GEHARREWAR MET. TIJDWAARNEMING ïsT'riomf van conditie in Utrecht" Waar flink gesport, lang gereden of hard gewerkt wordt ;s Kmg het beste Sterke vooruitgang bij Nederlands waterpolo BIJ DE TOP De Tour begraven Amerikanen breken wereldrecords Elke deelnemer kost 14 gulden per dag EUROPEES ZWEMDORP WERELDJE OP ZICH Twee triomfen en één nederlaag In welk gewaad het kerkhof op? Oostenrijkse zege in zes-urenstrijd MAANDAG 22 AUGUSTUS 1966 3 Éi§g - »J Vreugde bij Oost, felicitaties door West: de Oostduitse Martina Grunert, die eerste werd in de derde serie 100 m vrije slag dames (links) met haar Westduitse rivale Gisela Dick. (Van onze speciale verslaggever) UTRECHT, 22 aug. Er werd, toen de balans van één dag Europees zwemmen werd opgemaakt, hier pn daar schamper gelachen. Er werden, toen het uit de feilloos werkende computer gerolde cijferma teriaal nauwkeurig en ijverig was bestudeerd, zelfs bikkelharde conclusies getrokken. Trieste con fusies. Europa, zo beweerden erkende zwartkijkers, raakt steeds verder op zwemmend Amerika échter. Peilers van deze uit waarachtige teleurstelling geboren gedachten, terughoudend in enige kring uitgesproken, vormden de tijden, die gisteren door Europa's zwemélite op de klokken werden gebracht. Matige tijden, dat wel. Maar zij zijn beslist niet uitzichtloos, zoals sommigen zeiden. Er liggen Senoeg acceptabele verklaringen voor het grijpen om een optimistischer kijk te wettigen. dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking. Want natuurzuivere King houdt u fit, houdt u fris u en alle andere actieve, sportieve mensen. Enerverend Triomf conditie FRANS NYPELS TOOS BEUMER gekwalificeerd Tevreden HANS KLEIN veel eten Motorraces Zandvoort Theillière op de weg Frans kampioen tijden Europese zwemtop be strijd om de Europese zwem titels ?jKon namelijk met moeilijkheden. Moeilijkheden die een niet te looche nen invloed hadden op het sprintnum- *ner voor de heren. Zij lokten veel kri- £ek uit. De oorzaak van de mooilijk- neden was in feite de kostbare tijd- aarneminjfsapparatuur van oud-ralley- ftlder Maus Gatsonides. De feiUoos Werkende gatso-printer, die tot in dui- «endsten van secondes zelfs tie lichtste '"T °p de aankom stplaten registreert, mag dan nel in de reglementen van erken ir°£e!e, Zwem Liga officieel zijn en(', net legertje uit alle windstre ep vau Europa opgetrommelde office 's moet ook een taak hebben. Dus Jatten er zestien aankomstrechters *&urig achter elkaar naar de bassin- .^and te staren, zijn er vierentwintig ;n smetteloos eenheidstenue gestoken 'Üdwaarnemers die de klokken hante- ïen en lopen er ook nog enkele hogere ^ryleden °P het platform om alle on gerechtigheden te registreren. Vol maakt overbodig eigenlijk, maar ze zijn er. Over hun tijdwaarneming ontstonden natuurlijk discussies, want het mense lijk oog en de menselijke reacties zijn voor nuances vatbaar. Het nare gevolg was, dat zwemmers voor de volgende serie minutenlang op een stoel werden geprikt alvorens zij toestemming kre gen zich in de starthouding te buigen. Dit tastte de concentratie aan, waarop begrijpelijk kritiek volgde. Zwembond- voorzitter Jan de Vries, tevens voorzit ter van de Europese Zwem Liga had de moeilijke taak deze nare plooien tij dens de lunchpauze glad te strijken. Hij kweet zich voortreffelijk van deze taak, zodat in de avondwedstrijden de startprocedure, mede door het inspelen van de starters, die tijdens de eerste series te lang wachtten, vlekkeloos ver liep. Het onheil op de sprint was ge- ADVERTENTIE mm schied, zoals bleek tijdens de halve fi