Fractievoorzitter Geertsema over crisis: f Waarom rijdt deze auto zo prettig? Toon boeiendmaar soms vermoeiend UITVOERIG KVP-BERAAD Zaterdagavond dieptepunt op Gouden R.A.I. Titanenstrijd' GOUDEN fiction 4 rokers met een ett/en stijl Godsdienstonderwijs is geloofsoverdracht Voorname bijdrage van ouders in vernieuwing van geloofs opvoeding buiten het gezin Gezin, school en priester werken samen Drie doden in het verkeer VARA verloor 42.183 leden Oud-Kamerlid E. Th. Lockef eer overleden BISSCHOPPELIJKE VASTENBRIEF Hi'i Akkoord met beleid Kardinaal Bea op t.v. Automobilist rijdt in op voetgangers. KVP-vergadering Volle leven Samenwerking Aanvullen het nieuwe dagblad MAANDAG 1 MAART 1965 PAGINA 5 Gewoon omdat deze automobilist zich meer fit voelt dan andere. En zijn geheim schuilt in het dashboardkastje Daar ligt altijd een rol King. Heerlijk frisse King pepermunt, het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking. Natuurzuivere King hoort in uw wagen als uw papieren. ,tik\ .Vader gaat op sex. DRS. SCMELZER KVP vasthouden aan vier hoofd punten MR. GEEERTSEMA (VVD): geen concessies. V) Het godsdienstonderwijs op de lagere school maakt tijdens dit schooljaar een belangrijke ver nieuwing door. Het oude katechis- musboekje met vragen en ant woorden, waaruit zoveel genera ties hun godsdienstkennis hebben opgedaan, wordt niet meer ge bruikt; en er zijn hierover pro gramma's verschenen. Veel op voeders zijn blij met deze ver andering, omdat het geloof nu doorgegeven kan worden op een wijze die meer aan het kind is aangepast. Toch zijn er ook ouders die zich ongerust maken. Zij vragen zich af waarom het katechismus-boekje, dat eeuwen lang een houvast heeft geboden, nu moet vervallen. „WD zoekt oplossing, maar doet geen water bij wijn" IAdvertentie feldlLVERSUM- 1 maart Ongetwij- de gullen velen genoten hebben van av ne man-show", die zaterdag- Scjjp door de AVRO op het t.v.- der rj~h werd gebracht. Niemand min ify n Nederlands grootste klein- i naar Toon Hermans heeft een de e!e..av°nd het publiek en daarmee vond kers> geboeid. Vele geestige ■'bist ten waren er inderdaad te be- hin en> al zou het naar onze me ning beter geweest, als de uitzen- harl ,Wat bekort was. Waarschijnlijk er AVRO dat ook gevoeld, want hau *n bet programma een korte dat t Voorzien- Het moet erkend, °°n Hermans een groot kunste- bj; r is. Daar tegenover staat, dat kiik uur naar hetzelfde gezicht yd Vermoeiend is. hejj^etullende kijkers die de mogelijk- C^dden van een tweede net, zullen om wijfeld wel omgeschakeld hebben eens te zien wat „Hong-Kong", de Zye KRO-serie, inhield. Welnu zij ser; niet teleurgesteld. Een spannende delpil waarvan we hopen dat de volgende a'l °P het eerste net zullen komen. gejjVpntuurverhalen zijn nu eenmaal een Dp ontspanning voor velen. j>la zondagavond bracht in de eerste bad ri "fel uit je winst". Joop van Tijn b»,,„e leiding overgenomen en deed het TVr gend. <«*®et op Kamers", het nieuwe deel gfp. oe avonturen van commissaris Mai- ip-' bracht een aanslag op een van de Iiat!eCteurs varl bet Parijse politiekorps. d6 HUrlijk deed de commissaris alles om luwaJcler te achterhalen en natuurlijk biet °°k weer. We zijn nog steeds °P \?ntbousiast over de manier, waar- figu es Brusse gestalte geeft aan de ge o_ur van commissaris Maigret. Vol ant® ons beeft Simenon toch wel een der 6 politieambtenaar bedoeld, min- Ziiv, n0Pchalant en wat zekerder van p, zaak. bet 'erig was het ook op het tweede WerdWaar eetl wervelende Duitse show opgevoerd. A. A. J. DE W. IVan cmze radio- en tv-redactie) «Ö.VERSUM, i maart Het leden- an de VARA is in 1964 teruggelopen V6?