HET NIEUWE DAGBLAD ADVIES AAN MINISTER: Opleidingscapaciteit tot 1980 voldoende Verder: nog Ministerraad steeds in moeilijkheden Hongeroproer in Bombay Bulldozer graaft kind onder zand aht POLITIEWAGEN BESCHOTEN Ontvoerd meisje levend gevonden Losgeld van 35.000 marl niet aan dader betaald JAMIN ONBEWOGEN DE GAULLE IN DJIBOUTI I I Geen plannen tot opheffen vestigingen Vrijmoedig commentaar En; Vandaag: Kind omgekomen onder tractor Felle onlusten bij aankomst De Gaulle Kritiek van Pvd A op hoger inkomen koninklijk paar OPNIEUW BIJEEN ELISABETH BAS 34 ets. neem er de tijd voor DIRECTIE PHILIPS: VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1966 ZONNIGER 57ste JAARGANG No. 16449 DEN HAAG, 26 aug. - De stu diecommissie voor de vierde Tech nische Hogeschool is tot de ver rassende uitspraak gekomen, „dat er voorshands geen behoefte be staat" aan de oprichting van een nieuwe T.H. Deze mening, gegrond op „kwantitatieve en kwalitatieve overwegingen", is neergelegd in een gisteren aan ministei Diepen horst uitgebracht interim-rapport. De commissie meent namelijk dat met geringe aanvullende voor zieningen en eenvoudige stu die-ordeningen de opleidingscapa citeiten van de drie bestaande TH's kan worden verhoogd. Een onderzoek naar „vraag en aanbod" heeft de commissie bovendien tot de overtuiging gebracht, dat ze ker tot 1980 voldoende ingenieurs van het huidige type zullen kun nen worden opgeleid. Een uitspraak uver de plaats van vestiging voor een vierde TH acht de commissie thans voor barig. 12 pagina's Be Londense politiewagendie in zuidoost-Londen door vier gemaskerde mannen tijdens een wilde achtervolging beschoten wefd. cakes niet duur wei heerlijk ÉF Een onbewogen generaal De Gaulle bij zijn aankomst in Djibouti, de eerste étappe van zijn reis rond de toereld. Het Franse staatshoofd doet alsof hij slechts hem vriendelijk verwelkomende mensen ziet in de hoofdstad van Frans Somaliland en geen kreten hoort op de achtergrond, die onafhankelijkheid eisen. FRANS SOMALILAND Achtervolging in Londen Gemaskerde mannen schieten op politie Financiën en economie Boltini sticht eigen Circus Academie NIEUWE DAG De kleine storing boven West-Duitsland wordt door een hoge drukgebied gevolgd met droog en zonnig weer. Matige noordoosten wind. Overdag 18 a 19 graden. O Zon op: 05.43 onder: 19.39 Maan op: 18.51 onder: 01.07 Nog geen behoefte aan vierde T.H. (Van onze onderwijscorrespondent) In het zogenaamde „spreidingsrap port", dat in 1959 werd opgesteld door de commissies-Piekaar en -Neher, kwam de aanbeveling voor „op een na der te bepalen plaats in de omgeving «la? ïf* Noordzeekanaal" een Techni- gt".e Hogeschool op te richten. Dit voor- terlK»ïer(' overgenomen in een minis- ,,a! 'I0ta over de uitbreiding van het eienschappelyk onderwijs. Minister yals gaf in deze nota, die begin 1961 verscheen, een nadere precisering; van de streekkeuze: hij sprak van „de om geving van Amsterdam". Samenwer king met de in Amsterdam gevestigde universiteiten zou zeer gewenst zijn. Medio 1964 verklaarde minister Bot, dat zo spoedig mogelijk na de opening van de Technische Hogeschool Twente begonnen zou worden met de voorbe reiding van de vierde T.H. Een jaar later noemde minister Diepenhorst in een nota aan de Kamer de oprichting van de nieuwe hogeschool wederom ur gent. Men moest echter rekening hou den met de mogelijkheid, dat de vierde T.H. eerst enkele jaren later zou kun nen starten dan aanvankelijk gehoopt werd (studiejaar 1969-1970). Inmiddels hadden verscheidene plaat sen zich voor de vestiging van de nieu we instelling kandidaat gesteld, o.a. Haarlem, Alkmaar, Beverwijk en Am stelveen. Eind september van het vorig jaar spraken Gedeputeerde Staten van Noord-Holland zich