HAARLEMS NIEUWE BISSCHOP: Splitsing van bisdom zou niet goed zijn m I Spreekverbod voor Duitse badgasten Haagse politie schiet dronken schutter neer Aanleg intussen stopgezet Nederland en België in conflict over Schelde-Rijnkanaal In Lek verdronken bij reddingsactie Mr. L. Regout overleden GRANDIOZE SUPERSHELL-WEDSTRUD MET 1500 SUPER-PRUZEN Rechter in rol veilingmeester Serooskerke heeft sijn „Goudvijver" Justitie wil einde aan prostitutie 31 Augustus sluit de derde ronde van de Haat snel een inschrijfformulier op een der 3000 Shell-verkooppunten en doe gratis meel Groep ex-Indisehe ambtenaren vecht voor pensioen nieuwe dag s IN MIDDELBURG PONYS ZWEMMEN VEERSE MEER OVER Postuum onderscheiden ACHT BADGASTEN UIT ZEE GERED „Diep teleurgesteld MAANDAG 22 AUGUSTUS 1966 mm Mgr. Zwartkruis met zijn Shetlandse sheepdog Ciske. Vermist Belgisch meisje in Den Helder gevonden Miljoenste voor Efteling ADVERTENTIE Sedert concilie een duidelijker beeld van het bisschopsambt (Van onze speciale verslaggever) HAARLEM, 22 aug. Aan de manier Püarop sommigen me feliciteren merk 'e> dat ze in gedachten hun felicitaties tussen aanhalingstekens zetten. Ze wil len fe niet beklagen, maar ze voelen •jel, dat je een zware last op je scbou- 'tfers gekregen hebt. Het is overigens meer een kwestie van medeleven dan 'ban medelijden. Drs. Th. Zwartkruis, ae nieuwe bisschop van Haarlem, ntaakt die opmerking met de ronde Olimlach, waarmee hij anderen maar ook zichzelf op hun gemak pleegt te stellen. Wij praten twee uur na het verlossende telefoontje van de Internun- tiatuur nog even na over die emo tionele middag, die nog maar net is af gesloten. Het was een onmogelijke si tuatie voor deken Zwartkruis geworden. voor iedereen was hij de nieuwe bis schop van Haarlem, zelf moest hij zich tegen beter weten in distantiëren van de nieuwsberichten en de gelukwensen. Hij begrijpt niet, hoe dat allemaal zo •s kunnen lopen. Verder wil hij er geen Probleem van maken. Zijn gezicht staat ontspannen. Het witte haar ligt weer smetteloos naar achteren gekamd. Bisschop Zwartkruis. Hq moet er nog san wennen. De internuntius, mgr. Bel trami, heeft hem gezegd, dat hij hem helaas met deze benoeming beaucoup he souffrance, heeft veel leed, moest bezorgen. Dat is wat sterk uitgedrukt, ®en wat al te dramatisch geformuleer de bezorgdheid. Maar mgr. Zwartkruis Verheelt zich niet, dat het bisschops ambt in deze tijd zo'n grote verant woordelijkheid geeft, dat je er toch Wel even voor mag terugschrikken. Baar staat tegenover, dat sedert het Concilie het bisschopsambt „meer uit de verf is gekomen Het heeft nu een duidelijke Hjn, je bent een werkelijk [>d van het wereldepiscopaat, je draagt, hoewel territoriaal gebonden, mede verantwoordelijkheid voor het bestuur Van de gehele Kerk. Ik ben daar erg gelukkig mee, zegt hij, en juist dat dui delijker en meer menselijke beeld van het bisschopsambt, dat je overigens hiet hoeft te ambiëren, heeft het mij hiet zo moeilijk gemaakt om akkoord Ie gaan met mijn benoeming. Hij ver heugt zich op de komende conferentie in Nederland van de Westeuropese bis schoppen. Het is zijn vaste bedoeling "ij zi)n wijding v„t tober bisschoppen België en Duitsland en natuurlijk uit vermoedelijk in ok- uit te nodigen uit Engeland en Schotland. Ook zjjn wijding "}oet in het teken van de collegialiteit staan. De benoeming van