Pijpenstad armer aan folklore LAUWERS Spontane hulpactie voor Nieuwerkerkse tuinders I BOEREN KAASMARKT ALS KIJKSPEL 1 1 Schiedams gezin dakloos Man zwaar gewond bij gasexplosie «Mlt Ëllil NA HAGELBUI VAN VIJF MINUTEN Kaasmarkt als kijkspel niet meer de moeite waard Bejaardensoos gaat van start Chauffeur gewond gezin ongedeerd Ontwikkeling van luchttransport m Eilandenheker voor Den Brie1 Nieuwe dag «miwêéêêêë* i w w v Vlaardingen begroot voortaan sneller Zuster Scholten verlaat Sint Jacobs Gasthuis VIJFTIGDUIZEND RUITEN VERNIELD H. vjgw T lH ter meulen lilt De koetsjes blijven Gouda trouw. GOUDA, 22 aug. De magi sche invloed, die folkloristische attracties op de toeristen uitoefe nen, is in Gouda ernstig in gevaar. Ge pijpmakers, de scharenslijpers de klompmakers zijn de laatste wen stuk voor stuk verdwenen. Ge kaasbrikken, waarmee de ge stolde polderwijn in het zomer seizoen elke donderdagmorgen haar de Goudse markt wordt ge wacht, moeten steeds meer het veld ruimen voor tractors en luxe bestelwagens. Alleen de trouw- koetsjes zullen, nu de grootste problemen (voorlopig) zijn opge lost, voor een fleurige noot in het alsmaar killere stadsbeeld blijven *orgen. Constant van de Wal, de Volijverige VW-directeur, slaat 'leze trieste ontwikkeling met lede °gen gade. Als de grote animator van de vorig jaar opgerichte Ver ehiging tot instandhouding van folklore in Gouda tracht hij te redden wat er nog te redden valt. Jfaar dat is, hoe spijtig ook, hoogstwaarschijnlijk slechts heel Geinig. MAANDAG 22 AUGUSTUS 1966 beduidend Meer reliëf Koetsjes N Een niet alledaagse oogst: glasscherven tussen de tomatenstruiken. NIEUWERKERK, 22 aug. „Je moet flink kunnen zweten, anders val je hier flauw", zei de Nieuwerkerkse kweker Hogen- dam zaterdagmorgen, terwijl hij met een flinke zakdoek over z'n bruingebrande voorhoofd wreef. Als een veldheer stond hij in zijn vorige week zaterdag door strie mende hagelbuien vernielde kas sen en gaf leiding aan een leger tje van tieners en ouderen, die zich in het kader van een in aller ijl georganiseerde hulpactie als vrijwilligers hadden gemeld om de kostbare cultuurgrond van duizen den glasscherven te zuiveren. Uitstervende folklore van Gouda. Vpruzen A. CONFURIUS ZOON 0 i§fp - wÊËmm W® Veïlingkisten met glasscherven worden op de verzamelplaats leeg gestort. nu.beduidend goedkoper terlenka broderie 2' matse® ADVERTENTIE OVERHEMDEN Met een keus zonder weerga Telefoon 190063 Öeijerlandselaan 106 (Van onze verslaggever) Met het verdwijnen van de kaasbrik- jjen slechts een handjevol boeren "°Udt de traditie nog hoog is de boe- t6nkaasmarkt als kijkspel niet meer de VLAARDINGEN, 22 aug. Burge meester en wethouders van Vlaardin gen zijn met het seniorenconvent van de gemeenteraad overeengekomen de be grotingsbehandeling in de raad sneller te laten verlopen. Er zullen geen afdelings vergaderingen meer gehouden worden om het ontwerp van de begroting te bespre ken. Nu zal iedere fractie gelegenheid krijgen concrete vragen te stellen, vra gen die schriftelijk ingediend moeten worden. B. en W. beantwoorden deze vragen in een memorie van antwoord. Nadat de praktische vragen beant woord zijn zullen de raadsleden in zes vergaderingen van drie en half uur alge mene beschouwingen kunnen houden en in kunnen gaan op die onderwerpen, die nog niet bevredigend zijn behandeld in de memorie van antwoord. Bij deze vergaderingen zullen de sprekers in hun spreektijd beperkt zijn. (Van onze correspondent) HENDRIK IDO AMBACHT, 