Aistr' Vemjath rata# m&i dasechte Staat als partner niet aantrekkelijk Van „middenstand ondernemer naar alles 0) kan met CEtetlllir vraag handleiding in de winkel Scheveninger in frontlinie van Vietnam VEEL POST UIT VIETNAM Zo groot mogelijke samenwerking met andere Kerken Taptoe - schaduw OLIE - INDUSTRIEËN PURPLE HEART" VOOR GEWONDE BERT KNOESTER Stuur protesterende domme tieners maar eens naar ons toe Nederlandse hulp bereikte Turkije het eerst Opnieuw gesprek over Chinezen BOUWPASTOOR F. VEELENTURF VAN MODELSTAD BIJ AMSTERDAM Vlagg en voor Claus KATHOLIEKE BOND WIJZIGT NAAM Brieven Gruwelijk Roemeens gezantschap nu ambassade NIEUWE DAG VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1966 5 Pater Veelenturf op deze foto-montage voor een maquette van de Bijlmermeer. AMSTERDAM, 26 atig. De Pieter de Hoochstraat in Amster dam (oud-zuid). Een stille straat met bomen. Op nummer 63 een normaal woonhuis vol paters, Jezuïeten, werkzaam onder stu denten en op andere terreinen. De nieesten gaan voor progressief door. Van Kilsdonk zit in het huis ernaast. Op nummer 63 vermeldt een niet meer geheel wit bordje ook de naam Veelenturf. Boven aan een paar lange trappen blijkt het een jeugdig uitziende man met een duidelijk prettig zittend Ita liaans streepjestruitje, waarvan men zich kan voorstellen dat de ploegleiders in de Tour de France ze graag dragen. Onwetend Contact BEELD VAN MANZÜ Tilburgse „Kardinaal" bij val uit takel zwaar beschadigd Opgepakt De bouwpastoor van de Bijl mermeer wil op deze gebeurtenis liever niet ingaan. „Ik weiger ieder interview hierover", zegt hij, „de reacties op mijn doen en laten vallen nogal mee. Een paar anonieme brieven. Verder een brief van mijn provinciaal waarin hij mij aanraadde een goede ad vocaat te nemen als ik moet voor komen". LOEK HIESELAAR M. V. A. Ogilvy Op zijn brits in het veldhospitaal kreeg de gewonde Bert Knoester van generaal Stiles de ,J>urple Heart" uitgereikt. Stapels brieven en foto's uit Vietnam voor het echtpaar Knoester. Schade in Karinthië Italiaanse Vermouth uit Italië Bijlmer één grote parochie met veel kleine kerkjes ADVERTENTIE dominee Hagen van de Nederl. Her- kerk," zegt de bouwpastoor. Gelukkig (Van onze speciale verslaggever) Pater Ferd. Veelenturf, 38 jaar, ouder dan hij eruit ziet, gemakkelijk prater en op het eerste gezicht het type waar men met elk willekeurig idee kan ko men aankloppen, is bouwpastoor van de gehele Bijlmermeer. Op de kamer van de man, die tot eind februari officieel studentenmode rator in de hoofdstad was, hangt als enig aanwijsbaar teken van de nieuwe functie een maquette-foto van de Bijl- mermeer, de modelstad die Amster dam in de polders wil bouwen. Een stad waar verkeersaders elkaar nergens op gelijke hoogte kruisen, waar iedere auto keurig in een parkeergarage komt te staan, waar voor iedere groep dui delijk uitgestippelde gebieden bestaan en waar volgens prognose zo'n 110.000 mensen onder wie 27.000 katholieken komen te wonen. Op architectonisch gebied heeft de Bijlmermeer al naam gemaakt nog voor de eerste steen is gelegd. De stedebouwkundigen hebben hun werk klaar. De bouwers kunnen nu aan de slag. Een van die bouwers is pater Veelen turf. Hij moet zien hoe hij straks in die moderne stad vol mensen een aan vaardbare vorm vindt voor de geloofs beleving van de katholieken. Indertijd viel al de term „pastorale proeftuin". Het wordt een experiment. Tot nu toe was het gewoonte om een gebied, waar naar schatting 25 tot 30.000 katholie ken komen te wonen, te verdelen on der zes, zeven zo niet meer bouwpas toors. Pater Veelenturf staat er alleen voor. Hij mag zijn plannen uitwerken, hij heeft carte blanche gekregen, „al betekent dat niet", voegt hij er zorg vuldig aan toe, „dat ik mijn gang maar- kan gaan en dat ik het helemaal