mgr. Zwartkruis het gebruikelijk patroon th^dralf kanunniken van het ka- voA T> kapittel hebben de voordracht "o- Home opgesteld. Past, deze proce ed i ln dëze tijd? Zouden priesters vn leken geen inspraak moeten heb- Den. Mgr. Zwartkruis geeft toe, dat een bredere inspraak het psychologisch uit stekend zou doen. Maar hij twijfelt aan de praktische uitvoerbaarheid. En hij voegt er aan toe: vermoedelijk zou men dan tot hetzelfde resultaat komen. Het is nu immers zo, dat althans in het Haarlemse kapittel alleen kanunniken zitting hebben, die nog in actieve dienst zijn. Zij hebben contacten en voordat zij de voordracht samenstellen, polsen zii mensen uit verschillende kringen. Aldus heeft het kerkvolk indirect toch een stem in het kapittel. Een andere vraag, die de laatste •Waanden in het bisdom Haarlem ac tueel scheen te worden: is het bisdom *- (Van onze correspondent) MIDDELBURG, 22 aug. De Mid delburgse politie heeft op grond van de vreemdelingenwetgeving Westduitse "adgasten verboden het woord te voe den op een openlucht teach-in over atoomwapens, die de PvdA-jongeren in Zeeland vrijdagavond op de Kunstmarkt 'h Middelburg zullen houden. Doel Was met de Duitsers daar een dialoog aan te gaan over het Westduitse ver langen medezeggenschap te krijgen in de atoom-bewapening van het We-sten. De badgasten uit West-Duitsland die 'h Zeeland zijn, zullen alleen mogen .luisteren", kijken en hun mond hou den", zoals politiecommissaris M. A. Reneman het uitdrukt. ,,Ze zullen zich volgens de vreemdelingenwetge- Vlng moeten onthouden van politieke Activiteiten. Het is logisch, dat vreem delingen niet in het openbaar hun poli tieke mening mogen geven", vindt hij, ••ze zijn hier als gasten. Het is wel mo gelijk in een besloten bijeenkomst en 2P uitnodiging een lezing te houden. °an wordt altijd eerst de tekst over gelegd, waarna eventueel veranderin gen daarin kunnen worden aangebracht. Maar zoals de PvdA-jongeren het wil- •en is het verboden", aldus de heer Re dman. De politiecommissaris zegt vertrou wen te hebben in mensen die de teach- •h organiseren. ,,Ik geloof niet dat ze de bepalingen wisten.." De West- dUitsers zjjn op de campings in de bad- P'aatsen attent gemaakt op de teach- Een Duitse nadgastenpredikant in W°mburg had zijn medewerking toe gezegd. De Federatie van de jongeren groepen in de PvdA in Zeeland laat de each-in in ieder geval doorgaan. Een lid sPreH®r® is het Tweede Kamer- teri voor de KVP, drs. D. H. E. Wester- hjfP; De leiding van de teach-in berust Vb u 'leer E. J. Wasterval, directeur het oecumenisch vormingscentrum e"enesse in Cadzand. SERooskerke, 22 aug De com_ ssaris van de koningin in Zeeland, Se' J- van Aartsen, heeft zaterdag in grni kerke een zwembad geopend, dat breïf"deels bekostigd wordt uit de op- zwilf?t van de gouden-muntenschat. Het drr bad ra -dat de naam „Goudvijver' bij 25' _omvat een groot bassin van 10 bij li? 