J in Terlenka NEDERLAND MAAKT MISSTAPPEN Brieven van lezers ZATERDAG-PUZZEL Q-D-D D-S Oranje is aan verjonging toe Van Dam en Dame hO QHQH CHJ-D Nieuwe Ik ben jong Oostduitsers dicht bij waterpolotitel Nieuwe opleidingen aan H.T.S. - Enschede Tegengif Vernieuwing Gestalten van Maria Bewijzen DERDE ORDE OP ZOEK NAAR NIEUW GEZICHT NALATENSCHAP VOOR EMMERIK Zwijg en Onttheologisering eo ijveo ÉfTl ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1966 Roserood astronautenpak is een terlenka natté om naar oma te gaan, die ik boven heb getekend. Van Simone Gaudeus uit Brussel links een wit zomerjurkje met vóór ingezette driehoek, achter rechte schouderpas en opzij stolpplooien in marine. Rechts een modieus jasje in tentmodel Speels verwerkte flanelruit. Ontwerp llon Cornelissen, A'dam titel' la ?6, a b c d e f 9 AKU-Terlenka (25 Nederlandse fabrikanten) presenteerde kinderkle ding voor de winter en de zomer 1966-1967. Een jury van moeders koos degelijk, wasbaar, sneldroog, saai, klassiek kindergoed. Saai van kleur, flauwe ruitjes. Waarom geen zwart-wit (op-art?), extra flatteus voor Hollands blond! Charleston is nog altijd in, grappig maar niet nieuw. Dit was dan de Nederlandse kinder confectie. Drie stylistes (Frankrijk, België, Nederland) ontwierpen voor confec tionering in Nederland bestemde modellen. Uitgangspunt van de eigen tijdse mode: mini, ruimtevaart „ligne tube", op-art, mondriaan, A-lijn. Kleurig maar te schriel. Gedurfd van coupe. Soms geslaagde vertaling van de grote-mensen-mode. CLEMENTINE VAN LAMSWEERDE. ^est is gever, OW kwetsbaar. West ^t en aan noord wordt de vraag voor zegd wat hij moet openen met het °lgende spel: A V 9 5 9 H 10 8 5 OV5 H 8 3 cMor spelers die een zwakke-klaver- hat^tte spelen is dit geen probleem: Ook vWk openen zij met één klaver, niet -At het niet slecht „voorbereidend" itieLeen klaver te openen, maar indien bijT ook die conventie niet speelt, Seh er weinig anders over dan een °PPen of cén harten. dat1!* «.voordeel" van één harten is, hPij et de partner alsnog in de gelegen- Zir i a4elt schoppen te antwoorden Heeft ri: echter een vrij zwak spel met aar- vFe hartensteun, dan kan hij direct twee harten verhogen. Deze techniek wordt ook aangehan- jt1 door onze wereldkampioenen Jfeyns-Slavenburg. Dat er echter na- CM aan verbonden zijn bleek in de edstrijd Nederland-Italië: A V 9 5 9 H 10 8 5 O V 5 H 8 3 *876 N *10 2 v A 7 6 3 W O V B 9 ^94 Z O A B 10 8 7 6 2 9 7 5 4 «f» A *H B 4 3 C 4 2 O H 3 V B 10 6 2 passen van west opende Kreyns noordspel met één harten Bella- vfbna (oost) volgde met twee ruiten, moet zuid nu doen? Op het twee niveau een nieuwe kleur bieden met slechts een vierkaart is niet aanlokke lijk bovendien zou „twee schoppen" van zuid forcing voor een biedronde geweest zijn en het zuidspel lijkt daar toe lang niet sterk genoeg. Ook drie klaver is een gevaarlijk schot, daar het dwingende karakter van dit bod niet gesteund wordt door voldoende hoge kaarten in de zuidhand. Slavenburg besloot met het zuidspel op twee ruiten te passen, west paste en noord? Misschien had noord moe ten doubleren (informatief), doch Kreyns dorst dat niet meer aan en paste eveneens. De Italianen mochten dus het goedkope contract van twee ruiten spelen en maakten na harten uitkomst negen slagen. Het is duidelijk, dat indien noord met enig ander bod dan één harten was begonnen, NZ vermoedelijk hun deelscore in schoppen gemakkelijk had den kunnen bieden. Niettemin men kan en mag een biedmethode niet beoordelen op één slecht resultaat en after all zijn Kreyns-Slavenburg met diezelfde bied methode wereldkampioen geworden! Bovendien leek er weinig gemist te zijn. Indien NZ vier schoppen bieden en west komt uit met ruiten, neemt oost ruitenaas, incasseert klaveraas, brengt zijn partner met hartenaas aan slag en OW krijgen dan