in mijn eentje ga doen. Ik ben mij op het ogenblik helemaal aan het oriënteren. Qua parochie-ervaring ben ik een leek." „De laatste maanden ben ik een beetje aan het rondneuzen in nieuwe stadswijken. Vooral daar in de Alexan- derpolder in Rotterdam kom ik nog wel eens. Mijzelf laten informeren en mij oriënteren zijn nu de belangrijkste dingen. Ik kan nog niets doen, er staat nog geen huis. Het is nog niet te zeg gen, hoe ik het daar wil hebben, want dat zal helemaal afhangen van de mensen die er komen te wonen. Zijn het allemaal Amsterdammers, komen er, ook anderen? Hoe ligt de levens standaard, hoe ligt het intelligentiepeil. Dat zijn essentiële vragen waar ik eerst een antwoord op wil hebben. Je kunt niet vooraf zeggen, „Zo en zo gaan we het doen. Je zult je moeten aanpassen aan je mensen. Als die een DELFT, 26 aug. In verband met de uitvoeringen van Taptoe Delft, die tot 3 september duren, is dit jaar niet alleen de markt te Delft, doch ook twee nabij gelegen straten voor het publiek afge sloten. De winkeliers in deze straten Voldersgracht en Oude Langendijk zijn hierover zo ontstemd, dat zij bij wijze van protest hun etalagever lichting gisteravond bij de première van de Taptoe niet hebben ontstoken. Het protest richt zich ook nog tegen verplaatsing van de weekmarkt, ^'aardoor het centrum van de stad op ue marktdag nu doods en stil is gewor den. ouderwetse parochie willen met collec tanten en noem maar op, dan zal ik mij aan hen moeten aanpassen. Je moet op dit gebied nooit iets doordruk ken." Bij dat oriënteren wordt pater Veelen turf deskundig geholpen door de pasto- rele commissie Bijlmermeer. Met de deken van Amsterdam, de deken van Amstelveen, een socioloog, een van de vrouwen van Bethanië en een aantal andere vertegenwoordigers van groe pen. De commissie is gesplitst in een aantal werkgroepen en pater Veelenturf wacht met smart op de uitslag van het onderzoek van deze werkgroepen. „Met name," zegt hij, „op de uitslag van het sociologisch onderzoek. Wat voor gelovigen krijg ik? Hangende deze on derzoeken blijft pater Veelenturf eigen lijk het antwoord schuldig op iedere concrete vraag over de zielzorg in de Bijlmermeer. Niet uit onwil maar uit onwetendheid. „Bepaalde gedachten heb ik natuur lijk wel" bekent hij. „In ieder geval wil ik proberen de vrijheid van geloofs beleving zover mogelijk door te voeren. Ik geloof niet meer in de territoriale gebondenheid van de katholiek in de grote stad. Als men zich aan een pa rochie gebonden voelt dan is dat door de school waar de kinderen op zitten of door de sportvereniging. Neem nu het Ignatiuscollege in Amsterdam. Als ze daar een ouderavond houden, dan komen bijna alle ouders naar school en dan heb je een veel beter contact dan in welke kerk ook. Daar bestaat geen hiërarchische drempel meer. Er is geen sprake van één man, die aan het woord is. Iedereen is aan het woord. Nu kun je dat in een kerk moei lijk helemaal gaan doorvoeren, maar toch denk ik aan dit soort vrijheid." „Wij moeten de gehele Bijlmermeer als samenleving voorop stellen. In on ze ijver niet alleen gaan zorgen voor de katholieken in de Bijlmermeer. De samenwerking met de andere kerken zal zo groot mogelijk moeten zijn. Met (Van onze correspondent) TILBURG, 26 aug. Het in 1954 door de gemeente Tilburg aangekochte bronzen beeld „Staande Kardinaal" van de Italiaanse beeldhouwer Giacomo Manzü, dat enkele maanden geleden voor een tentoonstelling werd uitge leend, is onherstelbaar beschadigd. Op verzoek van het stadsmuseum te Recklinghausen in Duitsland werd het beeld, dat vroeger stond opgesteld in het plantsoen van het St. Paul us Ly ceum in Tilburg, uitgeleend voor de tentoonstelling „Variationen über ein Thema" in het kader van de Ruhr Festspiele 1966 aldaar. Op de terugweg naar Nederland