uit ten gunste van Pater Veelenturf s.j. is de man die vorm mag gaan geven aan het ker kelijk leven in de Bijlmer, de nog ongebouwde modelstad bij Amster dam. Hij heeft carte blanche ge kregen. Over de ideeën en plannen van deze progressieve bouwpastoor schrijft hoek Hieselaar op pagina 5. In het Utrechtse zwemstadion hoopte men op de 4 x 100 meter wisselslag estafette op brons. Dat zou al heel mooi zijn voor de Ne derlandse meisjes. Dank zij vooral een geweldige race van Ada Kok werd het goud! Vrijwel tezelfder tijd streden in Keulen vier Neder landse amateur-wielrenners in de tijdrit over 100 kilometer tegen de pech. Twee valpartijen hadden le lijke gevolgen. Het wieler-viertal had gehoopt op goud. Het nam be drukt het zilver in ontvangst. Onze speciale verslaggevers in Utrecht (FRANS NYPELS) en Keulen (MAARTEN DE VOS) berichten over deze evenementen op dre sport pagina. Op pagina 3: Regionaal nieuws. Op pagina 4: Muziekpaviljoen NRU In Ook Boltini schreef boek. ('s Lands Kroniek). gebruik. Op pagina 5: Scheveninger in Vietnam. frontlinie van Op pagina 6: Nieuwe films in Nederland. De vrouw en haar tijd. Op pagina 7: Welvaart in Rusland. Londense brief, door DAAN VAN DER VAT. Spanning in de Bundeswehr. Op pagina 9: Goud en zilver voor Oranje bij zwemmen en wielrennen. Alkmaar. Een week tevoren had minis ter Diepenhorst een commissie inge steld ter bestudering van de proble men, verband houdend met de oprich ting van de nieuwe hogeschool. Deze commissie, waarvan drs. J. de Vries voorzitter werd, zou zich onder meer moeten bezinnen op de inrichting van een vijfjarige ingenieursstudie. Sprekend over de behoefte aan inge nieurs en h.t.s.'ers zinspeelde minister Diepenhorst bij de behandeling van zijn begroting in november van het vorig jaar op de mogelijkheid, „dat onver hoopt duidelijk zou worden, dat er geen behoefte bestaat aan een vierde Tech nische Hogeschool". Aan deze woorden is destijds niet veel aandacht geschon ken; de minister gewaagde zelf van „een vrij radicale uitspraak". De algemene verwachting bleef, dat de commissie-de Vries met een plaats- (Van onze verslaggever) DEN HAAG, 26 aug. Vandaag, op de gebruikelijke vergaderdag, is de ministerraad opnieuw bijeen gekomen om te proberen het dekkingsplan rond te krijgen. De kans van slagen wordt in Den Haag gering geacht. De moei lijkheden lijken vooralsnog te groot. Over de vraag of staatssecretaris Hoefnagels het been stijf zal houden inzake de belastingverlaging per 1 ja nuari lopen de meningen uiteen. Som migen veronderstellen, dat hij zal be rusten in een uitstel van drie maan den. Anderen, die minstens zo goed zijn ingelicht, menen dat dr. Hoefnagels on wrikbaar zal zijn en dat hij in die hou ding door een aanzienlijk deel van de KVP-fractie wordt gesteund. Mocht de staatssecretaris er liet bijl tje bij neerleggen, dan hoeft dat niet een kabinetscrisis te betekenen, tenzij één of meer ministers zich solidair met hem verklaren. Wanneer alleen de staatssecretaris zou heengaan, wordt volgens politieke waarnemers de crisis slechts verschoven tot de algemene po litieke en financiële beschouwingen. Een meerderheid van de Kamer zou zich dan tegen het kabinetsbeleid ver klaren, aldus veronderstelt men, waar na vervroegde Kamerverkiezingen het geëigende middel zouden zijn om de gouvernementele wagen weer op gang te brengen. Zoals bekend vormt een omzetbelas ting-verhoging een even moeilijk punt als de verlaging van de inkomstenbe lasting. Over andere belastingmaatre gelen, zoals de speculatiewinstbelasting, hoeft in de kring van de regeringspar tijen niét veel verschil van mening te heersen. Er is gisteren achter de schermen allerwegen druk overleg gepleegd. Van de regeringsverwante fracties