OVERLEG MR. VAN HALL EN PREMIER CALS HONDEN TER INTIMIDATIE VAN BETOGERS Ook trouwdag staat op losse schroeven KYP vraagt uitleg MOUNTIES TREDEN WEER OP Aanval op VS-bases in Zuid-Vietnam SJOUKJE IN NEDERLAND I VELDMUIS IN BROOD Monument slachtoffers Neuengamme UITGERUST! Huwelijk Brazilië m Tijdbom in huis van Engelse conservatief Franse geysers gevaarlijk bij gebruik aardgas Uitgeslapen? néén... Drie Marokkanen niet schuldig aan AMRO-bankroof Vaticaan ontkent reis van de Paus naar POLEN De Gaulle zegt op naamdag of hij zal bijtekenen Zuidpoolexpeditie zoekt een arts Het nieuws VANDAAG Verder: In PLUS deze week Piet Bamberger vond nieuwe partner Westduitse douane confisqueert Pools herderlijk schrijven DONDERDAG 28 OKTOBER 1965 57ste JAARGANG No. 16197 J Sjoukje Dijkstra is gistermid dag uit New York naar Am sterdam gekomenwaar zij van avond optreedt in de première van de ijsrevue Holiday on Ice. Op Schiphol maakte zij kennis met Conchita, een dochtertje van haar schoonzuster dat zij nog niet eerder gezien had. De Rhodesische politie gebruik te in Salisbury honden om ne ger-demonstranten in bedwang te houden, die zich verzameld hadden voor het gouverne mentsgebouw tijdens de bespre kingen van de Britse premier Wilson met zwarte oppositie leiders. De politiehonden hiel pen: er deden zich geen onge regeldheden voor WERELDSPAARDAG HEI NIEUWE DAGBLAD Hoofdredacteur: Albert Welling. Kantoren ROTTERDAM: Schiedamse Vest 111, telefoon 142011. Na 17.30 uur: telefoon 142810, postbus 723, giro 590948. GOUDA: Dubbele Buurt 3, telefoon 3600, giro 590947. DELFT; °"d®,^e"gtog^I' telefoon 23441 en 23792. giro 590944. SCHIEDAM: Dam 18, telefoon 266152. giro 590943. VLAARDINGEN: Oosterstraat 14 B, telefoon 2539. DORDRECHT: Wijnstraat 147, telefoon 6121, g Huwelijk van Beatrix Amsterdam niet zeker Vrouw (62) met beitel vermoord (Van onze correspondent) UTRECHT, 28 okt. Buren hebben hier gistermiddag de 62-jarige mej. N. <ie Groot in haar kruidenierswinkeltje Kevonden. De vrouw lag niet ingesla gen schedel tussen de toonbank en haar Woonkamer. Een onderzoek van het ge rechtelijk laboratorium in Den Haag, °nder leiding van dr. Makkinga, heeft ®angetoond dat de kruidenierster met een betonheitel is vermoord. De beitel Werd in de winkel teruggevonden. fn de winkel en de woning zijn geen sporen gevonden, die er op wijzen dat de dader naar geld of waardevolle voor werpen heeft gezocht. In de kassa wer den de dagontvangsten aangetroffen. Het slachtoffer was in de hele buurt bekend, hoewel zij buiten de winktl- hren geen contact had met haar buurt genoten. Voor zover bekend had zy geen familie. Dr. Froentjes van het gerechtelijk laboratorium onderzoekt de betonbeitel op eventuele sporen. I.aat in de avond arresteeiüe de politic *en 51-jarige mevrouw, die verdacht Wordt van de moord. Het percentage verliesdagen door ziekte van mannelijke arbeids krachten is gestegen van 4 procent in 1950 tot 5,3 procent in 1960. On der andere is het ploegenstelsel van invloed op ziekteverzuim, al dus leest u op pagina 5. Engelands minister-president Wilson is in Ce Afrikaanse staat Rhodesië om daar met zijn col lega lan Smith over de onaf hankelijkheid van Rhodesië te pra ten. Een portret van Smith vindt U op pagina 7. Dat de showbusiness meer is, dan alleen maar een sterrenparade en wat voor werk achter de scher men wordt verzet (vóór het ap plaus klinkt) kunt u lezen op onze rtv-pagina. In onze rubriek „Op zijpaden" op pagina 2 besteden wij vandaag aandacht aan de waarde van een goede foundation. Als Nederland vakantie viert en het'miljoenenlegioen, hei en der verspreid, van zon en zee geniet, is er werk aan de winkel voor de alarm centrale van de A.N.W.B. Héél veel werk. De toeristenhulp van de A.N.W.B. kwam in het afgelo pen seizoen 3500 pechvogels te hulp. Meer over dit toevluchts oord voor onfortuinlijke vakantie gangers kunt u lezen op pagina 1 van Plus, waarin deze week an derhalve pagina is gewijd aan het kinderboek. Pag. 2; Peter O'Toole: de grootste ijs kast die ooit adem heeft ge haald. Het kinderboek is volwassen. Pag. 3: Jean Dulieu: Paulus is niet zo maar een kabouter. Ridderavon tuur in de fantasiewereld van Tonke Dragt. Pag. 4: Schaken, dammen, klaverjassen, bridgen, puzzelen en piekeren, tekenpuzzel en kinderpuzzel. Pag. 5: Biografie van een groot en moe dig man (Kennedy) Op rrjpaden (autorubriek) Hebt u dat gelezen? Pag. 6: Gouden torenhaantje spoorloos verdwenen (verhaal voor de jeugd). Robbie de Beer Inspecteur Liebricht en de cir- cusmoord. