Wapenstilstand in de broodoorlog VADERLANDSE SPEELSHEID IN GOUDA f i a GROETVAN DRUIVENPRINSES m Oproep tot Zuidmolukkers Manusama vraagt zelfbeheersing Wijding mgr. Zwartkruis zaterdag 15 oktober Schotse mede-consecrator DIRK VAN DE BROEK SNEL OMHOOG Westland viert oogstfeest* ten Beatrix en Claus in Salzburg Pater Kreijkamp legt ambt neer het fundament (van uw vermogen im* l' Jongeman verdronken NIEUWE DAG MAANDAG 29 AUGUSTUS 1966 AMSTERDAM, 29 aug. „In Amerika hebben ze een gezegde. Dat komt hierop neer: „Arme mensen hebben lage prijzen nodig, rijke mensen houden van lage prij zen. Ik wens op beide groepen te speculeren. Daarom zijn mijn prij zen overal laag". Man achter deze woorden: kruidenier in het groot Dirk van de Broek (42) eigenaar van zeven supermarkts en een café-restaurant in Amsterdam, van een hotel in Wijk aan Zee en van een sinds kort tot vakantie oord omgebouwd klooster in het Italiaanse Riva aan het Garda- meer, directeur van vierhonderd Ulan personeel. Vrede met middenstand Zwevend rapport WsjSfP» DIRK VAN DE BROEK Kleine hapjes W-V smm Gouda heeft faam om zijn kaas en zijn kerkglazen, zijn kaarsen, zijn aardewerk en zijn pijpen. Steden met zulk een gevarieerc repertoire van specialiteiten hebben meestal een roemrucht verleden. Dat verraadt reeds het aanzien van het centrum. Op de waaiervormige markt staat het bekende laat-gothische raadhuis en uit het gekrioel van dicht opeengedrongen huisjes rijst de kerk omhoog, een kolossaal bouwwerk, 115 meter lang, waarbinnen de mooiste glas-in-lood-ramen van ons land zijn te bewonderen. Het is eigenlijk een wonderlijk verhaal met die glazen. De eerste werd geschonken door Joris van Egmond, bisschop van Utrecht in 1555 en de laatste door de stad Delft in 1603 ter viering van het ontzet van Leiden. De cyclus omspant de meest opwindende periode van de opstand. Willem van Oranje, Margaretha van Parma, Philips II vindt men er in een merk waardige politieke oecumene bijeen. Een vaderlands unicum. Gouda toont, uit de lucht gezien, nog steeds het beheerst patroon van een Hollandse waterstad. Grachtjes en straten schijnen langs de lineaal te zijn getrokken. Maar de vaderlandse speelsheid vindt zijn uitweg in de variaties der gevels. Zo vormt de oude stad een afspiegeling van een gemeenschap, waarin kerk en stadhuis de toon aangeven en elke burger toch zijn vrijheid via zijn eigen voorgevel manifesteert. S. «"si Druivenprinses Marijke Zwinkels icas zaterdagmiddag het stralende middelpunt van de Westlandse Oogststoet 1966. Zij troonde hoog op haar praalwagentoen zij 's middags klokslag twaalf uur de veilinghallen van Honselersdijk verliet. Pater Wierts apostolisch administrator in Jinja Supermarkt-koning die het publiek dient (Van onze verslaggever) Plaats van gesprek: de moeilijk be reikbare directiekamer van de heer Van de Broek achter een van zijn super markts aan de Kinkerstraat in Amster dam-West. Een kamer met uitzicht op een van die typisch donkere Amster damse binnenplaatsjes, waar je nooit uit het raam durft te kijken zonder de angst op je hoofd gespuugd te worden. Midden in de kamer een ovale tafel met een olijfgroen tafelkleed. Een olijfgroen kleed ook op een werktafel tje in de hoek, olijfgroene overgordij nen voor de ramen. Op tafel een blau we thermosfles met thee, waaruit gast heer Van de Broek met regelmatige tus senpozen inschenkt, een schaaltje met suikerklontjes en