Welvaart in de Sovjet-Unie veroorzaakt problemen Koning Karei, moedig man Spanning in Bundeswehr UILTJE KNAPPEN IN APOLLO-CABINE IzvestiaGeen kwaad in eigendom Meer vrijheid van handelen voor Apollo-ruimtevaarders BEZITSVORMING EN COMMUNISME Londense brief GERED DOOR OOM GENDARME Gus Grissom: „We zien wel wanneer we terugkomen" Geslaagde proef met Apollo Meer steun voor Meer vrijheid Pottekijkers loonpolitiek Britse regering EERSTE TRAP SATURNUS-RAKET Moeder Roberts „Geef je over" DRIE ASTRONAUTEN ONBEKEND MET DUUR VLUCHT nieuwe dag Ghana wil Schumann uitleveren Brits-Rhodesiseh gesprek afgebroken VRIJDAG' 26 AUGUSTUS 1966 7 DOOR DAAN VAN DER VAT Kamparts Auschwitz kan nog beroep aantekenen Nieuwe huizen Nog wat nahuilend van de doorstane emoties zit deze Franse peuter veilig en wél op de arm van de endarme Gaydon, die zijn leven heeft gered. Het kindje viel in een bocht uit de rijdende auto van zijn moeder. De agent bedacht zich geen ogenblik. Hij rende de straat op en bracht het kind in veiligheid, voordat het door 'n aanstormende vrachtwagen zou kunnen worden overreden. Overvloed Technici van North American Aviation te Downey (California) demonstreren hoe de door hen vervaardigde Apollo-cabine „onderdak" biedt aan drie astronauten. Een der pseudo-ruimtevaarders knapt intussen een denkbeeldig uiltje op de naar achteren geschoven en nu als slaapbank dienende middelste zitplaats. SJOERD VAN DER WERF Grotendeels omhuld door een enorme lap zeildoek wordt de eerste trap van de Saturnus-raket die straks een bemande Apollo in een baan om de aarde moet brengen, naar zijn lanceerplatform ver voerd, dat rechts op de achtergrond nog juist zichtbaar, is. LONDEN, 25 augustus IN ALLE ENGELSE geschiedenis boeken kan men lezen over de ver dorvenheid van koning Karei 11, die over Engeland regeerde van 1600 tot 1685. Hij was inderdaad een slecht mens, maar wat men geneigd is te vergeten is, dat de man voor zijn vlucht naar Frankrijk in 1651, nadat hij met zijn Schots leger werd ver slagen in de slag van Worcester, zich een man van groot formaat had ge toond. een man eveneens van boven menselijke moed. Hij werd achterna gejaagd als een wild dier door de soldaten van Cromwell en verkeerde voortdurend in levensgevaar. Maar hij bleek te kunnen rekenen op vele, meest Katholieke, vrienden die hem hielpen en verborgen hielden. Onder hen bevonden zich talrijke moedige vrouwen, waaronder Jane La ne die de koning vermomd als haar knecht achter haar op haar paard ge zeten wegsmokkelde door de gelederen van Cromwells soldaten. Een familie welke de vluchtende koning hielp met grote moed en doodsverachting was die van de Penderels, die later door de koning beloond werden met een eeu wig pensioen. (Volgens een brief in The Times van 26 november 1931 werd in dat jaar het pensioen nog steeds uit betaald, en wel aan de Amerikaanse nazaat van de Penderels die een was serij exploiteerde in Brooklyn.) Er is een prachtig en spannend boek ver schenen onder de titel: „The Escape of Charles II after the Battle of Wor cester." De schrijver is Richard Ol- lard. (Uitgever: Hooder. Prijs: 25 sh.) Het boek is geen roman, het is louter geschiedenis. Maar we hebben zelden van ons leven een historische roman gelezen welke ons zó heeft geboeid als dit boek over de lange koninklijke vlucht en de gevaarlijke avonturen. De spanning blijft tot het einde van het verhaal. De koning slaagde er in de kust te bereiken bij Cnarworth, waar hij verborgen in een herberg, wachtte op de lx>ot die hem naar Frank rijk zou brengen. Maar de beloofde boot daagde niet op en de koning her vatte de vlucht. Eindelijk scheepte hi) zich bij Shoreham in. Maar zelfs toen was het gevaar niet voorbij. Er ont stond bijna een paniek, toen het er op leek alsof de koning en zijn vrienden