HET NIEUWE DAGBLAD Uitslag aanrijding niet afgewacht KLEDING ALLEEN VOOR HET VOLK Vrijmoedig commentaar j,Aanzien van ministerschap ermee Smallenhroeks motivering Verder: 3 HOGE" GAST I I REVOLUTIE LOOPT UIT DE HAND JAMIN Loeiia-11 in baan om maan 1 Vandaag: En: Philips verhoogt aantal prijzen Rome raadpleegt wereldepiscopaat t Tritonzaal: Nederlander in Italië van caravan beroofd „Wij hebben genoeg van ErharcT 'ëm limonade gs Herbert Wehner: MAANDAG 29 AUCUSTUS 1966 KLEINE BUIENKANS 57ste JAARGANG No. 16451 Den HAAG, 29 aug. De minister van Binnenlandse Zaken, de heer J. Smallenbroek is afge treden. Hij heeft deze beslissing gisteren genomen na beraad met Anti-Revolutionaire voormannen. De heer Smallenbroek heeft mee gedeeld van mening te zijn dat het ambt van minister en de politiek -n het algemeen er mee gediend zijn, dat hij zijn functie neer legt. De minister heeft de uitslag Van het justitieel onderzoek in Verband met zijn aanrijding op 16 Juli niet willen afwachten. De heer Smallenbroek zal de ministerraad Van vandaag niet bijwonen. 12 pagina s Ex-minister J. SMALLENBROEK rr President De Gaulle moet bukken om de kleine keizer Haile Selassie de hand te kunnen drukken. Het Ethiopische staatshoofd verwel komde zijn gast op het vliegveld van Addis Abeba, waar de presi dentiële DC-8 van De Gaulle zaterdag landde. Financiën en economie Rode Wachters plakken een papier met de woorden „kleding voor het volk" boven de ingang van een herenmodemagazijn in Peking. Ook dit is een onderdeel van de campagne om de „grote sociale en culturele revolutie" ingang te doen vinden bij het volk. TOKIO, 29 aug. (AFP, Reuter, UPI) In Peking is de spanning, die is veroorzaakt door het op treden van de „Rode Wachters van de Revolutie", tot een maxi mum gestegen. De zaak dreigt de autoriteiten een beeije uit de hand te lopen. Het .Volksdagblad', het orgaai. van de Chinese com munistische partij, heeft reeds vermanend geschreven, dat de jongelui zich wat dienen te mati gen. De Rode Wachters zijn ech ter niet meer te houden. Voor van daag en morgen hebben zij een monsterbetoging bij t'; Russische ambassade georganiseerd, die twee dagen en een nacht zal duren, niet duur wel heerlijk „Vier oudheden" trefpunt aaTTtlc" Nieuwe Waterweg voor recepties, lunches en intieme diners. Vermaning Esterhazy Rostbraten Falstaff, restaurant van het Rijnhotel Rotterdam weer in Europa la i 6 sS NIEUWE DAG Ook morgenen perioden van nazomerweer. Tijdelijk meer bewolking met in de zuide lijke helft van het land een kleine buienkans. Matige zuid oosten wind. Overdag 20-23 gr. Zon op: 05.47 onder: 19.33 Maan op: 19.56 onder: 04.39 SMALLENBROEK AFGETREDEN (Van onze verslaggever) Het korte ministeriële leven van de heer Smallenbroek sedert april 1935 Raakte hij deel uit van het kabinet j* niet over rozen gegaan. Het zwakste, heeft hij zieli getoond in zijn aanpak Van de moeilijkheden rond het Amster damse politiebeleid. In parlementaire kring was daar niemand gelukkig mee. Zijn optreden als bewindsman bereikte een dieptepunt toen hij aan de hand Van aantekeningen op een sigarendoos- Je wilde bewijzen, dat hoofdcommissa ris Van der Molen in zijn ontslag had bewilligd. Ook wat de behandeling van andere belangrijke zaken betreft heerste niet alleen in de kring van de oppositie de mening dat de heer Smallenbroek te kort schoot. Hoewel zijn optreden in de Kamer uiterlijk de schijn van gewicht had,, vond men algemeen dat z\jn he 'd inhoudelijk weinig te betekenen had. v Zoals bekend is minister Smallen- in de late