een miniatuur-zelfbe- dienings-karretje met Engelse, Ameri kaanse en Franse sigaretten. Achter de tafel in een onberispelijk zittend kostuum supermarkt-koning Dirk van de Broek, een enigszins gezette man met een vriendelijk blozend ge zicht dat afkomst van buiten verraadt. Een man die zijn bril afzet wanneer hij tegen iemand spreekt, die zonder enige schijnbare moeite zijn woorden kiest, zijn antwoorden geeft en die in de conversatie opvallend vaak de achternaam noemt van degeen met wie hij in gesprek is. Op de agenda van het vraaggesprek: supermarkt-econo mie, kruideniersmentaliteit, Nederland se horeca-toestanden, zakelijk succes, broodoorlog en Dirk van de Broek pri vé. Dirk van de Broek geniet bekendheid en niet alleen meer in Amsterdam. Soms dwarrelen er op de redactiebu reaus van tal van Nederlandse kranten telegrammen van hem neerzoals be- •jr. BW augustus nog een met deze inhoud: 4 *,Broodprijsverlaging -stop- Ingaande Uiaandag 8 augustus verlagen Jac. Her- hians en Dirk van de Broek de brood prijs voor verpakt gesneden wit en bhuin brood met vijf cent -stop- Door dat wij de laatste verhoging van drie cent niet hebben toegepast is nu het Prijsverschil in totaal acht cent -stop Betekenen die telegrammen nu dat de heer Van de Broek constant in oor log leeft met de kleinere middenstan ders uit de hoofdstad? „Ach neen", zegt hij, „ze schelden me niet uit en ze gooien mijn ruiten niet in. Soms krijg ik wel eens een lelijke brief, maar die is dan anoniem, dat soort brieven krij gen zoveel mensen. Begrijp het goed. Ik ben er ook niet om de kleinere zaken kapot te maken. Ik ben er voor het pu bliek, in het algemeen belang. Super markts zoals ik die heb, en zoals Jac Hermans die heeft, zijn nodig. En als de kleinere zaken hier in de buurt niet draaien, dan is er iets mis, dan zullen zij bijvoorbeeld moeten omschakelen. Als je een zaak hebt en ze loopt niet, dan is er altijd iets mis. Maar dat kan veranderd worden. Neem die kruidenier hier uit de buurt, wiens zaak ook te rugliep. Hjj is zich gaan specialiseren. Nu verkoopt hij zestig soorten honing, ik weet niet hoeveel soorten vleeswa ren en meer van dat soort dingen en hij heeft meer aanloop dan vroeger. Dat noem ik verstandig. Neen, wat willen de meeste kruideniers, ze willen een zo groot mogelijk assortiment artikelen in huis hebben, maar genoeg soorten kaas hebben ze niet. Voor alle kleinere zaak jes ligt de toekomst in de specialisatie. Maak een notenbar van je zaak als hij niet meer gaat, maar schakel om. Zo ligt het met het brood ook. Hermans en ik hebben geweigerd met de brood prijsverhoging mee te gaan. Dat hoef de niet en dus doen wij het niet. Als een kleine gespecialiseerde bakkerij het wel doet, dan kan ik mij dat best in denken. Maar daar kun je dan ook alle soorten luxe broodjes kopen. Bij ons niet, wij zijn ingesteld op de massa verkoop. Grote partijen, die ook weer snel de deur uit moeten. Daarom kun nen wij die lage prijzen handhaven." Dit voorjaar hebben de beide zaken lieden Hermans en Van de Broek een lijvig rapport over de hele broodprijs- teschiedenis naar het ministerie van Iconomische Zaken gestuurd. Zij heb ben daarin precies uiteengezet waarom de prijs naar hun idee niet omhoog hoefde. Toen de minister eind juli toch een verhoging van de maximumprijs met drie cent toestond, verlaagden de supermarktdirecteuren als reactie daar op hun prijzen met vijf cent. Het