in handen zouden vallen van een zee roversschip uit Ostende. Maar Karei bereikte de Franse kust bij Féchamp om negen jaar later als koning terug te keren naar Engeland. Het is een van de meest spannende geschiedwer ken welke ons ooit onder ogen is ge komen en het is haast niet te geloven dat deze onversaagde koninklijke vluch teling dezelfde man was als de man die later terugkeerde om zijn land te regeren. EEN ANDER BOEK dat ons ten zeerste geboeid heeft, ofschoon wij geen natuurlijke belangstelling bezit ten voor de veeartsenijkunde, is van een veearts geheten Buster Lloyd-Jo- nes. Het is een autobiografie van een man die in vakkringen over de gehele wereld grote vermaardheid geniet en die schrijft over de mensen en dieren die hij gekend heeft tijdens zijn leven. Een van zijn cliënten, zo vertelde ons een vriend, was „een kluizenaar met kanaries in zijn baard". Wij hebben het boek onmiddellijk geleend van ge noemde vriend en hebben genoten. Het boek heet: „The Animals Came In One By one" (Uitg. Seckers Warburg. Prijs: 25 shillings.) Wij had den de naam van de schrijver eerder gehoord en men had ons verteld dat de man een genie was op zijn ter rein. Hij zelf schrijft zijn uitzonderlijke begaafdheid als diagnostikus toe aan een onverklaarbare gift, welke hij ge deeltelijk verloor ten gevolge van ziek te. De beroemde poedel Rufus van wij len Sir Winston Churchill behoorde tot zijn patiënten. Een priester riep de hulp in van Lloyd-Jomes voor zijn hond. Enige tijd later riep Loyd-Jones de hulp in van de priester, want hij begon lastig te worden gevallen door een poltergeest die hem met stenen gooide en 's nachts op het orgel begon te spelen in het huis van de veearts. De priester kwam met wijwater en ge beden. Hij slaagde er in de poltergeest voor de duur van drie dagen te ver drijven. Maar toen de priester heen ging, kwam de poltergeest terug. La ter slaagden enige spiritualisten erin de geest voor goed te verdrijven. ALS JE EEN goed Engelsman bent haast je je om te rade te gaan bij „Old Moore's Almanack", een boek met voorspellingen over het komende jaar. Het nieuwe deel, voor 1967, is juist uitgekomen en het ziet er niet dl te goed uit. Old Moore voorspelt weliswaar dat het volgende jaar een eind zal maken aan de woningnood in Brittannië (ondanks de deflatie wel ke reeds bezig is de klad te brengen in de bouwnijverheid?), maar hij voorspelt ook, dat er een revolutie zal uitbreken in Oost-Duitsland en dat «Ie eerste ramp in de ruimte plaats zal vinden in de loop van het komende jaar. Enige vooraanstaande ministers zullen sterven en de blanken zullen en masse vluchten uit Afrika. Er zul len ernstige arbeidsonlusten uitbreken in Engeland. Er zal een regeringscri sis uitbreken. Het parlement zal moe ten worden teruggeroepen van het re ces en er dreigen algemene verkie zingen. Old Moore voorspelt ook een stijging van de emigratie uit Brittanje naar Canada. Bedoelt hij werkelijk Canada? Er hebben zich dozijnen jon ge artsen vervoegd bij de Amerikaan se ambassade in Londen om zich aan te melden voor het speciale examen dat hier zal worden gehouden voor Britse artsen die de bevoegdheid wen sen te verwerven om te praktiseren in de Verenigde Staten. Maar Old Moore zegt niets van de opgravingen bij Basingstoke. Bij Ba singstoke liggen de ruïnes van Basing House dat eens de grootste woning was van Brittannië, met uitzondering van het kasteel van Windsor. Het huis werd verwoest in dezelfde burgeroor log welke Charles de tweede dwong naar Frankrijk te vluchten. Het kas teel Basing House was destijds be woond door de katholieke Markies van Winchester, een fabelachtig rijk man. Hjj hield zich neutraal in de burger oorlog en volgens oude verhalen brach ten andere rijke katholieken die zich niet neutraal wensten te houden