'heter, een instructiebad van 10 8 meterleter en een kleuterbad van 5 bij ka^e S®r0°skerkse bevolking heeft het gBv^deel zelf gebouwd, waardoor on- 80.000 gulden is bespaard. niet te groot en daardoor wellicht on bestuurbaar? In clat verband werd ge dacht aan de oprichting van een bis dom Amsterdam. Mgr. Zwartkruis ziet niet de noodzaak van die splitsing in. „Niet omdat ik geen gebied wil afstaan of omdat mjjn bisdom per se zo groot moet z(jn, maar doodgewoon omdat het in deze tyd van concentratie niet effi ciënt zou zjjn. Die splitsing zou bijvoor beeld betekenen, dat het aantal vrijge stelde priesters verdubbeld moet wor den, een versnippering van krachten dus." Hij haakt in op een Vrijmoedig Commentaar van onze courant, waarin destijds de onverantwoordelijke over belasting van de bisschoppen aan de orde werd gesteld. Helemaal akkoord, zegt hij. Maar waarom dan ook in het Haarlemse diocees geen wijbisschop? Vooralsnog ziet hij de oplossing in de aanstelling van één vicaris- generaal en een aantal vicarissen, die leder een bepaalde taak van de bisschop overnemen. Maar dan ook een volkomen gedelegeerde taak. Door deze bestuurlijke decentralisatie wil mgr. Zwartkruis zich meer vrijma ken voor een meer persoonlijk con tact met zjjn diocesanen. De dialoog moet weer op gang komen. Bij die laat ste opmerking valt als vanzelf de naam van zijn voorganger, mgr. Van Dode- waard. Ik heb vooral het laatste jaar voor hem een groot respect gekregen zo zegt hij. Het is voor mij een myste rie, hoe deze man, die enkele weken voor zijn dood de paar honderd meter afstand van zijn naar mijn huis lopend nauwelijks kon afleggen, zo intens het Concilie heeft kunnen mee-beleven, ac tief en ver boven zijn krachten. Zijn grootste verdienste is het ongetwijfeld, dat hij met zijn brief op ontelbare men sen inspirerend heeft gewerkt. Die er fenis neem ik met dankbaarheid over. De dialoog zal moeten worden voortge zet. Het is opvallend, hoe dikwijls mgr. Zwartkruis tijdens het gesprek op doel matige werkmethoden terugkomt. Als deken heeft hij daarin een goede reputa tie gekregen. Zijn visitaties aan de parochies betroffen niet allereerst de boekhouding, maar veel meer de men sen. Iedere kapelaan kreeg gelegenheid zijn wensen naar voren te brengen. Mgr. Zwartkruis zegt hel; kort en bondig: de gedwongen overplaatsing is uit de tijd. Ook dc priester heeft er recht op, het werk te doen, waarvoor hij ge schikt is. In zijn rapporten aan de bis schop heeft hij steeds ook de wensen van de priesters in zijn dekenaat door gegeven. Mede op die gegevens dient het benoemingsbeleid gericht te zijn. vindt hij. Moeten de parochie-structuren niet veranderd worden? Hij stelt die vraag zo, dat ze meteen bevestigend beant woord is. In een district, groter dan één parochie, kan beter en effectiever gewerkt worden. Eén priester kan dan voor een bepaalde taak in een groter gebied ingezet worden. De tijd van con currentie tussen verschillende parochies en vooral tussen paters en wereldpries ters, moet nu toch helemaal voorbij zijn. Bij een grotere samenbundeling is er minder verlies aan tijd en krach ten, en worden er minder priesters op gescheept met karweitjes, waarvoor ze bovendien ongeschikt zijn. Zo te ho ren, klinkt dat allemaal nogal scherp en kritisch. Die ondertoon wenst mgr. Zwartkruis zeker niet. Hij wil alleen streve:1 naar een duidelijker beleidslijn, naar een juiste verdeling van krachten en talenten. Er zijn trouwens nog meer problemen. Moeten onze kerken geen dubbele bestemming krijgen? Het groot ste gedeelte van de week zjjn ze inpro- ductief. Waarvoor die ruimte ook geen andere bestemming geven? Natuur lijk met behoud van 'n sacraal gedeelte. Het zijn allemaal vragen, waarmee hij zich reeds geruime tijd bezig houdt. Wat te denken van de algemene ge- loofsonrust in