HET NIEUWE DAGBLAD PREMIER CALS: Inkomen van zal ook na ve de Koningin rhog ;mg onvoldoende blij ven Verder: En: JAMIN Oproer belet De Gaulle te spreken Dekkingsplan nog niet rond Beraad wordt maandag voortgezet m Opnieuw zware aardgasexplosie in Schiedam I Uitstel bouw Indonesische Fokkerfabriek Vrijmoedig commentaar iï VERBOD WEKT BEROERING IN JOODSE GEMEENSCHAP Vandaag: m Politie overal in het wit Eind in zicht krantenstaking Twee doden bij ongeluk met marinevliegtuig Raket-lancering mislukt PI I 1 n een bijzondere medewerker op Saterdag tj augustus 19óó BEWOLKT EN DROOG 57ste JAARGANG No. 16450 20 pagina's dHfti ffe. m Lif DEN HAAG, 27 aug. „De koningin zou miljarden bezitten? Gewoon een sprookje, misschien te mooi om waar te zijn of te lelijk om waar te zijn in onze da gen. Honderdenmiljoenen bezitten. Geen sprake van, dat kan ik u verzekeren. De rijkste vrouw van Europa? Er zijn verschillende Ne derlanders, die een groter ver mogen hebben dan de koningin". Minister-president mr. J. Cals zei dit gisteravond in een interview voor de televisie met een verslag gever van het NTS-journaal naar aanleiding van berichten dat het vermogen van de koningin een van de grootste fortuinen ter we reld zou zijn. Rabbijn A. Schuster, opperrabbijn van de Nederlands-Israëlitische Hoofdsynagoge in Amsterdam (midden) heeft bepaald, dat kerkbestuurders niet aanwezig mogen zijn bij de opening van de nieuwe synagoge van de Liberaal-Joodse gemeente Zijn uitspraak heeft in de Joodse gemeenschap van Amsterdam veel beroering gewekt zie pagina vijf. niét duur wel heerlijk DJIBOUTI Tussen het kabinetsberaad over het dekkingsplandoor vindt premier Cals even tijd de naar nieuws hunkerende verslaggevers te woord te staan. Veel nieuws kon hij gistermiddagtoen deze foto gemaakt werd, nog niet geven. KAAP KENNEDY Financiën en economie! NIEUWE DAG Vandaas zondag vrij veel wolkenvelden met verspreide opklaringen. Droog weer en een zwakke tot matige noord-oosten wind; in de middag 17 tot 18, bij opklaringen 19 tot 20 graden. Vooruitzichten: stabiel met ge leidelijk meer zonnige perioden. Zon op: 5.44; onder: 19.37 Maan op: 19.19; onder: 2..15 ;|y|! ^.'ttndaag mogen de foto's van de p euwe Parijse mode dit is er één worden gepubliceerd. De hele °°rpagina van onze weekend-bijlage ,s, ermee gevuld. Onze mode-redac- brice ANNE BIEGEL stelt in een peSeleidend commentaar vast dat de ®uture zich aanpast bü een rebelse 0,ie, die eigenlijk de mode van de "*a»t is. 0 pagina 2 wordt uitvoerig aan- ^ht gewijd aan twee Russische kteurs. KEES FENS schrijft over inhalen van Wsewolod Garsjin, ^ANne LIEDMEIER over Abram groteske wereld. Ook JAN jVLEM HOFSTRA is er weer met Kunstlicht D bOEK HIESELAAR verhaalt op j^gina 3 van de discussie die gaande ij. rondom de officierseed, een zaak (y* minder nieuw is dan zij schijnt. a dezelfde pagina een gesprek met k^h Koolhaas en wetenswaardig- J:den omtrent de sterrenhemel in ^teniber. vOp pagina 4 twee bijdragen in de week gestarte reeks Kerk in jj^eglng, onder meer over de ver ruwingen en vooral: de reacties J^r°p jn Frankrijk. Ook enkele tomentaren staan op deze pagina gedrukt. Elbe-grens is de lont in het ^"-itvat dat Europa heet", conclu- 5, waarop ARIE KUIPER Ats China's tweede man Lin Piao tretteert. k^et fokken van nertsdieren wordt iljfVederland steeds meer een zeer fatieve bezigheid, die bovendien W^aar meer beoefenaren gaat tel- Vic LANGENHOFF vertelt op aa 7 onder meer dat ons land tig per jaar 350.000 vellen van vijf- Sulden per stuk produceert. Op fciaf Pagina ook de grammofoon- ^6urubriek Toerentaal. °°ral voor de jeugdige lezers is fn 4chterpagina bestemd: Robbie de de Tafel van Zeven, de weke- 0g()Se kinderpuzzel en, ook voor de tgMeren, de Lieverdjes en een aantal *lOc Ons. V." Pagina 3; q 0»aal nieuws. WjL Pagina 4: Q 0 en T.V. Pagina 5: tote.