is echter alleen die van de PvdA in vergadering bijeen geweest. Het schijnt dat deze vergadering toch zou zijn gehouden, om dat men er behoefte aan had tegen het einde van het vakantieseizoen enige dringende zaken te bespreken. keuze voor de dag zou komen en niet, dat de aanbeveling zou luiden: voor lopig géén vierde T.H. Het interim- rapport acht op grond van de ontwik kelingsplannen van de andere Techni sche Hogescholen de gezamenlijke op leidingscapaciteit voldoende om tot 198» het aanbod van studenten voor de technische wetenschappelijke studie richtingen op te vangen. Hoe onverwacht deze uitspraken ko men, wordt geïllustreerd door de eer ste reactie van mr. O. P. F. M. Cre- mers, burgemeester van Haarlem, die zei het bericht nauwelijks te kunnen geloven. Burgemeester D. Rijnders van Amstelveen betreurt het advies. Hij wijst erop, dat de industriële ontwikke ling van het gebied van' Groot-Amster dam en het Noordzeekanaal („Van IJ tot ÏJmond") niet alleen vraagt om bezetting van arbeidsplaatsen in de eenvoudige technische vakken, maai ook in de wetenschappelijke sector. De studiecommissie wijst in het ad vies wel op de behoefte aan een nieuw type ingenieur. Hiervoor dient er een nauwere binding te komen tussen het bestaande onderwijs in de natuurweten schappen en het onderwijs in de tech nische en de maatschappijwetenschap pen. Ook het spreidingsrapport van 1959 sprak al over de groeiende onder linge afhankelijkheid van de zuivere en de toegepaste wetenschappen. Voorzover de toekomstige structuur van het wetenschappelijk onderwijs daartoe aanleiding zou geven, zou op nieuw de wenselijkheid van een TH voor een nieuw type ingenieur moeten worden bekeken. De commissie-De Vries buigt de lijn, die was uitgezet in vroegere rapporten en doorgetrokken tot aan haar instal latie, nu dus in een andere richting. Het interim-rapport bevat nog een nieuw punt: in dit stuk wordt voor de eerste maal officieel de tot nu toe slechts bij geruchte bekende raming van het aantal studenten voor 1980 ge noemd: 130.000, dit is iets iqeer dan een verdubbeling van de prognose, die in 1959 werd opgesteld voor 1970. De commissie adviseert de minister de consequenties van de zeer grote stu dentenstroom dio te verwachten is, zo spoedig mogelijk onder ogen te zien. BOMBAY, 26 aug. (UPI) Het open bare leven in Bombay heeft donderdag stilgelegen door een oproer, veroor zaakt door voedseltekort, werkloosheid en duurte. De politie heeft twee keer op oproerige menigten het vuur ge opend. Een twaalftal agenten liepen verwondingen op door rondvliegende stenen. Van de ca. 350 personen die wer den gearresteerd, hadden er velen ste nen bij zich, volgens de politie. De ongeregeldheden zijn gevolgd op een algemene, door communisten en so cialisten uitgeroepen staking, uit pro test tegen stijgende prijzen, algemene werkloosheid en voedselschaarste. Het comité dat de staking van één dag uit schreef noemde zich 't „anti-prijzen enj anti-honger comité". Fabrieken, be-1 drijven en hotels moesten sluiten. Geen van de ongeveer 10.000 taxi's en 1.000 bussen reed, en velen bleven thuis van het werk. Ook drieduizend werkne mers van India's oudste krant, de Times of India, werkten niet. Bombay is een stad met viereneenhalf miljoen inwoners. (Van onze correspondent) YVESTKAPELLE, 26 aug. De elf jarige jongen Uwe Rikenberg uit Duis burg is hier onder een hoop zand ge raakt en door verstikking om het leven gekomen. De jongen was niet twee vriendjes aan het spelen op de plaats waar de duinenrij wordt verzwaard. Daartoe wordt gebruik gemaakt van bulldozers die het zand voor zich uit schuiven. De jongen was, ongezien door de bestuurder van de bulldozer, op een hoop zand gaan zitten om zich te laten