Nederland? Mgr. Zwart kruis staat volledig achter de jongste verklaring van het Nederlandse epis copaat. Die onrust is inderdaad heel groot, verzekert hij. Vooral onder de oudere generatie, die zich lelijk bedro gen voelt. Hij wijt dat onder meer aan de weinig kritische zin van heel veel mensen. Alles wat op het scherm te zien is of wat gedrukt wordt, aanvaar den ze meteen als een evangelie. En er is niet veel voor nodig om de ama teur-theologen hun eigen conclusies te laten trekken. En met een zekere na druk voegt mgr. Zwartkruis daaraan toe: iedere vaktheoloog heeft het recht als Individu te dwalen, maar hij dient zijn opvattingen niet als leerstellingen te poneren. Daarom: dergelijke publi- katies in vak-tijdschriften. De theologie is ook de katholieke ge zinnen zeer dierbaar. Het afgelopen weekeinde is er weer druk gediscus sieerd, of de nieuwe bisschop tot de progressieve dan wel conservatieve richting gerekend moet worden. Wij hebben hem die vraag niet gesteld. De geschiedenis heeft geleerd, dat een pro- pressieve pastoor in het bisschoppelijk paars zeer euriaal kan worden en dat zijn voorzichtige collega in een gelijke situatie zich als zeer vooruitstrevend kan ontpoppen. Bisschop Zwartkruis zal zijn eigen geschiedenis maken. W. HELVERSTEIJN. (Van onze correspondent) ARNHEM, 22 aug. De bosrijke Ko ningsweg en de toegangswegen tot het nationale park „De Hoge Veluwe" te Arnhem gaan wat de prostitutie betrei'f Parijse allures aannemen, zo meent mr A. YV. Holsteyn, hoofd van het parke' bij de rechtbank te Arnhem. Hü is va plan, dit euvel drastisch te bestrijde door snelle berechting en strengere straf fen wegens overtreding van het tippel verbod, als de sedert het voorjaar ver scherpte politie-activlteit niet voldoende resultaat oplevert. De laatste weken komen er Dij de po litie vele klachten binnen, vooral van vakantiegangers met kinderen. Ook de militaire autoriteiten interesseren zich voor het geval omdat in de omgeving van de Koningsweg talrijke militairen gelegerd zijn. Vele tippelaarsters blij ken hun praktijk van het Westen naar Arnhem te hebben overgebraent. Wan neer de politie overtreding van het tip pelverbod signaleert, krijgen de dames een bon, die tevens als dagvaarding dienst doet. Mr. Holsteyn zal het nog even aanzien, maar bezint zich reeds op een grootscheepse bliksemactie. DEN HAAG, 22 aug. De 21-jarige zeeman W. V. uit Den Haag is zaterdag nacht door een politieman in de Francis- bar aan de Gortstraat alhier neerge schoten. De zeeman, die dronken was had tevoren in het wilde weg vier schoten in de bar gelost. Hij bedreigde de politie, die een inval in de bar deed. De zeeman werd in de heup geraakt. Hij viel en werd naar het ziekenhuis Zuidwal overgebracht. Zijn toestand is niet levensgevaarlijk. De politie heeft een man bij de deur van de zieken kamer van de zeeman geplaatst. Om ongeveer half één vielen de eerste schoten in de bar, waar de zeeman, reeds onder invloed van alcohol, was binnengekomen. De politie werd gealar meerd. Ze trof de toegangsdeur tot de bar gesloten. De politie trapte de deur in. Een van de politiemannen ging met getrokken pistool de bar binnen. Zee man W. V. stond bij de tapkast. Hij hield een pistool gericht op de voorste van de politie-agenten en gaf geen ge volg aan het bevel het wapen te laten vallen. Daarop werd V. in zijn rechter heup