20 aug. Onder auspiciën van de Federatie voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverle ning wordt met ingang van maandag 5 september in het dorpshuis „De Schoof" elke eerste maandag van de maand een bejaardensociëteit gehou den. De federatie zal de programma's in overleg met het bestuur van de be- jaardenbond en de bejaarden zelf sa menstellen. Ook degenen, din gpen lid zijn van de bejaardenbond, kunnen de sociëteit bezoeken. (Van onze verslaggever) SCHIEDAJt, 22 aug. Zuster A. Scholten heeft met ingang van 1 augus tus haar functie als directrice, van het Sint Jacobs Gasthuis alhier neergelegd. Zij is opgevolgd door zuster J. Middel hof die tot 1 augustus adjunct-direc trice was. ADVERTENTIE ADVERTENTIE tailleurs en complets mantels met aparte bontgarneringen KEIZERSTRAAT Zuster Scholten. die de pensioenge rechtigde leeftijd heeft bereikt zal don derdagmiddag in de conversatiezaal van het ziekenhuis afscheid nemen van de regenten en medewerkers van het gasthuis. Om half vijf zal een receptie volgen voor vrienden, kennissen, rela ties en patiënten. (Van onze correspondent) RIDDERKERK, 22 aug. Zaterdag middag is op Rijksweg 15 bij Ridder kerk een auto waarin de heer G. Bijls- ma )?e), uit Heerjansdam met zijn echtgenote en vijf kinderen zaten, ver ongelukt. De wagen kreeg een lekke band, die later van de velg afliep. De wagen sloeg over de kop. De heer Bijls- ma werd ernstig gewond en is met een schedelbasisfractuur in het Zuiderzie kenhuis opgenomen. De vrouw en de kinderen kwamen met slechts lichte erwondingen uit de volkomen verniel de auto. (Van onze verslaggever) DELFT, 20 aug. Op de vijfde dr. Albert Plesman Memorial Lecture, die maandag 5 september in de aula van de Technische Hogeschool wordt gehou den, spreekt de heer Edward C. Wells, vice-president product development van de Boeing Company, over het onderwerp „Some economie aspects of air transport design". Wie zullen er vanaf morgen zo trots als een pauw rondlopen met hun nieuwe modieuze tas? Onze klanten! Want deze elegante ttw, met de fraaie en moderne reptiel-gar nering, een groot model visite tas, waar toch nog ruim plaats is voor een paar kleine pakjes, gaat U nu kopen voor een prijs, die bespottelijk is. Een handige, elegante tas echt een tas om iedere dag te gebrui ken met royale overslag en afgezet met zwart lak, voor nog géén twee gulden. Morgenvroeg om 9 uur begint de verkoop van deze modieuze grote visitetassen, voor Géén tel. of schrift, best ADVERTENTIE Nog nooit was de vraag naar de betere foundations zo groot als nu,... maar nog nooit opk waren de prijzen zo gepeperd ...wat U met eigen ogen in iedere spe ciaalzaak kunt zien! Daarom is dit een bijzondere aanbieding luxe corselets, beha en corset aan één stuk... met voorgevormde cups uit de series van 20 tot 30 gulden - die Uw figuur tot in de perfectie corrigeert. Morgen kiest U ze uit, luxe corselets met ritssluiting en haken- en ogenband, verstelbare schouderbandjes en met bijzon der stevige pasvorm - voor nog (één dertien gulden. Morgen begint de verkoop van deze corselets van soepele tule «lastiek met bijzonder stevige Pasvorm, voor japonmaten 40 Géén tel. of schrift, best. moeite waard. Vooral voor de toeristen, die iedere donderdag bij duizenden naar Gouda komen, is dat bijzonder jammer. Te meer waar op deze markt echte, levendige handel wordt bedreven en er van show, zoals in Alkmaar, totaal geen sprake is. Dat ook de betekenis van de kaasmarkt met sprongen achteruit is