Henk Scholteblijft „rare" biljarter Sclierz aan leiding Beslissingswedstrijd Snelwiek-Vires zondag in Den Haag Australische toernee was een uitstekende training IP#' Tafelteniiistalentje krijgt unieke kans om capaciteiten buitenlandse evenementen te ontwikkelen WERELDRECORD op 3000 m Liebrechts rijdt race van zijn leven TIPS VOOR HILVERSUM m min min Europese kamp. 71/2 I kampioenschap handbal- district Rotterdam eerste klas |et nieuwe dagblad Voorbeeld I m g 1 §1 -<y I - Veelomvattend DUO HAJER-OKKER IN ZUID-LAREN Titel Dames VR T.TH A Ct 9fi FF1P.RTTART 1965 PAGiiSA 9 Voordeel nu... beduidend goedkoper Tricot Enkalon jJjy TV-,f (Door JOOP v. d. HOEK) THIONVILLE, 26 febr. - Henk Scholte is en blijft een „rare". In 'iet Europese kampioenschap 71/2 heeft hij na zijn eerste winstpartij °p de Zwitser Burgener niets ge daan dan mopperen op het mate riaal, de zaal en de organisatie. »De ballen zijn wel goed, hoewel een halve milimeter te klein, maar de leien zijn niet vlak. Daardoor |open de ballen tóch weg en kun ie niet rappelleren. De zaal is veel te koud en er is te weinig publiek en dus is er geen sfeer. Hoe kun je dan spelen?", 's Avonds evenwel (er was toen inderdaad meer be langstelling en de temperatuur mum O nubeduidend goedkoper Stand belangrijke hoger) kon de Eindhovenaar tegen Galmische j^eens alles en was hij in vier beurten uit Niet gevoelig Fraser Ambassadeur Toernooi rode en blauwe pepita ruitjes waterproof coated TV**** - Bert van der Helm dolblij met ,droom-uitnodigingen' (Van onze speciale verslaggever) ZOETERWOUDE. 2G februari In de brievenbus ten huize van de familie Van der Helm 'aan de Schenkelweg, een gezellig landelijk straatje in Zoeterwoude, gleden één dezer dagen drie eervolle uit nodigingen. Invitaties, waarvan ta feltennissers van Bert's leeftijd (16) alleen maar durven dromen. Het beloftevolle spelertje mag deelnemen aan internationale wedstrijden in West-Duitsland, Joegoslavië en Zweden. Een nogal kostbare aangelegenheid voor de Nederlandse Tafeltennisbond, die echter met een gerust hart dit „gokje" waagt. Bert van der Helm is nu een maal een zeer zeldzaam talentje, dat de kans moet hebben om ervaring op te doen, om zijn onmiskenbare aanleg ver der te ontwikkelen. Oranjes captain Cor du Buy heeft dan ook alle vertrouwen in het Zuidhollandse knaapje. „Bert heeft grote capaciteiten, die niet overhaast ont wikkeld moeten worden," bevestigt de meervoudig oud-kampioen van Neder land, die zich momenteel met de training van Oranjes jeugdelite bezighoudt. „Bert is echter af en toe nog week en roeke loos." spelertje nog door bij PIT '54 (Zoeter woude) of Smash (Amsterdam) te gaan oefenen. Deze beide clubs hebben Bert spontaan een tafel beschikbaar gesteld toen hij vond, dat hij zich niet voldoende op de grote evenementen kon voorberei den. De begenadigde tafeltennisser van het Leidse Scylla heeft een groot voordeel. HU behoeft zich geen extra zorgen te ma ken om zijn studie (Bert zit in de derde klas van de ULO). „Ik heb een prachtig rapport", vertelt Bert vol trots, terwijl hij het onmiddellijk tevoorschijn haalt. En inderdaad, op het „lijstje" prijken ruim voldoende cijfers. Buitengewoon blij is Bert van der Helm met de uitnodiging van het sportfonds Leo van der Kar: „Van de zomer mag ik gaan rondkijken in het tafeltennismekka van Europa: het Indrotts instituut in het Zweedse