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG, 28 okt. De vraag of prinses "eatrix en de heer Claus von Amsberg inderdaad in Amsterdam zul len trouwen is weer aau de orde ge steld door het bezoek dat burgemees ter mr. G. van Hall dinsdag aan pre mier Cals heeft gebracht en dat in verband zou hebben gestaan met de voorbe, .idingen voor dit huwelijk in Amsterdam. Naar men in Haagse krin gen aanneemt zijn vooral de moeilijk heden die men in Amsterdam de stad met de grootste oppositie' tegen liet huwelijk vreest, onderwerp van ge sprek geweest. De voorlichtingsdirecteur van Am sterdam, mr. P. Mijksenaar i ons van het gesprek absoluut niets te we ten en wees er op dat er regelmatig overleg plaats vind tussen de burge meester en de ministers. De minister-president heeft bij de in diening van de toestemmingswet in de Tweede Kamer gezegd, dat het in de bedoeling van de prinses ligt in Am sterdam in het huwelijk te treden. Het is onwaarschijnlijk dat daarop zal wor den teruggekomen en het is uitgesloten dat hierover enige officiële mededeling zal worden gedaan voor de behandeling van de wet in Tweede Kamer op 10 no vember. De stemming over het huwelijk in Amsterdam wordt onder meer geken merkt door het aantal brieven van de heer Nederhorst aan bezwaarden. Daar bij waren er 55 van de 73, uit de hoofd stad afkomstig. Burgemeester Van Hall heeft indertijd tijdens het bezoek van het verloofde paar aan zijn stad tegen de heer Von Amsberg gezegd dat Am- sterdam een lastige stad is Het wordt niet uitgesloten geacht dat de burge meester ook last vreest van zijn raad 'die als het huwelijk in Amsterdam ge sloten zal worden een aantal voorzie ningen zal moeten goedkeuren. Behalve dat het onzeker lijkt in welke stad het huwelijk gesloten zal worden is ook de trouwdatum op losse schroe ven komen te staan. Volgens ingewij den zou dat vrijdag 18 maart zijn. Nog geen week later, 23 maart worden de verkiezingen voor d Provinciale Staten gehouden. Men is nu beducht dat deze verkiezingen teveel beheerst zullen gaan worden, door de tegenstellingen die het huwelijk van prinses Beatrix en Claus von Amsberg hebben opgeroe pen. Met name de Tweede Kamerfrac tie van de Partij van de Arbeid heeft in het voorlopig verslag over de Goed keuringswet opgemerkt dat het aanbe veling verdient deze datum enige we ken vóói de verkiezingen of kort daar na te stellen. Het uitstellen van het hu welijk tot in april kan ook moeiltl.me- den opleveren. In deze maand valt de Goede Week en naderen de herden- kings- en bevrijdingsdagen. Er wordt nu aan begin februari gedacht. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 28 okt. Na uitvoerig beraad heeft de fractie van de K.v.i gisteravond aan het fractiebestuur va de P.v.d.A. een brief overhandigd, waarin nadere verklaringen worden ge vraagd zowel met betrekking tot het standpunt van de P.v.d.A.