rap port zwerft nog altijd over de vele en zonder twijfel volle bureaus op het Haagse ministerie. In Amsterdam is het niet tot een broodoorlog gekomen, al keken vele grote bakkerswinkels wat onvriendelijk naar de brood verkopen de supermarkts. Commentaar van Dirk t'an de Broek: ,,Ik heb om die hele af faire geen leedvermaak, maar ook be slist geen gewetenswroeging. Wij kun- hen nu eenmaal niet worden gemist. He uitbreiding van onze zaken bewijst dat". Dirk van de Broek is snel omhoog Segaan. Mensen uit Amsterdam-West hunnen zich nog goed herinneren, dat Dirk van de Broek als melkboer langs de deur kwam. Maar hij snelde langs &e maatschappelijke ladder omhoog. Echter treetje voor treetje zoals hijzelf j^erklaart. „Ik hou er niet van om de *aken meteen erg groot aan te pakken" hp, „Ik moet het stap voor stap h°en. En bij iedere stap die ik doe, wil io zeker zÜn van mijn zaak, voor zover tenminste zekerheid hebt. Ik neem Plet teveel risco's. Ik gok nooit, niet j/ï zaken, ook niet in mijn privé-leven. ten zal mij nooit in een casino of zo antreffen. Ik ontwikkel ideeën, vooral Jdvonds thuis, werk ze verder uit en dan een stap verder. Daarom wil ik mij niet vergelijken met een Zwolsman of een Caransa. Ik moet het altijd kun nen blijven overzien. Een kwestie van systeem." Dirk van de Broek vermoedt dat hij veel zakelijke eigenschappen heeft geërfd van zijn vader, veefokker en koopman op een boerderij in de buurt van Amsterdam, waar later de tuinstad Slotermeer is verrezen. „Mijn vader had een sterk zakelijk gevoel. In 1927 of '28 veroorzaakte hij al min of meer een melkoorlog door de melk rechtstreeks van de koe aan de consument te leveren. Dat kon toen nog. Hij nam een paar mensen in dienst die een goede stem hadden en die stuurde hij met melk de Amsterdamse wijken in. De mensen moesten dan wel hun trap af, maar het was veel goedkoper. Toen dat goed liep kocht hij zelfs melk op van andere boeren en verkocht dat weer door. Op een gegeven moment had hij negen bezorgers met een goeie stem in dienst. Tegenwoordig zou je ze misschien een bel meegeven, vroeger deden de mensen alles met hun mond. In 1942 tijdens de bezetting mocht het niet meer. Toen moest de melk eerst naar een standaardisatiebedrijf. Na de oorlog ben ik ook in de melk begonnen en later in een winkeltje voor fijne vleeswaren en delicatessen op het Mer catorplein. In 1949 las ik in een Ame rikaans tijdschrift iets over zelfbedie ning in Amerika en dat vond ik een goed idee. In Amsterdam was ik de eerste die met een zelfbedieningszaak begon. Je had er in Nederland alleen één in Be verwijk. Het ging in het begin wat moei lijk. De mensen durfden de artikelen zelf bijna niet te pakken, zo gewend als ze waren om bediend te worden. De eerste tijd moest het personeel gewoon meelopen om de artikelen aan te ge ven. Het liep toch niet zoals ik ge dacht had, ik was niet tevreden over mijn omzet en plotseling had ik het. Als ik de mensen zelf het werk liet doen, zelf de boodschappen liet pak ken dan moest ik ze daar ook voor be lonen in de vorm van een lagere prijs. Dan moest ik de goederen ook zo goed koop mogelijk zien te krijgen, als het kon rechtstreeks van de fabriek. Dat lukte maar dat hield automatisch in: grote partijen. Bij drie supermarkts heb ik nu een klein soort restaurant, een ruimte voor kleinere hapjes: een slaatje, een worst je, een gehaktbal en noem maar op. En daar komen