nog een in troever in klaveren: één down. Aan de andere tafel ging het bieden: noord één klaver oost eén ruiten zuid één schoppen waarna NZ (Ita lië) to vier schopen kwam. Had De Leeuw (west) eenvoudig zijn partners geboden kleur voorgespeeld, dan zou Nederland vijftig punten gescoord heb ben. West meende er echter beter aan te doen met troef te starten en deze onfortuinlijke beslissing was duur. Pabis Ticci (zuid) kon drie maal troef halen en de klaverkleur vrijspelen: OW maakten slechts hun drie azen. De twee misstapjes kostten Nederland totaal 530 punten, 11 internationale matchpunten. MIMIR HOKJE TOT HOKJE i*l0 In deze figuur Vjo, U woorden in- ottK;eb. waarvan de Vr,!cllrijvingen hier 3 e ,h. In ieder vak- 1^. komt een let- ts om een woord lijnden moet U de q ie Jes, die van hok- Vm„°t hokje lopen, W*en- Hebt U alle ingevuld, komt er op ie- *ei horizontale re- «T A- B, C, en D *it>i, Mythologische DVfih" te voorschijn, t "iSCHRlJviNGEN: lM' kustvaartuig, 2. WL' tijd gelegen 4. °ende, 3. bedaard, ti^e?°sterse vorsten- SéAA deel van het ï,\]v 6- rivier in V.Pfhiburg, 7. soort 8. plaats in Brabant, 9. Is natuurkundi- Va' 11. onderfamilie de wasberen Izaterdagpuzzel) llEdlossingen, liefst op briefkaart, kunt iw? 3 september insturen aan het bu- yan deze krant. Links bovenaan: erdagpuzzeL fUzJ^SSING: v»n 13 augustus. ^ORlZONTAAL: 1. aardbeving, 9. na- 14; lak, 15.oneer, 16. ribes, 17. in ru, UUCCl au. j-amww, <2. otter, 19. samen. 20. Ie. 21. elter, V- Ba» 23- man. 24. rotten, 26. kabas, 41- aroA netel, 29. salet, 30. prior, A M 2' appel, 33. kaunas, 34. ton, fe 3T- Marie, 37. is, 38. timor, ako aa T, °0, 41. citer, 42. linie, 44. flacon, 45. langstraat. VERTIKAAL: 1. alternatief, 2. aai, 3. rk, 4. bottel, 5. enten, 6. veer,, 7. ïer, 8. nr., 9. nimes, 10. abel, 11. den, 12. es, 13. loenersloot, 16. rabat, 18. olten, 19. sabel, 20. lagoa, 21 etten, 22. kales, 23. maine, 25. oeros, 26. kaper, 27. gruis, 29. spoor. 30. parket, 32. armen, 33. kanis, 35. dito, 36. ming, 38 tic, 39. lin, 40. oka, 41 ca., 42. la, 43. aa. De prijzen zijn gewonnen door: W. J. Th. v. d. Zanden, Nieuwe Bosch straat 11, Oosterhout (N.Br.); Mej. A. C. Kruijtzer, Schaesbergerstraat 6, Kerk- rade-West; M. Vreeburg, Huize „Sint Anna", Oude L.dijk 28, Delft; Mevr. H. Heetman, Boerhaavelaan 135, Schiedam; Mevr. Schuurman-Van Kalken, Prof. Poelsiaan 62B, Rotterdam. (Van onze speciale verslaggever) UTRECHT, 27 aug. Wat moet er nu gebeuren? Deze vraag drong zich op, nadat het Nederlands waterpolo- team zijn coach gistermiddag opnieuw met een onnodige en teleurstellende ne derlaag confronteerde. Waren het op vorige dagen de Oostduitsers en de Joe- goslaven die Oranje de les lazen, gis teren waren het de Roemenen, die aan toonden dat het met een gebrek aan tempo en tactisch inzicht worstelende waterpolo-zevental een verjongende im puls dubbel en dwars i.odig heeft. Want dat moet de les zijn na de schamele resultaten, die Oranje, na een goed be gin tegen aanzienlijk zwakkere tegen standers overigens, boekte. Het is moeilijk niet in herhalingen te vallen. De fouten die Oranje water- poloënd maakt, zijn al zo dikwijls naar voren gebracht. Het gebrek aan tac tisch inzicht, het gemis aan de nodige hardheid, aangevuld met de angst voor reputaties, zijn de meest in het oog lo pende feilen. Het onbreekt de Neder landse ploeg bovendien aan fantasie. Oranje telt spelers, die hun gebrek aan tempo met onnodig en gevaarlijk hard spel proberen te maskeren. Er is door Nederland dikwijls gebruik ge bruik gemaakt van het tweémeterspel. Daar dobberde dan altijd een weinig bewegelijke Aalberts. Hij is, hoe pijn lijk deze conclusie ook moge klinken, te oud voor de huidige top. Hij hoort er niet meer bij. Van Dorp, een ander voorbeeld, was tijdens vele, om niet te zeggen alle, wedstrijden een domineren