HET NIEUWE DAGBLAD ARP VRAAGT SPOED, PvdA UITSTEL Verder kabinetsberaad na overleg En: JAMIN CALS: „GEEN KLEINIGHEID" Berlijner moet zwemtocht met leven bekopen Veel kardinalen te oud voor ambt Motu Proprio vraagt hen zich terug te trekken Koersverlies 10 miljard Loena-11 zendt maanfoto's Loongesp rekken worden moeilijk DIOGENES AAN DE KUST BIJ NAPELS Vrijmoedig commentaar r 1 Geen AR-druk op Smallenbroek Vandaag: Verder: Él Kandidaten voor opvolging van Smallenbroek VAKCENTRALEN ONTEVREDEN Kard. Wyszynski ere-doctor h IN WALL STREET BakkerBerghuis en Boot genoemd NAZI - LEIDER V.S. George Rockwell gearresteerd Het weer in Europa P I s« DINSDAG 30 AUGUSTUS 1966 ZON EN EEN BUI J 57ste JAARGANG No. 16452 DEN HAAG, 30 aug. Het kabinet is nog steeds niet uit de moeilijkheden. Na gisteravond on verwacht kort te hebben verga derd, zou het vanmiddag opnieuw bijeenkomen. De voormiddag is besteed aan politiek beraad, waar aan met name de ARP behoefte had, nadat leden van de Tweede- Kamerfractie van deze partij ook reeds gisteren hebben vergaderd 10 pagina s Hoefnagels zuurtjes niet duur wel heerlijk Premier Cals stond gisteren na afloop van een kabinetsvergadering een groot aantal journalisten te woord. De minister-president noemde de beslissing van minister Smallenbroek geen kleinigheid". Van Loyola-universiteit in Chicago Sê s De Italiaan Vicenzio Sessa heeft aan de kust van Arnalfi, bij Napels, zijn eigen zomerbungalow ge bouwd van drie grote wijntonnen. De twee liggende tonnen rechts zijn slaapkamers, de staande ton links, met een rieten dak er op, fungeert als huiskamer. Sessa brengt vele zomerse weekeinden door in en bij zijn appartementen. Hij heeft het rijk alleen, want zijn vrouw en dochters weigeren deze huisvesting voor lief te nemen. Erg comfortabel zal het dus wél niet zijn. NIEUWE DAG Morgen onstabiele lucht met op enkele plaatsen nog een bul. Ook flinke opklaringen. Matige zuidwesten wind. Overdag 18-20 graden. Sr*- "S&*. Zon op 05.49; onder: 19.31 Maan op: 20.09; onder: 05.51 Politiek touwtrekken over omzetbelasting (Van onze verslaggever) Of het kabinet vandaag uit de moei lijkheden komt is lang niet zeker en zal mede afhangen van de uitslag van het politieke beraad van vanmorgen. De kansen op overeenstemming over het dekkingsplan (want dat is na de kwestie-Smallenbroek opnieuw uit sluitend aan de orde) worden vandaag in Den Haag kleiner geacht dan gis teren. Ditmaal wringt de schoen by de ver hoging van de omzetbelasting. Te mid den van alle andere problemen is de datum van ingang van deze belasting verhoging zich gaan aftekenen als een politiek gevoelige zaak, waarover met name tussen de ARP en de PvdA hevig touw wordt getrokken. De Antirevolutio nairen willen ter wille van een gezond fiscaal bestel de verhoging van de om zetbelasting zo spoedig mogeiyk zien ingevoerd, liefst reeds op 1 januari. De socialisten verkiezen daarentegen een uitstel tot een zo laat mogelijke datum. De KVP wil er geen principieel punt van maken en voelt het meest voor een invoeringsdatum tussen deze beide uiterste termijnen in. Invoering van de inkomsten-belas tingverlaging per 1 januari, overeen komstig het onwrikbare plan van Hoef- DEN HAAG, 30 aug. Dr. W. P. Berghuis, voorzitter van de A.R.P., heeft maandag met nadruk verklaard, dat zijn partij geen druk op minister Smallenbroek heeft uitgeoefend om af te treden. „De heer Smallenbroek heeft zijn be slissing geheel naar eigen