echt geen nozems. Men sen, die snel iets buiten de deur willen eten of die geen hoge prijzen willen be talen. Het verloofde stel dat ook wel eens buitenshuis wil eten. Op dezelfde basis werk ik in het grote restaurant Dirck Dirckz dat ik in Amsterdam-west heb gekocht en in hotel Hooge Duyn in Wpk aan Zee, dat ik in 1959 over nam. Ik ben niet bang voor die inge burgerde slogan „Ze eten je arm en ze drinken je rijk". Als het slecht gaat in de horeca-branche, dan komt dat omdat de mentaliteit van de kasteelheer nog te veel bestaat. Al die poespas. Als je in sommige restaurants komt, dan krijg je het idee dat de ober belangrij ker is dan de klant. En neem de prij zen maar weer. Waarom moet een sher ry in zoveel etablissementen 1,30 kos ten? Waar is dat voor nodig als het ook voor 0,85 kan? Ik wil u wel ver tellen dat als ik een receptie gaf, ik liever naar een restaurant ga waar de sherry beneden de gulden blijft. Ook al zou ik in mijn geld zwelgen." Zwelgt Dirk van de Broek in zijn geld? Hij geeft diplomatiek toe, dat hij niet arm is. Leeft hij er ook naar? „Ik ben geen type om met een witte pet op achter het stuurrad van een groot jacht te staan" bekent hij, een tweede kop thee inschenkend en het miniatuur zelfbedieningskarretje met sigaretten over de tafel naar mij toerijdend. „Ik gooi mijn geld ook niet over de balk. Ik woon in een eenvoudig huis in Bad hoevedorp. Geen grbte bungalow. Ik ken mensen die in een bungalow wonen. De vrouw verveelt zich en de man hoort er niet in thuis. Je moet leven op eer manier waarop je je gelukkig voelt en ik voel mij op mijn manier gelukkig. Een regelmatig leven. 's-Mor- gens niet te laat opstaan, rustig ontbij ten, niet hoeven jachten en jagen. Op tijd op kantoor, 's middags niet te co pieus lunchen, dan voer je na de lunch tenminste ook nog wat uit, en 's avonds op tijd naar huis, zodat je vrouw niet met het eten hoeft te wachten. Ik hou niet van vergaderingen en urenlange gesprekken in de avonduren, dat is nergens voor nodig, 's Avonds lees ik veel. Ik ben op veel tijdschriften gea bonneerd. Daar doe je ideeën uit op. Dat idee van zlefbediening haalde ik in dertijd ook uit een Amerikaans tijd schrift. Verder reis ik ook vaak om ideeën op te doen. In Londen zag ik eens een winkeltje waar je zelf gesproken brieven kon op nemen. Dat heb ik nu ook bij mijn zaak hier in de Kinkerstraat ingevoerd. Een geluiddichte box. Tegen Kerstmis loopt het storm. Dan komt zowat ieder een die familie in een ander wereld deel heeft zitten hier een gesproken brief opnemen. Er komen ook tieners die nu graag eens willen weten wat hun stem waard is als zij een liedje zin gen. In hetzelfde winkeltje heb ik een apparaat staan waar men fotokopieën kan maken en waar men automatisch pasfoto's maakt. Het loopt goed. Het is maar een idee. Eigenlijk loopt alles goed, als je het maar net iets beter doet dan een an der" Dirk van de Broek leeft dus als een matig mens. Op zonnige zondagen is hij met een zeilboot op de Neder landse wateren te vinden. Ook hier de gulden middenweg. „Geen wedstrijdzei len" zegt hij, „want dat kost teveel moeite, „maar ook geen motorjacht want daar hoef je niets in te doen. Ik moet wat omhanden hebben ook als ik me ontspan". Soms trekt hij er een paar dagen tussenuit. Meestal gaat de reis dan naar Italië, zijn lievelingsland en sinds een paar jaar naar Riva, waar hij een leegstaand klooster op de kop wist te