de figuur. Ten onrechte, want Van Dorp kent angst om zijn positie te verliezen, handelt daarom zeer voorzichtig en maakt het spel door zijn vertragende acties dood. Waar blijven de snelle mannen, die het hele veld met een rush kunnen schokken? Van Feggelen heeft ze niet in zijn huidig potentieel. Hij zal dus om moeten zien naar verjonging. En hij zal de moed op moeten brengen die jeugd te zoeken. Met Hans Hoogveld, een uitstekende jongekracht, die echter nog te onervaren is op internationaal niveau, leek hij op de goede weg. In de finalegroep kwam Oost-Duits- land dicht bij de titel door een moeiza me zege (2-1) op Italië, dat, waar schijnlijk meer uit verdriet dan uit over tuiging, een protest tegen de Nederland se scheidsrechter Goose indiende. Toen Wil Goose namelijk in het begin van de tweede periode de aanvoerders van beide ploegen uit het water stuurde, gaf hjj geen scheidsrechtersbal. Dat be woog de Italianen na hun nederlaag tot het protest, een hopeloos verweer tegen de realiteit. De uitslagen zijn: Oost-Duitsland-ïtalië 2-1 (0-0, 1-1, 0-0, 1-0) Rusland-Joegoslavië 1-1 (0-0, 0-0, 0-1, 1-0). De stand is nu: 1. Oost-Duitsland 2. Rusland 3. Joegoslavië 4. Italië 2 4 4-2; 2 2 4-4; 2 1 2-3; 2 1 4-5. (Van onze correspondent) ENSCHEDE, 27 aug. Het minis terie van Onderwijs en Wetenschappen heeft de Hogere Textielschool toestem ming verleend tot uitbreiding van het leerprogramma met de opleiding che mische techniek, fysisiche techniek, werking, papier en verven en lakken. Dit betekent, dat het hoger technisch onderwijs in Twente op korte termijn alle (zes) hoofdafdelingen omvat, t.w. bouwkunde en weg- en waterbouwkunde aan de r.k. Hogere Technische School te Hengelo, elektrotechniek en werktuig bouwkunde aan de Hogere Technische School te Enschede en chemische tech niek en fysissche techniek aan de Ho gere Textielschool te Enschede. Met de nieuwe opzet, waarin ook de bestaande textieloplcidingen van de Ho gere Textielschool zullen worden opge nomen zal zeer waarschijnlijk per sep tember 1967 worden begonnen. Het ligt in de bedoeling dan te starten met twee van de nieuwe opleidingen. Welke dit zullen zijn zal worden beslist door een werkgroep, die is samengesteld uit ver tegenwoordigers van de inspectie, van de betreffende bedrijfstakken en van de school. De overige nieuwe opleidin gen zullen dan in de daarop volgende cursusjaren zo snel mogelijk volgen. Ik ben jong, misschien zijn mijn idee- en onrijp, maar ik vind het artikel van de heer De Goeij niet helemaal eer lijk. Om de eigen mening te verdedigen en zich tegen die van een ander at te zetten is het beste wapen om verschil lende nieuwe stromingen onder één naam te benoemen en aan de kaak te stellen. Mensen die zich in sommige ervan herkennen voelen zich pijnlijk ge troffen en worden ófwel nog scherper in die hoek gedrukt, ólwel geloven ze een ketterse weg te zijn opgegaan en krabbelen aarzelend terug. Hiermee zijn echter de problemen niét opgelost. De heer De Goeij schrijft: „Het Con cilie wilde de stralende schoonheid van de geloofsschat aan de mens van het atoomtijdperk openbaren, opdat ook hij het heil door de Godmens kan be reiken." Het is zeer mooi als men daar in het werk van de Geest kan zien, maar als wij even met beide benen op de grond gaan staan en naar de con crete feiten kijken, zien wij dat de ver vreemding van de kerk die op grote schaal plaats vindt, niét stopgezet is door het concilie maar eerder groter en groter wordt. Er is een fundamen tele kortsluiting tussen het wereldbeeld dat de kerk hanteert en dat van de moderne mens. Voor studenten en an dere jonge mensen is dat hetzelfde, zij missen in de kerk de bezieling die hen aan zou kunnen steken en hen be reid zou maken zich ervoor in te zet ten. En ik denk, dat de taal van de kerk heel weinig de taal is van de