in de burgeroorlog hun kostbaarheden en schatten bij de markies van Win chester om ze te verbergen in het uit gebreide netwerk van kelders en on dergrondse gewelven. Velen geloven dat de schatten zich nog steeds bevin den in de diepe gewelven. Twee eeu wen geleden vond men in de ruïnes bij na duizend goudstukken. Sedert dien zijn er meer gevonden, ofschoon niet in zo groten getale. Sedert enige tijd is men in de ruïnes begonnen het nutti ge met het aangename te verenigen, en groep amateurarcheologen is on der deskundige leiding begonnen met het blootleggen van de ruïnes. Old Moore doet geen voorspelling omtrent het succes van dit graafwerk. Maar in Basingstoke meent een groot deel van de bevolking dat men de oude schatten zal vinden. Wat men zeker zal vinden zijn de skeletten van hon derden doden, misschien duizenden, die omkwamen binnen de wallen van Basing House toen het kasteel na een belegering van meer dan twee jaar in handen viel van Cromwell en er een enorme brand uitbrak. (Van een bijzondere medewerker) BONN, 26 augustus NIET ALS ENKELE spionnen, maar »net bataljons tegelijk (om Shakespeare te citeren) komen de zorgen afzetten op prof. Ludwig Erhard, de bondskan selier van West-Duitsland. Hij had al moeilijkheden genoeg met economische en politieke kwesties; nu komt daar nog een serie ontslagaanvragen van de hoogste officieren bij. Toch kan daze „opstand van de generaals" nauwe lijks zijn gekomen als een verrassing. De ongerustheid over de lange reeks ongelukken met Starfighters is slechts één symptoom van een dieper liggende onvrede, die het Westduitse defensie apparaat heeft aangetast. Het moreel is er door verzwakt en de kritiek op de minister van defensie, Herr von Hassel, aangewakkerd. Op lange termijn zal deze toestand van algemene onvrede belangrijker blij ken te zijn dan de onmiddellijke kwes ties, waar men thans mee te maken heeft. Een van die kwesties is bijvoor beeld de vraag of generaal Panitzki, de opperbevelhebber van de lucht macht, die is „geschorst" nadat hij eerst zelf ontslag had gevraagd, was ■overgehaald niet alles te zeggen wat hij wist, toen hij door de Bondsdag werd verhoord over de serie ongeluk ken met de Starfighters. Een andere kwestie is waarom minister Von Has sel ermee akkoord is gegaan, dat mili tairen zich aansluiten bij vakbonden. Zoals bekend zei generaal Panitzki in een interview met een dagblad, dat de Starfighters destijds „om politieke re denen" waren gekocht. Hij insinueerde dus, dat militaire overwegingen bij de aankoop niet de doorslag hebben gege ven. De gecompliceerde Starfighters Werden in Amerika gekocht, min of meer onder druk van de Amerikaanse regering, die zo'n grote order uiteraard Uitstekend kon gebruiken. Na Panitzki nam generaal Heinz Trettner ontslag, omdat hjj zich er niet mee kon verenigen, dat Westduitse militairen zich mochten organiseren in vakbonden. Om dezelfde reden nam la ter nog een derde generaal ontslag. VOOR DEZE PROBLEMEN zal men in de nabije toekomst wel een oplos sing weten te vinden, al dan niet met handhaving van Von Hassel. De dieper liggende oorzaken zijn echter veel inge wikkelder. De Westduitse strijdkrach ten werden zeer snel en onder enorme druk van de NAVO-bondgenoten opge bouwd. Er was weinig steun van de kant van het Westduitse volk en de re- cruten waren verre van enthousiast. Ook beschikte men niet over een trot se traditie, waarop men kon bouwen. De Pruissische en de Nazi-traditie tel den uiteraard niet mee. Het gehele ontwikkelingsproces was nogal stompzinnig en plichtmatig en sleepte zich voort rond serieuze pogin gen om „burgers in uniform" op te leiden in plaats van soldaten van het oude type. Deze opvatting kreeg uiter aard veel steun van de jongere genera ties, maar de ouderen hadden er nogal wat moeite mee. Het