avonduren van 16 juli zijn huis in Marlot met zijn auto egen een geparkeerd staande wagen Van een buurman gereden. In verband met het middernachtelijk hUr heeft de minister zich toen niet direct met de eigenaar van de aange ven auto in verbinding gesteld. De v°lgende morgen heeft hij zijn buurman Jan de aanrijding verwittigd. Door de klap van de aanrijding zijn echter wel (Van onze verslaggever) DEN HAAG, 29 aug. De officiële hiededeling van minister Smallenbroek 's als volgt: Ongeacht de uitkomst van het justi tieel onderzoek in verband met de door blij veroorzaakte aanrijding op 16 juli 5-1. ben ik op grond van zuiverheid in de verhoudingen van mening, dat het aanzien van het ambt van minister en van de politiek in het algemeen erme de gediend is, dat ik mijn functie van biimster van Binnenlandse Zaken neer leg. Ik heb daarom aan H. M. de Ko- hingin verzocht mij van dit ambt te ontheffen en ik heb de minister-presi dent daarvan op de hoogste gesteld. J. Smallenbroek, minister van Binnen landse Zaken. Dirk van de Broek, de Amster damse supermarkt-koning, is ge wend op kleintjes te letten. En daarmee bedoelt hjj de gewone man en de (brood)-prijzen die zo laag mogelijk moeten zijn. Al die klein tjes hebben Van de Broek groot gemaakt. Hoe snel de ster van de koning is gerezen vertelt onze ver slaggever op pagina 5. Het was een top-weekeinde voor de sport. Bij de amateur wielrenners behaalde Eef Dolman de wereldtitel, bij het zwemmen veroverde Betty Heukels goud en bij de roeisters "reikten de acht van Argo naar Eu ropees brons. En dan ging ook de voetbalcompetitie nog door met o.a. de topper DWS-Feijenoord. Voor Verslagen en beschouwingen over al deze evenementen zie onze sport bijlage. Op pagina 3: Regionaal nieuws. Op pagina 4: Dlmfestival van Venetië. Ondergang der apostelen, 's Lands - Kroniek. Radio- en tv-nieuws. Op pagina 5: Zwartkruis 15 oktober gewijd. Proep tot Zuid-Molukkers. enkele buren uit hun slaap gewekt. Onder meer een zestienjarig buurmeisje van de minister, die in verband met af wezigheid buitenslands, afgelopen maan dag haar getuigenverklaring voor de po litie heeft afgelegd. Met deze verklaring sloot de politie voorlopig haar aandeel in het onderzoek af. Uit de verhoren was gebleken dat minister Smallenbroek na de aanrijding met gedoofde lichten zonder zijn iden titeit bekend te maken, zou zijn weg gereden. De officier van justitie en hoofd van het arrondissementsparket, mr. A. W. Rosingh, heeft nog geen beslissing ge nomen over een eventuele vervolging van de heer Smallenbroek. Mr. Ro singh moet hierover nog overleg plegen met de procureur-generaal bij het ge rechtshof in Den Haag, die momenteel met vakantie is. Een volkomen juiste beslissing, aldus het commentaar van de voorzitter van de CHU, drs. A. D. W. Tilanus. ,,Hij EINDHOVEN, 29 aug. Philips zal met ingang van 1 september de prijzen verhogen van een aantal huishoudelijke apparaten. Reeds enige tijd geleden werd daarvoor op grond van de geste gen grondstoffenprijzen toestemming ontvangen van het ministerie van Eco nomische Zaken. De prijsverhogingen schommelen tussen de 5 en ruim 10 procent. Stofzuigers, draaitop, gaan omhoog van 189,- tot 199,- en ketelstofzui gers van 169 tot 179. Ventilatorkachels komen van 119 op 125. Elektrische dekens, tweepersoons, van 118 op 132 en eenpersoons van 98 op 109. Snelstrijkijzers van 32,50 op 34,25. Koffiemolens van 23,75 op 24,95. had het misschien nog iets eerder kun nen doen. Als een minister iets over komt, of het nu buiten zijn schuld is of niet. ontstaat