Lindingö. Ik hoop er veel op te steken," aldus het spelertje van Zoeter woude. Hij is in 1964 met sprongen vooruit ge gaan. De verwachtingen van de insiders heeft hij meer dan overtroffen. Hij be hoort nu tot de vaderlandse tafeltennis- top. Bij de laatst gehouden achtkamp reikte hij naar het „brons", achter Bert Onnes en Frans Schoofs. Is Bert van der Helm het talent, waarop het Oranje-team al meer dan twee jaar wacht?? Dit jaar zal de vraag misschien beantwoord wor den. OSLO, 26 febr. Van de drie Nederlandse schaatsmusketiers, Rudie Liebrechts, Ard Schenk en Cees Verkerk, die tijdens de Europese- en wereldkampioen schappen zo'n voortreffelijk fi guur sloegen, heeft Rudie Lie brechts donderdag het schaatssei zoen besloten met een daverende verbetering van het wereldrecord over 3000 meter. In een tijd van 4 min. 26.8 sec. kwam de 25- jarige tuinder uit Vlaardingen precies een halve seconde onder het record van de Rus Ants Ant- són en nam daarmee revanche voor de in zijn ogen minder goe de klasseringen tijdens de zo be langrijke kampioenschappen. ,Jk geloof dat dit de beste wedstrijd van mijn hele carrière was", zei de Nederlandse schaat senrijder Rudie Liebrechts gis teravond na het vestigen van zijn wereldrecord. „Voor de wedstrijd had ik be paald geen vastomlijnd plan het wereldrecord te verbeteren en wilde ik op een schema rijden van 4:43.3- Tijdens de wedstrijd moest ik dit schema tweemaal veranderen". „Mijn tegenstander Paul Enock ging vreselijk hard van start en ik besloot hem vast te houden. Toen we de 600 meter in 55 se conden bleken te hebben afge legd was ik al drie seconden voor op mijn oorspronkelijk schema. Ik ben Enock zeer dank baar voor zijn snelle begintem- po. Nadat ik twee ronden in 34 had gedraaid besloot ik een aan val te doen op het wereldrecord. Daarna volgden ronden van 35 - 36 - 36 - 36 - 38". De 25-jarige Liebbrechts zei spoedig naar Nederland te zullen terugkeren om voor het zomer seizoen weer over te schakelen op wielrennen. De uitslagen luiden: 500 meter: 1 Roar Elvenes (Noorw.); 3 Ard Schenk (Ned.) 41.2. 3000 meter: 1 Rudie Liebrechts (Ned.) 4.26.8 (nieuw wereldre cord). 1000 meter: 1 Roar Grunvold (Noorw.) 1.23.3 (nieuw Noor. record; 2 Ard Schenk (Ned.) 1.24.3. 5000 m: 1 Fred A. Maier (Noorw.) 7.40.5; 3 Cees Verkerk (Ned) 7.43.2. Advertentie Tricot Enkalon en Bel O Fast voor overhemden is niets bij zonders, maar een weekend- shirt in deze twee moderne stoffen, mormale prijs 14.95... voor de vacantie of om heerlijk in vrije uren te dragen... dat is een luxe die nïi betaalbaar Is. Morgen koopt U zo'n weekend shirt van prachtige kwaliteit Tricot Enkalon of Bel O Fast, met boord dat open en gesloten gedragen karf worden, voor nog géén acht gulden. Als voorbeeld haalt de Amsterdammer de wedstrijd Frans SchoofsBert van der Helm, die gespeeld werd tijdens de acht kamp in Eoelofsarendsveen, in herinne ring. „De speler van Scylla won de eerste game overtuigend (12—21). Zijn aanval draaide uitstekend. In de tweede set wil de hij de partij te vlug „afmaken"! Zijn ritme werd verstoord. Routenier Frans Schoofs kon toen zijn stug verdedigend speltype continueren. Bert van der Helm stapelde fout op fout en verloor. Kijk, zo iets mag hem niet meer overkomen," ver klaart Du Buy. De laatste maand heeft de Amsterdam mer tijdens de centrale jeugdtraining in Haarlem er alles aan