tikken dat hij tot vakantieoord ombouwde. In de reclamefolders heet dit vakantieoorde „Villaggio Turistico Murialdo, gelegen in een schitterend subtropisch park ter grootte van 20.000 vierkante meter waar palmen, bana nenbomen, bamboe en oleanders groei en, waar drie grote gebouwen en zes tig caravans staan, waar men mini golf en bowling kan spelen." „Ook in Riva loopt het goed zegt Van de Broek. „Wij gaan ons nu op de bejaar-j denmarkt werpen, want het is zonde dat; het gebouw daar in het vroege voorjaar en het najaar leeg staat, terwijl ik per soneel heb en het klimaat daar al heer lijk is. Ik vind bovendien dat er op sociaal gebied voor de bejaarden hier in Nederland toch te weinig wordt ge daan. Zij zijn met al onze sociale wet ten de vergeten groep." Van sociaal gevoel getuigende opmerkingen of pra ten in eigen straatje? Er komen meer van dat soort op merkingen als hij uitlegt dat hij zijn winst in nieuwe supermarkten, restau rants en eventueel hotels steekt. „Je hebt per slot van rekening je verant woordelijkheid ten opzichte van je per soneel. Als iemand als magazijnbedien de bij mü komt werken kan ik hem niet zijn hele leven magazijnbediende laten blijven. Ik moet zorgen dat er voor hem toekomst in de zaak ligt. En dat kan ik alleen maar bereiken door steeds weer opnieuw uit te breiden. Ik werk voor namelijk met jonge mensen. Ze moeten hard werken, maar ze krijgen ervoor betaald en ze weten dat ze toekomst hebben. Ik leid mijn chefs op uit eigen personeel. Je kunt op een gegeven moment wel zeggen. Ik heb nu genoeg geld, ik schei ermee uit, het personeel moet maar zien wat het doet, maar dat vind ik geen standpunt. Ik wil niet de kant opgaan van de wolfabriek die jarenlang winst maakte, maar toch op een gegeven moment moest sluiten. De directie be seft niet welk persoonlijk leed zij haar personeel dat al 25, misschien veertig jaar in dienst is, daarmee aandoet. Dat valt zelfs met een nieuwe baan en meer verdiensten niet te vergoeden." LOEK HIESELAAR JU. T, J fc behoorde ook de oogstfee en hofdames voor de op 10 september te houden oogstfeesten in Tiel. De burgemeester van Naaldwijk, de heer D. van Heyst, wees in een toe spraak op de belangrijke representa- 4-i niro 4nnb rl i r» nrincoe on uariht NAALDWIJK, 29 aug. Met een fruit- en bloemencorso, waarin 43 voer tuigen of praalwagens meereden, zijn zaterdagmiddag de Westlandse oogst feesten geopend. De feesten zullen du ren van maandag tot en met vrijdag. Een twee kilometer lange stoet ver trok van de gebouwen van de coöpe ratieve Centrale Snijbloemenveiling te Honselersdijk om via Naaldwijk, 's-Gra- venzande, Monster en Poeldijk weer naar Honselersdijk en Naaldwijk terug te keren Zeer groot was de belangstel ling langs de wegén, mede dankzij de gunstige weersomstandigheden. In tegenwoordigheid van tal van au toriteiten, onder wie leden van gedepu teerde staten en provinciale staten van Zuid-Holland en de Westlandse burge meesters, werden na terugkeer van de stoet op het Wilheiminaplein druiven- prinses Marijke Zwinkels. bloemenfee Fine Lange en oogstfee Agnes van der Lely geïnstalleerd. Tot de aanwezigen tieve taak die prinses en feeën wacht. Hij overhandigde haar de scepter als symbool van de opdracht als ambassa drice van het Westland de roem van dit tuinbouwgebied uit te dragen. De be zoeken die het drietal tijdens de oogst feesten zal afleggen, zijn voornamelijk gericht op