er een eigenaardige verhouding met zijn collega van justitie, j De betrokken minister moet zich dan tijdelijk terugtrekken om de minister van justitie in de zaak de vrije hand te geven. In dit geval was na de aan-i rjjding een van de getuigen niet direct beschikbaar. Was die er wel geweest, dan had minister Smallenbroek zich al meteen moeten terugtrekken. Nu is het eigenlijk al te laat". Sinds de installatie van het kabinet Cals op 14 april 1965 was de heer Smallenbroek minister van Binnenland se Zaken. Daarvoor was hij voorzitter van de Tweede Kamerfractie voor de Anti-Revolutionaire partij. De heer Jan Smallenbroek, die op 21 februari 1909 in Assen werd geboren, werd in 1939 gekozen tot lid van de gemeenteraad van Elburg, waar hij ook wethouder en waarnemend burgemees ter werd. Van 1941 tot 1945 was hij ont vanger van de registratie en domeinen. In 1942 werd hij benoemd tot inspec teur van de rijksbelastingen. Sinds 1947 is hü hoofdinspecteur op non-actief. Eveneens in 1947 werd hij gekozen tot lid van Gedeputeerde Staten van Dren te. De heer Smallenbroek is voorzitter van het hoofdbestuur der Stichting 1940- 1945, voorzitter van het provinciaal be stuur Drente van die stichting, lid van de buitengewone pensioenraad en lid van de advies-commissie Verzetsdaden. Hij heeft voorts zitting gehad in het nood- parlement, dat na de bevrijding (20 no vember 1945 tot 3 juni 1946) optrad. Bij de uitbreiding van de Staten-Gene- raai in 1956 kreeg de heer Smallen broek opnieuw zitting in de Tweede Kamer voor de Anti-Revolutionaire Par tij. ROME, 29 aug. (KNP). De H. Con gregatie voor de Geloofsleer (het voor malige H. Officie) heeft het wereldepis copaat over belangrijke leerstellige kwesties geraadpleegd. In een brief aan alle bisschoppen en de hogere oversten van orden en congregaties verzoekt kar dinaal Ottaviani, als pro-prefekt van de congregatie, hen hun standpunt te ge ven over enkele problemen en gevaren, ()'ealdus de brief ontstaan zijn uit de levendige theologische discussies na het Concilie. Als motivering voor deze brief zegt kardinaal Ottaviani, dat er berichten zjjn over onjuiste interpretaties van de leer van het Concilie en over het ont staan van gevaarlijke meningen. De brief noemt tien onderwerpen waarover de bisschoppenconferenties dienen te discussiëren. Hij wijst, vooral op de gevaren van een dogmatisch rela tivisme en van ,,niet exacte" interpre taties van de inspiratie en feilloosheid van de H. Schrift. De brief wijst er ver der op dat velen de Eucharistie steeds meer zien als een symboliek en daar mee de ware betekenis van de transsub stantiatie ontkennen. Ook noemt de brief het gevaar van een onderwaardering van de leer van Trente over de erfzon de en in verband daarmee de „dwalin gen" op moraal-theologisch gebied. De ze dwalingen legitimeren de situatie- ethiek en koesteren „gevaarlijke menin gen over de sexuele en huwelijksmo raal." Spanning in Peking stijgt tot maximum "Waarnemers verwachten dat deze massabetoging van 36 uur aan een stuk ADVERTENTIE Amerika polst N oord-V ietnam WASHINGTON, 29 aug. (AFP, Reu ter) Naar in welingelichte kringen in Washington is vernomen, heeft de Amerikaanse regering onlangs opnieuw geprobeerd Noord-Vietnam te winnen voor onderhandelingen over vrede of een vermindering van de strijd in Viet- nam. Tot dusver heeft Hanoi niet gun stig gereageerd op dergelijke initiatie ven van Washington. In genoemde kringen wilde men niet zeggen langs welke weg de Noordviet- namese autoriteiten zijn gepolst. Vol gens waarnemers