-fractie te - zake van de toestemmingswet voor het huwelijk van prinses Beatrix als ook met betrekking tot de uitlatingen an de heer Nederhorst over de heren De Quay en Luns. Uit een mededeling van fractievoor zitter drs. Schmelzer blijkt, dat de KVP-fractie grote waarde hecht aan net feit, dat ten aanzien van deze twee aangelegenheden tijdig de nodige duide lijkheid wordt verkregen. Zij acht dit zowel van grote betekenis voor een juiste verhouding tussen de regerings- partners, als ook om de gedachtenwis- seling van 10 november in de Tweede Kamer over de onnodig zwaarder te belasten dan met het oog op een constructieve ontwik keling in onze staatkundige verhoudin gen gewenst is. (Van een verslaggever) HOOFDDORP, 28 okt. Mouiitie Piet Bambergen uit Vijfhuizen treedt weer op. Hij heelt, na het overlijden van zijn collega en vriend Fred Ple vier een nieuwe partner gevonden. In het vervolg zal Piet worden bijgestaan door René van Vooren. Het duo de naam Mounties blijft gehandhaafd heeft dezer dagen de première be leefd. De VARA blijkt Piet Bambergen ove rigens niet aan de kant te zetten. De Haarlemmermeerse Mountie heeft na melijk een aanbod gehad om als vaste medewerker aan de Rob de Nijsshows mee te doen, welk aanbod Piet Bam bergen heeft geaccepteerd. Vijf decem ber zal hij voor de eerste maal als klusjesman op het scherm komen. k V. SAIGON, 28 okt. <Rtr.,UPI) De Vietcong heeft gisteren bij aanvallen op twee Amerikaans© luchtbases in Zuid- Vietnam grote schade aangericht on der de aldaar gestationeerde straalvlieg tuigen en helicopters. Een aanval op een der basis kon door Amerikaanse mari niers worden verijdeld. "Volgens Amen- kaanse woordvoerders zijn in totaal twee jachtbommenwerpers en achttien helicopters totaal vernield en vijf bom menwerpers en 27 hefschroefvliegtuigen zwaar beschadigd. Generaal-majoor Lewis Walt, comman dant van de in Vietnam gestationeerde mariniers heeft tijdens een persconfe rentie verklaard, dat Vietcong-comman- do's er bij nachtelijke aanvallen onder mortiervuur in zijn geslaagd door te dringen tot de Amerikaanse luchtbasis Da Nang en Thoe Lai. Bij Da Nang vielen de rebellen de luchtbasis van de mariniers East Mar ble Mountain aan. Daar bevindt zich het hoofdkwartier van de zestiende tuchtgroep. Een poging om ook de hoofdbasis in Da Nang aan te vallen, mislukte door tijdig ingrijpen van ma riniers, die de aanvallers in een hin derlaag lokten. Bij de gevechtshande lingen kwamen minstens 39 rebellen om het leven. Overigens werd ook op Da Nang schade aangericht door mor tiervuur. In Tsjoe Lai slaagde een groep van vijf rebellen erin met ex plosieven door te dringen tot de ba sis en daarna een aantal gestationeer de ,,Skyhawk"-jaehtbommenwerpers te vernielen of te beschadigen. Twee van de aanvallers verloren het leven, de drie anderen zijn aangehouden. De vernielde helikopters behoorden tot het type 18 Hu-lb en H-34. Da Nang is al eens eerder aangeval len namelijk op 1 juli j.l., tc*m een zelfmoordcommando van de Vietcong Advertentie niet duur wel heerlijk GRONINGEN, 28 okt. Wellicht waakzaam geworden door een recent geval in Zuid-Holland lette een gezin alhier het afgelopen weekeinde goed op het brood dat op tafel kwam en niet ten onrechte: plotseling stak uit het aange sneden brood een kop van een meege- hakken veldmuis. De provinciale Keuringsdienst van Waren maakte proces-verbaal op tegen de broodfabriek in Groningen die het brood had vervaardigd. Vastgesteld werd dat het dier 's nachts in een van de deegmengmachines moet zijn ge klommen. De directie kreeg de aanzeg ging zorg te dragen voor betere afdek king van deze 'machines. DEN HAAG, 28 okt. Zondag 7 no vember zal in Hamburg-Neuengamine een monument ter nagedachtenis aan de slachtoffers van het vroegere concentratiekamp Neuengamme worden ingewijd, welke plechtigheid wordt ge organiseerd door het stadsbestuur van Hamburg. Een afvaardiging van 200 Nederland se nabestaanden zal onder leiding van de Oorlogsgravenstichting naar Ham burg reizen om deze plechtigheid bij te wonen. In het voormalige concentratiekamp Neuengamme zijn gedurende de jaren 1938-1945 in totaal 106.000 mannen, vrou wen en kinderen uit 28 lar.den geïnter neerd geweest. Meer dan 2600 Neder landers waaronder bijna de gehele mannelijke bevolking van Putten, zijn als gevangenen van dit kamp of van één der onder-commando's om het le ven gekomen. SMETHWICK, ENGELAND, 27 okt. (UPI) In de woning van liet conser vatieve parlementslid Peter Griffiths is gisteravond een tijdbom