R.k. bibliotheek misschien bij gem. openbare leeszaal s ^CITROEN avond van Ivceïsten Echtpaar v. d. Velden vijirti etrouwd I Maassluis nam afscheid van kapelaan Kortmann Op Westlands driesfedenpunt Nederlanders weten bedroevend weinig van de spelregels ■I 1 i! Een dode en twee gewonden op Abtswoude Prins bezoekt mr. Marijnen van Andel burgerlijke stand: dit biedt 'VLAARDINGEN VOOR BLIJSPEL WEL AANDACHT VZC organiseert zwemvierkamp In Hoek van Holland r ORANJESLUIS J. Bax spreekt voor Vlaardingse arbiters Gugdbende in Oss onschadelijk gemaakt Grote rol van Rotterdam in Holland is here BEHOUDENS ENKELE VOORWAARDEN EXTRA VAKANTIE CARNAVAL W.I.K. DINSDAG LEZEN IN ARCHIEF BIJ DRIE NIEUWE KLEUTERSCHOLEN OPENBARE WERKEN WK W m Voorlichtingsavond van Veilig Verkeer voor bejaarden Burgerlijke stand van Maassluis Willem III stichter Maasdijk rond 1200 Nieuwe veerdienst Rotterdam-Huil Olieman op schip gewond HET NIEUWE DAGBLAD DONDERDAG 25 FEBRUARI 1965 PAGINA 4 i W M ög ,s I I Een verlovingsring met brillant... re g f' VLAARDINGEN 25 febr. „Een sa mengaan met gemeentelijke openbare bibliotheek en leeszaal, is voor ons niet meer zo aantrekkelijk nu de Chr. biblio theek het heeft laten afweten", aldus de penningmeester van de r.-k. openbare leeszaal en bibliotheek, de heer J. N. Dessens. Toch zijn wij nog steeds in onderhande ling met de gemeente over een even tuele fusie. Wij brachten enkele voor waarden naar voren en over niet al te lange tijd hebben wij een gesprek met de desbetreffende wethouder. Als de vereniging een fusie aangaat verdwijnt een bibliotheek, die al meer dan 35 jaar bestaat; eerst als parochie en in 1960 als openbare leeszaal en biblio theek. Op dat ogenblik kreeg de ver eniging van de gemeente een soort om schakel togssubsidie, waarna in 1960 een rijkssubsidie volgde. Als parochie-biblio theek;, had de stichting al {.een inkomsten van Het uitlenen, cfe't door Vrijwilligers op woensdag en op zaterdagavond werd gedaan. De boekenschat bestond toen voornamelijk uit romans, bij de nieuwe vorm moesten er ook populair weten schappelijke boeken komen en op het ogenblik leent men in de Joubertstraat 25 èi 30.000 boeken per jaar uit De in komsten stegen met 30%. Uit boven staande gegevens blijkt duidelijk dat de leeszaal met ongeveer 10.000 katholieke inwoners van Vlaardingen recht heeft van bestaan. Het bestuur van de bibilotheek pro beerde ook enige tijd geleden, een fusie met de Chr. leeszaal en bibliotheek aan te gaan. docr allerlei omstandigheden ging het jammer genoeg niet door" vond de neer Dessens. Wethouder H. K van Minnen had graag gezien dat alle' drie de bibliotheken onder één dak kwamen te zitten, hij wees daar meermalen op, maar ook hij wilde verder gaan met de r.-k. leeszaal. Het wachten is nu op een overeenkomst tus sen beide partijen. Men wil in ieder geval proberen begin volgend jaar overeen- VLAARDINGEN, 25 febr. Aangezien de tijdsduur tussen de Kerstvakantie 1964 en de Paasvakantie 1965 dit jaar bijzonder lang is, is besloten voor de leerlingen van het Gemeentelyceum Vlaardingen een korte voorjaarsvakantie in te voeren. VLAARDINGEN, 25 febr. RKWIK geeft morgenavond in het Verenigingsge bouw een grote carnavals avond. Aan deze avond werken de Boerenkapel „de Keilouveën" mee, en de dansband Ruwe- bora en Prins Carnaval. Er zijn nog wei nig kaarten te krijgen voor deze avond. VLAARDINGEN, 25 febr. De leeszaal van de archiefdienst der gemeente, Plein Emaus 5 zal niet zoals eerder is