inzicht ge nomen", zo verklaarde hij. Er is geen georganiseerd collectief beraad van de ARP over deze zaak geweest. Er waren natuurlek wel con tacten en gesprekken geweest, en ad viezen gevraagd en gegeven, maar dit had volledig incidenteel en in de per- sooniyke sfeer gespeeld. De Algemene Studenten Vereniging Amsterdam heeft vijftiten mille ter beschikking gesteld voor de start van een stichting „ASVA-Studenten- bijstand". De ASVA wil studenten helpen, die door de nieuwe regeling van rijksstudie-toelagen in nood zqn gekomen. In Amsterdam zijn dat ongeveer vyfduizend bursalen, die tezamen ruim 2,5 miljoen ontberen. Er moet dus geloot worden. Meer hierover op pagina 5. In Zuid-Tirol, waar de Duitstalige minderheid in Italië woont (het ge bied werd na de eerste wereldoor log van Oostenrijk losgemaakt en kwam oen bij Italië), wordt de ter reur steeds groter. Het „bevrijdings comité" van Noord- en Zuidtirolers, dat meent dat Zuid-Tirol tei>ug bij Oostenrijk moet komen, of althans autonoom moet worden, schrikt voor weinig middelen terug om zijn doel te bereiken. Onze Romeinse cor respondent bericht hierover op pa gina 7. Op pagina 3: Regionaal nieuws. Op pagina 4: Peetvader prinses gevonden. ('s Lands Kroniek). Nieuw tv-spel van Annie Schmidt. Van hoofd tot voet. (Uil). Op pagina 5: Huwelijksreis in huifkar door Drente. Contactgroep voor cadeaus Margriet. Op pagina 7: Sancties tegen Rhodesië hebben niet veel succes. De vrouw en haar tijd. Op pagina 9: Wereldkampioenschappen wielrennen, door MAARTEN DE VOS. Europese kampioenschappen atletiek, door RUUD VAN DEN HENDE. nagels, schynt niet meer het grootste probleem. De staatssecretaris heeft na- meiyk een plan uitgewerkt, dat voor ziet in een stuk dekking dat anders door uitstel van de belastingverlaging had moeten worden verzekerd. Dit plan komt hierop neer, dat de bestaande be lastingen vlugger zullen worden gehe ven en geïnd. Voor 1967 maar dan ook alleen voor dat jaar zou dat ruim vierhonderd miljoen extra in het laatje brengen. Het is dit plan dat, in gebouwd in het totale pakket waartoe ook verhogingen van accynzen en om zetbelasting behoren, tydens het week einde druk is besproken. Dat zowel de vorige week als thans nog de omzetbelasting een der heetste hangijzers is, kan ook worden afgeleid uit de voortdurende aanwezigheid van staatssecretaris Bakker by de bespre kingen in de ministerraad. De midden stand, wiens belangen 'in het byzonder door deze staatssecretaris worden be hartigd, heeft speciale belangen by de omzetbelasting, en de uitwerking daar van op de pry'zen. Dr. Vondeling, de minister van Fi nanciën, ontkende gisteravond dat er zoiets als een „plan-Hoefnagels" (snel lere heffing en inning van bestaande belastingen) zou bestaan. Hij zei het logisch te vinden, dat niet alle bewinds lieden in één keer met een bepaald dekkiiigsplan kunnen instemmen. De zelfde heer Vondeling zei echter vorige week, dat men afgelopen vrijdag be slist tot een afronding van de bespre kingen moest komen. Ook minister-president Cals gaf gis teravond na de onverwacht vroege be ëindiging van het beraad slechts ont wakende antwoorden op hem gestelde vragen. Hij zei, dat hy de besprekingen had geschorst voor nader overleg en dat „alle mogeiykheden kenneiyk nog niet waren uitgeput". Het kabinet was gisteravond eerst om acht uur in plaats van 's middags om vier uur bijeengekomen. Om kwart over tien brak men alweer op. Staatssecre taris