geschoten. De zeeman viel en het wapen kon hem afhandig worden ge maakt. (Van onze correspondent) VEERSE MEER, 22 aug. New Forest Pony's die sinds het voorjaar op het eiland „De Haringvreter" in het Veerse Meer in het wild leven, zijn het eilandje ontvlucht en zijn naar de overkant, het kamperland op Noord- Beveland, gezwommen. Daar zijn ze gistermorgen door Rijkspolitie en vijf tien vrijwilligers gevangen. De Goese dierenarts A. J. B. Ham- mink die een van de initiatiefnemers was om deze dieren op „De Haring vreter" te stationeren, veronderstelt, dat de paardjes verkoeling in het Veer se Meer hebben gezocht. De dieren moeten wat zijn gaan zwemmen. Toen ze geen vaste grond meer onder de voeten voelden hebben ze de tocht naar de overkant maar - voortgezet. En als er één pony zwemt, volgt de rest vanzelf. (Van onze correspondent) VLISSINGEN, 22 aug. Er zijn tus sen België en Nederland moeilijkheden gerezen over de uitvoering van de wer ken voor het nieuwe Schelde-Rijnkanaal dat moet komen tussen Antwerpen en het Volkerak. Er wordt momenteel op regeringsniveau bijzonder omzichtig on derhandeld. Het enige wat het minis terie van Verkeer en Waterstaat in Den Haag wil zeggen is dat het „over detail punten van de nadere regelingen gaat". B\j het bestuur van de waterwegen (het ministerie van openbare werken) in Brussel wordt gezegd dat het om „enkele kleine knelpunten'' gaat. Naar verluidt moeten de moeilijkheden voor een deel worden gezocht in de tracé- aansluiting bij Ossendrecht en Zand vliet op de Nederlands-Belgische grens. Een en ander heeft tot gevolg dat het momenteel rond de aanleg van dit in ternationale binnenscheepvaartkanaal stil is. Bovendien moet op de werk zaamheden voor negenmiljoen gulden worden bezuinigd, zoals minister Vonde ling ongeveer een maand geleden in zijn bezuinigingsnota aan de Tweede Kamer heeft aangekondigd. Het hoofd van de afdeling voorlichting van het ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft laten weten dat het bouwbureau Schelde-Rijnverbinding, dat is gevestigd in Bergen op Zoom, „geen inlichtingen kan verstrekken". Bovendien werd van de zijde van de voorlichtingsdienst ge zegd dat de directeur-generaal van rijkswaterstaat, ir. J. v.d. Kerk, het bouwbureau een soort publikatieverbod heeft opgelegd. De heer Van Heurok, hoofd van de voorlichtingsdienst, voegde er aan toe: „Ik weet niet wat er allemaal omheen hangt. Wel weet ik dat het erg moeizaam gaat inlichtingen vrij te geven. En het lijkt hoe langer hoe moei- (Van onze verslaggever) MAASTRICHT, 22 aug. Op 75-jari- ge leeftijd is gisteren de bekende Maas trichtse industrieel en politicus mr. Louis Regout, oud-president-ilireeteur van de aardewerk-, porcelein- en tegel fabriek Mosa, overleden. De heer Regout werd reeds enkele weken in het ziekenhuis St. Annadai verpleegd in verband met een hem tij dens een fietstocht door Frankrijk over komen ongeluk. Verwacht werd dat hij van de opgelopen verwondingen weldra hersteld zou zijn. Daarom stelde het bisdom Roermond de uitreiking van een reeds enige tijd geleden voor mr. Re gout afgekomen pauselijke onderschei ding, zijn benoeming tot commandeur in de Orde van St. Silvester, uit. De vicaris-generaal van de bisschop, mgr. P. van Odijk. heeft de onderschei ding gisteren tijdens het condoleance- bezoek aan mevrouw Regout alsnog uit gereikt. Ten overstaan