bericht op de eerste maandag maar op de eerste dinsdag van de maanden maart 1965 tot en met juli 1965 voor het publiek open worden gesteld van 19.30 uur tot 21.30 uur. Tot deze wijziging werd besloten op verzoek van geïnteresseerden. VLAARDINGEN, 25 febr. Geboren: Maria Cornelia, dochter van J. L. Spuij- broek en J. G. Struis, Schiedam: West- vest 90A; Johannes Reinardus Antonius, zoon van R. J van der Hoff en J. H P. de Vreede, Nieuwe Kerkstraat 15; 'Jo hanna Margaretha, dochter van H. M. Vonk en Y. A. M. den Draak. Mark graaflaan 90. Ondertrouwd: Bernardus Buitendijk, 33 jaar. Van der Driftstraat 25 en Edda Karin Heike Lieder, 25 jaar; Van der Driftstraat 25; Johannes van Meurs, 26 jaar, Rossum: H. C. de Jongweg 7 en Margaretha Johanna Bravenboer 25 jaar, Mauritssingel 3; Pieter Pons, 23 jaar, Goudsestraat 29 en Arditza Jolanda Gru- ber, 23 jaar; 3e Maassteeg 10; Pieter Groeneveld, 57 jaar. Prof. Teldersstraat 310 en Johanna Hendrika Oord, 51 jaar, Rotterdam, Messchaartstr. 15A; Johannes Bakker 27 jaar. Kethelweg 84 en Petro- nella Maria van Mastrigt, 22 jaar, v. Ho- gendorplaan 9D; Kornelis Paalvast, 26 jr. Kievitlaan 21 en Agatha Klarisse Bolder- heij. 22 jaar, Julianasingel 21; Jan Plugge, 2) Jaar, Gravendeelsestraat 28 en Eli zabeth van Wezel, 18 jaar Rich. Hol straat 92; Jacob van Loon, 22 jaar, Spoor- stngel 64 en Johanna Neeltje van Roon, 18 jaar, Henr. Roland Holstraat 39. stemming te hebben bereikt, daar 1 nieuwe gebouw van de gemeentelij openbare bibliotheek dan klaar is. „De bibliotheek moet naar de mensen komen en niiet andersom", vindt de heer Dessens „wij zijn niet in staat filialen te stichten, wij hebben de mimmumsubsidie, die net voldoende is voor de Joubert straat". „Dat is ook één van de redenen dat wij voor een fusie zijn. De gemeente-biblio theek heeft in het' stichten van filialen veel meer mogelijkheden dan wij. Boven dien ligt onze standplaats in het sane ringsplan, dat nog wel lang kam duren, maar wij moeten ook met deze mogelijk heid rekening houden Indien aan enkele wensen van ons tegemoet wordt gekomen, zullen wij niet aarzelen met „vertrou wen" op te gaan in de gemeentelijke instelling", aldus de heer Dessens, ~>e R.K. Leeszaal en bibliotheek is niet root, maar jaarlijks leent men 25 a 0.000 boeken uit. Een niet gesubsi dieerde jeugdafdeling is er ook te vinden. Advertentie Hoofdagent voor Citroen en Penherd automobielen voor Rotterdam en omstreken. OYNAMOSTR. 16 - TEl. 010-176700 Achter het verzamelgebouw R'dam-Zuid VLAARDINGEN, 25 febr. In de Stadsgehoorzaal werd gisteravond voor de zeventiende maai de jaarlijkse grote avond gehouden van de Lyoeïstenvereni- ging „Universia". De rond 450 jongelui werden gisteravond onthaald met de op voering van het blijspel „Het witte schaap uit de familie", dat door de eigen toneelafdeling werd gebracht. De overige leden van de vereniging komen vanavond in de Stadsgehoorzaal om hetzelfde pro gramma bij te wonen. Deze zijn wat ouder en zullen na afloop wellicht nog wat genieten van het hal na. In de Har monie speelt dan „The Jack Redlers rhythm group" en In de wandelgangen van de Gehoorzaal speelt dan The Gay village jazz hand. Verwacht mag worden ,dat de wat oudere lyceïsten zich vanavond beter we ten te gedragen dan de teeners, die zich gisteravond van een slechte kant lieten zien. Er was nagenoeg geen aandacht voor het muzikaal optreden van Piet van der Giessen, klarinet en de heer A. Acke- ma, die hem op de piano begeleidde. De