ar beiders en van de grote groepen men sen die er niet zo in getraind zijn ab stract te denken. Heeft de „officiële" kerk, de kerk, die de „waarheid" heeft, voor al deze mensen nog een ant woord? Hoe kan men haar verstaan als zij een andere taal spreekt? Mijn vraag is dit: Hebben de mensen die de oplossing zien in een onvoorwaar delijke terugkeer in de schoot van Onze Moeder de Heilige Kerk en de klakke loze aanvaarding van allo dogma's niet een erg eng kerkbegrip? Ik ben niet zonder meer tegen de hiërarchie. Maar wel tegen het monopolie van de hiër archie. Waar mensen samen komen ont staat een bepaalde structuur en ook een geloofsgemeenschap ontkomt daar niet aan. Als een structuur vast komt te liggen ontstaat een instituut. Dit pro ces heeft zo zijn eigen wetten. Van bo ven af wordt een bepaald kader ge schapen, waarin voortaan het denken en het geloven zich beweegt. Dat de kerk eeuwenlang als het enige denk kader heeft kunnen fungeren komt om dat al het intellect "erin opgeslorpt werd: in de middeleeuwen waren de monnikken en de priesters ongeveer de enige mensen die gestudeerd hadden. Zo gauw de laag intellectuelen breder wordt, komt er meer dynamiek in de geschiedenis. Wat het instituut zegt is niet langer zonder meer waar en zeer vaak heeft in de geschiedenis de studie geloofsafval betekend óf een distancië- ring van de kerk. Gelukkig is dat niet altijd het geval, en vooral tegenwoordig leiden nieuwe inzichten niet tot geloofs afval, maar wel tot een ander ver staan van het geloof. Maar dat wordt niet geduld. Het tast de machtspositie var, de kerk aan en wordt als ontrouw veroordeeld. Vanaf de kansel wordt een beroep gedaan op de mensen om de kerk trouw te blijven, maar wordt aan mensen die op een andere manier den ken en geloven verweten, dat zij niet trouw zijn en toch in de kerk blijven. Hier treedt de begripsverenging op, want ik wil niet zonder meer een insti tuut trouw zijn, ik wil graag samen met mijn medechristenen zelf kerk zijn om als kerk trouw te zijn aan de we reld, want God houdt zoveel van die wereld dat Hij waarlijk vlees en bloed in ons wil worden om de wereld te bemoedigen en te troosten en te verlos sen: „Wat gij aan de minsten der mij nen hebt gedaan, dat hebt gij aan mij gedaan". Jonge mensen vinden daarvan wei nig terug in een kerk die zich poneert en waaraan je trouw moet zijn, zodat zij machtiger en machtiger kan wor den. De kerk vraagt trouw, maar hoe kan zij in de toekomst aanspraak ma ken op gezag als zij niets te zeggen heeft, daar zij vasthoudt aan oude for muleringen? Natuurlijk willen de mees te vernieuwers binnen de kerk blijven. Want zjj geloven en zij houden van Christus en zijn kerk, maar zij hebben de nood verstaan van zeer velen die wel zouden willen geloven maar het niet langer op de voorgeschreven manier kunnen. Die zich beklemd voelen in de kerk in zijn huidigè situatie en ver van de vrijheid waarvoor Christus zelf op de bres heeft gestaan. Daar moet iets aan gedaan worden! Laten wij toch proberen om ons niet aan een of andere richting vast te binden en in steeds scherper tegenstelling tegenover elkaar te komen staan. Laten wij onze eigen gedachten niet verabsoluteren, en als we zeggen dat de ander maar één kant van de medaille laat zien (wat waar is) tot het inzicht komen dat wat wjj zeggen de óndere kant is en dus ook niet het geheel. Laten wij het aandurven om voortdurend achter onze eigen overtui ging een vraagteken te zetten, zoals Christus deed overal waar hp kwam en in een gezonde dialoog ons er voor in te zetten het Evangelie verstaanbaar te maken voor mensen van onze tijd Men sen uit het jaar 1966, die straks mensen van 1967 zullen zijn. BREDA Loes Marjjnissen, studente. Als thans 41-jarige, op latere leeftijd (20 jaar) van gereformeerd overtuigd rooms-katholiek geworden én gebleven, kan