nale, waar de tijden een stuk beter waren. Een wat stroef begin voor het weinig Subliek trekkende zwemfeest, waar de ederlandse kolonie vier deelnemers kwijtraakte. Rob Kerkhoven had al ge waarschuwd voor deze eerste dag. Een moeilijke dag, had hij gezegd, zich ner veus op de tenen rekkend toen zijne eer ste pupil, rugslagspecialiste Coby But ter het water inging. Coby Butter haal de fir,ale niet, omdat zij het keerpunt grandioos miste. Anders had zij zeker een kansje gehad, want ook hier waren de tijden niet al te best. Het bracht Kerkhoven tot de ontboezeming, dat die matige tijden ook wel eens verklaard kunnen worden door rekening te hou den met aanpassingsmoeilijkheden. ,,Zo van de rust van een trainings kamp en het was heerlijk in Zeist naar het Europees dorp. Dat geeft veel afleiding, maar het breekt ook de concentratie. Daar kampt iedereen mee." Op die rugslag. waarin buiten het zwembad in minirok gehulde Chris tine Caron zich als snelste in de finale zwom, bereikte Coby Sikkens wel een finale-plaats, zij het dat haar tijd geen perspectieven voor lonkend ere-metaal biedt. Maar ook dat was geen tegen valler. Zoals ook verwacht was, dat Jan Jiskoot zijn zwemloopbaan niet met een finale-plaats zou afsluiten. Jis koot maakte niettemin zijn beste sei- zoenprestatie op het zwaarste aller zwemnummers, de 400 wissel persoon lijk. Hij reikte naar een negende plaats lachte zijn teleurstelling moedig weg en stapte later op de middag met zijn vrouw in plezierige stemming naar de kantine om een glas bier te drinken. Of Jiskoot geheel uit de zwem wereld verdwijnt is een open vraag. Er gaan de laatste tijd veel stemmen op deze leraar lichamelijke opvoeding, docent aan de Amsterdamse Academie, nau wer bij de begeleiding van de Neder landse zwemsport te betrekken. Het enerverend sprintgevecht bij de meisjes bracht Oranje gedeelde vreug de. De ijverig werkende Zaanse zwem ster Toos Beumer handhaafde zich bij de Europese top door in de finale door te dringen. Haar streekgenote Bep Weeteling viel echter af. Snelste was hier de Hongaarse Judit Turoczy, op de voet gevolgd door de Oostduitse Martina Grunert. Typisch aspect van deze eerste dag: de Oostduitse deelne mers verbeterden allen hun seizoenpres taties, de Kussen vielen iets tegen en de Fransen bleven met al huil hoogge stemde verwachtingen beneden de maat. De Engelsen kregen naar werd gevreesd de weerslag voor hun formi dabele prestaties tijdens de Gemene best Spelen in Kingston met uitzonde ring van sprinter Bobby McGregor, die in Kingston niet, maar in Utrecht wel de top van zijn conditie heeft bereikt. De Engelsen zijn zeer resoluut in hun verwachting, dat Me.Gregor het goud niet meer kan ontgaan. Utrecht leverde nog een conclusie op. Zij kwam uit de mond van de om zijn bikkelharde trainingsschool gevreesde Hilversumse coach Jan Stender, eens leverancier van wereldrecordhoudsters. Jan Stender, in Utrecht achter de startblokken gedrukt als tijdwaarne- mer, sprak over een triomf van de con ditie. Zijn ervaren oog had opgemerkt, dat de conditie, zoals vroeger, kenne lijk weer de peiler is voor een Europe se zwemtitel. Kijk naar de Russen sprak hij met stemverheffing. Kijk naar de Oostduitsers. Pure atleten, die eerst hun conditie zien en dan pa.s de techniek. Je krijgt dan wat slordig uit gevoerde slagen, maar snel zijn zij, aat valt niet te ontkennen. Ook hij hekelde de moeilijkheden van het eerste uur, die naar zijn mening een weerslag von den in de prestaties. In feite, zo biecht te tijdwaarnemer Stender eerlij\k op zijn wij nutteloos. Helemaal