klarinettist deed zijui uiterste best om voor een aardig programma te zorgen, maar hij moest hard blazen om boven DONDERDAG: Stadsgehoorzaal: Universa lyceïtenver. toneelavond, met bal na, 8 uur. Luxor: Kid Galahead, (KFC 14 j), 8 uur. VRIJDAG: Stadsgehoorzaal: Haags Studentencaba ret, pers- ver. Cincinnati, 8 uur. Luxor: Kid Galahead, (KFC 14 j), 8 uur. ZATERDAG: Stadsgehoorzaal: De knecht van twee meesters, toneelgroep Argus, 8 uur. Luxor: Vechtjas van Texas (KFC 14 jaar), 6.45 uur; Kid Galahead (KFC 14 jaar), 8 uur. ZONDAG: Stadsgehoorzaal: The Young Ones (KFC alle leeft.), 15.45, 18.30, 21.15 uur. Luxor: Dansmeesters (KFC alle leeft.), 2 30 uur; Vechtjas van Texas (KFC 14 jaar), 5 uur; Kid Galahead (KFC 14 jaar)! 8 uur. MAANDAG: Luxor: Kid Galahead, (KFC 14 j), 8 uur. DINSDAG: Stadsgehoorzaal: Ned. Chr- Reisver- filmavond, 8 uur. Soc. zaal. Studiekring Vlaardingen, 8 Kid Galahead, (KFC 14 j 18 uur. WOENSDAG: Stadsgehoorzaal: The Young Ones, (KFC alle leeft.), 8 uur. Harmonie: Libelle modeshow, 14.30, 19 en 21.15 uur. Soc. zaal: Nut van het algemeen, 8 uur. Luxor: Dansmeesters (KFC alle leeft.), 2.30 uur; Kid Galahead (KFC 14 jaar), 8 uur. KLACHTEN DIEN SI Voor klachten betreffende de oezor- glng van Het Nieuwe Dagblad kan men zich van maandag t/m vrljdaR tot 's avonds 19.30 uur ln verbinding stellen met de heer J. v. d. Boom. Oosterstraöt 14b, telefoon 2539 en o pzaterdag tot 's avonds 18.00 uur. uur. Luxor het geroezemoes van zijn medescholieren uit te komen. Meer aandacht had men voor het gi taarduo dat met versterkers uiteraard meer geluid naar voren bracht. Hier deed zich het merkwaardige feit voor, dat bei de jongemannen wellicht teleur werden gesteld toen reeds na het tweede nummer het doek zonder meer viel om voor hen gesloten te blijven. Kennelijk hadden zij voor een pittig slotoummertje willen zor gen ,maar het was er niet bij. De praeses van „Universia", de heer J. de Vries zei in zijn welkomstwoord dat 't de zeventiende grote avond van de ver eniging was en bepaalde zich verder tot een groet aan de leraren. De eigen toneelafdeling van „Univer sia" had wel succes met de opvoering vam „Het witte schaap van de familie". In dit toneelstuk is sprake van een mis dadig blijspel De vader van het gezin Winter is een inbreker, zijn vrouw is winkeldievegge, zijn zoon is een verval ser. zijn dochter blijkt een zakkenrolster te zijn en de dienstbode wordt daartoe opgeleid. De zoon Peter wil zijn leven verbeteren en dat komt onder meer om dat Tiij liefde koestert voor de dochter van de commissaris van Scotland Yard. Dit heeft tot gevolg, dat tal van raad selachtige inbraken worden gepleegd, waarvan de gestolen goederen terug wor den bezorgd. In de onderwereld vraagt men zich af waarmee men te doen heeft. Als dan blijkt dat de dochter van de commissaris de inbraken, op haar naam heeft staan, komt alles natuurlijk weer in orde. De medespelenden waren: Cas de Stop pelaar, Flora Kleynjan Jan Maarseveen, Nel Essebaggers. Hendrick v. Tilborg, Paul v. d. Velden. Endry Kamp, Martin Thurmer en Margreet v. d. Kooy. De regie berustte bij de heer H. de Rooij. VLAARDINGEN, 25 febr. Zaterdag 28 februari vindt in het Kolpabad het ver volg plaats van de zwemvierkamp tussen De Merwede (Dordrecht), DVZ (Den Haag), SZC (Schiedam) en VZC. In de eerste wedstrijden in het Sportfondsen- bad te Schiedam behaalden onze stad genoten een kleine puntenvoorsprong. De ontmoeting vangt aan om half acht. VLAARDINGEN, 25 febr. De in aan