daders van Verdediger brengt getui Sijes in het nauw Hij had zich heter op de hoogte moeten stellen BEATRIX OP CURACAO'S OOGSTFEEST m Bonn wenst termijn te verlengen Bonn nodigt Kosygin voor bezoek DAGPUZZLE Stoffen- collectie bij de Bijenkorf VEEL BLOEMETJES EN TERE TINTEN VOOR DE LENTE Mej. Th. Sam: dag en nacht klaar staan WÉ Lampj W JUWELENROOF IN ZANDYOORT VEROORDEELD Bij Vallende giek doodt arbeider Roemers treedt volgend jaar af NSlA PROCES - RAJAKOWITSCH IN WENEN personenauto's Misleidend Ned. zwendelaar krijgt twee jaar en forse boete Verjaring van nazi-misdaden Opnieuw Engelse kapelaan in opstand Wat kinderen ervan zeggen e PAUL PELLA TEN GRAVE GEDRAGEJN VERLOVINGSRINGEN METBRILLANTEN N.C.A.B. na geen zwarte lonen meer in de bouiv KOU. GRIEP, In Brussel Minister Veldkamp vraagt SER-advies over kinderbijslag Dodelijke botsing Kardinaal hij Paus Geboortebeperking Hgü het nieuwe dagblad DONDERDAG 25 FEBRUARI 1965 PAGINA 5 Constant introduceert de allernieuwste Nederlandse mode in verlovingsringen. Het traditionele goud, verrijkt met de kostbare schoonheid van brillanten. Ga bij uw juwelier deze nieuwe Constant-creaties (Claudia en Madeleine) eens bekijken. U zult zien: het zijn de mooiste, de modernste verlovingsringen die u vinden kunt. Maar er is meerl Uw juwelier heeft een Constant-boekje met meer dan 40 modellen, waaruit u rustig thuis uw keuze kunt maken. Ook de afdeling Publiciteit van de Constant Fabrieken te Rotterdam zendt u dit prachtige boekje op aanvraag gaarne toe. WENEN, 25 febr. (APA) De heer B. A. Sijes, plaatsver vangend directeur van het Rijks instituut voor oorlogsdocumenta tie in Amsterdam, heeft gisteren in Wenen opnieuw getuigd in het proces, dat daar tegen de voor malige SS-leider dr. Erich Raja- kowitsch wordt gevoerd. 18 t/m 28 FEBRUARI Op de laatste dag van haar bezoek aan Curagao was prinses Beatrix aanwezig op een oogstfeest. Daar werd haar een mandje maïskolven aangeboden. m BONN, 25 febr. (UPI) De Westduitse regering is terugge komen van haar eerder ingeno men standpunt, dat de verjarings termijn voor oorlogsmisdaden (twintig jaar) niet moet worden verlengd. a p| mvi gggi Bij nacht en ontij staat mej. Sam voor de patiënten klaar. HAARLEM, 25 febr. De Haarlem- Se rechtbank heeft vanmorgen uit spraak gedaan in de zaak van de ju welenroof, op 1 november vorig jaar hl het Badhotel in Zandvoort gepleegd. Le 22-jarige kantoorbediende J. H. uit Zandvoort werd veroordeeld tot 8 maan den gevangenisstraf, waarvan twee ■voorwaardelijk. Zijn vriend, de 22-jari- ge verkoper P. G. uit Haarlem werd tot zes maanden gevangenisstraf ver oordeeld, waarvan twee voorwaardelijk. Bij hem hield de rechtbank rekening met het feit, dat hjj onlangs door de krijgsraad wegens wapendiefstal tot een jaar militaire detentie is veroor deeld. UTRECHT, 25 febr. De ingrijpen- do loonoperatie van verleden jaar heelt sanerend gewerkt. Er wordt 111 het bouwbedrijf heel weinig zwart loon «neer betaald. Na jarenlang het zwarte schaap geweest te zijn, steekt het nu in dit opzicht gunstig af bij sommige andere bedrijfstakken. Dit verklaarde de waarnemend voor zitter van de christelijke aannemers- en bouwvakpatroonsbond, de heer O. Heidingga vanmorgen in de leden- Vergadering alhier. ALMELO, 25 febr. Door draad- breuk is gistermiddag op een bouw werk een giek van een kraan met een hevige slag omlaag gevallen, juist op de 24-jarige J. Th. Ripke uit Kampen, die betonnen bouwelementen welke aan de giek hingen, moest loskoppelen. Het slachtoffer, dat sedert vier maanden Was getrouwd, was op slag dood. 