van de directeu ren van de Mosa memoreerde mgr. Van Odijk de grote maatschappelijke verdiensten van mr. Regout, die bij zjjn werknemers bekend stond als een zeer sociaal voelend werkgever. Mr. Regout trad in 1914 in dienst van de Mosa. Reeds een jaar later volgde hjj zijn vader op als president-direc teur. Verleden jaar legde hij deze func tie neer. Buiten zijn industriële activi teiten nam mr. Regout actief aan de politiek deel. Voqr de KVP maakte hij jarenlang deel uit van Provinciale Sta ten van Limburg en later van de Eerste Kamer. UTRECHT, 22 aug. De 22-jarige handzetter H. van Rixsel uit Culemborg is gisteren in de Lek onder Houten ver dronken. Hij was aan het zwemmen met zijn verloofde en twee van haar broer tjes, toen een van de kinderen in moei lijkheden kwam. De heer v. Rixsel ver dronk bij zijn poging het jongetje te hel pen. Het kind zelf kwam er goed af. De man was na vijf minuten al aan de kant gebracht, maar mond-op-mond-be- ademing mocht niet meer baten. APPINGEDAM Gistermiddag is in het Schildmeer te Steendam een elfjarig jongetje verdronken. De heer E. Smit uit Appingedam, die in 't zwembad was, voelde plotseling een meter of drie bui ten de palen van het bad iets vreemds onder zijn voeten. Tot zijn grote ontstel tenis haalde hij een jongetje boven wa ter. Het bleek de elfjarige Henk Dik afkomstig uit Jukwerd bij Appingedam. VIANEN De dertienjarige Christi ne Gerards uit Hoensbroek is zaterdag in de Lek bij Vianen verdronken. Het meisje was met haar ouders en broer tjes en zusjes onderweg naar Scheve- ningen. In Vianen werd een korte rust pauze gehouden en ging de familie in de Lek zwemmen. Het meisje is toen in een draaikolk terecht gekomen. ROTTERDAM Gisteravond is in de Leuvehaven de vijfjarige Folkert Boer- mann verdronken. De jongen raakte te water terwijl hij speelde op een schip dat naast dat van zijn ouders de „Dacapo" lag. NIJMEGEN In de Waal bij Nijme gen is gisteren de 33-jarige Turkse ar beider Imdat Aydin uit Beek verdron ken. De Turk, die de zwemkunst nau welijks machtig was, kwam in moeilijk heden toen hjj zich in de sterke stroom van de rivier waagde. Een landgenoot ging hem achterna, maar werd door de angstige drenkeling zodanig bij de keel gegrepen, dat hij moest afzien van zijn pogingen. Een tweede reddingspoging mislukte. 's-GRAVELAND In het Hilversums- kanaal in 's-Graveland is zaterdag de 21- jarige Mohammed Ajdir uit Aujda (Ma rokko) verdronken. De man, die tijdelijk in 's-Graveland verbleef, was gehuwd en vader van een kind. SCHALKWIJK Gisteren is het li chaam van de zevenjarige Wilhelmina Vermeulen uit Asch in de Lek bij Schalkwijk door een visser uit het water gehaald. Het meisje was donderdag met haar moeder en een zusje in de Lek gaan zwemmen. Het stoffelijk overschot van de moeder was reeds aangespoeld. DEN HAAG Zaterdag is ter hoogte van de Keizerstraat in Scheveningen 't stoffelijk overschot aangespoeld van de negentienjarige Janneke Anker uit Nieuwerkerk aan den IJssel. Zoals bekend is dit meisje vrijdag met haar twaalfjarige broertje Arie Jan Anker en haar buurmeisje Janneke den Hollander ter hoogte van de vuurtoren in Scheveningen verdronken. DEN HAAG, 22 aug. Acht bad gasten konden vrijdag in Scheveningen door politiemensen en leden van de reddingsbrigade uit de Noordzee wor den gered. De drenkelingen waren een achttienjarige Duitser, een