bouw zijnde openbare en protestants christelijke kleuterscholen aan de Profes sor Teldersstraat (Zuidbuurt) zullen be gin april 1965 gereed komen- De in aanbouw zijnde openbare kleuter school aan de Lorentzstraat (Lage Weide) zal een maand later gereed komen. VLAARDINGEN, 25 febr. De eerste paal werd geslagen voor de bouw van een transformatorhuisje aan de Bellstraat. Vorige week is een begin gemaakt met de herbestrating van de Weteringstraat. De werkzaamheden zullen, naar verwacht wordt, ca. twee weken in beslag nemen. 9 f» 9 MAASSLUIS, 25 febr. Zeer vele pa rochianen waren woensdagavond naar de aula van de St. Antoniusschool gekomen om afscheid te nemen van kapelaan Kort mann die vrijdag a.s. naar zijn nieuwe pa rochie in Hillegersberg vertrekt. De heer Guliger sprak namens het kerkbestuur. „Wij zijn bij elkaar gekomen voor een afscheid maar het is geen droe vig afscheid. U gaat van een „dorpsge meenschap" naar een stad. Dit behoort tot de normale gang van zaken bij de benoemingen want een priester moet on der velerlei omstandigheden kunnen werken". Pastoor Vester begon met te zeggen, dat zowel hij zelf als de kapelaan geschrok ken waren van het benoemingsbericht. „Ik verlies in u een zeer ijverig en be kwaam medewerker. U heeft hard ge werkt, zodat u zelfs meer gezinnen hebt bezocht in Maassluis dan ik zelf. Het speuren naar nieuwe gezinnen die van buiten Maassluis kwamen was u wel toe vertrouwd. Ook als huisgenoot was u prettig in de omgang, altijd bereid te helpen en nooit lastig. De sfeer in de pastorie was zeer goed, wat het werken in de parochie zeker ten goede is geko men. Ik vind het fijn, zo besloot de pas toor, dat de bisschop je zo'n fijne paro chie heeft aangewezen als die in Hille gersberg". Namens de Kath. Gemeenschap Maas sluis i.o. sprak de gespreksleider de heer De Ronde. Hij vond het jammer, dat ka pelaan Kortman niet meer van nabij MAASSLUIS, 25 febr. Met welwil lende medewerking van de directie van „Zonneweelde' en van de N.H.-diaconie houdt de afd. Maassluis van het Verbond voor Veilig Verkeer op woensdag 3 maart a.s. te 20.00 uur een voorlichtings avond voor bejaarden in het bejaarden centrum Zonneweelde" alhier. Alle be langstellende bejaarden zijn daar dan welkom. De inspecteur van politie J. de Jongh houdt een korte verkeersles, waarin voor namelijk de voetgangersbepalingen be sproken zullen worden. Daarna zullen dia's, die de praktijk van die bepalingen laten zien, worden vertoond en ten slotte zal de film „Slechts een paar regels" ge draaid worden. In deze film worden de bepalingen voor voetgangers op geestige wijze weergegeven. MAASSLUIS, 25 febr. Geboren: Jo hanna Maria Anna, d.v. H. Spanjersberg en J. S. van Putten; Monique d.v. A. Moerman en P. de Zwart; Marcus Nico- laas Petrus, z.v. J. J. van Mil en A. M. M. Schrader; Anne Louise d.v. B. Kooij en T. C. Schop; Maria Aukje d.v. B. van der Wel en A. Minnema; Marianne d.v. W. J. Gregoor en A. M. Sneevliet; Jeroen Ro nald z.v. E. H. Scheepe en M. Ph. Hos- man; Sander Jan z.v. S. J. Ouwendijk en M. W. v. d. Kuil. Ondertrouwd: J. Kloots en L. A. van Wijk; J. Sas en A. van Klinken; D. P. Verboon en G. M. van Dijk. Overleden: Karei Lode wijk Elzerman, weduwnaar van J. C. Kroon oud 71 jaar. mee kan maken de voltooiing van de KGM, die hem zo na aan het hart ligt. Tenslotte sprak nog de heer Thijssen van de Stichting Kath. Sport en Jeugd- belangen. Deze spreker belichtte vooral de activiteiten van de scheidende kape laan in