voortschuiven. De twee vriendjes die dachten dat het Duitse jongetje zich had verstopt gingen zoeken en vonden de jongen bedolven onder een laag van dertig centimeter zand. (Van onze correspondent) HEILOO, 26 aug. Gisteravond is de zevenjarige J. H. Swart door een landbouwtrekker overreden en om het leven gekomen. ERICA De 43-jarige Geert van der Turk uit Emmercompascuum is bij het afkoppelen van een aanhangwagen van het expeditiebedrijf Bos in Erica tus sen deze aanhanger en de vrachtauto bekneld geraakt. Hij is later in het ziekenhuis te Emmen aan zijn verwon dingen overleden. ADVERTENTIE 105' ,5 BERLIJN, 26 aug. (DPA, Reuter) Het vierjarige Canadese meisje Audrey Kiener, dat maandagmorgen in West- Berlijn werd ontvoerd, is vanmorgen levend teruggevonden. Een man vond haar slapend in een schuur op een volks- tuintjesterrein in het Westberlijnse dis trict Spandau. Het kind was geboeid. Zy werd onmiddellijk naar een zieken huis gebraeht, maar schijnt niet ge deerd te zijn. De ontvoerder, die een losgeld van 35.000 Mark had geëist, is nog spoorloos. Het meisje werd maandagmorgen in alle vroegte ontvoerd uit het huis van haar grootvader, de rijke antiquair Her- bert Klewer. Diens dochter, de moeder van het meisje, die enkele jaren geleden emigreerde naar Canada, logeerde met het kind bij haar vader. Op het mo ment van ontvoering waren de moeder en het kind alleen thuis. Een gemasker de man drong plotseling hun slaapka mer binnen. Hij hield de moeder met een revolver in bedwang, bond haar vas ADVERTENTIE en bedwelmde haar met chloroform. Toen de vrouw, Regina lewer ge heten zij is ongehuwd weer bij kwam, was het kind verdwenen. Op een tafeltje lag een briefje, waarin een los geld van 35.000 Mark werd geëist. De ontvoerder dreigde dat hij het kind zou doden als de zaak te veel publiciteit zou krijgen. Op verzoek van de politie hielden de Westberlijnse en een deel van de Duitse kranten de zaak inderdaad bui ten hun kolommen. Donderdag werd Regina Klewer herhaalde malen opge beld door een man, die beweerde de ontvoerder te zijn. Hij draaide een ge luidsbandje af met de stem van het kind, maar die werd door de moeder niet herkend. De man gaf uitgebreide instrukties voor het overhandigen van het losgeld. Donderdagavond verscheen de groot vader van Audrey, Herbert Klewer, met het geld op de Kurfiirstendamm, waar hij telefonisch door de ontvoerder was ontboden. Deze kwam echter niet opdagen, waarschijnlijk omdat Klewer werd gevolgd door persfotografen, journalisten en cameramannen van de televisie, die zich in de buurt achter de ramen van nabijgelegen huizen hadden verscholen. uit lang wachten 5 hij op de grond Toen Klewer na zijn auto stapte ontdekte een briefje, waarop hij naar een plaats in Hannover werd verwezen. Zo ver is het echter niet gekomen, oodat het kind vanmorgen werd gevonden. Vannacht had de politie het stilzwij gen rond de ontvoering verbroken. Zij gaf een uitgebreide persconferentie en loofde eeen beloning van vijfduizend mark uit voor informaties, die zouden leiden tot opsporing van het kind of aanhouding van de dader. Deze vijfduizend mark zullen waar schijnlijk worden toegekend aan de Westberlijner, die het kind vanmorgen in het schuurtje vond. Handen en be nen van Audrey waren met een touw gebonden. Even later zat zij op een po litiebureau in de buurt vredig op haar duim te zuigen. Van het politiebureau werd zij overgebracht naar een zieken huis. Daar werd zij verenigd met haar dolgelukkige moeder. DJIBOUTI, 26 aug, (UPI) In de straten van Djibouti, hoofdstad van Frans Somaliland, hebben zich donder dag felle onlusten voorgedaan nadat president De Gaulle er was aangeko-, men. Van officiële zijde werd gezegd dat 15 personen „licht gewond" werden