Hoefnagels verliet al eerder de Trèves-zaal. De antirevolutionaire be windslieden (Biesheuvel, Diepenhorst en Bakker) bleven het langst napraten. Het is duideiyk, dat de Antirevolutionairen het meest behoefte hebben aan almaar nader beraad. Naar verluidt zyn leden van de Antirevolutionaire Tweede-Ka merfractie gistermiddag buiten Den Haag byeen geweest in een gemeente waarin één hunner burgemeester is. Dat beraad is toen niet afgesloten, maar zal vandaag worden voortgezet. Het is kenneiyk in verband met een en ander dat het kabinetsberaad gis teren eerst laat werd voortgezet en vroegtydig werd afgebroken. ADVERTENTIE BERLIJN, 30 aug. (DPA) Oostber- lijnse grenswachten hebben gistermid dag aan de sectorgrens een ongeveer 40-jarige man uit West-Berlijn bescho ten en zodanig verwond, dat hy een uur later in een Westberlijns ziekenhuis over leed. De man had geen identiteitspapieren by zich. Volgens de politie was hy in beschonken toestand aan Westberiynse zyde in het grenskanaal gesprongen en naar de Russische sector gezwommen, Toen de man al op de terugweg was losten Oostberiy'nse wachters eerst waarschuwingsschoten. Daarna namen zy de man onder vuur. Gewond bereik te de zwemmer weer de Westberiynse oever, waar hy door de brandweer werd weggehaald. Nadat de eerste waarschuwingsscho ten waren gevallen, riepen Westberiyn se politiemannen naar de overkant „Niet schieten! Hy is er by ons inge sprongen en is er geen van jullie!" maar dat mocht niet baten. (Van onze correspondent) ROME, 30 aug. De 77-jarige mgr. Olaecha Loizaga, aartsbisschop van Valencia (Spanje), heeft de Paus zijn ontslag aangeboden ingevolge het laat ste Motu Proprio „Ecclesiae Suae" dat onder meer de bisschoppen en an dere zielzorgers vraagt zich uiterlijk op 75-jarige leeftijd uit hun ambt te rug te trekken. Het Spaanse episco paat telt drie kardinalen, vier aarts bisschoppen en twaalf bisschoppen, die ouder dan 75 jaar zijn. Het genoemde Motu Proprio, dat een grote reeks uit voerende richtiynen en bepalingen van Conciliebesluiten omvat, wordt 11 okto ber van kracht. Wat in het byzonder het kardinaals college betreft, wordt deze datum niet zonder belangstelling tegemoetgezien. Van de 31 Curiekardinalen zyn er niet minder dan 23 boven de 75 jaar, en wel één boven de 90, zeven tussen 90 en 85, negen tussen 85 en 80 en zes tussen 80 en 76. Van de 67 resideren de kardinalen zyn er 25 ouder dan 74 jaar, drie boven de 90, twee tussen 90 en 85, zes tussen 85 en 80 en veer tien tussen 80 en 75. Dat het concilie het nodig gevonden heeft te spreken over een leeftyds- grens van zielzorgers, en onder hen speciaal degenen die met een leidend ambt zyn bekleed, wordt eens te meer duideiyk, als men de leeftijden van al le dragers van het kardinalaat beziet. Het kardinalaat is formeel gen ere- functie, geen sacrament, maar heden bekleden byna alle leden van het Hei lige College hoogst gewichtige ambten. Behalve de 31, die werkzaam zijn in het centrale kerkeiyke bestuur, de Romeinse Curie, staan van de 67 re siderende kardinalen er 61 aan het hoofd van belangryke kerkelijke be stuursgebieden, waaronder zeer grote. Zij zyn, zoals by het Concilie bleek, waar NEW YORK, 30 aug. De New Yorkse effectenbeurs Is gisteren over spoeld door een ware verkoopgolf. De koersen gingen met sprongen achteruit; het totale koersverlies bedroeg tegen sluitingstgd ongeveer 10 miljard dollar. Een belangrijke thermometer voor de situatie op de beurs