is het beeld door de vervoerder bij ver gissing afgeleverd in het Stedelijk Mu seum in Amsterdam, tegelijk met een beeld van dat museum zelf. Het beeld „De Kardinaal" is onverpakt, maar on beschadigd in Amsterdam aangekomen en later door personeel van het mu seum naar het magazijn gebracht. Het beeld gleed uit de takels en viel op de grond. De hals van het beeld is daarbij gescheurd en de kop gedeformeerd. Bij de uitlening is het beeld verzekerd voor een bedrag van 40.000 gulden. „Het is nog niet bekend of de „Staan de Kardinaal" in een nieuw beeld gego ten kan worden. DEN HAAG, 26 aug. Op 6 septem ber, de verjaardag van prins Claus, zal van alle rijksgebouwen de Nederlandse vlag met oranje wimpel worden uitge stoken. De minister van Binnenlandse Zaken heeft de commissarissen der koningin meegedeeld dat ten aanzien van de pro vinciale gebouwen een gelijke gedrags lijn zou kunnen worden gevolgd. Hij heeft verzocht de gemeentebesturen hieromtrent in te lichten. vormde Kerk heb ik vrij veel contact. Met de andere kerken die in de Bijl mermeer komen trouwens ook. Toch zal de samenwerking niet tot het uiter ste kunnen worden doorgevoerd. Wij hebben hiërarchisch nu eenmaal een geheel andere opbouw. Er is bij ons een veel sterker bestuurlijk verband. De remonstranten zijn als gemeente b.v. veel zelfstandiger. Ik weet dus echt niet of het in de toekomst mogelijk zal zijn om een kerk voor ons zowel als voor de protestanten te gebruiken. Wel hoop ik dat er kleine kerkjes komen. Je hebt op het ogenblik twee tenden- zen. De ene houdt in dat je een pa rochie groot moet maken om genoeg specialisatie te bieden, de andere ten dens is dat de mensen een kleine kerk willen hebben. In de Bijlmermeer kun nen wij ze beiden doorvoeren. De hele Bijlmermeer wordt één parochie en wij zouden dan kerkjes kunnen bouwen met zo'n 350 plaatsen. Dat zijn fijne ruim tes die je ook voor andere, bijvoorbeeld culturele doeleinden kunt gebruiken." Pater Veelenturf verwacht dat er straks in de Bijlmermeer een team van tien tot twaalf priesters komt te wer ken. „Het beste zouden wij met een man of vier, vijf bij elkaar kunnen gaan wonen in flats, zoals wij dat hier nu al doen in de Pieter de Hooch straat. Als team heb je dan tegelijk steun aan elkaar. Ik verwacht niet dat die groep uit alleen maar jezuïeten zal bestaan. Ook niet uit louter progressie ve priesters. Een groep moet altijd een verscheidenheid vormen. Ik kan mij voorstellen dat er een oudere priester bij zit, die de gave heeft om de mensen bij elkaar te hou den. Pater Veelenturf heeft de laatste tijd nogal eens contact met het minis terie van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk, waar men met een willig oor luistert naar zijn plannen. Voor de scholenbouw heeft hij contact met de gemeente Amsterdam. „Mis schien is het mogelijk om een school voor een hele wijk te bouwen en dan toch iedereen zijn eigen afdeling te geven." De Bijlmermeer wordt in tweeën ge deeld. Ieder deel krijgt een zogenaamd aanloopcentrum voor allerlei centrale diensten. „Daar starten wij met onze hoeven wij dus niet meteen kerken neer te zetten. Eigenlijk wordt over tien jaar pas duidelijk welke groep mensen zich definitief in de Bijlmermeer ves tigt. Het zullen geen dure kerken wor den." Pater Veelenturf werd geboren in Ha- zerswoude (1928) en bracht het grootste deel van zijn jeugd door in Vlaardingen. Na zijn schoolopleiding ging hij op een zuivelfabriek werken in Sint Maartens- vlotburg (N-H). Op latere leeftijd trad hij in bij de jezuïeten. Vier jaar gele den werd hij priester gewijd. Na zijn wijding bracht hij ruim een jaar door in Spanje. „Een heerlijk land, maar met moeilijke kanten," mijmert hij, nauwelijks teruggekeerd van een maand vakantie daar, samen met pater J. Vrijburg s.j. De liefde voor het gehele Iberische schiereiland verklaart mis schien ook de arrestatie van pater F. Veelenturf onlangs voor het Portugese consulaat, bij een betoging tegen het regime Salazar. Pater Veelenturf werd toen opgepakt en met een aantal an deren m een politiecel opgesloten, een weinig voorkomende gebeurtenis in Ne derland. 