gegaan, blijkt vooral uit het feit, dat de markt vroeger drie uur duurde en te genwoordig nog maar één uur. In nauwe samenwerking met het Ne derlands Zuivelbureau is de Goudse VVV er wel in geslaagd lets van de ty pische sfeer te behouden. In het Waag gebouw, een fraaie schepping van bouw meester Pieter Post, worden de aange voerde kazen gewogen. In dit gebouw is voorts een stand ingericht, waar lief tallige meisjes in Oudhollandse kleder dracht volvette boerenkaas verkopen. Tenslotte vertoont de VVV, die ook al in de Waag is gevestigd, een filmpje over de bereiding van boerenkaas en de bezienswaardigheden in de Goudse streek. Na afloop van deze filmvoorstel lingen presenteren de kaasmeisjes de bezoekers een stukje kaas. De toeristen zijn over deze „service" uitstekend te spreken. Zij kunnen ook een boerderij bezoeken waar de kaas volgens eeuwenoud ge bruik nog met de hand wordt gemaakt. Dat is de kaasboerderij van de heer P. A. Slingerland in de Vlist, één van de mooiste plekjes in ons land. De heer Singerland heeft z'n veehoudersbedrijf aan de kant gedaan en zich geheel op het toerisme gestort. Volgend jaar be trekt hjj een boerderij langs de provin ciale weg in Haastrecht, die voor de talrijke bezoekers heel wat gemakkke- ljjker te bereiken is. In zjjn in vier talen gestelde folder schrijft de heer Slinger land terecht, dat het kaasmaken nog steeds door de boerinnen wordt gedaan en dat de Hollandse boerenkaas de beste is, die er in de wereld te krijgen is. VVV-directeur Van de Wal zou graag iets ondernemen om de kaasmarkt in Gouda haar oude gezicht terug te ge ven. Hij beseft heel goed, dat het voor de boeren een tijdrovende en kostbare zaak is met kaasbrikken naar de markt te komen. Zijn gedachten gaan dan ook uit naar een soort tegemoetkoming, waardoor het voor de boeren aantrekke lijk zal zijn met paard en wagen te ko men opdraven. Dat zou dan op hoogtij dagen moeten gebeuren. Dansgroepen zouden nog meer reliëf aan dit folklo ristische gebeuren kunnen geven. Mede werking, vooral in financieel opzicht, van de gemeente Gouda, is daarbij on misbaar. De heer Van de Wal pleit ook voor de stichting van een „Huis der Ambach ten". De typisch Goudse produkten, zoals plateel, kaas, stroopwafels, sprits en kaarsen, zouden hier tentoongesteld kunnen worden. Ongetwijfeld een trek pleister voor de toeristen, die dan inge licht zouden moeten worden waar zjj al die produkten kunnen verkrijgen. Zij kunnen nu alleen maar terecht in een pottery, waar de vervaardiging van handgedraaid aardewerk wordt getoond en in een piepklein gebouwtje bij de oude visbanken aan de Gouwe, waar demonstraties plateelschilderen worden gegeven. In het „Huis der Ambachten" zouden deze demonstraties ongetwijfeld nog meer belangstelling trekken. S- V:x*s "Vf (Van onze verslaggever) Die hagelbuien duurden hooguit vijf minuten. Lang genoeg echter om zo'n 50.000 ruiten te vernielen. Ruiten, die vijf a zes gulden per stuk kosten. De schade aan de gewassen, tomaten en komkommers, viel gelukkig mee. Over die „naoogst" maakten de kwekers zich overigens geen al te grote zorgen. Het ging er om de glasscherven en de ove rige rommel zo snel mogelijk uit de kassen te krijgen. De nieuwe gewassen, vooral sla, moeten er hoog nodig in. De „kleinere" kwekers riepen met succes de hulp van familieleden, vrien den en kennissen in om het glas te ver wijderen. De drie grootste tuinders kon den het op deze manier niet bolwerken. Er moest meer hulp komen. En die kwam er dank zij