gedaan om Bert zulke en andere foutjes af te leren. Voor al met het oog op de „open" Duitse kam pioen schappen, die het komend weekend in Höchst, dicht bij Frankfurt, worden Dagen heeft Bert van der Helm getraind. Het komende weekeinde zal tijdens gehouden. Zijn kansen? Bert van der de open Duitse tafeltenniskampioenschappen blijken of het spelertje uit Helm is voorzichtig in zijn ^uitlatingen Zoeterwoude enige vorderingen heeft gemaakt. „Ik moet nog zo'n hoop leren," bekent de Beneluxkampioen 1964 („Zijn grootste triomf"), wat verlegen. 9 De bekende motorrenner Cees van Dongen zal dit jaar voor Kreidler (50 cc) gaan rijden, dezelfde fabriek die twee jaar geleden Jan Huberts onder contract had. Het is mogelijk, dat binnenkort nog een tweede Nederlander aan deze Duitse stal verbonden zal worden. Een commis sie van vier onderzoekt daartoe de mo gelijkheden. (Van onze paardesportmedewerker) HILVERSUM, 26 febr. Zondag geeft Hilversum tien draverijen met weer bij zonder veel paarden, 118 in totaal. De amateurs komen ook weer op de sulky. Onze voorspellingen zijn: Carnavalprijs, 2000 m.: 1. Belle Han over, 2. Checkmate, 3. Burnley Quick. Maskeradeprijs, 2000 m.: 1. Boyke Hol- landia, 2. Yeasty Hanover, 3. Caroline. Amateurwinterkampioenschap VII, 2020 m.: Clementina Lee, 2. Cheri de Kinley, 3. Amor Hollandia. Cotillonprijs, 2420 m.: 1. Billy Boy, 2. Avirt Scotch, 3. Beloma F. Grote Februariprijs, 2000 m.: 1. Walter Hollandia. 2. Xanthos Narciso, 3. Zahir B. m Mirletonprjjs, 2000 m., Ie afd.: 1. Boy van Quick, 2. X Worthy, 3. Bram Wil liams. Demaquéprijs, 2000 m.: 1. Buziau Nor ton, 2. Bertha P., 3. Art Erebus. Hoempa Hoempaprijs, 1600 m.= 1. All Prise, 2. Anna Scotch, 3. Xeres. Mirletonprijs, 2000 m., 2e afd.: l. Cherie Spencer, 2. Alida W., 3. Zealot Hollandia. Demasquéprijs, 2000 m.: 1. Alice van Hagheweyde, 2. Adeltraut M., 3. Amad Kinley. Morgenvroeg begint de verkoop van deze Weekend-shirts van Tricot Enkalon en Bel O Fast... zorgeloze shirts (niet strijken) voor zorgeloze dagen, in de maten 36 t/m 43, in diverse fraaie kleuren voor 1? Maar toen Scholte 's avonds de zaal bin nenstapte op het moment, dat Scherz zijn tweede duel (tegen Tortosa) in 6 beurten had beëindigd, besefte hij zeer wel, dat een moyenne van 50.00 in het 71/2 niet kan worden bereikt met grof spel alléén. En op hetzelfde moment stond het vast, dat hij zelf iets bijzonders zou gaan doen: wat Scherz kan, moet Scholte zéker kun nen! Galmlsche, die 's middags van Van Has sel had verloren, werd het slachtoffer. Reeds In de eerste beurt van de Eindho- venaar bleek, dat hjj geladen speelde. Snibbig keek hij op, toen de telefoon voor een radioreportage rinkelde en even later legde hij zjjn queue neer, toen de Franse technicus wéér belde. Nadat de rust was hersteld, ging hjj verder aan zjjn tweede reeks, die op de lange kader- lijn tot 94 uitgroeide. Galmlsche ant woordde met 48, waarop Scholte zich in postnur stelde voor de beslissende klap. Spelend alsof er nooit gemopper op het materiaal was geweest, bracht hij de toe schouwers in de ban van zijn weergaloze rappelleerkunst. Het had er alle schijn van, dat hij het Europese en Nederlandse record particulier gemiddelde (drie beur ten) zou evenaren, maar na 144 zette hij een kleme pique iets te zacht in. Zodoen de werden het vier beurten, maar de bil jarts v/aren sinds de middagpartijen