ontploft, al dus heeft de politie meegedeeld. In- spekteur Tom Shipley van de politie in Smethwick zei ..als iemand zich ten tijde van de ontploffing in de hal zou hebben opgehouden zou hij gedood zijn of ernstige verwondingen hebben opge lopen. NIJMEGEN, 28 okt. In Nijmegen Zuid zijn moeilijkheden ontstaan bij de omschakeling op aardgas. In een aantal woningen van de woningvereniging Nij megen, waarin een Frans fabrikaat geijsers is aangebracht, blijkt plotse ling na de omschakeling kolendamp te ontstaan bij gebruik van de geysers. De geyers voldoen na de ombouw niet meer aan de ^veiligheidseisen. De openbare nutsbedrijven hebben de be woners van de betreffende huizen schrif telijk gewaarschuwd hun geysers tot nader order niet meer te gebruiken. Inmiddels wordt in samenwerking met de leverancier van de ombouwonderde- len naarstig gezocht naar een oplossing. (Advertentie) Sr\n A 1/ A/^CI DE „HARDE" MATRAS MET ALLE UnArN ANz CL COMFORT VAN EEN „ZACHTE" TILBURG, 28 okt. Drie Marok kanen, die op weg waren naar Dene marken, zijn gisteren in Duitsland tij dens een treincontróle door de politie aan de tand gevoeld. Er is echter geen enkel bewijs gevonden dat zij iets te maken hebben gehad met de beroving in Tilburg. Het drietal had dinsdag avond in een café in Amsterdam te gen een Algerijn beweerd aan de over val te hebben meegedaan en een pis tool laten zien. Gebleken is dat het kaliber van dit pistool afwijkt van dat van de in Tilburg gebruikte pistolen. ROME, 28 okt. Betrouwbare Vati caanse bronnen melden, dat op de vaag van journalisten of de Paus in mei van bel volgend iaar naar Polen zou gaan, dat deze berichten geen grond hebben. Er werd gevraagd: s liet ook zonder grond dat Florences oud-burgemeester La Pira een reis ge maakt zou hebben naar Polen om daar de mening te peilen? En is het ook zonder grond dat narr aanleiding hier van de Paus zou hebben beslist om op 3 mei naar Polen te gaan? Het ant woord was hetzelfde: Al deze berichten zijn ongegrond. HAMBURG, 28 okt. (UPI) De Westduitse douane heeft duizenden exemplaren in beslag genomen van een Pools katholiek tijdschrift waarin een herderlijk schrijven van de Pool se bisschoppen over de omstreden Oder-Neissegrens. Het gaat om een tijd schrift in de Duitse taal dat door de Poolse organisatie Pax wordt uitgege ven Het blad publiceerde op 15 augus tus een brief van ds bisschoppen ter gelegenheid van de 20ste verjaardag van dë Poolse Oder-Neissegrens. springladingen onder vliegtuigen aan bracht. Hierbij werden vijf vliegtuigen vernield en een aantal Amerikanen ge dood of gewond. Voor Tsjoe Lai, dat tachtig kilometer ten zuiden van Da Nang ligt. was het de eerste keer. De beide bases zijn de grootste Amerikaan se bases in Zuid-Vietnam. De bliksem snelle vernielingsactie van de Vietcong is de grootste tot dusver. De aanval van vannacht doet overi gens denken aan de actie, die de Viet cong op 1 november van het vorige jaar tegen de luchtmachtbasis Bien Hoa uit voerde, toen meer dan veertig vliegtui gen werden vernield. (Van onze Partfse correspondent) PARIJS, 28 okt. Donderdagavond 4 november zullen Frankrijk en de bui tenwereld eindelijk officieel weten of generaal De Gaulle zelf kandidaat zal zijn of niet voor de presidentsverkie zing van 5 december. De generaal zal zich namelijk alsdan in een toespraak voor de radio en de televisie tot het Franse volk richten. Deze mededeling werd gisteren na afloop van de wekelijkse minister raadsbijeenkomst tegenover de journalisten gedaan loor de minister van informatie, Roger Peyrefitte, die voorts op een desbetreffende vraag antwoordde dat de generaal in de mi nisterraad geen enkele aanwijzing ten aanzien van zijn bedoelingen had gegeven. ,,Wij stellen ons dezelfde vragen als gij", aldus voegde Pey refitte hieraan nog toe met een glim lach die men al of niet voor veelbe tekenend kon houden. De veruit overheersende mening is echter nog steeds, al is de zekerheid niet meer zo honderd procent als