burgemeester J. C Vogelaar en het bestuur van de veiling Rotterdam en Omstreken. Zij zetten een Het bericht, dat de koetsjes van stal houderij firma A. Dekker en Zoon deze maand voor het laatst trouwlustige paar tjes naar het stadhuis zouden brengen, is als een bom ingeslagen. De oorzaken: geen weiland voor de paarden, te wei nig personeel en geen voldoende finan ciën om vernieuwing van koetsen en li vreien te bekostigen. In zijn jaarver slag stelde VW-directeur Van de Wal: „Tenzij er een wonder gebeurt, verdwij nen de charmante koetsjes uit het stadsbeeld, hetgeen buitengewoon be treurenswaardig is". Stalhouder Arie Dekker nam het be sluit er mee te stoppen toen hp te ho ren kreeg, dat de gemeente Gouda voor de paarden geen grasland meer ter be schikking kon stellen. Dat was niet al leen voor de stalhouder, maar ook voor de heer Van de Wal het sein in aktie te komen. Deze schreef een brief aan bur gemeester en wethouders met het ver zoek toch een stukje land voor de paar den beschikbaar te stellen. „Dit is het behoud van een kleurrijke traditie, die een onmisbaar element vormt op het zo vaak door auto's ontsierde marktplein" zo voegde hij er aan toe. Het antwoord was gunstig: Zo lang de gemeente in staat is grond beschik baar te stellen, kunnen de paarden daar op terecht. „Nu heb ik tenminste weer een beetje zekerheid", zegt Arie Dekker die met zijn 22 paarden, drie landauers, drie coupé's en negen gesloten (volg)-rij- tuigen de enige stalhouderij in Gouda bezit. Een ander belangrijk punt is de vernieuwing van de livreien, die door de vele regenbuien heel wat te lijden hebben. De jassen zien er nog vrjj goed uit, maar zo langzamerhand moet toch wei aan vervanging worden gedacht. De exploitatie van de stalhouderij laat de aankoop van de livreien, waar mede een bedrag van ongeveer 3.200 is gemoeid, niet toe. Vandaar dat VVV-direkteur Van de Wal het ini tiatief heeft genomen hiervoor gelden in te zamelen. Of deze aktie zal sla gen hij heeft er nog geen grote be kendheid aan gegeven is voorlopig een open vraag. In het lonend maken van de exploitatie door de tarieven te verhogen, ziet stalhouder Dekker geen heil. De concurrentie met de taxi bedrijven, die zich ook op trouwrijden toeleggen, is al groot genoeg. „Je kunt veel liefde voor je werk op brengen, maar het kan je ook te veel worden", zegt Arie Dekker. Je kunt wat doen als het publiek je wil hebben en daarvoor ook wat over heeft. Waarmee hij maar wil zeggen, dat de stalhouderij alleen kan blijven draaien als de ge meente en de trouwlustigen medewer king verlenen. Een stukje grasland moet er ondanks de woningbouw toch altijd wel te vinden zjjn. dachten we zo. Én wat het publiek betreft: verreweg de meeste jonge paartjes prefereren de koetsjes nog altijd boven de goedkopere „sneeuwwitte" trouwauto's! (Van onze correspondent) SPIJKENISSE, 22 aug. In het zwembad Hoogwerf van Spijkenisse zijn zaterdag voor de 44-ste maal zwemwed strijden gehouden voor kabouters, wel pen, verkenners en gidsen van de eilan den Voorne-Putten en Rozenburg. De in zet was onder meer de „Eilanden wis selbeker" en de Maasbeker voor Esta fette groepen. De Albert Schweitzer- groep uit Rozenburg verspeelde deze beker aan de groep Bas 't Hart uit Brielle Tweede werd de G.J. Geysendorffer- groep uit Oostvoorne. Ook de Maasbe ker voor de groepsestafetie was voor de bekerwinnaars uit Den Briel. Bij de meisjes wonnen de Watersnip pen uit Oostvoorne. ADVERTENTIE BEEMRAADSTRAAT 56 4. TEL. 23 30 00 (Van