niet veranderd. Goed Scholte speelde 's avonds op de tweede en daarvoor op de eerste tafel, maar ook daarop komt nog wel wat. Het trainingsschema voor de grote wed strijden ls voor Bert van der Helm veel omvattend. Naast de jeugdtraining, een maal per week, loopt hij, eveneens bij Cor du Buy (ook eens In de zeven dagen „tafeltenniscollege" met het selectieteam, dat is aangewezen om hij de wereldstrijd in Lubljana (Joegoslavië) van 15 tot 25 april Oranjes kleuren te verdedigen. Op deze gebeurtenis verheugt hij zich erg. „Ik vind het fijn om tegen de Chinezen en de Japanners te kunnen spelen. Ik heb nog nooit tegenover Aziaten gestaan." Hoewel de kans niet groot is, dat de 16- Jarige knaap dit jaar aan een internatio nale succesreeks begint (hij moet ten slotte alleen maar ervaring opdoen), hoopt hij wel op één ding. „Het afgelopen seizoen heb ik gemerkt, dat ik vorderin gen maakte. Ik voel me nu verplicht om méér te presteren dan in Malmö (de Euro pese strijd, november vorig jaar.) Bert van der Helm traint hard om dit doel te bereiken. Diverse avonden oefent hij met aanvoerder Gê Bakker van Scylla. De spaarzame vrije ogenblikken, die er nog overblijven, benut het enthousiaste m- Maandag stapten, Jan Hajer (links) en Tom Okker (rechts) uit het vliegtuig na een maandenlang verblijf in o.a. Australië. Gisteren waren beide tennissers in het internationaal indoortoernooi te 'Zuidlaren al weer in actie. Tot zondag duren de wedstrijden voort. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM, 26 febr. De districts- competitieleider heeft de beslissings wedstrijd SnelwiekVires et Celeritas om het kampioenschap van de eerste klas in de Houtrusthal te Den Haag vastgesteld. Het was te verwachten, dat de wedstrijd normaal in de Energiehal te Rotterdam gespeeld zou worden, om dat beide teams hun thuisveld in deze i sporthal hebben. Nu moeten beide teams op een te klein speelveld in een hal zon der veel accommodatie spelen. Advertentie 'Morgen begint de verkoop van vederlichte, linnen weekend- of vliegtuigkoffers... hoe U ze maar noemen wilt, uit de collec tie van 12,75 voor nog géén acht gulden. Koffers van.dubbel linnen In modieuze pepita-ruitjes, in rood of blauw, waterproof-coated, compleet met rondomlopende rits en slotje. Een schat van een koffertje, Ideaal voor weekends, voor sport en voor korte vacantie- reizen... en zo licht als een veer tje.! Een „rare"?? voor alles is een verkla ag. Henk Scholte staat waarachtig niet yeen in de eigenschap, om naar redenen ,0°r matig of slecht spel te zoeken. Die :fek hebben vrijwel alle cracks. Maar ïyaarom dan ineens die explosie van vier beurten? De Eindhovenaar had de goede ope- /'hgspartij van Johann Scherz (15 beur- en een reeks van 137 tegen Spiel- V*ann) weggewuifd door te zeggen, dat „e Oostenrijker niet zo gevoelig is voor ytfect materiaal, omdat hij niet zo klein ®eelt en weinig punten a la ligne scoort. De stand na de eerste dag: 1. Scherz (Oost.) 4 137 28.57 2. Scholte 4 144 27.27 3. Van Hassel (Belg.) 4 64 16.66 4. Spielmann (Did.) 2 113 16.48 5. Tortosa (Spanje) 2 47 16.45 6. Galvez (Spanje) 0 51 14.96 7. Burgener (Zwits.) 0 69 11.40 8. Galmische (Fr.) 0 57 9.88 9 De basketbalontmoeting tussen de mi litaire ploegen van België en Nederland, die donderdag in Brussel werd gespeeld, is geëindigd in een 9165 (34.24) over winning voor de Belgen. 