L Onmisbare E toepassingen breiden zich steeds uit GRUHDIG TV 59cm 958.- il Draaiende antenne Glimlachend autorijden in dichte mist GRUNDIG TV 59cm Toepassingen Goede naam J*p::f - m eri een hoge inruilprijs minstens 200 gulden Jubileumprijs 898.- mmm 1 m PLUS y N 1 ENGELAND is bij uitstek een land van vreemde gewoonten en bijgelovige praktijken. Natuurlijk, in vele andere En- ropese landen wordt even goed aan oude gebruiken waarde ge hecht, maar in het algemeen be staan nog slechts in afgelegen woonoorden bepaalde tradities op dit gebied. Zo niet in Eiigeland. In het meest drukke, bruisende deel van Londen bijvoorbeeld, kan een goed opmerker allerlei zonder ling gedoe aanschouwen. Op een steenworp afstand van Piccadilly Circus, de Bank of England of in het. West End worden tal van bij geloofriten nog met eerbied in acht genomen door overigens mo derne stedelingen. Zo kan men meemaken, dat een voorbijganger zijn hoed afneemt vooreen doodgewone pomp in het hartje van Londen. Vanwaar deze ongewone beleefdheid? In het jaar 1666 heerste in Londen een groot tekort aan water, waar door tijdens een grote brand, een flink gedeelte van de stad ver woest werd. Het bijgeloof wil nu. dat God het zo zeer begeerde wa ter vast zal houden totdat de be woners zich met hem verzoend hebben. Vandaar dat beleefde ge baar van het afnemen van 's mans hoed. want tot op heden is deze traditie voor sommigen een on wrikbare erfenis van vader op zoon. Maar ook de vrouw wist tot voor kort hoe zij zich gedragen moest. Zij maakte een bevallige révérence als haar eerbetoon aan de waterpomp. |~)E Belgische ingenieur Alfen,!^ de Joncker is, voor zover wij, vindt. We meten de afstand op basis weten, de enige automobilist die er zich op kan beroemen een auto, uitgerust met een radarin- stallatie, te bezitten. De radar stelt ir. De Joncker in staat glim lachend met zijn wagen door een dichte mist te rijden; de wagen houdt bovendien automatisch in, als een voorligger te dicht gena derd wordt. In Schotland legt de British Railway Board een proefspoor- baan aan om een nieuw type ra dar te testen. Het radarsignaal (uitgezonden vanuit de trein) gaat a.h.w. vóór de trein uiten waarschuwt de machinist gerui me tijd van tevoren, wanneer zich een obstakel op de baan be vindt. Wanneer een Engels meisje een vriend wil hebben, schijnt een hou ten lepel onder het hoofdkussen de meest effectvolle methode te zijn om deze wens in vervulling te doen gaan. Het woord „spoon" (lepel) wordt n.l. in verband ge bracht met liefde. „Spooning" be tekent verliefd zijn, en men neemt aan, dat deze uitdrukking dateert uit de tijd dat ieder jong meisje een houten lepel onder haar bed- dekussen legde teneinde zo spoe dig mogelijk de man harer dro men in de armen te kunnen slui ten. De voorouders van de bedrij vige jongeman op de middelste foto woonde in het graafschap Monmouthshire. Zijn vader nam uit deze omgeving een eeuwenoud geneesmiddel tegen kou mee naar Londen. De zoon, opgegroeid in Engelands hoofdstad, eerbiedigt nog steeds de gebruiken van zijn voorgeslacht, en prefereert een mosterdbad waarin enkele narcis sen zijn gestoken, boven een warm- waterzak of de meer eenvoudige aspirines. „Ik ben er van over tuigd, dat narcissen een geheim zinnige geneeskracht bezitten," zegt hij. De bader is overigens een keiharde zakenman die om alle andere bijgeloven hartelijk lacht. de nieuwste T 5000 voor uw oude TV T 420 normale prijs 1078. ter gelegenheid van het 5-jarig bestaan van onze