verband met het jeugdwerk. Hij hoopte hem binnenkort bij de ingebruik neming van verschillende lokaliteiten voor het jeugdwerk weer aanwezig te zien. Kapelaan Kortmann dankte allen die het woord tot hem hadden gericht. Hij had zijn best gedaan om in Maassluis Gods woord te verkondigen. Hij had dit op zijn eigen manier gedaan, vooral door huisbezoek en hoopte dit in Rotterdam weer te mogen doen. Zich richtend tot de pastoor Vester zei hij: ,U, is zeer ro yaal en gastvrij voor mij geweest. Ik ben niet zo uitbundig van karakter, dat ik dit dikwijls heb gezegd, maar vandaag mag ik daarvan toch wel eens extra ge tuigen". Na deze woorden verdrongen vele parochianen zich om de vertrekken de kapelaan om hem nog eenmaal de hand te drukken en te bedanken. HOEK VAN HOLLAND, 25 febr. Te vredenheid is een groot goed. Wat te vredenheid betekent wordt wel heel dui delijk, wanneer men een bezoek brengt aan het echtpaar Van der Velden in de Prins Hendrikstraat 102a in Hoek van Holland. Vandaag herdenkt de heer F. van der Velden (79) het feit dat hij vijf tig jaar geleden mej A. G. Brugman tot zijn vrouw maakte. Mevrouw Van der Velden Is nu 75 jaar. Ze zijn tevreden met wat ze hebben. Hij, nauwelijks hersteld van een zware operatie. Zij, klein, tenger en hartpa tiënte. Hun lange huwelijksweg is niet zonder moeilijkheden verlopen, maar ze klagen niet. Ze zijn blij en gelukkig el kaar nog te bezitten. Op hun leven was niet zelden het gezegde van toepassing: „Zwaar bewolkt met tijdelijke opklarin gen". Dit is wel speciaal de laatste ja ren het geval, nu de gebreken van de ouderdom zich komen aanmelden. Het echtpaar komt oorspronkelijk uit Gelderland. De betrekking van de heer Van der Velden bij de Spoorwegen voerde hem reeds veertig jaar geleden naar Hoek van Holland. Zij zijn er be kende mensen geworden en dat zal wel licht op de grote dag wel gebleken zijn. Men heeft de dag overigens in kleine kring doorgebracht. Teveel drukte is be paald niet goed voor de niet sterke ge zondheid van de echtelieden. VLAARDINGEN, 25 febr. Bijzonder ondeskundig op het gebied van de voet balspelregels" betitelde de heer J. L. Bax het Nederlandse publiek gisteravond t'jden« zijn causerie voor de Vlaarding se scheidsrechters. Hij staafde deze uit spraak niet op loze beweringen, maar haalde in zijn betoog voorbeelden aan uit zijn eigen scheidsrechtersloopbaan en gaf de mogelijke oplossing van dit probleem dat hij een van de oorzaken noemde van het thema waarover hij sprak: „de spelverruwing". „Men snapt er vaak helemaal niets van, zei Jaap Bax, „gebruik daarom de ge luidsinstallatie op de velden om het pu bliek, desnoods tijdens de wedstrijd des kundig voor te lichten over een scheids rechterlijke beslissing" De bestuursle den van de Vlaardingse voetbalverenigin gen toonden wederom een schromelijk gebrek aan belangstelling voor de eve nementen van de scheidsrechters. Slechts een vertegenwoordiger van VFC was aan wezig, terwijl de overige aanwezigen be hoorden tot het Vlaardingse scheidsrech- terscorps. De bestuursleden misten daardoor een leerzame en interessante causerie, die voor de arbiters in het bijzonder ve le behartigenswaardige uitspraken in hield. Zo meende de heer Bax, dat het systeem de dood is voor het voetbal en met name het 4-2"4 systeem meer en meer gedegradeerd wordt tot een 2-1-7 spelvorm en daardoor de spelverruwing ten zeerste in de hand wérkt. „De vereniging moet zelf ook achter de scheidsrechter en de bond staan en een