dertienjarige en een veertienjarige jongen uit Enge land, een dertienjarig kind uit Rotter dam, een even oude jongen uit Boxtel en voorts drie jongens van twaalf, vijf tien en tweeëntwintig jaar uit Den Haag. DEN HELDER, 22 aug. De politie hier heeft zaterdagmiddag het veertien jarige meisje J. B. uit Brussel aange houden, dat sinds 11 januari werd ver mist. Zij was in gezelschap van twee Franse jongens van 18 en 21 jaar. Om in hun onderhoud te voorzien hielden zij zich onledig met straattekenen, waar voor het publiek in een gereedstaande bus geld kon deponeren. Het meisje is door haar ouders afgehaald; de jongens worden over de grens gezet. KAATSHEUVEL, 22 aug, Zaterdag is de miljoenste bezoeker van dit sei zoen de kassa van de Efteling in Kaats heuvel gepasseerd. De miljoenste was de heer van Haren uit Nijmegen, die met zijn zus (zijn vrouw ligt in het ziekenhuis) en haar twee kinderen een dagje de zon zocht. In september hoopt men de 14 mil' joenste bezoeker sinds de oprichting te verwelkomen. De Efteling bestaat thans vijftien jaar. SHtll r ltjker te worden." Zoals men weet is op 13 mei 1963 tussen België en Neder land het Schelde-Rijn akkoord getekend. Daarmee kwam een einde aan een ge schil dat ruim een eeuw oud was. Er werd overeenstemming bereikt over een verkorte en voor de duuwvaart geschik te vaarweg van Antwerpen naar de Rijn. De investeringen (kanalen, vaar geulen en sluizeneomplexen) werden toen begroot op een bedrag van 260 miljoen gulden. Nederland zou daar van 22 miljoen gulden voor zijn reke ning nemen. Op 23 april 1965 werd het verdrag van kracht nadat daarvoor de nodige handtekeningen waren gezet. Het oouwbureau Schelde-Rijnverbinding in Bergen op Zoom begon met een werkrooster op te zetten. Datzelfde ge beurde aan de Belgische kant. Er moest bijzonder veel overleg worden gepleegd met o.a. landbouworganisaties, staats bosbeheer, natuurbescherming, nutsbe drijven, en spoorwegen. Het werk zou ongeveer tien jaar duren. De minister van Verkeer en Waterstaat, de heer Suurhoff, heeft onlangs in de Kamer meegedeeld dat voor het uitvoerings programma 1966 de bouw van de Kreekraksluizen bepalend zou zijn. Dit jaar zou daarvoor een werkhaven wor den gemaakt en zou worden begonnen met de bouwput voor de sluizen. Men mag aannemen dat deze werken zullen worden getemporiseerd. De terughou dendheid van waterstaat over de gang van zaken en de aard van de gerezen moeilijkheden moet vooral worden ge zocht in de vrees dat door publikaties een geprikkelde sfeer tussen Belgische en Nederlandse onderhandelaars zou kunnen ontstaan. (Van onze correspondent) UTRECHT, 22 aug. De nieuwe Pensioenwet is duidelijk een weerspie geling van de evolutie naar meer recht vaardigheid in de pensioenverzekering. Het 7,ou onredelijk zijn en een discri minatie inhouden, als de ex-Indische ambtenaren van die meerdere recht vaardigheid zouden worden uitgesloten. Dit zei de heer J. B. Haring, voor zitter van de Federatie van katholieke Nederlandse ambtenaren en particulie re werknemers uit Indonesië. Er is vooral actie gevoerd voor de genen, die in particuliere dienst zijn gegaan en in tegenstelling met de ex- Indische ambtenaren, die hier ir over heidsdienst zijn getreden, vele jaren (tot soms negentien jaar) verloren zien gaan voor pok maar enige oude-dag- voorziening, hoewel daarvoor pensioen premie is