1/1 Itr. fe,20 (incl. fles) met gratis spel brldgekaartert Imp. Pollen R'dam- (Van een medewerker) AMSTERDAM, 26 aug. Waarom hebben de oliemaatschappijen zozeer bezwaar tegen deelneming van de staat in de oliewinning, terwijl sa menwerking tussen particuliere maat schappijen (Shell en Esso in de Nederlandse Aardolie Maatschappij bij voorbeeld) juist zo'n veel voorkomend (Van onze verslaggever) DEN HAAG, 26 aug. De naam van de Nederlandse Katholieke Mid denstandsbond wordt met ingang van 1 september gewijzigd in Nederlands Katholiek Ondernemers Verbond (NKOV) met als ondertitel Centrale van Katholieke Ondernemersorgani saties in het Midden- en Kleinbedrijf. De naam van het officiële periodiek van het Verbond wordt met ingang van dezelfde datum veranderd van „Stuwing" in „De Katholieke Onder nemer". Voor de vijf diocesane middenstands organisaties, ressorterend onder de landelijke bond, ligt een andere orga nisatievorm in het verschiet. Het is de bedoeling zoveel mogelijk regio naal te gaan werken met een pro vinciale begrenzing. Dat wil niet zeg gen dat er ook elf provinciale bureaus zullen worden opgericht. Maar in ver band met de ontwikkelingen op pro vinciaal niveau in de laatste jaren, waarbij men voornamelijk denkt aan de bijvoorbeeld grotere provinciale belangstelling voor de ruimtelijke or dening, wil de organisatie zoveel mo gelijk de provinciegrenzen aanhouden. De naamsveranderingen houden niet in dat men het woord „middenstand" uit de vocabulaire wil schrappen. De opvatting is dat in de laatste vijftig jaar veel begrippen in het sociaal- economisch en maatschappelijk leven zodanig zijn veranderd dat het woord „middenstand" niet meer gebruikt kan worden. Onder middenstand wer den vele jaren groepen verstaan met een zelfstandige onderneming. Vroe ger ging dit op, maar het aantal zelf standige ondernemers is sterk terug gelopen, terwijl het aantal loontrek- kenden niet onbelangrijk is toegeno men. Het aantal zelfstandige onderne mers in detailhandel, ambacht, hore ca en vervoer is van 284.000 in 1960 gedaald tot 276.000 in 1965, terwijl het aantal loontrekkenden in de zelfde pe riode is gestegen van 560.000 tot 680.000. LONDEN, 26 aug. (UPI) Prinses Alexandra, nicht van koningin Eliza beth, en haar echtgenoot Angus Ogilvy hebben bekend gemaakt dat zij hun jongste dochter de namen Marina Victo ria Alexandra hebben gegeven. De ba by werd op 31 juli geboren en is de 17de in de lijn van de troonopvolging. ADVERTENTIE (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG, 26 aug. Een kaartje gaf nauwkeurig aan waar het gebeurd was. Bij Quang Tri in de frontlinie van Vietnam. En in een begeleidend rapportje stond dat hij granaatscher ven in zijn been en arm had gekre gen, dat hij in een veldhospitaal was opgenomen en het redelijk wel maak te. Op deze wijze vernamen de Sche- veningse garagehouder Dirk Knoester en zijn vrouw Greta dat hun 26-jarige zoon Bert tijdens gevechtshandelingen met de Vietcong gewond was ge raakt. Gewond en toch fortuinlijk. De marinier die, voor hem lopend op een „booby-trap" stapte, was op slag dood. Voor hem is het allemaal voor bij. Voor korporaal Bert Knoester gaat de strijd verder. Hij is inmid dels, volkomen hersteld van de ver wondingen, in de frontlinie terugge keerd. In Scheveningen leeft een gezin tus sen angst en vrees. „In het begin was dat voor mij onverdraaglijk", vertelde ons mevrouw Knoester. Ik kon 's nachts niet slapen en overdag zat ik maar bij