zouden o.m. India en Canada hierbij betrokken zijn geweest. Deze twee landen maken deel uit van de Internationale Controlecommis sie voor Indo-China. SAIGON. Voor het eerst sinds een week zjjn bij aanvallen op Noord-Viet nam weer Amerikaanse vliegtuigen ver loren gegaan. Het Amerikaanse opper bevel deelde mee dat zaterdag twee Amerikaanse jachtbommewerpers wer den neergeschoten. Een derde toestel Verongelukte in de Golf van Tonkin. In totaal zjjn ju 345 Amerikaanse vlieg tuigen boven Noord-Vietnam verloren gegaan, zo werd meegedeeld. Uit het hele land zün berichten bin nengekomen over toegenomen Vietcong- activiteit, die kennelijk verband houdt met het begin van de campagne voor de verkiezingen van volgende maand. Tenminste 23 mensen verloren het le ven bij allerlei incidenten. Zo onder mijnden de terroristen een trein en een autobus. Zij vermoordden drie provin ciale bestuursfunctionarissen en vijf po litiemannen. Op de tachtigste dag van zijn honger staking uit protest tegen het aanblij ven van het militaire regime in Saigon is de Zuidvietnamese boeddhistenleider Tri Quang het slachtoffer geworden van een „grappenmaker", die een pamflet had verspreid, waarin de zelfverbran ding van Tri Quang werd aangekon digd. Het publiek werd uitgenodigd daarbij aanwezig te zijn. Op het aan gegeven tijdstip hadden zich veel pu bliek en persmensen, maar ook politie op de genoemde plaats verzameld Maar de boeddhistenleider, die zeei verzwakt in een kliniek wordt verzorgd bleek van niets te weten. moskou, 29 aug. (Tass, upd Het Russische ruimtevaartuig de Loena 11 is in een baan om de maan ge raakt en daarmee de tweede maansa- telliet van de Sovjet-Unie geworden Het Britse observatorium Jodrell Bank ving gisteravond omstreeks 22.50 uur signalen op, waaruit bleek, dat de rem- raketten in werking gesteld waren. Tot dusver hadden de Russen gezwegen over het doei van de Loena-11: een baan om de maan, of een landing op de aardsatelliet. het belangrijkste evenement tot nu toe van de „grote sociale en culturele revo lutie" zal worden. Niet alleen de Rode Wachters zelf zullen er aan deelnemen, maar ook talloze arbeiders, leden van volkscommunes, kantoor- en winkelper soneel, enzovoorts. De betogers moeten het in China welbekende rode boekje met gedachten van Mao Tse-toeng mee nemen en ook rode vlaggen. De betoging is ongetwijfeld een reac tie op het scherpe protest, dat de Rus sische regering zaterdag bij China heeft ingediend. Het Kremlin protesteert in ondubbelzinnige bewoordingen tegen de „straatschenderij" voor het gebouw van de Russische ambassade in Pe king. Rode Wachters hielden daar on langs de auto van de Russische zaak gelastigde aan. De inzittenden moesten uitstappen en langs een groot portret van Mao Tse-toeng lopen. Tevens zou den leden van de ambassade zijn ge molesteerd. Het Kremlin eist een „on middellijk en onvoorwaardelijk einde van dergelijke schanddaden". Acht buitenlandse kloosterzusters, die een school in Peking leidden, moesten China verlaten. Zij zijn zondag uit de Chinese hoofdstad vertrokken. De school werd vorige week door „Rode Wach ters" in bezit genomen. Diplomatieke kringen, die dit meldden, verklaarden dat de zusters volgens het Chinese mi nisterie van buitenlandse zaken spiona ge hebben bedreven. Zij zijn afkomstig uit Engeland, Canada, Ierland, Frank rijk, Italië, Polen, Zwitserland en Grie kenland. De school, hel enige buiten landse godsdienstige instituut in Pe king, gaf lessen aan ongeveer 200 kin deren van diplomaten. De activiteiten van de Rode