ik de problematiek van véle oude ren en bekeerlingen zo goed aanvoelen. Zeker, blijft echter dat Christus maar één kerk heeft en kan hebben gesticht, en dat is onze Moeder de H. Kerk in de volheid van haar leer; dit alle stor men, veranderingen, zogenaamde ver nieuwingen en twijfel zaaiende dagslui ters en epiloogzeggers ten spijt. In deze tijd vinden we een tegengif en een onfeilbaar afweermiddel tegen de in de Kerk binnensluipende anti christ (waar Christus en de Apostelen reeds tegen waarschuwden), tegen de twijfel zaaiende en daarna hun toog aan de kapstok hangende priesters, te gen de zwijgende bisschoppen, tegen de zorg om de liturgie-vernielingen en de gregoriaanse missen afschaffende pas toors met hun hang naar de onnódige volkstaal en dé floppen van liedjes, te gen de zorg om het vernielde lof, en dat is een onwankelbaar geloof in de Eucharistie, bevestigd in het Mirakel van Amsterdam, zich manifesterend bij de Stille Omgang, en het geloof in de boodschap opnieuw bevestigd in Lour- maakt bij haar verschijningen in 1830 aan de H. Catharina Labouré, welke boodschap opnieuw bevestigd in Lour des en Fatima vervat is in het teken van de Wonderbare Medaille, die toen haar zegetocht over de wereld begon, liet geloof in de onbevlekte harten van Jezus en Maria. Het geloof in die bood schap, zoals die tot ons komt in het gelijknamige boek, is dé tegenkracht bij uitstek tegen geloofstwijfel en on rust! Laat dan de ultra-progressieven, de afschaffers en de vernielers maar door hollen, ze komen tenslotte vast te zitten in het moeras dat ze zelf gaan aanleg gen. Dat is al eerder gebleken bij de reformatie, toen er ook stormen woed den; of zegt de totale versplintering van de reformatorische kerken in el kaar bestrijdende kerken, kerkjes en secten dan nog niet genoeg! God laat de anti-christ toe, maar Maria zal uit eindelijk de kop van het serpent ver pletteren. Zij is de vrouw uit de Apo calyps: schoon als de maan, bekleed met de zon, met een kroon van twaalf sterren op het hoofd. In déze Mariale eeuw, ingezet in 1830, zal Maria uit eindelijk het rustpunt blijken te zijn, waar alle ongeruste en onzekere men sen rust en verademing kunnen vinden. HEEMSTEDE H. Jensch In de tijd van het aardse leven van onze Heer Jezus Christus bestond er in Israël een „orthodox"-conserva- tieve richting, de partij der larizeën, die zich terecht verzette tegen de „modernisten" van hun tijd: de sad- duceën. Maar toen kwam „Rabbi Jezus van Nazareth" met Zijn „nieuw" geluid. Het kwam er toen voor de farizeën op aan, dat „nieuwe" van Jezus Chris tus te onderscheiden van de „nieuw lichterij" der modernisten. Zoals u weet: de meeste farizeën hebben dat oordeel des onderscheids niet op kun nen brengen. Christus heeft hun toen een maatstaf in handen gegeven, die hen had kunnen helpen: „Onderzoekt de Schriften, die getuigen van Mij". Wie in de tijd de Schriften onderzocht, kón de schok van „het nieuwe" in de prediking van Jezus overgroeien. Door vergelijking met de heilige Schrift (toen alleen nog het Oude Testament) kon den ze in Jezus' woorden „de stem des Vaders" herkennen. Nu vrees ik, nalezing van et eerste art. van Dr. De Goeij, dat deze tot dat oordeel des onderscheids op het ogenblik nog niet gekomen is. Daarom ben ik bang, dat uk blad de onzeker heid waarover vele Katholieken klagen met deze publikaties wellicht nog ver groten zal. Het is gevaarlijk, het lezers publieke prijs te geven aan „pendel-be wegingen": nu eens wat „progressiefs", dan wat „konservatiefs". Nu het woord „neo-modernisme" ge vallen is, zou ik de redaktie déze vraag willen stellen: ziet u behalve de twee richtingen: A. traditionalisme, B. neo- modernisme, ook nog een derde: C. christelijke vernieuwing (of hoe u het noemen wint)? Het komt mij voor, dat de bisschop pen „neo-modernisme" lokaliseerden, in