^0°d van de dichter (Van tijd Ql tijd). ^a0 JJaëma 7: °k zonder concurrentie ^.Pagina 9. «W in Terlenka. ^6rk Van lezers (Reacties Ut beweging). op (Van onze verslaggever) De minister-president gaf te kennen dat de koningin „in vergelijking met het buitenland bepaald niet de best be taalde vorst wordt" als haar inkomen van staatswege ingrijpend wordt ver hoogd. Zij is dat wel, aldus mr. Cals, als men alleen kijkt naar de cijfers op de begroting. „Daar zijn de personeels kosten, de kosten voor staatsbezoeken, bezoeken van buitenlandse staatshoof den aan ons land, en de bezoeken die koningin en prins brengen in het bui tenland. Deze staan op de staatsbegro ting en verdwijnen tussen de miljoenen en miljarden". Volgens mr. Cals „ik ben niet zo goed in rekenen" maken de kosten voor ambtsvervulling van de koningin een vierduizendste uit van de hele begroting. „Maar, zo vervolgde hij, „het is een groot verschil of u dat ziet als inkomen van de troon of dat u dat verdeelt over de posten onderhoud gebouwen. Dat zit er allemaal in. Als die posten alle maal apart op de begroting zouden staan, zou het bedrag dat de koningin ontvangst véél en véél kleiner zijn. Het is dus geen inkomen in de zin van sala ris waar ze haar boterham van moet betalen, bij wijze van spreken. Het is onkostenvergoeding voor haar functie van staatshoofd. Daar moeten we wat voor over hebben in Nederland." Eerder in het vraaggesprek zei mr. Cals dat men een beetje een gek idee heeft over het inkomen van de koningin. Hfj was blij de gelegenheid te hebben dit in het kort recht te zetten. In de me morie van toelichting, aldus de minister president, wordt gesproken over „kos ten voortvloeiend uit de openbare func tie van het staatshoofd". „Het is „dwaas", zo voegde hij er aan toe „te denken dat de vakantie die de koningin en het koninklijk gezin nu maakt, of haar huis waar zij in Italië in wonen of haar dagelijks levensonderhoud uit'dit bedrag wordt betaald. U moet het zien als onkosten. Het zou wel dwaas zijn als men zegt: de minister-president heeft een inkomen van zoveel miljoen en men zou daar de ambtenaren en het perso neel dat te zijnen dienste staat bij tel len. De koningin betaalt meer dan vier miljoen aan salarissen voor het perso neel." Mr. Cals zei geen kritiek te willen le veren op het beleid van vorige kabinet ten, maar verwees naar de memorie van toelichting op het voorstel tot verho ging van het inkomen van de koningin waaruit volgens hem duidelijk blijkt dat men er te laat mee is. Na afloop van het kabinetsberaad werd mr. Cals vannacht in verband met zijn televisieuitspraken de vraag gesteld of de regering de grootte van het ver mogen van de koningin kent. „Wat ik gezegd heb is gebaseerd op gegevens waarover ik persoonlijk kan beschik ken" was zijn antwoord, „anders had ik mij niet zo uitgelaten." Zelfs na ver hoging van haar inkomen voor reke ning van de schatkist zou de koningin zo zei mr. Cals, bepaalde ambtskosten uit eigen vermogen moeten blijven be strijden. 