zaken in AMSTERDAM, BUSSUM EN DELFT WIJ VIEREN FEEST EN U PROFITEERT ZIE ONZE ETALAGES Meent 129 Rotterdam tel. 136105 I ■,i®m - :- Advertentie Radar RED BAND ROOSENDAAL é0°' Bijgeloof in hef hartje van Londen i V"- \K van np tl la. Veel gebruikelijker is de toepassing al jarenlang van radar bij het binnenloodsen van schepen en vliegtui gen IJmuiden kreeg reeds in 1951 een radarinstallatie, de eerste van het Eu ropese vasteland. Sinds de ingebruikstel ling op 1 november 1951 kon onder al le omstandigheden gevaren worden Ver schillende schepen, die dreigden te stran den of in aanvaring te komen met de pieren of andere schepen, kon men bijtijds waarschuwen. Ook op luchtha vens maakte radar zich tot een onmis bare helper. Hoe werkt radar eigenlijk? Wel: men maakt gebruik van een principe dat u waarschijnlijk kent. Veel mensen tellen wanneer een onweer losbarst het aan tal seconden dat verloopt tussen de bliksemflits en de donderslag; men wil weten hoe ver „de bui" nog verwijderd Is Het geluid plant zich voort met een snelheid van 300 meter per seconde. Verstrijken er nu bijvoorbeeld 8 secon den tussen flits en donder, dan wil dat van de tijd. Bij radar is het niet veel anders: met behulp van een zender wordt een elektro magnetische impuls uitgezonden, die een op een bepaalde afstand gelegen voorwerp treft. Een gedeelte van de uit gezonden impuls wordit teruggekaatst naar het punt van uitgang. Door te me ten hoeveel tijd er verstrijkt tussen uit zending en ontvangst kan men de af stand bepalen. In het begin van deze eeuw werd voor de eerste keer aange toond dat dit mogelijk was. Dank zij de moderne radarappara- tuur kan men tegenwoordig met gro te nauwkeurigheid meten. Dit is ook wel noodzakelijk: elektromagnetische golven verplaatsen zich namelijk met een snelheid die een miljoen maal gro ter Is dan het geluid! Bovendien is de „echo" zeer zwak, zodat de ra- darontvangapparatuur een grote gevoe ligheid en zeer grote versterkingsmo gelijkheden moet bezitten. Het uitzenden van de impuls moet steeds herhaald worden. Het aantal zend- impulsen kan afhankelijk van de toe passing variëren van enkele honderden tot enige duizenden per seconde. Hoe wordt nu echter de „echo" na 't uitzen den van de impuls, zichtbaar gemaakt? Dit gebeurt met een elektronenstraal- buis. In het begin „schreef" men een hori zontale lijn door het middelpunt van het radarscherm. Het beginpunt van die lijn is het tijdtsip O, d.w.z. het moment waarop de radarimpuls uitgezonden wordt Punten verder op de lijn geven de tijd aan, die na dit moment ver- I strijkt. Een binnengekomen echo wordt op de lijn als een klein „heuveltje" zichtbaar. De plaats van het „heuvel tje" ten opzichte van het begin van de lijn geeft de afstand van het object aan. De afstand van het object is nu be kend, maar van de richting weten we nog niets Deze moet men bepalen aan de hand van de stand van de antenne, die de impulsen niet zoals bij een omroepzender in alle richtingen rond strooit maar als mitrailleurkogels in één richting schiet. Door de antenne te draaien kan men de observatie in an dere richtingen verleggen. Maar het bleef behelpen. Revolutionair was daarom de uitvinding van de plan positie-indicator (P.P.I.) waarbij ln plaats De scheepvaart op de Nieuwe Waterweg is bij slecht zicht en in nacht en ontij van Hoek van Hol land tot in Rotterdam be veiligd door een keten van walradarstations. Deze fo to toont één van de acht torens, het station aan de Sluisjesdijk. Advertentie De pollepel onder het hoofdkussen als garantie, dat spoedig de prins van haar dromen zal verschij nen. (foto boven). Narcissen met genees krachtige werkingMis schien kunnen onze bol- lenkwekers er nog eens zij de bij spinnen (foto mid den). En tenslotte het eerbiedige gebaar van de Engelsen jegens een waterpomp in hartje Londen. Wat hier van te denkenJuist, loop mar de.