de „ont-mythologiserende interpreta tie" (Bultmann, Robinson, e.a.), waar door de heilsfeiten, waarop de Chris tenheid rust, tot mythen worden ver klaard, maar dat Dr. De Goeij alles wat „nieuw" lijkt, on-onderscheiden tot „modernisme" verklaart. Welke maatstaf denkt u aan te leg gen om „modernisme" te onderschel den van „christelijke vernieuwing"? BREDA K. C. Smouter Indërtijd, toen voor- en tegenstanders van vernieuwingen in de liturgie el kaar nog fanatiek meenden te moeten verketteren over en weer, verscheen er in Uw blad een magistraal en be geesterd artikel, dat de kwesties even tjes, bijna onwillekeurig en terloops, louter doordat het nu eenmaal Prof. F. v.d. Meer was die dit schreef, in het perspectief en de dynamiek plaatste van zo'n twintig eeuwen christendom; waardoor toen heel wat progressieve en conservatieve druktemakers bedrem meld zich tot bescheidenheid en mati ging en tot stilletjes aan de studie gaan voelden genoopt. Het ware te wensen dat ook thans nu wij, onverbetelijk-mondelinge room se leken van vandaag en gisteren, alle maal weer staan te popelen om ons onwaardig en oneerbiedig en dom ge krakeel aan te heffen, over de Heilige Maagd deze keer zo'n groot geleerde en dichter zijn stem verhief en ons eens schilderde hoe, door al het gebed en gepeins en door alle ontroering en trouwe liefde van zoveel verscheidene generaties van gelovigen, de gestalte van Maria eigenlijk tot onze dagen is doorgedrongen. Mogelijkerwijs zou dan menige kort zichtige nieuwlichter onder ons zyn schennende woorden bijtijds beschaamd inslikken en zouden wij anderzijds, van de laatste obsessies van een soms iet wat benepen en smakeloze 19e eeuwse catechese bevrijd, een beetje ontvan kelijker worden voor de oorspronkelijke majesteit van die authentieke en bij belse visie op de Moeder van Jesus, zoals die le< fde in de oergemeente die de Evangeliën schiep en zoals die in de laatste decennia, dank zij de heilige Geest en de eerbiedige en nauwgezette arbeid van vrome exegeten. TEXEL Frans van Leeuwen Dr. ir. de Goeij zegt: „Ook thans immers willen de zogenaamde vernieu wers binnen de Kerk blijven omdat ze daarb "°n hun ontmythologiseringspo- gingo lauwelijks met succes zouden kunne. doorvoeren". Kan de heer de Goeij bewijzen dat dit liet motief van de vernieuwers is? (dat zogenaamde laat ik liever weg, het klinkt zo onaardig!) In het boek van mevrouw drs. Tine Govaarts-Halkes „Storm na de stilte" heeft mij zo bijzonder getroffen haar grote liefde voor de Kerk. Die liefde staat vernieuwingspogingen blijk baar niet in de weg. Jammer voor dr. de Goeij: Tine Govaart-Halkes is geen onbekende in „Te elfder ure". BERGEN N.H. Drs. J. Forceville-van Rossum WOERDEN, 27 aug. Tot en met dinsdag is er te Saint Avolt bij Metz een internationaal congres van de Fran ciscaanse lekenbeweging, waarop ver tegenwoordigers uit heel West-Europa zullen zoeken naar een nieuwe vorm van de Derde Orde. De Derde Orde, die evenals bijna alle traditionele godsdienstige verenigingen na een grote bloeitijd in de twintiger jaren, nu sterk op haar retour is, telt in Nederland nog ruim 15.000 leden, grotendeels ouderen. Weliswaar zijn er reeds van verschillende kanten, onder meer in de zogenaamde Doortochtgroe- pen, pogingen gedaan weer aansluiting te vinden bij de jongeren maar al deze pogingen blijken nog niet het succes te hebben dat men ervan verwachtte. Het comité van voorbereiding, waarin onder andere de Nederlanders J. van der Putten en An van Corstanje zitting hebben, heeft een serie fundamentele vragen opgesteld als: Heeft de Derde Orde nog recht van bestaan? Hoe zal zij zich moeten ontwikkelen om nog iets te kunnen betekenen tussen alle vormen van vernieuwing? Een belangrijke grondlijn -oor een nieuw gezicht ziet men in het concilie- ideaal van een arme en dienende