gelijk had. Stender niet. De reglementen van de Europese Zwem Liga schrijven nu een maal voor, dat records pas kunnen wor den erkend als zij met drie chronome ters zijn opgenomen. Dat geldt even zeer voor nationalerecords en die loer den gisteren in Utrecht in fikse hoe veelheden gemaakt. Bewijs van de vooruitgang van het Europees zwem men alle andersluidenae meningen ten spijt Een ander voorbeeld van die voor uitgang is het feit, dat Jan Jiskoot met zijn tijd op de 400 meter wissel per soonlijk in Leipzig nu vier jaar gele den, een zilveren medaille had ver overd (Van onze speciale verslaggever) UTRECHT, 22 aug. „We zitten in de lift," juichte waterpolocoach Ruud van Feggelen, toen zijn mannen zater dagavond na de verloren wedstrijd te gen de Hongaren (35) uit het water stapten. Van Feggelen had gelijk. Hoe wel Oranje beslist nog niet vlekkeloos waterpolo speelt en het zich nog niet met de Hongaren kan meten, speelde het dusdanig dat een duidelijk opgaan de lijn In de prestatiecurve valt te ont dekken. Met twee overwinningen tegen Spanje (41) en Groot-Brittannië (71) is het bovendien practisch zeker dat het Oranjeteam deze eerste ronde zal overleven. Er kleven niettemin nog vele foutjes aan het Nederlands waterpolo. Heel dui delijk viel dit op in de strijd tegen de Europees kampioen Hongarije. In de eerste spelperiode had Oranje namelijk een kans door de verdediging van de Hongaren te breken. Het deed dat niet. Deels uit angst voor nog naar de juiste combinatie zoekende Magyaren, deels uit gebrek aan inzicht. Het plaatsen was bovendien niet altijd vlekkeloos en toen in de tweede spelperiode de ach terspeler Hoogveld, die in de eerste pe riode voortreffelijk speelde, twee blun ders maakte, wreekte zich dit gebrek ALS EEN „STOEPIER" is Felix Lévitan vorige week uit zijn zaak ge komen om klandizie naar binnen te sjmoezen", maar wij moeten zijn spullen niet meer. „Een nieuwe for mule)', riep hij, „landenploegen in plaats van fabrïeksteams" en dit zou dan jong leven in de dode Tour kunnen brengen. Ik moest onweerstaanbaar terugden ken aan enkele warme zomernach ten van vijf jaar geleden. Het was op een terrasje in een of andere etappeplaats, waar na middernacht het kabaal einde lijk wegstierf. Wij vormden een bont groepje Tourvol- gers, die zich met een geurend glas en een goed ge sprek probeerden te troosten voor de ontberingen tige dag. Wij van de spraken jach- over LINCOLN, 22 aug. Terwijl de Euro pese zwemélite zich In Utrecht be ijvert toptijden te verwezenlijken, bre ken Amerikaanse zwemmers en zwem sters tijdens de strijd om de nationale kampioenschappen aan de lopende band wereldrecords. Duidelijk koml tot uiting, hoe het Amerikaanse potentieel het wereldzwemmen beheerst. Tijdens het weekeinde sneuvelden vijf wereldrecords. Don Schollander, de ster van de Olympische Spelen van Tokio, verbeterde zijn eigen wereldre cord op de 200 meter vrije slag (1.57.2) tot 1.56.2. De vijftien jarige Pokey Wat son ontnam haar twee jaar oudere land genote Martha Randall het dames-re cord op dezelfde afstand (2.11.4) en bracht het terug tot 2.10.5. Vervolgens slaagde een viertal dames van de San ta Clara Zwemclub erin op de 4 maal 200 meter vrije slag een tijd van 8.55.4 op de klokken te brengen. De beste t(jd tot dan toe stond op naam van de ploeg City of Commerce, eveneens een club uit California: 9.00.1. Voor Santa Clara zwommen: Linda Gustavsson (2.15.8), Nancy Ryan (2.14.1), Claudia Kolb (2.12.4) en Pokey Watson (2.13.1). Ouvallend was ongetwijfeld de 2 minuten 44,4 seconde, die de 14-jarige