„6'35.207 tot 493.034. Dit betekent een 42 Isa8 op 31 december 1964 van en ander is op te maken j^boeer men het zojuist verschenen pJityerslag' over 1964 legt naast de ge- g^bbceerde cijfers van eind 1963. In te- V,,"globing tot wat in voorgaande jaar- le,) ken gebeurde, werd ditmaal het i.,'oatal aan het begin van het verslag ij ;.!r «iet vermeld. Uit de cijfers blijkt Ifiw VARA bet afgelopen jaar het »pï° te ledenverlies te verwerken heeft DJbid. Ook de KRO en de AVRO ver- Cni. leden. De VPRO bleef nagenoeg "bstant, terwijl de NCRV een leden- 0st mocht noteren. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 1 maart. Na de par tijraad van de WD heeft mr. Geertse ma, fractievoorzitter van deze partij ii> de Tweede Kamer en voorzitter van de partijraad, aan de pers verklaard, dat zijn partij het op prijs zal stellen wanneer het conflict in het kabinet- Marijnen tot een oplossing zou worden gebracht. Hij blijft de samenwerking van de partijen, die in dit kabinet ver tegenwoordigd zijn, op prijs stellen. De vraag, of dit betekent, dat de VYD dus bereid is, water in de wijn te doen, werd echter door mr. Geertse ma beslist ontkennend beantwoord. Op de opmerking van een journa list, dat de liberalen toch door de knieën gaan. antwoordde de heer Geertsema geprikkeld: „Wij doen niet aan ochtendgymnastiek met knieheffen. Uitlatingen als deze duiden niet de manier aan waarop staatszaken behan deld worden. De liberalen hebben al zoveel water in de wijn gedaan als maar mogelijk was. Eventuele terug keer in het kabinet-Marynen zal ons niet tot verdergaande concessies kun nen verleiden". Wel dacht hij aan an dere oplossingen dan die waarover in het kabinet is gesproken. Hij was van oordeel, dat het kabinet wegens tijd gebrek aan mogelijkheden buiten het plan-Bot gelegen niet is toegekomen. Er waren enige duidelijke aanwijzin gen, dat de meningen, die op de pers- ponferentie van liberale zijde zijn ge uit, niet helemaal klopten. Wel was men unaniem van oordeel, dat de VVD volkomen achter haar geestverwanten in het kabinet en achter het beleid van haar fracties in de Staten Generaal staat. In de meningen van de heer (Advertentie) AMSTERDAM, 1 maart De gou den RAl-tentoonstelling van personen automobiel en, die zondag met het ge bruikelijke oorverdovende claxonconcert is gesloten, heeft een record aantal be zoekers gehad, namelijk 418.598 tegen 371.220 bij de laatst in 1963 ge houden expositie Zaterdagavond tijdens de televisie-uitzending van de One man show van Toon Hermans had de expo sitie een dieptepunt. Er waren toen slechts 4.500 bezoekers tegen 20.000 op de eerste zaterdagavond.... De standhouders zijn, aldus een me dedeling van de RAI, bijzonder tevre den. Er zijn op de expositie al bijzon der veel auto's verkocht en daarnaast is een dergelijke interesse getoond dat de verwachting algemeen is dat in de komende maanden nog zeer grote ver kopen plaats zullen vinden. Onder de bezoekers van zaterdag bevond zich de (onbekende) 5-mil- joenste bezoeker van het Nieuwe RAI- gebouw sinds de opening op 2 febru ari 1961. Dertien RAl-bezoekers zijn zaterdag avond ernstig gedupeerd doordat van dalen de banden van hun op een ter rein bij de Wielingenstraat geparkeerde auto's hadden doorgesneden. (Van onze filmredactie) BUSSUM, 1 maart Het