Wach ters hebben zich inmiddels tot geheel China uitgebreid. Overal zijn campag nes aan de gang tegen de „vier oud heden", zijnde „de oude ideeën, de oude cultuur, de oude gewoonten en de oude zeden". Namen van straten, fa brieken, bibliotheken en andere instel lingen worden gewijzigd. Dingen, die reeds in Peking zijn gebeurd, gebeuren nu ook elders. Winkels en warenhuizen mogen geen cosmetica, haarwasmidde len, moderne kleding en andere „bur gerlijke" produkten meer verkopen. Mensen die luorden verdacht van be zit worden uit hun huis gezet en moe ten straatveger worden. Vaak worden zij mishandeld. Kerken, moskeeën en kloosters worden aangevallen en soms vernield. Vrijen in het openbaar mag niet meer. Vissen in de vijvers van Peking ook al een „bourgeoisever- maak" ook niet. De Rode Wachters willen de dierentuin van Peking slui ten, omdat schadelijke dieren daar het ADVERTENTIE vlees opeten, waarmee de arbeidende bevolking zich. zou kunnen voeden. Vrou wen met naaldhakken worden geweerd 'uit openbare gelegenheden, zoals bus sen, treinen, parken en bioscopen. Volgens het Russische persbureau Tass is het Chinese volk hier en daar tegen de „Rode Wachters" in opstand gekomen. Een rijke Chinees, die uit zijn huis was gehaald, greep zijn zwaard en doodde acht Rode Wachters. (Later zou hij zelf zijn doodgeslagen.) Ook el ders werden Rode Wachters door woe dende Chinezen aangevallen en afge ranseld. Het Volksdagblad deed zondag een beroep op de jeugdige Rode Wachters af te zien van het gebruik van geweld bij het verbreiden van de culturele re volutie onder de bevolking. „Neem uw toevlucht niet tot geweld, maar gebruik vredelievende methoden. Stel de demonen en monsters ten volle aan de kaak en breng ze ten val op vreedzame wijze, in plaats van met ge weld", aldus het blad. Het herinnert aan acht regels van Mao Tse-toeng: „Spreek rustig, koop en verkoop rustig geef geleende zaken terug, vergoed vet- nielde zaken, sla en beschimp anderen niet, verniel geen boerderijen of land- bouwprodukten, molesteer geen vrou wen en mishandel geen krijgsgevange nen". MILAAN, 29 aug. (UPI) Een veer tigjarige Amsterdammer is zaterdag avond alhier van zijn caravan beroofd terwijl hij met vrienden koffie dronk in een café. De man had zijn caravan op een kampeerplaats aan de buitenkant van de stad geparkeerd en was naar zijn vrienden in een in de buurt gelegen café gegaan. Tijdens het koffiedrinken keek een van de mannen in de richting van de kampeerplaats en bemerkte dat de caravan er niet meer stond. De die ven hebben de caravan vermoedelijk aan hun eigen auto gekoppeld en zijn zij er mee weg gereden. De auto van de Nederlander werd ongemoeud gelaten. I Advertentie) Uit onze internationale keuken: mit serviettenknödl Den Heidei Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt fwente Eindhoven Beek Stockholm ouenhagen Londen Amsterdam '.waar bewolkt nist cwaar bewolkt mbewolkt onbewolkt half bewolkt licht bewolkt zwaar bewolkt onbewolkt onbewolkt zwaar bewolkt licht bewolkt SE BS 20 20 20 20 21 20 21 22 18 21 23 21 s a 2-3 5 Se 15 11 15 10 11 11 12 11 4 11 15 12 De reden waarom minister Smal lenbroek gaat aftreden is nogal dramatisch, maar zijn beslissing ii onafwendbaar. Een getuigenis van persoonlijke moed. zegt een ochtend blad. Dat valt niet te ontkennen, boewei de drang, welke door de mannenbroeders op hem is uit geoefend, nog zou moeten uitmaken of bet tegenovergestelde besluit niet nog meer persoonlijke moed gevergd zou hebben. Ook de voorzienbaar- beid van de uitslag van het