, en een nieu we tint grijsblauw. De dessinering biedt veel ruiten, van de kleine pied de poule tot de grote ruit met over- ruit, tevens streepjes in alle moge lijke variaties. Het pronkstuk van de collectie vormde een kostuum dat in samen werking met de zes fabrikanten lot stand is gekomen. Het overtrof de reeds getoonde kostuums nog in kwa liteit en snit. Een zeer kostbare donkerblauwe wollen kamgaren werd er voor gebruikt. Men heeft er de lijn in willen aangeven, die de Stijl groep in de volgende collecties zal volgen. Het model is een-rij, twee- knoops, laag gesloten met lange smal opengesneden revers, rechte schou ders, slanke mouwen een smalle borstpartjj en geaccentueerde taille.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1965 | | pagina 5