'Vs ADVERTENTIE als "toetje" na de maaltijd ■IS van DJIBOUTI, 37 aug. (UPI) Natio nalistische relletjes waarbij twee men sen werden gedood, hebben de Franse president, De Gaulle, genoopt van zijn toespraak op een openluchtbijeenkomst af te zien. Franse légionaires en infanteristen wierpen traangasbommen en voerden charges uit om de meer dan 2.000 be togers van het grote plein van Djibou ti te verdrijven, nog maar enkele minu ten voordat De Gaulle een toespraak tot de menigte op het plein zou hou den. De Gaulle zag af van zijn toespraak toen de troepen het plein van oproei- kraaiers hadden schoongeveegd. Inste- de daarvan sprak hij kort met leden van de Territoriale Assemblée in het eigen gebouw terwijl de oproerige me nigten zich opnieuw verzamelden in de straten rondom het plein. De nationalisten willen onmiddellijke onafhankelijkheid van Frankrijk. Zij begonnen hun betogingen onmiddellijk bij aankomst van De Gaulle, donder dagmiddag. Enkele minuten voordat De Gaulle zou spreken was het plein van betogers gezuiverd maar bedekt met stenen, ge broken flessen en oude schoenen. Op sommige plaatsen waren bloedplekken. In zijn korte toespraak tot leden van de Territoriale Assemblée zei De Gaul le: „Het is mogelijk dat eens de dag zal komen dat gij met democratische middelen een andere weg wilt gaan. Frankrijk zal daar nota van nemen. „Maar op het ogenblik zie ik geen re den om Frankrijks standpunt te wijzi gen. De spandoeken die ik heb gezien en de betogingen zijn niet voldoende om de wil van het gebied te tonen." (Van onze verslaggever) DEN HAAG, 27 aug. Het kabinet is er niet in geslaagd het dekkinggplan af te ronden. Nadat men gisteren de hele dag en avond had vergaderd, heeft men het beraad kort na middernacht geschorst. Eerst maandagochtend zal het worden voortgezet. Men mag aannemen, dat de bespre kingen opnieuw een moeizaam verloop hebben gehad, ook al legde minister president Cals er na afloop van het be raad de nadruk op, dat men eenvoudig weg in tijdnood was geraakt, omdat het dekkingsplan eerst om tien uur in de avond aan de orde was gekomen. Uit het feit dat de besprekingen maandag morgen worden hervat, zodat men dan een hele dag voor de boeg heeft, kan in ieder geval worden afgeleid, dat uit gebreid nader beraad nodig is. Dit is des te opvallender omdat van kabinets zijde eerder werdt te kennen gegeven, dat men vrijdag zeker zou klaar komen.. Aanvankelijk liet de minister-presi dent mededelen, dta men vnmiddga om twee uur zou doorvergderen. Bij het verlaten vn de Trèves-zala op het Binnenhof zei mr. Clas echter, dat UTRECHT, 27 aug. In de toe komst zullen alle potitie-auto's in ons land wit van kleur zijn en voorzien van liet bekende politie-embleem op de beide voorportieren. Dit is een onder linge afspraak van het Nederlandse po litieapparaat. De kleur wit is gekozen, omdat zy vrij neutraal is en goed op valt. De Utrechtse politie neemt maandag vier nieuwe witte politiewagens in ge bruik. Tot nu toe reed de politie hier in blauwe wagens. Op deze vier nieuwe wagens zal het woordje „politie" ach terwege worden gelaten, terwijl voorts de megafoon-luidspreker op het dak is verdwenen. Deze wordt nu los in de wagen meegenomen. Het blauwe zwaai licht op de wagens bleef gehandhaafd. In enkele steden in Nederland maakt de politie reeds lang van witte politie wagens gebruik. de ministers „ruim de tijd wilden heb ben om te slapen". Hervatting van 6e besprekingen vandaag in de namiddag zou aartoe blijkbaar niet voldoende gelegenheid laten. „Het is niet de bedoeling om de frac tievoorzitters te raadplegen", liet de heer Cals nog weten. En: „Ik heb geen behoefte aan beraad gedurende het weekeinde." Het late begin van de besprekingen over het dekkingsplan weet de heer Cals aan de uitgebreidheid van de nor male agenda. De kwestie van een vesti ging van NAVO-organen is eerst aan de orde geweest, zo zei hij, alsmede de fi nanciële regeling met Indonesië. Op 3 september komt de Indonesische mi nister van financiën, sultan Hamengkoe Buwono, naar Nederland. De regering heeft gisteren aan haar standpunt een