de radio en wachtte op de post. Daar werd ik gek van. Ik heb nu maar een baantje aangenomen bij de PTT voor halve dagen. Zuiver als afleiding. Ik neb geleerd te leven met de gedachte dat Bert daar is en dat hij voortdurend gevaar loopt. En nu tel ik maar de dagen af. In maart is hij naar Vietnam vertrokken. Hij heeft geschreven dat hij volgend jaar maart uit Vietnam wordt overgeplaatst." Bert Knoester schrijft veel naar huis. Elke week minstens twee brieven, heel vaak met foto's er bij ingesloten. Het leven van een frontsoldaat in woord en beeld. Het begon ongeveer vier jaar ge leden, toen de jonge Bert Knoester 't in Scheveningen te benauwd vond en naar T^xas emigreerde. Zijn vader had er een kennis met een grote garage en daar kon Bert direct aan de slag. Maar in de wereld van de autoreparatie kon hij zijn draai niet vinden en op het moment dat een totale mislukking dreig de, tekende hij voor vier jaar bij de I Amerikaanse mariniers. Een harde op- j leiding volgde, waarna hij voor bijna twee jaar geplaatst werd op het enorme vliegkampschip USS Independence. Het bange voorgevoel van zijn moeder kwam uit. Bert werd van dit schip naar Vietnam overgeplaatst. Naar de vuurlinie, waar men hem als links- en rechtshandig scherpschutter „Zijn ogen zijn honderd procent", merkte Dirk Knoester op goed kon gebrui ken. Zijn eerste reactie: angst en verDij- stering. De eerste brieven getuigen daarvan en brachten zijn wanhopige moeder er toe hem via de Amerikaanse ambassade uit de gevechtszone te krij gen „Hij is onze enige zoon en stam houder van de Knoesters", schreef zij in een uitvoerig request, dat zij, bui- ten haar zoon om, instuurde. Het ant woord was kort maar krachtig. „Uw zoon is meerderjarig. Hij heeft vrij willig getekend. We kunnen u helaas niet helpen." Het gezin Knoester rest nu niet an ders dan af te wachten en te hopen. Bij elk bericht in de krant, bij elke tele visieuitzending over Vietnam zijn zij ten nauwste betrokken. Meer dan voor wie ook leven de beelden die overkomen. En men is daar in de huiselijke kring in Scheveningen goed op de hoogte. Vader en moeder Knoester kennen de verstik kende benauwdheid van de moerassen en de jungle. Zij weten wat het be tekend rijstvelden „schoon te vegen" en kennen de betekenis van 'n leeg bed in 't basiskamp. Bert heeft er bij voort during over geschreven. De gevechtac ties, het geschreeuw, de rook en geratel van de mitrailleurs Van de beklem mende stilte tijdens de wacht in het schuttersputje, de aanvallen van mus kieten, slangen en rode mieren, die dan wel ontzag hebben voor een spe ciale olie, maar met een afschuwelijke gezoem en gesis blijven rondkrioelen. Vader en moeder Knoester lezen ons om beurten voor uit de brieven; een dikke stapel op volgorde. Het verslag van de verwondingen: „We naderden een klein vissersdorpje toen het gebeurde. Een van de mariniers stapte op een „booby-trap". Een hevige ontploffing en toen een stilte. Ineens voelde ik iets langs mijn been lopen. Ik keek en zag dat ik gewond was. Scherven van de bom in mijn arm en been. Ik werd verbonden en per heli kopter naar het veldhospitaal gebracht. Daar kreeg ik te horen dat het allemaal erg meeviel, maar dat ik toch even rustig aan moest 'doen. Ik ben er zo boven op. De dokter noemde mijn herstel een fantastisch snelle genezing. Onze generaal heeft me op m'n bed de „Purple-heart" uitgereikt, een onder scheiding die je krijgt als je in de vuurlinie gewond bent geraakt. Deze stuur ik u nu toe. Bewaar die goed voor me." Zijn reacties op de anti-Amerikaanse Vietnam-demonstraties in Nederland: „Een stel domme teenagers daar bij jullie, die van toeten noch blazen weten. Ze moesten met de koppen tegen elkaar geknald worden en dan hier naartoe gestuurd, in de frontlinie geplaatst wor den. Dan moet je