vormt het index cijfer voor industriefondsen. Deze in dex daalde met rnim 13 punten. Als oorzaken voor de zware verliezen biyven gelden de hoge rentestand in de Verenigde Staten, de onzekerheden rond de oorlog in Vietnam, moeiiykhe- den by het sluiten van nieuwe cao's, ter- wyi de mogelijke opheffing van de 7 pet. investeringsaftrek by de industrie fondsen extra drukkend werkte. Zie ook de financiële pagina. de kardinalen een zeer gewichtige rol hebben gespeeld, tot heden de authen tieke vertegenwoordigers van het we reldepiscopaat. 66 leden van het hei lig college echter zyn boven de ze ventig, in de curie zelfs 29 van de 31. Hoewel in de Curie en daarbuiten zeer velen onder de hoogbejaarden nog wonderbaarlijk actief zyn, heeft het concilie betwyfeld of deze „geron tocratie" in ons tydperk van snelle evolutie en veranderingen de normale menseiyke spankracht en het aanvoe lingsvermogen die nodig zijn nog kan opbrengen. Wat voor de kardinalen geldt, geldt evenzeer voor alle andere zielzorgers, aan wie een leidende taak werd toe vertrouwd in de bisdommen, de reli gieuze gemeenschappen en de paro chies. De aartsbisschop van Valencia is de eerstbekende, die zich wil terug trekken op grond van deze overwe gingen. (Van onze verslaggever) DEN HAAG, 30 aug. Drie namen hoort men vooral noemen als de op volging van minister Smallenbroek ter sprake komt: elrs. J. A. Bakker (thans staatssecretaris van Economische Za ken), dr. W. P. Berghuis (burgemees ter van Kampen) en J. J. G. Boot (burgemeester van Hilversum). In Den Haag hecht men in dat opzicht beteke nis aan het feit, dat staatssecretaris Bakker zowel vorige week als gisteren het kabinetsberaad heeft bijgewoond. Anderen menen dat de aanwezigheid van de heer Bakker niets met de op volging van minister Smallenbroek te ma-ken had alles m:t de conse quenties van een omzetbelasting-verho ging voor de middenstand. De namen van de heren Berghuis en Boot zyn gevallen, omdat beiden erva ren bestuurders zijn met een aan- zieniyke staat van dienst op binnen lands terrein. Beiden zijn bovendien per sonen die zowel in het eigen Anti-Revo lutionaire kamp als daarbuiten geen tegenstellingen oproepen. Een benoe ming van drs. Bakker zou tot nadeel hebben, dat er een beleidsstoel op het ministerie van Economische Zaken leeg komt. Wie ook de opvolger moge worden, algemeen neemt men aan, dat het ka binet dat biykbaar nog steeds uit gaat van zpn voortbestaan prys stelt op spoedige vervulling van de vacature aan het hoofd van Binnenlandse Zaken, liefst nog vóór Prinsjesdag. JODRELL BANK, 30 aug. (UPI) De Russische Loena-11 is gisteren be gonnen met het overseinen van maan foto's naar de aarde, aldus heeft Sir Bernard Lovell bekendgemaakt. De di recteur van het instituut van Jodrell Bank zei dat een poging wordt gedaan de fotosignalen te decoderen. UTRECHT, 30 aug. De houding van de werkgeversorganisaties in de Stichting van de Arbeid, is gisteren in de officiële uitgaven van het Nederlands Katholiek Vakverbond en het Christe- lijk Nationaal Vakverbond ernstig bekri tiseerd. „De werkgeversorganisaties ja gen een illussie na, wanneer zij willen proberen de loonkostenstijging voor het volgend jaar gelijke tred te laten houden met de te verwachten produk- tiviteitsstijging", zo zegt het N.K.V. Het C.N.V. noemt een op de produk- tiviteit gebaseerde loonstyging een on wezenlijke theorie, die alleen maar tot gevolg kan hebben dat de loononderhan delingen ook in 1967 byzonder moeilijks zullen worden. „Wanneer", aldus „Ruim Zicht" van het N.K.V.