vaste omlijning gegeven. De schorsing van het beraad wijst niet alleen op de moeizaamheid van de besprekingen maar kan er tevens op dui den, dat het kabint alles op alles zet om tot onderlinge overeenstemming te komen. Toen staatssecretaris Hoefna gels haastig maar welgemoed het mi nisterie van Verkeer en Waterstaat, waarin men vergaderd had, verliet, werd hem gevraagd of hij maandag zou te rugkomen. Antwoord: „Natuurlijk kom ik maandag terug." Het is duidelijk, dat alles draait om de kwestie van de belastingen. Als staatssecretaris Hoefnagels op zijn standpunt blijft staan, dat de tweede moot van de inkomstenbelasting-verla- NEW YORK, 27 aug. (UPI) in New York is een voorlopige overeen stemming tussen uitgevers en een vak bond bekendgemaakt, waardoor een spoedig einde van de recordlange kran tenstaking die de dood van de New York Herald Tribune heeft veroorzaakt, in zicht is gekomen. De staking duurt al 124 dagen. De overeenstemming werd bereikt tussen vertegenwoordigers van de World Journal Tribune Inc. en Pressmen's Union. ging op 1 januari moet ingaan en als de PvdA-müiister er bij blijven, dat een uitstel van tenminste drie maanden noodzakelijk is, komt men er ook maan dag niet uit. Tenzij men tot de opstel ling van een zodanig pakket van be lastingmaatregelen komt. dat de ene of de andere partij daarin reden vindt haar standpunt te wijzigen. Vooralsnog is er echter niets wat daarop wijst, nog afgezien van de gerede mogelijkheid, dat een Kamermeerderheid te zijner tijd het gevonden compromis afwijst. Ook de kwesties van een wijziging van de onteigeningswet schijnt moeilijk te liggen. Moeilijker dan 6e belasting op grondspeculatiewinst. Over de uitgaven, die al eerder zijn vastgestelt schijnt geen verschil van me ning meent te zijn. Algemeen neemt men aan, dat de twee grote sociale wetten (de wet zware geneeskundige risico's en de arbeidsongeschiktheidswet) eerst op 1 juli 1967 in plaats van op 1 januari zullen ingaan. Minister Veldkamp zou daarmee akkoord zijn gegaan. Ook in een verschuiving van de huurverhoging (naar april) zou de desbetreffende mi nister, drs. Bogaers, willen berusten. WILLEMSTAD, 37 aug. Bij een ongeluk met een vliegtuig van de ma rine luchtvaartdienst op Aruba zijn gis teren twee mensen om het leven geko men. Er zijn voorts twee ernstig ge wonden. Het ongeluk gebeurde met een Grumman Tracker SC2A, die twee mi nuten na de start van het Prinses Bea- trix-vliegveld afgleed en neerstortte in de buurt van Simion Anthony. Om het leven kwamen de lt ter zee E. IJpma, die met zijn gezin in Wil lemstad woonde en de 24-jarige matroos 2e kl. G. Folkerts, wiens gezin in Den Helder woont. Ernstig gewond zijn LT ter zee J. J. Mantel uit Willemstad en de 24-jarige matroos K. Kuik uit En schede. De marine stelt de ouders van matroos Kuik in de gelegenheid naar Aruba te reizen. KAAP KENNEDY, 27 aug. (Reuter) Een poging om de zeven Ameri kaanse militaire communicatiesatellie ten die al om de aarde draaien, in één keer met acht uit te breiden, is vrijdag mislukt. De reusachtige raket van het type Titan-30, die de kunstmanen vanaf Kaap Kennedy in hun banen zou bren gen, ontplofte ruim een minuut na de lancering. In een verklaring deelde de lucht macht later mee, dat een schelpvormi ge huls, die de satellieten moest bescher men tot zij zouden worden afgestoten, te vroeg was geopend. De brandende stukken van de raket en de lading kwa- nien m de Atlantische Oceaan terecht. Er deden zich geen persoonlijke onge lukken voor en de installaties op Kaap Kennedy werden niet beschadigd. De raket met haar lading vertegen woordigde een waarde van naar schat ting 25 