eens zien hoe bang die schreeuwers worden. Ze moesten eens een kijkje nemen naar wat de Vietcong doet met de bewoners van Zuid-Vietnam. Ze moesten eens zien hoe de Amerikanen voor deze mensen vechten en hun leven geven. Ze moesten eens zien de hulp die Amerika geeft aan de opbouw van Vietnam. Hoe de Amerikaanse burgers hier kosten nog moeite sparen om de Vietnamezen iets te leren." Brieven over een verschrikkelijke woe de over alles wat Vietcong is. Over de verraderlijke valkuilen met sperren waarin hij een keer terecht kwam zon der echter verwondingen op te lopen Over uitbundige zwempartijen in een met gaas en golfplaten afgezet gedeelte van de rivier om aan de felle bloedzui gers te ontkomen. Over de zon en de hitte. Over z'n verlof dat hij niet kan opnemen, omdat hij al z'n geld naar huis heeft gestuurd. Over de gruwelijke dingen die hij ziet en waarbij hem de haren te bergen rijzen." „Bert is een fijne jongen", zei moeder Knoester zachtjes. „Ik weet dat hij om mij heel voorzichtig zijn woorden kiest en het meeste voor ons verzwijgt. Over een paar weken wordt hij Amerikaan. Dan gaat hij naar het eiland Guam om er de eed af te leggenWij steunen hem zo veel als wij kunnen. Elke brief wordt beantwoord. En ik weet dat dit een geweldige steun voor hem is. In het begin heeft hij de overplaatsing naar Vietnam ook verschrikkelijk ge vonden. Dat weet ik. Maar geen ge klaag tegenover ons. Hij is een echte Knoester. Hij heeft de consequenties van zijn stap aanvaard. Nu is het zelfs zo dat hij er van overtuigd is voor een goede zaak te vechten. Ik hoop vurig dat de strijd zich niet verder toespitst. Als het maart is gaat hij te rug naar Amerika om af te zwaaien. verschijnsel is? Het is vooral tegen de manier waarop in de mogelijkheid van staatsdeelneming in de „Natte Mijn wet" wordt voorzien, dat de olie-indus trie bezwaren heeft. De reden dat er zo vaak wordt samengewerkt tussen oliemaatschappijen ligt in de grote ri sico's, die aan de dure opsporingswerk zaamheden met name in de Noordzee bodem zijn verbonden. Als twee of meer oliemaatschappijen gezamenlijk gaan zoeken naar olie cof gas) en de opsporingspoging mislukt (wat herhaaldelijk voorkomt), nadat daaraan 100 miljoen gulden is besteed, een reëel bedrag voor een dergelijke actie in het continentale plat, dan krijgt ieder van de partners zijn deel van het verlies te incasseren. Maar vol gens de „Natte Mijnwet" zal de staat eerst gaan deelnemen, indien hij zulks wenst en nadat een vondst is gedaan. Dat wil dus zeggen dat de staat nooit het verlies van een mislukte opsporing wil meedragen, waardoor hij voor de olieindustrie een onaantrekkelijke part ner wordt. Er is nog een tweede bezwaar. Bij samenwerking tussen oliemaatschappijen is het steeds zo dat in het geval van een succesvolle vondst wordt overeenge komen dat ieder van de partners zijn aandeel in de produktie moet opnemen. En waarom bestaan er nu zoveel be zwaren tegen de uitbreiding van de mogelijkheid van staatsdeelneming in gas tot olie? Omdat de ruwe aardolie in tegenstelling tot aardgas, niet zon der meer geschikt is voor het gebruik. Ruwe olie moet dus geraffineerd wor den in raffinaderijen waarin vele mil joenen zijn geïnvesteerd. Vervolgens moeten de verkregen produkten via een uitgebreid en weer vele miljoenen opei send. distributie-apparaat van service- en bunkerstations enz. in een soms moeilijke markt worden verkocht. Nu heeft de Nederlandse staat geen raf finaderijen en geen distributie-apparaat, terwijl het zich begeven in de handel in ruwe olie veel risico's met zich brengt, die men zal dienen te vermij den. Dan rest er nog maar één uitweg: de partner te verplichten het staats- aandeel van de gewonnen ruwe olie te kopen. Maar dat zal dan toch moe ten geschieden tegen een prijs die bo ven de