justitiële onderzoek speelt in dit opzicht een rol. Maar dat zijn allemaal interne aangelegenbeden waarover men slechts gissend schrijven kan en al gissend komt men tot veronderstel lingen die allemaal in bet nadeel van de heer Smallenbroek uitvallen. Zonder dat men iets bewijzen kan en zonder dat men de bedoeling heeft al dit onaangenaams op bet hoofd van de betrokkene te laten neerkomen. Hij is waarachtig wel zwaar genoeg gestraft! Men mag wel eens de vraag stel len of het ambt van minister in ons land niet te afschrikwekkend hoog wordt aangeslagen. Men wil engelen van mensen als minister. Zij moeten reeds boeten voor nog niet geval len justitiële uitspraken, welke bij andere hooggeplaatste personen met een licht gesis in de doofpot gaan. Een vreemd soort van klassejustitie voltrekt zich aan onze bewinds lieden, want niet de rechter, maar de jury van de publieke opinie bepaalt de straf en die is genadeloos bard. Het beengaan van de beer Smal lenbroek moet, boe pijnlijk dat nu ook wordt, ook los van betgeen ge beurd is bekeken worden. Men kan onmogelijk vaststellen, dat bij een leegte achterlaat, die niet meer te vullen is. De heer Smallenbroek is van bet begin af aan een weinig ge slaagd voorbeeld geweest van de wijze waarop onze politieke constel latie een formateur verplicht tot een weinig verheffend passen en meten terwille van het volle pond. dat alle deelnemende politieke partijen zich toegemeten willen zien. Dat dit nu verkeerd uitgepakt heeft hoeft niet aan de hand van sigarendoosjes en commissies van wijze mannen ge ïllustreerd te worden. Minister Smallenbroek heeft het bijzonder moeilijk gehad, maar bij is bij bet oplossen van die moeilijk beden ongetwijfeld nog beneden de maat gebleven, welke men onder normale omstandigheden van hem had mogen verwachten. Zulke voor beelden hebben zich wel meer voor gedaan. Het is een hard bedrijf, zucht men dan. Men zou ook kunnen zeggen: het is een foutief stelsel waarin het tellen van neuzen op sommige momenten belangrijker wordt dan bet kiezen van de juiste man. Met het kabinet gaat nu waar schijnlijk niets anders gebeuren dan wat er gebeurd zou zijn wanneer de beer Smallenbroek er nog in gezeten bad. Politiek beeft de zaak dus niet zo veel betekenis als wanneer bij voorbeeld minister Vondeling bet zelfde was overkomen als de heer Smallenbroek. De grote moeilijk heid wordt nu natuurlijk wel boe men voor een kabinet, dat zo wankel lijkt te staan als dil, nog een figuur van anti-revolutionairen huize zal kunnen vinden, die de geprovoceerde ministeriële boedel van minister Smallenbroek wil overnemen. Dat zou een kortstondig ongenoegen kunnen worden. BONN, 29 aug. (Reuter) De vice- voorzitter van de Westduitse socialisti sche partij. Herbert Wehner, heeft gis teren in een vraaggesprek voor het radiostation „Deutschlandfunk" ge zegd, dat zijn partij niet langer wenst samen te werken met bondskanselier Erhard. In een felle aanval op Erhard zei hij: „Iemand die iets van ons wil, moet zonder Erhard komen. Wij heb ben genoeg van deze man". Zaterdag deed de leider van de socia listen, de Westberlijnse burgemeester Willy Brandt, een aanval op de door de regering voorgestelde economi sche stabiliseringswetten. Hij noemde ze „niet afdoende". Wehner zei echter de mogelijkheid, dat de socialisten wel licht met een compromis akkoord gaan, niet uit te sluiten. Bondskanselier Erhard is inmiddels in Oslo aangekomen voor een bezoek van een week aan Noorwegen en Zwe den.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1966 | | pagina 1