's-GRAVENZANDE Gister avond is tijdens het betonstorten bij de in aanbouw zijnde telefooncentrale van de PTT, een dodelijk ongeval gebeurd. De 69-jarige V. d. B. uit Monster, die de stortbak wilde schoonmaken, ver loor hierbij het evenwicht en viel in de bouwput. TERNEUZEN Waarschijnlijk doordat hij in aanraking is gekomen met elektrische stroom, is gistermid dag de achttienjarige huip-electricien R. Rijckaert om het leven gekomen. De jongen was werkzaam op de Neder landse Stikstofmaatschappij te Sluis kil. Een collega vond hem in een hoog spanningsstation waar hij werkzaam heden moest verrichten. (Van onze correspondent) ENSCHEDE, 25 febr. Van de Twentse Schouwburg uit waar hy byna tien jaar op het podium stond, is gis termiddag Paul Pella, artistiek direc teur van het operagezelschap „Forum", die zondag op 72-jarige leeftijd plotse ling overleed, onder grote belangstel ling ten grave gedragen. By de baar hadden leden van zijn gezelschap de do denwacht betrokken. Koor en orkest van mForum" voerden het Lacrymosa uit Mozarts requiemmis uit. Namens de regering vertolkte dr. «J. Hulskei gevoe lens. van dankbaarheid voor alles wat Pella voor het Nederlandse muziekle ven heeft gedaan. Burgemeester W. Tho massen vertolkte de dank van de dui zenden die door Paul Pella zoveel te gemeten kregen. ,,Het was zyn dier baarste wens, dat de opera het hele volksleven zou doordrenken en met al z\jn kracht heeft hy zich daarvoor inge zet." (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 24 febr. Drs. D. Roemers heeft vanmorgen aangekon- iligtl in de tweede helft van volgend jaar te zullen aftreden als voorzitter van het NVV. Het ziet er niet naar uit, 'lat zjjn naaste medewerker, de heer A. h. Kloos, die sinds 1962 tweede Voorzitter is, hem zal opvolgen. De heer Roemers gaf daarvoor vanmorgen, op een persconferentie waar de heer Kloos biet bij was, als reden voor op, dat zijn Persoonlijke ambities niet in die rich ting gaan. Gelet op de voorzitterskeu zen van na de oorlog, is het bij het NVV Wel de gewoonte, dat de tweede voor zitter opvolgt. (Advertentie) CONSTANT De verdediger van Rajakowitsch, dr. Bock, vroeg de heer Sjjes of het hem bekend was, dat reeds lang vóór 12 augustus 1942 was beslist dat de bui tenlandse joden in Frankrijk, onder wie ook Joden uit Nederland, moesten worden weggevoerd. De heer Sijes had namelijk dinsdag verklaard dat Raja kowitsch op 12 augustus 1942 eigener beweging een telexboodschap naar Pa rijs zond, waarin hij toestemming gaf voor het wegvoeren van 83 Nederlandse I Advertentie Openingstijden: 10-17 uur ea van 19-22 uuf Zondagen van 10-17. Toegang: f2,75 Joden naar Auschwitz, waar 82 van hen om het leven zijn gekomen. De heer Sijes antwoordde" ontken nend, waarop de verdediger enkele stukken overlegde ter staving van zijn mededeling. „Hieruit blijkt dat de SS-leiding reeds in juli 1942 het be sluit had genomen om de buiten landse Joden uit Frankrijk weg te voeren. De heer Sijes verklaarde daarop dat hij de door de verdedi ging overgelegde stukken eerst moest bestuderen, ook in