kostprijs ligt, anders heeft de hele staatsdeelneming geen zin. Dit be tekent voor de particuliere partner- maatschappij dat zij van de staat olie moet kopen die duurder is dan die zij alleen of samen met andere oliemaat schappijen had kunnen winnen. Opnieuw een onaantrekkelijke zaak voor de olie maatschappijen. Maar niet alleen voor hen, ook de verbruiker kan er de dupe van worden, immers de duurdere ruwe staatsolie, zal prijsverhogend g;aan wer ken op de prijzen van de olieproduk- ten, terwijl het toch evenzeer een alge meen belang is dat de prijs van ener giegrondstoffen zo laag mogelijk is. DEN HAAG, 26 aug. De Fokker „Friendship" van de Koninklijke Lucht macht die dinsdagmorgen met een zen ding van 20.000 kilo babyvoeding naar het rampgebied in Turkije was vertrok ken, is gisteren op de vliegbasis Ypen- burg teruggekeerd. Kapitein YV. Hof. mijster noch de vier andere beman ningsleden hadden iets van de verwoes tingen gezien. Via Istanboel en Ankara was gezagvoerder Hofmijster naar Erv zurum gevlogen, een militair vliegveld op de grens van het rampgebied. In goed anderhalf uur werden hier de goe deren uitgeladen en overgedragen aan leden van het Turkse Roode Kruis. Vrijwel niemand sprak Engels, zodat de leden van de Friendship nagenoeg niets over de toestand in Turkije ge waar konden worden. Zelfs de man in de verkeerstoren was vrijwel niet te ver staan op het vliegveld van Erzurum is het nu zo druk met binnenkomende en vertrekkende toestellen, dat niemand meer precies weet wat te doen. „Als je geland bent", vertelde kapi tein Hofmijster, „zoek je zelf voor je kist maar een parkeerplekje, in de hoop niet ingebouwd te worden. By het ver trekken wacht je op instructies van de toren, die niets van zich laat horen, maar ach, dan vertrek je maar zonder instructies." Trots vertelde hij dat de goederen uit Nederland als eerste in Turkije waren aangekomen. Na ons kwamen de Amerikanen, de Italianen en Engelsen met goederen. DEN HAAG, 26 aug. De Chinese tijdelijk zaakgelastigde in Den Haag, de heer Sjen Wei-Liang, is gistermid dag weer op het ministerie van Buiten landse Zaken ontboden voor een nieuw gesprek over de Chinese lastechnici dia nog altijd zonder de geldige papieren in het bureau van de zaakgelastigde van de Volksrepubliek China vertoeven. Aan Nederlandse zijde werd ditmaal het gesprek gevoerd door de chef van de directie algemene zaken, drs. J. Pol derman. Bij vorige gelegenheden wa» meestal de chef van de directie kabinet en protocol, mr. W. J. G. Baron Gevers, de gesprekspartner van de heer Sjen. Het bezoek aan het ministerie heeft nog geen uur geduurd. Evenals bij vo rige gelegenheden werd de Chinese zaakgelastigde ook nu vergezeld door de sous-chef van de directie kabinet en protocol mr. D. J. M. van Thiel Coo- vels. „Tijdens het onderhoud is opnieuw ge sproken over de wijze waarop dit pro bleem in het kader van het Nederland se recht kan worden opgelost", heeft het ministerie meegedeeld. DEN HAAG, 26 aug. De regering van het Koninkrijk der Nederlanden en de regering van de Socialistische Repu bliek Roemenië hebben in gemeen schappelijk overleg besloten hun weder zijdse gezantschappen te Boekarest en Den Haag te verheffen tot de rang van ambassade, zo heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag donderdag meegedeeld. De Nederland se gezant in Boekarest is op het ogen blik de heer J. Haverkorn van Rijsewijk. WENEN, 26 aug. (UPI) De over stromingen en aardverschuivingen heb ben in de Oostenrijkse provincie Ka rinthië een schade aangericht van 48T miljoen schilling. Thans zijn alle w«- Als ik hem hier heelhuids terugzie, gen, die door de natuurrampen niet geef ik een geweldig feest." meer te berijden waren, weer geopend.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1966 | | pagina 5