speler niet in bescherming nemen, wan neer er inderdaad iets ongeoorloofds Is voorgevallen. Een speler moet weten, dat niet alleen een scheidsrechter het recht heeft te Straffen". De heer Bax is een prettige causeur, die zijn ervaring op velerlei gebied heeft opgedaan. Hij is o.m. lid van de commissie van onderzoek van strafza- zaken van de KNVB, scheidsrechter, docent bij de jeugdleiderscursus van de afdeling Rotterdam en commentator van voetbalwedstrijden voor de radio. Hij pleitte voor een landelijke unifor me regeling voor het bestraffen van spe lers. Na de pauze kregen de aanwezigen ge legenheid de spreker over het gezegde van repliek te dienen. HOEK van HOLLAND, 18 febr. Het oude huisje aan de Oranjesluis mag ze ker tot de oudste gebouwen in het West- land worden gerekend. Het is nog ge meente 's-Gravenzande, maar het ligt op de grens van Naaldwijk en Iloek van Hol land. Als enige weg van betekenis - naar Middeleeuwse maatstaven gerekend slingerde alleen de Maasdijk zich vanaf Maassluis in de richting van de zee. Het is nog maar enkelehonderden jaren geleden, dat de Noordzeegolven tegen de dijk klotsten. Dat is nu allemaal ver anderd. De zee is teruggedrongen, Hoek van Holland ontstond en de Maasdijk is nu niet meer dan een verkeersweg, die te smal is voor het moderne verkeer. Wat bleef was de Oranjesluis. Oorspron kelijk was het een waaksluis, nu is het alleen nog maar een stukje historie, een van de weinige stukjes, die het Westland rijk is. De sluisdeuren staan vrijwel al tijd open om het water uit het Westland te lozen. Alleen bij zeer hoog water gaan de deuren dicht. Op de sluis vlak langs de rijbaan van de Maasdijk, staat nog het sluiswachters huis, een typisch middeleeuws bouwwerk Het moet in de zeventiende eeuw ge bouwd zijn op aandrang van Willem III. Deze koning-stadhouder had destijds een buitenverblijf in Honselersdijk. Voor de lusthof, die daarbij was, had men veel zoet water nodig, want er bloeiden al tijd grote hoeveelheden bloemen. Door het Oranjekanaal werd het benodigde wa ter aangevoerd. Het kanaal was gegra ven naar de sluis ln het Ammersgat, waardoor het water van de Oude Maas kwam. De Koning-stadhouder verbleef vaak in Honselersdijk. In het toen nog vrij kale Westlandse gebied ging hij op jacht. Hij moet er honderden hazen en konijnen hebben neergelegd. Het jacht- goed Staelduin is ook een overblijfsel uit die tijd. Een forse paal vermeldt nog steeds de woorden: Privatieve, jagt van den Koning". Het sluiswachtershuis op de Oranje sluis moet eens een kwart slag zijn ge draaid. Op oude kaarten staat het aan gegeven haaks op de Maasdijk. Wanneer het gedraaid is valt moeilijk te zeggen. Het Westland is niet rijk aan gescheven historie. Koning Willem III, moet het huis vele- malen bezocht hebben. Na de jachtpar tijen vonden de vermoeide paarden err rust in de stallen en op het vuur in het huis werd de jachtbuit gebraden Tot de Tweede Wereldoorlog bleven ook de stallen gespaard. Ook andere ge zelschappen verbleven vaak in de sluis wachterswoning. De- dijkgraaf en ande ren vergaderden vaak in de achtkante torenkamer. Het huisje wordt thans bewoond door de heer Boogerd, oud-sluiswachter van Delfland. Hij is al sedert twee jaar ge pensioneerd, maar hij mag- in het huis blijven wonen. Zijn opvolger betrekt een nieuw huis. Monumentenzorg heeft zich thans ont fermd over de historische siuiswachters- woning. In de loop van de eeuwen is het herhaaldelijk gerestaureerd en men tracht het