Kerk, waarin men iets van de oorspronkelijke Franciscaanse beweging herkent. Te vens ziet men de noodzaak zich organi satorisch los te maken van elke vorm van bevoogding door de priesters. Deze laatsten hebben op het congres dan ook geen stemrecht. (Van onze correspondent) 's-HEERENBERG, 27 aug. De mil jonair Eugen Reintjes, een in april van dit jaar overleden inwoner van 's-Hee- renberg, heeft zijn gehele vermogen na gelaten aan de Duitse grensstad Emme rik. Het Willibrordus-ziekenhuis krijgt een deel van de nalatenschap, terwijl een ander deel is bestemd voor de uit breiding van het ai eerder door de heer Reintjes aan de stad geschonken Eugen Reintjes-stadion. De miljonair heeft vijf jaar geleden zijn grote machinefabriek in de Duitse stad Hameln, een fabriek met 350 man, aan de gemeente geschon ken. terwijl hij de werknemers tot aan deelhouders maakte. Enkele jaren gele den schonk hij zün kostbare schilderij- encoliectie aan een Keuls museum. Misschien ben ik maar een domme kapelaan, die niet goed kan lezen, maar toch zou ik graag weten waar ik kan vinden, dat „pastorale bewogen heid voor de christen het enige is, zon der dat hij door dogma's en moraal wordt gehinderd". Als de heer de Goeij dat even wil aanduiden, is althans wat de vindplaats van deze opvattingen betreft de zaak geklaard, en kunnen we verder gaan discussiëren. Dat de grote meerderheid der katho lieken dit zogenaamde neo-modernisme (waarmee de heer de Goeij waarschijn lijk allerhande nieuwe inzichten binnen de kerk bedoelt) „bevreemd en veront rust over zich laat komen" weiger ik aan te nemen. Mijn indruk is en hier steun ik op mijn niet onfeilbare ervaring dat vele katholieken alle nieuwe ideeën „als een zwijgende kerk" over zich laten komen, zoals 15 tot 20 jaar geleden nagenoeg allen deden. Wanneer immers werd er toen over ker kelijke en godsdienstige zaken gespro ken9 Tegenwoordig echter zijn er naast de zwijgenden óók velen, eri vaak heel gewone mensen, die gelukkig niet meer tot de zwijgende kerk horen. En ik meen, dat onder hen juist de meesten zich niet „bevreemd en verontrust maar thuis en gerust beginnen te voe len bij het veranderde kerkbesef en Godsidee. WEERT D. Op den Camp Als iemand in zijn godsdienstige bele ving baat en steun vindt in deze oer degelijke, zuiver kerkelijke opvattingen over Maria, wie heeft dan het recht hem dit geestelijk voordeel te ontne men, hem in verwarring te brengen, ja zelfs enigermate te verketteren? Met dezelfde vrijheid waarmee de „ultra modernen" hun nieuwe opvattingen over Maria verkondigen, meen ik mijn opvattingen over Maria te mogen voor staan en verdedigen en ik weet mij daarbij geruggesteund door een eeuwen lange traditie in de kerk. Ik ben er van overtuigd, dat als men in katholiek ker kelijk Nederland een enquête op dit punt zou houden, een zeer grote meer derheid het volkomen met mij eens zou zijn- Mag ik zo vrij zijn de rozenkrans te bidden, omdat ik vind dat dit gebed zo ontstellend rijk is, omdat het ons iedere keer weer confronteert met het leven van het heilig huisgezin, met de lijdende stervende en verrezen Chris tus die toch het middelpunt van ons leven is9 Nog niet zo lang geleden las ik een artikel, waarin de auteur de ge lovigen in twee groepen onderverdeel de, namelijk "degenen die voor hun geestelijk leven de bijbel lezen en zy die hun heil nog steeds zoeken in het bidden van de rozenkrans. Dat er ook gelovigen zjjn die én de bijbel lezen en de rozenkrans bidden, ontging ken nelijk aan zijn aandacht. Ik zal mRh opvattingen over Maria aan niemand opdringen, maar wens van de andere kant vrij gelaten te worden. Allen die in de traditionele opvattingen over Ma ria steun voor hun godsdienstig leven vinden, behoeven beslist niet in ver warring gebracht te worden. Zó zou ik willen pleiten voor „ont theologisering": het vrij maken van het geloof van iedere dwingende binding aan een bepaald theologisch denken, het toekennen van de hoogste prioriteit aan een goede geloofsbeleving, het ma tigen ook van de discussies op theolo gisch gebied, zeker het matigen van de felheid er van, en de theologische interpretatie zó brengen dat deze strekt tot een betere beleving van het geloof. VOORBURG J. A. A. Leechburch Auwers Probleem no. 248 van P. F. Blake. Wit geeft in 2 zetten mat. Bekroond Hampstead and Highgate Express toernooi. 