betaald. Via de Dienst Overgangszaken Indo nesië is verzocht om aanvullende voor zieningen, maar daarop heeft de mi nister niet gereageerd. De verlangens zijn daarop kenbaar gemaakt bij de vaste Kamercommissie voor ambtena renzaken, maar ook dit liep op een teleurstelling uit. „Ik wil u wel zeggen", aldus de heer Haring, „dat deze volkomen negatie van onze gerechtvaardigde wensen ons diep geschokt heeft. Ik heb altijd ge meend, dat Kamerleden het algemeen welzijn moeten bewaken en dienen. Ik heb nu de ervaring opgedaan, dat ook andere overwegingen dan het al gemeen welzijn de houding bepalen, met name de overweging of iets wel poli tiek haalbaar is". Onbegrijpelijk en onvoorstelbaar noem de de heer Haring ook de houding van de vakbeweging, bij wie een derde po ging was gedaan iets te bereiken. De federatie had de zaak aanhangig ge maakt bij het N.K.V., dat op zijn beurt de kwestie heeft besproken met het N.V.V. en het C.N.V. Het N.K.V. heeft hierna geantwoord, dat na oriëntatie bij politieke geest verwanten wel duidelijk is geworden, dat aan het overigens begrijpelijke ver langen van betrokkenen helaas niets kan worden gedaan. „Dat al of niet haalbaarheid van een zaak soms voor politieke partijen een overweging kan uitmaken" zo zei de heer Haring „is wel eens be grijpelijk, maar voor de vakbeweging kan alleen maar de rechtvaardigheid van een zaak richtlijn zijn voor acties. Het is de gewone gang van zaken, dat de vakbeweging soms jaren strijdt om een zaak politiek haalbaar te maken". (Van onze correspondent) GRONINGEN, 22 aug. De presi dent van de rechtbank, mr. C.J.J.W. van Groningen, trad vrijdag op als veilingmeester. Er moest een Duits motorschip executoriaal worden ver kocht en zoiets was in Groningen nog nooit eerder gebeurd. Niettemin ver liep de verkoping vlot, zij het zonder de gebruikelijke zwier van de beroeps veilingmeesters. By de scheepswerf Higro in de Zweedse haven alhier ligt nu al sinds mei 1964 het motorvrachtschip „Alba 25" aan de ketting, een schip dat bij deze werf verbouwd is, maar waar voor nooit betaling is gekregen. De eigenaar is Rheingold Schiffahrts- und Handelsgeschaft Gustav Rosorius, dia eens dertien van die schepen heeft ge had. Twaalf waren er al verkocht op verzoek van vele schuldeisers. Vrij dag werd het dertiende verkocht, op verzoek van de Deutsche Schiffskredit- bank A.G. in Duisburg, die een vorde ring heeft op de eigenaar van het schip van rond driehonderdduizend gulden. Die vordering was ook de inzet van de verkoping. De belangstelling was gering. De scheepswerf Higro heeft na melijk een vordering van 169.638,31, die boven de koopprijs nog moet wor den voldaan. Het schip zal pas worden afgegeven ais de vordering zou zijn betaald. Blijkens de verklaring namens Higro van mr. De Vries weigert de firma Higro op grond van haar reten- tierecht op de Alba 25 deze af te ge ven totdat volledige betaling is verkre gen van de genoemde 169.638,31, ver meerderd met vijf procent rente van het bedrag van f 150.507 vanaf 16 augustus 1966 t,ot aan de dag der vol doening. Er bleek niemand boven de ingezet te drie ton te bieden en na raadka mer wees de rechtbank de Alba 25 toe aan de inzetter voor 300.000. Die in- zetter bleek de Schiffskredietbank te zijn, die nu dus eigenaar is van dit schip.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1966 | | pagina 5