9 Vier mannen en drie vrouwen zijn gis teren aangewezen als de Britse vertegen woordigers bij de wereldkampioenschap pen tafeltennis van 15 tot 24 april aan staande. De ploeg bestaat uit: heren: Chester Barnes, Brian Wright, Ian Harri son en Denis Neale. Dames: Mary Shan non, Diane Rowe en Lesley BelL (Van onze speciale verslaggever) ZUIDLAREN, 26 febr. „Het is on mogelijk om in Australië tennismoe te worden. Daarvoor zijn de omstandigheden hier veel te gunstig". Deze geruststellen de woorden schreef Jan Hajer al in een van de weekrapporten aan de nationale commissie speltechniek, nog voordat de helft van de toernee die hij samen met Tom Okker in het zomerse continent maakte, verstreken was. Nu, na 3H maand „overwinteren" met toernooi op toernooi, slechts onderbroken door de reizen door Australië en naar de Filippij nen en Hongkong, is het tweetal terug met een schat aan ervaringen, die hun al leen ai een hoger aanzien geeft op het internationale vlak. Reden tot voldoening geven echter ook de uitslagen. Tom Okker speelde het klaar om de finalist In het herenenkel op Wimbledon, Stolle, te verslaan. De Australische kranten, waarin tennis enige jarenlang in een zielig hoekje heeft ge staan maar die er nu weer volledig /oor zijn gewonnen, kleineerden deze prestatie van „die Hollandse jongen" niet. Integen deel, zij waren vol lof en Stolles commen taar: „Ik speel niet zo graag in de och tenduren". werd schamper begroet. Jpn Hajer presteerde het bijna om van Fraser te winnen. Bijna, want een serie arbitrale blunders redde de Austra liër. „Nooit knip ik krantenstukjes uit Dat vind ik waanzin," vertelt Jan Hajer. „Maar de verslagen die van die partij zijn gemaakt, heb ik bewaard. Om te bewijzen dat het geen praatjes van mij zijn, Fraser zelf heeft alles geprobeerd om die scheidsrechter duidelijk te maken dat het niet klopte, wat hij deed. Het mocht niet baten. Ik moest verliezen". Natuurlijk was er aan de toernee het gevaar van tennismoeheid verbonden. „Missichien krijgen we in de komende tijd nog wel een klap, Maar de vergelij king met de zwemster Adri Lasterie, die ook eens twee nationale seizoenen aan- eensmeedde door een verblijf in Austra lië en toen iii het daaropvolgende seizoen enorm terugviel, gaat niet helemaal op". Jan Hajer, die als sportleraar en mas seur weet waarover hij spreekt, zegt daarvan: „Andere takken van sport wer ken in hun training naar een bepaald top- evenement toe. Wij tennissers kennen dat niet. Als je zo'n toernee maakt, dan blijf je voortdurend geconcentreerd op de wedstrijd. Misschien wordt er te weinig rekening gehouden met onze lichamelijke vorm, maar een individualistisch sport man als de tennisspeler is, moet zichzelf kunnen controleren. En dan kan het. Tom en ik bijvoorbeeld hebben nu 3(4 maand achter elkaar gespeeld. Maandag kwamen we terug, woensdag stonden we hier in Zuidlaren alweer in de Prins Bernhard- hoeve te trainen voor de indoorwedstrij- den. Heus. we grepen allebei haast gretig naar het racket". Als training hebben de twee vooral ook de Australische toernee gezien. Eerst al omdat ze een ander speltype leerden, bovendien om de techniek. „Zo ben ik. bekent Jan Hajer. 