zal wel gebrek aan betere films zyn geweest, die de NTS heeft doen besluiten, van avond de film „Titanenstrijd" via Ne derland I uit te zenden. Het is een zeemansverhaal over stoere zeerobben met romantische harten zoals er der tien in een dozijn gaan door de regis seur C. Raker Endfield met medewer king van Stanley Baker, Victor McLag- len en Luciana Paluzzi in cliché-beel den verteld. Natuurlijk valt er op de ruwe zee, waar sleepboten een felle concurrentie voeren, heel wat te beleven en gaat hei er, zoals de oorspronkelijke titel „Sea Fury" al aanduidt, soms heet toe tussen de ruwe zeebonken, niet veel eisend, zodat 14-jarigen en ouderen er de nodige opwinding aan kunnen bele ven. BUSSUM, 1 maart KENMERK, het magazine van de Kerken zal van daag op Nederland I van 19.30-20.00 uur voor een groot deel gewijd zijn aan het bezoek van Kardinaal Bea aan het hoofdkwartier van de Wereldraad van Kerken te Genève. HULST, 1 maart Zaterdag is hier op 79-jarige leeftijd overleden de heer E. Th. Lockefeer, oud-lid van de Twee de Kamer der Staten-Generaal en oud- wethouder van Hulst. De heer Locke feer was oprichter en gedurende 55 jaar president-directeur van de textiel fabrieken Emile Lockefeer N.V. te Hulst. Voor de Katholieke Staatsparty be zette hü van 1929 tot 1933 een zetel in de Tweede Kamer der Staten Generaal. AMSTERDAM, 1 maart Een 45- jarige Amsterdammer is in de nacht van zaterdag op zondag gearresteerd nadat hij in de Lange Niezel met zijn auto ingereden was op vier voetgan gers, waarvan één werd gewond. Twee van de voetgangers zagen kans op tijd weg te springen. De 45-jarige Amsterdammer M. werd echter tegen het wegdek geslingerd en kwam met een van zijn benen onder de wagen terecht. Hy moest in een ziekenhuis worden opgenomen. De 23-jarige P.J.M., eveneens uit de hoofdstad, werd door de auto geschept, hy kwam op de motorkap terecht en werd enkele meters meegesleurd. Hü bleef echter ongedeerd. Geertsema en die van prof. Oud, ere voorzitter van de VVD, over de vraag of thans tot Kamerontbinding en nieu we verkiezingen zou moeten worden overgegaan, liepen de opvattingen uit een. De heer Geertsema vond, dat dit te zyner tyd wel eens een juist mid del zou kunnen zyn. Prof. Oud heeft erop gewezen, dat zo'n besluit door een meerderheid in het kabinet zou moeten worden genomen, hetgeen thans zeker niet kan worden verwacht. Mr. Geert sema is niettemin zyn stelling blijven verdedigen. Hij baseerde deze op het door hem vermeende feit, dat het par lement althans op het punt van het omroepbestel niet meer de juiste weer spiegeling zou vormen van het Neder landse volk, voorzover het kiesgerech tigd is. De bedoeling vaii de liberalen met vervroegde verkiezingen werden duide lijk, toen iemand vroeg, of het niet mogelijk zou zijn op zeer korte ter mijn de kieswet alsnog te wijzigen, om 21-jarigen ook aan de komende samen stelling van de Raad voor de Rijn mond te laten deelnemen. Mr. Geertsema moest toegeven, dat wanneer de tyd daartoe al niet te kort zou zyn, dit dan ook door andere par- tyen in het parlement zou worden afgewezen, omdat men wel de grote voordelen van de VVD zou inzien door net gemakkelijk bereiken van het jeug dige kiezersvolk onder de huidige om standigheden. Prof. Oud heeft nog ge zegd, dat verstandige mensen hebben samengewerkt om te trachten in het huidige conflict tot een oplossing tp ko men. Daarom heeft het gehele, kabinet zijn ontslag aangeboden en 'mén kan dan ook niet