thans in de oude staat te handhaven. Of dat gezien het steeds in tensiever wordend verkeer op de Maas dijk zal lukken is een vraag, die nog niet te beantwoorden is. De Maasdijk zelf is veel ouder dan de aluiswachterswoning. Deze zeedijk moet reeds rond twaalfhonderd zijn gelegd. Dit zou gebeurd zijn op initiatief van Jacoba van Beijeren. Onwaarschijlijk is dat niet, want er is een frappante binding met Beieren. Deze Duitse provincie voert namelijk blauw en wit als kleuren. Het wapen op de toren had aanvankelijk de zelfde kleuren, doch werd later groen en wit geverfd. K Het sluiswachtershuis aan de Maasdijk. LONDEN 25 febr. (UPI) De Britse scheepvaartmaatschappij „General steam navigation heeft, in samenwerking met vyf andere maatschappijen, plannen voor nieuwe veerdiensten tussen Enge land en havens in Nederland, België, frankrijk en West-Duitsland. Men heeft hiertoe een bedrag van 1,1 miljoen pond geïnvesteerd. Van de vijf overige maatschappijen zijn er twee uit Nederland, twee uit de Bonds republiek en een uit Engeland. De nieuwe diens zal in de loop van dit jaar worden geopend met de Hjn Rotter damHuil voor passagiers en auto's. Men heeft voorts plannen voor andere ver bindingen met Nederland, België en Duitsland. Later zal ook Frankrijk in dit schema worden gepast. ROTTERDAM, 24 febr. Op het Franse vrachtschip s.s. Jacques d' An- glejan in de Waalhaven is de 35-jarige olieman F. Lenoir getroffen door een vallende staaf van de railing, die twee dekken hoger gerepareerd werd. De man werd naar het Havenziekenhuis gebracht. DELFT, 25 febr. Gisteravond Is W het Gasthuis overleden de 78-jarige melkcontroleur Jacob Willebrord v»n Winden, wonende Abtswoude 38, aan de gevolgen van een aanrijding op enkele meters afstand van zijn huis. Bij de aah- rijding vielen nog twee gewonden. Gisteren om vijf uur reed over he* Abtswoude richting Kethel de 35-jarige Vlaardingse elektricien F. H., met op d® duo zijn 24-jarige collega R. v. T. Ter hoogte van Abtswoude 23 wilde dc scooterrijder een fietser, de bejaarde heer Van Winden, inhalen. Op dat moment reed deze zonder om te kijken naar links in de richting van het erf van nr. '23 Een botsing was onvermijdelijk. De fietser werd door de klap een tien tal meters weggeslingerd. De beide man nen op de scooter kwamen in de naast de weg gelegen sloot terecht. Ze werden er uitgehaald door de 18-jarige Vlaar dingse tegelzetter Pieter van der Mark die ook op het Abtswoude reed. De drie slachtoffers werden overge bracht naar het Gasthuis in Delft. De fietser had een schedelbasisfractuur, gebroken rib, heup en been. ln de tooP van de avond overleed hij aan deze ver wondingen. Scooterrijder H. had èen lichte hersen schudding. Na behandeling werd hij naar huis vervoerd. Zijn duopassagier v. T werd in het ziekenhuis opgenomen wegens een zware hersenschudding. OSS, 24 febr. In samenwerking met de rijkspolitie te Grave heeft de gemeen tepolitie te Oss negen jongeren uit Oss. Nistelrode, Schaijk en Berlicum gearres teerd, verdacht van diefstal van brom fietsen, en onderdelen van auto's, brom fietsen en dergelijke. Vier van de jongelui werkten in Darm stadt in Duitsland, waar zij na hun werk dagelijks op rooftocht trokken om auto onderdelen te stelen. Deze accessoires gebruikten zij voor hun eigen auto o' bromfiets of ze verkochten het gestoleh goed door Deze diefstallen zijn aan het licht gekomen door de arrestatie vaP een 15-jarige jongen uit Schaijk, die ta hard reed en hiervoor te