„het krachtspel van de binnenlandse econo mische situatie, gekoppeld aan de bui tenlandse ontwikkelingen, een loonsver hoging mogelpk maakt die uitgaat bo ven de productiviteitsgroei, dan zal dit gebeuren, onafhankeiyk van de vraag of al dan niet spaarloon wordt inge voerd. De produktiviteitsstyging voor 1967 wordt op rond vier procent geschat. Volgens het N.K.V. wordt de loonkosten styging in hoofdzaak bepaald door de spanning op de arbeidsmarkt. Het ver bond meent, dat men er dan ook van uit moet gaan, dat deze loonkostensty- gingen er zullen komen, welke vorm de contractsverbeteringen ook mogen hebben. Over de afwijzing van het spaarloon door de werkgevers zegt het N.K.V. onder meer: „Daar de loonkostensty- ging niet afhankeiyk is van de vraag of er al dan niet een spaarloon wordt bereikt, is het duideiyk, dat wanneer het spaarloon niet wordt overeengeko men, de consumptie sterker zal toene men." Het C.N.V. is vooral ontstemd over wat het de „onsportieve poging" van de werkgevers noemt, om de werkne- mersvoorstellen al bü voorbaat af te schilderen als een zaak die voor de Ne derlandse werknemers zeer onaantrek- keiyk zou zyn. De werknemers vinden, dat zyzelf moeten kunnen kiezen tus- sen „direct opmaken ol sparen voor later." Het voorstel tot invoering van het spaarloon, is volgens het C.N.V. dan ook een belangrijke tegemoetkoming van werknemerskant. Het christelpk vakverbond vreest een nieuwe, golf van zwart loon als er een loonronde komt. „Maar het ïykt wel of de werkgevers daar minder bezorgd voor zyn dan voor de invoering van een spaarloon, dat als belangryk nevenge volg een verschuiving in de bezitsver houdingen ten gunste van de werkne mers tot stand zou kunnen brengen" aldus De Gids. CHICAGO, 30 aug. (Reuter) De Amerikaanse nazi-leider George Lin coln Rockwell is in Chicago gearres teerd, toen hy zich vervoegde op het kantoor van sheriff Richard Ogilvie, die vorige week had aangekondigd, dat hy hem zou aanhouden op beschuldiging van wanordeiyk gedrag. Rockwell heeft de laatste tijd op verscheidene bijeenkomsten in Chicago gesproken tot tegenstanders van rassengeiykheid. CHICAGO, 30 (UPI) De Loyola-uni versiteit van Chicago heeft een ere doc toraat in de rechten verleend aan Ste fan kardinaal Wyszynski, aartsbisschop van Warschau en primaat van Polen. De bui werd namens de kardinaal die niet naar de V.S. is mogen reizen in ontvangst genomen door mgr. Ladislas Rubin, hulpbisschop van Warschau. De onderscheiding van de prima van Polen houdt verband met het dui zendjarig bestaan van het christendom in Polen. In Chicago is een Poolse kolo- niet die op één na de grootste is ter we reld. In de verantwoording wordt kardinaal Wyszynski geprezen als „een kampioen voor de rechten van de arbeiders, als aalmoezenier in het leger van zijn land tydens de tweede wereldoorlog, als ver dediger van de vrüheid en lichtend voor beeld in zyn land." „Als leraar der blinden", aldus pro fessor dr. John M. Wozniak de promo ten- van de kardinaal „is kax-dinaal Wyszynski een zinnebeeld van hoop en liefde geweest. Als leraar, seminariepre sident en journalist, heeft hy zich uitge put voor god en zyn medemens. Door zijn dapper verzet tegen de machten die I zich van de regering van Polen hebben meestergemaakt, heeft hij een onuitwis- ware indruk achtergelaten in de geest van allen die de menseiyke