miljoen dollar (ongeveer 90 mil joen gulden). De Amerikaanse lucht macht zal nu minstens twee maanden moeten wachten voor ze weer een ver antwoorde poging kan doen om zo'n stel communicatiesatellieten in een keer in banen om de aarde te brengen. Voor een wereldomspannend verbindingssy steem zijn minstens IS satellieten nodig. (Van onze verslaggever) SCHIEDAM, 27 aug. Voor de twee de maal binnen een week was er hier gistermiddag een vrp ernstige aard- gasontploffingM In de woning van de heer G. van Zijl, Johann Strausspiein 256, (Groenoord) waren in de gang by de voordeur twee arbeiders bezig mei het leggen van colyvinil-ijtegels; zij ge bruikten daarbij een afbrandapparaat. Zoals gewoonlijk bevond zich achter de voordeur een kelderluik met een gat erin. Door een lek in 1e leiding was de kelder met aardgas gevuld, dat via het keldergat plotseling vlam vatte waar na een hevige explosiè volgde. Beide mannen kregen brandwonden aan gelaat en handen. Een van hen moest in vrij ernstige toestand naar het ziekenhuis worden gebracht. Van mevrouw Van Zij] werd het haar ge schroeid. De explosie tilde in de slaap kamer de vloer van zware betonnen platen omhoog waarbij deze in tweeën spleet. Een spiegelruit aan de achter zijde van het huis en het slaapkamer- meubilair werden vernield. In de ach tertuin lag een chaos van glasscherven en zware brokken steenpuin. Op het eerste alarm spoedden zich brandweer, politie, GGD, ambtenaren van de gemeentelijke technische bedrij ven en een aantal autoriteiten naar het Johann Strausplein omdat het de twee de maal in één week was dat zich een enrstige aardgasontploffing had voorge daan was er dezelfde avond nog in het gebouw van de G.T.B. een persconferen tie waarbij onder anderen de wethou ders mr. M. J. M. van Kinderen en W. van Schooneveld aanwezig waren. Zij deelden onder meer mee dat een uit gebreid onderzoek naar de recente aard- gasontploffingen zal worden ingesteld DJAKARTA, 27 aug. De huidige verslechtering in de economische toe stand van Indonesië heeft de regering ertoe gedwongen het plan tot de bouw van 'n eigen vliegtuigindustrie, waar hon derd Friendships in licentie zuller wor den gebouwd, voorlopig een jaar uit te stellen, zo wordt uit welingelichte krin gen vernomen Dit betekent echter niet het einde van de overeenkomst, die vorig jaar om deze tijd tussen de Ne derlandse vliegtuigfabriek en de Indone sische regering werd gesloten. In september zal een Indonesische re geringsdelegatie naar Nederland ko men om met Fokker over dit uitstel te onderhandelen. Voorts zal gesproken worden over de financiering van de aankoop van twintig Friendships, die in Nederland zullen worden gebouwd en bestemd zpn voor de nationale lucht vaartmaatschappij „Garuda Indo nesia Airways". Dit deelde de heer F. Diepen, commercieel directeur van Fok ker in Djakarta mee bp zijn terugkeer naar Nederland. Tijdens zijn verblijf van zes dagen heeft hjj „zeer vrucht bare besprekingen" gevoerd met de In donesische autoriteiten. De heer Diepen deelde voorts mee, dat er plannen bestaan voor de aan koop van nog meer Friendships door enkele Indonesische oliemaatschappijen, die ze in de Pool zouden gaan gebrui ken. De staats-oliemaatschappij „Fer- mina" heeft reeds twee toestellen van dit type besteld. Een is er afgeleverd en de tweede zal volgende maand de Fokkerfabrieken verlaten. Een organisatie die zich noemt Jongerenkomitee voor vrede en zelf beschikking voor Vietnam wil hulp bieden aan slachtoffers van de oor log. Is dat een zuiver humanitaire actie, of worden de organisatoren misschien vooral gedreven door po litieke, anti-Amerikaanse en pro- communistische