Cathy Ball over de 200 meter school slag zwom. Het blonde meisje uit Flo rida, die reeds in de series 2 minuten 44,7 seconden liet noteren, verbeterde daarmee opnieuw het nationale record, maar bleef 1.4 seconde verwijderd van het wereldrecord van de dertienjarige Russische Irina Posdnyakovska, de fa voriete voor de Europese titel. Een spannend duel ontspon zich op de 100 meter rugslag tussen de Zuid- afrikaanse meisjes Ann Fairlie en Ka ren Muir. Ann Fairley, wereldrecord houdster met 1.07.4, versloeg haar land genote in 1 minuut 07.9 seconde. Karen Muir, de sterkste over 200 meter, ein digde op de tweede plaats in 1 minuut 08.2 seconde. Cathy Ferguson (V.S.) werd derde in 1.10.1. John Nelson kwam op de 200 meter v.rije slag uit op 1 min. 57.6 sec., welke tijd vorige maand nog als wereldre cord gold. Claudia Kolb won de 400 me ter wisselslag dames in 5 min. 15.5 sec., wat een nieuw record voor de kam pioenschappen betekende. Tenslotte ves tigde Dick Roth met 4.47.9 op de 400 rneter wisselslag eveneens een nieuw record voor de kampioenschappen. op sterke wijze. De Hongaren drukten snel door. Voelden als het ware aan, dat hun prooi zich nog slechts panieke rig verweerde en liep uit tot een vei lige voorsprong. Daarna geloofden zij het wel. Zij putten zich steeds minder uit in snelle rushes, waardoor de Ne derlanders de kans kregen terug te slaan. Angstig is het voor de Hongaren toen echter niet meer geworden. Kon het ook niet worden, omdat de Neder landse stootkracht ontoereikend was. Hans Aalberts bijvoorbeeld wist soms niet meer te doen dan als drijvende middenvoor op te treden, hetgeen bij de kunstig dekkende Hongaren geen enkel effect sorteerde. Maar de Hongaren de den hetzelfde, hetgeen ook al geen teken van macht is. Een demonstratie hoef den zij er echter ook niet van te ma ken. Hun winstkansen lagen daartoe te duidelijk in het water. „Zó komen zij er wel," lachte een tevreden Nederlandse waterpolocoach Ruud van Feggelen gisteravond laat In het drukbezochte restaurant van het zwembad „Den Hommel". Nog even nababbelend over de sfeerrijke wed strijd tegen de Engelsen en nauwelijks verrast over de triomf van 7—4, die de Oranje-spelers gulzig hadden ingepalmd. „De Britten speelden precies in ons straatje," redeneerde Van Feggelen op gewekt. „Zij poloden altijd statisch. Bij na tempoloos. Nu echter niet. Zij waren zéér beweeglijk in het water. Fantasie rijk óók. Voor ons ongetwijfeld een be langrijk voordeel. Wij zijn nu eenmaal sneller. Wij hebben méér conditie." En inderdaad. De waterpolo-interland Nederland—Groot-Brittannië was voor de toeschouwers, die vierentwintig uur eerder het openingstreffen tegen Honga rije hadden gevolgd, duidelijk een ver ademing. De Oranje-spelers hadden be slist geen angst meer om de bal af te spelen. Integendeel. Zij poloden be sluitvaardiger, zelfverzekerder. Dat Ne derland dus nauwelijks gehinderd tegen de zwak verdedigende Britten op de overwinning afstormde, zal geen ver wondering oogsten. Aanvoerder Fred van Dorp en Nico van der Voet (2x1 bepaalden in de eerste speelhelft al rap het krachtsverschil op drie punten. Een verhouding, die in de resterende drie periodes werd gehandhaafd door doel punten van Fred van Dorp, Lou Geut jes, Hans Hoogveld en Hans Aalberts. de Tour, die onder onze ogen aan het overlijden was. Keer op keer pleeg den de mannen, die men zo graag vedettes noemt verraad aan de wie lersport. En we ledigden onze gla zen in weemoed. Natuurlijk, die ver maledijde, grillige grootse en door trapte Tour was altijd een wanstal tig opgeblazen