vrpheid op waarde schatten. Hy is het levend voor beeld van de onzelfzuchtige en moedige toewpding aan de hoogste idealen van de geest." Zowel De Nieuwe Linie als Vrij Nederland vinden het maar vreemd, dat wij op de dag dat het episcopaat zidh hezorgd uitliet over de vrij zinnigheid, de krant met dat nieuw* geopend hebben. Of wij het er soms mee eens zijn staat er dreigend tussen de regels geschreven. Een zonderlinge vraag. Nieuws is nieuw* en men heeft ons commentaar kun nen lezen. Wat de plaats van het bericht betreft: beide bladen wijden hun voornaamste artikelen aan de bisschoppelijke verklaring. Zo on belangrijk vinden zij het dus zelf blijkbaar ook niet. Maar laten wij alle misverstanden uit de wereld helpen. Als morgen de bisschoppen schrijven, dat zij zich nog eens be dacht hebhen en dat zij op hun ver klaring terugkomen is dat weer nieuws, waarmee wij beslist de krant zullen openen. Als echter De Nieuwe Linie en Vrij Nederland vinden, dat de verklaring onjuist is vinden we dat zo normaal, dat we er geen melding van maken. Tenzij men deze mening met zulke ondeskundige opmerkingen aan ons adres opdient, dat wij er niet langs kunnen. In dat geval schrijven wij een commentaar zoals dit. Het is een uiterst vreemde ver toning, welke het Kabinet op het ogenblik op het Haagse Binnenhof te zien geeft. Een schimmenspel in nevelen. Vorige week had men het dekkingsplan rond willen hebben. Cals en Vondeling hebben beiden van die opzet getuigd. Maar het dekkingsplan kwam niet rond en eerst na beraad met de politieke achterban gedurende het weekeinde wilde men maandag een nieuwe poging doen. De maandag stond althans in de voormiddag in het teken van Smal lenbroek. Dus zou er in de namiddag verder over het dekkingsplan wor den gesproken. Maar plotseling werd de vergadering naar de avond ver schoven. Het zou wel Iaat worden, had Cals s middags gezegd. Maar het werd vroeg. Na twee uren te hebben vergaderd verlieten de schim men weer de Trèves-zaal. deden nevelige mededelingen en verdwenen in het avondlijk duister. Vandaag zou men opnieuw bijeen komen na herhaald politiek beraad. Het stuik wordt telkens met een nieuw bedrijf geprolongeerd. Maar de enige indruk die de buitenwereld krijgt is, dat een groep slechte spelers achter gesloten deuren onaanzienlijk amateur-toneel bedrijft. Het beeld, dat de van verre toeschouwende burger van de vaderlandse politiek in bet algemeen en de regering in het bijzonder krijgt, wordt langzamer hand zo caricaturaal, dat het met de dag meer met de in Den Haag waar neembare werkelijkheid overeen stemt. StaUocx; wev; c ft 0 "C ft E 2 E Den Helder zwaar bewolkt 22 15 4 Ypenburg half bewolkt 22 15 6 Vlissingen half bewolkt 21 15 16 Eelde regen 23 13 2 De Bilt half bewolkt 22 14 4 Twente regen 23 15 0,1 Eindhoven lichte regen 23 14 8 Beek zwaar bewolkt 23 13 0.5 Stockholm licht bewolkt 20 11 0 Oslo zwaar bewolkt 23 11 0 Kopenhagen licht bewolkt 17 12 0 Londen regen 23 13 36 Amsterdam zwaar bewolkt 22 14 4 Brussel regen 24 13 5 Luxemburg zwaar bewolkt 22 13 0 Parijs licht bewolkt 24 13 12 Nice regen 24 17 6 Berlijn zwaar bewolkt 22 11 0 Frankfort regen 24 16 1 München regen 22 12 04 Zürich regenbui 22 14 4 Genève regenbui 26 14 9 Locarno regen 24 15 2 Wenen licht bewolkt 21 12 0 [nnsbrück zwaar bewolkt 29 10 0 Rome zwaar bewolkt 25 14 0 Madrid licht bewolkt 29 14 0 ADVERTENTIE

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1966 | | pagina 1