spreken van eventuele „brokkenmakers". Hij zei ook, over het verzoek van dr. Vondeling sprekend, om de Kamer voor een debat byeen te roepen, dat een Kamerdebat niet nodig is om ir. Vondeling in te lichten. Dat kan ook op andere wyze. Er zijn ook tijdens het weekeind ve le vergaderingen bijeengeweest van fracties van andere part-yen. De KVP heeft zaterdagmorgen en ook 's mid dags zich uitvoerig beraden omtrent de huidige situatie. Drs. Schmelzer, fractievoorzitter zei na afloop, dat de fractie geheel achter het beleid van de katholieke ministers staat. Daartoe behoren dus ook de minis ters Veldkamp en Bot, die beiden nauw betrokken zy'n geweest bij de moeilijkheden rond de toegezegde nota inzake het omroepbeleid van laatstge noemde minister. De heer Schmelzer zei van mening te zyn, dat er nog heel wat wegen zouden zyn te vinden om tot een op lossing van de impasse te geraken, mits daarby maar wordt vastgehouden aan de vier punten, die voor het radio- en televisiebeleid door de KVP steeds zyn vooropgesteld: Het scheppen van een reële kans voor een echt open bestel. Handhaving van het beginsel: nieu we concessionarissen moeten gelyk worden behandeld en er moet een ver delende rechtvaardigheid zyn tussen oude en nieuwe. Het mogelijk maken van reclame in de tv. Geen commerciële tv. De fractievoorzitter deelde mee, dat van zyn kant geen suggestie is te ver wachten tot het houden van vervroeg de verkiezingen. Hij zou zich kunnen voorstellen, dat een dergelijke sugges tie zou komen van de zijde van de heer Geertsema: „Ik kan me voorstel len, dat die nu juist uit die hoek komt". Ook de CH heeft zaterdag ver gaderd in Utrecht, terwijl de heer Von deling met voorstaande leden van zyn party in Amsterdam een byeenkomst heeft gehad. Vanmorgen is de AR- fractie in het Kamergebouw byeenge- weest. UTRECHT, 1 maart In alle ker ken van Nederland is gisteren de bisschoppelijke Vastenbrief 1965 voorgelezen. De brief heef» tot on derwerp de vernieuwing van het godsdienstonderricht op de scho len. De tekst luidt als volgt: Die onrust is wel begrijpelijk, vooral cmdat deze verandering nief alleen staat. Zij maakt deel uit van de algeme ne vernieuwing die, door paus Joannes aangewakkerd, als een Pinksterstorm door de Kerk gaat. Daarbij kan men zich ook wel eens afvragen, of ze niet tevéél zal wegvegen. Wij willen daarom in deze brief de redenen uiteenzetten, die tot de verandering in het godsdienst onderwijs geleid hebben. Die redenen liggen zowel in het vlak van het onderwys als van de geloofsop voeding. Wat het onderwys betreft, pe dagogische autoriteiten hebben reeds lang aangedrongen op vervanging van het katechismusboekje. Overal immers is het systeem van vragen en antwoor den sedert jaren vervangen door nieu we methoden die niet zo eenzijdig op het geheugen zyn gericht en beter zyn aangepast aan de geest en het gemoed van onze kinderen. Dit onderwijskundige motief sluit aan bij een christelijk motief, het besef n.l. dat geloven niet alleen een kwestie is van leren maar vooral van leven, niet va.i kennis maar van mentaliteit. Ge loven is een levende gerichtheid op Christus, een kinderlijke overgave aan de Vader. Het van buiten leren van ka- teehismusvragen is minder direkt daar op gerichl dan de kennismaking niet Christus in het Evangelie, voor het luis teren naar Gods Woord in de Heilige Schrift, voor de inwijding in de liturgie. Daarmee is een breed program van godsdienstonderwijs, of beter ge