motieven? Op een ontmoeting met de per» deze week met het Jongerenkomitee in het Anne-Frankhuis te Amster dam, heeft de voorzitter, Huib Riet hof. gezegd, dat de Amerikanen een „escalation", een opklimming van de oorlog, in Vietnam hadden veroor zaakt en dat een „tegen-escalation" noodzakelijk was. Dit moest geschie den door „directe steun aan het Nationale Bevrijdingsfront", de poli tieke afdeling van de communisti sche Vietcong in Zuid-Vietnam. Volgens de heer Riethof „wordt al gemeen erkend, dat het Bevrijdings front de meerderheid van het Zuid vietnamese volk achter zich heeft". Hoe verklaart hij dan. dat in de eerste helft van dit jaar tienduizend Vietcong-leden naar het andere kamp overliepen: tweemaal zo veel als vorig jaar? Het Jongerenkomitee voer! een actie genaamd: Plastic tegen na palm. Bij een aanval met napalm bommen ontstaan grote branden, en de bewoners van het getroffen gebied zouden zich tegen brandwonden moe ten beschermen door zich met een strik plastic te bedekken. (Volgens Nederlandse militaire deskundigen is dit een ondeugdelijk middel). Op verzoek van het Bevrijdingsfront wii het Jongerenkomitee tienduizend me ter soepel, kleurloos, doorzichtig en stevig plastic sturen ter breedte van ongeveer twee meter. „Met drie meter piastto. a 55 cent per meter redden wij een mens in Zuid-Viet nam. Een leven voor fl,65," aldus een oproep van het komtte* om voor laatstgenoemd bedrag een tekpning te kopen ten bate van ie actie Maar in een brie! die hei komitee ontving van de permanente vertegenwoordi ging in Boedapest van het Bevrij dingsfront staat, dat het front „het plastic zal gebruiken voor verschil lende doeleinden in verband met de verdedigingsoorlog tegen de Ameri kaanse agressie wat dus nog andere mogelijkheden openlaat, naast de be scherming tegen hrandwonden. Het materiaal zou opgestuurd moeten worden naar een adres in Moskou. Onze fundamentele bedenking te gen het optreden van het Jongeren komitee geldt de eenzijdige beoorde ling van de oorlog in Vietnam. Alsof het slechts om Amerikaanse agressie zou gaan tegenoveT een vredelieven de geweldloze tegenstander. Maar in Zuid-Vietnam zijn zeventien regi menten van het Noordvietnamese leger binnengedrongen. Het Natio nale Bevrijdingsfront en de Vietcong trachten de macht in Zuid-Vietnam, met steun van Hanoi, in handen te krijgen door terroristische activitei ten. als sluipmoorden, martelingen, chantage, ontvoeringen en bomaan slagen. Tussen I960 en bet voorjaar van 1966 werden vijfentwintigdui zend Zuidvietnamese burgers door de Vietcong vermoord. Die harde feiten worden door bet Jongerenkomitee genegeerd. Zij heb ben slechts aandacht voor één helft van de oorlog, de Amerikaanse, die echter door de andere helft, de com munistische, is uitgelokt en gaande wordt gehouden. De „escalation" komt van twee kanten. Plastic tegen napalm; maar hoe beschermt men het Zuidvietnamese volk tegen de terreur van de Viet cong? 2* SS Den Heldei Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Beek Stockholm Kopenhagen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbrück Rome Madrid zwaar bewoiki 17 0 licht bewolkt 18 0 zwaar bewolkt 18 0.2 regen 18 0.1 zwaar bewolkt 18 0 zwaar bewolkt 17 0 zwaar bewolkt 17 0 regen 17 0 half bewolkt 19 0 zwaar bewolkt 18 0 licht bewolkt 19 0 licht bewolkt 18 0 licht bewolkt 18 0 licht bewolkt 18 0 licht bewolkt 20 0 licht bewolkt 23 0 zwaar bewolkt 17 5 zwaar bewolkt 16 0 half bewolkt 14 3 onbewolkt 17 0 licht bewolkt 18 0 onbewolkt 22 0 zwaar bewolkt 15 1 zwaar bewolkt 13 1 onbewolkt 27 zwaar bewolkt 84

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1966 | | pagina 1