bij straatgevechten tussen mannen van het vreemdelingenlegioen en een menigte met stenen gooiende nationalisten die onafhankelijkheid van Frankrijk eisen. Onder de gewonden zijn acht legionai- ren. De ongeregeldheden braken uit kort na negen uur donderdagavond toen de legionairen traangasbommen gebruik ten om de groepen schreeuwende Afri kanen op de Avenue Treize uiteen te drijven. Daarop ontstonden verbitterde straatgevechten. Eerder hadden zich incidenten voor gedaan tussen betogers die met span doeken waarop „Independence Totale" stond, zwaaiden kort nadat De Gaulle uit Parijs was aangekomen. LONDEN, 26 aug. (Reuter) Vier ge maskerde mannen hebben donderdag ochtend bij een achtervolging in zuid oost-Londen minstens tien schoten afge vuurd op politiemannen die hen achter na zaten. Op een gegeven moment poogden de vier mannen zich meester te maken van een patrouillewagen van de politie, doch de inzittenden wisten twee van de mannen aan te houden. Een po litieman en een van de aangehouden mannen moesten naar een ziekenhuis worden gebracht om hun verwondingen te laten behandelen. Geen van hen had schotwonden opgelopen. De politie deel de mee er zeker van te zijn. dat Robin Roberts, de man die nog in verband met de dood van de drie rechercheurs op twaalf augustus wordt gezocht, niet bij dit geval was betrokken. (Van onze verslaggever) DEN HAAG, 26 aug. Het rege ringsvoorstel tot verhoging van het in komen van de koningin en de prins heeft een slecht onthaal gekregen in de fractie van de PvdA. Men vindt, dat de regering de zaak verkeerd heeft ge presenteerd, dat wil zeggen op een on juist tijdstip en zonder genoegzame toe lichting. Dit bleek uit mededelingen van drs. G. M. Nederhorst na afloop van het beraad dat de fractie van de PvdA gisteren in de Tweede Kamer heeft ge houden. Op deze fractievergadering is tevens gesproken over de moeilijkhe den waarmee het kabinet op het ogen blik kampt. Drs. Nederhorst wilde daar over echter geen mededelingen doen en zei, dat men er niet lang bij stilge staan had. „Zolang het kabinetsberaad gaande is wil de fractie afwachten". Wel hebben de PvdA-politici er de hevigste belangstelling voor of zaken die hun bijzonder dierbaar zijn, duide lijk uit de verf zullen komen in het regeringsprogram voor het komende jaar. De heer Nederhorst noemde: de speculatiewinstbelasting, de grond- politiek, de loonpolitiek en de (plotse ling actuele) olie- en gaswinningszaken. (Van onze correspondent) UTRECHT, 26 aug. De directie van Philips heeft de vertegenwoordigers van de vakorganisaties die om een gesprek hadden gevraagd naar aanleiding van geruchten over een massale afvloeiing van personeel, meegedeeld dat er geen concrete plannen bestaan tot opheffing van bepaalde vestigingen in Nederland. Voor ongerustlieid over ontslagen zou geen enkele reden bestaan. Ten aanzien van het personeel dat niet direct bij de produktie betrokken is wordt niet afgeweken van het de laatste tijd gevoerde beleid. Dit houdt in dat het personeelsbestand voor deze groep moet worden terugge bracht op het niveau van mei 1965. Er is een klein overschot. Om dit weg te werken zullen opengevallen plaatsen niet worden aangevuld, denkt men aan vervroegde pensionering en overplaat singen. Er bestaat nog behoefte aan werknemers die direct met de produk tie hebben te maken. Men heeft afgesproken, zo er in de naaste toekomst toch ingrijpende wijzi gingen in het personeelsbestand nood zakelijk zouden zijn, er tijdig contact met de vakbonden zal worden opgeno men. Het spaarloon is plotseling ge weldig in. Van alle kanten bezingt men de lof van het sparen en de bezitsvorming, een ideaal dat tot voor kort werd beschouwd als een fopspeen van hardleerse kapitalisten