on langs na het zo geheten „georganiseer de lek", dat de generaal besloten heeft om bij te tekenen, zoals het wel popu lair wordt uitgedrukt. Saillante bijzon derheid bij dit alles is dat de generaal voor de mededelingen van zijn besluit aan de natte de dag van zijn patroon heilige heeft gekozen, St. Charles. En daar hij zijn naamfeest, in tegenstel ling met zijn verjaardag waaraan hij liefst niet herinnerd wordt, wel met enige feestelijkheid pleegt te vieren, zien sommigen in de keuze van de da tum toch weer een aanwijzing dat zijn besluit positief is uitgevallen. BRUSSEL, 27 okt. (ANP) De Bel gisch-Nederlandse ruidpoolexpeditie, die in december naar de koning Eou- dewjjnbasis moet vertrekken ter aflos sing van dé jverwinteringsploeg, heelt vandaag een dringend beroep gedaan op een arts om zich bij de expeditie aan te sluiten. De voorbereidingen voor de expeditie ziin al ver gevorderd en zelfs eskimo honden zijn al in Antwerpen aangeko men in afwachting van het vertrek naar de Zuidpool. Maar een dokter, die ook kleine operaties moet kunnen verrich ten heeft zich nog niet aangemeld. De oproep van de leiding van de expeditie verscheen in Belgische kranten. De deel nemers aan de expeditie moeten reke nen op een afwezigheid uit hun land van meer dan 14 maanden. Het heeft er alle schijn van, dat het reeds eerder genomen besluit het huwelijk tussen prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg in Am sterdam te doen plaatsvinden opnieuw in studie is genomen. Men schijnt zo wel met de Amsterdamse gemeente raad als met sommige elementen uit de bevolking moeilijkheden te vrezen en dientengevolge wordt er waar schijnlijk op de prinses aandrang uit geoefend om haar besliste voorkeur voor Amsterdam te laten varen. Wij achten deze gang van zaken noch juist noch elegant, doch als door ver andering van de plaats van het hu welijk (en waarschijnlijk ook van de datum) iets meer rust rond deze „ko ningskwestie" kan ontstaan, dan moet dit offer maar gebracht worden. Im mers, als alle partijen onwrikbaar op hun stuk blijven staan, is een oplos sing uitgesloten. En al zijn wij on verkort de mening toegedaan, dat de kroonprinses in de hoofdstad behoort te huwen, een elders gesloten huwelijk heeft dezelfde constitutionele beteke nis en dat belang dient voor alles te worden veilig gesteld. (Advertentie) 29 OKTOBER SPAARBANK TE ROTTERDAM HOOFDKANTOOR BOTERSLOOT De strenge maatregelen, die presi dent Branco van Brazilië heeft geno men en waarbij hij een schijnbaar ditoriale macht aan zich heeft getrok ken, zijn in feite minder belangrijk dan de omstandigheden, die ertoe de aanleiding vormden. Het „continent" Brazilië wankelt al jaren op de rand van een zowel politieke als sociaal- economische crisis. Die crisis nadert opnieuw een hogotepunt. De toene mende geldontwaarding en de bijna onvoorstelbare scoiale tegenstellingen vormen daarbij de grootste bedreiging. Er moeten in Brazilië rigoureuze maat regelen worden genomen, doch sinds Cuba wordt bijkans iedere sociale hervormer in Latijns-Amerika als communist gedoodverfd. Dat remt aan de ene kant de ondernemingslust van hen, die door de nood gedwongen deze maatregelen toch zouden moe ten doorvoeren. Aan de andere kant levert zij de machtige groep groot grondbezitters een welkom argument om hun tanende posities te versterken. De onduidelijke rol, die het econo misch zo invloedrijke Noord-Amerika in deze situatie speelt, verergert de toestand nog aanzienlijk. Men mag dan ook van de nu genomen beslui ten geen wonderen verwachten. Het is te weinig olie voor te woedende golven en alleen een open houding (met name de V.S.) ten opzichte van alle positieve krachten kan Brazi lië nog redden van een volledige in eenstorting, die met Brazilië totaal La tijns-Amerika zou uitleveren aan een chaos. Het is dan ook te hopen, dat de bittere lessen van Cuba en Vietnam niet voor niets geleerd zijn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1965 | | pagina 1