besluit van Herr von Hassel om de militairen toestem ming te geven zich te organiseren in vakbonden lijkt een nogal extreme toe passing van de moderne opvattingen en heeft verwarring veroorzaakt. Ook worstelen de Westduitse strijd krachten met de vraag wat de bedoe- 31nS is van hun bestaan. De Bundes wehr (landmacht) werd opgezet om zich w weer te stellen tegen een dreiging 'van de Sovjet-Unie), die is afgenomen. De Bundeswehr is nooit in actie ge weest en moet altijd hopen, dat zij dat nóóit zal hoeven te doen. Haar doel is het een afschrikwekkende macht te zjjn. Dit brengt speciale politieke en morele beperkingen met zich mee, die automatisch spanningen veroorzaken. Een afschrikwekkende macht mag nooit verlangen naar de strijd, maar moet altijd oefenen om voor de strijd paraat te zijn. Het Amerikaanse Strate gische Luchtcommando worstelt met hetzelfde probleem, maar daar heeft alleen een élite ermee te maken. De Westduitsers die onder de wapenen zijn hebben er allemaal mee te maken. ANDERE FACTOREN hebben de spanning nog opgevoerd, zoals het ont stellende gebrek aan getrainde technici en jonge officieren. Maar als thans het breekpunt is bereikt, dan is dat vooral het gevolg van de steeds toenemende druk van NAVO-zjjde. Enerzijds wordt er bij West-Duitsland op aangedrongen om steeds meer kostbare militaire uit rusting te kopen. Anderzijds wordt de Westduitsers, geheel terecht overigens, verteld dat de dreiging is afgenomen. De Fransen hebben zich uit de ge ïntegreerde NAVO-commando's te ruggetrokken. De Britten en de Ameri kanen zijn van plan hun strijdkrachten In West-Duitsland in te krimpen. De Westduitse officieren hebben het gevoel dat de verdediging van West-Europa steeds meer wordt gebaseerd op nu cleaire wapens. Tegelijkertijd wordt druk op hen uitgeoefend om hun Star fighters gereed te houden voor het voe ren van een conventionele oorlog. Het is nauwelijks verrassend dat al deze ontwikkelingen de verwarring van de politieke leiders groter maken. Op lange termijn is er maar één oplos- zing: de Westerse landen moeten het meer met elkaar eens zien te worden Over de nieuwe rol, die Is weggelegd voor de NAVO. Copyright The Times ACCRA, 26 aug. (UPI) Dr. Horst Schumann, verdacht van het doden van duizenden gevangenen als kamparts van Auschwitz, heeft vijftien dagen de tijci gekregen om beroep aan te tekenen te gen zijn uitlevering aan de Westduitse justitie. De rechtbank in Accra willigde het Westduitse verzoek om zyn uitlevering degens oorlogsmisdaden in. Schumann "heeft tijdens het regiem Van ex-president Kwame Nkroemah als arts gewerkt in de omgeving van het stuwmeer in de Volta. Nkroemah heelt herhaaldelijk geweigerd hem uit te le- veren. In afwachting van zijn beroep is Schu- tnann naar zijn cel terugverwezen. LONDEN, 26 aug. (Reuter) De twee Britse functionarissen die met het be mind in Salisbury naar mogelijkheden 2ochten om de kwestie-Rhodesië naar <1© conferentietafel te brengen, zijn on verwacht naar Londen vertrokken. De Britse regering besloot tot deze stap na met bezorgdheid te hebben ver bomen dat het onwettig bewind in Salis bury van plan is preventieve hechtenis m te voeren en wijzigingen aan te bren- Sen in de grondwet van 1961. Dit deelde epn woordvoerder van het departement I°or Gemenebestzaken donderdag mee. ~~e te wijzigen artikelen van de grond wet beschermen de belangen van de Rtrnkaanse en andere niet-blanke groe peringen in Rhodesië. (Van een correspondent) MOSKOU, 26 aug. Een regelmatig terugkerend Russisch TV-program ma leert de trotse bezitters van nieuwe flats hoe zij hun huizen het fraaist kun nen meubileren en inrichten. Men toont de kijkers het interieur van een van de standaard-appartementen, waar da gelijks duizenden Russen intrekken. Het programma toont bijvoorbeeld