verband met an dere documenten, voordat hij zióh definitief daarover zou kunnen uitspreken. Dr. Böck merkte vervolgens op dat het bestaan van de door hem overge legde stukken algemeen bekend was. „Toen de heer Sijes werd uitgenodigd om als getuige in dit proces op te treden, werd hem door de Oostenrijkse gerechtelijke autoriteiten meegedeeld dat hij speciaal zou worden gehoord over het lot van de Joodse Nederlan ders in Parijs. De getuige had zich daarom van alle hierop betrekking heb bende stukken op de hoogte moeten stellen", aldus de verdediger. Rajakowitsch zelf deed een duit in het zakje met de opmerking dat het niet in de haak was, dat zijn verde diger deze stukken moest overleggen. Hij meende dat het niet de taak van de verdediger, maar van de open bare aanklager was alle bewijzen te leveren. Dr. Böck legde nog een ander docu ment over, waaruit bleek dat reeds voor de telexboodschap van Rajako witsch op drie verschillende tijdstippen in totaal 24 Nederlandse Joden door de „Sicherheitsdienst" uit Frankrijk naar het oosten waren gestuurd. Daarmee wordt bevestigd, aldus de verdedi ger, dat de bewering dat pas na die telex-boodschap het vervoer van Neder landse Joden uit Frankrijk naar Auschwitz begon, onvolledig en mislei dend is. De openbare aanklager was het hier mee niet eens. Volgens hem stond het vast dat vóór 12 augustus 1942 alleen Nederlandse Joden uit Frankrijk wer den weggevoerd, die zich volgens de toenmalige begrippen aan strafbare feiten hadden schuldig gemaakt. Op grond van de bewuste telexboodschap echter was men begonnen met de „evacuatie" van alle Nederlandfers aan wie niets anders ten laste gelegd kon worden dan dat zij Joden waren, aldus de aanklager. Namens de verdediging werd ook nog een verklaring voorgelezen van een oud-SS'er, die tijdens de oorlog in Ne derland werkzaam was. Hij beweerde niets af te hebben geweten van de uit roeiing van de Joden. „Altijd weer hetzelfde liedje", riep daarop de open bare aanklager uit. „Alleen die aan die actie hebben meegewerkt zeggen na afloop van de oorlog dat zij van niets hebben geweten. Men gaat zich zo af vragen hoe Hitler in enkele jaren tijd zes miljoen Joden heeft kunnen laten vermoorden..." Advertentie) zware hoofd- en borstverkoud heid, diep vastzittend slijm,snuift en wrijft U weg met BRUSSEL, 25 febr. De rechtbank alhier heeft woensdag een vijftigjari ge Nederlander wegens valsheid in ge schrifte, bedriegelijke bankbreuk en het omkopen van ambtenaren veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf en 50.000 Belgische frank boete. Hij was de eigenaar van een „lotto"- onderneming. Bij het faillissement bleek, dat voor een bedrag van niet minder dan 731 miljoen frank (52 mil joen gulden) aan lotto-kaarten was ver kocht. Het tekort beliep 18 miljoen frank, een en een kwart miljoen gul den. De echtgenote van de veroordeelde werd vrijgesproken. De rechtbank ge lastte de onmiddellijke aanhouding van de veroordeelde. DEN HAAG, 25 febr. Minister Veld kamp (Sociale Zaken en Volksgezond heid) heeft aan de Sociaal-Economi sche Raad advies gevraagd over de omvang en het tijdstip van ingang van een verhoging van de kinderbijslag. De- zo verhoging heeft de regering toege zegd in de gemeenschappelijke verkla ring van 10 december 1964 van de bei de voorzitters van de Stichting van de