2(4 maand bezig ge weest de vlakke backhand te leren- Eigenlijk mag dat niet. Als je door een bond als „ambassadeur van je land" wordt uitgezonden, dan moet je van te voren vooral technisch geïnstrueerd zijn. Een Australiër zou dat niet overkomen". De uitslagen van het sterke Internatio nale indoortennistoernooi dat donderdag in Zuidlaren is begonnen luiden: Heren enkelspel eerste ronde: R. Wil son (GB)—T. Mellema (Ned.) 6—1 6—2; B. Howe (Austr.)—A. Kreinberg (Did.) 64 64; T. Okker (Ned.)E. Knol (Ned.) 6—3 64; J- Drobney (Egypte)— P. van Eysden (Ned.) 62 36 62; R. Taylor (GB)—W. Arends 6—1 6—0: J. Moore (GB)J. Fassbender (Ned.) 86 2—6 46; A. Mills (Austr.)Th. v. d. Broek (Ned.) 63 64; J. Hajer (Ned.) G. Baulch (Austr.) 6—4 6—3. De elftallen kunnen in hun sterkste opstellingen aantreden, waardoor de strijd beslist aan aantrekkelijkheid zal winnen. Het Goudse team komt als volgt binnen de lijnen: L. Noorlatider, W. Okkerse, R. v.d. Dool, N. Hoogen- doorn, D. Den Ouden, W. Grevenstuk, A. en C. Bouwer, H. Rietveld en P. de Bruin. Voor Snelwiek is de sterkste formatie de volgende K. v. Straten, R. Rondberg, R. Klip, H. Schrijnder, H. en P. Zwiers, H. Oudenaarden. H. Schrijnder, H .Osseweijer en R. Keeh- nen. Het wordt een open strijd, waarvoor beslist geen favoriet valt aan te wijzen. Mogelijk zal Vires dank zij tactische maatregelen het spel van Snelwiek, dat zijn naam beslist eer aan doet, kunnen consolideren. In dat geval heeft Vires de beste kansen. De restanten van de districtscompetitie brengen de Schutters- heren in Houtrust op het veld tegen het sterke Hellas. Deze onderneming zal De Schutters waarschijnlijk niet veel vruch ten afwerpen, omdat Hellas de laatste competitiehelft goed in vorm is. Wilton kan zich veiligheid brengen, wanneer regen Hermes ten minste een gelijk spel wordt behaald. In de eerste klas. afdeling Rotterdam kan het reserve-team van De Schutters zondag de titel grijpen via den zege op De Meeuwen. Een kleine Schutterszege lijkt te verwachten, omdat de reserves vooral de laatste weken goed op dreef zijn. Actief wacht op een misstap van Schut ters 2 om de leiding over te nemen. In ieder geval zal dan niet van Dynamo 2 verloren mogen worden. Atomium moet, om nog een kans op de titel te behouden Actief 2 van het lijf houden. DWS 2 krijgt het ook niet zo gemakkelijk, omdat het derde team van De Schutters enkele goede spelers her bergt. Een zege brengt het Schiedamse teaim dicht bij de titel Advendo moet met De Hollandiaan bepalen, wie zal degraderen. Ons lijkt het Vlaardingse team iets sterker, zodat Advendo ver moedelijk het kind van de rekening wordt. Morgenvroeg om 9 uur begint de verkoop van deze linnen koffers In pepitaruitjes, gega randeerd waterdicht, voor RODA zal in Den Haag wel van Animo kunnen winnen, terwijl De Schutters de laatste wedstrijd tegen Hygea 2 ook tot 'n zege moet kunnen brengen. In de afdeling blijft de strijd om de belangrijke tweede plaats voortduren. Activitas, moet tegen kam pioen UVG proberen de volle winst te veroveren. Dit lijkt haast een onmoge lijke opgave, behalve wanneer UVG het te rustig opvat. Spartaan krijgt het niet gemakkelijk, want na de over winning op Activitas is het Dordtse Minerva eveneens tot kanshebber ge promoveerd. De meisjes uit Dordrecht hebben maar een punt achterstand op de teams van Activitas en Spartaan. Het kan echter op een beslissings wedstrijd tussen Spartaan en Activi tas uitdraaien. ADO sluit de competitie af met een nederlaag tegen Vires.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1965 | | pagina 9