zegd, geloofsoverdracht aangegeven. (Van onze correspondenten) NEEDE, 1 maart De heer E. Kurz (26) uit Neede is in de nacht van vrij dag op zaterdag op de Borculcsestraat met zijn auto geslipt en tegen een boom gereden. De heer Kurz werd daarbij zo ernstig verwond, dat hij is overle den. Hij was gehuwd en had twee kin deren. DEVENTER. Vrijdagavond is aan de Sinthemstraat alhier de zeventien jarige mej. E. de Beer om het leven gekomen toen zy door een tegemoet komende auto werd aangereden. Het slachtoffer overleed ter plaatse. WINSCHOTEN Vrijdagavond is de 33-jarige gehuwde arbeider J. Antema uit'Heiligerlee met zijn bromfiets by het oversteken van de rijksweg Groningen— Nieuwerschans door een personenauto aangereden. De man werd zo ernstig gewond, dat hy tijdens het vervoer naar het Sint Lucasziekenhuis alhier is over leden. (Advertentie) RED BAND ROOSENDAAL Er is nog een ander punt. waarop vernieuwing in de opvoeding en in het godsdienstig besef elkaar ontmoeten. De hedendaagse opvoeding streeft er terecht naar de school uit haar isole ment te halen door het volle leven er binnen te brengen. Iets soortgelijks streeft ook de hedendaagse theologie na die de Kerk en de geiovige mens wii bevrijden uit hun isolement en mid den in de levende wereld wil plaatsen. Zo ontmoeten gezin, school er Kerk elkaar in de behoefte de opvoeding le vensecht te maken, de kinderen voor te bereiden op de werkelyke wereld, waarin zy eens volwassen zullen zijn. De liefde tot Christus en tot het kind dwingen ons daarom te zoeken naar nieuwe vormen van geloofsonderricht. Onze kinderen zullen de kans moeten krijgen te ervaren dat christendom niet bestaat uit pasklare formules, maar uit echte ervaringen en handelingen en ons gezamenlyk leven. Deze motieven voor de vernieuwing maken tevens duidelijk dat zij niet een taak kan zijn van kerkelijke instellingen ot van schooldeskundigen alleen. Een levende geloofsoverdracht kan alleen tot stand komen wanneer alle opvoeders ouders, onderwijzers en priesters ieder op hun eigen wijze, daarin sa menwerken. Ook deze noodzaak van sa menwerking trouwens is geen los staand feit, maar een algemene ervaring in de Kerk, een hernieuwd besel, dat elk zijn eigen actieve rol te vervullen heeft binnen de gemeenschap van Gods volk. Die saamhorigheid van de hele we reldkerk is een van de diepste ervarin gen geweest van ons als bisschoppen op het Concilie. Opnieuw inhoud te geven aan de eigen rol van iedere gelovige van de paus, de bisschoppen, de priesters, de religieuzen, de leken is één van de voornaamste taken die het Concilie zich heeft gesteld. Zo ligt het geheel in de Iyn van de vernieuwing die Christis' Geest in de Kerk bewerkt, dat ook in het geloofsonderricht op de solidariteit en de samenwerking van ons allen een beroep wordt gedaan. dienste van de kinderen en van elkaar. Door de eigen ervaring die ieder van ons heeft op zijn plaats in het leven kunnen wij elkaar aanvullen en helpen bij de geloofsopvoeding van onze kin deren. De ouders nemen hier een heel bijzondere plaats in. In de toewijding van hun persoon en de sfeer van het gezin leren de kinderen wie Christus is en wat geloven in Hem betekent. Het gezin is de kerkgemeenschap waar in de kinderen hun eerste tehuis als gelovigen vinden. Omdat de ouders door hun nabyheid het kind het meest levensecht kennen, kunnen zij ook een voorname bijdrage leveren in de vernieuwing van de ge loofsopvoeding buiten het gezin. Wij weten dat de