het voor deel van lichte plastic lumpekappen boven de zware vergulde kroonluchters uit het begin van de vijftiger jaren en de zijden lampekappen met kwastjes, die sinds de dagen van Tsjechov boven elke Russische eettafel hébben gehan gen. Aan de hand van foto's wordt de kij kers getoond hoe een moderne, lichte stoel in plaats van het favoriete Victo riaanse monster een kleine, moderne kamer groter kan doen lijken. Of hoe een druiprek de afwas een stuk kern vereenvoudigen. Het programma, waar naar door miljoenen TV-bezitters wordt gekeken, stimuleert de bezitsvorming en de spaarzin. De aandacht, die er op deze wijze aan het persoonlijke bezit wor<jt ge schonken, heeft de vraag doen rijzen of dit niet strijdig is met het commu nistische systeem. De „Izvestia" heeft zijn lezers echter opnieuw de verzeke ring gegeven, dat er niets kwaads schuilt in het verwerven van persoon lijk eigendom, maar dat dit een onder deel is van het „normale, natuurlijke en juiste streven van de mensheid naar een grotere welvaart". Men Is in Moskou thans bezig met de uitvoering van een groots bouwpro gramma. Bfl een wandeling door een voormalige arbeidersbuurt kan men zien hoe grote witte blokken geprefa briceerde flats tussen de oude houten gebouwen verrijzen. Vele van deze flats zijn particulier bezit. In 1964 was van de 1182 miljoen vier kante meter woonruimte in de Sovjet- Unie 423 miljoen vierkante meter, ruim eenderde, particulier eigendom. Volgens het nieuwe vijfjarenplan zal nog eens 80 miljoen vierkante meter woonruim te in de grote steden gebouwd wor den, terwijl men op het platteland twee miljoen particuliere huizen zal bouwen. Niet iedereen echter heeft een nieuwe flat. Een dieht woud van televisiemas- ten op de daken van vele bouwvallige oude huizen wijst op een toenemende overbevolking. Maar er blijkt ook uit dat de meeste gezinnen zich thans TV- toestellen kunnen aanschaffen en dat graag doen ook, hoewel er dikwijls ruim gelegenheid is onder hetzelfde dak naar andere toestellen te kijken. Met ziet veel motorfietsen langs de trottoirbanden, doorgaans om een of andere reden groen van kleur. In de ochtenduren verschijnen vele be woonsters van de oude huizen op straat met kinderwagens, waarvan de futuris tische vormen en het chroomwerk mo gelijk eens de Russische auto-industrie zullen inspireren, als die geschoeid zal zijn op Westerse leest. Voor de meeste Russen is een auto echter nog een onbereikbare luxe, maar camera's, horloge's en (helaas) de alomtegenwoordige transistorra dio's beginnen gemeengoed te worden. Deze voor Sovjet-begrippen nieuwe overvloed heeft twijfel in het land doen rijzen. „Beginnen wij slaven van de materie te worden?", vroeg onlangs de schrijver van een ingezonden brief aan ■een krant. Een ander vroeg zich af hoe die nieuwe tendens te rijmen valt met de afkeuring, die Lenin heeft uit gesproken over de zucht naar klein bezit. In een andere brief werd een reso lute politiek geëist om de nieuwe opvat tingen over het bezit uit te roeien. Men hoort vaak Russen over de bezitters van een eigen wagen praten als over „eigenaars" (chastniki) en hun stem verraadt dan enige verachting. De regeringsbladen hebben thans uit eengezet, dat er verschil bestaat tus sen particulier eigendom en persoon lijk eigendom. Particulier eigendom, zo zeggen zij, schept de mogelijkheid tot exploitatie van anderen en tot het le ven van een inkomen, dat men niet heeft verdiend, terwijl persoonlijk eigen dom de beloning voor eerlijke arbeid „Wie zijn onze hedendaagse bezit ters? Wie zijn de mensen, die eige naars zijn van de huizen, waarin zij wonen?", vraagt dre „Izvestia". Het blad geeft zelf het antwoord. Het zijn arbeiders, employées, intellectuelen en gepensioneerden van wie er velen hel den van de communistische arbeid