onze correspondent) SCHIEDAM, 22 aug. Een hevige aardgasontploffing, zaterdagavond in de woning van ir. K. J- van Aarsen aan de Kerklaan heeft zo'n ravage aange richt dat het pand \vaarschgnl(|k af gebroken zal moeten worden. De heer van Aarsen werd ernstig gewond. Ij ij is met brandwonden aan het gezicht in het gemeenteziekenhuis opgenomen. Zaterdagavond om half elf wilde de heer Van Aarsen in de kelder de stand van het grondwater controleren. HU had een lamp by zich. Toen deze urging stak hU een lucifer aan. Op hetzelfde ogenblik was er de geweldige ontplof fing, die gepaard ging met een grote steekvlam. DodelUk verschrikt stormden zijn echtgenote en drie kinderen uit de slaapkamers op de bovenverdieping naar beneden. Al spoedig arriveerden politie en ambtenaren van de gemeentelijke technische bedrijven, die een uitgebreid onderzoek instelden. De pijpleiding bleek door het verzakken van de grond te zijn afgeknapt, waarna aardgas de kel der kon binnenstromen. Het gezin Van Aarsen is tijdelijk el ders ondergebracht. De gehele beneden verdieping inclusief het meubilair, is vernield De vloeren zjjn „omhoogge tild". Van de aangebouwde garage werd de stevige stenen zijwand weg geblazen. Geen ruit bleef heel. hulpaktie op touw: „Vrijwilligers ge vraagd. Loon vier gulden per uur. Zater dagmorgen verzamelen bij het gemeente huis". Dat was een oproep, die niet rnis verstaan werd. Er meldden zich zo'n tachtig vrijwilligers, voor het merendeel jongeren. Gewapend met helmen, kniestukken en stevige handschoenen gingen zij aan de slag. Het viel niet mee in die broeiend hete kassen, maar het werk verliep toch vrij vlot. Er werd hevig getranspireerd, zodat volgens de stelling van tuinder Hogendam niemand flauw viel. Wel moest er op gezette tijden limonade worden aangevoerd om de meer dan droge kelen te lessen. Niet allee» tuinder Hogendam, ook zijn collega's Koolhaas en Veen werden deze zaterdag geholpen. Voor de heer Veen was die assistentie dubbel wel kom. omdat hij zelf tijdelijk is uitge schakeld. Bij het verwijderen van glas resten uit het dak van zijn kas kwam de heer Veen namelijk zó ongelukkig ten val, dat hij een lichte hersenschud ding opliep. De nieuwe ruiten zullen er zo spoedig mogelijk worden ingezet. Hiervoor zal geen uit Duitsland atkomstig gegoten glas meer worden gebruikt. De kwekers schakelen na deze nare ervaring over op geblazen Belgisch glas, dat veel ster ker is. Ook het Poolse gehamerde glas voldoet niet. Hoofdbestuursleden van de LTB, de CBTB en de Hollandse Maat schappij van Landbouw, die in Nieuwer - kerk aan den IJssel een kijkje hebben genomen, hebben in principe financiële medewerking toegezegd. De Nieuwerkerkse tuinders hopen van harte, dat het Belgische glas beter be stand zal zijn tegen de hagelbuien, ,,'t Was verschrikkelijk", herhaalt de hee» Hogendam. Mijn vrouw bewaart in het vriesvak van haar koelkast nog zo'n stuk ijs. dat ik in de kas gevonden heb". Met duim en wijsvinger geeft hij er de lengte van aan. Ongeveer zes centi meter. ADVERTENTIE Morgen koopt U een prachtige Terlenka Broderie venster, val van 3.50... voor minder dan de halve prijs. Een bijzonder mooie vat, van dubbeldraadse marquisette, een rijk borduurdessin en kant en klaar met zoom en hoofdje, per meter voor nog géén een gul den zeventig. Morgen begint de verkoop van deze fraaie Terlenka vensterval, 37-42 cm hoog, g per meter MO" voor Géén tef. of schrift, best.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1966 | | pagina 3