Arbeid en minister Veldkamp over de loonpolitieke uitgangspunten voor het jaar 1965, omdat ter gelegenheid van do belastingaanpassing per 1 juli een aanvullende voorziening van de kinder bijslag wenselijk bleek. EPE, 25 febr. De 24-jarige P. Landman is gistermiddag op de Eperweg met zijn auto geslipt en te gen een boom gebotst. Hij werd uit zijn voertuig geslingerd en was vrijwel op slag gedood. De auto werd vernield. VATICAANSTAD, 25 febr. De paus heeft gisteren kardinaal Alfrink in par ticuliere audiëntie ontvangen. De kar dinaal verblijft in Rome in verband met het consistorie van de nieuwe kar dinalen. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 25 febr. De interpel latie, die mevr. Singer-Dekker (PvdA) in de Tweede Kamer wil houden over de gelijke beloning van mannen en vrouwen, is vastgesteld op 6 april. De regering is thans tot de conclu sie gekomen en liet dat gisteren door woordvoerder Von Hase bekend maken dat oorlogsmisdadigers ook na 8 mei, als de periode van twintig jaar verloopt, moeten kunnen worden vervolgd. Een parlementaire actie om de grondwet zodanig te wijzigen zal door de regering worden gesteund. Hierdoor is het vrijwel zeker gewor den dat de verjaringstermijn zal wor den verlengd. LONDEN, 25 febr. Voor de tweede keer in een week heeft een jonge ka tholieke Engelse geestelijke verzet aan getekend tegen de katholieke leer in zake geboortebeperking. Eerder werd de 25-jarige pater Arnold MacMahon, van de Missionarissen van het Goddelijk Woord, in alle haast door zijn overste naar Rome gezonden om zich te verant woorden bij de generaal van zijn con gregatie over uitlatingen betreffende het gebruik van anti-conceptionele midde len. Deze keer is het een 25-jarige kape laan van de Maria-parochie in Ryde op het eiland Wight, kapelaan Joseph Cocker. Naar gisteren werd bericht is hij ter verantwoording ontboden door zijn bisschop van Winchester. Kapelaan Cocker, die eerder enige artikelen over het vraagstuk van de geboortebeperking had gepubliceerd in het katholieke weekblad The Tablet, verklaarde gis teren dat hij volkomen instemde met pater MacMahon, die de vorige week opzien baarde in zowel katholieke als niet-katholieke kringen door een artikel dat hij schreef voor de Birmingham Post. De leer van de Kerk over geboorte beperking is volgens hem in geen enkel opzicht essentieel voor het katholicisme. Volgens hem begon de Kerk te beseffen dat zij de leer omtrent het gebruik van anti-conceptionele voorbehoedsmiddelen niet langer kan rechtvaardigen. Eerder In de week legde de nieuwe kardinaal Heenan, aartsbisschop van Westminster, voor de Britse televisie een verklaring af, welke enig opzien baarde. Rfet onderwerp was wederom contra ceptie. De kardinaal verklaarde dat de leer welke hfj voorstond niet de zfjn was, maar die van de Kerk. In antwoord op een vraag zei hij evenwel dat hij het niet moeilijk zou vinden zich te schik ken in een veranderde houding van de Kerk ten aanzien van contraceptie, in dien een verandering van mening de goedkeuring zou ontvangen van de Kerk. BONN, 25 febr. (DPA, UPI) De Westduitse regering heeft de premier van de Sovjet-Unie, Kosygin, uitgeno digd voor een bezoek aan Bonn, zo heeft regeringswoordvoerder Von Hase gisteren bekendgemaakt. De invitatie is Kosygin gisteren door de Westduitse ambassadeur