zijn. Het blad vindt, dat de tijd gekomen is om een eind te maken aan de ver wijten, dat deze mensen niet commu nistisch zouden zijn. Het streven om mensen hun recht op bezit te ontzeg gen is volgens de „Izvestia" nergens op gebaseerd en valt niet te rijmen met het wetenschappelijke communis me. Het blad voegt er aan toe, dat dit streven niet beantwoordt aan de belan gen van de arbeiders, die zeer te recht de betere voorziening in „hun wettelijke materiële en geestelijke be hoeften" verbinden aan het succes van het communistische systeem. Degenen, die dit standpunt niet de len, vormen een kleine minderheid in de Sovjet-Unie (Van onze ruimtevaartmedewerker) DE EERSTE ruimtevlucht van een mei drie astronauten bemande Apollo- cabine (vermoedelijke lancering in de laatste week van november) belooft om meer dan één reden een zeer bij zonder gebeuren te worden. Grissom, White en Chaffee zullen namelijk van start gaan zonder precies te weten, wanneer ze naar de aarde zullen te rugkeren. Er wordt weliswaar op aan gestuurd deze maiden-trip veertien da gen te laten duren, maar en dat is min of meer vanzelfsprekend bij de ruimtedoop van een bemand, voertuig het is ook zeer wel mogelijk dat hun vlucht, wat de duur betreft, zal overeenkomen met die van de Gemini- 5 die vorige zomer acht dagen om de aarde bleef cirkelen. KAAP KENNEDY, 26 aug. (UPI) De Amerikanen hebben een onbemand Apollo-maansehip gelanceerd voor een landing in de Stille Oceaan een proef neming die nodig is voor de vlucht van drie astronauten in december. De 20.000 kilo wegende Apollo begon zyn korte ruimtevlucht op de top van een Saturnus-1 raket en landde onge veer 93 minuten later in de Stille Oceaan, op ongeveer 300 mijl ten zuid oosten van het eiland Wake. Op een hoogte van 1120 kan toen het ruimteschip boven Zuid-Afrika was, nam zijn eigen motor het over van de raket om het met een snelheid van 30.000 km per uur in de dampkring van de aarde te brengen. Apollo-control meldde dat de 4.900 kg. wegende capsule ten zuidwesten van het vliegkampschip „Hornet" in zee was terecht gekomen en het schip op top snelheid op weg was naar de plaats van de landing. De terugkomst naar de aarde was nodig om te zien of het ruimteschip in staat is astronauten veilig weer te rug te brengen uit de ruimte. Astronaut Virgil („Gus") Grissom gezagvoerder van de Apollo AS-204 karakteriseerde de komende Apollo- tocht als „sort of open ended", waar mee hij in feite bedoelde: „We zullen nog wel eens zien wanneer we terug komen...". Hjj voegde daaraan toe: „We verwachten eigenlijk net zo lang in de ruimte te blijven totdat we om de een of andere reden gedwongen worden een landing uit te voeren." Met het oog hierop zijn er ook verschillen de werkschema's voor die eerste Apol- lo-bemanning opgesteld: één van slechts enkele uren, één van een paar dagen, één van acht dagen en één van twee weken. Toestemming om de vlucht voort te zetten zal aanvankelijk aan het begin van elke nieuwe omwen teling om de aarde worden gegeven. Verlopen de eerste zes omwentelingen zonder al te grote problemen, dan wordt naderhand volstaan met een slechts eenmaal per dag herhaalde permissie om langer in de ruimte te blijven. DE APOLLO-ASTRONAUTEN zullen ook meer gelegenheid krijgen om zélf bepaalde beslissingen te nemen. Zegt Grissom: „Als je tijdens een vlucht voor een bepaald probleem komt te staan of als je belangwekkende ver schijnselen tegenkomt, die meer tijd voor onderzoek vergen, dan moet je de vrijheid hebben je vluchtschema te wij zigen en aan de omstandigheden aan te passen. Het gevolg daarvan is, dat je meer gegevens kunt verzamelen dan wanneer je gebonden bent aan een on wrikbaar schema dat van tevoren is vastgesteld, en die gegevens kunnen van het grootste belang zijn voor ko mende