-... 01WO GHUNDK3 speeUmteakon hebben een elflpn technische i van een stilstaande antenne een anten ne, die voortdurend ronddraait, werd gebruikt. Het tijdstip O ligt nu in het midden van het scherm. De lijn wordt gelijktijdig met de antenne om het mid delpunt gedraaid. Wanneer de antenne dus b.v. een stand van 165 gr. heeft. dan is dat óók het geval met de lijn op het scherm. De in de ontvanger binnenkomende signalen zien we niet meer als „heuveltjes", maar als extra heldere stippen op de lijn De helderheid van het beeld wordt zó ingesteld, dat de lijn zelf net niet meer zichtbaar is. Op deze manier ver krijgt men een plattegrond van het ge bied rondom de antenne. Radarapparaten worden in talloze va riaties gebouwd, afhankelijk van het doel, waarvoor ze worden gebruikt. De verschillen zijn vaak groot: Luchtverkeer, beveiligingsradar voor lange afstanden, behoeft een minder gedetailleerd beeld, maar wel een zo groot mogelijk bereik. Bij rivierradar wil men echter op kor te afstand ongeveer 1500 meter vele details kunnen waarnemen, en ver anderingen in de situatie snel kunnen onderkennen. Tussen deze twee uiter sten bevinden zich vele andere typen: militaire luchtwaarschuwings- en vuur leidingsradar, meteoradar ten behoeve van de weersvoorspelling, havenradar, scheepsradar, enz. Ook computers zijn reeds ingescha keld door hen, die met radar werken. Door de radarinformatie toe te voegen aan rekenmachines in plaats van aan een schema kan b.v, de luchtverkeers- veiligheid voor een belangrijk deel ge automatiseerd worden. De N.V. Holland se Signaalapparaten te Hengelo heeft 'n dergelijk systeem ontwikkeld (SATCO) De Nederlandse industrie heeft op ra dargebed een goede naam. Op Ierse en Nederlandse luchthavens gebruikt men Philips luchtvaartradar. Ook op het ge bied van havenradar „spreekt Holland een woordje mee"! De IJmuider haven- radarinstallatie is onlangs, na meer dan 12 jaar trouwe dienst, vervangen door nieuwe apparatuur. Bij het oude systeem werkte men in IJmuiden met drie schermen: één met een bereik van 16 km (het "aanloop- scherm"); 'n „close quarter", een scherm met een bereik van 4 km, en een re- servescherm, dat tevens werd gebruikt om op tussenliggende bereiken schepen te kunnen waarnemen. Dc nieuwe installatie, gebaseerd op de nieuwe situatie met de verlengde en verlegde pieren, heeft eveneens drie om- schakelbare schermen. Op het scherm met het grootste bereik (24 km) kan men de schepen vanuit zee zien binnen komen. Het scherm dat voor het binnen loodsen van de schepen wordt gebruikt heeft een bereik van 12 km. Op het derde scherm (6 km) kan men het ha- venverkeer gadeslaan. Een installatie waarop het scheepvaartverkeer mag ver trouwen! Behalve ln IJmuiden verzorgde Phi lip, ook de aanleg van 8 radarstations langs de Nieuwe Waterweg, 6 stations langs de Elbe, en 4 stations langs de Weser. Het allernieuwste is de getransis- toriseerde rivierradar. Deze werkt op een uiterst korte golflengte (9 mm) en betekent voor de binnenscheepvaart een zeer belangrijke aanwinst. GP.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1965 | | pagina 29