of op zijn best als een zweverig ideaal, dat bij gebrek aan sociale termiek niet van de grond zou ko- men. Waarom dan nu dat enthou siasme? Omdat bet spaarloon de enige methode lijkt waarmee met goed conjunctureel fatsoen nog iet» aan de Ionen gedaan kan worden. Wij zijn er niet legen, mits aan een paar voorwaarden voldaan wordt. Het spaarloon moet de arbeidskosten van de ondernemingen en van d« overheidsinstanties niet zodanig on der druk zetten dat de prijzenstruc- tuur uit de naden barst. Op de tweede plaats moet men zich niet inbeelden, dat men met een gedwon gen spaarloon bezitsvorming be drijft. Bezitsvorming bedrijft men om positieve redenen, terwijl dit spaar- plan niet veel meer is dan een ver sierde noodsprong. Ontmoedigd door baar zware verlie zen in rechtse zowel als linkse radi cale richting bij Staten- en gemeen teraadsverkiezingen. aarzelt de Amsterdamse PvdA haar oude machtspositie in het dagelijks be stuur van de hoofdstad te hernemen. Zij colporteert nu tijdens de onder handelingen over de verdeling der wethouderszetels met een plan voor een soort algemeen college waarin voor vrijwel alle partijen plaats zou zijn. Alleen de Boerenpartij en de Provo's komen niet aan bod. De PSP echter zoekt nog steeds in haar isolement haar kracht en daarom heeft de PvdA. noodgedwongen of gretig, dal valt nog niet te bezien, een uitnodiging gericht tol de com munisten een kandidaat voor een wethouder te stellen. Zo n uit nodiging komt daar niet aan dove mansoren. De CPN heeft gretig ge hoor gegeven. Men hoort nu weer de oude leuzen over hel aanvaarden van de consequenties van de uit spraak der kiezers en dergelijke, maar dezelfde Partij van de Arbeid placht zich krachtens haar beginselen in het verleden nogal duidelijk te weer te stellen tegen de partij die. waar zij maar aan de macht komt, het demo cratisch socialisme met grote beslist heid om zeep helpt. Bij ons weten heeft het Nederlandse communisme zich nooit afkeurend over dit ge weld van zijn zusterpartijen uitgela ten. Evenmin heefl de Communis tische Partij Nederland ooit de indruk gewekt dat zij op het natio nale vlak een eigen koers wenst te varen. Zij handhaaft als leider nog steeds de oude stalinist Paul de Groot en stoot met een bijna wis kundige zekerheid alle figuren uit haar partij die niet in volstrekte volgzaamheid de aanwijzingen van Moskou c.q. Peking, dat wisselt wel eens. wensen te volgen. Niemand zal de overtuigde communisten daar om lastig vallen. Het is echter te veel gevraagd de Partij van de Arbeid in haar Amsterdams geschip per met beginselen te volgen en de komst van een communistiscbe wet houder toe te juichen. Dat deze Partij van de Arbeid de komst van een liberale wethouder wil „com penseren met een communistische wethouder, bewijst dat men er nog steeds in zeer verouderde en onzuive re categorieën van links en recht» denkt. Helder en beginselvast rede neren en handelen kan de huidige Amsterdamse leiding van de Partij van de Arbeid beter uit de crisis helpen dan dit paniekfoeleid dat argwaan wekt jegens een partij die zich voor haar prestaties in het verleden in het Amsterdamse ge meentebestuur bepaald niet hoeft te generen. (Van onze verslaggever) SOESTERBERG, 26 aug. Circusdi recteur Toni Boltini heeft in Soester- berg de voormalige postkoetspleister plaats „Huis Ten Halve" aangekocht. Het ligt in zijn bedoeling daar artiesten op te leiden voor het circusvak. Het in stituut zal Toni Boltini's Circus Acade mie heten. Johnny Lion en Rob de Njjs zullen deel blijven uitmaken van het team van Circus Boltini. De heer Bolti ni streeft ernaar met moderne midde len de jeugd voor het circus te winnen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1966 | | pagina 1