sportevenement ge weest, maar hoe graag schaarden wij. daar op het terrasje, ons bij de miljoenen, die eraan verslaafd wa ren. Verslaafd aan de drama's en vreugden van deze monsterachtige krachtmeting. De Tour waren wij gaan huldigen als het weergaloze circus, met een voorstelling die bij na een maand duurde, in 25 pistes met clowns, koorddansers, levende kanonskogels, leeuwentemmers, tra pezewerkers en veel doorgezaagde weesmeisjes. Met onze neuzen er zo dicht op wisten wij ook wel dat niet alles sport mocht heten wat de hel den ons voor-toverden, maar dan waren zij vaak artiest genoeg om van hun broodwinning een hartver- overend nummer te maken. Vijf jaar geleden waren wij voor goed op het schouwspel uitgekeken. De mannen, die men zo graag ve dettes noemt, verdeelden met de por tefeuilles in de hand de rollen en na men zelfs niet meer de moeite de opvoering op te luisteren met wat wapengekletter en vuurwerk. Op ons terrasje waren wij het helemaal eens over de hoofdoorzaak van de groeien de malaise in de Tour. Hij werd na melijk betwist door landenploegen en die formule was door de toene mende invloed van de fabrieksba zen onhoudbaar geworden. De om hulsels van de nationale truien wa ren zo voos als vodden, want men reed voor de fabriek waar men de rest van het jaar brood verdiende, of anders hoopte te gaan verdienen. Onder de macht van de commercie bloedde de Tour dood. „Weg met de nationalistische schijnheiligheid" werd er toen geschreeuwd, ook in de verhalen, die wij in onze kranten schreven. Een nieuwe formule, geba seerd op fabrieksteams, zou redding brengen. Overeenkomstig zijn ge woonte vertrok Goddet direct na de schamele overwinning van Anquetil in 1961 naar zijn kasteel in Zuid- Frankrijk. waar hij met de nu op permachtig geworden Felix Lévitan de nieuwe formule ging uitwerken. Er is nu vijf keer in fabrieksver- band gereden en de Tour is doder dan dood. Vorig jaar schenen twee Italianen voor de wedergeboorte te zorgen, maar het ontaard chauvinis tische Franse sportpubliek pruimde deze buitenlandse snoeshanen niet zo maar. Gimondi en Motta konden dit jaar in de Giro van signor Am- brosini zo veel verdienen, dat ze de barbaarse Tour graag lieten schie ten. En nu is, zo als onze Tourver slaggever aller minst verzwegen heeft, er alleen maar bedrog overgebleven. Er zijn nog altijd maniakken, die boos gaan doen als men dit gewoon opmerkt, maar het wanho pige voorstel dat Lévitan heeft ge lanceerd, is even veelzeggend als een collectieve schuldbelijdenis van de fabrieksbazen, hun fietsende sla ven, en van Daniël Dousset. De Franse nachtclubeigenaar en wielermanager Dousset vermeld ik speciaal in deze plechtige lijkrede. Men kent hem toch? Hij is de man, die tijdens de Tour uit het restau rant waar hij luxueus heeft gegeten altijd een extra servetje meeneemt. Met dit servetje in de zak van zijn lichtgewicht costuum begeeft hij zich tegen vier uur naar de aankomst- plaats. Hij legt hier en daar zijn oor te luisteren, vliegt met een snel oog over de sportpagina's van de kranten en begeeft zich na het arri veren van de karavaan naar de uit- hijgende renners. Zijn keuze is dan al gemaakt. Met een lichte hoofd beweging beveelt hij een of soms wel meer uitverkorenen naderbij. Hij noemt een bedrag en schrijft daarna de naam van de ja-knikker op het servetje. Voor een beroepswielrenner is er amper iets beters te bereiken, dan een vermelding op het servetje van Daniël Dousset. Het betekent, (Jat men mag meedraaien in de malle molen van de après-Tour, en dat is goed geld verdienen. Op