degenen die lichamelijk of geestelijk gehandicapt zijn. VATIKAANSTAD, 29 aug. (KNP) De paus heeft pater J. A. a. M. Wierts uit Den Bosch benoemd tot apostolisch administrator van het bisdom Jinja, het vroegere Kampala in Oeganda. Pater Wierts werd in 1916 in Den Bosch ge boren. Hij tTad in bij de missionarissen van Mill Hill en werd in 1941 pries ter gewijd. Hij was aanvankelijk zeven jaar leraar aan het seminarie van de congregatie in Tilburg. In 1948 vertrok by naar Oeganda. ROTTERDAM, 29 aug. De leider van de Zuidmolukkers in Nederland, dr. Manusama, heeft een verklaring g publiceerd, nu na het politioneel o derzoek toch is gebleken dat een au tal in Moordrecht wonende Zuidmoiii! kers de hand heeft gehad in de pogi>- tot brandstichting in het Indonesisch ambassadegebouw in Den Haag in <1 nacht van 26 op 27 juli. In deze vei klaring spoort de heer Manusama zijn mensen aan om zoveel mogelijk hun zelfbeheersing te bewaken. „Ik heb", aldus de heer Manusama. „geen, althans te weinig rekening ge hóuden met de mogelijkheid dat de ver ontwaardiging over de gruwelijke moord op mr. dr. Chr. Soumokil onder de Zuidmolukkers wel eens vormen zou kunnen aannemen, die zich zouden ont laden in een daad van wraak. Dit is tenslotte dan toch gebeurd. Nu echter SALZBURG, 29 aug. (DPA) Prin ses Beatrix en prins (Claus hebben gis teravond in het Kleine Festspieihaus al hier een voorstelling meegemaakt van Die Entführung aus dem Serail van Mo- zart. Het prinselijk paar, dat speciaal voor de Salzburger Festspiele naar Oostenrijk was gereisd, logeert bij prins Schaumburg-Lippe op het kasteel Pfaff- Statt. Nog een tweede vorstelijk paar woonde de voorstelling bij: de koning en koningin van Thailand. ADVERTENTIE uit het politioneel onderzoek is geble ken dat men hier niet te doen heeft met Zuidmolukse misdadigers en terro risten, maar dat opgekropte veront waardiging en idealistische overwegin gen bij betrokkenen een belangrijke rol hebben gespeeld, acht ik het op zijn plaats een door mij eerder afgelegde verklaring als zou ik mjj van het een en ander willen distanciëren, te herroepen. De Zuidmolukkers die bij deze zaak betrokken zijn hebben recht op begrip. Ook van officiële Zuidmolukse zijde. Met hun daad hebben zij tenslotte op duidelijke wijze uiting willen geven aan de gevoelens van verontwaardiging die men in de gehele Zuidmolukse gemeen schap zowel onder de ouderen als onder de jongeren aantreft in verband met de executie van Soumokil door de hui dige Indonesische leiders. Dit alles betekent echter niet dat wij activiteiten zoals die zich recentelijk hebben voorgedaan zullen aanmoedigen. Via deze verklaring doe ik dan ook een ernstig beroep op alle in Nederland verblijvende Zuidmolukkers hun zelfbe heersing zoveel mogelijk te blijven be waren, ook al zal men van Indone sische zijde voortgaan met ons te prik kelen. Wij streven tenslotte voor een eerlijke en rechtvaardige zaak. Dan zullen wij zelf de paden van het recht moeten blijven bewandelen", aldus dr. Manusama. (Van onze correspondent) NIJMEGEN, 29 aug. Aan pater A. M. J. Kreijkamp o.p. is op zijn ver zoek ontheffing verleend van het pries terambt. Zijn ordeoversten hebben be willigd in zijn uittreden, dat verder langs kerkrechterlijke weg zal worden afgewikkeld. De heer Kreijkamp zal zijn werk zaamheid bjj „De Horstink", vormings centrum van de katholieke actie in Amersfoort, normaal blijven voortzet