in Moskou, Horst Gröp- per, overhandigd. Kosygin beloofde een spoedig antivoord. KRUISWOORDRAADSEL 2 3 4 5 6 I 8 9 10 J- Horizontaal: 1. bepaalde sport; 2. beroep, stop; 3 vogelaarsstok, luim; 4. ter nage dachtenis (Lat. afk.), op Ivoor gelijkende stof; 5. werknemersorganisatie, gravin van Holland, noot; 6. huivering; 7. boom, gra fische machine voor het gieten van letters; 8. halsbedekking voor dames; 9. houtskool (Ind.), vogel; 10. Romeinse keizer, eiland D.11 zoen, kloosterling, pers. vnw. Verticaal; 1. voorwerp in zwembad; 2. steriel, rekel; 3. ieder, lichaamsdelen; 4. vuurgod. Verenigde Naties; 5. onverwacht; 8. Frans voegwoord, haat, op dezelfde plaats |Lat. afk.); 7. bekende actualiteitenrubriek op tv; 8. koker, pottenbakkersaarde; 9 onnozel, delfstof; 10. graan, maanstand. OPLOSSING van 24 februari. 1. ijschocolade; 2. vurehout; 3. Jaloers heid; 4. ongeschikt; 5. Duitser; 6. koe: 7. sprakeloos. Op de steepjes: scheurtjes in ge schutskoepels. LONDEN, 25 febr. Gisteren werd bericht dat de zeereerwaarde heer Theo dore H. Smith, die gedurende twintig jaren overste is geweest van het theolo gisch seminarie der Anglicaanse Kerk in Newark, is opgenomen in de katho lieke Kerk. (Van onze moderedactie) De Bijenkorf stoffeneollectie voor dit voorjaar is er weer een die er zijn mag. Voor de pakjes zyn er strepen, ruiten en composes in zui ver wol, wol met kunstvezel, linnen of katoen. De beige kleuren over heersen in de pakken, daarnaast werd donkerblauw in combinatie met rood toegepast. De composé's verto nen veelal pastelkleuren, waaronder rose de belangrijkste plaats inneemt. Ook voor de mantels is beige de kleur, soms tegen wit aan. Ze werden voor het grootste deel vervaardigd van tweedachtige stof fen. De modellen van de mantels en pakken hield de Bijenkorf vrij streng van lijn ten opzichte van de japon nen, die alle mogelijke romantische accenten kregen. Klokkende ruches langs hals en pols, garnering van picot langs kraag, kleine ronde zak jes en veel bolle knopen door-lusjes gehaald. De stoffen voor dit jaar lok ken die romantiek ook wel uit. Vaak bloemen, kleiner dan in voorafgaan de jaren, tere tinten, weer veel rose, maar ook zachtgeel, lila, lichtblauw, lindegroen met wit of beige als fond. Voor de sportieve vakantie zijn er de ruiten in katoen. De andere ma terialen zijn piqué matelasse, dat een wafeleffect heeft, fibranne, linnen, zijde, rhodia. Behalve bloemen zijn er ook strepen of nopjes, in spreken der kleuren. Voor de avond worden de stoffen ijler, de dessins vager, de modellen passen zich daarbij aan. Veel geflad der van losse mousseline panden of overrokken. De modellen werden vervaardigd naar patronen van Vogue, Stil, Elle, Butterick, Jardin des Modes en Sim plicity. De show die wij bezochten, werd gehouden in De Rotterdamse Bijenkorf. Volgende week komen aan de beurt Amsterdam en Den Haag. f Advertentie) l'KV WETENSCHAPPELIJK 'VERANTWOORD iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiii"i'ii"iiii>""""iiiii""iii"ii"iiiiiiiiiiiiiii"iiiiin"i<i jü tuAm* so?*?»?' 