deze ma nier oefent de nachtclubeigenaar zijn terreur uit: deze wel, die niet. Ach, en als hij dan de avondmaaltijd met enkele belangrijke ploegbazen heeft genuttigd, is er weer een nieuw ser vetje om ook al de einduitslag vast te leggen. De revoltes tegen de portefeuille dictatuur zijn uitgebleven. De scha mele helden van de Tour hebben braaf de kruimeltjes van Doussets welgevulde dis opgesmikkeld. Maar er heeft rijkelijk gif tussen gezeten. .Landenploegen", trompettert Fe lix Lévitan, maar de lijkdragers staan al met de kist bij de muur van het kerkhof. De vraag is nu: Betreden we dit in stemmig natio naal costuum, of in het vertrouwde gewaad van de fabriek? OLYMPUS (Van onze speciale verslaggever) UTRECHT, 22 aug. t- In Utrecht ligt een afgebakende enclave. Een stukje verenigd Europa. Het is het Europese zwemdorp, aange%>ast slaap oord voor bijna achthonderd zwemcory feeën. Er heerste daar op de eerste dag van de Europese titelstrijd een ont wapenende rust „Gelukkig wel," pufte een vermoeide Leen Pot. Beter bekend als de burgemeester; als de ordebe waarder van de zeven pas opgeleverde studentenflats, luttele kilometers van het DOS-stadion verwijderd. „Het moei- 'lijkste zit er voorlopig bp." Europa's zwemelite werd vóór zaterdag verwei komd en ingekwartierd. Vanaf gisteren ligt bij de organisatie van de Europese zwemstrijd het accent dan ook niet meer op de huisvesting. Zwempresta- ties eisen nu alle aandacht. De inrich ters van het Europees zwemdorp be schouwen de komende dagen als een eenvoudige afwikkeling van het een maal op gang gebrachte organisatie schema. De organisatiestaf van het Europese zwemdorp, officieel negen leden tellend, is dus ingewerkt. „Het was in het be gin zuiver een kwestie van inspelen." vertelde mevrouw A. Vlothuizen, voor zitster van de huisvestingscommissie van de Stichting Europese zwemkam- pioenschappen. Doelend op het gerucht makende incident met de Westduitsers. Nü, zes dagen terug. Voor het enige probleempje van dit weekeinde zorg den de Polen. Zij gedroegen zich zater dagavond bijzonder onrustig. Zij vier den uitbundig feest. Tot heel diep in de nacht. Zij hielden daardoor met de om het half uur voorbij denderende fpederentrein anderen uit hun slaap. !rg naar. Vandaar, dat „burgemees ter" Leen Pot, onlangs op een ontvangst receptie van de KNZB door Utrechts echte burgemeester, jhr. mr. De Ranitz geïstalleerd met zachte, doch dwin gende hand de gemoederen heeft moe ten sussen. „Je moet ze niet tegen je innemen," verklaarde hij deskundig. „Zij zijn immers onze gasten." Buitengewoon gezellig is het 's avonds in de Club. officieel uitgaanscentrum voor Europa's zwemtop. Voor deelne mers uitsluitend toegankelijk tot één uur voor middernacht. De „Club" is een origineel ingericht, voormalig gym nastieklokaal, dat nog met zo lang ge leden toebehoorde aan de utrechtse school voor de detailhandel. Hoofd van de recreatieruimte is de heer M- J. van Dijk. Hij is bijzonder te spreken over de sfeer, die rond zijn tapkast hangt. „Het is hier soms net een internatio naal verbroederingsfeest." Er is ook al een muzikaal talent ontdekt. Karin Cewe-Ahman, eerste charmante secreta resse uit Johannesshow, heeft zich zeer vaardig getoond bij het bespelen van een gitaar. Voor de vrolijke noot zorgt meestal de Oostduitse coach Heinz Mid- dig, die „Europa's beste moppentap per", wordt genoemd. Niets met zwemmen te maken heb bende verrassingen doen zich tijdens dit Europees titeltoernooi ook voor. Een Utrechtse banketbakker deed za- terdag telefonisch de toezegging de ko mende