1. e4 e6 2. Pc3 d5 3. ed5: 4. d3 d4 5. Pe4 De7 6. De2 Lf5 7 Lgö Pf6 8. f3? (eenvoudiger, was geweest: 8. Pf6:t gf6: 9. Lf6:) 8. - Le4: 9 de4: Db4t 10. Ld2 Db2: 11. Ddl? (Nu kwam het er op een pion meer of minder niet aan dus had wit Tdl moeten spelen.) 11. - Lb4! 12. Tbl Stelling na de 12e zet van wit: Wit: Ke8 Dd7 fd5 Th3 Lh2 Lh5 Pc8 pion e5. Zwart: Ke4 Ta4 Te2 Lel Pc6 Pd8 pionnen a3 b2 c2 g2 a6 a7. Oplossing probleem no. 247 van D. Williams: Dh5! dreigt Del mat. dc2:f 2. Kc2:; Kfl 2. Pe2; Te2 2. Pf3; Kd2: 2. Da5 met mat. EPAULETTENMAT De Proost tegen De Gronckel, ge speeld in Antwerpen. 12. - Ld2:T 13. Kd2: Dc3t 14. Ke2 De3 mat. Een aardig epaulettenmaat, waar voor hier de witte dame en loper fungeren. Correspondentieadres: A. Perquin, Persijn 48, Amsterdam Bvt, Probleem voor geoefenden. No 42"0 van G. Numan te Haarlem. Probleem voor beginners. No. 929 van J. H. C. Homeyer te Bad hoevedorp. Wit speelt en wint; oplossingen kunnen ingezonden worden tot 15 september a s. aan B. H. M. Stevens Eikenlaan 36, Heemstede. OPLOSSING; van No. 4283 van K. Karregat te Vo- lendam: Wit speelt naar: 23, 22, 21. 38-32, 31. 33, 3, 16 en wint. Niet zo erg moeilijk maar goed geslaagd. Nu geen figuranten meer en een scherpe onleding. Ook in Vo- lendam gaat de damsport blijkbaar de goede weg op! tllllllllllllllllllHIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIilllllllllllllllllllllllMIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlil Wit begint en wint; oplossingen van de nummers 929 en 930 kunnen tegelijk ingezonden worden tot 15 sept. a.s. Met dit nummer presenteert zich weer een nieuwe problemist. Na aanvankelijk de stukjes voor be ginners en daarna tevens de pro blemen voor geoefenden te hebben bestudeerd heeft de heer H. ge tracht zelf wat te componeren en, zoals we zien, niet zonder succes! Oplossing van no. 925 van drs. A. v. d. Elzen te Rosmalen. 43-39, 34x32, 37x8, 3x12, 35-30. 18x29 30-24, 29x20, 25x3, 12-17, 3x21. 26x17, 41-37 en wint op tempo. Een heel aardig en zeer goed mi niatuurtje; de stand is goed, de ont lading niet zonder verrassing en het slot gaaf Damproblematiek; de parel van het damspel. Onder bovenstaande titel heeft de heer N R. Keessen te Aalsmeer een boekje uitgegeven dat in vele op zichten een lust voor het oog is Zelf een verwoed liefhebber van het dammen, voornamelijk van de compositiekunst, heeft hij met me dewerking van verschillende pro minenten z.a. J. H. H. Scheyen, J C. R. Bus, F. J v. Sterkenburg en anderen een verzameling problemen. studies en artikelen in een handig en fraai gedrukt boek samengevat en voor iedereen beschikbaar ge steld tegen de redelijke prijs ad f 3,75. Op de 568 diagrammen vindt men problemen van vrijwel alle bekende problemisten en het spreekt wel vanzelf dat die geselecteerd zijn, dus tot hun beste composities gerekend mogen worden. De tekst, zo hier en daar verlucht met dichtsels van de bekende dam mer-dichter J. A. Pennings. had wel wat „bijgeslepen" mogen worden ter wijl de philosofische beschouwingen van de heer J. H. H. Scheyen zonder schade aan het geheel te doen. vei lig korter hadden kunnen zijn Al met al een boekje dat stellig de belangstelling van alle dammers waard is en ook gaarne aanbevolen wordt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1966 | | pagina 9