Oss werd aan gehouden. Bij deze aanhouding bleek dal hij veel dure onderdelen op zijn brom fiets had gemonteerd. In verband hier mede werd hij nader aan de tand ge voeld. Hij verklaarde tegenover de politie dat hij een en ander gekocht had van een viertal jongelui die in Duitsland werk zaam waren. Deze jongens werden ge arresteerd en verhoord, waarna bleek dat zij in Duitsland hadden geopereerd van september 1964 tot januari 1965. Teza men met vrienden opereerden zij voorts tijdens de weekends ook in Oss en om geving, zich elke keer splitsend in kleins groepjes. Onder meer werden zes com plete bromfietsen ontvreemd, welk® bromfietsen werden gesloopt. De eerst gearresteerde, die van heling werd ver dacht, bleek bij nader verhoor de hoofd dader te zijn, die een hele serie dief stallen, o a van vijf bromfietsen, heeft bekend, (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 24 febr. Prins Bern- hard is gisteren ongeveer twee uren op bezoek geweest bij de minister-president mr. V. G. M. Marijnen in diens ambts woning, het Catshuis. Naar de R.V.D. mededeelde betrof het hier een normaal bezoek, zoals er gere- gel(j ontmoetingen tussen leden van de Koninklijke familie en de minister-pre sident plaats vinden, nu eens op paleis Soestdijk, dan weer in het Catshuis, Over het besprokene is, als te doen ge bruikelijk, niets bekend gemaakt .Moge lijk heeft onderwerp van bespreking uit gemaakt de onlangs actueel geworden wenselijkheid dat het kabinet op de hoog te is van het reisdoel van leden van d<* koninklijke familie, wanneer deze zich ver buiten de landsgrenzen begeven, lp bepaalde gevallen kan het ook om consti tutionele redenen van belang zijn, da' de prins of andere leden van het konink lijk huis snel bereikbaar zijn om hen i° te lichten of terug te roepen. Begin februari ondernam Prins Bern- hard een privé-reis naar Spanje met d® te zijner beschikking staande regerings- Friendship zonder dat het kabinet t® voren van het reisdoel op de hoogte w»s gesteld. De prins heeft toen deelgenomen aan de jachtparij en een bezoek gebrach' aan prinses Irene en prins Carlos. ROTTERDAM, 24 febr. Vanmorgen vroeg is de staatssecretaris van econorh1' sche zaken, drs. J. A. Bakker, met enk®'' van zijn medewerkers en met onder me®' de directeur van de V.V.V. in Rotterdam' de heer A. J. Schutter, van de Lucht haven Zestienhoven naar Engeland ver trokken, ter inleiding van een campaïPv in Birmingham en Manchester onder motto „Holland is here", in verba"® waarmee, zoals gemeld, ook een Kotter^ damse delegatie o.l.v. wethouder JettinS' hof. eerstdaags naar Engeland gaat. Deze campagne start morgen in n® Bull Ring Centre in Birmingham, e® winkelcentrum, waarvan een groot de® voor deze „Holland Promotion" Is êe' reserveerd. Rotterdam neemt vooral ee' grote plaats in deze campagne in. ondfc' andere met de reizende tentoonstelli"-! „Rotterdam in kort bestek" Hovend'®^ zal Rotterdam op eigen gelegenheid na manifestaties in Birmingham en Manches ter nog „op tournee" gaan in Huil Scarborough. In Manchester waar Nederlandse vlag van 12 tot 26 maa.r wappert, is het centrum een warenh11'*, De Haarlemse bloemenmeisjes en goochelaar Fred Kaps behoren tot Aeè„ nen, die de aapdacht op Nederland zuü®p vestigen. Advertentie LAPIDÉ Met 3 brilianten, 6 mm breed f 245.- herenring f 95.- Een Constant ringl JUWELIER HOOGSTRAAT 164 HOOGSTRAAT 152 BEIJERLANDSELAAN 176 ROTTERDAM

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1965 | | pagina 4