ten. Hij blijft deel uitmaken van óe Werkgroep-2000. Deze werkgroep is van gemengd katholiek-reformatorische sa menstelling, waarin figuren van „De Horstink" en het protstantse vor mingscentrum „Kerk en Wereld" te Driebergen samenwerken. De werk groep vormt de redactie van „Kater nen": losse geschriften waarin een oecumenische visie op de toekomst wordt ontwikkeld. Bij „De Horstink" is de heer Kreijkamp in het bijzonder be last met het redactiesecretariaat van de diverse uitgaven van de Katholieke Actie. De thans 48-jarige heer Kreijkamp trad in 1936 in het noviciaat van de Dominicanen en werd in 1942 priester gewijd. Van 1948 tot 1964 is hij hoofd redacteur geweest van De Bazuin, aan welk blad hij zijn huidige vorm en op zet heeft gegeven. Hjj verliet de redac tie van De Bazuin om bij „De Hors tink" te werken, waar hij thans twee jaar in functie is. BAARN, 29 aug. Bij het zwemmen in de Eem onder Eembrugge is gister avond de negentienjarige J. Muys uit Spakenburg verdronken. Zijn stoffelijk overschot werd twee uur later opge- dregd. I (Van onze verslaggever) HAARLEM, 29 aug. De bisschops wijding van mgr. drs. Th. Zwartkruis is officieel vastgesteld op zaterdag 15 oktober. De plechtigheid, die om half elf begint, geschiedt in de kathedrale basiliek van Sint Bavo aan de Leidse- vaart. Kardinaal Alfrink zal als con secrator de wijding verrichten. Mede- consecratoren zijn de bisschop van Rot terdam, mgr. M. A. Jansen, en een bisschop Uit Groot-Brittannië, vermoe delijk een Schotse bisschop. Deze moet nog worden geïnviteerd. Bij het vaststellen van de wijdings datum is men er vanuit gegaan, dat de ze op een zaterdag zou moeten vallen, om zoveel mogelijk mensen gelegenheid te geven de plechtigheid bij te wonen. Deze praktische overweging heeft zwaarder gewogen dan de oude traditie, volgens welke een bisschop op een apostel- of Mariafeest wordt gewijd. Za terdag 15 oktober wordt het feest van Theresia van Avila gevierd. Het is niet uitgesloten, dat de wij ding van mgr. Zwartkruis door de tele visie rechtstreeks wordt uitgezonden. Besprekingen daaromtrent zijn nog gaande. Veel schijnt er vanaf te han gen, of de wjjding volgens de oude ritus wordt toegediend of dat een nieuwe, waarschijnlijk ook kortere, ritus wordt gevolgd. Mocht een rechtstreekse uit zending niet mogelijk blijken, dan zal vermoedelijk 's avonds een filmverslag worden uitgezonden, zoals ook bij de wijding van mgr. Van Dodewaard is gebeurd. Het is overigens de vraag, of een nieuwe ritus nog tijdig gereed zal ko men. Liturgisten uit de bisdommen Haarlem en Den Bosch, welk laatste diocees binnen enkele maanden ook een bisschopswijding kan verwachten (ten zij mgr. Bluyssen de opvolger van mgr. Bekkers wordt), zijn bezig die nieuwe ritus samen te stellen, waarvoor mo gelijk ten dele nieuwe teksten nodig zijn. Bovendien zal Rome zijn goedkeu ring aan die nieuwe ritus moeten ge ven. Mgr. Zwartkruis heeft zaterdag een bezoek gebracht aan kardinaal Alfrink in Utrecht, mgr. Jansen in Rotterdam en mgr. De Vet in Breda. De komend» dagen hoopt hij ook de andere Neder landse bisschoppen te bezoeken. Zijn functie van Deken van Haarlem heeft hij nu neergelegd. In overleg met hem heeft de kapittel-vicaris, mgr. J. M. Groot, pastoor W. C. van Gastele van de Spaarne-parochie alhier tot waarne mend deken van Haarlem benoemd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1966 | | pagina 5