week alle jarigen in het Dorp te zullen verrassen met een taart. De eerste gelukkige was Iet Koster, de leidster van de Nederlandse dames- ploeg. Nóg een aangenaam blijk van medeleven van de Utrechtse burgerij met dit titeltoernooi kwam van de bloe mist Fleurop Interflora. Hij droeg de Utrechtse enclave bijna duizend tuiltjes bloemen binnen. „Op elke kamer hoort een bloemetje", luidde zijn parool. Is de spanning bij de organisatoren van het Europese zwemdorp iets ver minderd; in de keuken van de Marijke- hal eerst nog steeds een koortsachtige bedrijvigheid. Een deskundige staf van 140 dienstplichtigen, vanaf morgen aan gevuld met vijfentwintig man verzorgt elke dag de secuur vastgestelde voe ding van het zwemlegioen. Er is voor elke deelnemer, die per dag twee war me maaltijden krijgt geserveerd, een keuze uit drie menu's. Aangepast naar de Oost- West- en Zuid-Europese levens gewoonten. Bijna vijftig koks, die de laatste maanden voortdurend in specia liteitenrestaurants hun kennis van de bereidingskunst hebben bijgeschaafd, knappen het omvangrijke karwei op. Om u een indruk te geven, dat Euro pa's zwemelite allerminst een gebrek aan eetlust kan worden toegedacht, hier een paar bestellingen, uitsluitend voor zondag: 400 kg aanrdappelen; 270 to maten; 60 kisten kropsla en voor een bedrag van meer dan tweeduizend gul den alleen aan vlees. Er wordt door de organisatie commissie geschat, dat elke deelnemer per dag meer dan veertien gulden kost. En zéér beslist de Westduitse rugslagzwemmer Hans Klein. De eeüustige 24-jarige student uit Darmstadt presteerde het zondag middag om achter elkaar drie koppen soep; vier kippen met evenzovele por ties groenten en liefst acht appelen naar binnen te werken, 's Morgens had hij al bijna een half brood opgegeten," ver telden zijn vrienden nog. ZANDVOORT, 22 aug. Zaterdag is op het circuit van Zandvoort de jaarlijkse zesurenwedstrijd voor stan daard- en sportmotoren gehouden. Di rect na de start gebeurde onder aan de Hunzerug een valpartij, waardoor enkelen van de 45 gestarte rijders met een uit de strijd verdwenen. De Utrechter A. van Doorn kwam later op dezelfde plek eveneens te vallen. Hij brak zijn sleutelbeen. De Oostenrijkers Auer en Werneg- ger legden met een Triumph 650 da meeste ronden af, namelijk 175, wat neerkomt op een afstand van ruim 735 kilometer. Zij reden in de klas sport motoren boven de 500 cc. In de catego rie standaardmotoren 125 tot en met 250 cc legden Lablans en Hogervorst met Bultaco beslag op de eerste plaats. Zij haalden 159 ronden oftewel 667, 812 kilometer. H. van Doorn en Huesken werden winnaars bij de 251 tot en met 500 cc op een Honda 444 (155 ronden, 652, 127 kilometer). Boven de 500 cc standaard ging de zege naar Spaan en Noorlander met een BMW 600. Zy haalden 175 ronden, wat neerkomt op 733. 812 kilometer. Bij de sportmotoren 125 toten met 250 cc werden André de la Porte en Mooijen winnaars op SuzukiKostwin- der en Van Dongen zegevierden in de klasse 251 tot en met 500 cc op Hon da. SALLANCHES, 22 aug. Jean Clau de Theillière is zondag Frans kampioen op de weg geworden. Hij noteerde een tijd van 6 uur 36 minuten en 55 sec. over het 230 km lange parkoers. Op de tweede plaats eindigde Jean Sta- blinski en André Foucher op de der de. Raymond Poulidor werd negende op 2 min. 16 sec. en Anquetil zeventiende in dezelfde tijd. Na afloop werd de Franse ploeg als volgt samengesteld: Theillière, Anque til, Aimar. Stablinsky, Grousard, Fou cher, Letort en Poulidor.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1966 | | pagina 9