vluchten". Grissoms tweede man. „Ed" White, meent dat een ruim teschip eigenlijk net zo lang zou moe ten blijven vliegen als zijn instrumenten dat toestaan. „Pas dèn kun je een maxi mum aan ervaring opdoen..." In een der grote vacuümkamers van het Centrum voor Bemande Ruimte vaart te Houston (Texas) zijn intus sen al verscheidene proeven genomen om de Apollo en al zijn systemen te testen onder omstandigheden zoals die ook in de ruimte voorkomen, uitgezon derd natuurlijk de toestand van gewicht loosheid. Drie technici van het cen trum hebben zo'n gesimuleerde ruimte vlucht (duur: acht dagen) meege maakt en waren unaniem van menmg dat de Apollo zijn inzittenden alle mo gelijkheden biedt om efficiënt te werken en., comfortabel te rusten. Wat dit laatste betreft: de Apollo-ruimtevaar ders hebben inderdaad heel wat meer armslag dan hun Mercury- en Gemini- voorgangers. Men beschikt zelfs over een slaapbank tegen de achterwand van de cabine waarvan men beurte lings gebruik kan maken. IN EEN NASA-LABORATORIUM te White Sands (New Mexico) werd dezer dagen een nagebootste Apollo-ruimte- vlucht van veertien dagen afgesloten. Bü die gelegenheid werd ook de inge bouwde raketmotor, die in de ruimt* voor snelheids- en koerswijzigingen wbrdt gebruikt, verscheidene malen in bedrijf gesteld. In datzelfde proefcen trum wordt voorts de werking beproefd van de drie brandstofcellen, die elke Apollo in de ruimte meevoert. En de astronauten hebben zélf al meer dan eens aanwijzingen gegeven bij de ver vaardiging van de belangrijkste sys- temen van hun Apollocabine. Ze ston den de technici aan de produktielijn let terlijk op de vingers te kijken, soms 24 uur per dag lang! „We willen er zeker van zijn dat alles precies werkt zoals wij wensen," zegt Edward White. Jim McDivitt functionerend als gezagvoerder van de reservebemanning van de Apollo AS-204 (de overige le den van die reserveploeg zijn David Scott en nieuweling Russell Schwewr kart) gaat daar nog even dieper op in: „We hebben aan sommige proe ven en controles deelgenomen op ee* 24-uur-per-dag- en zeven-dagen-pe*» week-basis, als dat noodzakelijk bleefck Daarbij hebben we bepaalde ideeën of* gedaan, die ook bij het voorbereiden vag lanceringen op Cape Kennedy van gnx» nut kunnen zijn." McDivitt meent dat de voorbereidingsprocedures steeds ga stroomlijnder worden en zegt er zekei van te zijn dat luimteschepen ln d* naaste toekomst in een veel korter# periode startklaar kunnen worden ga maakt dan totdusver het geval is ga weest. LONDEN, 26 aug. (Reuter) Twee grote vakbonden hebben besloten de loonpolitiek van de Britse regering te steunen, wanneer deze begin september met het Congres van het machtige vak verbond, TUC, aan de orde wordt ge steld. De nationale bond van spoorweg- employé's, met 262.000 leden en de bond van PTT-personeel met 175.000 leden vergroten met hun steun de kans voor de regering, hoewel zij van mening blij ven dat de loonpauze onpraktisch en onlogisch is. Rekening houdend met de bonden, die zich tot dusver over de loonpolitiek heb ben uitgesproken, is de balans op het ogenblik: 3.100.000 stemmen voor en 3.900.000 tegen. Andere bonden met in totaal ongeveer 1.300.000 stemmen moe ten echter nog besluiten of zij Wilson zullen steunen of tegen zjjn loonpolitiek zullen stemmen. LONDEN, 26 aug. (Reuter) De moeder van de enige nog voortvluchti ge vermoedelijke moordenaar van de drie Londense rechercheurs heeft haar zoon donderdag via radio en televisie opgeroepen zich over te geven. Met ontroerde stem zei mevrouw Roberts: „Robin kom te voorschijn. Ik ben be reid samen met jou naar de politie te gaan. Ik ga ten onder aan de zaak. Doe alsjeblieft zoals ik je zeg voor het tot nog meer bloedvergieten komt."

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1966 | | pagina 7