godsdienstige op voeding in deze tijd voor veie ouders erg moeilyk is, omdat er alom gezocht wordt naar nieuwe vormen en de kin deren dikwyls naar huis komen met nieuwe voorstellingen of ideeën. Dit zou voor de ouders geen reden mogen zyn om direct het gesprek af te breken doch laten zij proberen met de kinde ren h;erover eerlyk te praten. In de schoolkatechese hebben de on derwijzer en de onderwijzeres uiteraard een eigen, belangryke taak, die door de vernieuwing nog duidelyker naar vo ren is gekomen. Door hun onderricht, maar meer nog door hun omgang met het kind en door hun eigen geloofshou ding, kunnen zij het kind begeleiden in zijn groeiend geloof. De roi van de priester is in de nieuwe katechese ze ker niet minder belangrijk geworden. Hjj za! juist als priester, als de be dienaar van woord en sacrament, voor alle kinderen in de schooieemeenschap aanwezig moeten blijven. Zyn directe onderwijstaak zal zich meer concentre ren op de hogere klassen en daarnaast op de hoogtepunten in het kerkelijk le ven en het leven van het schoolkind. Maar bovendien moet hy steeds als zielzorger de ouders en onderwijzers ter zyde staan, hen stimuleren en lei den, zowei by het zoeken naar de beste vormen van geloofsonderricht als bij de vernieuwing van hun eigen geloofshou- ling. Ouders, leerkrachten, priesters, allen tezamen met ons uw bisschoppen, de len in de door God gegeven taak hel geloof over te dragen, door lering en door leven. Allen staan wij daarby ten vragen om zijn bijstand bij dit werk. Samenwerking tussen gezin, school en priester is dus een noodzakelijke voorwaarde en een wezenlijk onderdeel voor de vernieuwing van het geloofson derricht. Wil dat geen leuze blijven, dan is een regelmatig gesprek binnen de parochies noodzakelijk. Met name de ouders zullen dan pas vruchtbaar met hun kinderen hierover kunnen pra ten, wanneer zij zelf ook op de hoogte zijn gebracht van de eigentijdse gods dienstige problemen via een aangepaste katechese voor volwassenen in de zon dagse preek, door speciale conferenties en door het bijwonen van bijeenkomsten van ouderverenigingen, Wij weten dat deze contacten op veel plaatsen reeds gelegd worden en wij vertrouwen dat dit overal binnenkort zal gebeuren. Er zyn voor de nieuwe schoolkateche se reeds een aantal hulpmiddelen tot stand gekomen. Er is een programma verschenen voor ieder van de zes klas sen van de lagere school. Voorts staan de onderwyzers regelmatig uitgewerkte lessen ter beschikking. Wij bevelen u van harte aan van dit alles gebruik te maken. Dit betekent niet dat wy aan deze programma's en lessen hetzelfde offi ciële karakter willen verlenen als aan de vroegere katechismus. Het zyn niet méér, maar ook niet minder dan hulp middelen in samenwerking opgesteld door priesters en leken, deskundigen op het gebied van onderwys en van theologie. Er zal steeds weer getracht moeten worden ze nog beter te maken, meer aangepast aan het kind, meer le vensecht en meer trouw aan het Woord van God Maar definitief zullen ze ook daardoor niet worden, omdat wy in deze wereld God slechts zien als in een spiegel en in raadsels, zoals Sint Paulus zegt. Wij zyn vol vertrouwen dat op deze wyze, door samenwerking in wederzyds respect, vruchtbare vormen zullen ont staan voor de geloofsopvoeding van de kinderen, die de volwassen gelovigen zullen zyn in de Kerk van morgen. Laten wy tezamen de heilige Geest

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1965 | | pagina 5