1 pen zomer hielp mejuffrouw Th. H. J. Sam (46) voor de vijfdui zendste keer een mensenkind ter we reld brengen. Sinds 25 jaar heeft zij een praktijk als verloskundige in Am sterdam en in al die jaren is de liefde voor haar beroep eerder groter dan kleiner geworden. Ze heeft nooit vakantie genomen; af en toe een paar dagen vrij was voor haar vol doende om weer op adem te komen. „Ik moet dag en nacht bereikbaar zijn. Als ik met vakantie zou gaan, zou ik een collega met een dubbele praktijk opschepen en ik weet hoe zwaar dat is." „De jongeren doen dat wel, zij staan anders tegenover hun werk. Ik zeg niet minder goed, hoor, maar tinders. Wij hebben bijvoorbeeld een veel strengere opleiding gehad, en daardoor is er een andere mentali teit gekweekt. Liefde hebben voor het vak is voor de vroedvrouwen het allerbelangrijkste. Er is gewoon geen tussenweg. Je moet er wel alles voor over hebben als je het eenmaal bent." Dat zij in haar praktijk ook alles voor haar patiënten over heeft, blijkt alleen al uit het feit dat ze nooit een afspraak kan maken. Je kunt het bij haar treffen of niet. Zo ging het met ons ook. Ze wilde ons graag ontvangen. „Niet om mezelf in het zonnetje te zetten, maar om een lans te breken voor mijn beroep. Maar ja, u moet maar bellen, dan hoort u wel of het kan of niet, want de pa tiënten gaan natuurlijk voor." Veer tien dagen iang hebben we haar iede re dag opgebeld, voordat wij einde lijk naar het flatje in de Van Brakel- straat konden gaan. In een rommelige spreekkamer met een bureau vol ingewikkelde „verloskundige" zaken en een grote asbak voor de-ene-sigaret-na-de-ande- re kan juffrouw Sam zo rustig zitten en praten of er niet ieder ogenblik een telefoontje kan komen, dat haar weer haastig naar de verlostas doet grijpen. En deze rust is de meeste vroedvrouwen eigen. Ze kunnen de kalmte en vriendelijkheid opbrengen om een zenuwachtig-angstige moeder óf vader te kalmeren. Juffrouw Sam heeft de tijd om desnoods uren in het huis van de kraamvrouw te blij ven. Ook al is haar aanwezigheid niet direct nodig. Zij is er en dat is voor iedereen een rustgevend idee. Voor een arts is een bevalling een van de gevallen uit zijn praktijk en daarom kan hij er vaak niet zoveel tijd en geduld aan besteden als de vroedvrouw. Zeker, een stadsarts zal nog wel eens gemopper horen als hij onder het spreekuur wordt weg geroepen voor een bevalling. Wanneer mejuffrouw Sam onver wacht haar spreekuur moet afbre ken, vinden de wachtende vrouwen dat meestal niet erg, want als het bij hen zo ver is, vinden ze het ook fijn als juffrouw Sam er gauw is. Niet alleen de moeders hebben veel te danken aan de toewijding van juffrouw Sam. Een van de babies mi een volwassen man heeft zijn leven en zijn bestaan aan haar te danken. Abraham Swaab werd in 1944 geboren, juist toen er een raz zia in de buurt werd gehouden. Ge lukkig ging de pasgeboren baby pre cies in de grote verlostas, tussen de tangetjes en slangetjes en hij is vei lig de versperringen en de oorlog doorgekomen. (Advertentie) alles '£.kan metaBdb at is dat?" vroeg Hansje (3) op de avond van de maans verduistering zijn moeder. Moeder beschreef het hemel lichaam als „het lampje van O. L. Heer". Toen Hansje 's nachts wak ker werd zag hy het „lampje" niet meer. 's Morgens vroeg liep hij een kamer aan de andere kant van hei huis binnen. En ja hoor, daar zae hij de maan weer. Opgetogen riep hij: „Oh mama, kom eens kijken. God heeft er een nieuw bolletje in gedraaid". (Mej. Th. Alkemade, Nes aan de Amstel)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1965 | | pagina 5